Veiling landbouwmaterialen in manege Akenburg Twee vliegen in één klap De nieuwste recepten Een MAGNETRON m BAKKER EC DESA Tweede winterkeuring net veiling succesvol PSP over afdekken vuilnisbelt: Imma 152 winterkampioen 1 rompstraat en Ruysiaan rorden opnieuw bestraat Turkse vrouwen bij FNV vrouwenbond Optreden nieuwe band Opgevoerde bromfiets Nieuwe werkgroep houdt zich alleen bezig met alcoholverslaving II HIJDAG 20 JANUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 rr* M r +Wr In manege Akenburg zal woensdag 1 maart een openbare veiling worden gehouden, die vooral voor agrariërs interessant belooft te zijn. Het is een veiling van landbouwmaterialen, waarbij gedacht moet worden aan maaimachines, kunstmeststrooiers, hooischud- ders, rooimachines, eggen maar ook aan kleinere handgereed schappen zoals slijpschijven, vorken, spades, boormachines, lasapparaten terwijl artikelen als kisten, gaasbakken e.d. in aan merking komen. Het evenement wordt georganiseerd door de Stichting Overdekte Manege met als doel extra inkomsten te ver werven ter financiering van de uit breiding van de manege. „We proberen van die veiling wat leuks te maken", zeggen organisatoren Henk Winterkampioen Emma 152, geflankeerd door J. Putten en familie. Uiterst links llntendame rijke Witte. Inzet: de reservekampioen Geertje 173 van C.J. Witte. in beste uier en een prachtig ach- twartier". Deze vaktaal was msdag te horen in manege Aken- waar een wintershow en een Ing met koeien werd gehouden, een tevreden man ging J. Rutten huis: zijn 3-jarige koe Emma werd niet alleen kampioen, aar kreeg ook de beker voor de late uier. jrig jaar werd eind februari door BI Texelse fokkerclubs voor het jrst een winter-koeienkeuring met lama een veiling gehouden. Dit is jldzaam in Noord Holland. De Biste keuringen worden in de zo- pi gehouden. Koeien die in die tijd Jroog" staan hebben geen fraaie ui en zijn dan dus niet in keuring- (ónditie. Deze dieren komen op een interkeuring wel op hun voordeligst anege Akenburg Is een prachtige fcómodatie voor een koeienkeuring. les was perfect verzorgd: van de iluidsinstallatie en het uitgebreide tgevoerde programmaboekje tot de >wel de Trompstraat in Oudeschild s een deel van de Ruysiaan in De aog zijn dringend aan herstraten ie. De gemeente trekt hiervoor ^•pectievelijk ƒ150.000,- en 30.000,- uit. de Trompstraat is een sterke lorvorming waardoor plassen op weg blijven staan. Dat komt door- de ondergrond te slap is. Hoeveel ïdverbetering nodig is, zal pas tij- is het werk kunnen worden vast- teld. De fundering van de weg zal rden verstevigd met een laag hoo- 'enslakken. een onderzoek met een speciale lera is gebleken dat de riolering de Trompstraat over een lengte 125 meter voor vervanging in imerking komt. Dit zal gelijk met herstraten worden aangepakt, deel van de Ruysiaan is twee geleden opgeknapt. Het resteren- deel, ongeveer 450 meter, ver- ït ernstige spoorvorming. De at is „uitgereden" waardoor ruim- ussen de klinkers is gekomen. Dit zo spoedig mogelijk worden ver- len. keuringsring en de glanzend gewas sen koeien. De jurering was in han den van J. Aantjes, veilingmeester van de Coveco uit Zuid Holland. Hij was zeer te spreken over de rubrie ken en vond de kwaliteit van de die ren beter nog dan vorig jaar. Bij de melkvaarzen was een la- premie voor Pietje 19 van C.W. Hin uit Oudeschild. Deze koe kreeg te vens een prijs voor de mooiste uier. Maaike 45 van maatschap M. van Exel kreeg een 1b en er was een 1c voor Martha 66 van firma J. Rutten uit De Cocksdorp. Absolute toppers De drie koplopers in de rubriek Twen- ters waren volgens jury Aantjes ab solute toppers. De onderlinge verschillen waren erg klein. De 1a- premie en de prijs voor de mooiste uier waren voor Emma 152 van de firma J. Rutten. Ria 193 van maat schap C.J. Witte uit Oosterend kreeg een 1b en Nina 249 van maatschap H. Tjepkema uit De Waal een 1c. Ook in de rubriek Oudere Koeien wa ren de drie koplopers van grote klas se. Een 1a mooiste uier was voor Geertje 173 van maatschap C.J.Witte. Aaltje 25 van maatschap H. Tjepke ma kreeg een 1b en er was een 1c voor Ina 96 van L.C. Eelman uit Oosterend. De drie beste koeien uit de drie ru brieken mochten nog een keer terug Dinsdag aanstaande houdt de Vrou wenbond FNV een avond, die in het teken staat van de Turkse vrouw. Voor de pauze wordt de eenacter „Als je een vogel wilt zoenen" opge voerd door drie leden van de toneel vereniging Oosterend. Hierin wordt de positie van een Turkse vrouw in Nederland belicht. Na de pauze wordt de film „Vrouwen in Turkije" vertoond. De^e film geeft een beeld hoe deze vrouwen in hun eigen land leven en werken. In Nederland wordt wel eens de indruk gewekt dat Turk se vrouwen dom en ouderwets zijn, maar de film laat zien dat dat geens zins het geval is. De avond wordt ge houden in De Buureton en begint om 20.00 uur. Niet-leden zijn van harte welkom tegen betaling van ƒ2,50. in de ring voor de kampioenskeuring. Dit gaat meestal volgens een afval- systeem, waarbij uiteindelijk drie die ren overblijven. Om de spanning erin te houden liet de jury alle negen koeien in de ring blijven. Hoewel de onderlinge verschillen erg klein waren kon toch een winnaar worden aange wezen. Dat was Emma 152 van J. Rutten. Deze koe kreeg tevens de be ker voor de beste uier. Reservekampioen werd Geertje 173 van C.J. Witte. Veiling Veertien koeien waren ingeschreven voor de veiling: vier Piemontesen, twee stiertjes en acht melkkoeien. De dieren gingen allemaal van de hand voor prijzen tussen de ƒ1050,- en ƒ3500,-. In totaal werd voor meer dan ƒ30.000,- verhandeld. Wie de eerste inzet deed kon rekenen op 1% van het inzetbedrag, maar liep na tuurlijk het risico eraan vast te blijven zitten. Dat is echter bij niemand ge beurd. De organisatie had gehoopt op meer inzendingen. Secretaris J. van Tunen: „Eén minder dan vorig jaar, dat viel toch wat tegen. Toch was er wel veel belangstelling voor de veiling". Gezien het succes, mede te danken aan lintendame Marijke Witte die iedere prijswinnaar met een dikke zoen beloonde, zal de winter- koeienkeuring met veiling wel een vaste traditie worden. van Slageren en Piet Daalder. „Een soort boelhuis, maar dan heel uitge breid. We denken dat die veiling in een behoefte voorziet. In allerlei be drijven op Texel staan agrarische werktuigen die de eigenaar niet meer nodig heeft maar waar anderen best geld voor over hebben. Wij willen er voor zorgen dat kopers en verkopers met elkaar in contact komen". Geen concurrentie De Stichting overdekte Manege wil niemand op Texel concurrentie aan doen. Wegens het specialistische ka rakter (uitsluitend landbouwmateria len) zal de jaarlijkse boedelveiling van de Lionsclub er nauwelijks schade van ondervinden en met de Lions wordt in zekere zin zelfs samenge werkt, wat blijkt uit het feit dat land bouwwerktuigenexpert en Lions-lid Paul Kikkert erbij betrokken is. Die bepaalt of de ingebrachte materialen aan redelijke eisen voldoen; het mag geen rommelmarkt worden. Ook de landbouwmechanisatiebedrijven en loonbedrijven van Texel stemmen van harte met de veiling in. Ook de gang van zaken zal ongeveer hetzelfde zijn als bij de Lions-veiling. Een verschil is dat de inbrengers van goederen geen minimum prijs kunnen bepalen. Wie toch wil voorkomen dat zijn spullen voor een te laag bedrag in andere handen overgaan, moet zelf méér bieden en daardoor eigenaar blijven. Wie opbiedt tot boven f2000,- verdient strijkgeld („plok"). Kijkdag Maandag 27 februari kunnen de spul len worden ingebracht tussen 10.00 en 16.00 uur. De meeste machines zullen in verband met de ruimte op het terrein bij de manege, dus in de openlucht moeten worden opgesteld. Van goederen die in grote aantallen De plannen om de vuilstorplaats bij 't Horntje te sluiten en af te dekken met een meter „arme" grond, vallen samen met het voornemen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels om het naburige weidevogelgebiedje ,,'t Stoar" uit te die pen en opnieuw in te richten zodat meer waterpartijen ontstaan. Als de 5000 m3 grond die daarbij beschikbaar komt door de ge meente wordt gekocht om de stortplaats af te dekken, worden de duinen langs de Mokbaai min of meer in eer hersteld en wordt tegelijk 't Stoar een veel aantrekkelijker natuurgebied. Twee vliegen in een klap. Koken met een magnetron is eerst even wennen. Maar als u het onder de knie heeft, gaat een culinaire wereld voor u open. De nieuwste recepten komen binnen uw bereik. Met alle voordelen van dien. Sneller klaar, smakkelijker, gezonder en meer gevarieerd, om maar wat te noemen. Welke magnetron u moet kiezen, de beste kookboeken, hoe het werkt.... daar zijn wij voorl Den Burg - Weverstraat 15 tel 02220 12346 Een magnetron koopt u bij Dit idee is geopperd in een een ,,Af- dekplan" dat vorige week door de PSP-fractie aan het gemeente bestuur is aangeboden en dat zo on geveer alle gegevens bevat die nodig zijn om de storplaats af te dekken op een wijze die zo gunstig mogelijk uitpakt voor landschap, flora en fau na van deze omgeving. De zestien pagina's tellende notitie, samen gesteld door Peter Bakker, bevat naast een beschouwing over hoe het afdekken van de belt moet worden aangepakt, een kaart van de bespro ken omgeving, verslagen van onder zoeken die zijn uitgevoerd door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, een tekening van het ontgravingsplan voor 't Stoar en een lijst van alle in 't Stoar en in het aangrenzende terrein De Petten voorkomende vogel- en planten soorten. Juiste moment Over het afdekken van de vuilnisbelt wordt al enige jaren gesproken en een deel van de grond die daarvoor nodig is, is door de gemeente zelfs al aangekocht. Aanleiding om nu met de notitie te komen was dat zich op het ogenblik zeer aantrekkelijke mo gelijkheden voordoen voor grondaan koop in de directe omgeving, niet alleen in 't Stoar (waar slechts 5000 m3 vandaan kan komen) maar ook op enkele andere terreinen. „Arm" Belangrijk is dat die grond voldoet aan de eisen die door de provincie zijn gesteld. Het moet namelijk „ar me" grond zijn, vergelijkbaar met duinzand, zodat er straks op de belt weer een echte duinbegroeiing ont staat. Over wat precies onder arme grond moet worden volstaan heeft op Texel enige verwarring geheerst, maar in de notitie wordt het precies uitgelegd. De grond die de gemeente inmiddels heeft gekocht en die vrij kwam bij het graven van de jachtha ven van Oudeschild, was landbouw kundig gezien inderdaad arm. Om op deze grond gewassen te kunnen te len zouden namelijk verschillende meststoffen moeten worden toege voegd. De provincie oordeelde echter toch dat de grond te rijk was om als definitieve afdeklaag te dienen. De grond moet namelijk een laag leem- en lutumgehalte hebben en er mag ook maar weinig fosfaat en kali in zitten. Goede gelegenheid Het komt mooi uit dat in de direkte omgeving van de stortplaats twee agrarische ondernemers en de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels plannen hebben om hun respectievelijke gronden te verlagen en opnieuw in te richten. De boeren willen hun land daardoor voor hun bedrijfsvoering meer geschikt maken en Vogelbescherming wil haar huidi ge weideterrein zodanig vergraven dat het gaat lijken op het aangren- In jongerencentrum Tasiel geeft de beginnende Texelse band „4 $ale" zaterdag een try-out optreden. Aan vang 22.30 uur Na dit optreden is er een sessie (samenspel van muzikan ten die op het podium een aantal muziekthema's ten gehore brengen). De sessie-muzikanten zijn al uit in schrijving vastgesteld, dus meespelen door anderen is op deze avond niet mogelijk. De sessie zal omstreeks 23.30 uur beginnen. De zaal is om 21.00 uur open en de entree is gra tis. zende natte gebied De Petten van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten. De Petten is een van de populairste vogelbroedplaatsen van Texel omdat de openbare weg er vlak langs loopt en vogelliefhebbers er dus van korte afstand en eventueel vanuit de auto fraai zicht op hebben. De percelen aan de Watermolenweg en het Molwerk waar de grond straks kan worden afgehaald zijn eigendom van A. Bruin uit Den Hoorn die 20.000 m3 kan leveren, C.J. Kikkert die 3000 m3 kan leveren en de reeds genoemde Vereniging tot Bescher ming van Vogels die straks 5000 m3 grond beschik baar heeft. Alle eigenaars hebben al een ontgrondingsvergunning. Onder zoek wees uit dat de grond van Bruin nog wat fosfaat bevat, zodat deze het beste als onderlaag kan worden gebruikt. De grond van het Mo lenstuk en het Vogeltjesland is echt arm volgens de normen van de pro vincie en kan daarom als bovenste deklaag worden gebruikt. Ook is het mogelijk gebruik te maken van de grond die de stortplaats omzoomt, waarover de betreffende instanties zouden moeten worden benaderd. Het thans tamelijk stijle en strakke talud aan de zuidwestelijke kant van de vuilstort zou bij het afdekken en vergraven een wat „duinvormiger" karakter kunnen krijgen. Daarbij blijft tevens een hoeveelheid arm duinzand over. Iets dergelijks kan ook aan de noordoostkant gebeuren. Vlieren Ondanks het arme zand zal er toch een bemestend effekt uitgaan van het nieuwe kunstmatige duin, omdat het regenwater via het begraven huisvuil meststoffen opneemt en ver volgens afvloeit naar de directe, lage re omgeving. In die lagere delen zouden daarom vlierbosjes geplant moeten worden. De kalkrijkdom van de afdekgrond zou bestreden kunnen worden door het aanplanten van duindoorns, die vanzelf weer verdwij nen als het kalkgehalte afneemt. De storplaats zou in het bestem mingsplan weer de bestemming „duingebied" moeten krijgen. De afgedekte stortplaats zal door een en ander onderdeel worden van een fraai natuurgebied. In De Petten en 't Stoar broeden, rusten en fourageren maar liefst 56 vogelsoorten en er zijn 120 soorten planten geteld. Voor de grond die afkomstig is uit de jachthaven heeft de gemeente inder tijd f6,- per m3 betaald. De nu te verwerven grond kan daarmee con curreren, zo meent de samensteller van het PSP-afdekplan. Volgens de gemeentebegroting is voor de afdek king f300.000,- uitgetrokken. Totaal is 25.000 m3 grond voor de afdek king nodig. geveild worden (bijv. gaasbakken, bol- lenkisten e.d.) kan alleen een monster worden neergezet. Dinsdag 28 fe bruari is kijkdag. Aan de hand van een catologus die ter plekke te koop is, kunnen belangstellenden de inge brachte kavels bekijken van 10.00 tot 17.00 uur Het is belangrijk dat dit zorgvuldig gebeurt want de veiling zelf is in de manegebak en van daar uit heeft men geen uitzicht op de goederen. Puur Texels? De organisatoren hopen 300 400 kavels te kunnen veilen, waarbij de voorkeur wordt gegeven aan inbren gers van Texel. Die kunnen hun spul len tot 10 februari opgeven. Als dan nog niet genoeg is ingebracht bena deren de organisatoren overkantse bedrijven en/of particulieren. Voor op gave kan men terecht bij het secreta riaat: Nel van Slageren, Hoofdweg 28 1795 JD De Cocksdorp, telefoon 11746 of 11605. Wie iets wil kopen op de veiling heeft een kopersnum mer nodig dat ter plaatse gratis ver krijgbaar is. Catalogussen kosten f2,50. Het profijt dat de manege van de veiling heeft bestaat uit 10% van de opbrengst die aan de koper in re kening wordt gebracht plus 5% die door de verkoper moet worden be taald. Direct na aankoop moet wor den afgerekend in geld, girobetaalkaarten of bankcheques (géén bankoverschrijvingen) anders krijgt men de gekochte artikelen niet mee. De veiling wordt gehouden ten over staan van notaris Boswijk. Veiling meester is Niek Otsen van de Coöp. Ned. Bloembollencentrale. Verbouwing De opbrengst van de veiling is dus bestemd voor het fonds dat de Stich ting bezig is te vormen voor de uit breiding van het gebouw. Het is de bedoeling de manege 30 meter lan ger te maken, waardoor de bak 20 meter langer kan worden en tien me ter berging ontstaat. Door die vergro ting zal het mogelijk zijn om aan twee groepen tegelijk les te geven, komen er meer mogelijkheden voor aangespannen rijden en ontstaan er ook meer wedstrijdfaciliteiten. Ook wordt dan voldaan aan de eisen voor de hoogste dressuur- en springcate- gorie waarvoor een bak van ten minste 20x60 meter nodig is. De huidige ruimtenood hangt nauw sa men met de uitbreiding van de rui tersport die door de manege is veroorzaakt. Het ledental van De Waddenruiters is bijvoorbeeld geste gen van 13 naar 35. Een 18-jarige bromfietser probeerde vrijdag (de dertiende!) op het fietspad langs de Schilderweg met hoge snelheid aan de lange arm der wet te ontkomen, maar aan de hand van het verzekeringsplaatje werd hij opgespoord. Zijn opgevoerde brom fiets werd in beslag genomen. Texel krijgt een nieuwe werkgroep die zich zal verdiepen in mogelijkhe den om verslaving tegen te gaan. Men zal zich daarbij voorlopig beper ken tot alcoholverslaving omdat wordt gevreesd dat de werkgroep al gauw het spoor bijster zal raken als zij zich ook met medicijnverslaving, gokverslaving, nicotineverslaving, etc. zou bezig houden. Het wordt een werkgroep onder ge meentelijke verantwoordelijkheid, dit in tegenstelling tot de oude werk groep die een „particulier" karakter had en alle vormen van verslaving wilde bestrijden. Mogelijk mede als gevolg van die ambitieuze doelstelling is daar weinig van terecht gekomen en is de groep ter ziele gegaan. De nieuwe werkgroep zal het ge meentebestuur adviseren wat betreft een alcohol ontmoedigingsbeleid en ook voor voorlichting zorgen. Lande lijk gebeurt er op dit gebied al het een en ander en daarbij zal aanslui ting worden gezocht. Samenstelling De nieuwe organisatie zal bestaan uit een werkgroep en een kerngroep. De kerngroep bestaat uit de ambtenaren voor volksgezondheid en jeugd- en jongerenwerk (een van de twee zal het scretariaat behartigen), een verte genwoordiger van de Jellinek- dependance „De nieuwe Skuul" en vertegenwoordigers van onderwijs en maatschappelijk werk. In de werk groep zullen verder mensen zitting hebben van de Texelse horeca, politie, open jeugdwerk, basisonderwijs, LBO en RSG. Door deze aanpak wordt het mogelijk de activiteiten projektmatig aan te pakken, waarbij de werkgroep het draagvlak vormt van de kern groep die met de coördinatie is belast.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5