Cjroen cZwartJ-Jexels in het harL, Stenen na acht jaar terug van weggeweest... emeente enen aan wil niet meer verenigingen Engels tv-programma over Amsterdamm EEN HUIS KOPEN? ■Vrijgevige Rotterdammer iet gestolen geld aan m de zwier op Texel Geen wachtlijst meer voor Scouting-jeugd f500,- voor Luchtvaartmuseum Gevaar op de weg Maar Zegers denkt er anders over Automobiliste over de kop in greppel Vakantiereizen met het Rode Kruis Assurantiën Hypotheken SIEBE WAAIJER r |\1H. 1U.J4/ TEXELSE DINSDAG 10 JANUARI 1989 wedactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ^2220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Harry de Graaf, Peli- taanweg 75, De Koog, telefoon 02220 17266 k/oor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (telefoon 02220-12741. Telefax 02220 14111 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal, los f\.— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742 NMB nr. 67 34 60.398 f\c i n enkele Texelse café's gaf hij rondje ffha rondje voor de hele zaak, maar iiondagavond was het uit met de jret. Een 23-jarige Rotterdammer die lap Texel op opvallende wijze aan de l'^wier was, werd toen door de Texel se politie in de kraag gevat. Dat ge- tj beurde op verzoek van de gemeentepolitie Rotterdam. De jonge nman werd verdacht van verduistering van /16.000,- en een personenauto van zijn ex-werkgever. Met zijn pas fjverworven rijkdom had de Rotterdam- 'ner ook al in Antwerpen de bloemet- 5 es buiten gezet. 1 De wachtlijst voor de groep verken ners (jongens van 11 tot en met 14 aar) van Scouting Texel is opgehe sen. Momenteel kan de Texelse pad vinderij zelfs weer veel leden in deze categorie gebruiken, omdat wegens doorstroming van de oudste jongens nu sprake is van een dunbezette groep. Ook bij de gidsen (meisjes in dezelfde leeftijd) zijn nieuwelingen welkom. Wie interesse heeft kan elke vrijdagavond van 19 00 tot 21.00 uur terecht in het Scouting-gebouw aan de Bernhardlaan. De eerste zes we ken zijn gratis. B en W willen het in oprichting zijnde Luchtvaartmuseum, dat moet verrij zen op het Vliegveld Texel, steunen met een eenmalige bijdrage van f500,- ter bestrijding van de aanloop kosten. B en W stellen nadrukkelijk dat het niet de bedoeling is om het museum beleid (dat met gericht is op uitbrei ding van het aantal musea op Texel) te wijzigen. Er zullen dan ook in de toekomst geen structurele geldmidde len voor het museum worden uitge trokken. Een eenmalig steuntje wordt echter op zijn plaats geacht omdat het museum een welkome extra trek pleister voor toeristen is en derhalve economische betekenis heeft. De politie werd zondagmiddag ge waarschuwd voor een vrouw die zich evensgevaarlijk gedroeg op de Pont- weg Zij stak volgens een voorbijgan- jer herhaaldelijk vlak voor naderende luto's de weg over. Het bleek om en inwoonster van Den Haag te jaan, die geestelijk in de war was. Met behulp van een arts en haar ichtgenoot werd zij naar haar tijdelij- e verblijfplaats in Oudeschild ge- )racht. Met de kraan van het boorschip ..Heffesant" van Rijkswaterstaat was het overladen van de tonnen wegende stenen op een vrachtauto van het waterschap een karweitje van nauwelijks een kwartier. De kwestie rond de historische dijkstenen die acht jaar geleden werden geschonken aan Vlieland, is eindelijk uit de wereld. De stenen zijn sinds donderdagmiddag terug op Texel en het Water schap zal er voor zorgen dat ze een passende „museale" be stemming krijgen zodat de historische waarde goed tot zijn recht komt. De goede afloop is voor een belang rijk deel te danken aan rijkswa- terstaatmedewerker Cor Veld uit De Waal, die de afgelopen maanden be middelend is opgetreden en gedaan kreeg dat het gemeentebestuur van Vlieland de stenen wilde teruggeven aan Texel en dat Rijkswaterstaat zorgde voor het transport van de to taal acht brokken, die samen minstens 3,5 ton wegen De histori sche rechtvaardiging van die terug gaaf is het nu wel vaststaande feit dat de stenen echt niet op Vlieland thuishoren. Ze moeten afkomstig zijn uit steden in de Zuidelijke Nederlan den en komen dus niet van het door de zee verzwolgen dorp west- Vlieland, Dat laatste staat wèl te le zen in de beide boeken die J.A. van der Vlis over de historie van Texel heeft geschreven. Die onjuistheid heeft dan ook in niet geringe mate aan de verwarring en verwikkelingen rond de stenen bijgedragen. De brokken steen zaten in de dijkg- looiing ter hoogte van de asfaltfa- briek bij Oudeschild, waar ze de aandacht van voorbijgangers trokken omdat duidelijk te zien was dat het brokstukken waren van een monu mentale poort of een gevel. Het meest opvallend was het jaartal 1565 dat een der stenen vertoonde Toen de dijk werd verhoogd en van een moderne bazalt- en asfaltglooing werd voorzien, bleven de stenen over. Het gemeentebestuur van Vlieland, dat geloofde dat de stenen afkomstig waren van het verwoeste west- Vlieland had er belangstelling voor en kreeg ze van het waterschap cadeau. Volgens het toenmalige raadslid Cor Ellen was dat strijdig met afspraken. Al in 1975 waren bij dakwerkzaam heden (aanpassing van het gemaal Dijkmanshuizen) interessante frag menten van stenen beeldhouwwer ken tevoorschijn gekomen en toen waren Ellen en mensen van Rijkswa terstaat en Waterschap overeen ge komen dat die zouden worden beweaard om samen met eventuele nieuwe ontdekkingen op een of an dere manier tentoongesteld te wor den, mogelijk door ze te plaatsen in de „museumdijk" Ellen schreef brie ven aan b en w en stelde vragen in de raad. Het kwam erop neer dat de stenen terug moesten, zolang niet was bewezen dat ze oorspronkelijk werkelijk van West Vlieland afkom stig waren. De aanwijzingen dat de stenen nooit op Vlieland waren in middels duidelijk, mede door publica ties van H. Schoorl uit Hillegom, gespecialiseerd in de historie van kustverdedigingswerken. Hij conclu deerde dat het om „Brabantse steen" ging, brokken puin afkomstig uit Zuid Nederlandse steden die in de dijk werden verwerkt om betere bescher ming tegen de zee te geven dan de houten palen die door paalworm wer den vernield. Bovendien was het heel onwaarschijnlijk dat de zware, rijkver sierde hardstenen brokken afkomstig konden zijn van het arme dorpje West Vlieland. Impasse De burgemeester van Vlieland was echter nog niet zo ver. Hij liet om- Wethouder Piet Zegers komt morgenavond in de raadscommissie /oor welzijnsbeleid met een collegevoorstel, waar hijzelf tegen s. Het betreft het plan om te stoppen met het lenen van geld aan verenigingen en instellingen. De meerderheid van het college van b en w vindt dat dit geen taak is voor de gemeente en dat de verenigingen voortaan maar naar de gewone bank moeten laan. Wethouder Zegers meent echter dat dit nadelig is voor de verenigingen en wil de regeling in stand houden. 3e rol van verenigingsfinancier nam Je gemeente over van de Wel- ijnsstichting na de taakscheiding die Jaar heeft plaatsgevonden. Een van Je aanleidingen om die rol nu af te toten is dat het bedrag aan uitgezet- :e leningen de afgelopen jaren sterk s gestegen. Medio 1986 was het to- :aal uitgeleende bedrag nog 561.000,- en twee jaar later al f 1,3 biljoen. Het ziet er naar uit dat het loor de gemeenteraad vastgestelde .plafond" (het maximale bedrag dat Je gemeente aan verenigingen mag enen) spoedig moet worden opge- •rokken tot twee miljoen gulden. Zo ver willen de meeste collegeleden het "chter met laten komen. Ze willen stoppen met het uitlenen van geld, niet alleen omdat aan het systeem fi nanciële risico's zijn verbonden (als een of meer verenigingen in gebreke zouden blijven bij het betalen van rente en aflossing, zou de gemeente met de strop zitten) maar vooral om dat het bankiertje spelen financiële rompslomp betekent, strijdig met het streven naar efficiency en het afsto ten van niet noodzakelijke taken, dat het gemeentebestuur in het vaandel heeft geschreven. Als de verenigin gen voortaan geld lenen bij een bank, scheelt dat een hoop werk en de be treffende vereniging is er niet minder door geholpen. „Hetzelfde doen met minder werk", zo luidt het parool van de meerderheid van het college. Kosten Helemaal hetzelfde is het lenen van geld bij de banken overigens niet en dat is de reden dat wethouder Piet Zegers tegen de verandering is. Bij de banken moest doorgaans een wat hogere rente worden betaald dan de gemeente meestal vraagt en de bank brengt ook kosten in rekening. Ook is het denkbaar dat een bank een een vereniging geen geld zal willen uitle nen, bijvoorbeeld als geïnvesteerd moet worden op gemeentelijke on dergrond, wat bijv. bij sportverenigin gen denkbaar is. De meerderheid van het college wil dat probleem bezwe ren door het geven van gemeentelijke garantie op de betaling van rente en aflossing (zoals gebeurd is bij de le ning die de Lokale Omroep onlangs afsloot) en in het uiterste geval door het toch verstrekken van een ge meentelijke lening, In beide gevallen zal echter telkens een raadsbesluit nodig zijn. Het beleid is erop gericht de boot zoveel mogelijk af te houden. De verenigingen moeten zichzelf red den als het ook maar enigszins kan. Wethouder Zegers vindt echter dat de huidige regeling een welkome steun is voor verenigingen en instel lingen en een waardering voor het vrijwilligerswerk dat daar wordt ge daan. Volgens hem komt er van effi ciencyverbetering weinig terecht als de gemeente in de nieuwe situatie toch nog mogelijkheden biedt voor garantieverlening en leningen. De daaraan verbonden werkzaamheden zullen volgens hem niet veel minder zijn dan de rompslomp die het ver strekken en administreren van lenin gen met zich meebrengt Overbodig De rest van het college denkt daar dus heel anders over en dat stand punt wordt desgevraagd graag uitge dragen door een woordvoerder van de afdeling financiën. „We willen van dat leningsysteem af. Het is gewoon niet nodig, want de verenigingen kunnen ook op een andere manier aan geld komen, zonder dat het werk en dus kosten voor ons met zich meebrengt. Wij zijn niet de enigen die er zo over denken. Onlangs heb ben we vijf vergelijkbare gemeenten in Noordholland gepolst en daarbij bleek dat geen van hen zich bezig houdt met het vertrekken van lenin gen aan verenigingen en instellingen. Het mag waar zijn dat wij aan de verenigingen geen kosten in rekening brengen, maar dat kleine voordeel staat niet in verhouding met het enorme werk dat we eraan hebben" De voorgestelde afschaffing van de investeringscredietregeling is een van de gespreksonderwerpen in de woensdagavond a.s. te houden open bare vergadering van de raadscom missie voor welzijnsbeleid. De belevenissen van een kind dat gedurende de hongerwinter van 1945 op Texel verblijft, staan cen traal in een tv-documentaire die door de BBC en de NOS gezamenlijk zal worden gemaakt. Het wordt een programma van onge veer twintig minuten dat bestemd is voor kinderen van omstreeks tien jaar en tegen het eind van de zomer in Engeland zal worden uitgezonden. Het zal deel uitmaken van een veer tien afleveringen tellende serie over belevenissen van kinderen in de oor log. De kans is vrij groot dat de film in een Nederlandstalige versie ook in ons land op de buis wordt gebracht. Centrale figuur is de al jaren voor de NOS en andere omroepen in Enge land werkzame journalist Hans Ver hoeven. Als 12-jarig kind was hij een van de honderden „Amsterdammert jes" die enige maanden op Texel bij gastgezinnen verbleven en zo ont snapten aan de ellende van de hon gerwinter. Op Texel was voldoende voedsel, maar een vredig oord bleek het niet te zijn want ruim een maand nadat de meeste Amsterdammerjes op het eiland waren gearriveerd, brak de „Russenoorlog" uit. Afhankelijk van het deel van het eiland waar zij verbleven, merkten sommige Amster dammertjes daar weinig van, terwijl anderen oog in oog kwamen te staan met de meest verschrikkelijke dingen. Enkele kinderen kwamen om het le ven, anderen werden min of meer ernstig gewond er waren er tientallen die er een trauma aan over hielden en aan Texel alleen maar negatieve herinneringen bewaarden. Reconstructie In de documentaire vertelt Hans ver hoeven, die het voorontwerp van het script inmiddels gereed heeft, zijn eigen verhaal: hoe hij de oorlog en de honger beleefde, hoe hij met een beurtschip samen met enkele andere kinderen via het Noordhollands ka naal naar Texel reist, waar hij wordt streeks dezelfde tijd aan zijn collega van Texel weten dat hij het Fries Mu seum had verzocht de herkomst van de stenen te onderzoeken en wilde de stenen niet teruggeven zolang de uitslag daarvan niet bekend was. Los daarvan was de Vlielander magistraat niet ten onrechte van mening dat er niets onoirbaars was gebeurd. De stenen waren in goed overleg aan Vlieland cadeau gedaan. („Eens ge geven blijft gegeven"). De bedoeling was, zo werd later vernomen dat Vlieland de stenen zou exposeren in de tuin bij het Cultuur Historisch Museum. Daar is blijkbaar niets van terecht ge komen, want de stenen werden er gens opgeslagen en niemand keek er meer naar om. Eindelijk Een eind aan de impasse werd ge maakt door Ing Cor veld van Rijkswa terstaat die het (inmiddels van samenstelling) veranderde gemeente bestuur van Vlieland met succes be naderde. Veld was al vanaf het begin bij de zaak betrokken geweest. Mede door zijn beroep is hij geïnteresseerd in dijkhistorie en zou graag zien dat de stenen in een expositie over dit onderwerp worden ondergebracht. De stenen mochten terug. Het transport gebeurde met de „Heffesant", het boor- en werkschip van Rijkswa terstaat waarmee de stenen destijds ook richting Vlieland waren gebracht. Het schip ging hiervoor natuurlijk niet speciaal varen, zodat moest worden gewacht op een karwei waarmee het transport kon worden gecombineerd. Dat lukte, zij het in twee fasen. Enke le maanden geleden werden de ste nen reeds van Vlieland naar Harlingen gebracht en eind vorige week maakte schipper T. Bos de oversteek naar Oudeschild, waar dijk graaf J.S. Dijt en zijn technisch ge volg klaar stonden om de veelbesproken lading in ontvangst te nemen. Wat er nu met de stenen gaat gebeuren moet nog door het dagelijks bestuur van het waterschap worden beslist. Ze zullen in elk geval op een publieke plaats worden ten toongesteld, maar waarschijnlijk niet in de museumdijk omdat het water- kerend effekt van de brokken steen volgens de huidige normen problema tisch is. opgenomen in het gezin van de on derwijzer De Vries in Eierland en wat hij zag van de Russenoorlog waarvan een belangrijke en bloedige fase zich in de directe omgeving van zijn ver blijfplaats voltrok. Rival Zondag was Hans Verhoeven samen met researchmedewerkster Miranda Ruchtie van de NOB op Texel voor het uitzoeken van locaties waar op namen zullen worden gemaakt en voor het treffen van andere voorbe reidingen. Het beurtschip waarmee Hans Verhoeven en zijn lotgenoten destijds naar Texel kwamen was „De Vlijt" van J.C. Baijs, zo bleek uit naspeuringen van Jaap J. Bakker uit Oudeschild die in zijn collectie ook nog een foto van dit schip had. Dat beurtschip bestaat niet meer en de opnamen zullen daarom worden ge maakt op een schip van ongeveer hetzelfde type, waarbij wordt ge dacht aan de „Rival" van Hans Jon- gedijk. Dat schip werd gisterochtend bekeken in Den Helder waar het een onderhoudsbeurt ondergaat. Op Texel werd onder meer een bezoek ge bracht aan de school en de onderwij zerswoning (de huidige „Scholerie" van Niek Welboren) in Zuid Eierland. Vooral de woning bleek er nog pre cies zo uit te zien als in 1945. Wel boren kon Verhoeven een kopie overhandigen van een deel van het dagboek dat meester De Vries bij hield over de belevenissen van zijn school in de oorlogsjaren. Nuttige in formatie werd ook verkregen bij de familie Witte-Spigt van „Lente- vreugd"en bij de familie F. Stark. Pro fijt hadden de programmamakers ook van de brieven en foto's die de „hon- gerkinderen" veertig jaar later naar Texel stuurden als reactie op een oproep van het comité Texel „40 jaar vrij" dat voor hen een reünie organi seerde. De opnamen voor de film beginnen in februari. Een 38-jarige Texelse vrouw raakte donderdag omstreeks half zeven 's avonds met haar Opel personenauto van de weg in een bocht van de Hoornderweg. De auto belandde in een greppel en sloeg over de kop. De automobiliste had slechts enkele schrammetjes, maar haar voertuig werd vrij ernstig beschadigd. Het Rode Kruis organiseert jaarlijks vakanties in binnen- en buitenland voor mensen die extra verzorging of verpleging nodig hebben. Voor ge handicapten en langdurig zieke men sen heeft men speciale vakanties met aangepaste accommodaties en programma's. Bij de organisatie hier van wordt als vanouds vrijwillig mee gewerkt door artsen, verpleegkundigen en Rode Kruis help(st)ers. Wie belangstelling heeft voor deze vakanties, kan bellen met mevrouw A. Swennen-Hogerwaard, 02220 - 12123. Bij haar zijn inlichtin gen verkrijgbaar over kosten, vakan tiebestemmingen en vervoer, alsmede aanmeldingsformulieren Aanmelden voor 10 februari. Het aantal plaatsen per vakantieproject is beperkt. Voor een vrijblijvende HYPOTHEEK-aanbieding: scherpe rente, vanaf 5,3% persoonlijke service ook 's avonds en in het weekend open Schoudieck 28, Den Burg 02220 - 15207

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1