Geen verdere beperkingen oor agrarische bedrijven" ;ks Verkrachter wil hulp om herhaling te voorkomen rna Eelman-van der Kooi (VVD): Texelaars voor de Programma eilandcompetitie volleybal Basketballcompetitie M.S.T. programma Eilandcompetitie volleybal Wrakstuk als kunstwerk (-beker te kiek Voetbalprogramma 11 AfcLbfc UUunHivi rAulNA het gastouderschap coördineert, maar dat het verder een particuliere aangelegenheid moet zijn. De dorpscommissie van De Koog is bezig met een dorpshuis. De VVD stelt een startsubsidie van f10.000,- voor. Het bedrag voor rentedragende lenin gen aan verenigingen is ontoereikend gebleken. „Verenigingen die finacie- ring voor investeringen zoeken, kun nen beter eerst een beroep doen op daarvoor aanwezige instellingen. Of gemeentegarantie moet worden ver strekt voor leningen bij een bank, zal van geval tot geval moeten worden bekeken", aldus Erna Eelman. Afval „Door de trage manier van werken van Gedeputeerde Staten is het nog niet duidelijk welke verbranding sinstallatie in 1990 het Texelse afval gaat verwerken. Als de provincie niet aangeeft waar de afvalstoffen kun nen worden verwerkt, zit er niets an ders op dan de huidige stortplaats uit te breiden". De fractievoorzitster vroeg wanneer het bevolkingsonderzoek naar borst kanker kan worden verwacht. Ook wilde zij weten of er overleg is ge weest met de Texelse huisartsen over de uitbreiding van het aantal praktij ken met een een vestiging in De Koog. Waddengebied De minister heeft afgezien van een wettelijke regeling speciaal voor het Waddengebied en wil nu de Natuur beschermingswet verscherpen. De VVD wil niet dat hierdoor gedeelten van het wad voor langere perioden zullen worden afgesloten. Men wil dat de gemeente zeggenschap houdt over dit gebied „Verhoging van het contingent nieuw te bouwen woningen is noodzakelijk om de woningnood niet nóg groter te laten worden op Texel", aldus de fractieleidster. Eilandpositie Het college wil de post onvoorzien na 1989 geheel gaan benutten voor incidentele uitgaven. De VVD is het daarmee eens. „Of dit consequent wordt uitgevoerd hangt af van de zelfdiscipline van de raad", aldus Er na Eelman. Een groot percentage aan onbenutte ruimte dat er nog is, vond zij geen goed argument voor belastingverho ging. „De steeds van stal gehaalde eilandpositie, die voor de gemeente extra lasten meebrengt, werkt ook door voor de burger", sprak de VVD- voorzitster, die stelde dat de gemeen te ook als taak heeft de koopkracht van de burger op peil te houden. De VVD ging echter wel accoord met de voorgestelde 2% verhoging van deOnroerend Goed Belasting. „Door de kortingen van het Rijk op de Algemene Uitkering is dit onver mijdelijk als we de noodzakelijke in vesteringen en uitgaven willen uitvoeren", besloot Erna Eelman-van der Kooi. Een 32-jarige Texelse man die dins dag wegens verkrachting voor de rechter in Alkmaar moest verschij nen. toonde ter zitting diep berouw over wat hij had gedaan. Mede om dat hij al eerder met de politie in aanraking was gekomen in verband met (destijds geseponeerde) zeden delicten, zei de Texelaar dat hij zich nu persé onder deskundige (psychia trische) behandeling wil laten stellen om van alle kwaad te worden ver lost. „Herhaling wil ik beslist voorko men", aldus verklaarde de man. Met het oog daarop pleitte zijn raadsman mr. J.K. Feikema voor een lange voorwaardelijke straf, „als stok ach ter de deur". De Texelaar beging zijn daad in de nacht van 12 op 13 augustus jongst leden. Zijn slachtoffer was een 17-jarig Duits meisje dat hij had op gepikt op de haven van Oudeschild. In plaats van haar naar de boot te brengen waar het meisje met een groep leeftijdgenoten vakantie vierde, reed hij met haar achterop zijn motor naar een stil plekje op de dijk. Het meisje was niet gediend van zijn po gingen om haar te zoenen en wilde wegrennen. Daarop probeerde haar met geweld en onder het uiten van bedreigingen te verkrachten. Ter zit ting ontkende de man dat het tot een daadwerkelijke verkrachting was gekomen, maar dat het „slechts" bij een mislukte poging bleef. Dat was in strijd met wat hij eerder tegenover de politie had verklaard en eveneens afwijkend van het relaas van het meisje. De officier van justitie hechtte weinig waarde aan 's mans nieuwste verkla ring. Zij wees op het medisch rapport dat kort na het gebeurde van het meisje was opgemaakt Bovendien kwam zij met nieuwe onderzoekgege- vens van het gerechtelijk laborato rium, die zwaar belastend waren voor de verdachte en voor de officier een afdoende bewijs vormden. Aan de hand van een rapport van de reclassering werden in het kort de le vensomstandigheden van de Texelaar geschetst: werkloos, geen vrienden en kort voor het incident een over spannen indruk makend. Hij zou met frustratiegevoelens van diverse aard hebben gekampt, onder meer doordat hij in een eerdere rechtszaak welis waar van verkrachting werd vrij gesproken, maar door de rechter eigenlijk niet werd geloofd. In een psychiatrisch rapport werd gesteld dat de man ten tijde van de ver krachting lichtverminderd toereke ningsvatbaar was geweest en dat kans op herhaling aanwezig is. Er zouden echter weinig psycho therapeutische mogelijkheden zijn voor een succesvolle behandeling. Wellicht zouden medicamenten kun nen worden toegepast, alsmede een korte psychiatrische observatie en een aanvullend hersenonderzoek. Voor de meervoudige strafkamer ver klaarde reclasseringsambtenaar Kap- pes dinsdag een behandeling zeer belangrijk te achten, liefst nog tijdens het uitzitten van de gevangenisstraf. Dat laatste is echter niet mogelijk. Eis De officier vond, mede gezien het gebruikte geweld, een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf noodzakelijk. Zij eiste vijftien maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar Als bijzondere voorwaarde stelde zij een korte psychiatrische behande ling met aanvullend EEG-onderzoek. De reclassering dient toezicht te hou den op naleving van die voorwaar den. Mr. Feikema, die verklaarde dat de eis minder zwaar was uitgevallen dan verwacht, zag meer heil in een korte onvoorwaardelijke celstraf in combi natie met een lange voorwaardelijke periode. „Enerzijds ervaart mijn cliënt dat laatste als een stok achter de deur en ten tweede is het hierdoor mogelijk om eerder met de behande ling te beginnen." De officier zag echter geen reden om haar eis bij te stellen. De uitspraak volgt op 29 november, om 13.45 uur. Dinsdag 22 november Veld A mannen: 18.30 u. Seg./E.-12 Balcken Smash 1 19.05 u. Versluis-Smash 1 Seg./E. 19.45 u. Cocky kap.-Th.hoeve Versluis 20.25 u. Stoepa-Gemeente Th.hoeve 21.05 u. BCT-Autocentr. Gemeente 21.45 u. M.shop-Gr. Spuit. Westerslag 22.25 u. Kobeko-Westerslag M.shop Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Was. Best-Eelman S. KI. 23 19.05 u. Ass, Br.-Klif 23 Was. Best 19.45 u. Retsina-Drog. Mets Ass. Br. 20.25 u. DGM-De Kuip Haarstudio 21.05 u. SI. de Boer-Haarst. De Kuip 21.45 u. v/d Woude-Slock SI. de E^er 22.25 u. Bremakker 1-Amrob. Slock Veld C vrouwen: 18.30 u. Visserb.-CVI W en W 19.05 u. W en W-Opel Rent Visserb. 19.45 u. Leydekkers-Casino Opel Rent 20.25 u. Westerl.-D. Drup Leydekkers 21.05 u. Antiekh.-DA Durper Drup 21.45 u. Smash 2-Boetiek 22Antiekh 22.25 u. Mantje-Taveerne Smash 2 Uitslagen 15 november heren Slagerij De Boer-Gemeente 2-0; Haarstudio-Twaalf Balcken 2-0; BCT-Smash 1 2-0, Versluis-Stuc v/d Woude 0-2; RWS-Teso 1-1; De Krim-Amrobank 0-2; Kobeko-Cocky kapsalon 1-1; DGM-Autocentrale 1-1; Paal 9-De Kuip 1-1; Bremakker-Theodorahoeve 0-2, Mu sic Shop-Westerslag 1-1. vrouwen Opel Rentenaar-DA 2-0; Smash 2-Eelman S. 1-1, Wasserij Best-CZN 2-0; Taveerne-Durper Drup 2-0; Zeven provinciën-Drogisterij Mets 0-2; CVI-Klif 23 0-2; Rabobank-Boetiek 22 2-0, Leydekkers-Meermarkt 1-1; De Verfbus- Visserbouw 1-1 Programma voor vrijdag 18 no vember: 20.30 u. Mantje Sp.-12 Balcken Crops 21.00 u. Paracentr.-Crops Mantje Sp. 21.30 u. Vespert.-Moerbeek Paracentr. 22.00 u. GVT-B&M Vespertina Uitslagen van de vrijdag gespeelde wedstrijden: Vespertina-Paracentrum 16-41, Moerbeek- Gollards 2-28. Sportshop Texel-Twaalf Balcken 30-18; Mantje Sport-'t Asiel 24-18. Afdeling volleybal zaterdag 19 november Sporthal Ons Genoegen, Den Burg 12.30 u. asp/meisjes Tevoko 2-Harpoen 12.30 u. asp/meisjes Tevoko 1-Batavo 13.30 u. asp/jongens Tevoko 1-SVN 13.30 u. dames Tevoko 1-De Boemel 1 13.30 u. dames Tevoko 3-Zeemacht 15.00 u. heren Tevoko 2-Turnlust 1 15.00 u dames Tevoko 2-Harpoen 15.00 u. dames Smash '68-HCSC 4 Zuiderzeehal, Wieringerwerf 15.00 u. heren Vodi 1-Tevoko 1 Sporthal Molentocht. Schagerbrug 16.30 u. asp/jongens Harpoen-Tevoko 2 Afdeling basketball Zaterdag 19 november De Slenk 16.00 u. Hoppers-De Mareis M.J. 17.00 u. De Marels-Direktbank d. J.J. In verband met Ouwe Sunderklaas zijn er 13 december geen normale competitiewedstrijden, wel een avond volleybal „op z'n anders". Er wordt dan gespeeld met drie vrouwen en drie mannen per team. Opgave (per team of individueel) bij de wedstrijd leiding, graag zo snel mogelijk. Op het strand tussen de vuurto ren en het Krimslag vond Sil Boon uit De Cocksdorp een groot houten obstakel, dat bij nadere bestudering een stuk van een oud scheepswrak bleek te zijn. Het was een deel van de kiel en de achtersteven van een zeil schip, dat misschien wel honder den jaren geleden is vergaan. Blijkbaar heeft het hout lange tijd in de zeebodem begraven gele gen want het was nog opmerke lijk gaaf. Dat het een stuk kiel was, bleek ook uit de romeinse dieptecijfers die erin waren ge kerfd. Ook zijn nog de zwaar ver roeste resten aanwezig van het machanisme waaraan het roer besteigd moet zijn geweest. Sil Boon heeft het ding met veel moeite van het strand gehaald en het in de tuin bij zijn woning aan de Vuurtorenweg neergezet. Het Maritiem- en Juttersmuseum is op de hoogte gesteld in de hoop dat daar zal worden ge tracht de ouderdom van het wrakstuk en de herkomst ervan te achterhalen. Sil Boon wil het brok hout in elk geval zelf hou den. „Ik vind het een prachtig gezicht in mijn tuin; nèt een mo dern beeld" Erna Eelman-van der Kooi. e agrarische sector maakt moeilijke tijden door. Wij bepleiten j in verdere beperkingen in het uitoefenen van het agrarische 15 Irijf. De landbouw moet de ruimte en waardering krijgen zij 4 verdient". Zo brak Erna Eelman-van der Kooi namens de 4 D-fractie dinsdagavond tijdens de Algemene Beschouwingen 1 lans voor de boeren. Uitbreiding van de natuurbescher- 4 igswet zodat Relatienotagebieden hier ook onder vallen, keurt 5 af. ..Op vrijwillige basis een beheersovereenkomst aangaan is i anders dan beperkingen opgelegd krijgen", aldus de fractie- irzitster. afgelopen jaar zijn door de ge- inte taken afgestoten. Door de- tralisatie zullen echter ook taken Rijk en Provincie naar de ge- inte worden doorgeschoven. De vindt dat deze uitbreiding niet ft te leiden tot vergroting van het ioneelsbestand. „Door efficient ken kunnen deze nieuwe taken den ingepast", aldus Erna tan. begrotingsresultaat van de ge- nte is teruggelopen en waar no- werd uit de reserves geput Door reinig toevoegingen aan deze re es werden deze „uitgehold". De stelt voor de reserves voortaan in te gebruiken waarvoor ze in leven zijn geroepen: als buffer te- financiële tegenvallers. Rolstoelen aanpassing van de hal van het leentehuis kon de goedkeuring de fractie wegdragen. „Nu nog toilet voor rolstoelgebruikers",al- mevrouw Eelman. r de vervanging van de telefoon- rale in het raadhuis staat 9.000,- op het investeringsplan, wilde zij verlagen tot 7205.000,-. Eelman wilde weten wanneer de eente-arts, die nu nog op de be ing staat, over gaat naar het *est- Politie /VD is vóór uitbreiding van het felse politiekorps. „Bij onderbezet- I krijgen alleen de gebieden waar el toeristen zijn genoeg aandacht", ■s de fractievoorzitster. Zij achtte j.het oogpunt van preventie surveil- ice erg belangrijk. proef met een half uur uitloop na jitingstijd van de horeca, leek de 7D onder dezelfde voorwaarden kor herhaling vatbaar. Btoiletaccomodatie op een centra- ■aats in De Koog wil men graag m het komend seizoen gerealiseerd I, met als voorwaarde dat de be ling de exploitatie op zich neemt. Zandsuppletie minister van Verkeer en Wa- taat komt volgend jaar met een beleidsnotitie voor de kustbescher- ming De VVD wil dat het Texelse gemeentebestuur de ongerustheid over het uitstellen van een zandsup pletie uitdraagt. Men wacht met spanning de uitkomsten van het on derzoek naar scheiding van mineralen uit het Texelse strandzand af. Verkeersveiligheid Om de verkeersveiligheid te vergroten stelde Erna Eelman voor de aanpas sing van Hogereind/Laagwaalder- weg/Oosterenderweg te plannen voor 1990 en niet voor 1991, zoals nu het geval is. De herinrichting van het par keerterrein bij Kaczor kon naar haar mening wel tot 1991 wachten. Ze hoopte dat veel aandachtzal worden besteed aan oversteekplaatsen op de Pontweg. „Ik mis fietspaden naar paal 9 en 17 in het investeringsplan", aldus de VVD-fractieleidster. De reconstructie van de bestrating in Den Burg kon de goedkeuring van de VVD wegdragen. Het werd toege juicht dat de gemeente zich nu op de andere dorpen richt en dan als eerste op De Cocksdorp, waar de Kik- kertstraat nodig moet worden aan gepast. Havenmond „Het college moet de minister van Economische Zaken benaderen en hem het economische belang van de Oudeschilder haven onder de aan dacht brengen. Verlenging van de ha venmond naar diep water is een eerste vereiste", aldus Erna Eelman- van der Kooi. Bij een eventuele over name van de Rijkshaven door de ge meente stelde zij, dat duidelijk tot uitdrukking zal moeten komen wat de extra kosten van uitbaggeren en stor ten van slib zijn. De steeds strenger wordende eisen ter bescherming van het milieu mo gen volgens de VVD niet voor reke ning van de gemeente komen. De seizoensverbreding doet zijn intre de op Texel. Uitbreiding van het fietspadennet en goed onderhoud van de wegen leek de fractie een voorwaarde om deze ontwikkeling voort te laten gaan. „De Stichting VVV Texel Promotie heeft aangetoond dat bundeling van krachten sterk maakt. Laten alle par ticipanten goed doordrongen zijn van het belang van de promotie. Dit mag niet meer verloren gaan", aldus Erna Eelman. Golfbaan De VVD betreurt het dat nog steeds geen golfbaan op Texel is. Men vindt het onverantwoord van de Provincie om deze ontwikkeling nog langer te vertragen.De fractie hoopt dat Gede puteerde Staten kamperen bij de boer, ter aanvulling en als uitbreiding op het pakket recreatievormen, ko mend jaar zal toestaan. „Het bedrag voor de Schoolbegelei dingsdienst is te hoog. Er wordt een bedrag per inwoner betaald en daar het aantal leerlingen daalt, komt een steeds groter bedrag per leerling be schikbaar. Bijstelling is op zijn plaats", aldus Erna Eelman. Het sociaal cultureel jaarprogramma, met het overzicht van de vele vor men van subsidieverlening, vond zij te detaillistisch. „Door de strandreiniging te betalen uit het fonds Recreatie en Natuurbe houd, waar nog f30.000,- ruimte is, worden de Algemene Middelen waar uit het nu wordt betaald, ontlast", stelde zij voor. Kinderopvang Vrouwen die willen werken zoeken onderdak voor hun kind. Er is behoef te aan kinderopvang. De VVD vindt dat de gemeente kan assisteren bij het opzetten van een organisatie die eren met de door het Nederlands al gewonnen cup bleek ook bij SV een succes. Vele voetballertjes dan niet in gezelschap van vaders noeders) betaalden grif een knaak met de loodzware beker op de te mogen. Sommigen lieten zich ien oranje shirtje hullen en hielden taal de beker in de hoogteechter der de toejuichingen van een ssaai toegestroomd publiek. De 3 sten waren enigszins bed rem- Id en poseerden plechtig. Glom- i de jeugdige SVT-gezichtjes van Is, de op het terras voor de kanti- opgestelde beker deed dat aller- )st Talloze vingerafdrukken akten duidelijk dat de EK-beker i door velen begeerd object is. Van ten de groenzwarte vereniging viel animo voor dit initiatief van het T-jeugdbestuur en sponsor Albert in tegen. De deelname aan de nsorloop op het B-veld door de T-jeugd was daarentegen fors. Zaterdag 19 november 1988 KNVB afdeling Noord-Holland Junioren: SVO/Z-Wiermgermeer 14.00 uur Schagen 2-SVO/Z 2 14.30 uur SVAP BTOosterend B1 14.30 uur Succes B2-Texel B1 14.30 uur Wiron B2-Texel B2 14.00 uur Pupillen: Tex. Boys Dl-Texel D2 12.00 uur De Koog D1-Texel Dl 11.30 uur Texel El-Tex. Boys E1 11.00 uur Oosterend E1-Tex. Boys E3 11.00 uur Tex. Boys E2-ZDH El 11.00 uur De Koog El-Texel E3 10.45 uur De Koog F1-SVC F1 10.00 uur Texel E2-SVO E2 10.00 uur Texel F2-Tex. Boys F1 11.00 uur Oosterend Fl-Texel F1 10.00 uur Tex. Boys F2-SV0 F2 10.00 uur Zondag 20 november 1988 KNVB Helder-Texel 14.30 uur KNVB afdeling Noord-Holland AGSV-ZDH 14.00 uur Winkel-De Koog 14.00 uur WMC-Oosterend 14.30 uur JVC 2-Texel 2 11.00 uur Tex. Boys 2-Helder 5 12.00 uur De Koog 2-Call. oog 14.00 uur Oosterend 2-WGW 4 12.00 uur Texel 3-ZAP 8 14.00 uur Texel 4-JVC 7 14.00 uur JVC 8-Tex. Boys 3 14.00 uur Dames: De Koog-VZV 12.30 uur Recreatievoetbal: De Koog-Oosterend 10.30 uur ZDH-Cocksdorp 10.30 uur

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7