loofdingelanden gauw itgepraat over begroting «11111111 HK1 k Rili Computer- en reisburo samen in nieuw pand Texelse acceptant paardenverzekering Dammer De Beurs rukt op Kerstviering in Waalder kerk Sportvissers sloten het jaar af Kapsters goed in kersttoernooi Texelaars voor de balie Bij verstek veroordeeld tot drie weken Armeense gemeenschap zamelt gelden in Oud-leerlingen brengen klucht Bodemverontreiniging? Geen punten bij jubileumwedstrijd Witlof Paardentandarts komt naar Texel Auto in de sloot Kledingrek overreden Kermis-experiment met jaar verlengd Concert in Den Hoorn Uitslagen boscross NSDAG 20 DECEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 13 [rijwel zonder discussie en in een vergadering die in recorddtijd as afgelopen, gingen de hoofdingelanden van het Waterschap xel vrijdagavond accoord met de begroting voor 1989. Dat ld ook voor de verhoging van de polderlasten tot f 144,40 per ctare die nodig is om de gestegen kosten van het Waterschap te compenseren. Henk de Ruyter wordt gehuldigd vóór de aanvang van zijn 500ste wedstrijd met ZDH. die men helaas verloor Dfe financiën van het Waterschap ge ven veel zorg, vooral als gevolg van vfermindering van rijkssubsidies voor uitvoering van taken zoals het behe ren en onderhouden van wegen en dijken, die ten dienste staan van de hele gemeenschap en niet alleen van de polderlasten betalende ingelanden. Ir) een korte algemene beschouwing rtolkte hoofdingeland A. Lap (die nsteerde dat de lastenverzwaring ofdzakelijk wordt veroorzaakt door salarisverhoging) hierover zijn veront- sting. Het is de taktiek die de ge- eente ook toepast jegens de meenten. Taken worden naar lage- overheden afgeschoven en vervol- ens wordt de subsidie ruggedraaid. Onaanvaardbaar emde Lap het dat het Waterschap xel nu ook moet meebetalen aan aanleg van de geplande storm- oedkering in de Nieuwe Waterweg de vorm van een ,,solidariteitshef- g". Hij riep het dagelijks bestuur alles in het werk te stellen om de Rijkssubsidies op zo hoog mogelijk il te houden. oofdingeland G. Timmer noemde de rhoging van de polderlasten een ittere pil, die onder andere noodza- lijk is omdat het rijk in gebreke lijft bij de uitbetaling van vergoedin- en voor het onderhoud van de zee- aterkeringen. De afgelopen jaren is 'f325.000,- ontvangen terwijl het dub bele nodig is geweest. Timmer vond ook de financiering van het wegen- beheer zorgwekkend. Als het Water- 1 Sinds gisteren zit het Reisburo Texel samen met Datamarkt Nederland in en nieuw pand aan de War- loesstraat. Al anderhalf jaar had oop Groen van het reisbureau een ptie op het door Jarino gebouwde land achter juwelier Bakker. Het eisbureau heeft de zaak betrokken amen met het computerbedrijf Da- amarkt Nederland, dat wordt ge- und door de zwager van Groen. )e bouw van het nieuwe kantoor be- jon vorig jaar september, maar werd /ertraagd door problemen met de te- eningen. Uiteindelijk kon afgelopen rrijdag de openingsreceptie worden jehouden. Het gedeelte waar het eisbureau is gevestigd is zo ingericht lat er plaats is voor veel klanten. ^Jaast een wand met folders zijn er een boekingsbalie en een administra- ieruimte in de grote hal. In het ma- jazijn staat apparatuur als telefax en elex. Daarnaast zijn in het gebouw ien privé-kantoor en een kantine met teuken gerealiseerd. Naast de gebrui- celijke verkoop van vakantiereizen kan nen in het reisbureau terecht voor iet wisselen van geld en komt er sen munt-telefoon. Uit de praktijk is lamelijk gebleken dat vooral veel bui tenlanders die geld komen wisselen ook even willen telefoneren. Het Reisburo Texel verzorgt als enige in Nederland de verhuur van een aantal uxe villa's van particulieren in Portu gal. De werkzaamheden van het reis bureau doorkruisen die van het VVV liet, want er wordt niet bemiddeld in vakantie's op Texel. Computers In hetzelfde gebouw als het reisbu reau heeft zich ook Datamarkt Ne derland gevestigd. Dit bedrijf houdt zich bezig met de verkoop van com puters, diskettes, randapparatuur en software. Men richt zich vooral op de professionele gebruikers en vergevor derde hobbyisten. Momenteel heeft men zich gespecialiseerd in compu ters van de merken Commodore en Atec, maar met andere leveranciers wordt nog onderhandeld. De softwa re kan helemaal worden aangepast aan de wensen van de klant. Jozef Weel uit Den Burg is tot accep tant van de Eerste Friese Onderlinge Paarden- en Rundvee Verzekerings Maatschappij uit Heerenveen be noemd. Hij bezoekt paarden en po ny's die zijn aangemeld bij de maatschappij om te kijken of ze ver- zekeringswaardig zijn. Ook het aan melden kan bij hem worden gedaan, "ie informatie wil hebben kan bellen naar 12194. schap die taak wil blijven vervullen, zal er meer duilijkheid moeten ko men. Overigens achtte hij eventueel afstoten van het wegenbeheer zeer ingrijpend en kennelijk niet gewenst. Timmer betreurde het ook dat de ver koop van De Schorren aan Natuur monumenten nog steeds niet is afgerond omdat de provincie de sub sidie aan Natuurmonumenten nog niet heeft uitbetaald. Dijkgraaf J.S. Dijt erkende dat de lastenverzwaring die het Waterschap noopt tot het optrekken van polder lasten inderdaad voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt door geste gen personeelskosten, maar hij had goede hoop dat er voorlopig rust is op het loonfront. Hij erkende ook dat de subsidiering van het dijkonderhoud een probleem is, maar wilde toch niet dat de indruk wordt gewekt dat het rijk zich niets van Texel aantrekt als het gaat om de verdediging tegen de zee. Nog altijd worden enorme be dragen in de kustverdediging gesto ken. „Het is goed dat de ministeries critisch kijken naar hun subsidiebe leid, maar als subsidieontvanger en zeker als dijkbeheerder houd je je hart vast". Dijt had vooral moeite met het rijksvoornemen om te „snij den" in de vergoedingen voor de wa terbouwkundige constructies („kunstwerken") en voor de kosten van toezicht. Hij beloofde dat hierte gen een stevig robbertje zal worden gevochten, maar dat zal gebeuren door de Unie van Waterschappen, dus samen met de andere water schappen. Ook een ruimere subsidie voor het wegenbeheer zou rechtvaar dig zijn. De provincie-subsidie die Na tuurmonumenten in staat moet stellen de aangekochte Schorren te betalen, wordt in januari ter sprake gebracht in de vergadering van pro vinciale staten. Hopelijk valt er dan een voor het Waterschap positieve beslissing en kan er eindelijk worden gevangen. Scholen Scholen die geïnteresseerd zijn in taak en werkwijze van de water schappen kunnen gebruik maken van lesmateriaal in de vorm van een les brief voor de hoogste klassen van de basisschool en een videofilm voor de eerste twee klassen van het voort gezet onderwijs, zo deelde secretaris L. Flisijn mee naar aanleiding van een vraag van hoofdingeland Stark in de rondvraag. In de gemeenteraadsvergadering zijn onlangs door wethouder Schilling op merkingen gemaakt over de openstel ling van de dijkweg vanaf „Utopia". Dijkgraaf Dijt bracht naar aanleiding van een vraag daarover van hoofdin geland Mantje de onderhandelingen en besluiten in herinnering die inzake de openbaarheid van de dijkwegen zijn gemaakt. Het Waterschap heeft in deze beslissiende bevoegdheden. De huidige situatie is echter het re- Dankzij een dubbele overwinning op de clubavond steeg Hans de Beurs van een dertiende naar een negende plaats. Zowel de jeugdige Victor Voskuil als de hooggeplaatste Harry van der Wetering werden door De Beurs achter de zegekar gebonden. De al eerder genoemde Victor Voskuil had trouwens toch geen goede avond: Zijn afgebroken partij tegen Jos de Wolf, die laatstgenoemde reeds remise had gegeven, ging ver loren door een combinatie met tem powisseling. Hierdoor steeg De Wolf van de elfde naar een gedeelde vijfde plaats. Rinus Vittali kreeg eigenlijk meer dan hij verdiende. In een gelijk waardige partij tegen André Brouwer ontsnapte Vittali aan remise in een twee-om-twee eindspel. Maar ook Lou Boonman begint steeds beter te draaien. Deze keer versloeg hij Cees Vinke, deze kan dit seizioen zijn draai nog niet erg vinden. Wim Timmer versloeg Ate Sijtsma in een regelma tige wedstrijd, ook Sijtsma heeft wat moeite met scoren. Gerrit Dros be haalde schijfwinst tegen Frans Bos, maar Bos wist dat ongedaan te ma ken en had zelfs de overwinning in handen, maar vergat bij een vierslag een schijf van het bord te halen en daarmee kon Dros alsnog de remise bewerkstelligen. Al eerder op de avond had Gerrit Dros in een korte partij afgerekend met Adriaan Bruin. De partij tussen Klaas Burger en Theo Hin ging lange tijd gelijk op, maar in het eindspel kon Burger sultaat van onderhandelingen, alle partijen hebben en vrede mee en het is dan ook niet de bedoeling er ver andering in te brengen Een dergelijk antwoord kreeg ook hoofdingeland Lap die vond dat de winterse werktijden van het water- schapspersoneel (thans 8.00-17.00 uur) zouden moeten worden veran derd in 7.30-16.30 uur. Dit zou een wens zijn van het personeel. Hoofd technische dienst H. Vonk vond vroe ger beginnen niet raadzaam omdat het dan in deze tijd van het jaar nog donker is. Donderdagavond a.s. zal in de Her vormde kerk van De Waal een kerst viering worden gehouden met medewerking van de kinderen van de Redmer IJska-school. De kinderen zullen liederen zingen en een kort spel opvoeren. Naast ouders en familieleden zijn ook andere be langstellenden welkom. De viering in de kerk sluit aan op het kerstdiner dat traditiegetrouw in de school wordt gehouden, aanvang 17.00 uur. Het programma aldaar is deze keer wat soberder. Het zang- en spelon- derdeel wordt nu opgevoerd bij de openbare viering in de kerk in overleg tussen school en kerk. De bedoeling is dat de leerlingen om 18.30 uur in optocht en met lichtjes via Sommelt- jesweg en Vermaningspad naar de kerk lopen en dat twee kinderen bij de ingang voor fluitspel zorgen. Zeventien sportvissers (waaronder een jeugdlid en een gastvisser) na men deel aan de zondag gehouden wedstrijd van de sportvissersclub Texel bij 't Horntje. Bij deze laatste wedstrijd van het jaar werden 38 vis sen gevangen met een gezamenlijke lengte van 773 centimeter. Winnaar werd Ton Dorst (7 vissen; 157 cm); tweede werd Wim van Aperlo (5 vissen; 104 cm) en derde Map van der Zwaag (5 vissen; 87 cm). Van de 120 vissers die meededen aan de traditionele Sint Nicolaas- wedstrijd aan de Afsluitdijk, kwamen er zes van Texel. Drie van hen eindig den bij de beste 20: Paul verhagen (13e), Cor Huisman (17e) en André de Geest (19e). De eerstvolgende wedstrijd op Texel is op 15 januari bij de Ottersaat, van 8.30 tot 10.00 uur. Twee Texelse leerlingen van de kap persopleiding van „De Schalm" in Den Helder boekten een mooi succes in het door dit onderwijsinstituut ge organiseerd Kersttoernooi. Yvonne Daalder veroverde de eerste en Regi- na Luiken de derde prijs. Beide meis jes zijn werkzaam bij Cocky's Kapsalon en volgende de opleiding in Den Helder (een dag per week) in het kader van het leerlingstelsel. schijfwinst boeken. Hij stond echter nog toe dat Hin remise kon boeken. Rinus Vittali weet gelijkwaardige eindspelen bijna altijd in winst om te zetten. Dat ondervond Lou Boonman die, na eerst remise te hebben aange boden, uiteindelijk toch het onderspit moest delven. Bobvendien had Vittali het geluk dat mede-titelkandidaat Piet Bakelaar niets wist te bereiken tegen Jos de Wolf en moest be rusten in een remise. Jaap van Heer waarden bleef goed in de race, door van Gerrit Dros te winnen en Frans Bos wist Victor Voskuil er in een po sitionele partij onder te houden. Na drie nederlagen op rij smaakte Harry van der Wetering eindelijk weer eens het genoegen van de overwinning. Ate Sijtsma was het slachtoffer, na een comnbinatie met schijfwinst. Wim Timmer had een hekstelling te gen Klaas Burger, maar deze combi neerde met succes. Uitslagen: A. Brouwer-M Vittali 0-2; V, Voskuil-J de Wolf 0-2; C Vinke-L. Boonman 0-2; W. Timmer-A. Sijtsma 2-0; F Bos-G. Dros 1-1; H. v/d Wetermg-H. de Beurs 0-2 A. Bruin-G. Dros 0-2; H. de Beurs-V. Voskuil 2-0; T. Hin-K. Bur ger 1-1; V Voskuil-F. Bos 0-2; A. Bruin- W. Timmer 0-2; J. de Wolf-P. Bakelaar 1-1; M Vittali-L. Boonman 2-0; J van Heerwaarden- G, Dros 2-0; H. v/d Wetering-A Sijtsma 2-0; W. Timmer-K Burger 0-2. Stand: M Vittali 13-23 88%; P Bakelaar 9-14 78%; J. van Heerwaarden 10-13 65%; W. Bakker 8-10 63%; A Brouwer 10-11 55%; J. de Wolf 11-12 55%; F Bos 13-14 54%; H. v/d Wete ring 13-14 54%; H. de Beurs 12-12 50%; L Boonman 13-13 50%; W. Timmer 13-12 46%; C. Vinke 9-8 44%; G. Dros 14-12 43%; A Bruin 9-7 39%; K Burger 11-8 36%; T. Hin 6-4 33%; V. Voskuil 7-3 21%; A. Sijtsma 13-4 15%. Een inwoner van Almere werd in juli door de politie op Texel aangehou den op verdenking van diefstal. Hij bleek tevens in bezit van 41 gram hasjiesj. De man moest zich vrijdag verantwoorden voor de politierechter te Den Helder, maar was niet komen opdagen. Hij werd bij verstek veroor deeld tot drie weken hechtenis. De man uit Almere had op 11 juli op het eiland een auto opengebroken sa men met een vriend. Ze namen de radiocassetterecorder mee en enkele cassettebandjes. Deze werden in de auto van de vriend gelegd. De man kampeerde op een camping in De Koog en werd met drie vrien den in die plaats in een supermarkt betrapt op het stelen van een slof si garetten. Tegenover de politie ver klaarde hij niet mee te hebben gedaan aan de diefstal, maar ver schillende getuigenverklaringen, on der andere van de supermarktbeheerder, spraken dat te gen. De man had een flink strafblad en mede met het oog daarop eiste officier van justitie mevrouw C. Bosscher-Boon drie weken gevange nisstraf. Politierechter Punt volgde die eis. De Armeense gemeenschap in Ne derland is actie begonnen om gelden in te zamelen voor het lenigen van de nood in het door aardbeving zwaar getroffen Armenië. Afwijkend van andere activiteiten ten bate van hetzelfde goede doel is dat de ge meenschap de ingezamelde gelden direct stuurt naar de Armeense kerk, die over goede kanalen beschikt om de hulp zo snel mogelijk bij de zwaarst getroffenen terecht te laten komen. Wie van deze mogelijkheid gebruik wil maken om solidariteit en daadwerkelijke steun te betuigen kan zich wenden tot het contactadres op Texel: familie T. Duinker, telefoon 18356 of rechtstreeks tot het Hulp comité Aardbeving Armenië te Am sterdam, postbus 11681, postbank 4586 telefoon 020-854560. De toneelgroep van de oud- leerlingenvereniging van de land bouwschool heeft de drie bedrijven tellende klucht „Zilveruitjes en augur ken" van D.J. Eggengoor in studie genomen. Het stuk zal onder regie van Karin Nauta op 28 januari wor den opgevoerd in „De Wielewaal" in De Waal en op 4 februari in „Het Ei- erlandsche huis" in De Cocksdorp, aanvang 20.00 uur. De politie stelt een onderzoek in naar vermeende verontreiniging van een stuk grond in De Cocksdorp. Omwo nenden klaagden over stank. Die wordt vermoedelijk veroorzaakt door een sterke concentratie van een grondontsmettingsmiddel. Er zijn monsters genomen en deze worden onderzocht op aard en mate van ver vuiling. ZDH verloor zondag van Dirkshorn met 4-2 nadat de Zwaluwen in eer ste instantie een riante voorsprong hadden opgebouwd. Voorafgaande aan de wedstrijd werd Henk de Ruy ter gehuldigd omdat dit zijn vijfhon derdste competitiewedstrijd zou worden. Door een erepoort van jeug dige ZDH-spelers betrad De Ruyter het speelveld en werd met fanfare muziek begroet door DEK. Na een toespraak van voorzitter Van Vliet ontving de jubilaris bloemen en di verse geschenken namens club en spelersgroep. ZDH begon de wedstrijd aanvallend en De Ruyter mistte op een haar na de goal uit een vrije trap. In de vij fentwintigste minuut werd een ZDH- speler onderuit gehaald binnen de zestien meter. De penalty werd door Henk de Ruyter op voortreffelijke wij ze benut en bracht de stand op 1-0. In de 33-ste minuut brak Erik Bakker goed door de verdediging van Dirks horn en zette de doelman op het ver- De laatste paar jaar is op enkele ak kerbouwbedrijven ervaring opgedaan met de teelt van witlofpennen. Deze pennen werden van Texel afgevoerd om gebruikt te gaan worden voor de teelt van witlof. De witloftrekkers zijn over het algemeen erg content met de kwalitatief hoogwaardige pennen van Texel. Deze wortels blijken weinig ziekten te hebben en leveren daar door zeer goede witlof. Hoewel de teelt van witlofpennen een redelijk saldo per hectare kan gaan leveren, is het saldo van een hectare witlof- pennentrek vele malen hoger. Uiter aard vraagt dit arbeid en kapitaal. Op een aantal bedrijven is arbeid over en die zou gebruikt kunnen worden voor onder andere de trek van witlofpen nen. Hierbij is het van belang dat er interesse is. En die kan gaan groeien als er iets aan het product kan wor den verdient. Om de mogelijkheden en onmogelijkheden van witlofpennen en het trekken van witlofpennen te horen wordt op donderdagmorgen, aanvang 10.00 uur in Hotel de Peli kaan een voorlichtingsochtend be legd. Hier zullen de heren B. van Zoest, medewerker Tuinbouwconsu- lentschap Hoorn en P. van der Berg, medewerker Coöp. West-Friesland Oost te Zwaagdijk, deze zaak gaan bespreken. Deze voorlichtingsochtend wordt georganiseerd door de Vereni ging van bedrijfsvoorlichting Texel. Als er genoeg animo voor is komt paardentandarts Spreeuwenberg in januari naar Texel. Paardeneigenaren die het gebit van hun dieren willen laten controleren kunnen zich opge ven bij Gerard de Porto, telefoon 13051. Intekenen op een lijst die in manege Akenburg hangt kan ook. Op de Hemmerkooi is donderdag avond een 20-jarige Texelaar met zijn auto door een combinatie van glad heid door modder en te hard rijden in de bermsloot geraakt. De wagen raakte aan de voorzijde flink bescha digd, de bestuurder bleef ongedeerd. Een uit Hoorn afkomstige vrachtauto met aanhanger probeerde dinsdag door het smalle, bij de Stenenplaats gelegen gedeelte van de Kogerstraat te rijden en kwam daarbij in aanra king met een rek kleding van een winkelier. Het rek werd vernield, wat een schadepost van f200,- be tekende keerde been, zodat ZDH riant op 2-0 kwam. Enkele minuten later werd een uitgespeelde kans door Dirkshorn be nut en daarmee keerden de kansen. Twee minuten voor rust kwam Dirks horn weer op gelijke hoogte door een misser in de achterhoede van de Zwaluwen. Na de rust kwam Willem Olthof de gelederen van ZDH verster ken. Het was duidelijk dat Dirkshorn in de tweede helft het initiatief voor zich opeiste In de zevende minuut resulteerde dit in een kans op de rechtervleugel, maar die bleef onbe nut. Vijf minuten daarna werd een vrije trap van ZDH in de muur ge schoten en er ontstond grote hilariteit toen de scheidsrechter een vrije trap toekende aan Dirkshorn vanwege een handsbal van de keeper. Het schot trof de paal en uit de scrimmage daarna scoorde Dirkshorn. ZDH kreeg daarna nog een keer de kans op ge lijkspel, maar de vrije trap ketste af op een muur van spelers. In de ze- ventwintigste minuut werd de wed strijd definitief beslist doordat ZDH achterin balverlies leed en de voor hoede van Dirkshorn de Zwaluwen gemakkelijk de nekslag toe kon dienen. De gemeenteraad heeft dinsdag besloten dat het experiment om de kermis in De Koog te houden, met één jaar is verlengd. De kermis zal van 12 tot en met 16 juli 1989 we derom op het parkeerterrein aan de Nikadel worden gehouden, zij het dat de kermis in vergelijking met de afge lopen zomer een stukje in noordelijke richting opschuift. Het is de bedoe ling de kermis zoveel mogelijk tegen het naburige evenemententerrein te situeren. De openingstijden blijven gehandhaafd op 13.00 tot 23.00 uur. Voorts zullen de exploitanten extra maatregelen moeten treffen (bijvoor beeld ten aanzien van de muziek en het gebruik van sirenes) om de over last voor de drie aan de Kamperfoe- lieweg gelegen campings zoveel mogelijk te beperken. PSP en VVD stemden tegen. Op 29 december wordt in de kerk van Den Hoorn een concert gegeven. De muziek, van onder andere Handel, Debussy, Martin en Bach, zal goed passen in de tijd tussen Kerstmis en Nieuwjaar. De uitvoerenden zijn Joost Veerman op orgel, Greetje Kui pers op dwarsfluit en de sopraan Ans Visser. Het concert zal ongeveer een uur duren en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis, aan het einde wordt een collecte gehouden ten ba te van het restauratiefonds. Twee dames hebben afgelopen zon dag prima gelopen: Marijke Stark liep met 37.48 haar beste seizoentijd op deze afstand. Zij verbeterde haar tijd met 16 seconden. Miranda van Bavel, die dit jaar voor het eerst de 4.2 km. meeloopt begint het al beter te doen en verbeterde haar oude tijd met maar liefst 1 minuut en 8 seconden. Ook bij de heren ging het niet slecht. Theo Zijm zette zijn beste neer (37.47) op de 8.5 km. Hij verbeterde daarmee zijn tijd met 35 seconden. Jan Zijm liep 17 seconden sneller dan zijn beste tijd tot dan toe. Uitslagen: Jongens 1.4 km: 1. Rob Schraag 5.54; 2. Jeroen Huizinga 6.11; 3. Sjors Takes 6.30. Meisjes 1 4 km: 1. Natasja Koopman 6.50; 2. Sanne Huizinga 7.48; 3. Amka Tijsen 10.12 Jongens 4.2 km: 1 Dennis van Bavel 20.13; 2 Johan van der Star 22.02 Meisjes 4.2 km: 1 Miranda van Bavel 20.52. Dames 4.2 km: 1. Janny Tijssen 23.31 Heren 4.2 km: 1. Herman Ploeger 16.30; 2. Henk Schraag 19.26; 3 Harry Schrama 19.45. Da mes 8.5 km: Marijke Stark 37.48. Heren 8.5 km: 1 jan Zijm 3016; 2. Mare Riteco 35.54; 3. Jan Dogger 37.04. Heren veteranen 8.5 km: 1. Piet Bakelaar 34.22; 2. Cees Vinke 35.35; 3. Theo Takes 36.51.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 13