Onroerend goed-belasting gaat alsnog 2% omhoog Texels Belang draait bij: Kinderopvang Afhalen kerstgroen Volkskerstzang Voetbaluitslagen: Verbouwing raadhuis Adventsmiddag in Eieriandse Huis Tas gestolen Geen gifvaten Nog meer gestolen Aubade „Bananenrammei voor Joop van der Vis Schermutseling Daders melden ziel KERSTMIS 1988 Kerstmis 1988 bij u thuis PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 DECEMBERj De gemeenteraad heeft dinsdagavond alsnog besloten de Onroe rend Goed-belasting met 2% te verhogen. Dat was te danken aan dat de fractie van Texels Belang die zijn aanvankelijk weige rachtige houding liet varen, waardoor het collegevoorstel alleen tegenstand kreeg van de PvdA-fractie en dus met 11 tegen 4 stemmen werd aangenomen. In de vorige raadvergadering lag dat anders, zodat het mogelijk was dat de stemmen toen staakten en het voorstel in de volgende vergadering dus opnieuw in stemming moest worden gebracht. Texels Belang ging alsnog accoord met de belastingverhoging omdat an ders de verbetering van de kruising Laagwaalderweg-Oosterenderweg- Sommeltjesweg in het komende jaar niet zou kunnen worden uitgevoerd. Oorspronkelijk was dat ook niet de bedoeling want het veiliger maken van deze kruising was gepland in 1990 doch op voorstel van Texels Be lang op het investeringsplan voor 1989 gezet. Die fractie kon daarom moeilijk tegen de belastingverhoging stemmen, zo liet Gerbrand Poster dinsdag weten nadat hij tijdens een schorsing met zijn geestverwanten ruggespraak had gehouden. Ongeloofwaardig Het college had gewaarschuwd dat de vervroegde verbetering van de wegkruising niet zou doorgaan als er geen belastingverhoging kwam en daarbij de indruk gewekt dat de 2% verhoging van de onroerend goed- belasting uitsluitend nodig is om de wegkruising te kunnen aanpakken. In de aanbiedingsbrief bij de begroting VERVOLG VAN PAGINA 1 rijk in 1990 130 miljoen gulden voor dagopvang beschikbaar stelt, maar dat nog niet bekend is hoe dat geld moet worden besteed en verdeeld. Het zou best kunnen dat de opvang- methode van Oudeschild helemaal geen steun mag krijgen en volgens de wethouder zou het daarom veel verstandiger zijn om dat even af te wachten, totdat in de loop van vol gend jaar meer bekend wordt. Erna Eelman-van der Kooi van de VVD sloot zich daarbij aan en liet al vast weten dat zij de financiering van kinderopvang in de eerste plaats een verantwoordelijkheid vindt voor de betrokken ouders als consekwentie van het feit dat mensen tegenwoor dig zelf kunnen bepalen of zij kinde ren willen of niet. De discussie leidde tot geen enkele verandering in de opstelling van de partijen. Vergeefs was dan ook de poging van Gerard van der Kooi om Zegers duidelijk te maken dat het nu geven van een overbruggingssubsidie voor één jaar, in het geheel geen ver plichtingen op termijn veroorzaakt, ook niet wat betreft het systeem van kinderopvang waarvoor uiteindelijk moet worden gekozen. Tine Krijnen meende dat gemeentelijk beleid niet hoeft te worden ontwik keld omdat het al bestaat, waarbij ze verwees naar de subsidieverordening. Zegers herinnerde eraan dat in die verordening staat dat initiatiefnemers vooraf toestemming moeten hebben van b en w om te mogen beginnen met een activiteit die subsidie nodig heeft. Die toestemming is nooit gegeven. Gerbrand Poster had geen moeite met een overbruggingssubsidie. Hij zei de kinderopvang te beschouwen als een algemeen belang waar hij dat kleine, éénmalige bedrag graag voor over had. Verkeerde instantie? Nieuw was het tegenargument van Zegers dat het zeer de vraag is of de Peuterspeelzaal Oudeschild wel de aangewezen instantie is om zich met kinderdagopvang bezig te houden. Hij vond het namelijk kwalijk dat deze speelzaal als enige niet is aangeslo ten bij de Vereniging Kindercentra. De wethouder liet blijken liever in zee te gaan met een meer naar samen werking strevende organisatie. Om een voorstel tot het geven van f10.000,- in stemming te kunnen brengen, moest eerst het beroep dat de Kinderopvang had ingesteld tegen weigering van de oorspronkelijk ge vraagde subsidie van f17.000,- onge grond worden verklaard. Dat gebeurde met algemene stemmen. Tegen het vervolgens ingediende voorstel om een overbruggingssubsi die van f10.000,- voor maximaal één jaar te geven, werd gestemd door de wethouders Barendregt, Schilling en Zegers en de raadsleden Ate Rienstra, Riet Huitema, Erna Eelman, en nel eelman. en de daarop volgende discussies (toen nog geen sprake was van ver vroegde verandering van het kruispuntl had het college echter krachtig betoogd dat belastingverho ging nodig is om het algehele ge meentebeleid behoorlijk te kunnen uitvoeren. Door nu te zeggen dat het geld alleen voor de wegkruising no dig is, had het een ongeloofwaardige indruk gemaakt. Peter Bakker van de PSP die steeds veel begrip had gehad voor de belastingvoorstellen van het college, had zich daardoor enigszins bedrogen gevoeld, maar hij veron derstelde dat Texels Belang zich nu in ieder geval niet meer zou kunnen permitteren om tegen de verhoging te stemmen en kondigde aan zijn stemgedrag van de houding van Texels Belang te zullen laten afhan gen. Ook Dirk Terpstra van de PvdA had moeite met de koppeling die het college had gelegd tussen belasting verhoging en verbetering wegkrui sing, maar dat was niet de reden dat hij en zijn fractiegenoten de ver- hoogdse OG-belasting van de hand wezen. De PvdA redeneerde dat de onvermijdelijke verhoging van het rei nigingsrecht met 30% en van het ri oolrecht met 9% al een fikse lastenverhoging voor de burgerij bete kent en daarom werd het onverant woord gevonden om ook nog de OG-belasting op te trekken. Om het gat in de begroting toch zo klein mo gelijk te houden had de fractie daar om voorgesteld de post van f110.000,- voor monumentenrestaura tie te schrappen, temeer omdat daar in feite geen dekking voor was in de begroting. Ook Erna Eelman (VVD) vond de voorstelling van zaken wat vreemd, maar achtte snelle beveiliging van de wegkruising zeer gewenst en was daarom voor de 2% verhoging van Volgens goed gebruik kan ook dit jaar op initiatief van Staatsbosbe heer weer gratis kerstgroen worden afgehaald uit het Texelse dennen bos. Deze en volgende week kan men de takken sprokkelen in het bos nabij het parkeerterrein bij paal 21 (ten noorden van De Koog). In te genstelling tot vorig jaar is er geen sparregroen beschikbaar, maar zul len de liefhebbers het met dennetak- ken moeten doen. In de Dennen is momenteel nauwelijks sparregroen voorradig, omdat de (Sitka-)spar tij dens de afgelopen zomer is getrof fen door een bladluizenplaag. de OG-belasting. Ook Peter Bakker achtte die beveiliging een urgente zaak. Hij had vernomen dat zich op en bij dit kruispunt in de loop der ja ren negen ernstige en 15 minder ern stige verkeersongelukken hebben voorgedaan. Wethouder Klaas Barendregt kon het met Bakker weer goedmaken door te verklaren dat de belastingverhoging ook zonder verbetering van de weg kruising nodig is omdat enkele nog niet precies geraamde tegenvallers en uitgaven in het verschiet liggen, zoals verlaagde rijksvergoedingen voor on derwijs en de garantie die voor de jachthaven moet worden betaald om dat daar het gewenste aantal bezoe kende jachten niet wordt gehaald. „Die twee procent is echt nodig!" Rouwcentrum Wat de gemeenteraad betreft moet het rouwcentrum dat begrafenis en crematieondernemer Arie Maat wil stichten aan de Bernhardlaan er zo snel mogelijk komen. Aldus bleek uit de dicussie naar aanleiding van een brief van enkele Hervormde kerkera den, waarin op de noodzaak van het rouwcentrum wordt gewezen. Het probleem is dat Maat niet accoord gaat met de voorwaarden die het ge meentebestuur heeft gesteld, in het bijzonder wat betreft de hoeveelheid parkeerruimte die de gemeente ge realiseerd wil zien. De investering dreigt daardoor voor Maat te hoog te worden. Gerbrand Poster vond dat het college meer soepelheid moet betrachten en de grond aan Maat moet overdragen voor een lagere prijs. Iets dergelijks is ook gebeurd met „Texvis" en volgens Poster komt het ook wel voor dat aan particulieren grond wordt ver kocht met 20% korting. In dit geval zou het zeker gerechtvaardigd zijn want het betreft een voorziening ten dienste van de hele gemeenschap. Partijgenote Tine Krijnen sloot zich daarbij aan. Zij herinnerde eraan dat het begraven van doden een van de werken van barmhartigheid is, zodat de gemeente hier wel een extra ge baar mag maken. Mevrouw Krijnen vond het overigens niet zo nodig om veel parkeerruimte bij het rouwcen trum te maken. De auto's kunnen volgens haar op allerlei plaatsen in de buurt terecht. Ook in de huidige si- De traditie van een kerstzangavond voor liefhebbers van zang en muziek wordt voortgezet op dinsdag 20 de cember om 20.00 uur in de R.K. kerk te Den Burg. Medewerking verlenen organist Jan Kruithof, Advendo onder leiding van Hans Kievits, Blazers- groep Excelsior, Fedelta onder leding van Nelleke Schreur en de Singers of the Lord onder leiding van Nelleke Schreur. tuatie, bij een begrafenis vanuit een der kerken, is het parkeren geen pro bleem. Bovendien is het meestal leegstaande parkeerterrein bij garage Grisnigt met ver weg van de geplan de plaats. Geen haast Wethouder Zegers wilde niet ingaan op de vragen en opmerkingen. Dat zal gebeuren als plannen ter tafel ko men en daaraan wordt in het raad huis in overleg met Maat gewerkt. „Zij die geloven, haasten niet", zo zei hij. Wethouder Barendregt voegde er nog aan toe dat de gemeentelijke wensen inzake parkeerruimte niet het enige probleem vormen dat nog moet worden opgelost. Er moet ook een nieuwe plek worden gevonden voor de gemeentelijke kwekerij en in finan cieel opzicht moet ook nog het nodi ge worden geregeld. Wethouder Schilling liet weten voldoende par keerplaatsen bij het rouwcentrum heel belangrijk te vinden. Onder de genen die naar de begrafenis gaan of op condoleance-bezoek zijn er velen voor wie het bezwaarlijk is om een eind te lopen. Los daarvan is het on gewenst dat door het vestigen van een rouwcentrum op deze plaats een parkeerprobleem in de buurt wordt veroorzaakt. Zaterdag 10 december 1988 KNVB afdeling Noord-Holland Bol-SVO/Z 5-0 SVO/Z 2-HCSC 7 1-7 Junioren: SRC B2-Texel BI 1-1 Oosterend B1-HCSC B2 0-10 Texel C1-HSCS C1 1-0 Tex. Boys C1-Texel C2 2-1 ZDH C1-HRC C2 2-1 Pupillen: Oosterend D1-Tex. Boys Dl 4-3 Texel D2-Texel D1 0-3 Tex. Boys E1-Texel E3 16-0 Texel E2- Tex. Boys E2 2-11 De Koog E1-Texel E1 2-8 ZDH El-Oosterend E1 0-9 Oosterend E2-Tex. Boys E3 1-3 De Koog Fl-Oosterend F1 afgelast Oosterend F2-Texel F2 0-12 Texel F1-SVC F1 0-7 Tex. Boys F1-Tex. Boys F2 8-0 Zondag 18 december 1988 KNVB Zeemacht 2-Texel 2 Tex. Boys 2-Oosterend 2 Texel 3-Watervogels 5 Watervogels 6-Tex. Boys 3 ZAP 10-Texel 4 Junioren: RKEDO A1-Texel A1 Flevo A1-Tex. Boys A1 Kaagvogels Bl-Texel B2 1-2 1-2 1-1 1-1 5-4 2-5 1-8 afgelast Vios (W)-Texel 2-1 KNVB afdeling Noord-Holland Vesdo-ZDH 8-3 Tex. Boys-Hauwert 0-0 Oosterend-CSV 1-2 VERVOLG VAN PAGINA 1 dit punt betreft hun mening dus bij gesteld), maar nog niet beslissen over de financieringswijze. Dit voorstel werd door een raadsmeerderheid akkoord bevonden. Bodewoning Over het gebruik van de voormalige bodewoning was in de speciale com missievergadering op 1 december al uitgebreid gediscussieerd. Een deel van de raad wilde het na het vertrek van de familie Bügel leegstaande pand inrichten ten behoeve van (ver- gaderlfaciliteiten voor de raadsfrac ties. B en W bleven ook na 1 december van mening dat aan de wens van de fracties tegemoet kon worden gekomen door het inrichten van een reeds bestaande ruimte in het raadhuis (namelijk de huidige af deling milieu op de begane grond). De bodewoning kan dan eerst tijdens de verbouwing als „wisselruimte" dienen voor het gemeentepersoneel, en vervolgens als woning worden verhuurd. Nadat de partijen de inmiddels be kende standpunten nog eens hadden herhaald, kwam het tot een spannen de stemming. Met de kleinst mogelij ke meerderheid (8 tegen 7 stemmen) werd besloten dat de bodewoning voor fractiegebruik zal worden inge richt. Naast de PvdA-fractie stemden voor: PSP'er Peter Bakker en het CDA minus wethouder Zegers. Doorslaggevend was de stem van Ate Rienstra, die tijdens de vergade ring op 1 december nog een „neu traal" standpunt innam. Rienstra stelde als voorwaarde dat een goede regeling komt voor het gebruik, het geen hem door de burgemeester werd toegezegd. Het besluit kost niets extra: voor eenvoudige inrich ting van de bodewoning was al 712.000,- in de totaal-investering op genomen en komt er nog 78000,- vrij door het niet hoeven aanpassen van de huidige afdeling milieu voor frac tiegebruik. Strandhout Diverse raadsleden lieten blijken be zorgd te zijn voor een eventuele over schrijding van het nu ter tafel liggende bedrag van 72,7 miljoen. Wethouder Schilling reageerde op eigen wijze: „Ik spijker het raadhuis liever dicht met strandhout, dan dat we de bouwkosten overschrijden". Schilling zei politieke consequenties aan deze uitspraak te verbinden: „Ik bedoel hiermee te zeggen dat ik een overschrijding niet zal aanvaarden." Ate Rienstra gaf B en W het voordeel van de twijfel: „Dit college heeft een reputatie hoog te houden: het heeft nog niet eerder een begroting uit de hand laten lopen." Burgemeester Schipper hield een slag om de arm: „Dit plan is tot in details doorgere kend en voorbereid. Maar je weet nooit honderd procent zeker of je tij dens de bouw geen tegenvallers te genkomt." Schipper betreurde de uitspraken van VVD-raadslid Erna Eelman. Zij vond de vierkante meter-prijs veel te hoog 74000,-/m2, welk bedrag later door haar partijgenoot wethouder Baren dregt werd gerectificeerd tot 72500,- /m2). Ze suggereerde dat er best nog wat van het investeringsbedrag af kon en opperde een clausule op te nemen dat de bouw wordt terugge draaid als er overschrijdingen blijken op te treden. Alvorens te beslissen over het totaalbedrag, zou ze eerst willen beschikken over meer gedetail leerde gegevens. Schipper: „U zou dus de aannemersprijs willen zien? Ik vind het heel jammer dat ik u niet heb kunnen overtuigen van het feit dat dit plan door onze mensen zeer nauwkeurig is doorgerekend. Op tafel ligt een sober, verantwoord plan." Een clausule noemde Schipper „niet zinnig": „In het ergste geval zou dan de hele uitbreiding ter discussie staan, en dat is voor B en W niet aanvaardbaar." Station Vermakelijk en soms ook irritant wa ren de woordenwisselingen tussen Dirk Terpstra (PvdA) en Gerbrand Poster (Texels Belang). Waar de één (Terpstra) voldaan was dat er slechts nog over details werd gepraat en het verbouwingsplan in grote lijnen was geaccepteerd, was de ander juist van mening dat sprake is van een over dreven plan. Terpstra: „Over de nood zaak van de uitbreiding hebben we het allang gehad, dat is een gepas seerd station." Poster: „Dat kan wel zijn, maar dat is een station dat me niet bevalt." De door Poster minachtend gebruikte term „prestigeproject" kreeg van bur gemeester Schipper een positieve uit leg. „Als het erom gaat mee te werken aan een project waarmee ein delijk voor goede huisvesting wordt gezorgd, dan wil ik dat graag op mijn naam hebben staan." Tegenstemmer Jan van Asselt (Texels Belang) vond net als Erna Eelman de bouwkosten veel te hoog. „Een typi sche overheidsprijs, die voor het be drijfsleven ondenkbaar is." Burgemeester Schipper liet deze op merking met over zijn kant gaan: „Deze uitspraken kunt u niet waar maken." Wethouder Barendregt lichtte toe dat het plan concurrerend zal worden aanbesteed. „Dan zal wel blijken of onze begroting te ruim is opgezet of niet. Ik ben in elk geval enorm be nieuwd." Dames: Tex. Boys-Victoria (0) 11-0 In het Eieriandse Huis is dinsdag 20 december om 16.00 uur een ad ventsmiddag voor ouderen uit De Cocksdorp en Eierland. Er wordt sa menzang gedaan, er zal een.koor zin gen en er wordt een kerstevangelie en een verhaal gelezen. Wie proble men met vervoer heeft kan bellen naar Rie Witte, telefoon 11252. In de nacht van zaterdag op zondag is de tas van een 21-jarige vrouw uit Nieuwveen uit een dancing in Den Burg gestolen. Zij had de tas even op een bank neergelegd. Er zat een giro pas, cheques, sleutels, rijbewijs en ƒ85,- in. Op Texel ontstond vorige week enige onrust, nadat op andere waddenei landen vaten met gif waren aan gespoeld, die van een schip waren geslagen. Hier zijn echter nog geen vaten of containers met gevaarlijke inhoud aangetroffen. De Brabander die vorige week diefstallen bij zijn voormalige werkge ver in een café bij de Slufter had be kend, heeft toegegeven ook te hebben ingebroken in een strandpa viljoen bij paal 17. Hij had geld weg genomen uit de fooienpot. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. De Koog: Iedere tweede vrijdagavond van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving, leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Gelegenheidsformatie ,,De Banane rammers", samengesteld uit winle Hers van de Weverstraat, bracht woensdagmiddag Joop van der l van groentewinkel ,,De Banaan" e klinkende aubade. Van der Vis, dij zijn 54e verjaardag vierde, is veett jaar groenteventer. Naast de muzil hulde kreeg hij een kadobon van if gezamelijke winkeliers uit die straj aangeboden. Winkelende mensen was het jubilt ook niet ontgaan: in elke etalage f de Weverstraat hing een banaan r. het opschrift „40 jaar" Op de foto wordt Joop van der V'ji gefeliciteerd door Janneke Agter, j ringd door de Bananenrammers. Een vechtpartij ontstond in de nafi van zaterdag op zondag bij telefo* cellen op de Groeneplaats toen nAg dere personen tegelijk een taxi P wilden bellen. Bij de schermutsel!® liep een inwoner van Oudeschild P hoofdwonden op. Hij heeft een a. klacht ingediend tegen de man u^1 Den Burg die hem sloeg. Drie 14-jarige inwoners van Den I hebben tegenover de politie beker dat zij op zaterdag 3 december br hebben gesticht in telefooncellen i de Groeneplaats. Er zal een vergen dingsregeling met de brandweer i den getroffen. Op 2de kerstdag serveren wij ee koud/warm buffet van Texelse pn dukten in ons sfeervolle special teitenrestaurant. U heeft een uitgebreide keuze u diverse voorgerechten uit vele ve se en gerookte vissoorten, ee keuze uit diverse vleessoorten di warm aan het buffet geserveer worden. Tot besluit van deze gezellig avond heeft u een keuze uit vel zoete verrassingen. Bel voor verdere informatie e boekingen uw gastheer, Jan C. Stolk 19310. (^overzitvfattiané* Voor beide kerstdagen bezorge: wij bij u thuis: Diverse salades Diverse Russische eieren Diverse koude kerstbuffetten Bel voor verdere informatie uv gastheer, Jan C. Stolk 19310 Partieservice 'f/t ïét/t

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2