,Er is weinig toneel /oor de klein Jan Dekker niet de dupe van beleggingsfraude ohan en Liliane Hoogerheide van „Integendeel": Journalistiek van uiterst laag niveau..." xelse schakers obleemloos langs randloper Petten Zon, maan en hoog water Dartkampioenschap alleen voor Texel Kooiman en Zutphen winnen herfsttoernooi bowling Weinig vangsten in viswedstrijd Aantal deelnemers boscross groeit Horroravond in Tasiel 3,a«a JDAG 18 NOVEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 13 [an en Liliane Hoogerheide. nan en Liliane Hoogerheide vormen samen toneelgroep Jnte- pdeel". Zij schrijven hun eigen stukken, die ze opvoeren voor iisschoolleerlingen. Ook dit jaar zijn ze door de commissie hoolvoorstellingen gevraagd een serie optredens te verzorgen pr de groepen 5 en 6. Dat is wat anders dan spelen voor de jrkleinsten, wat ze tot nu toe veel hebben gedaan. „Er is wei- op toneelgebied voor die jongste leeftijdsgroep. Verder dan ppenkast komt men meestal niet", aldus Johan Hoogerheide. Beelspelen is Johan Hoogerheide B) niet vreemd. Drie jaar heeft hij Etudeerd aan de academie voor ex- éssie. „Toen we een kind kregen oest ik stoppen om financiële rede- jn". Hoogerheide geeft les in toneel i creatief spel op de Texelse scho len en onder andere de „Nieuwe Skuul". Daarnaast geeft hij huma nistisch vormingsonderwijs aan de hoogste klassen van de basisschool. „Ik noem het altijd godsdienst zonder God. Ik probeer de kinderen te laten nadenken over de dingen in het leven en hen daar zelf een waarde-oordeel aan te laten hechten. Ze moeten dat niet overnemen van ouders of ande ren. Ik probeer ze een eigen moraal te laten opbouwen". Poppenkast Zijn vrouw Liliane (27) verzorgde vele jaren poppenkastvoorstellingenvoor kleine kinderen. Al zo'n vijf jaar zijn ze bezig met „Integendeel" In die tijd hebben ze ook eens een stuk voor volwassenen geschreven en gespeeld op uitnodiging van de Texel se Amnesty International-groep. Ze vinden het geen bezwaar dat ze alleen op Texel voor het voetlicht tre den. „In Amsterdam zijn nog dertig andere toneelgroepen vóór je". Ze kunnen niet leven van hun ver diensten als toneelgroep. „We werken op low budget basis. Van dat bedrag kopen we de spullen die we nodig hebben en we hebben zo langzamer hand een aardige voorraad". De to- neelattributen kopen ze op rommelmarkten en andere verkopin gen of ze maken ze zelf. Een losse voorstelling kost ongeveer ƒ400,-. „Het kan natuurlijk goedkoper maar dan lever je kwaliteit in en dat willen we niet". Voor ieder stuk maken Johan en Lili ane een nieuw decor. „We dachten in het begin dat we wel met een soort standaard-decor konden werken, maar we zijn toch bang dat men dan gaat zeggen: daar heb je hen ook weer met hun decor...." Ze proberen er iedere keer iets bijzonders van te maken dat door een eenvoudige han deling verandert in een andere scène. Overal zitten voetknoppen en schake laars voor de verschillende licht- en geluideffecten. „Integendeel" probeert de toeschou- wertjes te betrekken bij het spel. Men speelt sterk moralistische verha len, wel altijd met een happy end In de stukken zit altijd wel een „slech terik", waar de toeschouwers echt een hekel aan krijgen. „Als ik dat speelde en ik kwam te dicht bij ze, dan probeerden ze me echt te trap pen", vertelt Johan. Na afloop wordt altijd even nagepraatmet de kinderen en hun leerkrachten. Het bedenken van het verhaal ge beurt „effe tussendoor". „Wat we ko mend voorjaar gaan doen gaat over bejaarden en dat hebben we in de auto op de terugreis van vakantie be dacht". Aan het verhaal wordt tot op het laatste moment gesleuteld. Ge middeld wordt tien tot vijftien keer opgetreden met een maximum van 80 kinderen per voorstelling. Verduisteren Johan en Liliane Hoogerheide treden op in de verschillende scholen. Dit in tegenstelling tot andere gezelschap pen, die meestal op één plaats een voorstelling verzorgen, wat voor veel scholen vervoersproblemen oplevert. „Het heeft z'h nadelen, want we moeten vaak zelf de ruimte verduiste ren met landbouwplastic en dat later ook weer opruimen. Maar het is leuk om te zien hoe verbaasd de kinderen reageren als ze hun gymzaal zo an ders zien". Toneelspelen voor en met kinderen vraagt een speciale aanpak. Er kun nen veel gekke dingen gebeuren. Vo rig jaar speelde Integendeel een stuk over een man die alleen maar aan geld dacht en daardoor zijn dochter verwaarloosde. Iemand uit het pu bliek moest een oud vrouwtje spelen dat de gierige man moest bewegen tot een goede daad: helpen met oversteken bij een snelweg. „We haalden een jochie op het toneel en dat bleek een geboren acteur, want midden op de zogenaamde weg deed hij alsof hij een hartaanval kreeg. Dat had hij spontaan verzonnen. Op zo'n moment kun je twee dingen doen: van de slappe lach door je benen zakken of proberen er op in te spe len", aldus Johan Hoogerheide. Met heel kleine kinderen doet Inte gendeel erg voorzichtig. Hoe meer ze zich kunnen inleven, hoe beter. „Je kan niet te krachtigspelen, ze zijn gauw bang. In één van de eerste stukken was ik verkleed als beer. Daar schrok zo'n kleintje zó van dat ze in haar broek poepte van angst, stinken joh!" Beroemdheid Optreden voor alle Texelse kinderen van één leeftijdsgroep maakt je tot een plaatselijke beroemdheid, hebben de Hoogerheides ontdekt. Overal op straat worden ze herkend. Over con currentiestrijd met andere toneelgroepen hebben ze een uit gesproken mening: „Het is vervelend als het echt een strijd wordt. Maar we praten allemaal over low-budget toneel en het gaat dus niet om het grote geld. Eigenlijk moet iedereen gewoon een kans krijgen. Voor de verschillende schoolgroepen kunnen toch verschillende toneelverenigingen worden gevraagd?" Veeleisend Met een voorstelling die erg succes vol is zou Integendeel ook aan de overkant kunnen optreden, maar daar voelen de twee spelers weinig voor. „Dan moeten we onze kinderen uit besteden en dat doen we liever niet". Toekomstplannen hebben ze niet echt. „Je kan je makkelijk stuklopen op veeleisende toekomstplannen. Wij willen gewoon ieder jaar een voor stelling verzorgen. Misschien zou het wel eens leuk zijn om voor volwasse nen of bejaarden op te treden. Weet je, als je je op Texel op je borst gaat kloppen, gaan ze je daarnaar behan delen en dat lijkt ons heel ver velend". De medewerking op de scholen waarderen Johan en Liliane zeer. „In De Waal is het helemaal fantastisch Daar krijgen we altijd een bos bloe men van de oudercommissie". bondsteam van schaakclub En sant heeft zaterdagmiddag in de wedstrijd tegen de Strandloper uit ten een gemakkelijke 216-5% rwinning geboekt. Met name aan topborden was het verschil in elsterkte duidelijk merkbaar, zo- binnen niet al te lange tijd Aad cker, Jaap Dros en Auke Terpstra Passant op een riante 0-3 voor- ong brachten. Bahman Rahmani Thijs Witte zorgden voor de ove- twee volle punten, terwijl Kees emaker het punt deelde met K. igerden. Door nederlagen van rtien Witte en Taeke van Lingen, in glad gewonnen stand een lo- wegblunderde en daardoor zo i slag raakte dat hij opgaf in een nd die vrijwel zeker nog remise te uden was, kwam de eindstand slotte op 216-5%. lens de wedstrijden voor de inter competitie op maandagavond in Lindeboom speelden Dirk Leegwa- en Harm Broekema een fascine- d duel, waarin geen van beide ilers erin slaagde een genadeklap te delen. Na een Franse opening nd aanvankelijk Broekema wat istiger, maar in het middenspel am Leegwater sterk terug, door Idel van gevaarlijke dreigingen op koningsstelling van zijn tegenstan- Nadat Leegwater één keer een !r goede mogelijkheid had laten lig- nam Broekema het initiatief over nadat de beide schakers ternau- rnood de tijdslimiet hadden ge ld, werd de partij afgebroken, js Witte verdedigde zich tegen Ri- Vittali in een eindspel met zware kken buitengewoon inventief, maar bekwame wijze voerde Vittali de tij desondanks tot winst. Bahman "imani en Henk Tuinema speelden t spannende Siciliaan die eigenlijk sen puntendeling had moeten ein- en als Henk Tuinema juist voor de controle niet een zware vergissing begaan. Rahmani sloeg meteen en won enigszins fortuinlijk. Auke pstra handhaafde zijn ongeslagen 'tus door een snelle overwinning Martien Witte, die door opnieuw verliezen wegvalt uit de top van klassement. Het frivole ope- gsspel van Frans Eijgenraam werd or Jaap Dros op hardhandige wijze •erlegd, waardoor Dros nog steeds leiding houdt in de competitie, 'ar de zeer goed in vorm zijnde Au- Terpstra is hem inmiddels dicht naderd. Op straat werd hij erop aangesproken en veel mensen vroegen zich af of hij nu failliet was. ,,Je neemt aan dat het waar is, want een krant schrijft niet zómaar wat". Aan het woord is Jan Dekker uit De Koog, die tot voor kort in de veronderstelling ver keerde dat hij van de ene op de andere dag vier ton armer was geworden. In een artikel over beleggingsmaatschappij „De Beheerder Groep" uit Groningen, dat is verschenen in het Nieuwsblad van het Noorden en het Noordhollands dagblad, wordt Dekkers naam genoemd als financier. En volgens de twee auteurs zou de Groningse maatschappij een zeepbel zijn, die ieder moment uit- elkaar kan spatten.... dement op hun inleg gekregen In het artikel in de krant stond een verkla ring: als iedere maand voldoende nieuwe beleggers hun geld bij De Be heerder Groep brengen zijn er vol doende financieën om die 12% uit te betalen aan de andere beleggers. Ge concludeerd wordt dat als alle beleg gers tegelijk hun geld terugeisen, de „zeepbel" spat. Het geld dat door de transactie bij een BV van De Beheer der Groep is binnengekomen, wordt doorgesluist naar een andere BV, zo dat de schuldeis is gericht op een le ge BV, Onjuist Volkomen onjuist, aldus Klaas Tim mer van De Beheerder Groep. „Al on ze BV's staan met elkaar in verbinding en dragen aansprakelijk heid voor elkaar. Daarnaast is de di rectie ook nog eens privé aansprakelijk". Hij vertelt dat De Be heerder Groep vastgoed koopt dat al is verhuurd. Men weet dus welke in komsten uit de huuropbrengsten zijn te verwachten. Daarnaast werkt De Beheerder Groep volgens een bepaal de filosofie: „Het zakelijke vastgoed in Nederland is goedkoop ten opzich te van het buitenland. De waarde stijgt nu al ieder jaar, maar dat zal helemaal het geval zijn als in 1992 de grenzen van Europa opengaan", aldus Timmer De maatschappij heeft een lange termijn planning en het zeer goed onderhouden van de ge bouwen die men in het bezit heeft is daarvoor een „must". Daarom is bin nen De Beheerder Groep holding een aannemersbedrijf opgenomen. „Het is een staaltje journalistiek van uiterst laag niveau geweest, waar de honden geen brood van lusten", al dus Klaas Timmer, directeur van „De Beheerder Investments BV", die spe ciaal naar Texel is gekomen om openheid van zaken te geven. Na gesprekken met Timmer en met de overige directieleden van de maat schappij is ook bij Jan Dekker de rust terug gekeerd. „Ik ben ervan overtuigd dat het een kerngezonde onderneming is. Maar met zo'n indi anenverhaal zou je zo wél een be drijf naar de knoppen kunnen helpen". In het gewraakte artikel staat dat De Beheerder Groep uit Groningen sinds ongeveer drieënhalf jaar particuliere beleggers lokt voor duizenden gul dens investering inonroerend goed in Nederland. Het rendement is onwaar schijnlijk hoog: 12% van het bedrag dat wordt geinvesteerd. De beleggers krijgen geen aandeel, zoals bij veel maatschappijen gebruikelijk is, maar een schuldbekentenis. De artikelen in de krant suggereren dat geld van kleine beleggers niet wordt gebruikt voor onroerend goed- aankopen, maar om de directe kosten van De Beheerder Groep te dekken, zoals de verbouwing van het (ge huurde!) kantoorpand in Groningen, automatisering, personeelslasten en uitgaven aan kleding en auto's, kort om: uitgaven met een opbrengst van nul. Lege BV's De beleggers hebben tot nu toe wel iedere maand de beloofde 12% ren- Naar aanleiding van het artikel zeg den een vijfentwintigtal beleggers hun vertrouwen op. „Dat was een eerste paniekreactie, we zijn nu al weer met enkele van hen aan het on derhandelen", aldus Timmer. Anderen kwamen zich juist aanmelden! „Dat waren echte grote jongens. Tja, wij vallen op door onze werk-en denkwijze". Hoe kan nu zo'n negatief verhaal in de wereld komen? Timmer: „In 1984 heeft de directie van De Beheerder Groep een slechte ervaring gehad met het Nieuwsblad van het Noor den. Naar aanleiding van verhalen over studenten die uit flats van de maatschappij werden gezet en de fi losofieën over de waardestijging van vastgoed werd een verhaal gepubli ceerd waarin de woorden van de di rectie compleet werden verdraaid. Vanaf dat moment wilden wij mets meer met de pers te maken hebben en werd steevast „geen commen taar" gegeven. Dat is inmiddels te ruggedraaid. We hebben geleerd dat door niets te zeggen een waas van geheimzinnigheid over onze zaken komt te liggen. We hebben nu zelfs een officieel bureau aangetrokken om zulk soort contacten met de buiten wereld te verzorgen". De Groningse maatschappij heeft geen proces aangespannen tegen de auteurs van het belastende artikel. „We hebben contact met hen opge nomen en in een laatste artikel uit de serievan vijf zijn delen van dat ge sprek opgenomen, waarin wij onze meningen uiteen zetten. We willen verder niet natrappen en ophef ver mijden", aldus Timmer Privézaken Hoe past Jan Dekker in dit plaatje? „Ik wilde uitsluitend voor mijzelf pri vé beleggen. Ik heb voorzichtig een bedragje geprobeerd bij De Beheerder Groep en toen de inkomsten met de regelmaat van de klok iedere maand binnenkwamen heb ik ze mijn ver trouwen gegeven. Ik had mijn assu rantiekantoor verkocht aan Jos Kager en heb daar geen enkele binding meer mee, laat staan aansprakelijk heid voor". Het assurantiekantoor draagt dus nog wel Dekkers naam, maar onderhoudt op geen enkele wij ze contacten met De Beheerder Groep. Dekker belegde uiteindelijk vier ton bij de Groningse maatschap pij en alles was koek en ei, tot hij op een zaterdag werd gebeld door een oude relatie, die het belastende arti kel had gelezen. „Ik ben het zelf gaan lezen en ik héd het niet meer. Het was weekend en ik kon niemand bereiken. M'n vrouw en ik zijn het strand opgegaan. We maakten al plannen om maar weer aan het werk te gaan". Pas na enkele gesprekken met mensen van De Beheerder Groep was hij er weer helemaal van over tuigd dat hij een goede belegging had gedaan. „Ik kreeg al die tijd ge woon mijn 12%, dat stelde me al gauw gerust Het is een Hollands Kaasje, dat lekker ligt te rijpen". De zon komt 20 november op om 8.08 en gaat onder om 16.43 uur. Maan: 23 november V.M Springtij: 23 november Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 18 november 2.05 en 14.32 Zaterdag 19 november 3.31 en 16.19 Zondag 20 november 4.47 en 17.41 Maandag 21 november 5.53 en 18.53 Dinsdag 22 november 6.57 en 19.52 Woensdag 23 november 8.00 en 20.40 Donderdag 24 november 8.57 en 21.19 Vrijdag 25 november 9.43 en 21.51 Zaterdag 26 november 10.20 en 22 22 Laag water valt gemiddeld 615 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Het Texels kampioenschap darten dat zondag 27 november in café De Pi laar in Den Burg wordt gehouden, heeft niet meer het predikaat „open". Oftewel alleen Texelaars kunnen deelnemen, het is zodoende onmoge lijk dat specialisten van buiten het eiland met de hoogste eer gaan strij ken. leder die denkt dat hij of zij kan darten, mag meedoen. Het inschrijf geld bedraagt een knaak, de aanvang is 13.00 uur. Opgave en informatie: bij De Pilaar of via telefoonnummer 02220-4075. Gestreden wordt om de grote Pilaar-wisselbeker, onder toezicht van wedstrijdleider Edward Bonne. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. Kees Kooiman en Loes Zutphen zijn dit weekend als winnaars uit de bus gekomen bij het herfsttoernooi bow ling in De Koog. Er was een deelne mersveld van 56 personen, acht meer dan vorig jaar. Zondag werd de eerste viswedstrijd uit de winterserie gehouden. De vangsten waren slecht. Twintig deel nemers kwamen naar de dijk bij de Kaap, maar in totaal werden maar tien vissen boven water gehaald. De gezamenlijke lengte was 287 cm. De uitslag: 1 C J Bakker. 2 vissen 55 cm.; 2. A. Sou wer, 2 vissen 49 cm 3. W. Moor. en D. Raa teland. 1 vis 35 cm. De volgende wedstrijd is op 20 no vember op de strekdammen bij paal 12. Bij harde wind zal men uitwijken naar de Ottersaat. Voor inlichtingen kan men de avond tevoren tussen 19.00 en 20.00 uur bellen naar C. J. Huisman, telefoon 02220 - 4023. Einduitslag zomerserie: Jmet respectievelijk totaal cm. en aantal ge viste wedstrijden). 1 M. J. v/d Zwaag 2842, 14; 2. T. Dorst 2134. 14; 3 T Buren 2106. 14; 4. C J Huis man 1974. 14; 5. P. Verhagen 1949, 14, 6. W. Verhagen 1724. 14. 7. P. de Kroon 1693. 12; 8. J. Heethuis 1524, 13; 9. R. Kuijper 1490, 11; 10 A. de Zwart 1390. 14. Einduitslag jeugd 1. Stephan Kikkert 903, 11; 2 Marcel Duinker 872, 12. 3. Sebastiaan Duinker 501, 9: 4 Stephan Raateland 343, 7, 5. Fulco Zegel 291, 7, 6. Martijn Duinker 57. 2 Tegen 38 de vorige keer kwamen nu 44 lopers aan de start bij de zondag gehouden boscross. De tijden waren ongeveer gelijk aan die van de vorige keer. Enkele uitschieters waren: Nor- bert Eelman die met zijn tijd van 33.12 zijn tijd van vorige week met maar liefst twee minuten verbeterde en zelfs de beste tijd neerzette die hij tot nu toe op dit parcours heeft gelo pen. Evenals Rinus Kooger was ook Erna Kuip ongeveer een V2 minuut sneller dan de vorige keer. Emile van Bavel begint na lange afwezigheid weer lekker mee te draaien en liep ruim een minuut sneller. Bij de jeugd waren er uitschieters op de 4.2 km. Johan v/d Star verbeterde zijn tijd met maar liefst ruim 1% minuut en Martijn Schrama met bijna 1 minuut. Nanda Koopman liep ruim V/2 minuut sneller dan de vorige keer. In Tasiel wordt vrijdag vanaf 20.00 uur een horroravond gehouden. Er zullen enkele films in dit genre wor den vertoond, Tasiel zal griezelig wor den aangekleed en de eng uitgedoste vrijwilligers zullen vreemde drankjes en etenswaren verkopen. Als deze avond een succes wordt, zullen meer thema-avonden op touw worden gezet. In de Telegraaf van zaterdag 12 no vember j.l. stond deze advertentie. Het winnen van de Ronde om Texel werkt kennelijk goed als verkoopar gument.... f200 De I 000 ■388) ni/uT^teter^ vereniging. Maran JacT? verhuur, 05668-305. For sale. DART 18-4059 - winner of Dutch and Italian championship 1988 first Dart Ronde om Texel, White hulls sails. f 12.000 delivered to Hol land. Teleph. 09-44.- 206.41629 - Robin Smith. Pl Waau 1.85 BMWj f 9ef 10.T 75-j n.o.Vl ne Tj UNIEK klippeme 15 x 4 m, aam^^^k^É^hi)

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 13