RCEHDA Texel 1 liet een groot aantal kansen onbenut Rabobank O Veeverzekering Verbouwing raadhuis Keeper Wieringerwaard redt zijn ploeg Felle basketballstrijd Uitbaggeren toegangsgeul haven tweemaal zo snel „Club van 50" voor ZDH-jeugdwerk Contributieverhoging Groene Kruis Nieuwe motor voor de TX 29 Helena Elizabeth TEXcLob UUUriAlvl PAGINA 5 De Jetsed in de haven van Oudeschild. (foto Dirk Kuiter) VERVOLG VAN PAGINA 1 toneel tijdens de uitbreidingswerk- aamheden normaal in het raadhuis an blijven werken. Tijdens de verga- lering donderdag werd deze stelling ioor enkele raadsleden in twijfel ge- rokken, mede gezien de minder gun stige ervaringen met de verbouwing ran de raadhuishal. Het is de bedoe- ing dat de werkzaamheden zich in fases zullen voltrekken. Dus bijvoor beeld eerst de nieuwbouw van de vierde werklaag (waarvoor ook het dak van het gemeentehuis moet wor den aangepast) en daarna de renova tie van de afdelingen die naar de nieuwe verdieping verhuizen, enzo voort. Geen klimaatbeheersing De medezeggenschapscommissie be treurt het dat als gevolg van de (fi nanciële) wijzigingen geen voorzieningen worden getroffen voor klimaatbeheersing Tijdens de vergadering kwam Hans Roeper (PvdA) met een verrassend voorstel hieromtrent. Roeper sugge reerde om zonnecollectoren op het dak van de nieuwe werklaag aan te brengen. Niet kan zo op milieuvrien delijke wijze energie worden verkre gen, tevens kan gebruik worden gemaakt van het koelende vermogen van de collectoren. Roeper schatte dat zo per verdieping een tempera tuurdaling van 5 graden Celsius kan optreden. Verder vroeg hij de moge lijkheden van een warmte/kracht installatie te onderzoeken. Het PEN zou deze installaties sinds kort ter beschikking hebben en aanbieden te gen scherpe tarieven. Onderhoud en dergelijke zijn voor rekening van het PEN. De w.k.-installatie zou de ge plande c.v.-installatie geheel kunnen vervangen. De provinciale electrici- teitsbedrijven in Groningen en Fries land zouden met dergelijke apparatuur al gunstige ervaringen hebben opgedaan. Meubilair Tevens vragen de meeste afdelingen bij monde van de medezeggenschap scommissie voor aandacht voor de situatie waarin het huidige meubilair verkeert. Het nu gewijzigde plan voorziet in vervanging en het opknap pen van een deel van het meubilair. Het personeel dringt aan op het ver vangen van nog meer meubels, het geen door B en W „een gerechtvaardigde wens" wordt ge noemd. Vooral de hier en daar al 15 laar aanwezige bureaustoelen zijn aan vervanging toe. Om alles up to date aan te passen zou een extra investering van f98.600,- nodig zijn. Een andere "vens, nl. nieuwe vloerbedekking voor be drie bestaande werklagen, zou een extra bedrag van ƒ170.000,- ver gen. Ook stelden B en W de raadsle den donderdag voor om ƒ24.000,- extra beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van scheidingswanden voor de afdeling financien. Daarentegen willen B en W niet over gaan tot het in de totaal-investering opnemen van bedragen voor een brandmeldinstallatie, het vervangen van gangwanden en plafonds. Het college: „Wij zeggen niet dat de ze voorzieningen niet gewenst zou den zijn. Op dit moment is er evenwel sprake van een minder ur gente situatie. Wij nemen ons dan ook voor daar waar mogelijk rekening te houden met deze investeringen bij het opstellen van de meerjaren in vesteringsplannen." „Achterstallig" Deze opmerking leidde donderdag tot een discussie waarbij de term „ach terstallig onderhoud" een eigen leven ging leiden. Hiermee werd in eerste instantie gedoeld op de genoemde voorzieningen (brandmeldinstallatie, gangwanden, plafonds) die eigenlijk wel nodig zijn, maar pas in een later stadium worden aangepakt. Later in de discussie leek het echter alsof het onderhoud van het raadhuis de laat ste jaren nogal was verwaarloosd, en dat was niet terecht. Ate Rienstra bracht het onderwerp als eerste ter sprake. „Niet uitvoeren van bepaalde werkzaamheden geeft óók een jaarlast. Misschien zijn we wel voordeliger uit als we de bedoel de aanpassingen nu gelijk laten uit voeren. In elk geval wil ik dat deze operatie budgettair neutraal ver loopt." Rienstra wilde dat de kosten zichtbaar worden gemaakt door mid del van een goed tijdschema. „Nu hebben wij geen inzicht in de kosten. Wat is het verschil tussen nu of straks uitvoeren?" Dirk Terpstra noemde in dit verband het eventuele realiseren van de nieuwe vloerbedek kingen: „Dat zou eigenlijk gelijktijdig met de vervanging van de plafonds moeten gebeuren. Eerst de vloerbe dekking leggen en over een paar jaar de plafonds aanpakken lijkt me niet zo verstandig." Peter Bakker (PSP) was het daarmee eens: „Ik zou kiezen voor het in één keer aanpakken, gezien het gemak dat je ervan hebt. Bovendien lijkt me dat ook verantwoord." Secretaris Piet Zoon rekende voor dat de hiermee gepaard gaande kosten ƒ500.000,- bedragen, hetgeen een jaarlast van 37.500,- betekent. Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) zou graag een schema zien en zei niet te kunnen beoordelen welke investering de hoogste prioriteit heeft. „Dit is een gokspelletje". Erna Eelman-van der Kooi (VVD) was van mening dat niet alle „achterstal lig onderhoud" tegelijkertijd moet worden uitgevoerd. „Eerst bekijken hoe noodzakelijk het is om het nu te Texel 1 zag zondag de thuiswedstrijd tegen Wieringerwaard in een onbe vredigende 0-0 eindigen. Zowel eigen schuld als pech waren hiervan de oorzaak. De Texelse voetballers zagen geen kans een groot aantal kansen te verzilveren, mede doordat de Wieringerwaard-doelman op meer dan voortreffelijke wijze op zijn post stond. Na afloop kwam dan toch het geluk nog om een hoekje kijken: concurrent ZAP had namelijk op nieuw verloren, zodat SVT tóch een puntje uitliep. Het was vanaf het begin duidelijk dat Wieringerwaard voor in ieder geval één punt naar Texel was gekomen. Direct na het beginsignaal van de uit stekend leidende scheidsrechter Hoonderd, trok de ploeg zich on danks het sterke windvoordeel terug op eigen helft. Alleen de gevaarlijke spits Peter Wonder was in de buurt van de middenlijn te vinden. De kee per van Wieringerwaard (die zou uit groeien tot de uitblinker van de middag), kwam al na twee minuten in actie toen hij een keihard afstand schot van Koos Tjepkema uit de bo venhoek werkte. Texel hield Wieringerwaard onder druk en kreeg de nodige kansen zonder deze echter te benutten. Daarmee is direct het zwakke punt van Texel 1 genoemd. Men creëert wel kansen maar de af werking ontbreekt. Zo ook vlak voor rust toen Paul van Exel zich prima vrijspeelde maar zijn ingeschoten bal door een verdediger van de doellijn zag gehaald. De hierna door Jan Hein Studulski ingeschoten bal ging maar net naast. Een nog betere kans kreeg Erwin Koning toen hij alleen voor de keeper van Wieringerwaard ver scheen. Ook deze kans werd niet be nut, mede doordat de keeper uitstekend uitkwam. Wieringerwaard kon hier de hele eerste helft eigenlijk niets tegenover stellen en de ruststand was dan ook 0-0. Vanaf het begin van de tweede helft was het weer Texel wat de klok sloeg. Weringerwaard groef zich in rond het eigen strafschopgebied en bleef loe ren op een counterkans. Opnieuw fracties evenmin nodig. Zij bespeurde bij collega-raadsleden de neiging steeds meer geld uit te willen geven, zodra er weer ruimte in de financiën komt. ,,Er zijn toch nog andere belangrijke zaken dan alleen het gemeentehuis7 Ik vind dit een griezelige gang van zaken." Nog scherper stelde Gerbrand Poster (Texels Belang) het. Wat hem betreft is elk woord dat aan de verbouwing van het raadhuis wordt gespendeerd, er één teveel. ,,Het lijkt alsof het plan telkens wordt aangepast aan de hoogte van het overschot. We kun nen dat geld ook op rente zetten, dan heb je elk jaar twee ton in de tas en hoeven tot in lengte van jaren geen belasting te verhogen. Dit is een onverantwoorde uitbreiding." Voorstander Dirk Terpstra betoogde dat eventuele tegenvallers tijdens de verbouwing wat de PvdA betreft niet mogen leiden tot het beschikbaar stellen van méér geld. Een opmerking van gemeentewerken-directeur Plug dat „de verwachte VA procent BTW- meevaller hard nodig zal zijn", had hem niet gerustgesteld. Burgemeester Schipper tenslotte stel de nadrukkelijk dat de vierkante meter-prijs niet te hoog is, zoals en kele raadsleden hadden gesugge reerd. „Het plan is tot op details doorgerekend. Bezuinigen op materia len en dergelijke is in elk geval onmo gelijk. De architecten zijn tot op de bodem gegaan. Wat nu voor ons ligt, is een goed maar sober plan." was Texel vele malen heel dicht bij de verdiende voorsprong maar even zovele malen vond men de keeper van Wieringerwaard op zijn weg, zo als, Paul van Exel, Erwin Koning, Si mon Brand en Leendert Eelman ondervonden. Of het was gewoon pech zoals bij schoten van Klaas Dirk Koorn en Jan Hein Studulski. Coach Asselman wisselde na zo'n dertig mi nuten in de tweede helft de spits Er win Koning, die door wat voor oorzaak dan ook de laatste tijd wat aan scherpte heeft ingeboet. Een doelpunt zou hem over dit tijdelijke dieptepunt heen kunnen helpen. Hij werd vervangen door Arjen van der Knaap die eigenlijk te weinig werd aangespeeld om zijn zeker aanwezige voetbalcapaciteiten te kunnen de monstreren. In deze fase van de wedstrijd beging een speler van Wie ringerwaard, die reeds na een felle aanval op de achillespezen van Joost Brouwer een boeking had ontvangen, een domme fout. Hij trapte de bal zonder enige noodzaak en opvallend hard over de zijlijn. Hij ontving van de scheidsrechter wegens spelbederf zijn tweede boeking en kon vertrek- In de wekelijkse basketballcompetitie vond vrijdag een felle en ook onspor tieve wedstrijd plaats tussen B&M en Crops. Uiteindelijk pakte B&M de winst. Er was sprake van een nega tieve spanning tussen enkele spelers. De tweede wedstrijd, tussen Mantje Sport en Gollards, was daarentegen heel gemoedelijk. Ondanks het goede samenspel tussen de Gollars-spelers, konden zij toch niet op tegen het zui ver schietende Mantje. Zowel het team van De Pilaar als dat van De Twaalf Balcken had een dame te wei nig, zodat elk team maar vier spelers mocht opstellen. Toen 12 Balcken la ter alsnog versterking kreeg van twee dames, bleef het team zo sportief om toch niet meer dan vier spelers op te stellen. Dat zou ook weinig hebben uitgehaald want tegen de met een nieuw, zeer aërodynamisch kapsel uitgedoste Pilaar-speler Nico Kikkert was geen kruid gewassen. Hij scoor de aan de lopende band, totdat met 48-14 de eindscore was bereikt. Programma 9 december: 20.30 u. Vespertina-Dikke Mik OPdum 21.00 u. Sportshop-Opduin Vespertina 21 30 u. Paracentrum-B&M Sportshop 22.00 u. 't Asiel-Gollards Paracentrum Uitslagen 2 december B&M-Crops 20-14; Mantje Sport-Gollards 34-18; Pilaar-12 Balcken 48-14. Het uitbaggeren van de toegangsgeul van de Oudeschilder haven, waarop de schippers van vooral de grote kot ters met smart hadden gewacht, is vorige week eindelijk van start ge gaan. Nu de toestemming eenmaal is verkregen, laat Rijkswaterstaat er geen gras over groeien. Het werk wordt namelijk uitgevoerd met behulp van het moderne baggervaartuig Jetsed" Ivan Kon. Volker Stevin), waarmee vorig jaar een succesvolle proef in de veerhaven bij 't Horntje werd genomen. Verwacht wordt dat de „Jetsed" al deze week Iafhanke lijk van de weersomstandigheden) de toegangsgeul en havenmond op een diepte van 6 meter min NAP zal heb ben gebracht. Op dinsdag 29 novem ber werd met het uitbaggeren begonnen. Voorheen, toen baggermo lens of baggerhoppers werden inge zet, duurde het uitbaggeren van de haventoegang minstens dubbel zo lang. ken. Texel zag echter in de resterende vijf minuten geen kans meer om de overwinningstreffer te maken. Stand Na afloop bleek dat nummer twee, ZAP zijn wedstrijd tegen VZV had verloren. SRC en DTS zijn (met één wedstrijd minder gespeeld) echter dicht in de buurt. De stand aan de kop is nu: 1. Texel 12-17; 2. DTS 11-14; 3. SRC 11-14; 4. ZAP 12-14; 5. Helder 11-12. Texel heeft nu, als de weergoden het toelaten, tot aan de winterstop nog twee wedstrijden te gaan. Eerst zon dag uit naar VIOS (Warmenhuizen) en tot slot op 18 december thuis te gen de hekkelsluiter in de vierde klas se A van de KNVB, Alkmaarse Boys. Tweemaal winst moet mogelijk zijn. Dinsdag 6 december Van 20.00 tot 21.00 uur wordt in de openbare bibliotheek in Den Burg en op het adres Trompstraat 15 in Oude schild Amnesty-schrijfuur gehouden voor politieke gevangenen. Woensdag 7 december Om 20.00 uur komt in Dorpshuis d'Ouwe ULO de Fotokring Texel bijeen. Donderdag 8 december Voor leden van de Cineclub Texel en andere bioscoopbezoekers draait in Cinema Texel „Broadcast News", die iets wil laten zien van de mensen en menselijke verhoudingen in branche die ons het dagelijks nieuws levert. Regisseur James L. Brooks heeft daarbij twee lijnen uitgezet, waarbij duidelijk wordt wat er aan de hand is met drie mensen: William Hurt, Holly Hunter en Albert Brooks. Aanvang 20.00 uur. Sinds vrijdag heeft sportvereniging ZDH een ,,Club van 50" die het jeugdwerk bij bijzondere activiteiten sponsort. De oprichtingsvergadering van deze nieuwe stichting werd ge houden in kantine De Spil. Piet van Vliet, voorzitter van ZDH, opende de vergadering. Hij had veel werk in de voorbereiding gestoken er had 50 leden gevonden die jaarlijks ƒ50,- betalen. Meer mensen die dat bedrag willen geven zijn welkom. In het bestuur van de Club van 50 mo gen ZDH-bestuursleden zitting heb ben. Het bestaat uit Bert Weijdt (voorzitter). Jan Moeskops (secreta ris) en Annemarie Bakker (penning- meesteresse). Laat u informeren door de RABOBANK tussenpersoon voor o.a. INTER POLIS, DELTA LLOYD en CERES VEEVERZEKERINGEN. Telefoon tijdens kantoortijden: 02220 - 14341 Buiten kantoortijden: 02220 - 15622, 14984 en 14389 Tijdens de matig bezochte algemene ledenvergadering van het Groene Kruis Texel, is een verhoging van de contributie met één gulden goedge keurd. De bijdrage komt daarmee op ƒ44,-. De verhoging was nodig in verband met de afdracht aan de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Mevrouw J. Hopman-Bakker is toege treden tot het algemeen bestuur van het Texelse Groene Kruis. Penning meester M. van der Vis-van der Slik- ke (dagelijks bestuur) en mevrouw C. Visser (algemeen bestuur) werden herkozen. Afscheid werd genomen van mevrouw Keesom-Karsten. Zij werd door voorzitter G. Poster be dankt voor haar inzet, ondermeer bij de Emmabloemcollecte, waarvan dit jaar de opbrengst ƒ5328,20 bedroeg. Tweederde deel daarvan is voor het Groene Kruis en daarvan is dit jaar een „hoog-laagbed" met toebehoren aangeschaft. doen." Peter Bakker gaf repliek: „Wat verdien je ermee om dingen uit te stellen, die je eigenlijk wél noodzake lijk vindt?" Bodewoning In het oorspronkelijke plan was opge nomen een post van vier ton voor het inrichten van de voormalige bo dewoning aan de Parkstraat voor de raadsfracties. B en W lieten dat plan geheel varen. De fracties zouden kunnen worden ondergebracht in de commissiekamer (de huidige afdeling milieu). De kosten zouden niet meer bedragen dan ƒ8000,-, nodig voor het creëren van een afzonderlijke toe gang. De bodewoning kan voor ƒ12.000,- op eenvoudige wijze wor den opgeknapt en worden verhuurd aan woningzoekenden. Het gaat daarbij alleen om het bovenste ge deelte van de bodewoning; het on derste deel is in gebruik als fietsenstalling voor het raadhuis- personeel. Dirk Terpstra ging niet akkoord met dit voorstel. In zijn ogen is de voor malige bodewoning ook met dezelfde „eenvoudige middelen" geschikt te maken voor fractiegebruik. Terpstra zei er 's ochtends nog een kijkje te hebben genomen en ervan overtuigd te zijn dat dit gemakkelijk moet kun nen. Een dekking had hij ook al ge vonden: ƒ12.000,- was al beschikbaar gesteld en verder levert het niet ma ken van een nieuwe toegang tot de commissiekamer ƒ8000,- op. De al dus verkregen twintig mille zou vol doende zijn volgens de PvdA-voorman. Omdat de fracties doorgaans 's avonds van het gebouw gebruik zullen maken, kan bovendien de ruimte desgewenst overdag wor den benut door ambtenaren. Peter Bakker voegde daar aan toe, dat in dien de verbouwing toch overlast mocht geven, de bodewoning een ge schikte uitwijkplaats vormt. Bakker zei ervan overtuigd te zijn dat de woning in geen geval geld ople vert, ook niet als zij weer aan de wo ningvoorraad zou worden toegevoegd. Hij steunde Terpstra's te genvoorstel. Het CDA gaf met de volle steun. Fractieleider Ate Rienstra zei dat twee partijgenotes voorstander zijn van Terpstra's plan; hijzelf staat hier tegenover „neutraal". Verkoop Tine Krijnen is het met het college eens dat de commissiekamer ook door de fracties kan worden benut. Partijgenoot Jan van Asselt vindt dat de bodewoning het beste maar kan worden verkocht, „[je eerste decen nia heb je deze ruimte eigenlijk met nodig. Dan kun je beter tot verkoop overgaan, want de huur die je ervoor vangt is laag en de verkoopwaarde groot." Van Erna Eelman-van der Kooi is het gebruik van de bodewoning voor de e tonnen wegende oude motor wordt uit het ruim van de TX 29 gehesen De kotter is blauw en dat waren de medewerkers, die donderdagmiddag op de haven van Oudeschild hielpen met het plaatsen van een nieuwe motor in de TX 29 Helena Elizabeth ook, maar dan van de kou! Met een grote kraan werd de tonnen wegen de 1430 PK Caterpillar-motor pro bleemloos in de kotter geplaatst, nadat eerst de oude defecte 1140 PK motor van hetzelfde merk was verwijderd. De TX 29 is van P. Drijver. Vervanging van de motor was nood zakelijk omdat de oude begin novem ber zo'n dertig mijl buiten Texel stukdraaide tijdens de tweede vistrek. De kotter werd door de TX 9 op sleeptouw genomen. ■r waren al plannen om tegen het ïind van het jaar een nieuwe motor e plaatsen, dus deze was al besteld. ,We hebben nou niet meer zo'n laast. Half december is het quotum waarschijnlijk vol en dan mag geen visserman meer uitvaren", aldus P. Drijver. De TX 29 is een allround- visbedrijf er wordt gevist op platvis, rondvis (kabeljauw, wijting) en ha ring. „Als je maar op één soort visse rij bent aangewezen maak je moeilijke tijden door", aldus Drijver, die vindt dat op Texel in de loop der jaren op visserijgebied verstandig is geinvesteerd en dat het eiland er wat betreft toekenning van quota goed vanaf is gekomen. De TX 29 is acht jaar geleden ge bouwd bij Barkmeijer in Stroobos. Onder de zes vaste bemanningsleden zitten twee zoons van Drijver. Hij zelf gaat niet altijd meer mee. De blauwe kleur van het schip steekt af bij de rest. „Ach, ik wou eens wat anders dan dat eeuwige groen. Te genwoordig zie je meer blauwe. M'n broer heeft sinds een jaar ook een blauwe kotter". Drijver is blij dat de motor door sme derij Boom op Texel kon worden geinstalleerd. „Je bent toch al de he le week op zee en anders had je weer weg gemoeten". Nog voor de kerst hoopt men een proefvaart te maken met het schip en zijn nieuwe motor. Het proefvissen staat voor het begin van het nieuwe jaar op het programma. vV*

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5