Texelse redders kwamen 28 maal in actie in '88 Waardering voor ambitieiuj activiteitenplan Tasiel Vrijwilligers zijn onmisbaar Groene kruis houdt inloop-koffieochtenden voor moeders Komende zomer thema-expositie „Van kust tot kust" Krantebezorgers: dikke fooi voor hulp Bangladesh Subsidie aanvragen Blijspel Sint Jan „Op gouden wieken" Klank- en beeldavond over Kenya als safariland Stuk in studie J PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 JANUARI De reddingboot „Siegfried Egmundis" van het KNZHRM-station Eierland en de rubberboot van de whipperploeg uit De Koog voe ren vorig jaar elk veertien maal uit, nadat voor de Texelse kust schepen of pleziervaarders in nood waren komen te verkeren. Zesmaal waren de redders gezamenlijk bij een actie betrokken. In totaal brachten ze zeventien mensen aan land, van wie er minstens zes in levensgevaar hadden verkeerd. De zwartste dag was 29 juli, toen een grootscheepse zoekactie naar een ver miste opvarende van het jacht „Maja" op touw werd gezet, maar niets opleverde. Het lichaam van de overboord geslagen Brabander spoelde later elders langs de Nederlandse kust aan. Cees Vlas, secretaris van de KNZHRM-afdeling Texel, die de feiten van het afgelopen jaar op een rijtje zette, plaatst een kanttekening bij het functioneren van de Siegfried", die in 1986 als opvolger van de „Ida Ma ry" nabij De Cocksdorp werd gestati oneerd. „We kunnen ons afvragen of de „Siegfried" qua boot wel goed is opgewassen tegen de soms zware branding in het Eierlandse Gat", al dus Vlas. Door het ontbreken van een diepere vaargeul valt deze bran ding niet te ontlopen. Daarentegen is de reddingmaatschap pij zeer te spreken over de inzetbaar heid van de whipperploeg van De Koog. Vlas: „Uit het overzicht blijkt dat men de snelle rubberboot en goed getrainde bemanning niet moet onderschatten." Hij betreurt dat de whipperploeg nog steeds niet als of ficieel reddingstation wordt erkend. Het bieden van gelegenheid aan ouders van jonge kinderen om elkaar te ontmoeten en daarbij informatie te krijgen en uit te wisselen over ou derschap en opvoeding. Dat is het doel van de inloop koffieochtenden die het Groene Kruis Texel met in gang van woensdag 1 februari eens per maand houdt in het consultatie bureau in Den Burg. Het gaat om ouders, in de praktijk de moeders, van kinderen van 0-4 jaar. Onder leiding van een moeder of ver pleegkundige vermaken de kinderen zich in de speelruimte van het ge bouw terwijl in de ruimte ernaast (waar ook de zwangerschapsgym wordt gegeven) de ouders zich met elkaar verdiepen in onderwerpen naar keuze. Er zijn bijvoorbeeld videofilms over ouder/kind-relatie, spel en speel goed, sexualiteit bij kinderen, veilig heid e.d. Verder kunnen sprekers of spreeksters worden uitgenodigd, bij voorbeeld over taalontwikkeling, jeugdtandverzorging, agressie bij kin deren, voeding en andere onderwer pen. Voor de kinderen is zo'n koffieochtend een gelegenheid om met leeftijdsgenootjes te spelen. Op de eerste bijeenkomst wordt nog niet direkt een speciaal onderwerp aan de orde gesteld maar wordt ken nisgemaakt, worden ideeën geïnven tariseerd en worden zo mogelijk werkgroepjes gevormd van ouders die willen helpen om de kofieochtenden in de toekomst te organiseren. De kosten zijn f1,50 per keer. Wie inte resse heeft kan woensdag 1 februari binnenlopen, zonder aanmelding vooraf. De ochtenden duren telkens van half tien tot ongeveer half twaalf. Wie nog meer informatie wil kan bellen met een van de leden van de voorbereidingsgroep: Marja van Etten/Tieneke Buningh (telefoon 13241 tussen 16.30 en 17.30 uur) en Nea Eelman (telefoon 18863). Van 14 juli tot en met 3 augustus exposeren Texelse kunstenaars in het raadhuis werk onder het motto ,,Van kust tot kust". Deze thematen toonstelling wordt georganiseerd door de gemeentelijke adviescom missie Kunst- en Cultuurbeleid en wordt gesteund door de provinciale ,,Toer-ln" organisatie. Tot 1 februari a.s. hebben Texelse kunstenaars ge legenheid om zich als exposant aan te melden. De te exposeren werken moeten re cent zijn en „de kust" als onderwerp hebben. Het gaat daarbij niet spe ciaal om de Texelse kust maar over de verschijningsvorm en functie van de kust in het algemeen, in heden of verleden. Net als bij vorige themaex- posties zullen weer drie prijzen wor den uitgeloofd: een kwaliteitrsprijs van f250,-, een aanmoedingingsprijs van f150,- en een publieksprijs van f100,- Geinteresseerde kunstenaars kunnen contact opnemen met mevrouw R. van Dijk van de afdeling culturele za ken, kamer 304 in het raadhuis, tele foon 13041, toestel 132 (niet op woensdag- en vrijdagmiddag). Zoals in de inleiding al is opgemerkt, was 29 juli de meest bewogen dag. Vooral de mannen van de whipper ploeg hadden die dag weinig rust. Eerst kregen zij een melding van een catamaran in nood ter hoogte van paal 18. Twee zeilers hadden zich overmoedig de Noordzee op begeven en kregen daar te kampen met zware zee en materiaalpech. Dankzij de hulp van de Koger whippers kwamen ze met de schrik vrij, een actie die zeer snel verliep. Het bleek de voor bode van een grootscheepse redding- /zoekactie later op de dag Nauwe lijks waren de whipperploeg-leden van het strand, of de „pieper" ging wederom af. Ditmaal betrof het een oproep voor assistentie bij de zoekac tie naar een van het zeiljacht „Maja" overboord geslagen man. Terwijl een deel van de whipperploeg langs het strand patrouilleerde, begaven ande ren zich met de rubberboot in het Ei erlandse Gat. De „Siegfried Egmundis" had zich inmiddels over de overgebleven opvarende van de „Maja" ontfermd en de man aan land gebracht. Vervolgens werd volop meegeholpen aan de zoekactie naar de vermiste. Een actie, die ongunstig werd beïnvloed door de tussenkomst van twee inwoners van De Cocks dorp, die op eigen houtje voor „red der" wilden spelen en een poging deden om de ronddrijvende „Maja" te bergen. In het Eierlandse Gat kwa men ze echter in moeilijkheden, waarna een helikopter redding moest brengen. Belgisch jacht Een andere gedenkwaardige actie was de bergingspoging van de „Co- metonz", een Belgisch jacht dat op 22 augustus ten zuiden van de Sluf ter was gestrand. Een zware geza menlijke inspanning van de „Siegfried" en de whipperploeg ten spijt, lukte het niet om het jacht vlot te trekken, zodat er uiteindelijk een telekraan aan te pas moest komen en het jacht over land kon worden afgevoerd. Het „seizoen" werd ge opend op 15 maart. Station Eierland werd gealarmeerd omdat de TX 30 aan de grond was gelopen. De kotter slaagde er echter in op eigen kracht los te komen, zodat de „Siegfried" in het reddingboothuis kon blijven staan. De laatste melding kwam bin nen op 28 november. Zowel de „Siegfried" als de whipperploeg wer den ingeschakeld voor hulp aan een in nood verkerend jacht, dat in snel treinvaart over de Noordzee in zuide lijke richting dreef. De „Siegfried" kon het schip niet achterhalen en ook de whipperploeg, die stand by op het strand vertoefde, hoefde uit eindelijk niet in te grijpen omdat de Helderse reddingboot „Suzanne" het jacht bijtijds wist te onderscheppen. Veel meldingen hadden te maken met de recreatievaart: zo'n tienmaal werd assistentie gevraagd voor surfers of catamarans in nood. Éénmaal (op 3 september) werd gezocht naar een vermiste zwemmer. Van een vals alarm was sprake op 22 mei, toen de „Siegfried Egmundis" en de whipper ploeg op zoek gingen naar twee on voorzichtige surfers. In een aantal andere gevallen was de melding niet vals, maar was het betreffende vaar tuig al op eigen kracht of met hulp van anderen uit de nood verlost. Op 29 juni rukte de „Siegfried" uit voor een bootje dat op de Vliehors was gestrand. Toen men dichterbij kwam, bleek het om een boomstam te gaan. Op de terugweg kon de bemanning toch nog een goede daad verrichten, want toen werd een zeiljacht uit de Eierlandse Gronden geloodst. Aan wal Aan wal gebeurde in 1988 ook het nodige Op 12 juni beleefde de KNZHRM-afdeling Texel een zwarte dag toen de jongste medewerker Jo- han de Smidt bij een verkeersongeval om het leven kwam. Sinds 15 september is de kustwacht- post Eierland niet langer 24 uur per dag bezet, waardoor de meldingen thans anders tot stand komen. De coördinatie van acties is nu in han den van het kustwachtcentrum in IJ- muiden. Dat dit nog niet soepel loopt, bewees de redding van opva renden van de coaster „Baden" op Tweede kerstdag, enkele mijlen uit de kust ter hoogte van de Slufter. Als toen een toevallig in de buurt verke rende sleepboot van Smit-Lloyd niet de „Suzanne" had ingelicht, had dat misschien heel anders kunnen aflo pen. Bij deze actie waren de Texelse redders niet betrokken. Voorts voert secretaris Cees Vlas achter de scher men de nodige correspondentie inza ke de concurrentiestrijd die er zo nu en dan is met Den Hel der. Het gebeurt wel eens dat de kustwacht Huisduinen eerst een Hel ders bergingsbedrijf tipt, alvorens een beroep te doen op de KNZHRM. Ge hoopt wordt dat daar in 1989 veran dering in wordt gebracht. Negen bezorgers van de ochtendbla den De Telegraaf, de Volkskrant en Trouw kunnen terugzien op een geslaagde actie voor een goed doel. Acht krantejongens en één krante meisje haalden met kerst en nieuw jaar f1160,- aan fooien op, een bedrag dat zij geheel bestemden voor hulp aan het door overstromin gen geteisterde Bangladesh. De circa 700 abonnees geven vol gens goed gebruik hun bezorger aan het eind van elk jaar een extraatje, maar ditmaal hadden zij volgens de bezorgers dieper in de buidel getast dan normaal. Voor het ophalen van de fooi gingen de bezorgers niet 's morgens vroeg langs de huizen, maar maakten ze overdag een extra ronde waarbij ze persoonlijk een wenskaart overhandigden. Op die kaart waren bijzonderheden over de actie van de krantebezorgers vermeld, vi/oensuay- middag overhandigde de groep het bedrag in een envelop aan één van de zeven Nederlandse organisaties die bij de internationale hulpactie voor het Aziatische land is betrokken. Namens het Rode Kruis nam Lies- beth Rijk, secretaresse van de afde ling Texel, het geld in ontvangst uit handen van bezorger Frans Witte. Zij gaf de aanwezigen vervolgens een in druk van de noodsituatie in Bangla desh en vertelde waaraan het geld zoal wordt besteed. De bijeenkomst in het Rode Kruisge- bouw werd bijgewoond door Hans Zijm van het krante-agentschap, twee vertegenwoordigers van De Telegraaf Iinspecteur regio Texel J. Wiltenburg en H.J. Tissen, redakteur van het per soneelsblad Primaen door enkele ouders. De gemeente Texel vond de spontane actie (de bezorgers deden zoiets voor het eerst) zó geslaagd, dat het bedrag met 35 procent werd verhoogd. Wie de krantebezorgers heeft gemist, maar wél een gift wil doen, kan een bedrag overmaken op giro 800800, Den Haag onder ver melding van „Bangladesh". Eén van de zes gezamenlijke acties in 1988 van de Koger whipperploeg tvoorgrondl en de bemanning van de ..Siegfried Egmundis" (op zeen 22 augustus deden ze een vergeefse poging het Belgische jacht ,,Cometon2". dat was gestrand ten zuiden van de Slufterlos te trekken. I Gadegeslagen door zijn acht mede-actievoerders overhandigt krantebezorger Frans Witte het resultaat aan Rode Kruis Texel-secretaresse Liesbeth Rijk. Het college heeft haar waardering uitgesproken over het ambitieuze ac tiviteitenplan van jongerencentrum Tasiel. In het plan wordt niet alleen gesproken over nieuwe en al be staande werkzaamheden van het jongerencentrum, maar ook over het vrijwilligersbeleid. Het centrum draait voor 90% op hulp van vrijwil ligers. Het doel van de activiteiten van Ta siel is jongeren, met name scholieren, op een zinvolle manier bezig houden zodat ze niet in speelhallen rondhan gen of doelloos door Den Burg slen teren. De activiteiten worden gedaan door vrijwilligers, met ondersteuning en begeleiding van beroepskracht An- dries Huberts. Er is een vijftal werk groepen waaronder de taken zijn verdeeld. Iedere werkgroep heeft een eigen budget, Huberts zorgt voor een financiële controle. Er zijn vaste regels waar iedereen zich aan heeft te houden. Zo mag in geen geval overdag alcohol worden geschonken en mag 's avonds geen alcohol worden verkocht aan jonge ren beneden de 16 jaar. De activiteiten van Tasiel starten be gin, oktober, als ook de scholen weer volop draaien. Er is een redelijke hoeveelheid vrijwil ligers, maar die zitten over het alge meen overdag op school. Omdat er maar één beroepskracht is, moet eigenlijk iemand worden gevonden die overdag de zaken kan waarnemen in geval van ziekte. Opvang De opvang van scholieren in de mid dagpauzes wordt gestimuleerd met verschillende activiteiten: op maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag wordt een videofilm gedraaid, er wordt goedkoop koffie en thee ver kocht, vanaf 1 november wordt op woensdag soep gemaakt, er is lec tuur en er kunnen spelletjes worden gedaan als tafeltennis, dammen, schaken en binnenkort ook tafelvoet bal. Muziek is niet weg te denken van Tasiel, maar de keuze ervan zal worden afgestemd op de aanwezige bezoekers. Maandelijks zijn er soosavonden, waarbij jongeren in een ongedwon gen sfeer bijeen kunnen zijn. Bij over dadig alcoholgebruik zal worden ingegrepen. Saai Zondagmiddagen zijn vaak saai. Twee keer zal daarom op een zondag een film worden vertoond in Tasiel, één keer wordt een soosmiddag gehou den en één keer een politiek café. De werkgroep verslavingen is opge heven, maar het Open Jeugdwerk zal een deel van de taken overnemen. Er wordt op Texel in de lessen maat schappijleer veel aan voorlichting ge daan. Het Open Jeugdwerk kan hierop een aanvulling geven. Dit zal gebeuren in thema-avonden over al cohol, drugs, politiek, huisvesting, va kantiewerk en discriminatie. Er zal een beroep worden gedaan op in stanties, toneelgroepen, leerkrachten, mensen uit de politiek en anderen die bij een bepaald thema kunnen wor den betrokken. Zulke avonden vragen veel voorbereiding en voorlichting en zullen dus de nodige tijd vergen van vrijwilligers. Tieneravonden Omdat in Den Burg weinig wordt ge daan voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar, wil men op vrijdag tie neravonden houden. Jongeren van deze leeftijd vragen een bepaalde aanpak en omdat deze kennis niet in huis is zal Huberts moeten worden bijgeschoold. Sport en spel neemt een belangrijke plaats in bij Tasiel. Er is een basket ballteam en als er voldoende belang stelling voor is komt er ook een volleybalteam. Daarnaast zal er een tafeltennis- en een tafelvoetbalcom petitie worden gehouden. Behalve in de zomervakanties zal er iedere maand een optreden van een Texelse popgroep worden gehouden. Het is afhankelijk van de financiële situatie of ook een keer een pop groep van de overkant kan worden aangetrokken. Om iedereen van alle activiteiten op de hoogte te houden zal een krantje worden uitgegeven. De redactie van dit huisorgaan zal worden gevormd door vrijwilligers en eventueel be zoekers. Luilak Losse activiteiten vinden plaats op luilak, kerst, oud en nieuw enz. Het komt ook voor dat andere instanties een beroep doen op het Open Jonge renwerk en dat kan ook onder de los se activiteiten vallen, bijvoorbeeld koninginnedag, spelletjes voor de scholen en het NJHC. Veel vrijwilligers houden zich bezig met verbouw en onderhoud zoals verven, repareren van meubilair en geluidsapparatuur, het verzorgen van de planten en schoonmaakwerk- zaamhedén. Openingstijden Omdat Tasiel hoofdzakelijk wordt be zocht door scholieren zal het cen trum tijdens de vakanties gesloten zijn. Van maandag tot en met vrijdag is Tasiel geopend van 11.00 tot 17.00 uur, op donderdag één keer per maand van 20.00 tot 22.00 uur en iedere vrijdag ook van 20.00 tot 23.00 uur. Zaterdags is het centrum geopend van 21.00 tot 02.00 uur en zondags van 14.00 tot 17.00 uur. Een aantal vrijwilligers zijn onder ge bracht in een werkgroep. Alle werk groepleden vormen een projectraad, die beslist over de activiteiten van Tasiel. De uitvoering wordt over het algemeen gedaan door de werkgroe pen en losse vrijwilligers. Er is een jaarlijkse doorstroming van vrijwilligers, omdat scholieren aan de MEDEDELINGEN VAN B EN W B en W hebben aan verenigingen die mogelijk in aanmerking komen voor exploitatiesubsidie formulieren toe gestuurd waarmee deze subsidie voor volgend jaar kan worden aange vraagd. De formulieren moeten uiter lijk 1 april a.s. ingevuld worden geretourneerd. Er wordt in de begeleidende brief op gewezen dat dit niet moet worden opgevat als uitnodiging om subsidie aan te vragen als dat eigenlijk niet nodig is. Het wordt op hoge prijs gesteld als de verenigingen hun fi nanciën met eigen middelen rond krij gen, maar als dat echt nodig is, kan hulp worden geboden volgens de re gels van de subsidieverordening. Verenigingen die voor subsidie in aanmerking willen komen, maar geen formulier hebben gehad, kunnen dit zelf afhalen bij de afdeling culturele zaken in het raadhuis, kamer 304. Hier kan men ook formulieren krijgen voor het aanvragen van investerings subsidie. overkant gaan studeren. DaardooL moeten iedere keer opnieuw vrijJ gers worden ingewerkt. Vorming niet mee, maar begeleiding is nol zakelijk. Ook het vrijwilliger zijn niet altijd mee. Het kost tijd, vaal meer dan men van tevoren dachtl men neemt een bepaalde verpliclj op zich, de werkdruk is soms grcë en zoals bij alle soorten werk dot" zich soms teleurstellingen voor. Dj' staat tegenover dat vrijwilligers ra anderen aan hetzelfde werken enl streepje voor hebben op „gewon,, bezoekers. De consumpties zijn g| als men „in dienst" is. Eén keer jl jaar wordt een vrijwilligersfeest gegeven. Het kan gebeuren dat een vrijwil zich schuldig maakt aan zaken d gen de regels indruisen, zoals he verkopen van drugs in het centru ongeoorloofd verblijf in Tasiel buil openingstijden of het regelmatige nakomen van afspraken. In zo'n t zal Andries Huberts een gesprek: ren met de betrokkene en mocht^ dan nog niet goed gaan, dan volt „ontslag". Een vrijwilliger kan zelij ook ontslag nemen, maar dan we,( met opgaaf van redenen. Amateurvereniging Sint Jan geefij terdag 11 februari een uitvoering het stuk „Op gouden wieken". D| gebeurt in De Lindeboom, aanvatj| 20.00 uur. Het blijkt steeds weerj moeilijk voor de amateurtoneelcl^l geschikte stukken te vinden die i'a doen aan de gewenste bezetting k die de kwaliteit bezitten om die qj uitvoering per jaar het publiek enS spelers het amusement te geven zij verwachten. Met dit door Pete:,! Yeldham geschreven blijspel meer' Sint Jan echter een „juweel" in die te hebben genomen. In ,,De Schakel" (ingang naast Hervormde kerk in Den Burg) is d' derdagavond 26 januari een klanl en beeldreportage te zien over Ke nya, bedoeld om een indruk te g«f van de indrukwekkende natuur va dit Oost-Afrikaanse land en de nv gelijkheden om erheen te reizen. De opnamen van landschappen, vogel- en ander dierenleven zijn maakt door Jean Luc Busschaert;1 Steendorp (België) die de avond I georganiseerd in samenwerking r oud-Texelaar Jan Witte Nzn. Het i bijzonder fraaie dia's geworden di; met twee projektoren „overvloeien: worden vertoond. Busschaert en te hopen met deze avond interest wekken voor reizen naar Kenya, ej land vol contrasten: tropische kusl massieve bergketens, wildrijke valf en en savannes, uitgestrekte mer«l uitgedoofde vulkanen en dichte vul den. In deze landschappen bevindl zich de wereldberoemde nationaleL parken met onvoorstelbare aantak wilde zoogdieren en vogels. De toi gang is gratis; aanvang 20.00 uur Toneelgroep SVC uit De Cocksdoil heeft het stuk „Een meisje als jij"] geschreven door Bram van der LyJ in studie genomen. Het zal op zaïj dag 11 maart worden opgevoerd.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2