Cjrocn cZwarts Jexeh in het harL, 'uiloverslag definitief op terrein O Texel te Kiek 1988 is klaar! '4 Kamperen bij' de boer maar niet overal rm: Meer gemeente-subsidie voor ontwikkelingshulp Commissie accepteert compromis m-. RO-radio zoekt ar Kaukasiërs Zandsuppletie misschien toch al dit jaar? Texel te kiek A TJf Per zaterdag te koop bij de boekhandels in Den Burg voor ƒ24,95 Speeltuin De Wittstraat verhuist naar sportveld zwembad gesloten „BOS EN DUIN'' PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.350 VRIJDAG 20 JANUARI 1989 actie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12741 ten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater P3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639 tenties, abonnementen, etc.: De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 1220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /20,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742, NMB nr 67 34.60.398. lewel de gemeenteraad het eindoordeel nog moet vellen, is de 'ijd om de plaats waar de Texelse huisvuiloverslag (en mis- hien later de compostfabriek) moet komen, gestreden. Met al- in de stem van Erna Eelman (VVD) tegen, ging de idscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid donderdag- ddag akkoord met bouw op het industrieterrein naast de Tex- ik weker ij in Oudeschild. t naast de overslaginstallatie ooit compostfabriek zal verrijzen is waarschijnlijk, maar b en w willen niet uitsluiten. Veel Oudeschil- s hebben daarom bezwaar tegen re vestigingsplaats. Ze zijn bang ze door die fabriek in de stank len zitten en hadden graag gezien I b en w beloven dat de fabriek er it komt. Die angst werd woens- gmiddag namens de Oudeschil- •s nog eens verwoord door Gerard erveld, Gerard Weijers en Jaap eft. Wethouder Schilling wist hen iter enigszins gerust te stellen or te beloven dat de compostee- stallatie als die er ooit komt, in er geval niet in de open lucht zal lan maar in een dicht gebouw. Pontweg ia Eelman was tegen omdat de srslag volgens haar veel beter op voormalige rioolzuivering annex :okerkhof aan de Pontweg bij Den et KRO-radioprogramma Adres ekend" van vrijdag Ihedenl zal vorden gevraagd om informatie over 803e Noordkaukasische Infante- ia Bataljon IV 860 IR dat tussen 45 laptember 1943 en 5 februari 1945 feel uit maakte van de Duitse bezet- Ingsmacht op Texel. mm bataljon was daarvoor waarschijn- ijk gelegerd in de omgeving van "Zandvoort. Op 6 februari 1945 werd iet bataljon overgeplaatst naar Cal- antsoog en vervolgens waarschijnlijk laar Alkmaar of Petten. Vraag is of jr mensen zijn die zich iets van dit aataljon herinneren. Andere vraag is 3$ er mensen zijn die iets kunnen /ertellen over de Rus Noyas Sakersa- ew die als luitenant aan dit bataljon s verbonden. De KRO hoopt dat (oral op Texel veel mensen naar het igramma (radio 2; 9.00 tot 10.00 r) zullen luisteren en dat degenen opheldering kunnen geven zullen |llen. Dat is mogelijk tussen 9.00 11.00 uur via nummer 5-284777. Ter vermijding van mis stand: dit bataljon heeft niets van ien met de Georgiërs die de Kauka- rs op Texel opvolgden en op 6 il 1945 in opstand kwamen. Burg tot zijn recht zou komen: cen traal en direct aan een goede autoweg. De overige commissieleden hadden vrede met Oudeschild als vesti gingsplaats. Peter Bakker zei dat alle belangen goed zijn afgewogen en dat niemand zich wat dat betreft tekort gedaan hoeft te voelen. Hij pleitte voor een opslagmogelijkheid voor puin en hout op het terrein van de overslaginstallatie, zodat een eind kan worden gemaakt aan dergelijke de pots elders op Texel, waarbij hij voor al dacht aan de puinopslag van het Waterschap bij Nieuweschild. Ook Hans Roeper wees op het belang daarvan. Ze werden op hun wenken bediend want uit een schetsje dat door een der ambtenaren werd over legd, bleek dat er al ruimte voor een puindepot is aangewezen; het terrein is er groot genoeg voor. Vervuilde grond Riet Huitema was aanvankelijk nogal afwijzend omdat ze niets voelde voor een compostfabriek op deze plaats, ook al is de kans op verwezenlijking klein. Ze was echter g'erustgesteld toen Schilling beloofde dat die instal latie beslist overdekt zal zijn, net als de overslaginrichting. In Oudeschild is men niet alleen be zorgd over de vestiging van de over slaginstallatie en de mogelijke compostfabriek, maar ook over ande re vormen van vuilopslag en vuilver werking. Gerard Zijerveld kreeg desgevraagd te horen dat in Oude schild in elk geval geen vervuilde grond (zoals slib uit de haven) zal worden opgeslagen. Het is de bedoe ling dat dit wordt afgevoerd naar Den Helder. Het onderwerp krijgt aan dacht in de afvalstoffennota die de gemeente in de maak heeft. Gerard Weijers hield een krachtig pleidooi voor vestiging van de over slaginstallatie op het terrein aan de Pontweg, maar dat kwam als mosterd na de maaltijd omdat de commissie zojuist accoord was ge gaan. Weijers had ook bezwaar tegen opslag van „andere rommel" op het overslagterrein. Dat werd onderschre ven door Jaap Kreeft die vond dat Oudeschild al te veel is gebruikt om er schroot, grond en andere rommel op te slaan. Tegen de voorgenomen puinopslag op het overslagterrein had hij bezwaar omdat dit puin volgens hem vermengd zou zijn met allerlei andere sloopafval, waardoor het toch een soort vuilnisbelt wordt - vlak bij zijn woning. Bakker stelde voor dat alleen schoon puin hier gratis gestort zou mogen worden; voor vuil puin zou een heffing moeten gelden. Schilling leek daar wel oren naar te hebben. Op de vraag wat er straks gebeurt met betonresten, afgedankt gaas, prikkeldraad en ander grof vuil dat niet gecomposteerd of verbrand kan worden, zei Schilling dat dergelij ke rommel in elk geval niet op Texel op een hoop zal worden gegooid maar zal worden afgevoerd. GEMEENTE TEXEL MET tS TEN STRENGSTE VERBODEN OP DE STORTPLAATS TE STORTEN OF TE BECrtAVENi SLACHTAFVALLÉN, KADAVERS OF CEDEEITEN DAARVAN AAADOllEPRODUCTEN OF AFVAL HIERVAN SIFTI8E CNV.*AICALIÉN .ONTVLAMBARE •F CmOSIEV: STOFFÉR U._ Vuilstortplaats 't Homtje: straks een prachtig natuurgebied In Den Haag wordt er nog steeds mee rekening gehouden dat een zandsuppletie ten noorden van de Slufter eventueel nog dit jaar zal plaatsvinden. Alles hangt af van de beschikbaarheid van financiële mid delen; momenteel heeft het ministe rie van verkeer en waterstaat het benodigde geld nog niet voorhanden. Als zich geen strubbelingen voordoen, kan ingaand komende zo mer met vijf eenheden per erf worden gekampeerd bij de boer. Vijf tenten, toercaravans of kampeerauto's zullen worden toege staan op de zg. A-blokken in het buitengebied, met uitzondering van de erven in Hogeberggebied en enkele andere landschappe lijk gevoelige plaatsen, zoals in de buurt van de beschermde dorpsgezichten Oosterend en Den Hoorn. Hier blijft de oude re geling van kracht: een tent (of toercaravan) per erf. 1 Fotojnarboek 1988 De nu voorgestelde regeling is een compromis, dat b en w hebben be reikt in overleg met Gedeputeerde Staten die bezwaar hadden tegen de vorig jaar voorgestelde regeling: vijf tenten of caravans op alle a-erven. Een ander verschil is dat de nieuwe regeling geen proef is, maar defini tief wordt afgekondigd, zij het na een artikel 19 procedure waardoor tegenstanders nog bezwaren kunnen maken die tot vertraging en/of wijzi ging zouden kunnen leiden. Vraagtekens Het nieuwe voorstel is nog niet hele maal uitgewerkt. Met GS zal maan dag worden gepraat over een aantal erven waar kamperen volgens b en w wel kan en volgens GS niet. Het be treft merendeels landschappelijk fraai gelegen bouwblokken die in de buurt van het Hogeberggebied liggen, maar daar geen deel van uitmaken. Zodra de discussie is afgerond zal een defi nitieve kaart worden gemaakt die aan de gemeenteraad zal worden voor gelegd. Een belangrijk element van de nieu we regeling is dat de boeren op A- blokken voor zover die niet in het Ho geberggebied of op andere kwetsbare plaatsen liggen, niet zonder meer het recht hebben kampeerders toe te la ten maar dat zij van b en w vrijstel ling nodig hebben, waarbij het college nadere eisen kan stellen wat betreft de landschappelijke inpassing en er ook op wordt gelet dat de be langen van recreatie en landbouw niet worden geschaad. Die vrijstelling vervalt als gedurende een zomersei zoen geen gebruik is gemaakt van de regeling en moet dan opnieuw wor den aangevraagd. Verder staat in de nieuwe regeling dat b en w vrijstel ling kunnen geven voor de bouw van een gebouwtje van maximaal 15m2 op kampeererven, voor sanitaire doel einden. Accoord De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid gaf woensdagmid dag in meerderheid een positief oor deel over de voorgestelde regeling, al was niemand echt enthousiast. Het college, bij monde van wethouder Daan Schilling, maakte echter duide lijk dat in de confrontatie met GS de best haalbare kaart uit het vuur was gesleept en dat het weinig zin zou hebben daar bezwaar tegen te ma ken. Beter een half ei dan een lege dop, vond ook Riet Huitema (CDA) die het toch wel onverkwikkelijk noemde dat de ene boer kampeer ders mag toelaten en de andere niet. Zij stelde compensatie voor. Op de erven waar geen tenten of caravans zullen worden toegestaan zou een mogelijkheid moeten zijn voor andere vormen van recreatie, bijvoorbeeld in pandige appartementen. Ook Erna Eelman (VVD) betreurde het dat met op alle A-blokken mag worden ge kampeerd De minister van landbouw heeft op erfkamperen gewezen als mogelijkheid voor de boeren om het onder druk staande inkomen wat aan te vullen, maar op Texel wordt die mogelijkheid voor een aantal boeren uitgesloten, wat niet erg rechtvaardig lijkt. Eenzelfde geluid liet Jan van Asselt van Texels belang horen en ook hij wilde een oplossing waardoor de be trokken boeren zouden worden ge compenseerd. Peter Bakker (PSP) betreurde het dat het toelaten van kampeerders op boerenerven bete kent dat de concentratiegedachte die zo bepalend is voor het Texelse re- creatiebeleid, wordt doorkruisd. Hij had er begrip voor dat het niet overal wordt toegestaan en hij vond het toelaten van kamperen bij de boer belangrijker voor kampeerders dan als inkomstenbron voor de boer. Hans Roeper (PvdA) had bezwaar tegen de vage wijze waarop de voorwaarden in de nu gepresenteerde regeling zijn verwoord. Verder wees hij op de noodzaak om te controleren of de toercaravans die straks op de erven staan ook werkelijk mobiel zijn en voldoen aan de eisen van het wegen verkeersreglement. Anders is het denkbaar dat een boer het hele jaar caravans op het erf stalt en deze ver huurt waardoor ze er permanent staan. Tevens vond Roeper dat niet bij voorbaat moet vast staan dat een boer vijf tenten of caravans mag toe laten; afhankelijk van bijvoorbeeld de beschikbare oppervlakte zou de grens ook bij een kleiner aantal gelegd moeten kunnen worden. In de nu voorgestelde regeling kon Roeper zich in elk geval niet vinden en daar om gaf hij geen positief advies. Compensatie Wethouder Schilling beloofde te zul len onderzoeken of er voor de agra riërs die geen kampeerders mogen toelaten een vorm van compensatie mogelijk is in de vorm van inpandige appartementen. B en W zullen nu met GS over de details van de regeling tot over eenstemming zien te komen. Daarna zal voor alle in aanmerking komende erven een gezamenlijke artikel 19-procedure worden gestart, zodat het publiek gelegenheid krijgt om be zwaar te maken. Als dat niet tot gro te vertragingen leidt en er ook geen andere obstakels komen, kan de re geling nog juist voor de zomer rechtsgeldig zijn. Rijkswaterstaat is intussen druk be zig met het maken van een bestek, zodat -zodra de minister het geld be schikbaar stelt- direct met het opspuiten van circa drie miljoen ku bieke meter zand kan worden begon nen. Volgens een woordvoerder van het ministerie streeft Rijkswaterstaat naar een zo spoedig mogelijke suppletie. Lang wachten zou hogere kosten met zich meebrengen omdat dan belang rijk méér zand moet worden op gespoten. De Delta-veiligheid van de Texelse westkust wordt vooralsnog niet bedreigd geacht en dat is voor minister Smit-Kroes nog steeds het doorslaggevende criterium. Er zijn momenteel andere zaken die voor haar een hogere prioriteit hebben. Voor zandsuppletie op Texel liet het budget geen ruimte meer over. Dat was ook de reden dat de minister vo rig jaar verklaarde dat Texel in 1989 nog niet op nieuwe kustverdedi gingsmaatregelen zou hoeven reke nen, hoewel zij ook via een brief aan de Tweede Kamer de noodzaak van spoedige zandsuppletie onderstreep te. Thans schijnen echter ook andere belangen, zoals de economische en natuurlijke waarden van het bedreig de kustgebied, in de overwegingen te worden betrokken. Of dat betekent dat ook andere ministeries (VROM, economische zaken, landbouw) aan nieuwe suppleties zullen bijdragen, is niet bekend. In het voorjaar komt daarover wellicht meer duidelijkheid, als een ministeriële nota over de ver dediging van de Nederlandse zand kust verschijnt. De speeltuin in De Wittstraat te Ou deschild moet plaats maken voor woningbouw. De gemeente stelt f1000.- beschikbaar voor verhuizing van de speeltoestellen naar het voor malige sportveld. In overleg met alle betrokkenen te Oudeschild is besloten de speel toestellen te verplaatsen naar het sportveld. Dit zal eerst worden ge draineerd. Daarvoor heeft de ge meente in de raadsvergadering van december f6000,- beschikbaar gesteld. De verhuizing van de toestel len zal door de buurtbewoners wor den gedaan. Jaarlijks wordt het gemeentelijke fonds voor ontwikkelingshulp aange vuld met 50 cent per inwoner. Dat levert een bedrag op van f6350,-. Het geld wordt gebruikt om Texelse acties ten bate van ontwikke lingsprojecten in de Derde Wereld een extra steuntje te geven. Gemid deld wordt maar f 2000,- per jaar uit de pot gehaald en wat overblijft ver dwijnt naar de Saldi Reserve. Om dat te veranderen is per 1 januari het subsidiepercentage verhoogd. Om voor subsidie uit de post ontwik kelingshulp in aanmerking te komen, moet een actie aan verschillende voorwaarden voldoen. Het moet van te voren worden aangemeld, het mag geen landelijk initiatief zijn en er moet op Texel een bedrag voor zijn ingezameld. De gemeente droeg, als aan alle voorwaarden werd voldaan 20% op dat bedrag bij. Dat wordt dus nu 35%. „Er wordt veel te weinig gebruik ge maakt van deze post. We stelden ons al erg soepel op door te late aanmel dingen vaak toch nog mee te nemen, maar zelfs dén kregen we het bedrag dat was gereserveerd niet op. Door het percentage te verhogen met 15% hopen we de post beter te benut ten", aldus Wout Stam, hoofd van de afdeling Algemene Zaken. De ge meente wil lokale activiteiten voor ontwikkelingshulp stimuleren en meer publiciteit geven aan deze subsidie mogelijkheid. Krantenjongens De eerste actie die in aanmerking leek te komen voor de nieuwe rege ling, was de nieuwjaarsfooienpot van een aantal krantenbezorgers, die beschikbaar werd gesteld voor hulp aan slachtoffers in Bangladesh. Om dat ook landelijk acties werden ge voerd voor dit goede doel, voldeed de aanvraag niet aan de subsidie voorwaarden. Maar omdat het ge meentebestuur het zo'n sympathiek gebaar vond, werd besloten 35% van het opgehaalde bedrag te geven uit de Saldi reserva De krantenjongens haalden f1160,- op en nog steeds ko men giften binnen. Babykleding De Texelse plattelandsvrouwen heb ben f327,80 ingezameld voor baby- en kinderkleding voor Kenia en Ugan da. Hun aanvraag om subsidie vol doet aan de voorwaarden, maar omdat deze in december is behan deld geldt nog de oude 20% rege ling. Zij krijgen f66,-van de gemeente. I.v.m. tegelwerk is vanaf 23 januari ons voor plm. 10 dagen. Abonnementhouders krijgen deze dagen bijgeteld. Verder bericht volgt als adver tentie in deze krant. Bakkenweg 16, tel. 16541

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1