Belastingverhoging in de pas met inflatie-ontwikkeling" BEGR Straks moeten we mogelijkheden blokkeren GEMEENTE Zware taak voor wethouder Barendregt Schilling over nadering 47000-grens: Gemeente koopt drie schilderijen met bunkers Loodsmansduin Veel deelnemers in lampionnenwedstrijd i r S.O.S. Wereldhandel exposeert in raadhuis -r» - ■L v zelfstandig werkend kok PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 NOVEMBER Wethouder Klaas Barendregt stond woensdagavond voor een zware taak: naast het ingaan op zaken die zijn portefeuille aangingen, moest hij als plaatsvervanger van wethouder Zegers, die wegens persoonlijke om standigheden de begrotingsbehande ling niet bij kon wonen, diens portefeuilles ook waarnemen. Hij kweet zich zeer goed van zijn taak. De vragen die nog open bleven, zul len in later in commissieverband als nog door wethouder Zegers worden besproken. De quoteringen in landbouw en vis serij baarden Barendregt enige zorgen voor de toekomst. In een rapport van het Landbouw Economisch Instituut staat dat het verlies in de akkerbouw kan worden gecompenseerd door overgang op tuinbouw en bloembol lenteelt. Dat kan natuurlijk alleen als de grond daar geschikt voor is. Het zo min mogelijk belemmeren van ont wikkelingen in deze sector leek de wethouder een goede zaak „Niet alleen door promotie neemt het toerisme toe. De toename van de ca paciteit van de veerverbinding, de kwaliteitsverbetering en ook de ge realiseerde slechtweervoorzieningen hebben daartoe bijgedragen", aldus Barendregt. Hij was van mening dat Texel-promotie van groot belang is geweest om uit de neerwaartse spi raal te komen die zich begin jaren 80 voordeed. „Texel heeft toen enkele goede investeringen gedaan, waar door er weer een opwaartse lijn in het toerisme zit". Hij verweet de PvdA altijd tegen deze investeringen te hebben gestemd. Dirk Terpstra, fractievoorzitter van die partij, zag dat anders. „U weigerde om op onze wensen in te gaan, waardoor wij wél voor de voorstellen konden zijn!" Buitendorpen Nu de aanpassingen in Den Burg bij na klaar zijn, is het de beurt aan de buitendorpen. Barendregt vertelde dat in goed overleg met de dorpscom missies wensen worden geinventari- seerd. Er is een onderzoek gestart naar de aanpassingen die de Post weg veiliger kunnen maken. Kleine stukken openbaar groen wor den af en toe verkocht als zich daar kopers voor aandienen. Barendregt stelde voor daarvoor een beleid te ontwikkelen. Gerbrand Poster (Texels Belang) was het met hem eens, op voorwaarde dat de bevolking duidelijk over dit onderwerp wordt ingelicht, bijvoorbeeld met advertenties. Dirk Terpstra (PvdA) waarschuwde dat „openbaar groen" niet zomaar moest worden verkocht. „Het is ook iets dat de leefbaarheid in een bepaalde omgeving vergroot" Burgemeester Schipper merkte en passant op dat hij zijn tuin leefbaarder vond dan het stukje openbaar groen voor huis,... Belastingverhoging Het Rijk heeft meegedeeld dat jaar lijks ƒ100.000,- minder londo- uitkering aan de gemeente zal wor den verstrekt. De PvdA-fractie vond dat het college nogal gemakkelijk deed over deze neerwaartse bijstel ling. „We krijgen zoiets gewoon op gelegd", reageerde Barendregt. „Het Rijk dicteert het. Het zijn verkapte bezuinigingen", verzuchtte Rienstra van het CDA. De algemene uitkeringen lopen terug. Barendregt vond een belastingverho ging in de pas lopen met de inflatie ontwikkeling. Het leek hem geen on verantwoorde lastenverzwaring. De PvdA was geschrokken van de een monopoliepositie ontstaat en dat gebeurt vooral op een eiland gauw. De kosten vallen trouwens vaak ho ger uit dan gedacht, want je moet rekening houden met wachtgeldver plichtingen", aldus Barendregt. Hij is een voorstander van overname van de haven te Oudeschild door de gemeente, mits daar volledige finan ciering van het rijk tegenover staat. „We streven naar een individuele overeenkomst met het Rijk, zodat we het niet later via een wettelijke rege ling krijgen opgelegd", aldus de wet houder. Over de verbetering van de havenmond volgen op korte termijn gesprekken met Rijkswaterstaat. Dirk Terpstra vond het nog niet erg duide lijk hoe het college deze zaak gaat aanpakken. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) was van mening dat Rijkswa terstaat alleen waterstaatkundig dacht en niet economisch. Zij wilde andere ministeries, bijvoorbeeld van Economische Zaken, bij de onderhan delingen over de haven betrekken. Kwijtschelden De mogelijkheid van kwijtschelden van belastingen moet meer onder de 9%verhoging van het rioolrecht. „We begrijpen waarom het moet. Het is goed om de diensten van kostendek kende tarieven te voorzien, mits er een goed kwijtscheldingsbeleid is voor de minimum inkomens", aldus Dirk Terpstra. Hij en zijn partijgenoten waren tegen de 2% verhoging van de Onroerend Goed Belasting. Zo ook de fractie van Texels Belang. Privatisering In verband met de bezuinigingen van het Rijk zal moeten worden afgewo gen of taken kunnen worden afgesto ten en of zaken voor privatisering in aanmerking komen. Met dat laatste had de wethouder het moeilijk. „Je draagt dan ook de verantwoordelijk heid over. Ik raad het af als dan weer aandacht van de bevolking worden- gebracht, bijvoorbeeld door middel van een folder. Dat was de mening van de meeste raadsleden. Baren dregt bezag het standpunt „welwil lend" en wilde in commissieverband nog terugkomen op gespreide beta ling. Ate Rienstra (CDA) benadrukte dat via de folder geen valse verwach tingen mogen worden gewekt. Wegbeheer in samenwerking met het Waterschap was volgens Barendregt niet mogelijk. „Zij beheren hun we gen totaal anders en willen dat zo lang mogelijk zelf blijven doen" De door Erna Eelman (VVD) voor gestelde verschuiving in financiering van de strandreiniging had weinig zin, dacht Barendregt. „Het levert Klaas Barendregt toch geen extra ruimte op", zo stelde hij vast. Kinderopvang De PvdA wil de kinderopvang steu nen met HO.000,-. Barendregt ver klaarde eerst gemeentelijk beleid over kinderopvang te willen ontwikkelen en dan pas eventueel geld te willen verstrekken. Gerard van der Kooi (PvdA) zag het geld als een overbrug ging tot 1990. Hij hoopte dat de op vang dan via het Rijk zal zijn geregeld. Nel Eelman-van 't Veer (CDA) wilde eerst de landelijke dis cussie afwachten alvorens het ge meentelijke beleid in te vullen. Er is tekort geld om alle aangevraag de Investeringssubsidies te honore ren. Erna Eelman had voorgesteld de percentages aan subsidie dan maar te verlagen. Barendregt voelde meer voor doorschuiven naar 1990. RSG x LBO? Als de RSG wordt overgedragen aan de gemeente moet het openbare ka rakter en de kwaliteit van het onder wijs blijven, aldus de raadsleden. Ook hierbij eist Barendregt volledige com pensatie van de kosten door het Rijk. De PvdA stelde voor dat het college er bij het gemeentebestuur van Den- Helder op aan zal dringen dat om het voortbestaan van de Visserijschool in die plaats wordt gedacht. Nel Eelman (CDA) dacht dat op Texel misschien wat kon worden verbeterd op het ge bied van voorlichting over deze stu dierichting. Het vervangen van een fietsenstalling bij de openbare school te Oudeschild kon volgens de wethouder wel wach ten tot het algehele onderhoud aan de school dat voor 1991 op het pro gramma staat. „Het college heeft het vorig jaar toegezegd", replikeerde Ge rard van der Kooi. Hij werd daarin gesteund door PSPer Peter Bakker. Dorpshuis Barendregt wilde niet op het voorstel van Erna Eelman ingaan en f\0 000,- voor een dorpshuis in De Koog ge ven. „Eerst maar eens een nader exploitatie-overzicht afwachten", al dus de wethouder. De PvdA draagt het initiatief in De Koog een warm hart toe, maar wilde ook eerst meer exploitatiegegevens. Erna Eelman vroeg wanneer ze die gegevens kon verwachten. Peter Bakker (PSP) heeft in zijn alge mene beschouwing een concreet voorstel gedaan om langdurig wei zen aan werk te helpen: werkgevj een vergoeding geven voor het in dienst nemen van zo'n werkloze n of vrouw voor twee jaar. „Hierdoo kun je concurrentieverhoudingen v storen. Het idee is echter niet ona dig. Ik wil de landelijke discussie i gaande is afwachten", aldus Barei dregt. „Het creeërt geen banen. V zien meer in volwasseneneducatie aldus Nel Eelman (CDA). Gerard van der Kooi was ongerust over de kwaliteit van het openbaa onderwijs. „Het lijkt wel een conc rentiestrijd met het bijzonder onde wijs". Nel Eelman vond dat wel meevallen. Geld verdeler „Straks komt het geld als één doe luitkering naar ons toe Laten we i de commissie welzijnsbeleid priorit ten stellen en daarnaar het geld vi delen. Natuurlijk moet ook een dei worden gereserveerd", aldus Gerai van der Kooi. Nel Eelman (CDA) vi dat maar extra werk en wilde blijv uitgaan van het Sociaal Cultureel Jaarplan zoals dat er nu is. De commissie Culturele Evenemen Basisonderwijs wil f 2000,- extra hebben. „Ze kunnen weinig doen voor het bedrag dat ze nu krijgen. Laten we ze net zoveel geven als i rig jaar en dat betalen uit Post On voorzien", aldus Gerard van der Ko „Misschien kan een bijdrage voor I Cultureel Jongeren Pqaspoort eruit want daar wordt op Texel weinig n gedaan", aldus Nel Eelman-van 't Veer, die de resterende f1000,- we wilde verstrekken, op voorwaarde wordt gekeken of de reiskosten nii omlaag kunnen worden gebracht, na Eelman-van der Kooi wilde geei f2000,- geven voor de evenement commissie. Jachthaven Dirk Terpstra hoopte dat het colleg er voldoende rekening mee had ge houden dat de passantenhaven de pacht voor volgend jaar waarschijr niet kan voldoen. Hij stond, evenal de andere raadsleden, achter een i letaccomodatie in De Koog, op voc waarde dat goede afspraken worde gemaakt over het schoonhouden I Erna Eelman hoopte dat zo snel m i gelijk wat zou worden gedaan aan gevaarlijke kruising Laagwaalder- weg/Hogereind/Oosterenderweg. „I ten we nu geen geld besteden aari verbetering van kruisingen, maar v eerst het verkeersveiligheidonderzc t afwachten en dan prioriteiten stel-fl len", aldus Peter Bakker. Hijdacht m het afdekken van de vuilstortplaat^ goedkoper kon dan was geraamd. „Als ik alles meetel staat er ƒ400.000,- voor. Texel wordt wel gouden boltje genoemd, maar we moeten die vuilstort afdekken met me grond, en niet met platen goud Van de Texelse kunstschilder Niek Welboren heeft de gemeente drie schilderijen aangekocht voor de prijs van ƒ1500,-. De kunstwerken vor men samen een drieluik, dat een historisch beeld geeft van de voor malige situatie met bunkers op Loodsmansduin. Welboren exposeerde de schilderijen afgelopen zomer op de Toer-in ten toonstelling in Den Helder, waar het thema „verdedigingswerken" centraal stond. De kunstwerken maakten deel uit van een serie met afbeeldingen van de geschutsbunkers bij Loodsmansduin. De adviescommissie kunst en cultuurbeleid van de ge meente Texel wilde twee werken uit deze serie voordragen voor aankoop, elk voor een bedrag van ƒ550,-. Wel boren bood de werken aan als onder deel van een drieluik; volgens hem zou op deze wijze een beter totaal beeld worden verkregen. De advie scommissie nam dit verzoek over, evenals later het college van B en W. Mogelijk als gevolg van het fraaie weer was de deelname aan de lampi onnenwedstrijd die de Koger dorp scommissie ter gelegenheid van Sint Maarten had georganiseerd, bijzonder groot. Meer dan 60 kinderen vertoon den zich met hun creatie aan de jury, die zich gespreid over drie plaatsen in het dorp had opgesteld. De eerste prijs werd toegekend aan Francien Panneman die een „paard van Sint Maarten" had gemaakt. De tweede prijs werd gewonnen door Koen van der Spek die met een grote molen de straat was opgegaan en de derde prijs ging naar Caroline Imhoff voor eenmooi kabouterhuis. Een aparte categorie werd gevormd door kinderen die een lampion van een biet hadden gemaakt. De eerste prijs ging hier naar Manon Dobber, de tweede prijs werd gedeeld door Sanne en Marije Schoo en de derde prijs was voor Nienke van Atteveld. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevrouw G. Rüngs, Ruyslaan 45, telefoon 02228-572. Tot dusver hebben de bestemmingsplannen ruimte en mogelijk heden geboden voor de uitbreiding van de toeristische verblijfs- accommodatie. De tijd nadert dat dezelfde bestemmingsplannen zullen worden gebruikt om mogelijkheden te blokkeren. Daarop werd door wethouder Daan Schilling woensdagmiddag gewezen in zijn repliek op de algemene be schouwingen bij de behandeling van de gemeentebegroting. Hij doelde daarbij op het naderen van het maxi mum van 47000 slaapplaatsen dat op Texel toelaatbaar wordt geacht, een grens die het gemeentebestuur wil respecteren. Het betekent dat zeer zorgvuldig moet worden om gesprongen met de slaapplaatsen die nog te verdelen zijn. Monumenten Schilling zei nogal geschrokken te zijn van de voorstellen om minder geld uit te geven aan restauratie van monumenten. Monumentenherstel achtte hij van essentieel belang voor de instandhouding van het unieke Texelse landschap. Bevreemdend vond hij de houding van het CDA dat in zijn algemene beschouwing had gewezen op de grote toeristische aantrekkingskracht die Texel onder meer aan zijn landschap dankt, maar toch had voorgesteld om de helft minder geld voor restauratie uit te geven. Nog bonter had zijn eigen par tij Texels Belang het gemaakt die de ze post helemaal geschrapt wilde zien. Waddenwet Het college, gesteund door de ge meentebesturen van de andere wad deneilanden, is tegen een „waddenwet" en heeft ook ernstige bedenkingen tegen het voornemen van de minister om de Waddenzee onder de natuurbeschermingswet te brengen. In de laatstgehouden verga dering van het Overleg Orgaan Wad deneilanden is besloten om te trachten bepaalde delen van het wad Net als vorig jaar organiseren de me dewerkers van de S.O.S.- wereldwinkel in het raadhuis een tentoonstelling van produkten uit ontwikkelingslanden. Te kijk en te koop zijn onder andere gebatikte doeken uit Indonesië en In dia, speelgoed uit India, sieraden uit Mexico en de Philipijnen, sisaltassen uit Kenia, prachtige leren tassen en weefwerk gemaakt door Afghaanse vluchtelingen in Pakistan, textiel uit India, etc. Er zijn veel artikelen te zien die worden genoemd en afge beeld in de bekende Novib-gids want er is de laatste jaren een steeds nau were samenwerking tussen SOS- wereldhandel en de Novib. Op de tentoonstelling, die bewust in deze tijd van het jaar wordt gehou den omdat tal van artikelen zeer aan trekkelijke Sint Nicolaas- of kerstgeschenken kunnen zijn, is ook een fotoserie te zien over het met de hand vervaardigen van batikdoeken. Een diaserie over batikwerk met als titel „Handwerk in de verdrukking" is aan te vragen bij Jaap Vlaming, tele foon 02220-5321. Hij isbereid met deze serie naar de scholen te komen en geeft er dan toelichting bij. De expositie is van 21 november tot en met 5 december alle werkdagen open van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 uur. In die periode is de SOS-wereldwinkel in de Ko- gerstraat alleen op zaterdag open. buiten de wet te houden, met name die delen waar allerlei onschuldige en kleinschalige „eilander aktiviteiten" plaatsvinden. De gemeentebesturen willen dan zelf maatregelen treffen om die delen een zekere bescherming te geven. Reagerend op uitlatingen van PSP-er Peter Bakker zei Schilling dat hij best wil bekijken of vakantiegangers nog meer gestimuleerd kunnen worden om hun auto te laten staan, maar hij wees erop dat Texel nadrukkelijk de mogelijkheid wil bieden om er met de auto te komen en dat de mobiliteit van de mensen nog steeds toeneemt. Hij was niet bang dat het uit de hand zal lopen, want het bereiken van de 47000 slaapplaatsen zal ook de groei van het autoverkeer afremmen. „Het is dus te overzien wat we hier nog krijgen". Het college is bezig contact te leg gen met de B.V. uit Diemen die eige naar is van het terrein waar vroeger hotel „Californië" stond. Men wil we ten of er nog wat terecht komt van de bouwplannen. Over de voorgenomen „face lift" van De Koog volgens de plannen van het bureau B en M, wordt a.s. vrijdag van gedachten gewisseld. Op 9 december praten b en w in Haarlem met het provinciebestuur over het kamperen bij de boer. Het college staat overigens critisch te genover de brief die de Stichting Vrije Recreatie onlangs over dit on derwerp heeft geschreven en waarin de gemeente werd verweten dat zij de boeren die in overtreding waren, had gesommeerd met de kampeerak- tiviteit te stoppen. Feit is dat dekam- peerregeling die de gemeenteraad had vastgesteld, door de provincie niet is goedgekeurd en het zou kwa lijk zijn als de gemeente zich daarvan niets zou aantrekken. „We moeten behoorlijk met hogere overheden omgaan". 'j wF-'ÊB! v Daan Schilling Convenant Schilling vertelde dat hij aanvankelijk voorstander was geweest van het convenant met de minister om rijks- geld los te krijgen zonder dat de dui nen tot nationaal park worden aangewezen. Bij nader inzien was hij echter tot de conclusie gekomen dat zo'n convenant toch het „voorpor taal" van een nationaal park zou worden en toen had hij afgehaakt. Dit onderwerp kwam later in de ver gadering nog enkele keren aan de or de. Het idee om op Schiermonnikoog te gaan kijken hoe een nationaal park in de praktijk uitwerkt, vond weer klank. Misschien zal het eerstvolgen de raadsreisje daarvoor worden gebruikt. De wethouder verzette zich krachtig tegen de raadsvoorstellen om de bedragen die zijn geraamd voor monumentenherstel en voor de subsidieregeling voor het oude land van Texel, te verminderen of te schrappen. Een van zijn argumenten was dat Texel dan niet meer geloof waardig is als tegenover de hogere overheden wordt gezegd dat men zelf wel op het landschap kan pas sen, zodat aanwijzing tot park niet nodig is. Controle Ook Schilling ging in op het vooral door de PvdA bekritiseerde controle beleid. Hij zei dat met name de con trole door Bouw- en Woningtoezicht sterk is verbeterd. Texel is in sectoren verdeeld en elke ambtenaar neemt een sector voor zijn rekening. Belbusl Sprekende over het verkeer en ver keersvoorzieningen zei Schilling datl het college streeft naar fietspaden langs de strandwegen naar paal 9 17. Met het voorgestelde tracee is Staatsbosbeheer echter niet accooi gegaan. Veelbelovend lijken de plannen van de NZH voor „belbussen" of „bel taxi's". Dat is openbaar vervoer op bestelling, waardoor het materieel veel efficiënter wordt gebruikt. Schl ling liet zich afkeurend uit over het I verzet van Peter Bakker tegen het I maken van „linksaf-vakken" bij de I kruisingen van de Pontweg. Ook bij verminderd autoverkeer blijft de Por weg hoofdverkeersader van Texel di vlot en veilig gebruikt moet kunnen worden, was zijn redenering. Voor nieuwe aandrang bij het WateiJ schap om de dijkweg bij „Utopia" I opengesteld te krijgen voor autoverl keer, voelde Schilling weinig. Het is| al geprobeerd en het Waterschap heeft geweigerd. Wij hebben plaats in onze snel groeiende organisatie voor een enthousiaste Mocht u belangstelling hebben voor deze functie, maak dan een telefonische afspraak met Jan C. Stolk, 02226 - 310. RESTAURANT j25I Den Burg-Texel

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2