(jroen Twartsjexels in het hartL, Dudeschilders ot eenduidige komen niet uitspraak ECTR Resultaten geluidsmetingen bekend: maatregelen nodig BAKKER Veerstand tegen vuilverwerking blijft bestaan Verzetsman Gotjé overleden Schitterende AANBIEDINGEN VAN UW JUWELIER. Let op onze folder •Ql bakker bv. Doorrijder had gedronken Hinderwetkwestie supermarkt Vogelenzang: Uw koopsom-gulden is bij ons een daalder waard SIEBE WAAIJER Lekker slapen? De electrische deken zorgt voor warmte! rlr^JLh' nu f39,90 nu f29,95 mrt. IU.JM fEXELSE DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 COURANT toet»: Pa,ks,raa' '0 Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 ,8n "«'«'Id doze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman Pater Wit- ein 27, Den Burg, telefoon 02220 - 5472. advertenties, abonnementen, etc.. geveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741. Telefax 02220 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60.398 et alle Oudeschilders zijn bereid de aanwijzing van het in- strieterrein in hun dorp te accepteren als lokatie voor een vuil- rwerkingsinstallatie. De dorpscommissie kreeg dat nderdagavond te horen tijdens een hoorzitting voor alle inwo- rs in t Skiltje. Men zal nu met een brief naar de gemeente ippen, waarin wordt verzocht om aan een lokatie aan de Pont- g (bij het autokerkhof of de rioolzuivering) de voorkeur te ge- Mochten college van B en W en de gemeenteraad echter h naar Oudeschild uitwijken, dan wil het dorp graag mede- ggenschap in de aanwijzing van de precieze lokatie en de Drwaarden waaraan de installatie moet voldoen. Donderdag- ind kwamen de zestig zeventig Oudeschilders echter niet een gemeenschappelijke uitspraak over het hoe en waar. leden van de dorpscommissie en ;e!e andere betrokken Oudeschil- die op 9 november waren mee- veest met de excursie langs drie srdhollandse vuilverwerking- tallaties, beleefden geen gemak- jke, en uiteindelijk ook geen redigende avond. Discussieleider ard Zijerveld, secretaris van de iscommissie, zag zich door de houdende oppositie tegen de lo- ie .industrieterrein Oudeschild" wongen de hoorzitting zonder ming af te sluiten. jral Alfons Boom liet zich kennen leen niet te vermurwen tegenstan- van een vuilverwerking in Oude- iild, ook al zou die beperkt blijven een geheel afgesloten vuilo- ilagstation. Hij werd fel van re- gediend door broer Hans, één 'bewoners die op persoonlijke titel lit betrokkenheid met het onder- het werkbezoek op 9 november meegemaakt. Zij waren niet de jen die heel wat af boomden, imigen lieten blijken niet over- fid te zijn van de bevindingen van lacht excursiegangers. Anderen jhtten wél waarde daaraan, maar in daarin nog geen aanleiding om ook automatisch voor de lokatie lustrieterrein Oudeschild" te kie- Nög weer anderen vonden dat ixcursiegangers te ver waren ge- rt: zij hadden niet al in de bus mogen zeggen tegen de raadsle- en wethouder, maar hadden it de andere dorpsbewoners moe- inlichten. Kortom: een opwindend it Oudeschilds?) avondje. i het begin van de discussie gaf I Helleman (namens de excursie- igers) aan de hand van een drietal eningen een korte technische toe- iting op de eventuele toekomstige Iverwerking. De tekeningen betrof- de drie bezochte overslagstations, dorpscommissie heeft de voor- r voor een combinatie tussen de rslagstations van Volendam (over- t) en Amstelveen (verwerkings- teem met losse containers). De mk(overlast blijft dan tot een mini- beperkt. Vestiging van een der- jk overslagstation op het Jeschilder industrieterrein is vol 's de dorpscommissie aanvaard- ir. Daaraan zit echter wél een mits Groeneplaats 6, Den Burg verbonden: het station mag niet wor den uitgebreid met een composte- ringsinstallatie. De acht Oudeschilders hadden op 9 november van composteren een vieze smaak in de mond gekregen bij het bezoek aan devuilverwerkingsinstallatie bij Me- demblik. Discussieleider Zijerveld stel de de aanwezigen dan ook voor om tot een gezamenlijk standpunt te ko men betreffende een vuiloverslag zonder compostering. Doppenberg Alfons Boom gooide direct de knup pel in het hoenderhok. „Ik zie nog onze protesten voor me", riep hij uit. „Hoe we in de raadszaal zaten met spandoeken met teksten als „Kijk uit je Doppen(berg|l". Maar achteraf denk je: tussen de bedrijven door was alles al bekonkeld. Dat ding moet en zal in Oudeschild komen. Er zouden volgens mij vanavond heel wat meer mensen naar 't Skiltje zijn gekomen, als er écht nog wat op het spel had gestaan." Hans Boom betoogde dat Oudeschild wel degelijk een vinger in de pap heeft gehad. „We hebben zelf kun nen zien dat het met zo'n vuilo verslag reuze meevalt. Die durf ik best in mijn eigen achtertuin neer te zetten. Maar dan moet wel dat com- posteringsverhaal vervallen. Daar hebben we tijdens die excursie flink voor gelobbied. Ik denk dat driekwart van de raadsleden óm is." Wèl serieus Boom kreeg bijval van Gerard Zijer veld. Hij concludeerde dat de ge meente Oudeschild de afgelopen twee jaar in deze kwestie wèl serieus heeft genomen. Bij commissieverga deringen en dergelijke werden de Ou deschilders uitgenodigd om hun zegje te doen. Zijerveld stelde vast dat bij zulke gelegenheden de interesse van de dorpsbewoners echter teleurstel lend was geweest. Alfons Boom vond het allemaal maar niks: „We draaien er omheen. Niet kletsen over composteren, maar ge woon zeggen: we moeten dat ding hier niet. We hebben het toch al af gewezen! En als we wéér naar Den Burg moeten, nou graég." Hans Boom antwoordde: „Okee, het is nu vijf voor negen, om negen uur kun- In zijn woning aan de Hoofdweg in Eierland is vrijdag op 80-jarige leef tijd de oud-verzetsman Han Gotjé overleden. Gotjé was met een aantal anderen onder meer verantwoordelijk voor de aanslag op het Amsterdam se bevolkingsregister op 27 maart 1943, waardoor de Duitsers niet meer konden beschikken over de ge gevens die zij nodig hadden om Jo den en onderduikers op te sporen. De Gestapo wist de daders te grij pen; zij werden gefusilleerd. Han Got jé ontsprong de dans en werd naar het concentratiekamp Hattingen in Duitsland getransporteerd, waar hij in april 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Gotjé, tandtechniker van be roep, kende Texel van enkele korte vakanties. Hij vestigde er zich elf jaar geleden om in rust van zijn oude dag te genieten. Han Gotjé wordt mor genmiddag om 14.00 uur begraven op de algemene begraafplaats in Den Burg. Een In Memoriam staat elders in dit nummer. nen we thuis zijn. Gaan we door of niet?" Een grote meerderheid van de aan wezigen wilde doorgaan. Geen poot De discussieleider concludeerde dat „Oudeschild geen poot heeft om op te staan wat betreft de vestiging van een vuiloverslagstation op het in dustriegebied". Zo'n vuiloverslag wordt namelijk niet aangemerkt als zware industrie en voldoet ruim schoots aan de eisen die aan vesti ging in Oudeschild worden gesteld. Alfons Boom: „Maar is Oudeschild dan het enige dorp op Texel met een geschikt terrein?" Zijerveld: „Bij de gemeente resteerden twee lokaties: het autokerkhof aan de Pontweg en Oudeschild. Maar ik heb sterk het gevoel dat de kaarten al zijn ge schud, en dat de gemeente Oude schild aanwijst. En dan kun je de boel nog een paar maanden rekken, maar dat heeft geen zin. We kunnen als Oudeschilders dan beter meewer ken en ervoor zorgen dat er een zo goed mogelijke installatie wordt ge bouwd. Daarop kunnen we nu nog invloed uitoefenen." Hans Boom: „We hebben als Oude schilder bevolking een mening gehad over een open composteringsinrich- ting. Als die er niet komt, dan liggen de zaken weer anders." PEN-centrale Ook de lokatie ten noorden van de PEN-centrale is volgens Zijerveld nog in beeld. Frans Schellinger meende dat daér beslist geen vuilverwerking zal komen, wegens de te verwachten bezwaarschriften van omwonenden en natuurbeschermingsorganisaties. Kees Hin, die zelf nabij deze lokatie woont, toonde zich in elk geval te genstander. Hij zeiverbaasd te zijn dat er nooit protest is geweest tegen deze plaats. „De vuilverwerking zou daar naast een uniek natuurgebiedje komen te liggen. Bij die plas staan al tijd mensen te kijken. Eigenlijk valt het me tegen dat Oudeschild daar nooit tegen heeft geprotesteerd Zijerveld rekende voor dat Oudeschild weinig illussies mag koesteren over de bouw van een vuilverwerking el ders op het eiland. „In de raadszaal zitten er vijftien die hierover stem men. Vóór Oudeschild stemmen de vier collegeleden en ook de PvdA heeft in de algemene beschouwing Een zaal vol Oudeschilders luistert toe als de acht bewoners die op 9 november het werkbezoek meemaakten, tekst en uitleg geven. Gerard Ziier- veio wijst. Hoy Helleman staat. Rechts op de wand de situatieschetsen van de drie bezochte vuiloverslagstadons zwart op wit verklaard dat ze voor het industrieterrein zijn. Dat zijn dus nóg drie stemmen vóór, Beumkes niet meegerekend." Argumenten Meerdere aanwezigen namen geen genoegen met deze uitleg. Zolang de beslissing nog niet is gevallen, dan kan best nog worden geprobeerd om de dames en heren bestuurders ervan te overtuigen dat Oudeschild niet de beste lokatie voor een vuilverwer kingsinstallatie is, aldus concludeer den zij. Dat zal echter wèl moeten gebeuren op basis van argumenten, en niet door alleen maar „teuge" te zijn. De voormalige rioolzuivering bij het autokerkhof aan de Pontweg bleek de favoriete lokatie van veel aanwezi gen. De voornaamste argumenten die ter tafel werden gebracht, waren de centrale ligging en betere bereikbaar heid van Den Burg. Daardoor zou te vens een besparing op de transportkosten worden bereikt. Een verrassende duit in het zakje deed Gerard Wijers. 's Ochtends was hij onaangekondigd met Ab Blom (van de vishandel op het industrieter rein) en echtgenotes naar het vuilo verslagstation in Volendam gereisd. Ze spraken daar met omwonenden en medewerkers van de reinigings dienst. Enerzijds onderschreef Wijers de bevindingen van de acht dorpsge noten die daar op 9 november had den rondgesnuffeld, anderzijds bracht hij een aantal nuanceringen aan. Wij ers zei dat het overslagstation hem alles was meegevallen. Gesprekken hadden hem echter de overtuiging gegeven dat het er niet altijd even reukvrij aan toe gaat. Vooral in de zo mer, bij hogere temperaturen dus, zou er sprake zijn van stank. „Zeker als er maar één keer per week wordt opgehaald. In Volendam zijn ze dan ook overgeschakeld op tweemaal per week ophalen." En passant zei Wijers Zaterdagmiddag rond half vijf deed zich op de Wilhelminalaan in Den- Burg ter hoogte van dorpshuis d'Ou- we ULO een lichte aanrijding voor, waarbij de Opel personenauto van een Texelaar werd beschadigd. De andere partij was een 24-jarige trek kerbestuurder, die na de aanrijding echter doorreed. Dank zij aanwijzin gen van getuigen kon de man later door de politie worden aangehouden. Het bleek dat hij had gedronken, zo dat hij zich aan de bloedproef moest onderwerpen. dat de Volendammers unaniem de mini-containers ,,'n ramp" vinden: „Met vuilniszakken verloopt het op halen vlotter, en in containers blijven resten achter die gaan stinken." Hans Boom bracht hier tegenin dat eventuele stank kan worden beteu geld als wordt gekozen voor hetzelf de verwerkingssysteem als in Amstelveen. Centraal Wat betreft de lokatie had Wijers ook een belangrijke opmerking in petto. In Volendam (waar het overslagstation op een terrein van gemeentewerken is gehuisvest) had men hem verze kerd dat de overslag het beste cen traal gesitueerd kan zijn, bij voorkeur met een ontsluiting aan de openbare weg. Wijers: „Dus aan de Pontweg is in alle opzichten het beste. Als er nog een kansje is, moeten we daar dan ook beslist op aandringen." Een standpunt dat meerderen in de zaal bleek aan te spreken. Wijers zélf voerde als extra argument aan dat Lees verder pagina 2 In de zaak „supermarkt Vogelen zang" zijn weer enkele nieuwe ont wikkelingen gaande. Eind vorige week werden de resultaten bekend van geluidsmetingen, die dit najaar in de supermarkt werden verricht door experts van Provinciale Wa terstaat. Daarbij werden forse norm- overschrijdingen vastgesteld. De gemeente heeft naar aanleiding hier van inmiddels contact opgenomen met supermarkt-eigenaar Joop Maas. Hem wordt gevraagd zo spoe dig mogelijk aanpassingen te verrich ten. zodat zijn bedrijf aan de hinderweteisen kan voldoen. Provinciale Waterstaat (afdeling ge luidszaken) voerde het akoestisch on derzoek uit in opdracht van de gemeente Texel. De gemeente zag zich hiertoe gedwongen doordat de Raad van State de bestaande hinder wetvergunning nietig verklaarde. Al eerder werd een onderzoek uitge voerd, maar dat richtte zich toen op de isolerende waarde van de bouw constructie. Ditmaal werd specifiek gekeken naar de overlast die normale werkzaamheden in het magazijn ver oorzaken in de boven de supermarkt gelegen woningen. In het magazijn werd onder meer het neerzetten (la ten vallen van circa tien centimeter hoogtel van kratten gesimuleerd, ter wijl ook de effecten van het rijden met lorries werden geregistreerd. Het geluid die deze werkzaamheden ver oorzaken, verplaatst zich door de constructie naar de koopappartemen ten erboven („contactgeluid"). De metingen werden verricht in de wo ning van Yvonne Spreekmeester, één van de twee bewoonsters die bij de Raadvan State de kwestie aanhangig had gemaakt. Het geluidniveau in de woning bij de proef met het vallende krat (op de grond en krat op krat) leverde een gemiddelde op van 54.6 decibel. De norm bedraagt 45 dB. Vervolgens werd onderzocht welk ef fect een rubber vloerbedekking zou hebben. De metingen werden her haald, met een gemiddelde van 49.3 dB (bij het stapelen van krat op krat werd de norm benaderd: gemiddeld 45.4 dB). Provinciale Waterstaat concludeerde dat de isolatie tegen geluidverplaat sing door de lucht als „voldoende" kan worden aangemerkt. De contact geluidisolatie is daarentegen onvol doende. Wanneer de betegelde vloeren en/of wanden in het magazijn worden aangestoten, dan is dat van grote invloed op het geluidniveau in de woningen. Er moet dus voor wor den gezorgd dat het contact met de vloer (of wand) wordt vermeden. Het leggen van rubber vloermatten leidt reeds tot terugdringing van het con tactgeluid, maar nog niet voldoende. Als mogelijke maatregelen geeft PW aan: 1. een vloerbedekking in het magazijn, met daaronder een con- tactgeluidwerende laag; 2. een zwe vende dekvloer. Als oplossing bij alternatief 1 noemt PW het contactgeluidisolerende „Sempafloor" van een Amsterdamse firma, in combinatie met linoleum. Aanvullend onderzoek is dan echter nodig. Alternatief 2 zou in aanmerking ko men als een hardere werkvloer is ge wenst, of indien het effect van eerstgenoemde maatregel onvoldoen de blijkt. De magazijnwanden dienen bij beide varianten met een contactgeluidisole rende laag en rubber te worden be kleed. De gemeente wil nu dat Maas (c.q. Umgro) binnen een maand beslist voor welke aanpassing wordt geko zen, liefst vergezeld van een nieuwe hinderwetvergunning-aanvraag. Van gemeentezijde wordt benadrukt dat ernaar wordt gestreefd om in goed overleg de reeds lang slepende kwestie de wereld uit te helpen. Als het ligt aan advocaat G. Creutz- berg, die de klaagsters Yvonne Spreekmeester en Anneke Rijk verte genwoordigt, dan zal Maas al deze week zijn supermarkt moeten sluiten. Nadat Creutzberg eind september al een brief aan de gemeente schreef met het verzoek de supermarkt bin nen een maand te sluiten, deed hij vorige week een tweede verzoek, nu met een termijn van acht dagen. De onderzoeksresultaten waren hem toen nog niet bekend. De raadsman eiste de sluiting omdat Maas mo menteel zonder hinderwetvergunning draait, en Creutzberg „nauwelijks hoorde van de gemeente dat er actie werd ondernomen". Creutzberg ver klaarde desgevraagd dat hij eerst met zijn cliëntes zal overleggen hoe de kwestie verder wordt afgewikkeld. Vraag nu offerte voor uw hoogste pensioen! bij: Assurantiën Hypotheken 02220 - 5207 1-persoons onderdeken met KEMA-keur, warmte in 2 standen regelbaar Verwarmingskussen, beveiligd te gen oververhitting, met afneem bare kussensloop tc> 033:0 33 iö

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1