Cjroen cZwavtsrfexeh in het hart-, 'uurwerk-opslag bij alle inkeliers onveilig Soberfeest van Texelaars onder elkaar Texel 575 jaar stad in 1990 Resultaat controle op brandpreventie: Kerstkado? Juwelier Martin Tromp Grote merken.... Kleine prijzen!!!! bij CARITA 30% Feestkorting CARITA KAMER VOOR ANDERE VERDELING VAN INVESTERINGSIMPULS Spoedig meer asielzoekers welkom Café-Eethuis Loodsmansduin Weer Lotje voor een rotje Infolijn KOOPSOMPOLIS bel vandaag 02220 - 15207 SIEBE WAAIJER >GERICHT 15 SEPTEMBER 188/ - NR. 10.342 UINbUAü 20 DECEMBER 1388 Natuurlijk Weverstraat. Tijdens de gehele feestmaand de cember geven wij bij elke aankoop op onze gehele najaars- en winter collectie '88. Exclusief voor Texel de topmerken Esprit. In Wear, Matinique, Radio Boy. Radio Girl, Diesel jeans, en Tra der jeans. Let op: Alle Jacks - Colberts en Jassen (dames en heren). HALVE PRIJS!! The boutique with the best choice Weverstraat 5, Den Burg, Texel tdactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741. jiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff. Pater Itteplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. oor advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ilefoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank ru 36.25.01 742; NMB nr. 67 34.60.398. Een meerderheid van de Tweede Ka mer heeft in de nacht van donder dag op vrijdag gestemd voor de motie van Koetje (CDA) voor een ge lijke verdeling van de z.g. investe ringsimpuls over alle Nederlandse gemeenten. Het gaat om een bedrag van vijftig miljoen gulden dat de staatssecretaris alleen had willen verdelen onder de grotere gemeenten. De kleinere ge meenten kwamen daartegen in ver zet, vooral op initiatief van de Texelse gemeentesecretaris Piet Zoon, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de lobby om het besluit van de staatssecretaris teruggedraaid te krij gen. Volgens hem hebben de kleinere gemeenten de investeringsimpuls even hard nodig als de grote. Als de motie wordt uitgevoerd zou Texel rond f50.000,- meer kunnen ontvan gen uit het gemeentefonds dan an ders het geval zou zijn geweest, niet alleen dit jaar maar vrijwel zeker ook volgend jaar. Secretaris Zoon wil ech ter nog niet juichen. „Laten we eerst zien of de staatssecretaris de motie ook werkelijk zal uitvoeren. Ik heb goede hoop dat dit zal gebeuren, vooral omdat onze actie de steun heeft van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Het zou ook kun nen dat jegens de grotere gemeenten al bepaalde toezeggingen zijn gedaan, waardoor we het komende jaar niet of maar gedeeltelijk van die investe ringsimpuls profiteren, maar het vol gende jaar wèl. Ik wacht inspanning af". Medio januari zal het tweede vluch telingengezin zich op Texel kunnen vestigen. De gemeente heeft daar voor een woning aangewezen in de Lieuwstraat in Den Burg, die binnen kort door de huidige huurders wordt verlaten. De buurt is reeds van de op handen zijnde komst van de asielzoekers op de hoogte gesteld. Aldus werd donderdag meegedeeld door wethouder Piet Zegers. Zoals bekend zal de gemeente in de loop van drie jaar totaal negen woningen beschikbaar stellen voor vluchte lingen. Den Hoorn, telefoon 02220 - 19590. Op veler verzoek hebben wij besloten om dit jaar met de kerstdagen geen kerst menu te serveren; dit omdat ons menu (7-gangen) voor veel mensen te uitgebreid is. Inplaats van dit eerder vermelde menu, kunt u beide kerstdagen gebruik maken van onze normale uitgebreide la carte kaart. Voor reserveringen kunt u altijd bellen. jjOodsmansduin Den Hoorn. pe hele kerstvakantie geopend. Telefoon 02220 - 19590. Ken inspectie bij de vijf Texelse win kelbedrijven met een vergunning Iroor verkoop van vuurwerk, bracht Kan het licht dat in geen der geval len de opslagruimten voldoen aan de Brandveiligheidseisen. Bij twee van Ie vijf werd bovendien in totaal 225 ilogram „illegaal" vuurwerk in eslag genomen (vóór 15 december lag men geen vuurwerk in voorraad I ebben). De depothouders zijn niet I lij met de gezamenlijke actie van de I irandweer, politie en gemeentelijke fdeling milieu. Eén van hen, winke- I er Kees de Waal uit Den Burg, is ra- I ticaal gestopt. Een ander heeft I angekondigd dit jaar voor het laatst I /uurwerk te verkopen. De reden in I eide gevallen: het kost teveel geld I >m aan de voorschriften te voldoen. r was sprake van twee gecoördi- eerde acties. In de eerste week van ecember bracht brandweercomman- lant H. Groote in samenspraak met je afdeling milieu een bezoek aan de ijf winkeliers. Woensdag 14 decem- >er hield de Texelse rijkspolitie (in sa menwerking met de jrandweercommandant) inspectie. De erste actie betrof een controle op aleving van de hinderwetregels, met ame gericht op de daarin opgeno men brandveiligheidseisen. De twee de actie had ten doel te controleren Ook dit jaar zal ter gelegenheid van de jaarwisseling weer de ac tie „Een lotje voor een rotje" worden gevoerd, bedoeld om on gelukken met vuurwerk te helpen voorkomen. Rotjes die niet zijn afgegaan kunnen op zondag 1 en maandag 2 januari tussen 10.00 en 15.00 uur worden ingeleverd in het politiebureau in Den Burg. Voor elk rotje krijgt men een lot, waarmee kan worden meegedon- gen maar een prijs in de vorm van een fraaie walkman. De trek king wordt maandag om 15.00 uur verricht in het raadhuis door de burgemeester. Bij deze actie, die vorig jaar voor het eerst werd gehouden en toen een groot succes was, werken politie, brandweer en gemeente bestuur nauw samen. Gebleken is dat veel ongelukken ontstaan als een stuk vuurwerk dat aanvankelijk weigert, op nieuw wordt aangestoken. Door het veel te korte of zelfs wegge brande lontje komt zo'n rotje dan veeI te snel tot ontploffing, met als gevolg vaak zeer ernstige ver wondingen aan gezicht en/of le dematen. Om te stumuleren dat zulke blindgangers niet opnieuw worden aangestoken, mogen ze als lot fungeren. Overigens kan ook vuurwerk dat om welke re den dan ook in het geheel niet is gebruikt in het kader van deze actie worden ingeleverd. Brandweercommandant H. Groote. of de depothouders zich houden aan de termijn waarbinnen men vuurwerk in voorraad mag hebben. Die termijn werd dit jaar verruimd en opgenomen in de Algemene Politie Verordening (APV) van de gemeente Texel. Mochten de depothouders vo rig jaar het vuurwerk slechts in huis hebben van 30 december tot en met 3 januari, dit jaar mag het knalgoedje al op 15 december in voorraad zijn en moet op 11 januari weer zijn op geruimd. Deze verruiming van de ter mijn kwam mede tot stand op verzoek van de betrokken winkeliers. De praktijk wees namelijk uit dat 30 december te kort dag was en men het vuurwerk veel eerder in huis moest hebben om alle bestellingen in orde te kunnen maken. De periode waarbinnen vuurwerk mag worden verkocht is niet gewij zigd: dat mag alleen op Oudejaars dag. Ten aanzien van het afsteken zijn de regels wèl aangepast: in plaats van 31 december 's ochtends vanaf 8.00 uur mogen de liefhebbers pas vanaf 12.00 uur de rotjes laten knallen. Dit is gedaan om aan klach ten van het winkelend publiek op Ou dejaarsdag tegemoet te komen. Het vuurwerk afsteken mag tot 02.00 uur in de Oudejaarsnacht. 225 kilo De politiecontröle leidde woensdag tot de invordering van circa 225 kilo vuurwerk. Het spul kon als illegaal worden aangemerkt, omdat het zich al vóór de nieuwe datum van 15 de cember in depot op Texel bevond. Bij een winkelier in Den Burg werd on geveer 50 kilo aangetroffen, en bij een Oosterender ondernemer 175 ki lo. Het betrof zowel knal- als sier vuurwerk. De winkelier uit Den Burg verklaarde tegenover de politie dat de partij nog een restant van vorig jaar was, de Oosterender zei dat de voor raad op 8 december was aangeko men. Beide winkeliers kregen een proces verbaal. De officier van justi tie zal beslissen wat er met de in beslag genomen hoeveelheid vuur werk dient te gebeuren. De kans dat de winkeliers hun partijen terugkrij gen, moet klein worden geacht. Verder werd vastgesteld dat de be waarplaatsen bij beiden niet aan de hinderwet-eisen voldeden. Dat gold ook voor de overige drie bezochte vergunninghouders, bij wie geen vuurwerk werd gevonden. Allen kregen te horen dat zij de op slagruimten in orde moeten maken alvorens er dit jaar vuurwerk in wordt opgeslagen. Gestopt Eén winkelier uit Den Burg, Kees de Waal, becijferde dat het voor hem geen zin heeft om voor veel geld een „Sprinkler"-installatie aan te laten leggen en materiaal dat minstens 60 minuten brandwerend werkt aan de binnenzijde van de opslagruimte aan te brengen, terwijl hij maximaal maar 50 kilo mag verhandelen. Bovendien zou hij in zijn bedrijf nimmer kunnen voldoen aan de voorwaarde dat in een straal van drie meter rond de op slagruimte zich geen brandbaar mate riaal mag bevinden. De winkeloppervlakte is daarvoor een voudig te klein. De Waal (bij wie geen illegale partij werd aangetroffen) is er niet echt rouwig om: „Gelukkig kon ik de bestelling nog annuleren. Maar laat mij alsjeblieft maskers verkopen. Vuurwerk is en blijft een gevaarlijk goedje." Kritiek heeft De Waal echter ook: „Ik mag maar 50 kilo in bezit hebben en Lees verder pagina 2 Razendsnel werd gisteren door de firma Drijver gewerkt aan de nieuwe vuurwerkopslagplaats voor Dros Magazijn, voorzien van sprinklerinstallatie en een deur die de ruimte uitsluitend be reikbaar maakt vanaf het achtererf Wat het gemeentebestuur betreft zal de herdenking van het 575-jarig stadsrecht in 1990 een sober feest worden, waarbij toch de hele Texelse bevolking zoveel mogelijk zal worden be trokken. Het „sobere" bestaat hierin dat de Texelaars het feest programma zelf zullen bedenken en uitvoeren, zonder gezelschappen en evenementen van het vasteland aan te trek ken en zonder er een toeristisch evenement van te maken. In verband met dat laatste hoeft de herdenking niet in de zomer te wor den gehouden maar kan worden gep land rond 26 maart, de datum waarop graaf Willem van Beieren 575 jaar geleden aan Texel stadsrechten verleende. Juiste datum? De raadscommissie voor Welzijnsbe leid ging donderdagavond akkoord met deze uitgangspunten en gaf daarmee het startsein voor de voor bereidingen. Of het in 1990 werkelijk 575 jaar ge leden is dat de stadsrechten werden verkregen, is een twistpunt dat in de vergadering ook nog even aan de or de kwam. Als jaar waarin aan Texel de aan het stadsrecht verbonden pri vileges werden toegekend wordt meestal 1414 genoemd, zodat in 1964 het 550-jarig stadsrecht werd gevierd. De gemeente gaat nu echter uit van 1415 zodat het in 1990 feest is en niet volgend jaar. Het jaar ver schil heeft te maken met de andere tijdrekeningen die in de geschiedenis een rol hebben gespeeld. Bevolking De viering moet geen door „het raad huis" opgelegde en georganiseerde aangelegenheid worden. Daarom zal de hele bevolking er van met af aan bij de ideevorming worden betrokken. Er staat nu nog geen programma op papier, al zal wel worden aangegeven welke sectoren van de bevolking acti viteiten zouden moeten ontwikkelen. Verder meent het gemeentebestuur dat het feest in elk geval een ope ning en/of afsluiting in officiële sfeer moet krijgen. De gedachten gaan uit naar activiteiten op het gebied van cultuur, hobby en amateuristische kunstbeoefening, sport en sportieve recreatie, musea en kunst, dorpshuis werk, kerkelijk werk de Texelse bestaansbronnen landbouw, toerisme en recreatie en het ligt in dit geval ook voor de hand dat de Historische Vereniging een rol zou moeten spelen. Werkgroep Onder voorzitterschap van wethouder Piet Zegers zal een werkgroep in het leven worden geroepen, waarin de genoemde sectoren zijn vertegen woordigd. Een mogelijke aanpak is het organiseren van een reeks nauw samenhangende evenementen door de genoemde sectoren in een of twee manifestaties, ondersteund door exposities, schoolaktiviteiten e.d„ ge presenteerd in een compacte periode. De gemeente zal niet veel geld in het feest kunnen steken, wat ook niet nodig is als geen gezelschappen e.d. van buiten Texel worden aangetrok ken. Als het programma in grote lij nen gereed is, kan pas worden bekeken hoeveel financiële steun van de gemeente nodig is. De eerste kosten kunnen in elk geval worden gedekt uit het saldo van f3372,- van de Stichting Festival Texel (die het stadsfeest van 1964 organiseerde). Bij de taakscheiding van de Wel- zijnsstichting is dat geld naar de ge meente overgegaan. Dorpen In de commissievergadering drong Er na Eelman er op aan dat in elk geval alle dorpen bij het feest worden be trokken, mogelijk door een dorp- tegen-dorp wedstrijd. Peter Bakker stelde voor een kunstwerk of ge denkteken „als blijvende herinnering" te laten maken ter gelegenheid van het stadsfeest. Het kunstwerk zou in of bij het raadhuis kunnen komen als onderdeel van de uitbreiding van dat gebouw en dan bekostigd kunnen worden via de zg. 1%-regeling, wat zou betekenen dat een bedrag van ongeveer f20.000,- beschikbar r is. Historisch besef Voor het karakter en de identiteit van een volk is het belangrijk dat het zijn wortels en geschiedenis kent. Met het historisch besef van de jongeren is het momenteel droevig gesteld: kennis van de geschiedenis wordt hen tegenwoordig op school nauwe lijks bijgebracht. Gerard van der Kooi vond het feest een prima aanleiding om daar wat aan te doen. Wethouder Zegers was het met hem eens en zei dat een vertegenwoordiger van het onderwijs in de organiserende werk groep ongetwijfeld aandacht zal ge ven aan dat aspect. Andere voorstellen die door commis sieleden werden gedaan waren: het ter gelegenheid van het feest uitvoe ren van de reeds lang voorgenomen restauratie van het fort De Schans en het herdrukken van het inmiddels uitverkochte boek ,,'t Landt van Tex- sel" van J.A. van der Vlis. Assurantiën Hypotheken (ook 's avonds en in weekend)

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1