(jroen c^wartsjexeh het iem op bouwplannen 'egens nadering „47.000" Banen weg bij kleine Texelse scholen? Sil mag „eigen" hout kopen voor f300.- Rabobank Q Loodsmansduin V sfflA. iemeente in een brief aan hoteliers: Grote merken.... Kleine prijzen!!!! bij CARITA 30% Feestkorting CARITA Nieuwe bezuinigingsmaatregelen Ongewenst bezoek Jutter kreeg politie aan de deur Schapen op de weg restaurant Den Burg-Texel Vrijdag OPEN HUIS van 19.00 - 21.00 uur Zaterdag geopend PENSIOEN EN DE FISCUS vnuuHu 3 ucuciviDCn I3ÖO trnun i llactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burq telefoon 120-12741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.. Harry de Graaf Peli- lWeg 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. advertenties, abonnementen, etc.: jeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq jfoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. theorie is het maximum van 47.000 toeristische slaapplaat- n op Texel bereikt. De gemeente wil daarom dat eerst be- ande plannen worden ingevuld om pas daarna tot een irverdeling van de dan nog beschikbare slaapplaatsen te ko- n. Nu is volgens de gemeente een pas op de plaats nodig, ieuwe uitbreidingsplannen waarvoor een wijziging van het geï nde bestemmingsplan noodzakelijk is, zullen voorlopig niet rden gehonoreerd. staande („harde") plannen mogen I worden gerealiseerd. Ook wie aanvraag indient voor uitbreiding de accommodatie (gepaard aan toename van het aantal toeristi- e slaapplaatsen) passend binnen bestemmingsplan, kan geen obreed in de weg worden gelegd. beleidsstandpunt blijkt uit een rief die de gemeente stuurde aan de ïjanisatie Horecaf, waarin de Texel se hotelhouders zijn verenigd. Hore- af is niet blij met deze „bevriezing" ij heeft de gemeente inmiddels een rief terug gestuurd. De hoteliers igen daarin aan op een soepele in- Ipretatie. Vooral als een onderne- r zijn hotel wil uitbreiden om de loitatie daarvan veilig te stellen, volgens Horecaf een uitzondering leten worden gemaakt. Een be- [grijk argument is dat de hotelsec- door tal van ontwikkelingen lens het laatste decennium, moeite ft om het hoofd boven water te louden. Het Horecaf-afdelingsbestuur lerinnert aan het verdwijnen van een aantal Texelse hotels en de concur- ie van bungalows en appartemen- Bovendien is de hotelsector op lel vrijwel geheel afhankelijk van toerisme en niet van overnachtin- voor zakendoeleinden; juist deze lelijke bestedingen zijn in veel an- e gebieden van Nederland een hte basis voor de exploitatie. Continuïteit laar waar deze bedrijven nog wil- uitbreiden, is ons bestuur van ning dat zij de gelegenheid dienen krijgen om een betere verhouding krijgen tussen opbrengsten en fcten", concludeert Horecaf. orzitter Harry Wuis: „Bij de beoor- I ling van een eventuele bouwaan- lag, zou deze argumentatie moeten irden meegenomen. Een hotelier Tijdens de gehele feestmaand de- :ember geven wij bij elke aankoop >p onze gehele najaars- en winter- lollectie '88. xclusief voor Texel de topmerken isprit. In Wear, Matinique. Radio 3oy, Radio Girl, Diesel jeans, en Tra- fer jeans. The boutique with the best choice Weverstraat 5, Den Burg, Texel CAFÉ - EETHUIS - Het trefpunt van gezelligheid - Prima eten en drinken voor een gemoedelijke prijs - Alle weekenden geopend - Méér dan 200 soorten pannekoeken - Het beste adres voor al uw feesten en diners - Denkt u nog even aan uw kerstreservering Rommelpot 29, Den Hoorn, tel. 02220 - 19590 gaat niet zomaar tot uitbreiding over, maar doet dat om de continuïteit van zijn bedrijf te waarborgen. Door deze bevriezing dreigt die continuïteit in gevaar te komen. Ik zou de gemeente in elk geval willen vragen om de si tuatie van geval tot geval te bekij ken." Wuis wil verder een dialoog openen met de gemeente: „Ik zou graag bin nenkort eens om tafel gaan zitten om te bespreken wat onze mogelijkheden zijn over een x-aantal jaren." Geen conflict Overigens wordt benadrukt (van bei de zijden) dat er geen sprake is van een controverse tussen gemeente enerzijds en de Horecaf anderzijds. De kwestie kwam bovendrijven in een briefwisseling tussen Horecaf en de gemeente. Aanleiding vormde de weigering van een bouwvergunning aan een bij Horecaf aangesloten ho telhouder in de zomer van dit jaar. De gevraagde hoteluitbreiding, die te vens een toename van het aantal slaapplaatsen inhield, was in strijd met het bestemmingsplan aldaar. Een wijzigingsprocedure was dus nodig, maar werd door de gemeente niet gewenst geacht: daardoor zou wor den meegewerkt aan een vermeerde ring van het aantal slaapplaatsen, terwijl op papier de „magische" grens van 47.000 al was bereikt. Dit argument zaaide verwarring in Horecaf-gelederen: gevreesd werd dat men heleméél niet meer zou mo gen uitbreiden, en dat terwijl met de regelmaat van de klok bouwplannen voor vakantiehuizen-parken (Nikadel, De Krim) worden goedgekeurd. „Eerst de nog beschikbare slaap plaatsen verdelen onder de bestaan de Texelse accommodatiehouders, in plaats van voorrang geven aan grote projecten", zo is Horecaf van mening. Telling Chef ruimtelijke ordening van de ge meente Jim Ie Roux legt uit dat de bedoelde grote projecten tot de „har de plannen" moeten worden gere kend, zodat de daaraan verbonden slaapplaatsen al zijn gereserveerd. Toen afgelopen voorjaar de discussie over het kamperen bij de boer ac tueel was, heeft men bij de gemeen te het aantal slaapplaatsen geteld. Grofweg leverde dat de navolgende cijfers op. Momenteel zijn 40.000 slaapplaatsen daadwerkelijk in ge bruik. Daarbij moeten 4000 slaap plaatsen worden opgeteld, die zijn inbegrepen in de „harde plannen" (plannen die naar alle waarschijnlijk heid ten uitvoer worden gebracht, en waarvoor geen planologische belem meringen bestaan). Vervolgens is sprake van een categorie waarmee nog eens 4000 slaapplaatsen zijn ge moeid: logiesverstrekkers die volgens het bestemmingsplan wél het recht hebben om uit te breiden, maar die tot dusver geen concrete plannen hebben ingediend. En als het kampe ren bij de boer doorgaat, zouden daar nog eens 1500 slaapplaatsen bijko- Kortom: in theorie is de 47.000-grens al overschreden. Vandaar dat men bij de gemeente nu geen nieuwe toezeg gingen doet, maar eerst eens kijkt wat er van de bestaande plannen en mogelijkheden terecht komt. Le Roux: „We krijgen bijna dagelijks verzoeken om uitbreiding in de recreatieve sec tor. Als je voor de één een uitzonde ring maakt, dan kan kun je anderen niet weigeren. Eerst maar eens een pas op de plaats. Dat zoiets voor een bepaalde bedrijfstak vervelend kan zijn, kan ik me voorstellen. Maar als gemeente kunnen we niet doorgaan met het doen van toezeggingen." Een treurig toekomstbeeldéén leerkracht voor vier groepen.. Hoe lang die „bevriezingsperiode" zal duren, is nog niet bekend. Wèl zegt Le Roux: „Op een gegeven moment kunnen we ervoor zorgen dat men sen die met van hun mogelijkheden en plannen gebruikmaken, hun slaap plaatsen verliezen. Dan komt er ruim te voor nieuw beleid en kunnen we de dan beschikbare slaapplaatsen herverdelen." Volgens Le Roux is Horecaf tot dus ver de enige organisatie geweest die concreet met het bereiken van de „47.000" is geconfronteerd. Het ligt niet in de bedoeling om ook andere toeristische instanties op Texel hier over aan te schrijven. Een aan de Nesweg gevestigd atelier van een inwoner van Amstelveen heeft in de afgelopen tijd ongewenst bezoek gehad. Onbekenden hadden kleine vernielingen aangericht om bin nen te komen, maar er werd niets ontvreemd. De Amstelvener heeft aangifte gedaan bij de politie. Het is allemaal volgens de regelen der wet gebeurd, maar toch is strandjutter Sil Boon uit De Cocksdorp woedend op de strand vonderij. „Twee kubieke meter afvalhout die ik met de trekker van het strand heb gehaald, hebben ze in beslag genomen en die moet ik nu terugkopen voor f 300,-", zegt hij briesend. Sil's verontwaardiging geldt niet zo zeer het ingrijpen van de strandvon derij op zichzelf want dat vindt hij het risico van het vak waarmee elke jutter blijmoedig hoort te leven, maar veel meer het volgens hem schanda lig hoge bedrag dat hij nu moet neer tellen. „Dat hout heeft geen handelswaarde", zegt hij stellig. „Al leen ik kan het gebruiken en dan zou den ze blij moeten zijn dat ik die rommel van het strand haal en er nog wat nuttigs mee doe. Daar ga je toch geen geld voor vragen? Dit is gewoon plagerij!" Van bed gelicht In de berm van de Vuurtorenweg, vlakbij de plek waar het juttersdrama zich heeft voltrokken, staat Sil Boon uw verslaggever graag te woord, want het moet nu maar eens alge meen bekend worden dat het beleid van de strandvonderij niet deugt... Zoals elke rechtgeaarde jutter bleef Sil bij de stormachtige en naar noordwest draaiende wind van begin deze week met thuis. Er was vrij veel hout aangespoeld op het strand, me rendeels afkomstig van emballage, dus van kratten, kisten en pallets. Geen waardevol timmerhout dus. Even ten noorden van de Slufter gaarde Sil 2,5 m3 hout bijeen dat kennelijk afkomstig was van een uit elkaar geslagen grote kist, waarin een machine verpakt was geweest. Het waren gemiddeld vrij korte stuk ken, vol spijkers en veel planken wa ren gescheurd. Sil achtte het echter nog geschikt om er een kippenhok Sil Boon. ,.lk voel me genaaidl" van te maken en bracht het met de trekker naar zijn woning aan de Vuur torenweg. De nooit slapende strand vonderij had dat echter gesignaleerd en zo kon het gebeuren dat Sil dins dagochtend om half twaalf bezoek kreeg van hulpstrandvonder Jaap Groen, geëscorteerd door twee wachtmeesters van de rijkspolitie. Omdat het de nacht tevoren nogal laat was geworden, lag Sil op dat moment nog in bed, waardoor het in cident een sensationeel karakter kreeg want nu kon Sil vertellen dat hij door de politie van zijn bed was gelicht. Hij kreeg te horen dat hij de lading hout naar het terrein bij de hulpstrandvonder moest brengen, camping de Robbenjager. Dat gebeur de. Groen haalde daar het hout van de wagen, sloeg het op in een af gesloten garage en Sil Boon kreeg te horen dat hij het onderhands kon ko pen voor f 300,-. De strandjutter was daarover zeer boos. „Ik voel me ge naaid. Als dat hout openbaar ver kocht zou worden zou niemand er geld voor bieden. Het is gewoon af val. Nu ik het van het strand heb ge haald, is het ineens f 300,- waard! Natuurlijk koop ik het niet voor dat geld, dus blijven ze ermee zitten. Daar heeft toch niemand belang bij? Ze moeten gewoon goed vinden dat dergelijk hout van het strand wordt gehaald, zodat die rommel daar niet blijft liggen. Zeker in mijn geval. Voor mij is het een sport om van zulke af val nog wat nuttigs te maken. Boven dien haal ik niet alleen hout weg, maar ook schadelijke troep, zoals va ten smeerolie en vergif. Dat gaat in één moeite door. Dat is toch prach tig? Ze moeten niet zo kinderachtig zijn!" Onsportief Volgens administrateur C.G. van Es van de strandvonderij gedraagt Sil Boon zich onsportief. „Hij is gewoon gesnapt en wij hebben de normale handelwijze toegepast. Het ging hier om een partij vurenhout waarvan wij de waarde ramen op f 300,- per ku bieke meter. Vanwege spijkers en de mindere kwaliteit vonden wij dat be drag voor de hele partij van 2,5 ku bieke meter billijk. Daarvoor hebben we het hem dan ook onderhands aangeboden. Het komt wel meer voor dat we onderhands verkopen, vooral als het om een klein partijtje gaat, waarbij de advertentie- en an dere kosten die bij openbare verko ping moeten worden gemaakt naar verhouding te hoog uitvallen. Als Boon het hout voor f 300,- niet wil hebben, zullen we het waarschijnlijk opslaan en te zijner tijd openbaar verkopen tegelijk met andere aan gespoelde spullen. Sil Boon kan dan een bedrag bieden dat volgens hem wèl billijk is en als er dan geen ande re gegadigden zijn die meer willen geven, is hij alsnog eigenaar". Als minister Deetman zijn zin krijgt zullen scholen met minder dan 125 leerlingen, 16 lesuren per week moe ten inleveren, oftewel, iemand voor twee dagen per week moeten ont slaan. Op de Thijsseschool, de CVO- school en de Jozefschool na, komen alle Texelse basisscholen voor deze zoveelste bezuinigingsmaatregel in aanmerking. „Ik weet niet meer hoe ik dit nu weer moet opvangen. Het zal ten kosten van de kwaliteit van het onderwijs gaan", aldus een ont dane Albert Hoven van de Daalder- school in Oosterend. Minister Deetman moet 100 miljoen bezuinigen en doet dat dus door klei ne scholen aan te pakken. Die raken vier-tiende formatieplaats kwijt, zoals dat officieel heet. „Het komt er ge woon op neer dat je iemand voor twee dagen naar huis stuurt en dat kan je alleen opvangen door minder voor de leerlingen te doen", consta teert Hoven. Voor de Daalderschool betekent het concreet dat als de maatregel per juli '89 wordt inge voerd er twee dagen in de week acht groepen over twee leerkrachten moe ten worden verdeeld. Kinderen die extra aandacht nodig hebben kunnen die met meer krijgen en zullen tussen wal en schip belan den. Bij het speciaal onderwijs kun nen zij niet terecht, want de minister heeft de personeelsstand, de hoe veelheid materieel en het leerlinge naantal van de Kompasschool voor speciaal onderwijs bevroren, dus daar kan mets meer bij of af. Brood Het onderwijzend personeel is bang voor „zeurpiet" te worden aan ge zien, dat voor eigen brood vecht. Ho ven: „Zolang men niets merkt aan de kinderen wordt dat al gauw gedacht. Maar leerkrachten zijn bijna allemaal vakidioten die administratietijd inleve ren om dan toch maar voor de klas te kunnen staan. Die doen die papier winkel dan in eigen tijd, evenals al die cursussen die moeten worden ge volgd voor nieuwe inzichten. Vijfen vijftig uur werken is heel normaal". De vakbonden van het onderwijzend personeel wachten voorlopig even af met actie, want de zaak is in behan deling bij de geschillencommissie Al- beda. Het bezuinigingsplan zou namelijk indruisen tegen het abtena- renrecht. Als leerkrachten verdwijnen geeft dat een taakverzwaring voor de overblijvenden. Dat is verandering Op de Pontweg ter hoogte van de Redoute ontstond woensdagmiddag gevaar voor het verkeer omdat een achttal schapen op de rijbaan liep. De politie zorgde ervoor dat de dieren, waarvan de eigenaar onbekend was, een willekeurig stuk land werden op gejaagd. van de arbeidsvoorwaarden en dat mag niet zonder overleg. Hoven hoopt dat ouders ervan door drongen raken dat de kwaliteit van het onderwijs echt in gevaar is en zich daartegen gaan verzetten. „We kunnen als school de boel oplossen door stompzinnig boeken' uit het hoofd te laten leren en lessen erin te pompen, maar dan staan de ouders gelijk klaar om te vragen of het niet wat smeuïger kan", aldus Hoven, die nog maar één ongeruste ouder aan de telefoon had gehad. Hij hoopt ook dat de gemeente dui delijk zal laten merken dat deze maatregel te ver gaat. „Ze schuiven het wel gauw op landelijk beleid, maar dat is het Nationaal Landschap en de quotering van de vissers ook en daar wordt wél over gemekkerd", vindt de boze schooldirecteur. Ge meente Texel heeft een gat van f100.000,- in de begroting omdat de minister de Londonormen naar bene den heeft gehaald. Dat geld zal er gens vandaan moeten komen en de onderwijswereld op Texel vreest het ergste. „Ik ben moedeloos en mach teloos, maar op gevaar af dat men mij een kankerpit met een negatieve instelling vindt: ik blijf vechten tegen deze opeenstapeling van ellende". vanaf 16.00 uur Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voer 1988. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 14341 Na kantoortijd: 14894 - 14389 of 15622

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1