WEEK w®* 1 1 Gemeentelijke bemoeiin met rijkszaken? Tweedaags paardenfestijn in manege Akenburg wm Vuurwerk Sfc-. Y -■VVte'-V' \-.fT Lidcactus van meer dan een halve eeuw Adjunct-directrice Ecomare vertrekt Aanrijding M D W D V Z Z 19 20 21 22 23 24 25 Weer kerstzang op dorpsplein Plan voor parkeren langs de Bomendiek -,i Tentoonstelling „Texel in beeld" Brandstichting Geen krant op 27 december. Scholen krijgen voorta: helft toeristenbelasting van de gemeente terug KERSTMIS 1988 Kerstmis 1988 bij u thuis VERVOLG VAN PAGINA 1 moet daarvoor allerlei maatregelen treffen. Maar ik kan nergens ontdek ken hoeveel een particulier mag ko pen en gewoon onder zijn bed bewaren....." Dichtmetselen Bij twee ondernemers werd ge constateerd dat de opslagruimten zich in de vluchtweg bij een eventue le brand bevinden. Voor de brand weercommandant een volkomen onacceptabele zaak. Bij één winkelier kon er een mouw aan worden gepast omdat die toevallig een aangrenzend pand had gekocht, waar het vuur werk dit jaar kan worden opgeslagen. Hij kondigde echter aan dat volgend jaar de verkoop van vuurwerk waar schijnlijk is afgedaan. Voor de andere winkelier zag het er donker uit. Vorige week werd echter op het allerlaatste moment een door de brandweercommandant goedge keurde inpandig verbouwingsplan be dacht. Een aannemer werd bereid gevonden dit op zeer korte termijn te realiseren, zodat de verkoop dit jaar normaal kan plaatsvinden. De overige twee gecontroleerde win keliers kunnen met kleinere aanpas singen de boel tijdig in orde maken. Late kant De winkeliers zijn het er over eens dat de veiligheidsvoorschriften er niet voor niets zijn, maar maken bezwaar tegen het late tijdstip van ingrijpen. Nu hebben zij nauwelijks de tijd om alsnog aan de normen te voldoen en zijn de financiële consequenties niet helemaal te overzien. Brandweercommandant Groote kaatst de bal terug: „Het is onjuist om dit als pesterij of een verrassingsactie te beschouwen Daar houd ik niet van, ik bewandel liever de weg van de openheid. De hinderwet-eisen zijn al sinds 1985 bekend, en daarvan zijn de vergunninghouders ook meer dan eens schriftelijk op de hoogte gesteld. Overigens begrijp ik hun re denatie wel hoor. Er is kennelijk ge dacht: hé, we hebben een hinderwetvergunning, nu mogen we dus het vuurwerk in voorraad heb ben! Maar dan moet men niet verge ten ervoor te zorgen dat die opslagruimte ook aan de in de ver gunning gestelde eisen voldoet. Wat wij nu hebben gedaan, is het contro leren van de naleving van die voor waarden. En zoiets doe je niet in juli, want dan heeft niemand zijn zaakjes al voor elkaar. Kijk, als wij nu op het laatste moment extra eisen waren gaan stellen, dan zou ik boosheid over een laat tijdstip terecht vinden. Nu niet." Groote benadrukt overigens dat de brandveiligheidseisen niet door de Texelse brandweer of de gemeente zijn opgesteld. Het zijn landelijke richtlijnen. Op de vraag of zó de ver koop van illegaal vuurwerk niet in de hand wordt gewerkt, zegt Groote: „Misschien. Maar dat is niet alleen een zaak van de politie, dat is iets dat' ons allemaal aangaat." Gasboot Een ander punt van kritiek betreft het vervoer. De winkeliers vragen zich af waarom zij „gepakt" worden, terwijl het vuurwerk zonder herkenbare ver pakking gewoon met een vrachtwa gen met de reguliere boot wordt aangevoerd. Volgens het Reglement Vervoer Gevaarlijke Stoffen zou het vuurwerk met de „gasboot" moeten worden vervoerd. De politie stelt mo menteel hiernaar een onderzoek in. Brandweercommandant Groote zegt tot slot dat het waarschijnlijk niet bij dit optreden blijft, maar dat volgend jaar in zijn algemeenheid op Texel strenger zal worden gelet op de nale ving van hinderwetbepalingen en brandveiligheidsvoorschriften. „Ook het overige bedrijfsleven staat een verscherpte controle te wachten. Wij willen daaraan de komende tijd de nodige publiciteit aan geven, zodat men weet waar men aan toe is." l fpr-' Elk jaar in december toont hij een schitterende bloemenpracht: de lidcactus van mevrouw J. Feenstra-Geertsma in Den Burg. Bijzonder is de ouderdom van de ze plant. De aan de Pie ter van Cuyckstraat wonende weduwe kreeg hem van een buurmeisje bij haar huwelijk in 1937. De lid cactus moet toen drie tot vijf jaar oud zijn geweest en is nu dus ongeveer 55 jaar. Ondanks deze respectabele ouderdom is de plant het toonbeeld van vitali teit. Er zit nog altijd groei in (de struik heeft nu een breedte van ongeveer tachtig centimeter) en elk jaar komen er minstens hon derd bloemen aan. Aan een bij zondere verzorging is dat niet te danken want mevrouw Feenstra doet niets anders dan spaarzaam water geven en heeft de cactus in al die tijd zelfs nooit verpot! Driekwart van het jaar staat de lid cactus boven op een slaapka mer en wordt er nauwelijks naar omgekekenmaar als december nadert wordt hij naar de huiska mer gehaald en vormt dan en versiering die mooier is dan de fraaiste kerstboom. Oristel Paul zet haar functie als adjunct-directrice van de Stichting Texels Museum niet voort. Reden is dat zij onvoldoende mogelijkheden zag om met de beschikbare mensen en middelen uitvoering te geven aan het beleidsplan; ook waren er wrij vingen in de persoonlijke sfeer. Cristel Paul had met de Stichting Texels Museum een arbeidscontract van een half jaar, dat op 1 december afliep. Dat contract is dus met ver lengd. Cristel Paul was in het bijzon der belast met leidinggevend werk in het Maritiem en Juttersmuseum. Het bestuur van de stichting beraadt zich nog over de wijze waarop de nu ont stane vacature zal worden ingevuld. Bel voor een verhelderend gesprek Texels hypotheken informatiecentrum FA.JAN DEKKER ItKJ verzekeren financieren sparen Bernherdlaan 109, Den Burg. telefoon 02220-12833/15747 Maandag 26 en dinsdag 27 decem ber is in Manege Akenburg een tweedaags paardenfestijn om de Kerstbokaal. Er zijn drie onderdelen: dressuur, springen en theoretische vragen. De eerste dag is om 16.00 uur een show met tuigpaarden onder het zadel. De toegang is gratis. Voor de kerstbokaalwedstrijden moe ten de deelnemers sponsors werven. Zij moeten een bepaald bedrag per punt, behaald in de dressuurproef, betalen. Een dressuurproef bestaat uit 20 onderdelen waarvoor een cijfer wordt gegeven, dus als voor alles een zes wordt behaald komt het to taal op 120 punten. Wie bijvoorbeeld een dubbeltje per punt heeft gespon sord, moet in dat geval f 12,- betalen. Het geld zal worden gebruikt om de tarieven voor de gebruikers van de manege, zoals abonnementhouders, verenigingen en gehandicaptenruiters, betaalbaar te houden. Daarnaast wordt een potje gemaakt voor een uitbreiding van de binnenbak met twintig meter in de toekomst. De rui ter of amazone die het meeste spon sorgeld weet op te halen krijgt een paardendek. Ludiek Speciaal voor deze gelegenheid klimt clubsecretaresse Petra Keyser in het zadel. Met Raspoetin start zij tweede kerstdag als eerste om 9.30 uur. En kele andere deelnemers zullen op lu dieke wijze hun proef rijden. Jury is L. F. M. van Bronkhorst. Hij wordt bij gestaan door schrijfster N. Houtebos. Er wordt gestart in de klassen B, L, L2, M en M2. Om 14.30 uur begint het springen. Er zal een progressief parcours worden Zaterdagavond a.s. zal op het dorpsplein van De Koog een kerstzangsamenkomst worden gehouden rond de daar opge richte grote kerstboom, aanvang 19.00 uur. Aan deze bijeenkomst, georgani seerd onder auspiciën van de dorpscommissie, wordt onder meer meegewerkt door leden van het Koninklijk Texels Fanfare en leerlingen van de Luberti-school. Na een instrumentale inleiding zullen diverse bekende en minder bekende kerstliederen worden ge zongen. De teksten ervan staan op papier. De dorpscommissie hoopt dat de bevolking van De Koog in groten getale zal deelne men aan de samenkomst, zodat het succes even groot wordt als in vorige jaren. neergezet met zes hindernissen en een „joker". Iedere hindernis is een aantal punten waard en er mag wor den gekozen tussen hindernis zes of de joker. De laatste zal een spectacu lair bouwwerk worden, maar is dan ook het dubbele aantal punten waard, mits foutloos gesprongen. Wie in aanmerking wil komen voor het winnen van de Kerstbokaal, die beschikbaar is gesteld door Dhr. Sla- man uit Den Burg, moet meedoen aan alle drie wedstrijdonderdelen. Er zijn aparte prijzen voor de dressuur- en springrubrieken. De prijsuitreiking van de eerste dag is om 17.00 uur. Tuigpaardenshow Op de eerste wedstrijddag begint om 16.00 uur een show met een tiental tuigpaarden onder het zadel. Hier zit ook een sponsoractie achter: op dat tijdstip gaan namelijk de deuren van de manege dicht en wordt geteld hoeveel mensen binnen zijn. Een aan tal personen heeft toegezegd een be paald bedrag per toeschouwer te zullen geven. Wie nog aan deze sponsoractie mee wil doen, kan zich opgeven bij Peter Dros, telefoon 14490. Voorafgaande aan de tuigpaardens how worden enkele worsten in het publiek gegooid. Wie ze vangt is jury, zonder aanzien des persoons. De jury kiest uiteindelijk het tuigpaard met de beste draf. De tweede wedstrijddag begint ook om 9.30 uur. Dan wordt alleen in de klasse B gestart. Het springen begint om 14.30 uur. Om 17.00 uur is de prijsuitreiking van de dressuur en het springen, om 17.30 uur wordt de kerstbokaal uitgereikt. In de nacht van vrijdag op zaterdag vond een aanrijding plaats op de krui sing Schilderweg/Hallerweg. Een 41-jarige automobilist uit Den Burg verleende geen voorrang aan een uit Oudeschild komende taxi. De schade bleef beperkt, maar de man reed door. Aan de hand van het kenteken van zijn auto, kon hij door de politie later thuis worden aangehouden. Een test met het nieuwe blaasapparaat wees een promilage van 1,8 uit, meer dan drie keer de toegestane hoe veelheid. B en W stellen voor om f9850,- be schikbaar te stellen voor de aanleg van circa acht parkeerplaatsen langs de Bomendiek in De Waal. Met dit plan wordt tegemoet gekomen aan in in jongstleden maart geuite wen sen van de Waalder dorpscommissie en andere belanghebbenden. De parkeerplaatsen zijn gesitueerd in de zuidelijke wegberm van de Bo mendiek nabij de ingang van het dorp. De parkeerstrook zal worden verhard met grastegels, zodat het groene aanzien van de berm redelijk behouden blijft. Het plan is door de afdeling civiele techniek van de ge meente ontwikkeld, in overleg met het Waterschap Texel. De genoemde aanlegkosten zijn inclusief BTW. Het college wil de kosten liever niet ten laste van de post onvoorziene uitga ven 1989 brengen, maar bezien of er nog financiële ruimte is in het begro tingsjaar 1988. UMXHUMf ff r SCHILDTRS TAXI TOON SIMOT 02220-2323 ■anlymonii huiH/nbn tlrnnffr. dc k 7 baMwrij I Volgens de PvdA-fractie in de ge meenteraad stelt de regering het op prijs dat ook de gemeentelijke over heid zich bezig houdt en initiatieven ontwikkelt op het terrein van lande lijke en wereldproblematiek. Het wordt bijvoorbeeld gewaardeerd dat gemeenteraden actie ondernemen tegen apartheid of zich met ontwik kelingssamenwerking bezig houden. Gerard van der Kool wees daarop in de raadsvergadering van dinsdag in een poging om b en w af te brengen van hun meermalen vertolkte stand punt dat de gemeente zich niet met nationale en internationale aangele genheden moet bezig houden. Als gevolg van die opstelling reageert de gemeente meestal niet als om adhe sie wordt gevraagd bij acties tegen onderwijsbezuinigingen, rassendiscri minatie, defensiepolitiek, etc. Een uit zondering vormt de financiële bijdrage die wordt gegeven aan plaat selijke acties ten bate van ontwikke- lingsprojekten in de derde wereld. De PvdA vindt dat de gemeente nu meer moet gaan doen want het rijk stelt gemeentelijke bemoeienis na drukkelijk op prijs, wat onder andere blijkt uit de brochure „Gemeenten en ontwikkelingssamenwerking". Van der Kooi stelde voor dat de gemeente kan beginnen door lid te worden van de LOTA (Lagere Overheden tegen Apartheid) en voerde als extra argu ment aan dat ook Den Helder dat heeft gedaan. Wethouder Zegers wilde daar echter niets van weten. Hij herhaalde het bekende standpunt dat bemoeienis Het creativiteitscentrum „Triade", Jacob van Heemskerckstraat 1 in Den Helder houdt van 8 april tot 19 mei 1989 een tentoonstelling met als thema „Texel in beeld". Het gaat hierbij om de amateuristsche kunst beoefening. De tentoonstelling wil een gevarieerd beeld geven van het gekozen onderwerp. Gedacht wordt aan schilderijen, aquarellen, foto's, e.d.; een aantal verschillende discipli nes dus. Men wil geen tentoonstelling van ve le deelnemers met ieder één werkstuk, maar er wordt geselec teerd tot een aantal van 5 a 6 deel nemers met ieder vijf werkstukken, zodat iedere deelnemer aan zijn/haar persoonlijke stijl te herkennen zal zijn. Er zal ten behoeve van deze ten toonstelling een selectie plaatsvinden op Texel, waaraan de gemeentelijke adviescommissie kunst- en cultuurbe leid haar medewerking verleent. De mensen die willen deelnemen aan deze tentoonstelling kunnen hun vijf werken inleveren bij de afdeling cul turele zaken, kamer 304 in het raad huis te Den Burg. Het aantal van vijf is verplicht om een goed inzicht in iemands werk te krijgen. Op minder werkstukken wordt niet geselecteerd. Het wordt op prijs gesteld als bij de inzending enkele gegevens worden verstrekt over voorgaande exposities en dergelijke. „Triade" beschikt over maximaal twintig aluminium lijsten van 50 x 65 cm, die door de deelnemers ter plek ke kunnen worden gebruikt. „Triade" drukt een affiche en geeft bekend heid aan de tentoonsteling. Voor de deelnemers zijn er geen kosten aan verbonden, behalve reis- en vervoers kosten die voor eigen rekening ko men. De werken dienen vóór 15 februari 1989 te worden ingezonden. Nadere informatie is te verkrijgen bij mevrouw R. van Dijk, afdeling cultu rele zaken, kamer 304 in het raad huis te Den Burg, telefoon 13041, toestel 132 en bij mevrouw M. Lely, creativiteitscentrum „Triade", telefoon 02230-22387. In de toegangshal van het postkan toor is dinsdagnacht door onbeken den brand gesticht met een aantal kranten. Toen de politie ter plaatse kwam, was het vuur, waarschijnlijk door zuurstofgebrek, al gedoofd. Eventuele getuigen worden verzocht zich te melden, telefoon 12222. Dg kerstbokaal wedstrijd in manege Akenburg. een tweedaags paardenfestijn met dressuur als één van de onderdelen. Wegens het als werkdag uitvallen van maandag 26 december zal de Texelse Courant op dinsdag 27 de cember niet verschijnen. Abonnees en adverteerders vra gen wij vriendelijk hier rekening mee te houden. De directeur. met landelijke en wereldproblemer geen taak is van de gemeente en Van der Kooi's mededeling dat hei rijk daar tegenwoordig zelf anders over denkt, nam hij voor kennisge- ving aan. Voor lidmaatschap van li TA voelde Zegers niets en dat Der Helder zich daarbij wel heeft aan gesloten, maakte voor hem niets i „Wij zijn ook wel eens lid van iets waar Den Helder geen lid van is", PvdA-fractie reageerde zichtbaar boos ondanks de aanvullende mei deling van de burgemeester dat b w bereid zijn particuliere initiatievi te stimuleren en dat de PvdA bes! met voorstellen mag komen Portemonnee uit sportza ontvreemd Dat het niet verstandig is om in d kleedruimte van een sportzaal kos baarheden achter te laten, ontdek een 21-jarige inwoonster van Oost end. Na het sporten in „De Bijen korf" ontdekte zij dat haar portemonnee (inhoud f20,- en een strippenkaart) was verdwenen. He gebeurde op 8 december, maar p; woensdag werd aangifte gedaan. Scholen die op Texel werkweek o schoolreis houden, krijgen met in gang van 1 januari aanstaande 51 procent subsidie op het bedrag di zij aan toeristenbelasting moeten talen. Ook nu al verstrekt de ge meente subsidie aan scholen, ma die wordt niet in een percentage gedrukt. Voor 1989 betekent ditl en W-besluit dat het huidige subsi diebedrag, f 0.45 per overnachting in tact blijft. Het voorstel om een vast percent,, te gaan hanteren, werd gedaan nfc aanleiding van het besluit om de l ristenbelasting volgend jaar te veii gen tot 90 cent per overnachting.tj Momenteel bedraagt de toeristenb\| lasting nog 85 cent, waarvan dus'j cent door de gemeente aan de sti i len gesubsidieerd. De vraag rees r de subsidie eveneens (met 5 cenl zou moeten worden verhoogd. W, neer daartoe zou worden besloter dan houdt dit voor de gemeente extra uitgaaf van f2250,- in voor 1989. Nu er gekozen is voor een percentage van 50 procent, betek dat voor 1989 dus een besparing bovendien behoeven in de toekom I niet telkens meer beslissingen te worden genomen over de hoogte de subsidie voor scholen. Op 2de kerstdag serveren wij e_ koud/warm buffet van Texelse pr( dukten in ons sfeervolle special teitenrestaurant. U heeft een uitgebreide keuze uiSI diverse voorgerechten uit vele vel se en gerookte vissoorten, eei keuze uit diverse vleessoorten di warm aan het buffet geserveen worden. Tot besluit van deze gezellig avond heeft u een keuze uit vet zoete verrassingen Bel voor verdere informatie ti boekingen uw gastheer, Jan C. Stolk 19310. Voor beide kerstdagen bezorgen I wij bij u thuis: Diverse salades Diverse Russische eieren Diverse koude kerstbuffetten Bel voor verdere informatie uw gastheer, Jan C. Stolk 19310 Partieservice

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2