Groen 2warLrJexels in het harL, iaad stemt in met 2,7 niljoen voor raadhuis Kinderdagopvang 10 mille krijgt 'erdeeld financieringsvoorstel OPENBARE VERKOPEN Rabobank Q RAAD BESLIST MET 8-7: ,Bij ons tuus wordt ia Ouwe Sunderklaas nooit sproke" Stranding was van korte duur Hoornder fietspad niet geasfalteerd PENSIOEN EN DE FISCUS Kogerstraat 100 1791 EV Den Burg-Texel. Telefoon 15238. Grote merken.... Kleine prijzen!!!! bij CARITA 30% Feestkorting CARITA ÏgERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.341 VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 advertenties, abonnementen, etc.: iqeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741 iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater tteplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. gemeenteraad heeft haar fiat gegeven aan een totaal- westering van f2.718.625,- voor de verbouwing en uitbreiding n het raadhuis. De raadsleden Eelman-van der Kooi (VVD), »n Asselt en Poster (beide Texels Belang) stemden tegen. In de adsvergadering van dinsdagavond spitste de discussie zich lornamelijk toe op twee kleine begrotingsonderdelen: de voor- alige bodewoning en de vervanging van de vloerbedekking, et krappe meerderheid besloot de raad dat de bodewoning >or de raadsfracties beschikbaar komt, daarmee indruisend te- n de mening van het college van B en W. De vloerbedekking I direct na de verbouwing worden gelegd, maar over de wijze n financieren zal later worden besloten. Dat heeft te maken et een meningsverschil in het college van B en W: de wethou- rs Barendregt en Schilling willen niet opnieuw geld uit de sal- eserve halen, maar nemen het liever als jaarlijkse post in de groting op. heerste dan ook enige verbazing. De oppositie greep de gelegenheid aan om „scheurtjes in het college bastion" te constateren, hetgeen door burgemeester Schipper werd ontkend. Toch blijft de vraag: waar om vonden Barendregt en Schilling deze kwestie belangrijk genoeg om een verdeelde opstelling van het col lege te riskeren? Desgevraagd zei wethouder Klaas Ba rendregt dat hij ermee wilde aange ven dat voor hem de maat vol was. Zoals bekend worden de raad huisplannen gedekt uit de overschot ten van de gemeentelijke resultatenrekeningen van de laatste jaren. Deze „overcapaciteit van de saldireserve" bedraagt circa f3,2 mil joen. Het aanbrengen van nieuwe vloerbedekking in de nu bestaande drie werklagen was een nieuw voor stel, waarmee de totaal-investering met nog eens 7170.000,- extra werd verhoogd. Barendregt zei dat hij daar in eerste instantie „niet zo attent op was geweest", maar er bij nader in zien weinig voor voelde om wéér een hap uit de saldireserve te nemen. Tij dens de raadsvergadering waar schuwde Barendregt: „Een totaal-investering van 7 2,7 miljoen is het uiterste dat kan worden gevergd van de reserves. We zullen ruimte moeten houden voor andere, waar schijnlijk grote, investeringen die ons in de nabije toekomst te wachten staan, zoals realisatie van het ver- keersveiligheidsplan en rationeel weg- beheer." In plaats van het benodigde geld uit de reserves te halen, stelde Baren dregt voor om jaarlijks een bedrag voor de post „vloerbedekking raad huis" op de begroting te zetten. De vloerbedekking zou dan aan de hand van een onderhoudsschema in de loop der jaren stap voor stap kunnen worden vervangen, aldus Barendregt. De wethouder vindt het voordeel van de door hem voorgestelde financie ringsmethode dat de financiële gevol gen van nieuwe wensen ook werkelijk gevoeld worden. Tegenover ithouder Barendregt: maat vol lancieel gezien maken beide mo- «lijkheden weinig verschil; de twee ethouders namen dan ook een po- iek standpunt in. Dat kwam echter is dinsdagochtend (op de dag van e raadsvergadering dus) aan het :ht, tijdens de wekelijkse B en W- ïrgadering. 's Avonds in de raad Raadslid Hans Roeper (PvdA) deed n de nacht van dinsdag op voensdag tijdens de rondvraag ran de raadsvergadering de oproep ,het vergaderschema voortaan te aten controleren door een echte Texelaar". Roeper's verklaring: ,Een echte Texelaar (volgens de naatstaven van de Teso-computer) 'egt: bij ons tuus wordt na Ouwe Sunderklaas nooit sproke. Vandaag s dat in elk geval niet gelukt, we rebben heel veel gesproken. Maar wat zie ik: het vergaderschema van volgend jaar voorziet in een aadsvergadering op de 12e van ie 12e. Daarom verzoek ik bij deze het college om de agenda voor die vergadering zeer vroeg op te stu ren, want de raadsfracties hebben voorbereidingstijd nodig om hun stukkie goed te speulenBurge meester Schipper zag wel in dat volgend jaar problemen zullen rij ten. Gevat en enigszins cryptisch antwoordde hij: „U krijgt op tijd de uiste agenda, zodat u die avond op gepaste wijze kunt doorbren gen." Heel veel later dan dinsdag tullen de raadsleden het dan ech ter nauwelijks kunnen maken. Woensdagavond even na half tien liep de Helderse kotter HD 87 vast bij de stuifdijk van De Mok, waar schijnlijk als gevolg van een naviga- tiefout. Het schip wist niet op eigen kracht los te komen, zodat de schip per om sleepboothulp vroeg. De „Lies" en de „Runner" kwamen daarop in actie en om 22.15 uur trokken zijn de HD 87 vlot. Ondergetekende bericht hierbij dat de welke op vrijdag 16 december aanstaande in Hotel De Lindeboom zouden worden gehouden, geen doorgang vinden. C. J. Boswijk Notaris geld halen uit de reserves (het „spaarpotje" van de gemeente) staan immers geen lasten, daarentegen zal tegenover het jaarlijks opvoeren van een bedrag op de begroting op ande re begrotingsposten moeten worden bezuinigd. Barendregt filosofeerde dat bezuinigen zelfs niet eens nodig is: hij verwacht dat de verbouwing een efficiënter functioneren van het amb telijk apparaat tot gevolg zal hebben. Uit deze besparingen zou volgens de wethouder het toekomstig onderhoud kunnen worden gedekt. Collega-wethouder Daan Schilling ging dinsdagochtend mee met Baren- dregts pleidooi voor een structurele financiering. Ook in het geval van de Texels Belang-wethouder lagen poli tieke motieven hieraan ten grondslag. Zó kon hij een beetje tegemoet ko men aan zijn partijgenoten Poster en Van Asselt, die de verbouwings- kosten veel te hoog vinden en de sal direserve graag een andere bestemming zouden willen geven (be lastingverlaging bijvoorbeeld). Burge meester Ton Schipper wilde vasthouden aan het oorspronkelijke college-voorstel, en wethouder Piet Zegers deed dat ook. Zegers ver klaarde dat hij geen aanleiding zag om nu niet ƒ170.000,- extra uit de saldireserve te halen: „Het geld heb ben we nu, dus waarom zouden we het niet gebruiken. Ik ben bang dat de vloerbedekking straks een soort sluitpost wordt, die als het tegenzit telkens vooruit wordt geschoven." Gevolg van een en ander was dat het op zichzelf weinig belangrijke onder deel „vloerbedekking" de discussie in De voormalige bodewoning wordt momenteel beperkt als werkruimte door gemeente-ambtenaren gebruikt Straks zal het bovenste deel van het pand worden ingericht ten behoeve van de raadsfracties Op de begane grond blifft de fietsenstalling gesitueerd de raad van dinsdag beheerste. Bur gemeester Ton Schipper gaf eenieder uitgebreid de gelegenheid om zijn zegje te doen, welke kans door me nig spreker gretig werd aangegrepen. Zo kon het zelfs gebeuren dat op een gegeven moment PSP-raadslid Peter Bakker een tussenvoorstel deed (na- melijk het direct leggen van vloerbe dekking èn een gespreide financiering), waarmee hij en passant een poging deed de collegeleden na der tot elkaar te brengen Uiteindelijk leidde het tot een schor sing van tien minuten, die door het college van B en W werd gebruikt om tot een eindvoorstel te komen. Als enige handhaafde Zegers zijn me ning dat het tapijt direct na de ver bouwing moet worden gelegd en 7170.000,- ineens uit de saldireserve gehaald. De overige drie collegeleden waren het eens over een ander voor stel: eveneens de vloerbedekking di rect na de verbouwing leggen (Schilling en Barendregt hadden wat Lees verder pagina 2 De Kinderdagopvang te Oudeschild heeft een gemeentelijke sub sidie van f10.000,- voor de poorten van de hel weggesleept. Dinsdagavond besloot de gemeenteraad met de kleinst mogelijke meerderheid (acht tegen zeven stemmen) om dat bedrag voor maximaal een jaar beschikbaar te stellen, er vanuit gaande dat er ingaand 1990 rijksgeld voor dit doel beschikbaar komt. Het college en de raadsleden van CDA en VVD waren tegen. Zij steunden het felle verzet van wet houder Piet Zegers die eerst ge meentelijk beleid ten aanzien van kinderdagopvang wilde ontwikkelen, alvorens er geld in te steken. Vol gens hem staat nog allerminst vast dat de wijze waarop de kinderdagop vang in Oudeschild wordt bedreven, de meest wenselijke is en hij bleek er zelfs aan te twijfelen of de Peu terspeelzaal in Oudeschild die op eigen risico met dit werk is begon nen, wel de juiste is. Hij vond dat degemeenteraad door het nu al ge ven van geld zich aan het in Oude schild toegepaste systeem zou binnen, waardoor men niet meer vrij zal zijn om tot een andere aanpak te besluiten. Tweede keer In de vorige raadsvergadering was deze zaak ook in de raad aan de orde geweest, maar een besluit werd toen niet genomen omdat Zegers wegens familieomstandigheden afwezig was, zodat de stemmen staakten. Dat hield in dat in de volgende vergade ring opnieuw zou worden gestemd, maar de burgemeester wees er dins dag op dat over het onderwerp ook opnieuw mocht worden gediscus sieerd. De raad maakte daar gebruik van, maar al gauw bleek dat in de eerder verkondigde standpunten van de partijen geen verandering was ge komen ondanks de lobby die de afge lopen maand is gevoerd. Niet te overzien Nel Eelman-van 't Veer (CDA) bena drukte dat ze niets heeft tegen kin derdagopvang, maar dat ze geen geld beschikbaar wilde stellen zolang de gemeente geen beleid heeft ontwik keld. De consequenties zouden an ders niet zijn te overzien. Ze drong wel aan op spoed wat betreft dat ge meentelijk beleid, omdat inmiddels nagenoeg vast staat dat het rijk vol gend jaar geld beschikbaar stelt voor kinderdagopvang en ruimschoots voor die tijd moet duidelijk zijn hoe dat op Texel zal worden besteed. Eén jaar Gerard van der Kooi (PvdA) wees er op dat het met die consequenties wel losloopt. Het jaar 1988 is vrijwel voorbij, het gaatom f10.000,- subsi die, uitsluitend voor het jaar 1989 en voor de periode daarna wordt geen enkele toezegging gedaan. De nood zaak van kinderdagopvang staat lan delijk nauwelijks meer ter discussie. Ook de regeringspartijen zijn ervoor. Door kinderdagopvang veel meer ouders in de gelegenheid gesteld om een baan te hebben. Dat is belangrijk voor het opgang houden van het pro- duktieproces, dat anders in de toe komst zou stagneren als gevolg van de vergrijzing van de bevolking. Van der Kooi maakte in zijn betoog ook melding van een vorm van kinderop vang die in het gemeentehuis van Den Helder wordt gepraktiseerd. Daar wordt een achttal kinderen van ge meentelijke medewerkers opge vangen. Bittere noodzaak De mogelijkheid voor ouders om zich met betaald werk te „ontplooien" en wat te doen met de opleiding die ooit is gevolgd, is een veelgehoord argument om tot stichting van kin derdagopvang over te gaan. Tine Krij- nen wees er echter op dat er ook Het fietspad naar Den Hoorn zal geen asfalt bovenlaag krijgen. Wethouder Klaas Barendregt deel de dit tijdens de rondvraag van de dinsdag gehouden raadsvergade ring mee, op een vraag van Henk Beumkes (PvdA). Beumkes vroeg af te zien van het geplande beton, omdat daarmee bij het dit jaar aangelegde fietspad langs de Rommelpot slechte erva ringen zijn opgedaan. Barendregt erkende dat het Rommelpot fietspad in eerste instantie inder daad niet goed gelukt was, maar ten aanzien van het pad langs de Hoomderweg verwacht hij aan zienlijk minder problemen. Langs de Hoornderweg zou ,jeen vlakke re aanleg" mogelijk zijn. Daarnaast is er het financiële aspect. Op de aanleg geeft de provincie 90 pro cent subsidie, maar het onderhoud is geheel voor rekening van'de ge meente. Asfalt is qua onderhoud duurder dan beton, dus dan is de rekensom gauw gemaakt. Twee vragenstellers sneden het onderwerp „Turbo" aan. Zowel Beumkes als Tine Krijnen-Bays (Texels Belang) had geconstateerd dat de gokkasten nog niet uit de speelautomatenhal aan de Groene- plaats zijn verwijderd, hoewel de gestelde datum (1 december) in middels is gepasseerd. Burge meester Schipper antwoordde dat veel ouders zijn waarvoor het werken bittere noodzaak is om de auto, de woonlasten e.d. te kunnen betalen. Vooral om die reden was zij voorstan der van kinderopvang en toonde er zich voldaan over dat een dergelijk initiatief reeds in Oudeschild is geno men, zodat de gemeente het niet hoeft te doen. Het beschikbaar stel len van geld om die voorziening in stand te houden in afwachting van rijkssubsidie leek haar in het belang van de continuïteit, „niets doen is niet verantwoord" Peter Bakker (PSP) vond dat de ge meente best een overbruggingssubsi die kan geven, zonder dat het beleid al tot in details is vastgesteld. Door geld te geven hoeft een eventuele andere aanpak van de kinderopvang (bijvoorbeeld door gastouderschap of een combinatie dag gewone dagop vang en gastouderschap) in de toe komst niet worden uitgesloten. Open eind Zegers bleef echter van mening dat de raad zich door het één keer geven van geld, toch zou vastleggen voor de toekomst Wanneer het gemeente lijke beleid voor dagopvang op papier zal staan, wist hij niet. „Maar er wordt aan gewerkt". Verder betoogde hij dat welliswaar vast staat dat het Lees verder pagina 2 GOUD- EN Z1LVEHSMEDEEIJ DE LUTINE TROMP „de politie er serieus aandacht aan besteedt". Beumkes probeerde voorts de bur gemeester een uitspraak te ontlok ken naar aanleiding van de jut-kwestie jutter Sil Boon en strandvonder Jaap Groen in de hoofdrollen. „De jutters zijn de stofzuigers van het strand. De hulpstrandvonders zouden daarom best soepeler kunnen optreden. Maak er geen dictatortjes van!" Schipper had hierover een duidelij ke mening: „Jutten is een bepaald spel. Als een jutter tegen de lamp loop, zal hij zich dan ook sportief moeten gedragen en niet zoals in deze kwestie is gebeurd. In dit ge val was de grens van het toelaat bare duidelijk overschreden. Waardevolle aTtikelen die zijn aan gespoeld, moeten worden aange meld. De desbetreffende partij hout was zonder twijfel waardevol. Door de hulpstrandvonder is dat goed afgecheckt, na overleg met de administrateur van de strand vonderij Van Es." Spaar de Groeneplaats Hans Roeper (PvdA) vroeg of er wat gedaan kan worden aan het parkeren op de Vismarkt. Daar be vinden zich geen parkeervakken; Roeper meent dat de auto's daar afbreuk doen aan het verbeterde image van de Groeneplaats na de herinrichting. Burgemeester Schip per zei dat de politie erop let, maar niet voortdurende controle kan uitoefenen. Gehoopt wordt dat de automobilisten zelf zo gedi sciplineerd zullen zijn hun auto een stukje verderop te parkeren, op plaatsen waar dat wel is toege staan. „Spaar de Groeneplaats." Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1988. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. Telefoon 02220 - 14341 Na kantoortijd: 14894 - 14389 of 15622 Tijdens de gehele feestmaand de cember geven wij bij elke aankoop op onze gehele najaars- en winter collectie '88. Exclusief voor Texel de topmerken Esprit, In Wear, Matinique, Radio Boy, Radio Girl, Diesel jeans, en Tra der jeans. The boutique with the best choice Weverstraat 5. Den Burg, Texel

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1