Cjrocn Ttvartsjexels in het L, /erguisde machtigingen rachten overwinning ortaan één stem per f100,- bij TVL Geld Lionsveiling naar MST en reumavereniging Raadsleden willen jaarrekening VVV elaar (45) ongedeerd muiteling Classificatie straks uitsluitend met sterren Kraaiende haan niet te vangen Mijlpaal... Luchtvaartmuseum wil geen subsidie Teveel gedronken WITTE DISKETTES 5.25" 10 stuks ƒ10, Mr UINbUAij JAIMUAKI 1989 trie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon |0 12741. i werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Frans Hopman, Pater blem 27. Den Burg, telefoon 02220 15472 ■advertenties, abonnementen, etc.. feveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Ion 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs 120,20 per kwartaal; los f\.— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01 742; NMB nr. 67.34 60.398 gebruikmaking van een middel dat door het bestuur zelf ;ympatiek" werd genoemd is donderdagavond door de Texel- ^ereniging van Logiesverstrekkers besloten om de macht van ileine logiesverstrekkers binnen de vereniging te beperken, ar het stemrecht te koppelen aan de hoogte van de contribu- Voortaan kan men één stem uitbrengen per f100,- lidmaat- ïapsgeld. leine logiesverstrekkers voelden rvoor niets en waren in vrij gro- letale naar de vergadering geko- om het voorstel af te stemmen, leidooien van het bestuur brach- len niet tot inkeer. Dat het jursvoorstel er toch met vlag en >el doorkwam, was te danken wijten) aan de honderden itigingen waarvan de voorstan- zich hadden voorzien. Daardoor en de 75 bezoekers van de ver- ring toch 320 stemmen uitbren- Daarvan waren er 252 voor, 4 !o en 64 tegen. ele machtigingen waren vooral lebracht door de verhuurders- ddelaars die ze met weinig te van hun cliënten hadden ge in zodat hun overwinning bij Raat vast stond. De kleine ver- jrders hadden een dergelijke actie lelaten. Het bestuur was op de >gte van de stemmenovermacht, _ar deed toch zijn best om de klei- Ipgiesverstrekkers over de streep ■gen. Laatste keer 'haaldelijk werd erop gehamerd de huidige machtsverhoudingen nen de TVL onbillijk zijn en dat de ne logiesverstrekkers volgens de uwe opzet ook nog heel wat te tellen hebben, mede door het feit zij met drie vertegenwoordigers in bestuur zijn „oververtegenwoor- iff. Niet meer dan enkele kleine luurders konden voor die gedach- „Ik krijg zelfs maandoverzich- ffln van ieder clubje dat in de Biiureton speelt of vergadert. Dan mag ik toch zeker wel een laarrekening verwachten van me club van vier ton?" Peter Bakker (PSP) was verontwaar digd tijdens de donderdagavond gehouden commissievergade ring voor financieel, econo misch en technisch beleid. Dat fcwam dus omdat hij en zijn collega-raadsleden geen exem- olaar van de jaarrekening van de VVV hadden ontvangen. Gezien het geldbedrag dat door (fe gemeente jaarlijks in de VVV wordt gestoken, vond hij hei geen stijl. Andere commis- ae/eden vielen hem bij. 15-jarige Oosterender mag van spreken na het ongeluk dat donderdagochtend in de Wierin- eer overkwam. In de beruchte t van de Slootweg tussen dorp en De Haukes, raakte hij evolg van verraderlijke gladheid acht over het stuur kwijt en n met zijn Mercedes op zijn kop droge bermsloot terecht. zij de veiligheidsgordel die de op het moment van de buiteling strak op zijn plaats hield, bleef 'gedeerd. osterender kwam van de boot as opweg naar Apeldoorn. Hij liet gemerkt dat de weg glad en nam de bocht daarom met bruikelijke snelheid van 80 a hlometer. Dat leidde tot een glij- die ondanks een enige tijd ge- gevolgde slipcursus niet was te ersen. Het ongeluk gebeurde om voor negen; er was toen nog jestrooid. te worden gewonnen, zodat het on sympathieke machtigingen-middel de overwinning moest brengen. Het was de laatste keer dat iets dergelijks mo gelijk was. Want tegelijk met het in perken van de macht van de kleine logiesverstrekkers werd door het ac cepteren van de nieuwe statuten be paald dat VVV leden voortaan niet meer met machtigingen kunnen wer ken. Aanwezige leden (of hun daar voor „structureel" aangewezen vertegenwoordigers) kunnen alleen eigen stemmen uitbrengen. Beperkt Overigens is de macht van de grote logiesverstrekkers niet onbeperkt ge worden. Welliswaar hebben ze één stem voor elke f100,- contributie die ze betalen, maar ze kunnen nooit meer dan 30 stemmen hebben. Zo is het toch nog mogelijk dat de kleine logiesverstrekkers (en de andere groeperingen die in het TVL-bestuur zijn vertegenwoordigd) behoorlijk te gengas kunnen geven en zelfs stem- menmeerderheid hebben als ze maar met genoeg mensen naar de verga dering komen. Vooral de „grotere" kleine verhuurders die honderden gul dens contributie betalen en dus meerdere stemmen hebben, kunnen een geducht tegenwicht vormen, al zien de kleine logiesverstrekkers daar zelf in de praktijk weinig van terecht komen gezien de doorgaans geringe opkomst op vergaderingen. Het voorstel om het gewijzigde stem recht in te voeren kwam van de meerderheid van het TVL-bestuur. Een uit twee leden bestaande min derheid (kleine logiesverstrekkers) was tegen. Pogingen om met de klei ne logiesverstrekkers (sinds kort ge organiseerd in een werkgroep) tot overeenstemming te komen, waren mislukt. Donderdag werd namens de werk groep Kleine Logiesverstrekkers het woord gevoerd door de heer M.J. den Boer. Hij betoogde dat een verande ring van het stemrecht helemaal niet nodig is omdat de vrees van het bestuur dat voorstellen steeds door de kleine logiesverstrekkers zullen worden weggestemd, ongerechtvaar digd is. „Wij zijn constructief. Daarom is het fout dat wij monddood worden gemaakt en dat de macht wordt ver schoven naar enkelingen". Den Boer sprak de vrees uit dat de kleine lo giesverstrekkers nu in het geheel met meer geinteresseerd zullen zijn in het reilen en zeilen van de TVL, zullen weglopen en/of met meer kandidaat willen zijn voor een bestuursfunctie. Het voorstel tot stemrechtverandering werd door Den Boer een tijdbom on der de vereniging genoemd. Voorzitter Wuis riep de vorige rumoe rige vergadering in herinnering waar kleine logiesverstrekkers in negatieve zin van hun macht gebruik hadden gemaakt. Hij zei dat de voorgestelde verandering niet als doel heeft de kleine logiesverstrekkers monddood te maken, maar om hun machtsver houding ten opzichte van de andere groeperingen redelijk te maken, reke ning houdend met het economische belang dat zij vertegenwoordigen. Be langrijk is dat de nieuwe regeling uit- luit dat de macht van de grotere bedrijven verder toeneemt (gezien het maximum van 30 stemmen dat zij hebben, ongeacht eventuele uitbrei ding van hun bedrijvigheid, terwijl ak- kommodatieuitbreiding bij de kleine logiesversstrekkers vergroting van in vloed met zich meebrengt. Bestuurslid Martin Warnaar legde uit dat de kleine logiesverstrekkers blij mogen zijn met de drie bestuursze tels die zij in de vereniging hebben. De Recron draagt evenveel geld bij maar heeft toch slechts twee zetels. Warneer legde er ook de nadruk op dat de huidige situtie niet alleen one venredig veel macht geeft aan kleine logiesverstrekkers maar ook aan de leden/bemiddelaars. Bedrijven als De Krim en Kobeko zouden met honder den stemmen de hele vereniging kun nen beheersen. De nieuwe statuten maken ook aan die mogelijkheid een eind. Kleine verhuurder Hans Halse- ma: „Maar u maakt nu toch nog van die mogelijkheid gebruik'". Warnaar: „Dat zal helaas noodzakelijk zijn want de kleine verhuurders zijn te gen. We willen een evenwichtige ver eniging waarin geen enkele groepering overmacht heeft". De partijen discussieerden nog gerui me tijd, maar de standpunten veran derden niet. Politiek Uit het verloop van de discussie bleek wel dat de plannen voor gewij zigd stemrecht bij de TVL vooral wa ren ingegeven door de tumulteuze vergaderingen van de laatste tijd. Hierdoor ontstond veel onrust. Naar buiten toe ontstond de indruk dat de TVL en de daarmee verwante VVV- stichting op springen stonden, waar door de plaatselijke politiek er zich mee ging bemoeien en leden van het Texels Verbond van Ondernemers hun bijdrage niet wilden betalen. Dat was ook voor andere geldgevers weer aanleiding om hun bijdrage ter dis cussie te stellen. Het bestuur wilde daarom naar een situatie die veel meer rust in de vereniging zou garan- Lees verder pagina 2 De wijze waarop de classificatie wordt aangegeven van vakantiebun galows, appartementen, zomerhuis jes e.d. zal uniform worden. Tot dusver bestaan twee systemen naast elkaar: huisjes die onderdeel zijn van bungalowparken hebben sterren, terwijl de huisjes die door de kleinere particuliere verhuurders worden aangeboden meestal een cij fer (tussen 1 en 5) hebben gekre gen. Dat is nogal verwarrend en soms zelfs misleidend omdat bijv. vijf sterren wel als bewijs van luxe wordt gezien, terwijl het daaraan ge lijk zijnde waarderingscijfer vijf als „twijfelachtig" wordt opgevat. De ANWB heeft de VVV laten weten dat straks uitsluitend met sterren wordt gewerkt. Een nieuwe kwali teitscontrole is daarvoor niet nodig. De VVV zal ieder cijfer zonder meer door sterren vervangen. Dit werd meegedeeld op de donder dagavond gehouden vergadering van de Texelse Vereniging van Logies verstrekkers. Na een jaar respijt heeft de WV het classificatiesysteem in middels in alle strengheid doorge voerd. Zeventien leden hebben classificatie geweigerd; hun akkom- modatie is daarom geschrapt uit de in „Waddeneiland Texel" opgenomen lijst. Daartoe horen onder meer de vakantiehuisjes in het bos nabij de Monnikenweg, eigendom van me vrouw Bakker-Zuidewind. Ondanks de fraaie ligging voldoen ze niet aan de minimumeisen omdat ze niet van een „eigen" douche zijn voorzien; de huurders maken gezamenlijk gebruik van een apart douche-gebouwtje. Mevrouw Bakker pleitte donderdag voor het opnemen van een aparte ru briek „ongeclassificeerde akkommo- datie" zodat liefhebbers van eenvoudige onderkomens daarop toch geattendeerd worden. „Ik ver huur al vijftig jaar en de gasten zijn nog steeds he'el tevreden. Er zijn nu eenmaal mensen die meer geven om de natuur dan om sterren", aldus mevrouw Bakker. Voorzitter Harry Wuis liet echter weten dat het bestuur zich zal houden aan de af spraak dat alle via de VVV gepropa geerde akkomodatie geclassificeerd moet zijn. De ..luie trap' in het zwembad van Tubantia. het cadeautje van de Lionsclub Texel voor de reu- mapatiéntenvereniging. Fer Boon. Nel Uitgeest-Vos en het echtpaar Von Holte Iv.l.n.r.l zijn er zeer blij mee. De traditionele boedelveiling van de Texelse Lionsclub heeft in 1988 ge resulteerd in een netto opbrengst van ƒ26,000,-. Volgens afspraak gaat een derde deel naar het Tessel- huus, een derde naar andere Texelse doelen en het resterende derde deel gaat naar de derde wereld. Het be drag met een Texelse bestemming werd ditmaal verdeeld over de Meersportenvereniging Texel (MST) ten bate van judo voor gehandicapte kinderen, en de Vereniging van Reu mapatiënten Texel voor verbetering van de zwemvoorzieningen. De ook op Texel opererende Stichting Euro pa Kinderhulp (gevestigd te Midden- meer) kreeg eveneens een schenking. Het bedrag (f8667,-) voor het Tessel- huus werd overgemaakt aan de Stichting Texelvakantie Gehandicap ten. Het Tesselhuus kreeg in 1988 vijftig rolstoel(st)ers met begeleiding over de vloer. De kosten van de gra tis vakantieweken die aan de betref fende gehandicapten werden aangeboden, bedroegen in totaal bij na ƒ50.000,- De reden om de MST een bedrag te geven, is het feit dat deze vereniging wekelijks een uur judosport voor geestelijk gehandicapten van 6 tot 12 jaar organiseert. Dit judo-uur onder deskundige leiding, wordt echter door te weinig kinderen bezocht om ren dabele exploitatie mogelijk te maken. Instandhouding van dit uur wordt als een „must" beschouwd. Behalve een subsidie van de gemeente Texel had den overige verzoeken van de MST om een bijdrage geen succes. Het exploitatietekort ter grootte van ƒ877,23 is nu door de Lions aan de MST overgemaakt. De reumapatiëntenvereniging heeft in totaal ƒ4500,- overgemaakt gekre gen. Daarvan was ƒ2250,- bestemd om een zogenaamde „luie trap" aan te schaffen. Met een dergelijke trap kunnen reumapatiënten gemakkelijker in en uit het zwembad van apparte mentenhotel „Tubantia" gaan. Daar zwemmen wekelijks 25 verenigingsle den, hetgeen een belangrijke verlich ting van de pijn betekent. De resterende ƒ2250,- is bedoeld als bij drage in de zwemkosten (ƒ6,-per pa tiënt per uur). Voor meer informatie verwijzen wij de lezer naar het artikel over de reumapatiëntenvereniging el ders in deze krant. De Stichting Europa Kinderhulp kreeg Sedert ongeveer een week houdt een haan de bewoners van de Koetebuurt, Wierstraat en een deel van de Achtertune uit de slaap. Het dier begint midden in de nacht al te kraai en en gaat daarmee door tot het ochtendgloren. Tegen het euvel is moeilijk op te treden want de eigenaar is onbekend. Het dier is kennelijk bij iemand ontsnapt, zwerft langs straten en tuinen en is de mensen die hem wilden vangen tot dusver steeds te snel af geweest. een eenmalige donatie van 2500,-. Deze stichting verzorgt 3-weekse gratis vakantiereizen naar Nederland se gastgezinnen voor kinderen tot 14 jaar uit een aantal Europese landen. Het afgelopen jaar genoten ruim drie duizend kinderen op deze wijze van een ontspannen vakantie. Texel 1,2,3,4,5 De Lionsclub Texel heeft in de derde wereld een woningbouw-project op Sri Lanka uitgekozen. Er wordt ƒ6500,- beschikbaar gesteld, een be drag dat goed is voor de bouw van vijf huizen. Het project voldoet aan de door de gemeente Texel gestelde normen om in aanmerking te komen We zijn het gezeur over een bedragje van ƒ500,- zat. Dat moeten de men sen van de Stichting Luchtvaartmu seum Texel hebben gedacht na de discussie over het al of niet verstrek ken van dit bedrag in een raadscom missie van enkele weken geleden. Per brief werd bekend gemaakt dat men de subsidie-aanvraag intrekt. Een bijdrage van ƒ500,- was ge vraagd in de aanloopkosten van het op te richten Luchtvaartmuseum. In de raadscommissie voor welzijnsbe leid had de aanvraag een pittige dis cussie uitgelokt. Er werd opgemerkt dat Texel helemaal geen luchtvaar thistorie heeft. Dat bestrijdt de Stich ting Luchtvaartmuseum Texel (LMT) ten zeerste. „We verwijzen naar de viering van 50 jaar vliegveld Texel in 1987. Ruim 15.000 toeschouwers kwamen daar op af", aldus de brief van de LMT. De toendertijd opgezette expositie was de aanleiding tot de nu in oprichting zijnde permanente ten- toonstell ing. De Stichting heeft uitdrukkelijk ver klaard pas met het museum te zullen starten als 100% zekerheid is verkre gen voor een sluitende exploitatie, zodat geen jaarlijkse bijdrage van de gemeente nodig is. De expositie zal met alleen vliegtui gen bevatten. Er wordt ook ruime aandacht gegeven aan de Georgische opstand, de luchtoorlog rond Texel en de geschiedenis van Amfibisch Oe fenkamp De Mok, met name over de periode van de watervliegtuigen. „Een mijlpaal is het. Het laatste grote plan van Texel kan nu worden gereali seerd. Het is een afronding waar De Koog al jaren op zit te wachten" Dit zei wethouder Barendregt donderdag avond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid. Hij kon digde daarin aan dat overeenstemming was bereikt met Jarino over de grond in het artikel 11 gebied te De Koog, op basis van het nieuwe plan. Dit is zowel voor de ge meente als voor Jarino financieel aantrekkelijker dan het oude. Een 29-jarige automobiliste uit De Koog werd in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden op de Ni- kadel. Bij een test met het blaasap paraat op het politiebureau, bleek dat zijn teveel aan Bacchus had geofferd, maar omdat het promillage meeviel kwam ze in aanmerking voor een „transactie" van f250,-. De justitie heeft bepaald dat lichte overtredin gen van het toegestane alcoholpro millage op deze wijze kunnen worden afgekocht. Het was de eerste trans actie die tot nu toe op Texel heeft plaatsgevonden. voor ontwikkelingshulp. Het bedrag zal daarom met 35 procent door de gemeente worden verhoogd. De Li- ons maken het geld rechtstreeks over aan de zusterclub ter plaatse, de Li onsclub Ragama Welisra. Het is op Sri Lanka een gebruik het geschon ken huis de naam te geven van de sponsorclub. Navraag leerde dat de door de Lionsclub gesponsorde hui zen inderdaad gaan heten: Texel 1, Texel 2, Texel 3, Texel 4 en Texel 5' Het project is opgebouwd door de Srilankeese regering en beoogt de le vensomstandigheden van de alle rarmsten te verbeteren. Veel van deze mensen wonen in lemen huizen met een dakbedekking van palmbla deren en onder zeer slechte hygiëni sche omstandigheden. Dankzij dit project kunnen deze mensen echter, als zij een nieuw en beter huis bou wen, de grond gratis van de regering krijgen. Inmiddels hebben vele fami lies ervan gebruik gemaakt en zijn gezamenlijk aan de slag gegaan. Er zijn echter ook mensen die het zó moeilijk hebben, dat een paar stenen voor een nieuw huis, minder of hele maal geen rijst op tafel betekent. Voor deze mensen heeft de Lionsclub Ragama Welisra de mouwen op gestroopt. De te bouwen huizen bestaan uit een woon- en een slaapkamer, met een kookplaats buiten, gezamenlijke sani taire voorzieningen en een waterput. De Nederlandse ambassade te Sri Lanka heeft reeds f10.000,- aan Ra gama Welisra beschikbaar gesteld IN PRIJS VERLAAGD! Parkstraat 10 Postbus 11 Den Burg-Texel Tel. 02220 - 12741

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1