Duizendste schip in dok van Boom Veranderingen in de landbouw gaan door Gevonden voorwerpen Verwarring over schadevergoeding Opbrengst collecte Cursussen voor werklozen Opgevoerd Fotowedstrijd van Texelse Sportraad VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 TEXELSE COURANT PAGII Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bi] de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan. Lieuwstraat, Tjak- kerstraat. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Wilsterstraat, Ma- relstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 Sn 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleve;u bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9 30 uur). In de maand oktober zijn bij de Texel se politie de volgende voorwerpen binnengebracht: Campinglamp (1230); gevoerd jack, 3 kleuren, donker- tot lichtblauw gestreept (1242); 2 fietssleutels aan ring met zwart label (1251); benzine- tankdop (1259); handdoek, kleur mintgroen (1260); 1 sleutel met mus- ketonhaak (1261); goudkleurige slave- narmband (1262); luxe zonnebril met focusglazen, kleur beige/rood (1268), 10 sleutels in bruin leren etui (1269); gouden kinderarmband met naam plaatje „Caroline" (1274); zilveren armband met naamplaatje „Annelies" (1276); bruin leren etui met inhoud (1278); 3 sleutels met VW-hanger (1283); 3 ringetjes: goudkleurig, zil verkleurig en koperkleurig (1285); le ren portefeuille met inhoud (1293); sleutelbos, w.o. bromfietssleutel merk Zündapp (12981; chroomkleurig her enhorloge merk Citizen (1299); fïetssleutel met geel label (1305); zwarte leren portemonnee met in houd (1308); 4 sleutels aan sleutel ring (1309); stoffen haarband, kleur: oranje/blauw (1311); 1 huissleutel nr. XN 20049 (1318); sleutel met op schrift „Stork werkspoor diesel" (1322) en huissleutel met gele han ger (1323). Schipper Jan van der Vis Pzn Irechtshad deze keer geluk en liet zich de taart dan ook goed smaken HIJ was nu de 1000e, maar bij vorige ron de getallen die door het Boom-dok werden bereikt greep hij er telkens net naast Zijn schip was destijds de 99e en ook de 499e bezoeker van het dok Op de achtergrond de leden van de boerenkapol Hoempamuziek klonk dinsdagochtend op de haven van Oude- schild. Het feestelijk geluid werd teweeg gebracht door de boe- renkapel van het Koninklijk Texels Fanfarekorps ter gelegenheid van het feit dat zojuist het duizendste schip was ontvangen in het dok van Hans Boom. Die duizendste was de Noordzeekot- ter TX 37 van RA. van der Vis Zoon uit Oosterend. Dat betekende voor dit visserijbedrijf een presentje van ca f 2200,-, zijnde het zg. „servi cebedrag" (ongeveer een derde van de totale rekening) dat voor deze ge legenheid niet in rekening werd ge bracht. Ook de medewerkers van het dok, de muzikanten en andere be trokkenen deelden in de vreugde want Kitty Boom-van Sambeek zorg de voor grote stukken taart bij de koffie. Succes Het was dan ook een zeer feestelijke mijlpaal voor Hans Boom, want dat nog voor het jaar 1989 het dui zendste schip zou worden gedokt, had hij in februari 1980 (toen het dok in gebruik werd genomen) niet durven denken. Er werd toen uitge gaan van 80, hoogstens 100 dokkin gen per jaar en menigeen vond dat een zeer optimistische verwachting. Dank zij goed werk en veel service verwierf het dok van Hans Boom echter al gauw naam in de Neder landse visserijwereld. De klanten kwamen niet alleen van Texel zelf maar ook van andere visserijplaatsen terwijl ook andere vaartuigen (o.a. van NIOZ en offshore) voor een dok beurt de weg naar Oudeschild wisten te vinden. Van de Texelse visserij- vloot zijn 36 kotters vaste klant van Boom, van de Helderse vloot 15, van de Wieringer vloot 11 en van de Ur- ker vloot 28. Groei eruit Als gevolg van de negatieve ontwik kelingen in de visserij is de groei van de dokbedrijvigheid er overigens uit en is zelfs sprake van een lichte ach teruitgang. Hans Boom ontving in het bijna afgelopen jaar nauwelijks hon derd schepen. Daarmee samenhan gend moest het personeelsbestand in enkele jaren tijd van 15 naar 13 man worden teruggebracht. Toch is de aanschaf van het (tweedehands) dok acht jaar geleden een gouden greep geweest. Zonder deze investering zouden van de toen negen werkne mers er hoogstens zes zijn gebleven. Hoewel het bedrijf van Boom ook veel werk doet dat niets heeft te ma ken met de scheepvaart, is het dok de ruggegraat geworden. Waarom la ten zoveel visserijbedrijven hun sche pen onderhouden bij Boom terwijl velen toch ook terecht kunnen in veel dichterbij de thuishavens gele gen concurrenten? Volgens schipper Klaas Romkes van de UK 175 (het schip dat dinsdagochtend plaats maakte voor nummer duizend) is het niet alleen te danken aan de kwaliteit van het geleverde werk en de redelij ke prijs die daarvoor in rekening wordt gebracht, maar ook aan de goede hartelijke contacten, niet alleen met Boom zelf maar ook met zijn personeel dat van aanpakken weet. Ook het feit dat Boom zich heeft ver zekerd van de medewerking van an dere Texelse bedrijven waarvan hij mede afhankelijk is, speelt een rol. Zo staat de VEM altijd klaar om niet alleen electrotechnisch werk te ver richten aan boord van de in dok lig gende schepen maar ook om de omvangrijke koelapparatuur te onder houden en eventueel te repareren. Soortgelijke samenwerkingsafspraken heeft Boom met Wim van Sambeek (die werkzaamheden verricht aan de Verwarring en misverstanden ont stonden woensdagavond bij de be handeling van de schadevergoedingseis van juwelier G. Bakker, tijdens de commissiever gadering voor ruimtelijk- en huis vestingsbeleid. Bakker zei geen problemen te hebben met het ge bouwde pand van Jarino bv. achter zijn winkel, maar nam er geen ge noegen mee dat de bouw afwijkt van de indertijd ter visie gelegde te kening. ,,Toen de funderingen wer den gelegd heb ik al aan de bel getrokken bij Bouw- en Woningtoe zicht, maar daar is niet op gerea geerd", aldus de verontwaardigde juwelier. Bakker schreef aan het college dat hij zich onevenredig zwaar getroffen voelt door het gewijzigde bestem mingsplan en het daarop door Jarino gerealiseerde bouwplan. „Wij worden door deze bouw in onze vrijheid be perkt. Wat heeft een artikel 19 proce dure trouwens nog voor zin als men afwijkend van de ter visie gelegde te kening 40 centimeter dichter op onze gevel bouwt?", aldus de juwelier. Ambtenaar Jim Ie Roux verzekerde dat de procedure voor het Jarinoge- bouw op juiste wijze was afgehan deld en dat Bakker toen bezwaar had moeten indienen als hij het ergens niet mee eens was. Gemengde bebouwing De verwarring werd groot toen Bak ker verklaarde dat hij geen bericht had gehad van een nieuw bestem mingsplan op die plaats. „In het oude plan staat dat daar geen bebouwing is toegestaan". Albert Hut verzekerde dieselmotoren) en met Jan Hemelrijk, die het scheepstimmerwerk uitvoert. Groter? Om ook op de toekomst berekend te zijn, zou Boom het huidige dok eigen lijk moeten vervangen door een exemplaar met grotere capaciteit zo dat ook de nieuwste en grootste Noordzeekotters er terecht kunnen. Schepen als de TX 4, 36, 43 en 66 zijn thans aangewezen op bedrijven elders. Onlangs scheelde het weinig of Hans Boom zou een dok van de vereiste capaciteit hebben gekocht, maar dat ketste af op het probleem van het vervuilde havenslib. Om dat grote dok te kunnen neerleggen zou de haven namelijk plaatselijk aanzien lijk moeten worden uitgediept. Met het volgens de wettelijke regels op slaan van de 1500 m3 slib die daar bij boven water komt zijn echter zodanige bedragen gemoeid dat het zakelijk onverantwoord is. Van de zeer aantrekkelijke aankoop moest daarom worden afgezien. Gehoopt wordt nu dat zich binnen niet al te lange tijd perspektieven zullen voor doen om de noodzakelijke vernieu wing toch te kunnen doorvoeren. Als we even stilstaan bij het afgelopen jaar, vallen de voortgaan de veranderingen binnen de landbouw sterk op. Niet nieuw meer zijn de quoteringen van de verschillende landbouwprodukten en de verdere afname van het aantal landbouwbedrijven. In het ka der van de mestwetgeving kregen de veehouders en akkerbou wers te maken met een andere wijze van mestaanwending: het niet meer uit mogen rijden van mest in alle maanden van het jaar is nieuw. De doelstelling van deze regelgeving is om de uit stoot van ammoniak te beperken, ter bescherming van het mi lieu. De mogelijkheid om gronden uit de produktie te nemen, (braakregeling), beperking graanoverschotten binnen de EEG, kwam als een alternatief in 1988 voor de akkerbouw. Voorts kunnen nu de Texelse graslandgebruikers, die gronden in de rela- tienotagebieden hebben tegen een vergoeding een beheersover eenkomst afsluiten. De inkomens voor de melkveehouders bleven goed op peil terwijl de akkerbouwers financieel een erg moeilijk jaar hebben gehad. Voor de schapenhouders, vleesvee houders en bloembollentelers waren de verschillen met het voor gaande jaar niet zo groot. Het jaar 1988 begon met een erg zachte en natte winter. De groei van gras- en wintergraan heeft nauwelijks stilgestaan. Het eiland bleef daardoor groen. Praktisch alle voorjaarswerk zaamheden waren eind april klaar en het eerste gras werd begin mei reeds gekuild. De maanden mei en juni wa ren droog met redelijk wat zonuren. Begin juli begon het te regenen, en liet de zon verstek gaan. Daardoor werd het afgelopen jaar een zonarme zomer met naar verhouding vrij veel neerslag. Door deze zonarme zomer en de zachte winter kwamen er meer ziekten in de landbouwgewassen voor dan na een strenge winter ge volgd door een zomer met veel zonu ren. Virus en Schimmelziekten openbaarden zich, zoals meeldauw in granen en allerlei schimmels in erw ten, vergelingsziekten in suikerbieten en toprol in aardappelen. Het gevolg was lagere opbrengsten dan na een drogere zonniger zomer. Naast deze lagere kilogrammen-opbrengsten zijn de verkoopprijzen voor granen en erwten verder gedaald. Naast het feit dat de pootaardappelen toch gemid deld een 25% lagere opbrengst per ha hebben geleverd en er over de prijs weinig is te zeggen lijken de fi nanciële opbrengsten voor de akker bouwers in 1988 niet mee te zullen 'vallen. Voor het rundvee en de scha pen groeide er veel gras van goede kwaliteit. Er is ruim voldoende win- tervoer gewonnen van goede tot zeer goede kwaliteit. Ondanks minder goed „maisweer" kwam dit gewas toch met een goede opbrengst. Wel vielen de financiële opbrengsten van de verkoop van grasgewassen op stam erg tegen. Het aanbod was gro ter dan de vraag met als gevolg een lagere prijs. Er is op de meeste be drijven een ruim aanbod van winter- voer. De melkproduktie per melkkoe steeg verder. Gemiddeld hebben de melkkoeien op Texel in het afgelopen boekjaar bijna 6.800 kg melk gege ven, met goede gehalten aan vet en eiwit. Door de stijging van de melk- gift per melkkoe en de invoering van de superheffing van bijna 20% is het aantal melkkoeien op Texel verder af genomen. Om het gras en andere voergewassen te laten opvreten neemt het aantal stuks jonvee, zoog koeien, overig mestvee en schapen toe. Met het aanhouden van ander rundvee dan melkkoeien, blijven de rundveestallen redelijk bezet. Evenals in 1987 heeft een aantal melkvee houders hun melkquotum verkocht. Helaas is niet alle melk van deze transacties op Texel gebleven. De bruto-omzet vanuit de melkveehoude rij daalt daardoor enigszins. Voor toe leverende en aanverwante bedrijven werkt dit door. Toekomst Alles wijst erop, dat in de komende jaren de veranderingen door zullen gaan in de landbouw. Naar verwach ting zal de regelgeving verder gestal te krijgen. Voor zowel de plantentelers als de veehouders lijkt de Bio-Technologie zijn intrede binnen de landbouw te gaan doen. Het com putergebruik zet naar alle waarschijn lijkheid door. Voorts wordt verwacht, dat de landbouwbedrijven zich verder zullen vergroten en dat het aantal landbouwbedrijven met 3 4 per jaar zal afnemen. Akkerbouw De akkerbouw verkeert thans in een moeilijke periode. Nieuwe gewassen dienen zich in onvoldoende mate aan terwijl de produktenprijzen van de granen, erwten en andere akkerboUw-gewassen onder druk staan. Voor de ondernemers in de ak kerbouw is het van het grootste be lang dat er geproduceerd wordt tegen de laagst mogelijke kosten, hetgeen niet ten koste mag gaan van de opbrenst en de kwaliteit. Het be wust voeren van een akkerbouwbe drijf op zowel het technisch als economisch vlak is voor de naaste toekomst van het grootste belang. Voorts is de verwachting dat de geïn- tergreerde landbouw meer toekomst krijgt. Hierbij wordt gedacht aan het minder gebruik van gewasbescher- mingsmiddellen en meststoffen. An dere produkten waar bij de toegevoegde waarde op het land bouwbedrijf kan blijven, lijken ook meer toekomstmogelijkheden te krij gen. Alles wijst erop dat de arbeid de praktijk hierop in kan spelen hangt af van verschillende factoren en van de inventiviteit van de ondernemers in de akkerbouw. Veehouderij Er is nog geen duidelijkheid over de quotering van de melk. Regelmatig wordt geschreven over melktekorten, maar deze tekorten zijn er nog niet binnen de EEG. Vanuit de EEG moet nog teveel melk (c.q. melkprodukten) afgezet worden waar subsidie mee gemoeid is. De verwachting is dan ook dat de quotering voorlopig niet tot het verleden behoort. In hoeverre het tweeprijzensysteem en het leasen van melk toekomstmogelijkheden krij gen is nog moeilijk te zeggen. Zowel voor het ene als het andere systeem blijken voorstanders te zijn. De hoge melkprijs voor de melk is nadelig voor de afzet van de zuivelprodukten. Zuivelvervangers dienen zich aan en nemen wellicht een deel van de ech te zuivelmarkt over. Dit heeft dan weer gevolgen voor de melkprijs, die dan zal dalen. Evenals bij de akker bouw is het van het allergrootste be lang, dat de melkveehouder bewust bezig is met zijn bedrijfsvoering, zo dra zich veranderingen aandienen kan er op ingespeeld worden. Schapenhouderij De belangstelling voor de schapen houderij neemt weer toe. Na een dieptepunt van het aantal schapen op Texel in 1987 (bijna 15.000 fok schapen) blijkt het aantal thans weer toe te nemen. De oorzaak ligt bij te genvallende financiële opbrengsten in de akkerbouw en grote aanbod van gras. Bij die uitbreiding lijkt het Texel se ras het moeilijker te krijgen. Dit vanwege lage vruchtbaarheid en de problemen bij het aflammen. Meerde re schapenhouders proberen het fi nanciële rendement in de schapenhouderij te verbeteren door andere rassen te kiezen zoals Flevo landers, Swifters of de Noordhollan ders. Het zijn alle drie kruisingen met het Texelse ras. Voorts is er een ont wikkeling op gang gekomen bij het onderzoek waar het Booroola schaap met de Texelaar wordt gekruist. Door middel van verdringings-kruising wordt het Booroola-gen in de Texe laar gekruist. Het is de bedoeling dat hiermee een „gewone" Texelaar wordt verkregen met een grotere worpgrootte en betere groei met be houd van de slachteigenschappen. Bloembollen De prijszetting voor de verschillende bloembollensoorten lijkt niet hoopge vend. Het gaat vooral om de soorten die vrij gemakkelijk zijn te telen. Meer specialistische soorten, die meer aan dacht, verzorging en vakmanschap vragen blijven beter hun prijs behou den. Bulkartikelen in de bloembollen sector zullen in de toekomst daar geteeld gaan worden waar de kost prijs het laagste is en waar ook nog van een kwaliteitsprodukt gesproken kan worden. Soorten die moeilijker zijn te telen, maar wel een afnemer hebben zullen een hogere prijs ople veren. De toekomst van de landbouw blijft aan veranderingen onderhevig. Dat was in het verleden zo en dat zal immer zo blijven. Stabiliteit is er zo wel in de veehouderij, akkerbouw als bloembollenteelt nimmer geweest. Het ging steeds weer anders. Steeds zullen er zich weer andere dingen aandienen waar de ondernemer in de landbouw op in zal moeten spelen. Dit maakt het beroep van onderne mer in de landbouw zo boeiend. Ge zien de structuur van de bedrijven en het ondernemersschap van de agra riërs op het eiland zijn er goede toe komstmogelijkheden. hem dat nog steeds het bestem mingsplan van 1965 gold, waarin betreffende strook grond bestemo voor gemengde bebouwing. „U |<J geen schadevergoeding vragen e. gewijzigd bestemmingsplan, want Is helemaal niet gewijzigd", legde Hut uit. Uit een discussie die hieri volgde bleek dat in het bestem mingsplan dat gold vóór dat van B 1965, een vijverpartij was aangeg® ven op de plaats waar nu het pan C verrezen. Het leek erop alsof Bakt. v van dèt plan was uitgegaan, in p^l van het latere, van 1965. Erna Eelman (VVD) wilde meerit) ten over de verschillen tussen de I visie gelegde tekening en het uittl delijke bouwwerk. M. Smit van I Bouw- en Woningtoezicht verkla» dat het nameten van een kavel dsl het kadaster moeten worden ge<M vóór de bouw. „Je moet als eigerl ook zelf weten waar de grens varl grond is. Dreigt iets fout te gaanl moet het kadaster er met spoed I den bijgehaald," aldus Smit. Alle commissieleden verklaarden* eis om schadevergoeding van BaM ongegrond. De collecte die werd gehouden bp het bijzonder geslaagde kerstcoi» van „Excelsior" in de Hervormd» kerk van Oosterend, heeft f 781 opgebracht. Het geld is bestemdti voor de slachtoffers van de oveii ming in Bangladesh. In januari zullen de cursussen typ tekstverwerken en tekstverwerke voor gevorderden in Den Helder i start gaan. Deze staan open vooi iedereen die meer dan éénderde de normale arbeidsduur staat ing schreven als werkzoekende bij hi arbeidsbureau. In de cursus typen wordt gewerki met het tienvinger-blindsysteem. I typediploma is nodig voor een cur tekstverwerken. Het basisdiploma tekstverwerken van het VSLM of SMK is de toelatingseis voor de o sus tekstverwerken voor gevordei: die in januari voor het eerst via d; regeling in Schagen van start gaa De meest praktische kanten van IT programma WordPerfect, zoals ad- senlabels, komen uitgebreid aan <f orde. Door het volgen ervan kan ly landelijk erkende diploma van het VSLM worden behaald. Er zijn voor deze cursussen nog e ge plaatsen vrij. Reiskosten worde vergoed op basis van Openbaar V| voer. Voor informatie en aanmeldt kan men maandag, dinsdag en vril dag bellen naar: T Prud'homme dg Lodder, telefoon 02230-17300. 0|g woensdag en donderdag kan won gebeld naar telefoon 02 2 40-1367' Aanmelden kan ook door het ant- woordkaartje van de folder „beroe opleidingen voor volwassenen/korf cursussen" op te sturen. Deze fok kan worden afgehaald bij het arbei bureau of bij de Sociale Dienst. In de nacht van vrijdag op zaterdi om half één hield de politie op he' rijwielpad van de Schilderweg een 18-jarige bromfietser uit Oudeschil aan. Hij had de aandacht getrokke omdat hij met een snelheid van 7(| km per uur reed. De brommer wei uit het verkeer genomen voor tech nisch onderzoek. Doorgereden Woensdagmiddag deed een man i Venlo aangifte van het feit dat zijn sporthal „Ons genoegen" geparkei de auto aanrijdingsschade had opo lopen, zonder dat de veroorzaker i bekend had gemaakt. Op 10 en 11 februari viert de Stid ting Texelse Sportraad haar 35-jan bestaan. Dit wordt gedaan met ee groots opgezette sportmarkt in sp- thai Ons Genoegen. Daarnaast ise een sportfotowedstrijd. Daarvoor kunnen tot 13 januari inzendingen worden gestuurd of gebracht naar de afdeling Culturele Zaken van he gemeentehuis. Tijdens de sportmarkt kunnen ver schillende verenigingen zich presen ren aan het Texelse publiek. Voor de wedstrijd mogen zowel kleur-als zwart/wit foto's worden in gediend, maar alleen op formaat 18 24 cm. De jury bestaat uit C. Bake laar, L. Uriot, F. Voskuil, J. Zijlstra f R de Vries van Fotokring Texel. Ad terop iedere inzending moet duidelij dê naam, het adres en de leeftijd v de maker worden vermeld. Alle inzi ders geven toestemming hun inzen ding voor publikatie beschikbaar te stellen. Voor de winnaars zijn prijze in de vorm van waardebonnen. Zij krijgen persoonlijk bericht en zullen worden uitgenodigd om hun prijs o de sportmarkt in ontvangst te kom nemen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 10