rijd voor actie foor kustbehoud Texels Belang wijst deel 3elastingverhogingen af BEGROTING 1989 PSP tegen startbaan en luchtvaartmuseum ,Raadhuis-penthouse uitsmijter van het jaar" GEMEENTE urgemeester: minister op andere gedachten brengen Gamma: 8-3 verlies Lezing over „vreemd gespuis" 'RlJUMva lö IMUVCIVIDCn IÏJÖÖ TEXELSE COURANT PAGINA 5 )e tijd is rijp om actie te voeren voor onmiddellijke maatregelen m de afslag van de Texelse duinkust ongedaan te maken. Dat et burgemeester A. Schipper woensdagmiddag blijken in de be- rotingsvergadering, toen hij reageerde op wat door diverse frac- es in de algemene beschouwingen naar voren was gebracht. >t dusver wil minister Smit-Kroes een geld beschikbaar stellen voor ieuwe zandsuppleties. Ze heeft zeer nlangs. antwoordend op kamervra- en. erkend dat in 1989 het zand an de vorige suppleties helemaal erdwenen zal zijn, zodat dan het ude duin wordt aangetast, maar mdat daardoor het achterland niet irekt wordt bedreigd, acht ze geen sden aanwezig om het beleid bij te tellen. De situatie zal echter wel op arte termijn worden „geëvalueerd" iaarna zij definitief zal beslissen of iieuwe werken nodig zijn. 3e minister moet dus nu tot andere «dachten worden gebracht", aldus e burgemeester, die verder vertelde at begonnen is met het ontwikkelen an gezamenlijke aktie, waarbij allerlei arenigingen en instanties die belang abben bij duinbehoud, betrokken jllen worden. Daar zijn natuurbe- ahermingsorganisaties bij, toeristi- fhe instanties, maar bijv. ook de rariers omdat door verdere dui fslag de verzilting van het zoete pervlaktewater toeneemt, wat hade toebrengt aan de landbouw. Kustwacht eel minder heil zei Schipper te zien nieuwe aktie om de personeelsbe- Btting van de vuurtoren in stand te puden. Het is vechten tegen de lerkaai, vond hij. je burgemeester was het niet eens let Terpstra's klacht dat op Texel de ïntrole op de naleving van de ge- eentelijke regels zo slecht is en dat t in feite een aantasting is van de- ocratisch genomen besluiten. Con nie hoeft met onder alle omstandigheden altijd even streng en hard te zijn. „Er moet een marge zijn waarin vrij beleid mogelijk is, anders ontstaat verstarring" Wat betreft de personeelssituatie en organisatie merkte Schipper onder meer op dat het ziekteverzuim in het raadhuis minder ernstig is dan voor heen, dat het streven gericht is op heroverweging vantaken en dat daar om een overzicht van van taken en diensten in aantocht is. Als de aan schaf van de nieuwe telefooncentrale aan de orde is, zullen diverse offertes worden ingewonnen, zodat het nu geraamde bedrag mogelijk lager wordt. Maar het is gevaarlijk om op voorhand nu al van een lager bedrag uit te gaan, temeer daar bij het bepa len van de capaciteit van de nu ge raamde installatie geen rekening is gehouden met de op handen zijnde uitbreiding van het raadhuis. Met de automatisering in het raadhuis gaat het uitstekend, hetzelfde geldt voor de brandpreventie, die door de nieu we brandweercommandant voortva rend wordt aangepakt. Texelpromotie De burgemeester gaat er nog steeds van uit dat alle partners van de Stichting VVV Texelpromotie hun ver plichtingen zullen blijven nakomen. Het TVO kan zijn bijdrage voor 1988 voldoen. Volgende week is er wel een gesprek met het bestuur van VVV Texelpromotie over de aanpak van de promotie na afloop van de vijfjarige contracttermijn. De heer Schipper vond dat de open bare orde, met name in De Koog, aanzienlijk is verbeterd en achtte de term „niet verslechterd" veel te som- Burgemeester Ton Schipper ber uitgedrukt. Wel zal binnenkort het functioneren van de nachtcafé's ter discussie worden gesteld. Nationaal park De burgemeester zei dat het afwij zende standpunt van het college wat betreft de nationaal park-status voor de duinen niet is veranderd, ondanks het feit dat de meerderheid van het college voorstander is van een „con venant" als middel om toch geld los te krijgen (f60.000,- per jaar) voor „Ecomare". Het college vindt name lijk dat het gemeentelijk beleid ten aanzien van de bescherming van het Texelse duingebied overeenkomt met de wensen van de minister. Vliegveld Schipper achtte een verharde lan dingsbaan op het vliegveld gewenst, al zou het bedrag van zeven miljoen gulden dat daarbij is genoemd, lager kunnen uitvallen. Het luchtvaartmu seum is geen gemeentelijke aktiviteit. Als het doorgaat zal de financiering daarvan niet ten koste gaan van be staande musea. Het gemeente bestuur acht zo'n museum een gewenste elkweervoorziening voor noordelijk Texel. Er zijn tal van aan wijzingen dat voor iets dergelijks veel belangstelling bestaat. exels Belang vindt een be- istingverhoging van twee pro ent over de hele linie te ergaand. In zijn dinsdagavond i de raadszaal uitgesproken Igemene beschouwing zei 'actieleider Jan van Asselt iet akkoord te gaan met ver- ogingen van de onroerend oed-belasting, hondenbe- isting, begraafrechten. leges, recariorechten en het riool- eld. Van Asselt maakte duide- ik de algemene teneur van de emeentebegroting 1989 te omber te vinden. i de eerste plaats denkt de T8- actie dat de uitkeringen uit het lan- elijke gemeentefonds minder nega- ef zullen uitvallen dan het college enkt. De voorspelling is dat het uit- eringspercentage per gemeente in 993 met twintig punten zal zijn ge aaid. De oplevende economie en de sns voor kleinere gemeenten om 5k in aanmerking te komen voor en „investeringsimpuls" van het rijk, temmen Texels Belang een stuk op- mistischer. Van Asselt had lovende 'oorden over voor gemeentesecreta- s Piet Zoon, die het voortouw heeft enomen voor de kleine gemeenten. Bezien de respons zijn wij ervan rertuigd dat hij succes zal hebben." in tweede meent de TB-fractie dat 3 de concept-begroting zaken figu ren die in haar ogen onnodig zijn i waarop dus kan worden bespaard. Mj vinden diverse zaken die weinig iet armoe, maar meer met weelde ebben te maken." Genoemd wordt ijvoorbeeld de structurele bijdrage an f50.000,- aan het fonds ,,'t ude land van Texel". Het steekt axels Belang dat de provincie (die ch volgens TB „in andere gevallen it vervelens toe met Texel be- ioeit"| al jaren niet meer aan dit mds heeft bijgedragen. Van Asselt: Wij willen geheel afzien van deze ixe-regeling." Even harde taal uitte ij aan het adres van het gemeentelij- e monumentenbeleid, waarvoor het allege een structurele bijdrage van '10.000,- in het hoofd heeft en voor 989 bovendien nog f100.000,- ex- a- „Wat een luxe voor regelingen Jan van Asselt die ons inzien slechts ten goede ko men aan een kleine groep Texelaars." Texels Belang ziet meer heil in een maximum bedrag per monument. Uitsmijter De grootste doorn in het oog van Texels Belang is de voorgenomen uit breiding van het raadhuis met een extra etage („penthouse- constructie"). Van Asselt noemde dit „de uitsmijter van het jaar". „Van de noodzakelijkheid van deze extra etage is de meerderheid van onze fractie al lerminst overtuigd. De meerderheid vindt dat de mogelijkheden met be trekking tot bijvoorbeeld de bodewo ning niet voldoende zijn onderzocht." Van Asselt zei het een hard gelag te vinden dat een raadsmeerderheid voor het „Penthouse" heeft gekozen en dat daarmee een uitgave van f2 miljoen is gemoeid. Texels Belang zou dat bedrag liever achter de hand hou den, „zodat enkele jaren de plaatselij ke belastingen niet hoeven te stijgen". Ook nam Van Asselt het gemeentelij ke ambtenarenbestand op de korrel. „Ten aanzien van de grote post „per soneel" moet bij elke vakature goed worden overwogen of invulling eigen lijk wel nodig is. En zo ja, dat men dit doet uit het eigen bestand. Dat werkt motiverend voor ons personeel en is kostenbesparend. Een goed voorbeeld is de in 1988 benoemde directeur gemeentewerken uit eigen gelederen/'Texels Belang ziet nog méér mogelijkheden om te besparen. Bijvoorbeeld door meer gemeentelijke taken te privatiseren (te laten uitvoe ren door het bedrijfslevenl. Met name wordt het schoonmaken van de ge meentelijke scholen genoemd. Ook stelde de fractie bij monde van Van Asselt voor om een deel van het openbaar groen aan particulieren te verkopen. „Er worden dan twee vlie gen in één klap geslagen: er komen gelden binnen en bovendien is men ook van het onderhoud af." Gevaarlijk kruispunt De Texels Belang-fractie wil al in 1989 verbetering van het kruispunt Laagwaalderweg/Oosterenderweg tot stand brengen, gezien de reeks onge lukken die er hebben plaatsgevonden. Dit f134.000,- kostende plan was door het college pas voor 1991 be groot. TB denkt deze wijziging te kunnen dekken uit het surplus van de „Voorziening secundaire wegen". Andere voorstellen tot wijziging van de begroting noemde Van Asselt niet. Wél kwam hij met enkele nieuwe ideeën op de proppen, zoals het alco holvrij maken van sporthal „Ons Ge noegen", openstelling voor het autoverkeer van de dijkweg vanaf hoeve „Utopia" in polder Het Noor den tot De Cocksdorp, en het meer publiciteit geven aan de (subsidie)mo- gelijkheden voor de aanpassingen van woningen voor bejaarden en min- dervaliden. Van Asselt drong voorts aan op snel le aanpassing van de Postweg, het gebruik van plastic vuilniszakken mo gelijk houden als er mini-containers worden aangeschaft, verbetering van de Schumakersweg ter hoogte van het zwemparadijs, en sluiting van de café's (niet alleen in De Koog) om half twee 's nachts, met een uitloop tot twee uur. Voor de nachtcafé's zou geen uitzondering moeten wor den gemaakt. Geen „nationaal park" Van Asselt prees de opstelling van zijn partijgenoot wethouder Schilling inzake de mogelijke parkstatus van de Texelse duinen. „Wij zijn erg te leurgesteld in de opstelling van de meerderheid van het college, met ge lukkig wethouder Schilling uitgezon derd, om een convenant aan te gaan met het rijk voor het beheer van de Texelse duinen, om zodoende de fi nanciële geldstroom vanuit Den Haag veilig te stellen voor Ecomare. Wij vinden dat de gemeente onder grote druk wordt gezet, maar zien helemaal niets in een convenant. Een weg te rug zal er na ondertekening niet meer zijn. Wij zouden de collegeleden wil len adviseren om het oor eerst eens te luisteren te leggen op bijvoorbeeld Schiermonnikoog. Kijk eens naar de gevolgen van de huidige „nationale parken", ook voor de eigen inwo ners!" Smit sport uit Amsterdam heeft ver diend het zaalvoetbalduel tegen Gamma gewonnen: 8-3. Gamma opende sterk en kwam door John List al snel op 0-1. Hierna was het Rob v/d Stap die 0-2 op de schoen had maar de bal, die al onder de keeper door was, werd van de lijn gehaald. Hierna was het gebeurd met Gamma. Binnen vijf minuten was het 3-1, veelal ingeleid door het niet goed meeverdedigen. Gamma kwam toch nog terug in de wedstrijd door een goal van Rob v/d Stap. Maar Smit sport kwam voor rust al op 5-2. Na de wissel speelde Gamma „alles of niets" tegen een goed counterend Smitsport De eindstand werd dan ook 8-3, de laatste Gamma goal werd gescoord door Gerrie Plaats man. Vrijdagavond speelt Gamma thuis in sporthal Ons Genoegen om 19.15 uur tegen „De Zon" Deze ploeg staat tiende van de twaalf en heeft vijf punten uit acht wedstrij den. Gamma kan bij winst aansluiten bij de bovenste vier. renwachters en op de enquete die de gemeente onlangs hield om de Texe laars te betrekken bij de verbetering van de verkeersveiligheid. Wat het laatste betreft: „De situatie op een druk kruispunt zoals bij de AH- supermarkt waar veel mensen sa menkomen, zal door veel meer men sen als verkeersonveilig worden beoordeeld dan een onverlicht kruispunt in Het Noorden waar veel minder mensen passeren. Toch zijn bij genoemde supermarkt relatief wei nig ongevallen gemeld, terwijl in Het Noorden zeer ernstige ongelukken zijn gebeurd. Bij het stellen van priori teiten zal met dat aspect rekening gehouden moeten woden". Bus Bakker pleitte voor verbetering van het openbaar vervoer, tegelijk met de overdracht van de aandelen van de AOT aan de NZH. 's Zomers zou een uurdienst door de Dennen, langs de campings en Ecomare moeten wor den ingesteld. Het geld dat de ge meente krijgt bij overdracht van de AOT-aandelen zou gebruikt moeten worden voor verbeteringen van en experimenten met openbaar vervoer. Autoverkeer De PSP-man vroeg ook om beleid dat erop is gericht het toeristisch auto verkeer op Texel terug te dringen. De veronderstelling dat auto's op Texel welkom zijn, maar daar toch minder worden gebruikt omdat zoveel goede fietspaden zijn aangelegd, gaat vol gens Bakker niet op. Er zijn enorme bedragen nodig voor het onderhoud van de autowegen en de gemeente werkt dat zelf in de hand door haar financiële bijdrage aan de Texelpro motie Als voorbeeld welke kosten in het geding zijn noemde Bakker de „linksafvakken" die de komende ja ren worden aangelegd bij de Pont- wegkruisingen Gerritslanderdijkje, Pelikaanweg en Californiëweg, die per stuk f 275.000,- kosten oftewel f 800.000,- voor 500 meter weg. Bak ker vroeg om een ander beleid, ge richt op het terugdringen van het toeristisch autogebruik en beloofde hierop terug te zullen komen. Hij liet alvast weten tegen de aanleg van het te staan als een van de partners zijn verplichting niet nakomt. Waarbij hij dus doelde op het in gebreke blijven van het TVO. „Als een deel van de meest belanghebbenden met het aanvoeren van allerlei smoesjes de centen in eigen zak wil houden, mag niet worden verwacht dat de overige deelnemers voor de kosten opdraaien" Vuilnisbelt De vuilnisbelt is vol. Het huisvuil moet dus naar het vasteland worden afgevoerd. Wat betreft de PSP is voor het bouwen van een over slagstation elke plek op Texel bespreekbaar. Met de stijging van het reinigingsrecht die tegelijk met de in voering van de mini containers van kracht wordt, gaat de PSP accoord, mede omdat tegenover de stijging een besparing van ongeveer f 15,- per jaarstaat omdat geen huisvuilzak- ken meer nodig zijn en er dus ook minder plastic tussen het afval te recht komt. In de buitendorpen zou een „chemiecar" moeten rijden voor het inzamelen van schadelijke stof fen. Volgens Bakker kan het afdekken van de vuilstortplaats bij het Molwerk goedkoper dan door b en w is ge raamd. De eerste fase kan worden uitgevoerd voor een ton inplaats van f 125.000,- „Nog dit jaar krijgt u van de PSP een notitie met suggesties over aankoop van arme grond en een afdekplan" Op initiatief van de werkgroep anti discriminatie wordt vrijdag 25 no vember om 20.00 uur een lezing ver zorgd door J.E. Dubbelman in d'ouwe Ulo, onder de titel „vreemd gespuis". Dubbelman is van de afdeling voor lichting en documentatie van de An ne Frank Stichting. De lezing, die vrij toegankelijk is, gaat over de proble matiek van immigranten, etnische minderheden en gemeentelijk beleid. De PSP Texel is tegenstander van een verharde start- en lan dingsbaan op het Vliegveld Texel en vindt ook de oprichting van een permanente luchtvaarttentoonstelling bij dit vliegveld on gewenst. Dat bleek uit de algemene beschou wing die het PSP-raadslid Peter Bak ker dinsdagavond voorlas bij de behandeling van de gemeentebegro ting 1989. Bakker wees op de hoge kosten (f 7 miljoen) van een lan dingsbaan, die bedoeld is om het vliegveld ook bruikbaar te houden na hevige regenval. ,,Wij vragen ons af of op Texel voor dat bedrag geen be tere toeristische voorzieningen te scheppen zijn voor een groter pu bliek, dan het starten en landen van vliegtuigen bij een regenbui", zo zei hij, erop wijzende dat elke bui tensport nu eenmaal zijn beperkin gen kent door weersinvloeden. Hij vond bovendien het financiële ri- sco voor de gemeente, die 35% van de aandelen van het vliegveld in han den heeft en mede verantwoordelijk is voor een eventueel exploitatiete kort van het veld, te groot. Wat betreft de plannen voor een luchtvaartmuseum merkte hij op dat het beter zou zijn alle energie, spon sorgeld en subsidie te steken in uit bouw van de bestaande musea, die iets laten zien op het gebied van na tuur en cultuur van Texel, wat van een „on-Texels" luchtvaartmuseum niet kan worden gezegd. Toilet Sprekend over openbare orde en vei ligheid liet hij zich kritisch uit over het feit dat de gemeente het open baar toilet voor De Koog niet op het investeringsplan 1989 heeft staan, op het inkrimpen van het aantal vuurto- linksafvak Gerritslanderdijkje te zullen stemmen. Werk-contract Bakker vroeg om een meer aktieve opstelling van de gemeente bij de bestrijding van werkloosheid. Hij stel de voor dat met werkgevers een con tract wordt aangegaan waardoor deze zich verplichten langdurig werk lozen in dienst te nemen gedurende twee jaar. De werkgever ontvangt daarvoor een gemeentelijke premie van f 4000,- voor deze periode per werknemer. Het kost de gemeente niets want die vier mille zou anders door de gemeente in de vorm van bijstand moeten worden betaald. (Tien procent van de bijstandsuitke ring moet door de gemeente worden bijgepast - red.) Dagverblijf De PSP is voorstander van gemeen telijke financiële steun aan het kin derdagverblijf waardoor deze voorziening in 1989 kan functioneren in afwachting van een definitieve re geling. De partij ziet het meest in een combinatie van dagverblijf en gastouderschap in één projekt. Er is dan meer zekerheid. Als gastouders door ziekte of vakantie geen kinderen kunnen opvangen, kan worden terug gevallen op het dagverblijf. Wat betreft de Texelpromotie liet Bakker weten dat wat hem betreft het hele contract dat de partners van de Stichting VVV Texelpromotie zijn aangegaan, op losse schroeven komt Peter Bakker tijdens het voorlezen van zijn beschouwing

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5