(Jroen kwartsJexeh het Extra 144 slaapplaatsen yoor kleine verhuurders" Karlas daagt Reinink voor de rechter Rabobank O ")e Koog vindt plan in grote lijnen goed, maar: De Thveerne 'iï Loodsmansduin fleetpost voor adioactiviteit Oplossing voor havenslib? Sint Nicolaas-actie bij juwelier MARTIN TROMP Schadeclaim mislukte Pasar Malam Vrouw gewond bij aanrijding PENSIOEN EN DE FISCUS dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 41. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Tessa de Graaff. Pater tteplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 or advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Bura efoon (02220) 2741. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. let nieuwe totaalplan voor het artikel 11-gebied aan De Koog is oor de badplaatsbewoners in grote lijnen met instemming ont- angen. Tijdens de speciale hoorzitting, gisteravond in een mud- ol „Capri", was er op een aantal onderdelen ook kritiek. Vooral et feit dat de ruil van 144 appartementen naar 144 vakantie- uizen tevens een forse toename van het aantal slaapplaatsen etekent, werd van meerdere kanten aangevochten. „Grootscha- ge ontwikkelaars krijgen die bedden er zomaar bij, en kleine on- ernemers uit De Koog zelf vallen tussen wal en schip", zo werd econcludeerd. Een mening die door enkele raadsleden werd ge- eeld; wethouder Daan Schilling deed geen harde uitspraken. Instens zo belangrijk was de vraag elke garantie er is voor de (gelijktij- ge) ontwikkeling van de centrale orzieningen in het plan. Schilling geen honderd procent zekerheid ven. Het hangt namelijk sterk af de concrete plannen (van Texel- ondernemers) die de komende tijd B tafel komen. Een ander punt dat Bor verandering in aanmerking lijkt komen, is de verkeersafwikkeling, in deel van de Nikadel tot etgangers-vriendelijke zone verkla- n, viel bij een deel der bewoners et in goede aarde gezien het vele irkeer dat naar De Koog-noord, het rand of de Ruyslaan moet. Een al- rnatief verkeersplan dat architect ek Bakker in de pauze van de bij eenkomst aan de wethouder en Commissieleden overhandigde, viel beter in de smaak. Tijdens de hoorzitting werd duidelijk dat tussen de gemeente en projec tontwikkelaar Jarino BV nog geen rde afspraken zijn gemaakt. Jarino eft de gemeente tot dusver alleen rzocht om de geplande bouw van 4 appartementen te mogen omzet- n in 144 zomerhuizen. Architect het dak van het raadhuis zal ap- ratuur worden geplaatst voor het rmanent meten en registreren van dioactiviteit in de lucht. t apparaat maakt deel uit van een idelijk netwerk met zo'n 300 meet- inten. De gegevens komen automa- ;ch terecht bij een centrale post (in it raadhuis heeft men er dus geen nkijken naar) waar elke verhoging In de radioactiviteit onmiddelijk ordt geconstateerd zodat eventueel aatregelen kunnen worden geno- en. De wenselijkheid van een lan- ilijk meetnet is vooral gebleken na i ramp met de kerncentrale van jernobyl, maar plannen voor het itwerk bestonden al lang daarvoor. Is op de centrale post zou worden iconstateerd dat de radioactiviteit ijgt, worden de betrokken gemeen- n direkt in kennis gesteld en treedt nodig een rampenplan in werking, brandweer speelt daarbij eer) be- igrijke rol. De laatste keer dat de |andweer op Texel werd gewaar- huwd tegen mogelijke radioactieve smetting was enige maanden gele- n toen het ernaar uitzag dat een Jssisch ruimtestation met een kern- actor aan boord ergens op aarde u neerstorten. Zover kwam het :hter niet want het station ver- andde in de atmosfeer. Jan Visser gaf vervolgens de aanzet tot het nieuwe plan, door een ver schuiving in oostelijke richting voor te stellen en de bijbehorende voorzie ningen dichterbij de Nikadel te situe ren. In combinatie met bij de gemeente levende ideeën, kwam het huidige plan tot stand. „Een plan dat het college van B en W goed uit kwam", aldus wethouder Schilling. „Op deze manier kunnen we twee vliegen in één klap slaan. Ten eerste eindelijk invulling van het artikel 11-gebied, en ten tweede De Koog een beter aangezicht geven." Niet gelijk De vakantiehuizen zullen niet alle 144 identiek zijn. De oppervlakte bedraagt circa 70 m2, de goothoogte is onge veer drie meter en de dakhelling 30 tot 60 graden, wat neerkomt op een nokhoogte van tussen de zes en ze ven meter. Op het terrein zullen ni veauverschillen worden gemaakt; mogelijk met grond die vrijkomt bij de bouw van de centrale voorzienin gen. Momenteel worden enkele va rianten van de huizen op tekening gezet. Erkend werd dat Gedeputeerde Sta ten in principe geen voorstander zijn van de gekozen opzet. GS zien liever één project dat centraal wordt ver huurd, dan verkoop van afzonderlijke huizen. Omdat is gebleken dat drie kwart van de vakantiehuizen op Texel wordt verhuurd, is verkoop voor de gemeente wél acceptabel, aldus Schilling. Kleine ondernemers Hans Halsema voerde het woord na mens een aantal kleine verhuurders uit De Koog: mensen die een paar appartementjes en/of zomerhuisjes verhuren aan toeristen, maar daar hun brood net niet mee kunnen ver dienen. Halsema vreest dat te weinig rekening wordt gehouden met de wens van kleine verhuurders om óók te mogen uitbreiden. „Straks is door dit soort grootschalige activiteiten het maximum van 47.000 slaapplaat sen zomaar bereikt, en dan vissen wij achter het net. Hoeveel bedden zijn er nog te vergeven, hoe wordt er geteld en hoeveel slaapplaatsen scheelt het nieuwe plan met het vori ge?" Een rekensom leerde dat het plan met de oorspronkelijke 144 apparte menten tot circa 700 slaapplaatsen zou leiden (inclusief bedden in de ge plande hotels), en het nieuwe plan tot een kleine 1000 (ook inclusief ho tels). Per appartement werd uitge gaan van vier slaapplaatsen, en per vakantiehuis vijf. ,,'n Lucratieve ruil voor Jarino", zo was van meerdere kanten te horen. Zonder overigens de naam van Jarino te noemen, pleitte Halsema ervoor om ook enkele kleine recreatie ondernemers te laten profiteren van deze stijging van het aantal slaap plaatsen. Bijvoorbeeld door op het toekomstige huizenterrein ook een aantal vakantiewoningen te mogen bouwen en deze zelf te gaan exploi teren. „Niet absoluut" Ambtenaar ruimtelijke ordening Albert Hut lichtte toe dat de „144 om 144"-ruil voortvloeit uit oude con tracten, waarop niet zo gemakkelijk zal zijn „in te breken". In de thans ter tafel liggende planologische opzet valt de vraag van de kleine verhuur ders inderdaad tussen wal en schip. Wethouder Schilling verklaarde echter de „144 om 144" niet zo absoluut te willen stellen. „We hebben in principe ja gezegd, omdat B en W graag wil den dat er iets zou gebeuren. Maar we zullen de suggesties van van avond meenémen in de verdere uit werking van het plan." Dat antwoord gaf hij ook aan mevr. P. Bruming die voorstelde om de in het plan opgeno men „geschakelde" bungalows te laten vervallen, en de zo vrijgekomen slaapplaatsen aan Texelse ondernemers ten goede te doen komen. Sjors Bakker vond het kwalijk dat de „overcapaciteit" van bedden die Jari no bij de ruil verwerft, is afgeknab beld van de 47.000 en niet in de vrije verkoop is gegooid. „De Koger ondernemers hebben niet de kans ge had om erop in te schrijven." Gemiste kansen Schilling was het met deze zienswij- De hoorzitting bij het sfeervolle schemerlicht ven ..Capri" in volle gang. Ambtenaar Albert Hut geeft toelichting bij de plankaart. ze niet eens. „In de voorbije jaren zijn diverse ondernemers bij de ge meente gekomen met plannen om iets te bouwen aan de Nikadel. Daar aan hebben we medewerking ver leend, ook aan plannen van kleine ondernemers. Van al die plannen is er echter niet één uitgevoerd. U hebt uw kans dus voorbij laten gaan." Bakker: „Maar de Texelse onderne mers moeten ervan eten. Zij zien die huisjes niet als een beleggingsob ject." Ook Schilling maakte duidelijk dat hij niet heeft staan trappelen om op nieuw met een grote projectontwik kelaar in zee te gaan, Jarino beschikt echter over oude rechten in het arti kel 11-gebied. „Toch zal ook deze op- Er is een oplossing in zicht voor het probleem van het slib uit de Texelse havens. Overleg tussen gemeente, rijkswaterstaat, provincie en het mi nisterie van landbouw heeft tot de conclusie geleid dat het zand dat uit de havenmond wordt gebaggerd van een zo zware en grove samenstelling is dat het zonder bezwaar in zee gestort kan worden. Het zinkt snel waardoor het verderop gelegen wad dus niet kan „ondersneeuwen". Moeilijker ligt het met de modder uit de havenkom zelf. Een deel daarvan is zo vuil dat het alleen op het land mag worden opgeslagen, mogelijk in Den Helder. Een ander deel is minder vuil; hierover wordt nog gepraat. Het ziet er in elk geval naar uit dat het baggerwerk volgend jaar kan worden uitgevoerd. Aldus werd woensdag avond meegedeeld in de in De Koog gehouden vergadering van de raad scommissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid. Daar kwam ook een tweetal voorbe- reidingsbesluiten aan de orde, waar door bouwaktiviteit wordt mogelijk gemaakt die niet in overeenstemming is met het geldende bestem mingsplan. Strandexploitant Piet Zijn ts van plan zijn paviljoen bij paal 28 uit te breiden tot 250 m2, de opper vlakte die in het nog vast te stellen nieuwe bestemmingsplan als maxi mum is genoemd. Verder wil het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen op het terrein van de rioolzuivering Everstekoog een pompgebouw uitbreiden en een bas sin aanleggen, wat thans niet moge lijk is omdat 1% van de terreinoppervlakte is bebouwd, wat het maximum is dat het huidige bestemmingsplan toelaat. De raad scommissie had met geen der bouw plannen moeite. zet een gunstige uitwerking op de Texelse economie hebben." Tussenstuk Raadscommissielid Hans Roeper (PvdA) analyseerde de „144 om 144"-ruil als volgt. „Het lijkt inder daad sterk op een deal waarbij Jarino zich in de handen kan wrijven. Maar essentieel, zowel voor De Koog als voor Jarino, is de invulling van het tussenstuk. Dus: als Jarino die 144 woningen wil bouwen, moet zij ook de verantwoording nemen voor de ontwikkeling van de centrale voorzie ningen tussen het huizenterrein en Lees verder pagina 2 (zie elders) Een goed idee •w, voor de „u. ./J komende feestdagen 'J Een DINERBON li) voor BISTRO UI '1 02228 - 585 H- Namens de stichting „Groene- plaats" is bontbewerker Martin Karlas een gerechtelijke proce dure begonnen tegen het orga nisatiebureau Reinink uit Meppel naar aanleiding van de teleurstellende Pasar Malam die op 6 en 7 augustus vorig jaar in Den Burg werd gehou den. De stichting wil van het bureau het geld terug dat destijds voor de bemiddelings- en organisatiewerkzaamheden is betaald, een bedrag van rond f6000,- inclusief btw. Bovendien wil Karlas een bedrag van f1375,- terug dat de Stichting Groe- neplaats voor overnachtingskosten heeft moeten betalen. Volgens Karlas was dat strijdig met de afspraken die met Reinink waren gemaakt. Flop Zoals bekend voldeed de grootst aan gekondigde tropische jaarmarkt in het geheel niet aan de verwachtingen. Beloofd was een evenement met 70 kramen met exotische waren, streng geslecteerd en van een hoge kwali teit. Er zou zo weinig mogelijk con currentie zijn voor de plaatselijke winkeliers. In werkelijkheid was spra ke van een doodgewone markt, over heerst door krame met artikelen die overal elders op Texel in gewone win kels te koop zijn. Het evenement deed meer denken aan rommelt- jesmarkten en fancy fairs dan aan het verre Oosten en bovendien werd het beloofde aantal kramen lang niet gehaald. De Texelse winkeliers die voor deze openlucht Pasar Malam geld hadden gegeven, voelden zich dan ook in de boot genomen. Som migen wilden dat de organisatie we gens wanprestatie in gebreke zou worden gesteld en eisten hun geld terug. Het organisatiebureau beriep zich op overmacht. Het was niet ge lukt voldoende kraamhouders te inte resseren voor een standplaats op het verre Texel waar bovendien in ver band met de seizoendrukte veel te weinig slaapplaatsen beschikbaar waren. Regeling? Een poging om de partijen zonder ge rechtelijke uitspraak tot verzoening te brengen is onlangs mislukt. Ten over staan van de rechtbank van Assen ging Karlas (die als raadsman Mr J.K. Eeikema uit De Koog bij zich had) ac- coord met het voorstel dat Reinink aan de Stichting Groeneplaats f 1375,- zou betalen. Dat achtte hij welliswaar niet toereikend maar het was hem wel wat waard dat men dan van de kostbare romslomp van een voortgezet proces verlost zou zijn. Reinink, ook geassisteerd door een advocaat, beweerde dat zijn Pa sar Malam wel degelijk een succes was geworden en bood aan het be drag van f 1375,- als korting te ge ven op de bemiddelingskosten die hij zou maken bij het organiseren van een volgende Pasar Malam op Texel. Karlas reageerde boos op dit voorstel, want hij wil helemaal met dat Reinink ooit nog eenPasar Malam voor zijn stichting organiseert. Hij wil nu dat het proces wordt voortgezet en eist het totale bemiddelingsgeld van f 6000,- terug. Om tegenover de rech ter aannemelijk te maken dat het evenement inderdaad was mislukt, toonde hij de Texelse Courant met het hoofdartikel „Pasar Malam werd bittere tegenvaller" en „Meppels or ganisatiebureau faalde". De rechter wilde echter meer gegevens hebben om te kunnen bepalen in hoeverre het organisatiebureau inderdaad in gebreke is gebleven. Enquete Karlas is daarom begonnen met het enqueteren van de bij zijn stichting aangesloten zakenlieden en andere betrokkenen en belangstellenden. Op een formulier kunnen zij aangeven wat zij van de Pasar Malam denken en in hoeverre ze er baat bij hebben gehad. De ingevulde furmulieren zullen als bewijslast bij de rechtbank worden gedeponeerd. Een 32-jarige Texelse vrouw werd woensdagmiddag omstreeks half twee gewond, toen zij met haar per sonenwagen op de Hoofdweg in Ei- erland in botsing kwam met een vrachtauto. Zij moest per ambulance naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder worden gebracht. Het ongeluk gebeurde in de bocht bij de Limietweg. De in de richting van De Waal rijdende vrouw nam die bocht te krap waardoor ze op de lin kerweghelft kwam en botste op de uit tegengestelde richting naderende buikwagen, bestuurd door een 20-jarige Texelaar. De personenauto, een Opel, werd zeer zwaar be schadigd. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1988. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4894 - 4389 of 5622 CAFÉ - EETHUIS Het trefpunt van gezelligheid Prima eten en drinken voor een gemoedelijke prijs Méér dan 200 soorten pannekoeken Het beste adres voor alle festiviteiten, zelfs barbecuen in de winter is mogelijk Alle weekenden voor u geopend Den Hoorn, telefoon 02226 - 590

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1