Cjrocn r/wart,-Jexels in het hart Aanpassingen Molenkoog gaan f210.000,- kosten Bep van der Brink legde eerste steen !V I Nodig wegens scherpere wettelijke eisen Fris begin Sportzaal Oudeschild im* Geen aansluitplicht op gemeenteriool Brandweer al actief na paar minuten '89 Infolijn KOOPSOMPOLIS bel vandaag 02220 - 15207 SIEBE WAAIJER urucm^m id j>tr itiviDcn 100/ mn. UINSDAG 3 JANUARI 1989 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater Witteplein "21Den Burg, telefoon 02220 - 15472. Voor advertenties," abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f 1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het gemeentelijk zwembad Molenkoog in Den Burg staat in 1989 voor een aantal ingrijpende aanpassingen, die het lieve sommetje van f210.000,- zullen kosten. De veranderingen zijn noodzakelijk omdat wettelijk scherpere eisen aan zweminrichtin gen zijn gesteld. Omvangrijkste kostenpost is de vervanging van de huidige, 18 jaar oude, filterinstallatie. Verwacht wordt dat de voorgenomen investering niet zal leiden tot overschrijding van het budget van f160.000,- dat de gemeente maximaal aan de exploitatie van Molenkoog wil besteden. In het kader van het enkele jaren ge leden vastgestelde Besluit Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenheden zijn in het zwembad aan de Slingerweg al enige aanpassingen verricht. Het zou voor veel zwembaden financieel on mogelijk zijn om in één keer aan alle nieuwe eisen te voldoen en vandaar werd gekozen voor een „gefaseerde" invoering. Zo werden de zwembad exploitanten in staat gesteld de in vesteringen te spreiden. Op het bord je van de gemeente Texel ligt nu de grootste kluif. Het meeste gewicht in de schaal legt de vervanging van fil ters en leidingen, verder moeten de bassinwanden worden gerenoveerd, wanden en vloeren van de kleed- en doucheruimten met waterdicht mate riaal worden afgewerkt, 10 vierkante meter kunststof lamellen van de iso latiedeken worden vervangen evenals de electromotoren die voor de aan drijving van de deken zorgen, en staan de gasboilers voor de douches ook voor vervanging op de nominatie. In het sociaal-cultureel jaarplan en in vesteringsplan 1989 was hiervoor een bedrag van f217.000,- begroot. Nadat verschillende bedrijven offertes hadden uitgebracht, bleek dat de aanpassingen binnen de begroting kunnen worden gerealiseerd: er zal een totaalbedrag van f210.300,- mee zijn gemoeid. Exploitatie Op jaarbasis betekent dat kapi- taalslasten ter grootte van f28.390,50. Deze zullen ten laste van de winst/verliesrekening van Mo lenkoog worden gebracht. De doelstelling om het nadelig exploita tiesaldo niet verder dan f160.000,- te laten oplopen, lijkt daarmee in gevaar te worden gebracht. In de afgelopen twee zwembadseizoenen kon maar tenauwernood aan deze doelstelling worden voldaan. Toch denkt men bij de gemeente ook komend seizoen binnen het gestelde budget te kun nen blijven. Dat moet worden bereikt door op andere kosten te bezuinigen. Vooral aan de overhead-kosten zal worden gesleuteld. Het bleek reëel om bepaalde kosten over te hevelen naar de begroting van de algemene dienst van de gemeente, en dus niet langer ten laste te laten komen van de Molenkoog-exploitatie. Deze „be zuiniging" heeft in elk geval niet tot gevolg dat één of meer arbeidsplaat sen komen te vervallen. Filter De capaciteit van de achttien jaar oude filter-installatie zal als gevolg van de vervanging worden opgevoerd van 220 tot 250 kubieke meter per uur. Hiermee beschikt Molenkoog ook bij een bezoekerspiek van 1500 mensen over voldoende filter capaciteit. Dat de huidige installatie aan vervanging toe is blijkt uit het feit dat de wanddikte van de filters op sommige plaatsen slechts 3 milli meter is, terwijl een wanddikte van 6 mm vereist is. Bij de vervanging van filters en leidin gen worden tevens enkele nieuwe voorzieningen getroffen, die wegens de scherpere eisen nodig zijn. Er wordt een zogenaamde „suppletie- breektank" geplaatst, die ervoor zorgt dat het zwemwater continu wordt ververst. Daarnaast zal een „vlokdoseerpomp" de fijne stofdeelt jes uit het water verwijderen. In de opslagruimte voor chloor-bleekloog en zoutzuur zullen twee oogdouches worden aangebracht. Door vier firma's werden offertes uit gebracht aangaande dit onderdeel. Hoewel volledig met elkaar vergelijk baar en voldoend aan alle gestelde eisen, liepen de offertes opvallend uiteen. De bedragen varieerden van f243.000,- tot f155.000,-. De laagste inschrijver, de firma Colasit uit Den Bosch, bleef als enige beneden de door de gemeente geraamde f160.000,-. De bedragen zijn inclusief b.t.w. en voorbereidende bouwkundi ge werkzaamheden. Kleedhokjes De wanden van de kleedhokjes zijn voorzien van schoon metselwerk, maar volgens de nieuwe voorschrif ten is dat niet voldoende. De wanden dienen te zijn afgewerkt met vlak, waterdicht materiaal, geschikt voor reiniging en desinfectie. Hetzelfde geldt voor de vloeren. Oplossingen zijn het aanbrengen van gladde wan- dtegels en anti-slip tegels. De wanden van zowel het diepe als ondiepe bad moeten opnieuw worden behandeld omdat de p.v.c.-laag blaas- vorming vertoont en op diverse plaat sen is aangetast door de zich in het zwemwater bevindende chemicaliën. Het college van B en W heeft inmid dels ingestemd met de beschik baarstelling van de benodigde f210.300,-. Deze maand zullen de in de commissies welzijn en f.e.t. zitting hebbende raadsleden zich over het voorstel buigen. De gemeenteraad neemt in haar vergadering van fe bruari een beslissing. Vóór aanvang van nieuwe zwemseizoen (eind april) moeten de benodigde aanpassingen zijn uitgevoerd. „Tante" Bep van der Brink-van Son uit Oudeschild beleefde vrijdagmid dag een glorieus moment toen zij de eerste steen mocht leggen voor de sportzaal van 't Skiltje. Het beteken de voor haar de vervulling van een ideaal waarvoor zij jarenlang heeft gestreden als „motor" van de gym nastiekvereniging Oudeschild. Bep van der Brink heeft met wijlen haar man Bert voor de gymnastiekve reniging pionierswerk gedaan. Ze was niet alleen een gedreven leidster maar behartigde ook alle bestuursta ken. Dat Oudeschild niet over een behoorlijke gymnastiekaccommodatie beschikte was haar een doorn in het oog, temeer daar andere Texelse dor pen wél goede zalen hadden. Menig maal luchtte zij hierover in ingezonden stukken of op een andere openbare wijze haar hart. Dat ge beurde niet altijd even fijnzinnig maar uiteindelijk ontwikkelde haar strijd zich tot een door de hele bevolking van Oudeschild gedragen actie, die als resultaat had dat een „bult" ge meenschapsgeld beschikbaar kwam en de bouw van de zaal nu in volle gang is. Ten overstaan van een kleine kring De strandbewakers van de KNBRD hebben zondag een oude traditie in eer hersteld: een zwempartijtje in zee op nieuwjaardag. Zondag ging een groep de golven in bij De Koog. Het was te doen want het was zes graden boven nul en het zeewater was niet meer kou der. Evengoed getuigde de duik van dapperheid want de strandbewakers hebben zich verplicht volgend jaar weer te zwemmen en dan kan het best zes graden onder nul zijnof nog kouder. Hoe de lichaamstemparatuur weer zeer snel op het ge wenste peil kan worden ge bracht werd zondag ook met succes beproefd. Dire kt aan sluitend op de winterse zwem partij mochten de bewakers de sauna in, een klantenbindend cadeautje van zwemparadijs „Calluna". Bij een temperatuur van 90 graden celcius kwamen ze al gauw in de sfeer van een lange warme zomer die Texel hopelijk te wachten staat. ®op van der Brink brengt met vaardige hand de officiële eerste steen aan, in de tussenmuur van de toekomstige sportzaal en de hal van genodigden werd dit alles vrij dagmiddag door enkele sprekers in herinnering geroepen. Voorzitter Hans Jansen van het dorpshuisbestuur sprak er zijn voldoening over uit dat tante Bep vlak voor het eind van het jaar de eerste steen mocht leggen, symbolisch voor de vele figuurlijke steentjes die Oudeschild inmiddels heeft bijgedragen. Pionierswerk Tinie Zuidewind, voorzitster van de Gymvereniging, vertelde hoe tante Bep destijds met de gym in Oude schild is begonnen. Het ging er avon tuurlijk en provisorisch toe. Geld leverde het voor haar niet op, in te gendeel. Menigmaal tastte zij zelf in de buidel als de contributieinkomsten te wensen overlieten of als er geen middelen genoeg waren voor toestel len of andere belangrijke investerin gen. Na zestien jaar moest Bep van der Brink echter haar taak neerleg gen, om gezondheidsredenen. De in middels stevig uitgegroeide vereniging kreeg toen een meer ge bruikelijke structuur, met een echt bestuur. Tinie Zuidewind zei bijzonder verheugd te zijn met de nieuwe zaal en hoopte dat dit tot aanwas van nieuwe leden zal leiden. Voorzitter Ruud Boom van de bouw commissie vertelde aan de hand van knipsels uit de krant op welke wijze Bep van der Brink van leer trok tegen de autoriteiten die volgens haar Ou deschild discrimineerden door er geen echte gymzaal te bouwen. „Ik wordt doodziek van al die sporthal len, zwembaden e.d. die ze in Den Burg bouwen. Oudeschild zit in het verdomhoekje", schreef ze in 1981. Bep van der Brink achtte een echte sportzaal van groot belang voor de leefbaarheid van Oudeschild. Als zo'n accommodate er niet zou komen, zouden volgens haar steeds meer jongeren wegtrekken. De heer J.A.M. van de Kamp, wo nend aan het Schilderend in Den Burg, heeft niet de plicht om zijn woning aan te sluiten op het ge meentelijk riool. Dat komt omdat de rioolaansluiting waarover hij kan be schikken loopt via het riool van zijn buurman Wuis en dat is geen open bare rioolaansluiting in wettelijke zin. De gemeente had Van de Kamp ech ter toch schriftelijk gesommeerd de aansluiting tot stand te brengen om dat thans op de sloot wordt geloosd, wat grote milieuhygiënische proble men oplevert. Van de Kamp ging te gen die aanschrijving bij de gemeenteraad in beroep en b en w hebben inmiddels geconcludeerd dat de raad dit beroep gegrond zal moe ten verklaren. Het ziet er echter naar uit dat het probleem toch tot oplossing komt door de aanleg van een aparte buis, waarmee Van de Kamp rechtstreeks op het riool kan lozen. Van de Kamp is daartoe bereid. De kosten van deze oplossing bedragen voor de gemeen te ruim duizend gulden. De aanslui ting op de woning moet Van de Kamp zelf verzorgen, wat hem f1500,- tot f2000,- zal kosten. Een en ander zal in een contract worden ge regeld. B en W willen dat de aanslui ting vóór 1 maart a.s. een feit is. De gymzaal (20x12 meter) die nu wordt gebouwd, voldoet aan alle wensen. Er komt een parketvloer in, zodat de ruimte ook voor andere ac tiviteiten geschikt is. Het wordt een gezellige ontmoetingsruimte. Dat be tekent dat er ook een bar in komt, hoe zeer men er ook in Oudeschild van overtuigd is dat sport en drank niet moeten samengaan. Ruud Boom onderschreef dat er in het verleden nogal eens „gehakkeprak" is ge weest met het raadhuis, maar bena drukte dat de samenwerking met de gemeentelijke autoriteiten tegenwoor dig uitstekend is. „We hebben enorm veel steun gehad. Alles was in een paar maanden rond". En dat alleen maar in Den Burg voorzieningen wor den gesticht is ook niet (meer) waar. „Er is nu een bult gemeenschapsgeld in Oudeschild terecht gekomen". Dank werd ook gebracht voor de steun van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk. In zijn bezwaarschrift had Van de Kamp overigens andere redenen voor zijn weigerachtigheid aangevoerd: Het aansluitpunt zou hoger liggen dan zijn pijpensysteem waardoor aanslui ting feitelijk onmogelijk is. De huidige situatie werd door de reclamant be vredigend gevonden omdat op de sloot slechts schoon water zou wor den geloosd; de rest gaat via een septic tank. Ook wilde Van de Kamp geen financiële schade lijden en hij wilde niet op de riolering van zijn bu ren aansluiten wegens gevaar voor verstopping aldaar, waar ook hij dan hinder van zou ondervinden. Het gemeentebestuur had echter vastgesteld dat bij het lozen van het afvalwater op de sloot wel degelijk sprake is van stankhinder en vervui ling. Gemeentewerken had geconsta teerd dat de aansluiting ook in technisch opzicht mogelijk is. Het nieuwe jaar was nauwelijks be gonnen, of de Texelse brandweer moest al uitrukken. Een vuurpijl die enkele minuten na de jaarwisseling op het rieten dak van hoeve „Bloem- wijk" aan het Gerritslanderdijkje was terechtgekomen, was daarvan de aanleiding. Hoewel het riet niet vlam vatte, hadden de bewoners uit voor zorg de brandweer gealarmeerd. Deze behoefde eigenlijk niet op te treden, maar om alle risico's uit te sluiten werd het dak een beetje nat gespo ten. Assurantiën Hypotheken (ook 's avonds en in weekend)

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1