'ien jaar kerstwild oor Texelse ouderen UDI stichtte onbehagen met „Sex a la meunière" Woensdag 30 november komt Sint Nicolaas in de Hema V' Jaarlijkse tentoonstelling Wereldwinkel in raadhuis argret Prins eerste h kapperswedstrijd Jachtgeweer gestolen Bromfietsen uit het verkeer Zeer gevarieerde MAB-Sinterklaasrit Lodewijk Trap tweede in Franse ontwerpwedstrijd Texelse kampioenschappen turnen in De Cocksdorp Nieuwe winkel voor gedecoreerd aardewerk IgDAG 29 NOVEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 om alle kinderen wat toe te stoppen Ook voor vaders en moeders heeft hij wat meegebracht. Omdat wij weten dat Sint heel blij is met tekeningen, vragen we de kinderen voor Sint's verjaardag alvast een tekening te maken. Dat kan ook in de winkel in de tekenhoek. Dan nodigen wij de plaatselijke tv uit om opnames te maken. Echt gezellig! Sint is er van 13.30 - 15.30 uur en van 16.30 tot 18.00 uur waardoor het aantal stukken dat men zou kunnen spelen uiterst beperkt is. Tot overmaat van ramp haakte na het begin van de repities ook nog iemand af zonder dat een vervanger beschik baar was. Voor „Sex la meunière" had men daarom twee mensen moe ten lenen van toneelvereniging „Sint Jan": Nel Keesom die zaterdag als souffleuse actief was en Marian Ze- gers, die de rol van Jeannette Visser voor haar rekening had genomen. Het is duidelijk dat UDI dringend nieuwe mensen nodig heeft om te kunnen voortbestaan, niet alleen acteurs en actrices maar ook mensen die willen souffleren en technisch werk kunnen doen, zoals decors maken. Goed spel De spelkwaliteit was zaterdagavond overwegend goed. De langste, zwaarste en toch meest ondankbare rol had Hans Wendrich als Kees de Beukelaar, die zich gedurende de drie bedrijven moest opwerken van $aai- ling tot vlotterik en daar aardig in slaagde. Hij kende zijn tekst en speel de met veel overgave, maar kon ge zien het karakter van de rol niet echt adembenemend zijn. Nettie Molenaar bracht het er heel behoorlijk af als Heieen Navazio, de ongeduldige minnares die vooral in de ruziescènes goed uit de verf kwam. Die boosheid omdat De Beu kelaar haar niet direkt wilde besprin gen kwam echter wel erg snel en was daardoor niet aannemelijk. Dat het kontakt met het geïrriteerd raken de publiek niet optimaal was, laat zich onder deze omstandigheden denken. Aafke Geense kon zich lekker uitle ven als de aanstellerige en zeer licha melijke actrice Bobbi. Ze overdreef stevig en gaf de toeschouwers het gevoel dat ze misschien toch wel naar een klucht zaten te kijken. De beste acteerprestatie van de avond werd ongetwijfeld geleverd door de van Sint Jan afkomstige Ma rian Zegers. De wijze waarop zij haar verbittering en hopeloosheid etaleer de was dank zij perfekte timing, wis seling van gemoedstoestand en mimiek aangrijpend en zeer -?"loof- waardig zodat zelfs de men. de zaal die aanvankelijk nog twistten over de vraag of dat nu de vrouw van de wethouder was, er stil van werden en door medelijden werden bevangen Jammer was dat het stemvolume van Marian Zegers niet voldoende was om ook het publiek achterin de zaal te bereiken. Ook de andere spelers waren vaak slecht verstaanbaar De regie was in handen van Wim Tinholt; licht en geluid wer den verzorgd door Jaap van Vooren. iedere keer weer een bevalling. Soms heb ik iets horen knappen, maar ja, dat kan net zo goed een tegeltje zijn als dat grote bord...." De winkel is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 14.00 tot 17.0 uur. Tot 5 december is in de tentoonstel lingsruimte van het raadhuis nog de uitstalling te zien van artikelen uit de SOS Wereldwinkel. De openingstij den zijn van 8.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De artike len worden ter plekke verkocht. De Wereldwinkel heeft een ruim as sortiment aan artikelen uit landen als India, Mexico, Indonesië, Afrika, Gua temala enz. Handgemaakte sieraden en kunstvoorwerpen staan per land uitgestald. Praktische gebruiksvoor werpen als tassen, kleding en op- bergmanden zijn vervaardigd van hout, leer en riet. Speciaal voor deze expositie is een wandplaten opgehan gen waarop de techniek van het ba tikken tot uitdrukking komt. Iedere dag zijn medewerkers van de Wereld winkel aanwezig. Op tentoonstellingsdagen is, is de Wereldwinkel in de Kogerstraat geslo ten. Op zaterdag is deze wél ge opend. De winkel in Oosterend is gewoon geopend. wilde even reageren op het artikel de voorpagina van de krant van november. Daarin wordt verslag daan van de jongste ontwikkelin- n wat betreft de aan mij te verle- i hinderwetvergunning voor de ias Supermarkt aan de Vogelen- ig/Gasthuisstraat. Daarin staat on- rneer dat ik binnen een maand iet laten weten welke aanpassin- [n ik in het pand zal maken om de lluidsoverlast terug te dringen, maar staat ook dat advocaat Creutzberg de klaagsters Anneke Rijk en mne Spreekmeester wil dat ik mijn ik binnen een week sluit. Dat zal inderdaad wel gezegd hebben, iar een feit is dat mijn zaak NIET lirdt gesloten en dat ik ook niet I wacht dat dit zal gebeuren omdat It heus wel zal lukken om zodanige I arzieningen te treffen dat de ge- I jsoverlast binnen de grenzen blijft I ik een hinderwetvergunning krijg. II probleem is echter dat de men- 11 slecht lezen en uit de krant de I nclusie hebben getrokken dat de lel spoedig dichtgaat. De Texelse I urant was nauwelijks rondgebracht I klanten kwamen bij me binnen om lg snel hun zegelboekjes in te wis- I en omdat ze dachten dat ik binnen I n paar dagen dicht zou zijn. Verder I rnij gebleken dat klanten wegblij- I t omdat ze denken dat het een af- I lende zaak is en dat de boel bij I s onderhand wel zal zijn uitver- I :ht en dat er dus geen keus meer I zijn. Ook de onrust onder het per- I teel is groot. Die zijn al op zoek I ar een nieuwe baan. Al met al is It heel vervelend en het kost me Igetwijfeld enorm veel geld. it treft ongelukkig dat deze stand samenvalt met geruchten de Dagmarkt (Edah) mijn pand huren of kopen. Daar is inderdaad tergret Prins uit Den Burg heeft |hdag in de Amsterdamse Jaap ^enhal een regionale kappers- dstrijd gewonnen. Zij mag hier in maart meedoen aan het lederlands Kampioenschap. largret Prins kwam uit in de klasse /atergolven op een kunsthoofd voor erstejaars van de voorgezette kap- ersopleiding. Van de twintig deelne- tèrs mogen de drie hoogst ■eindigden meedoen aan het natio- ple kampioenschap. Vorig jaar deed fargret daar ook al aan mee en aide ze een zevende plaats bij de 'eedejaars. sprake van geweest maar ik ben niet geïnteresseerd en ik heb hun aanbod van de hand gewezen. Dus wat mij betreft: Maas blijft. Verder is het misschien goed om te weten dat ik overweeg het magazijn van mijn bedrijf (dat zich nu onder de woningen bevindt) te verplaatsen naar een plek vóór in de winkel. Het lawaai uit het magazijn is dan niet meer in de woningen te horen en ik ga ervan uit dat de situatie dan voor alle partijen aanvaardbaar wordt Joop Maas Den Burg. Uit een woonhuis in Eierland is waar schijnlijk tussen 5 en 8 november een dubbelloops jachtgeweer van het merk FN gestolen. Het wapen, eigen dom van een 28-jarige Texelaar, had een waarde van ongeveer ƒ1000,-. In De Koog werd vrijdag een opge voerde bromfiets uit het verkeer genomen. Een dag later werd een 15-jarige Oosterender aangehouden die zonder helm op een onverzekerde bromfiets in de Peperstraat reed. Rituitzetters Bert Barhorst en Dirk Westerlaken hadden gezorgd voor een gevarieerde MAB-puzzelrit die bij de onregelmatige puzzelaars toch nog voor de nodige problemen zorgde. Het was dan ook prettig dat het eindpunt van de rit op de routebe schrijving stond vermeld. Bij de finish op Loodsmansduin, waar het inmid dels gezellig druk was geworden, werd vol spanning op de komst van Sinterklaas gewacht. Toen de Sint ar riveerde bleek hij voor de kinderen een zak vol cadeautjes te hebben meegebracht. Na het uitdelen van de cadeau 's werd door Sinterklaas de volgende uitslag bekend gemaakt: Klompen en mijters tellen: 1. Henk Schraag 61; 2. Anne de Vries 61; 3. Ruud Beers 60; 4 Jaap Keijser 60; 5 Simon Appel 60 Puzzelrit: 1 Martien Brouwer 8 str. pnt, 2. Anne de Vries 13; 3. Henk Schraag 15; 4. Danny Westerlaken 16, 5 Peter Daalder 16. De volgende rit is de nieuwjaarsrit op zondag 8 januari. Dit is tevens de laatste rit die telt voor het kam pioenschap. t was zaterdag de tiende keer dat or de Texelse jagers kerstwild ird geschonken aan een bejaar- ntehuis. Het die dag geschoten ld was dit maal voor verzor- igstehuis St. Jan. 1979 werd op initiatief van toen- ilige KNJV-voorzitter Martien Bak- voor de eerste maal wild geven, toen aan het C.E. Gollards stoord, leder jaar was een ander ïuis aan de beurt. Met de konijnen, zen en fazanten konden luxueuze rstdiners worden samengesteld, de jacht werd zaterdag bij de overshut" in de Dennen het ge- hoten wild uitgestald in een ta- au en „doodgeblazen" door het s opgerichte Texels Eigen Blazer- nsemble (TEB), onder leiding van n Feikema en zijn rechterhand aarten Jeroen de Boer. Voor iedere diersoort geldt een eigen melodie. Er werd geblazen op Pless- en Taschen- hoorns. Het ensemble, bestaande uit tien blazers, had nog maar zes we ken geoefend, toch was het eindre sultaat harmonieus en welluidend. Het wild werd door de huidige KNJV- voorzitter Paul Kuip in de vorm van één haas symbolisch overhandigd aan W, van Heerwaarden, directeur van St. Jan. Het wild zal schoonge maakt bij het tehuis worden afge leverd. Het signaal „aan tafel" blies TEB niet voor dovemansoren De Rovershut was omgetoverd tot een gezellige jachthut, waar vlees van het spit, ge rookte vis en diverse salades konden worden genuttigd. De bewoners van het Verpleeghuis werden zondag ver rast met de overgebleven, door het Havenrestaurant van Jan Stolk ver vaardigde, salades. Architect Lodewijk Trap, afkomstig uit Oosterend, nu woonachtig in Ou- dorp, heeft een tweede prijs gewon nen in een ontwerpwedstrijd van de Franse stad Montpellier. Zijn inzen ding was het project waarop hij is afgestudeerd aan de academie voor bouwkunde in Amsterdam: een plan voor een Maritiem Museum te Le lystad. Het thema van de Franse ontwerp wedstrijd was: water en toerisme. Verschillende buitenlandse bouwkunde-academies waren aange schreven om mee te doen. De acade mie in Amsterdam stelde ex-Texelaar Trap voor mee te doen. Van 45 archi tecten kwamen inzendingen binnen. Aan de tweede prijs was een geldbe drag van F3500,- verbonden. Hans Wendrich als Kees de Beukelaar en Nettie Molenaar als Heieen Navazio u' Kuip houdt een toespraak bij het wildtableau. Naast hem staat het nieuwe blazersensemble opgesteld niets weet aan te vangen. De derde in het rijtje vrouwen waarmee De Beukelaar (inmiddels een echte snelle jongen geworden) een ontmoeting heeft, is de gewone huisvrouw Jean nette Visser, de echtgenote van een vriend van hem. Ook dat wordt geen rendez vous want Jeannette blijkt zeer door het leven te zijn geteisterd. Van haar man, die er een vriendin op na houdt, heeft zij te horen gehad dat zij „fysiek niet aantrekkelijk" is, voelt zich afgedankt en is zwaar overspannen door een schuld complex. Het slot van het verhaal is dat De Beukelaar zijn eigen vrouw opbelt en haar vraagt eens langs te komen. Tja... Kleine bezetting Zelden bracht UDI een stuk met zo weinig personages, één heer en drie dames Dat werd mede in de hand gewerkt door het feit dat de vereni ging momenteel slechts 15 leden telt, Geglazuurd aardewerk uit Makkum is erg bekend. Dat is echter vaak serie werk. Dijkstra maakt geen twee de zelfde werkstukken. „Bij de tafel wordt een bord geboren. 80% van wat ik erop schilder is eigen fantasie. Ik wil dingen maken die niemand heeft". Hij heeft nooit gebrek aan inspiratie en zit nog vol ideeén. Dijkstra werkt echter ook in opdracht. „Daar begin ik na 1 januari weer mee. Mensen komen wel bij me voor naamborden, prijzen voor wedstrijden en geboorte tegels". Voor het plateelschilderen is een vaste hand vereist. „Je kan niet gummen, alles wat je erop zet is de finitief", aldus Dijkstra, die bloemen en schepen tekenen het leukst vindt. Het beschilderen van een groot bord of een tableau neemt wel zeven uur in beslag. En het is dan nog altijd af wachten of het heelhuids uit de oven komt. „De oven openen is voor mij In het Eierlandse Huis te De Cocks dorp worden zaterdag vanaf 9.00 uur de Texelse turnkampioenschappen ge houden Alle gymnastiekverenigingen van het eiland zullen hier aan deelne men. De kampioenschappen zullen de hele dag duren. Je kunt van Rederijkerskamer UDI zeggen wat je wilt, maar niet dat deze toneelvereniging uit is op goedkoop succes. Dat bleek zaterdagavond bij de opvoering van ,,Sex a la meunière" van Neil Simon (bewerking Annie M.G. Schmidt) dat veel inspanning heeft gevraagd en overwegend goed werd gespeeld, maar toch weinig geestdrift bij het publiek teweeg heeft gebracht. Vooral de oudere vaste UDI klanten" wisten geen raad met dit meng sel van oppervlakkige lol, cynisme en diepe herkenbare tragiek. De toeschouwers werden telkens op het verkeerde been gezet, echter op een heel andere manier dan waarover mevrouw Wendrich het had in haar fluisterzacht uitgesproken welkomst woord. Ze suggereerde dat menigeen na het vernemen van de titel op een soort pin up-show had gerekend en nu dus wel bedrogen zou uitkomen. Het publiek voelde zich daardoor lich telijk onderschat want de tijd dat men met het woord „sex" de men sen het huis uit kreeg is lang voorbij. Sex krijg je tegenwoordig gewoon via de televisie aan huis bezorgd en daar hoef je niet voor naar UDI. Het kennelijk bewust gewekte mis verstand had een andere aard. De wijze waarop het stuk was aange kondigd deed denken aan een licht voetige, ontspannende komedie, van het soort waarmee UDI een zekere reputatie heeft opgebouwd. De ma nier waarop het programma/toe gangsbewijs was geschreven en uitgevoerd was ronduit misleidend oubollige illustraties, kinderlijk gete kende letters (met heel groot het woord „sex") en het ontbreken van een stukje informatie waarin op kor- rekte wijze op het afwijkende karak ter van het stuk werd gewezen. Als dat anders was aangepakt, had in de zaal een gedeeltelijk ander publiek gezeten en was het succes veel gro ter geweest. Drieluik „The last of the red hot lovers" zoals het stuk eigenlijk heet is een soort drieluik met de visrestauranthouder Kees de Beukelaar als centrale figuur. In het eerste bedrijf ziet men deze 47-jarige uiterst fatsoenlijke maar saaie en voorzichtige figuur een mislukte poging doen om vreemd te gaan. Hij krijgt de gehaaide Heieen Navazio over huis, een dame die er geen gras over wil laten groeien en helemaal afknapt op De Beukelaar die minder hard van stapel loopt en het voorlopig bij „praten" wil hou den Hij heeft daar blijkbaar wat van geleerd want in het tweede bedrijf gedraagt hij zich aanmerkelijk vlotter en doortastender jegens de tweede rangs actrice Bobbi Michels, die met haar sterk afgetekende strakke wol len pak en rijke natuur een karikatuur is van een een sexi filmster. In de loop van het bedrijf blijkt echter dat de dame niet veel anders heeft te bieden dan haar lichaam en daarom een beklagenswaardig figuur is, waarmee de visrestauranthouder ook Aan het Kerkplein 2 te Oosterend is donderdag de nieuwe winkel met ge decoreerd aardewerk van Gerrit Dijkstra geopend. De voormalige ruimte bij zijn huis in de Wierstraat lag te veel achteraf. Het pand in de Kerkstraat wordt gehuurd van de fa milie Moor. Lang geleden was er een galanteriewinkel gevestigd. De laat ste jaren werd het als woonruimte verhuurd. Gerrit Dijkstra, Fries van geboorte, woont al vele jaren in Oosterend. Het werk dat hij doet heet plateelschilde ren. Van pottenbakkerijen aan de overkant koopt hij „bisquit- aardewerk", wat maar één keer is gebakken en bros en kwetsbaar is. Dit wordt bedekt met een dekkende laag „blank tin glazuur", dat uiteinde lijk voor de witte ondergrond zorgt. Op de nog niet gebakken onderlaag van glazuur wordt door Dijkstra ge schilderd, waarna het geheel zo'n 4 tot 5 uur de oven ingaat. Deze wordt verhit tot 1047 graden en moet an derhalve dag geleidelijk afkoelen, om te voorkomen dat het aardewerk door temperatuurverschil breekt.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5