Dverdracht AOT aan NZH ijkt eindelijk rond Kolossale reddingssloep nieuwe aanwinst jutters Rode Kruis houdt ledenwerfactiedag Ooit kiest u voor mooist Adieu milieu Gekocht voor een fles „Juttertje".... Bang&Olufsen Hissen dijk en duinenrij r „feestmaand"-actie osterender winkeliers lanmelden cursus kaktisch rekenen Woensdag open huis en Welfare-verkoping Brandweerlieden krijgen helm cadeau Mestbank en braakregeling Tevreden surfers bij ledenvergadering WST 1IJPAG 25 NOVEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het leeggejutte overlevmgscapsulevan binnen bekeken. et ziet ernaar uit dat de gemeentelijke aandelen van de N.V. utobus Onderneming Texel (AOT) per 1 januari aan de Noord- I Jid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. (NZH) kunnen worden l/ergedragen. Op practisch alle punten heeft het gemeente bestuur overeenstemming bereikt met de NZH en het staat nu list dat de kwaliteit van het openbaar vervoer op Texel door de- i overdracht niet achteruit zal gaan. Uit het inmiddels opgestel- vervoersplan is zelfs gebleken dat de situatie in dat opzicht log iets gunstiger wordt. e onderhandelingen die de afgelo- in vier jaar zijn gevoerd hebben tot sultaat gehad dat ook de belangen n het personeel konden worden ilig gesteld. Er zijn nu alleen enke zaken van ondergeschikt finan- teel belang te regelen, maar dat is len reden om de overdracht nog hger uit te stellen. lat laatste werd woensdagavond leegedeeld door wethouder Daan thilling tijdens de vergadering van raadscommissie voor ruimtelijk en nsvestingsbeleid die in „Capri" in Koog werd gehouden. Voorwaarden NZH zal de gemeentelijke aande- i overnemen tegen de nominale aarde van f 100.000,-. B en w wil- i dat in de koopovereenkomst wordt opgenomen dat wat het perso neel betreft vacatures bij de buson derneming op Texel ook straks in eerste instantie vanuit de Texelse be volking worden opgevuld. Pas als dat niet lukt, kunnen mensen van de overkant worden aangetrokken. Ver der dient gemeentelijke inspraak over het openbaar vervoer op Texel te worden gewaarborgd. Naast de nominale waarde van de aandelen wil de gemeente ook graag de helft van de meerwaarde van het onroerend goed van de AOT uitbe taald hebben. Om die reden heeft het college het Makelaarskantoor Eelman de gebouwen van de AOT laten taxe ren. Verder zou de gemeente de helft van de winst die de AOT in 1987 en 1988 heeft gemaakt voor willen ont vangen. Intussen is gebleken dat die winst slechts een paar duizend gul den beloopt, zodat dit geen barrière kan worden. Tevreden De commissieleden hadden geen be zwaren. Peter bakker (PSP) zei er vol daan over te zijn dat de zaak nu kan worden afgerond omdat het perso neel anders te lang in onzekerheid zou blijven. Hij pleitte wel voor een overlegstructuur, eventueel door mid del van een convenant, tussen ge meente en NZH, zodat de Texelse vervoersbelangen ook in de nieuwe situatie steeds onder de aandacht van de NZH-leiding kunnen worden gebracht. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) was die mening ook toegedaan enstelde voor dat de gemeente één aandeel zou behouden, zodat het stem- en in- spraakrecht automatisch vastligt. Ambtenaar Ron van Schaik leek het een goed idee te vinden en beloofde die mogelijkheid te zullen bekijken. Riet Huitema (CDA) sprak haar ver trouwen uit in de verdere afhandeling van de overdracht en in de handha ving van kwaliteit en frequentie van het openbaar vervoer op Texel. Wethouder Schilling zei inmiddels van de NZH een reactie te hebben gekre gen op de gemeentelijke wensen en daaruit had hij afgeleid dat er geen problemen van betekenis meer zijn. door Klaas Bonne Een zeehond sprak tot zijn vriendin In 't fraaie Ecomare Wij blijven hier in dit bassin Gevrijwaard voor gevaren Jan Kuiper waakt hier over ons Als onze goede herder Maar straks zijn wij misschien vol groeid En hoe moet het dan verder Dan wacht ons weer de Waddenzee 't Riool van de giganten Die meestal hun welwillendheid Beperken tot de kranten Die in de allereerste plaats Hun eigen straatje schrobben En leven in onwetendheid Als 't gaat om dooie robben Maar na ons zal toch ook de mens Eens veren moeten laten En is dan te bezichtigen In kunststof reservaten Waar een robot aan de poort Hem nog wat brood komt voeren Maar kom, daar is de baas met vis Dus niet meer ouwehoeren. a het succes van vorig jaar houden Oosterender winkeliers ook nu [eer een gezamenlijke actie in de feestmaand" december. Voor de selnemers is in totaal f2000.- aan eldprijzen te winnen. De „Decem- er feestmaand"-actie start maan- en loopt tot met zaterdag 24 ecember. De trekking wordt op 7 nuari verricht door Ben Daalder. e opzet van de actie is gelijk aan irig jaar. De basis wordt gevormd or de „Strender Stüver"- aarkaart, de zegelcampagne die ior de winkeliers het hele jaar door iordt gevoerd. Voor elke gulden die klant besteedt, krijgt men een ze iltje ter waarde van vijf cent die op m kaart wordt geplakt. Bij 200 ze- Itjes is de spaarkaart vol en ont- mgt men bij inlevering 712,50 (een ksdaalder spaarwmst dus). Deze re ling blijft tijdens de feestmaand ge- indhaafd. Maar behalve dat de anten een rijksdaalder per volle lart rijker worden, maken ze nu ook ins op prijs. In vergelijking met vo- jaar is het prijzengeld verhoogd. eerste prijs is nu een geldbedrag in 7750,-. De winnaar van de twee prijs ontvangt 7500,-, en de derde lijs is 7250,-. Verder zijn er drie ildprijzen van 7100,-, vier fruitman- m ter waarde van 725,- en vier arten t.w. van 725,-. ;n winkeliers nemen deel: Rente- ar (huishoudelijke/kado-artikelen), imker („De Pepermolen"), keursla- ir Dros, 't Gouwe Boltje, super- arkt Koot, schilderbedrijf Bremer, jterij De Jong, buurtwinkel Trap, ikkerij Timmer en Van Tatenhove ixtiel). or de actie zullen anders gekleurde eitjes worden gebruikt. Het aantal lie kaarten dat men mag inleveren, ^onbeperkt. trekking op zaterdag 7 januari is f rotisserie ,,'t Kerkeplein'i januari start de cursus „praktisch enen", georganiseerd door de mmmissie voor Basiseducatie, de rsus is bedoeld voor mensen die eite hebben met het oplossen van ktische rekenproblemen. De cur- ius duurt twintig weken. 3ij deze cursus komen problemen ian de orde als: Hoe bereken ik het ste aantal regels voor een pad?; ie verander ik een recept voor vier rsonen in een recept voor drie of ee personen?; Hoeveel scheelt in- isief en exclusief BTW?; Ik wil mijn ideren helpen met hun huiswerk, lar ik kan het niet; Als op de ver- kking staat dat ik iets 1:100 moet rdunnen, hoe doe ik dat dan? Er gewerkt worden rond verschillen- thema's of onderwerpen. Aan de nd van vragen van de deelnemers worden afgesproken welke the- s aan de orde komen. Onder an- re valt er te denken aan het lenen n geld, uitkomen met inkomen, re- n(en)-klussen, wiskunde etc. Dit niet zeggen dat iedereen voortdu- ïd met dezelfde opdrachten bezig Er zal zoveel mogelijk worden aan sloten bij ieders rekenproblemen, bijeenkomsten vinden plaats op woensdagavond van 19.45 tot 1.15 uur in d' Ouwe ULO te Den irg. De kosten bedragen 730,—, rbij is de koffie of thee niet inbe- epen. Voor meer informatie: Siem telefoon 11741. (02225 - 741). Het voltallige ill bestuur van de Stichting Juttersmuseum poseert bij de nieuwste aanwinst. V.l.n.r Jaap Bakker. Hans Bremer. Cor Ellen Imet een van het Zweedse schip afkomstige reddingsboei!. Jook Nauta. Jan Uitgeest en Kleas Uitgeest. het begin de zaak in de gaten gehou den en de nodige contacten gelegd. De maatschappij en de verzekering hadden inmiddels hun handen van de sloep afgetrokken, waardoor die in het bezit kwam van de strandvonderij te IJmuiden. Die vond het prima als de sloep naar Texel zou verhuizen. Daarna was het nog zaak om met de aannemer/berger tot een akkoord te komen. Brommend stemde de aannemer er mee in: „Jullie mogen hem hebben voor een fles jenever." Klauterobject De man kan binnenkort dus rekenen op een fles „Juttertje". De enige kosten die de stichting verder moest maken, betroffen het transport. Maar met een vrachtrijder als Van Malde- gem die de jutterij een warm hart toedraagt, vormde de prijs geen obstakel. Het bestuur van de stichting denkt dat de capsule niet verder hoeft te worden opgeknapt. Het gevaarte (7,5 meter lang, 2.80 m breed, 2.50 m hoog) kan zonder meer bij het Oude schilder museum worden geplaatst. Allereerst heeft het een informatieve functie, maar tevens is het leuk voor kinderen die erin kunnen klauteren en spelen. Museumgids Cor Ellen ziet er zelfs een slechtweervoorziening in, een soort schuilhokje voor de gasten die het museum niet inkunnen Dat jutters goed in de gaten houden wat de zee aan land brengt, is geen verrassende mededeling. Maar dat Texelse jutters naar IJmuiden reizen om aangespoelde voorwerpen mee te nemen, gaat wel héél ver. Toch is dat een waar verhaal: sinds vorige week prijkt op het erf van hoeve „Flora" aan de Pontweg, alwaar de bekende strandschuimer Jan Uit geest woont, het wrak van één der reddingssloepen van het Zweedse containerschip „Vinca Gorthon", dat op 28 februari dit jaar voor de Ne derlandse kustverging. Het opvallen de oranje obstakel zal een plaatsje krijgen bij het Maritiem en Jut tersmuseum in Oudeschild. Een foto van de sloep stond vorig jaar in alle Nederlandse kranten. Het Zweedse schip („roll on roll off- model), dat met papier geladen con tainers vervoerde, verging bij zwaar weer twaalf mijl uit de kust ter hoog te van Camperduin (nabij Petten). Het schip (met aan boord 17 man) maak te zware slagzij. Alle bemanningsle den werden per helikopter gered, maar het stuurloze schip dreigde en kele olieplatforms te rammen. Dat gebeurde uiteindelijk niet, maar de „Vinca Gorthon" beschadigde na te zijn gezonken wel een oliepijpleiding, aldus een produktiestop en miljoe- nenstrop veroorzakend. De red dingsloep was in het zware weer zwaar beschadigd geraakt en los geslagen. Uiteindelijk liep het geha vende gevaarte „op de klippen", oftewel het strandde op de zuidpier bij IJmuiden. De reddingssloep, of be ter gezegd „overlevingscapsule", trok toen veel bekijks. Voor niet- ingewijden had het veel weg van een buitenaards ruimtevaartuig, of op z'n minst een spaceshuttle. De hypermo derne sloep (nieuwwaarde 7130.000,-) was van het model „Dutch Viking", de capsule onder een luchtballon waarmee een specta culaire overtocht van St. Johns (Ca nada) naar Almere was gemaakt. De reddingssloep had zeer geavan ceerde apparatuur en hulpmiddelen aan boord: radar, navigatiesystemen, het modernste van het modernste. De jutterij uit IJmuiden en omgeving had dat goed begrepen. Op het mo ment van stranden was de sloep nog compleet, maar korte tijd later was een groot deel van het interieur „in het onofficiële circuit verdwenen". Alleen de motor (Volvo Penta) en een paar roeispanen waren nog achterge bleven. Later zou ook de motor wor den „gejut", alhoewel in dit verband de term diefstal beter op z'n plaats is. Op het terrein van de IJmuidense aannemer die de sloep had geborgen, werd de motor door onbekenden uit de sloep verwijderd. De verkoopwaar de was hiermee gedaald tot nul, waarmee de weg vrij was voor de Stichting Juttersmuseum Texel om het ding naar Texel te halen. Bestuurslid Klaas Uitgeest had vanaf Yvonne van Gennip en Veronica ge ven steun en ook het Rode Kruis Texel doet actief mee: woensdag zal in het hele land aandacht worden besteed aan een ledenwerfactie ten bate van het Rode Kruis. Op Texel gebeurt dat door in het Rode Kruis- gebouw aan de Jonkerstraat open huis te houden Tevens vindt dan de bekende verkoping van de Welfare afdeling van het Rode Kruis plaats. Het Rode Kruis telt op Texel ongeveer 1200 leden. In vergelijking met het landelijk gemiddelde, is dat redelijk te noemen. Het Nederlandse Rode Kruis is momenteel de grootste hulporgani satie van Nederland, meteen leden bestand van 900.000 personen. Onder meer als gevolg van de vergrij zing loopt het aantal leden echter te rug. De Nederlandse Rode Kruis-afdelingen willen nu proberen om samen over de grens van één miljoen leden te komen. Voor of op de 30e november (woens dag dus) zullen daarom enveloppen met informatie op circa 3000 Texelse adressen in de bus rollen. In de enve loppen bevindt zich informatiemateri aal, waarin onder meer schaatscoryfee Yvonne van Gennip uitlegt wat het Rode Kruis zoal doet en iedereen oproept om ook lid te worden. Verder zit in de envelop een lidmaatschapskaart, waarop men een bedrag kan invullen en ondertekend weer in de envelop terugdoen. Op 1, 2 of 3 december komt dan iemand van het Rode Kruis Texel langs om de envelop op te halen. Lid zijn van het Rode Kruis komt in feite neer op donateur zijn. Men betaalt een be drag naar eigen keuze. Tevens geven de leden het Rode Kruis ook een mo rele ondersteuning. Met het geld wordt niet alleen een steun gegeven aan (inter)nationale hulpacties van het Rode Kruis, maar ook aan alle andere grote en kleine activiteiten. Sommige daarvan zijn zeer bekend de Welfare, vakantiereizen met de Henri Dunant, EHBO-cursussen, de colonne en de jaarlijkse bloedafname- avonden. Minder opvallend bijvoor beeld is de aandacht die aan hulpbe hoevenden in eigen land wordt geschonken, of de zogenaamde „tele fooncirkels" (waarbij zieken, ouderen en alleenstaanden worden opgefleurd met een dagelijks telefoontje). Tijdens het open huis is woensdag over al deze activiteiten informatie verkrijgbaar. In het Rode Kruisge- bouw kan men terecht van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur, ledereen is er welkom. Dekoffie De Texelse brandweerlieden hebben van de gemeente de helmen cadeau gehad die onlangs werden afgeschre ven omdat ze niet meer voldoen aan de veiligheidseisen. Het betreft de bekende zwarte stalen helmen, voor zien van een „kam". Deze helmen worden niet meer veilig geacht om dat ze electriciteit geleiden, wat bij bepaalde binnenbranden gevaar kan opleveren voor de drager. Ze zijn on langs vervangen door helmen van kunststof, die niet zijn uitgevoerd met een kam maar slechts een lichte uit stulping vertonen. Voor de brandweer hadden de oude helmen geen enkele waarde meer, maar de brandweerlie den vonden het leuk om de hoofd deksels voor zichzelf als aandenken te bewaren. Met een desbetreffend verzoek van brandweercommandant H. Groote is het college van b en w accoord gegaan. staat klaar en voor iedere bezoeker ligt er een kleine Rode Kruis-attentie klaar, ook aan de kinderen is ge dacht. Bij de Welfare-verkoping in hetzelfde gebouw kan de naam van een pop (colonne-helpster) worden geraden. De verkoping is geschikt voor wie nog op zoek is naar een ori gineel, handgemaakt Sinterklaasca deau voor een lage prijs. De landelijke ledenwerfactiedag wordt ondersteund door radio, tv en kranten. Het Rode Kruis hoopt vooral weer een jongere lichting leden aan te boren. Vandaar dat men medewer king heeft gezocht en gekregen van Veronica, terwijl ook Yvonne van Gennip een jong, sportief publiek zal aanspreken. Voor agrariërs wordt maandagavond a.s. in „De Pelikaan" informatie gege ven over de werking van de mest bank en over de vergoedingsregeling voor het laten braakliggen van pro- duktiegronden ter vermindering van de graanoverschotten. De bijeen komst maakt deel uit van het winter- programma van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en begint om 20.00 uur. Vrijdag keken de leden van de Wind- surfclub Texel in hun jaarvergadering terug op een geslaagd seizoen. Er waren 36 leden naar het Lageveld gekomen. Door middel van hen toe gezonden vragenformulieren konden zij hun voorstellen voor het komende jaar toelichten. Over het algemeen bleek men erg te vreden met het gebodene en dus zal het programma in het komende jaar niet al teveel wijzigingen ondergaan. De dit jaar voor het eerst gehouden wedstrijdserie voor het Texels kam pioenschap all-round was een groot succes, evenals die voor het Brandingspromotie-circuit. De ervarin gen bij de Waddenuitwisseling waren zo goed, dat zich voor dit evenement (dat in 1989 op Ameland wordt ge houden) 14 deelnemers opgaven. Voor de pauze werden de clubkampi oenen gehuldigd. Bij de jeugd en de A-poule eindigden de nummers 1 en 2 met een gelijk aantal strafpunten. In deze gevallen was de uitslag van de laatste wedstrijd bepalend. Na de pauze hield Paul Kikkert een lezing over de veiligheid te water en de ta ken van de Texelse reddingboot „Siegfried Egmundis". Hij sloot zijn verhaal af met een film van de K.N.Z.H.R.M. waarin getoond werd hoe een onderkoelde surfer op het IJsselmeer werd gered. Deze voor iedere watersporter belangrijke voor lichting werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Na de film is nog een tijd nagepraat over onder andere het feest van het 10-jarig ju bileum. Einduitslagen seizoen 1988: Jeugd 1 Jeroen Schroeder 3 pnt; 2. Daniel van der Vis 3 pnt, 3. Maarten Willem Roeper 17.1 pnt; 4. Henrietta Mulder 21,7 pnt; 5. Cornee Keijser 28 pnt A-poule: 1. André van de Berg 3 pnt; 2. Menno Loning 3 pnt; 3 Ja cob Roeper 16,7 pnt; 4 Niels Kossen 19 pnt; 5. Cor Snoeij 27,4 pnt, 6. Mark v. Rijsselberg- he 28 pnt; 7 Damél van de Vis 36 pnt. B- poule: 1 Eddy Bakker 0 pnt; 2. Jaap Kees Snoeij 6 pnt; 3 André Barhorst 13 pnt; 4 Jan van der Vis 19,4 pnt; 5. Arnold Boomstra 21,7 pnt, 6 Maarten Willem Roeper 33,4 pnt; 7 Jeroen Schroeder 35,7 pnt; 8 Robert Stef- fen 39 pnt. test: novcmbor'88 Goed Zeer Goed Denk niet dat "mooist" bij Bang&Olufsen alleen een kwestie van vormgeving is Lezers van de Consumentengids weten wel beter. Vier keer werden sinds 1984 de grote televisie-merken getest. Vier keer werd het B&O toestel onderscheiden met de hoogste waardering voor de technische kwaliteit Merkt u dat in het dagelijks gebruik? Wel degelijk. We laten u graag zien en horen hoeveel goede redenen er zijn om het mooiste televisietoestel te kiezen. En dan is de fraaie vormgeving daar natuurlijk wel één van. 3 jaar garantie Jan Brouwer DEN BURG Spinbaar! 15, Tel 02220-5130

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5