Betere zwemvoorzieningen voor reumapatiënten-club 1 Dankzij steun Lionsclub en Tubantia Verenigingen worden niet benadeeld door gemeente Diskettebox 5.25" Diskettebox 3.5" TVL Poppenbeurs Overwinningen bij* come-back VlamirT Barendregt verzekert: Niet bang voor de dokter.... PAGINA 2 TEXELSE COURANT UIIMbDAG 24 JANUARli ...Zie mij hier nou zitten." Nel Uitgeest-Vos. bestuurslid van de reumapatiëntenvereniging, voelt zich al helemaal thuis in de pas gerealiseerde kleedhokjes bij het Tubantia-bad. Een jaar na de oprichting is de Vereniging voor Reumapatiënten Texel uitgegroeid van 18 tot 42 leden. Daarvan nemen er 25 deel aan het wekelijkse zwem-uur in het overdekte zwembad van appartementenhotel „Tubantia" aan de Pontweg. Tijdens de afgelopen maanden werd het bad uitgebreid met voorzieningen ten behoeve van deze gebruikersgroep. Er werden twee kleed hokjes gebouwd en in het bad werd een zogeheten „luie trap" aangebracht. De trap werd geschonken door de Lionsclub Texel. De familie Von Holte, die „Tubantia" exploiteert, nam de rest van de investering voor rekening. Het zwemmen in het tot 32 graden Celsius verwarmde hotel-zwembad vormde indertijd de aanleiding voor de oprichting van een Texelse reuma patiëntenclub. Het aantal patiënten dat van het bad gebruik maakte was maar gering, en men was bovendien met altijd in staat om op het vast gestelde tijdstip te komen zwemmen. De energiekosten groeiden de familie Von Holte op een gegeven moment boven het hoofd, waardoor de zwem- activiteiten leken te moeten worden gestaakt. Een subsidie van de Neder landse reumapatiëntenvereniging bood soulaas. Uit de contacten met deze landelijke vereniging kwam uit eindelijk, op initiatief van de heren C. Pelgrim en F. Boon, de Texelse afde ling van de grond. Inmiddels is een jaar verstreken en is er veel bereikt. Gingen de patiënten vóór de oprichting enkele maanden per jaar te zwemmen, nu nemen in totaal 25 personen tien maanden lang wekelijks een duik. Elke dinsda gochtend is het bad drie uur door de jonge vereniging bezet. Er wordt ge zwommen in groepjes van acht of negen, omdat het anders te druk wordt in het water. Weliswaar zou den er meer mensen in kunnen, maar als het bad voller is leidt dat tot bot singen en onverwachte bewegingen, hetgeen pijn tot gevolg kan hebben. Soepel Bestuurslid Nel Uitgeest-Vos die het zwemmen coördineert en als reuma- patiënte zélf ook wekelijks in Tuban tia haar baantjes trekt, legt uit wat het zwemmen voor haar betekent. „Stel je voor: 's morgens word ik wakker met een gevoel alsof ik klompvoeten heb. Alsof m'n tenen aan elkaar vastgegroeid zijn. Tijdens het zwemmen verandert dat, dan komt de hele boel los. Zwemmen maakt soepel, 's Avonds kun je alles weer bewegen zonder pijn, je gloeit heerlijk over je hele lijf. Weliswaar is dat de volgende dag weer over, maar toch: het is een geweldige opkikker, iets om de hele week naar uit te zien. Eigenlijk zouden we elke dag moeten kunnen zwemmen." Wat gebeurt er allemaal in dat uurtje per week? Erg professioneel gaat het er niet aan toe, vertelt Nel Uitgeest, „ledereen is maar een beetje op z'n eigen houtje bezig. De één doet oefeningen, de ander hangt aan de trap. We hebben dus geen training of zo." Een ander punt is dat het niet voor iedereen mogelijk blijkt om te gaan zwemmen. Er zijn op Texel nog wel enkele reumapatiënten die ervoor in aanmerking komen, maar er door ver schillende oorzaken niet aan toe ko men. Dat kan bijvoorbeeld een kwestie van vervoer zijn. Vrijwel alle zwemmers en zwemsters kunnen el ke week met elkaar en anderen mee rijden, maar voor iemand die ver uit de buurt woont en niet iemand weet die wil rijden, is er geen oplossing. Een taxi wordt niet door het zieken fonds vergoed en zou een te forse aanslag op de verenigingskas beteke nen. Eén keertje halen en brengen zou wel gaan, maar wekelijks dertig kilometer extra rijden wordt bezwaar lijk gevonden. Wie wil meedoen met zwemmen moet tien weken vooruit betalen, dus men moet vantevoren zeker weten dat men over vervoer kan beschikken. Geen fysiotherapeut Anders ligt het voor de Texelse pa tiënten met een dusdanig zware han dicap dat zij eigenlijk onder deskundige begeleiding moeten zwemmen. De reumapatiëntenvereni ging kan niet het risico nemen dat er wat gebeurt, en daarom komt deze categorie niet aan bod. Wellicht komt daar in de toekomst verandering in. Het bestuur overweegt voor een uur per week een fysiotherapeut in te huren. De financiële middelen zijn echter vooralsnog het probleem. Mis schien zou zulke professionele hulp nog wel te betalen zijn, maar de ver eniging heeft nog veel meer wensen. Voorzitter Fer Boon gaf het goede voorbeeld door standaards te vervaar digen voor het Texelse telefoonboek (inclusief penhouder). Deze zijn bij hem aan huis te koop en de op brengst komt ten goede aan de reu mapatiëntenvereniging. 90 donateurs Fer Boon: „Alles kost geld, daar zijn we wel achter gekomen. Maar over dit eerste jaar mogen we beslist met ontevreden zijn. De vereniging telt 90 donateurs en er zijn wel clubs op Texel die het met minder moeten doen. We hebben de leden met kerst een broodmaaltijd en gezellige avond aangeboden, we zijn te gast geweest in Hilversum bij Avro's Servicesalon, er zijn enkele voorlichtingsavonden geweest, enzovoort. Belangrijk is ook de ombudsfunctie. Mensen stappen zelfs vaak niet gauw ergens op af, weten ook vaak met wat er allemaal te koop of te doen is. Wij gaan bij de mensen langs. Bij de leden die het extra nodig hebben, of bij leden die we al een tijdje niet hebben gezien. We kunnen soms bemiddelen, en dat heeft al eens succes gehad." Een treffend voorbeeld is dat van een Texelse vrouw, die door pijnen werd gekweld maar zelf geen initiatieven meer nam omdat ze door de ziekte min of meer murw was gemaakt. Bij een huisbezoek werd ze ingelicht over het bestaan van de Jan van Bremen-kliniek in Amsterdam. De vrouw nam naar aanleiding van het gesprek contact op met de kliniek, werd even later geopereerd en is nu IN PRIJS VERLAAGD! voor 50 disks ƒ17,95 voor 100 disks f21,95 voor 40 disks f17,95 voor 80 disks f21,95 Parkstraat 10 Postbus 11 Den Burg-Texel Tel. 02220 - 12741 VERVOLG VAN PAGINA 1 deren, zodat men eindelijk niet meer met de eigen organisatie bezig zou zijn maar met het doel waarvoor de vereniging in het leven is geroepen. Juist omdat dit doel voor de econo mie van Texel van enorm belang is, is de huidige situatie onverantwoord De heer Den Boer liet weten dat nog al overdreven te vinden. „Als die sta tutenwijziging niet wordt aangenomen zal de vereniging ge woon doordraaien en dat zal hele maal niet'ten koste van Texel gaan" Er waren ook compromisstandpunten te vernemen. Gerard Zoetelief zei wel wat te voelen voor een verband tus sen contributiebetaling en stemrecht, maar vond het maximum van 30 stemmen voor grote bedrijven te fors. Hij zou deze bedrijven niet meer dan ongeveer vijf stemmen willen geven. Het bestuur wees dat onmiddelllijk van de hand. Warnaar: „Of dat maxi mum nu 25, 30 of 31 stemmen is, maakt met zo heel veel uit maar het moet wel in die orde van grootte lig gen, anders blijven de verhoudingen zoek". Ook A. Boerhorst vond de dertig stemmen die de grote verhuur ders maximaal kunnen hebben nog veel te veel. En drie kleine verhuur ders in het bestuur zouden daar vol gens hem onvoldoende tegenop wegen. Het bestuur ging daar met op in en dat gold ook voor het voorstel van Ari van Hardenveld die vond dat het bestuur tot elf personen moest worden uitgebreid, waarbij dan vier zetels voor de kleine verhuurders be schikbaar zouden moeten zijn. War naar herhaalde dat de kleine verhuurders ook in de nieuwe situatie trouw bezoekster van de vereniging savonden Gezelligheid Nel Uitgeest: „Dankzij de vereniging pieker ik veel minder, ga het hui? weer uit, ben actiever. In het begin hoefde zo'n vereniging helemaal niet zo wat mij betrof. Al die patiënten bij elkaar, dat zag ik niet zo zitten Maar het is helemaal niet zo dat we de he le tijd over reuma praten. Alleen als een voorlichtings- of demonstratiea vond is, dan weet je dat vantevoren. Gezelligheid maakt een belangrijk on derdeel uit van onze verenigingsacti viteiten." Ze schat dat op Texel zeker nog veertig mensen zijn die voor een lidmaatschap in aanmerking komen. Intiem Tubantia valt al jaren goed in de smaak. „De intimiteit van het bad wordt door velen als een belangrijk voordeel ervaren", vertelt mevrouw Von Holte, Een probleem was dat het zwembad in eerste instantie was in gericht voor de hotelgasten: dat hield ondermeer in dat geen kleedhokjes voorhanden waren omdat de gasten zich op hun hotelkamers verkleden. De reumapatiënten hadden die moge lijkheid vanzelfsprekend met en beno- digden aangepaste hokjes. Die zijn er in de afgelopen maanden gekomen: twee stuks met ruimte voor een stoel, terwijl aan de wand een tafel blad is bevestigd dat kan worden uit geklapt. Het hotel moest er een stukje voor worden uitgebreid. De sauna die zich oorspronkelijk op de plaats van de kleedhokjes bevond, werd in het aangebouwde gedeelte gesitueerd. Het was een langdurige verbouwing, want direct na de her fstvakantie werd al begonnen. De bouw werd bovendien wegens de kerstvakantiedrukte tijdelijk stilgelegd. Luie trap Een ander nadeel van het bad waren de steile trappen. Het water in was met zo'n probleem, maar uit het wa ter komen was voor velen ondoenlijk. De oplossing was een „luie trap": een trap in een hoek van 45 graden, met aan weerszijden leuningen en treden tot aan de zwembadbodem. Dat kostte echter wel ƒ2250,-, een bedrag dat niet in kas was. De Li onsclub werd benaderd en tot grote vreugde van het bestuur kreeg men onlangs het bericht dat de Lions ak koord gingen. Sterker nog; van de winst van de laatstgehouden Lions boedelveiling kreeg de reumapatiën tenvereniging nog f 2250,- extra Na het lezen van dit verhaal zal duidelijk zijn dat de 1-jarige vereniging dat geld goed kan gebruiken. In boerderij De Schooten, van Waar- denburglaan 20 te Den Helder wordt zondag 12 februari een grote poppen en miniaturenbeurs gehouden. Hier aan wordt deelgenomen door de pas van Texel verhuisde Janny Veldhui zen, die op het eiland cursussen pop- penmaken gaf en door kant-winkel 't Broderietje. Op de beurs zijn replicapoppen, ge goten in oude mallen en aangekleed naar oud model, klei- en karakterpop pen, heel oude exemplaren en pop pen van stof, jute of gebreid. Er worden allerhande materialen ver kocht. De beurs is te bezoeken van 10.30 tot 17.00 uur, entree f2,-, voor kinderen f 1,-. Na een zevental jaren is Gerrit ming weer terug bij de damclub^ Oosterend/Texel en hij doet mety van zich spreken. Vorige week sloeg hij jeugdspeler Adriaan Bn deze week werd Wijnand BakkeJ nummer vier van de ranglijst, a| zegekar gebonden. Ate Sijtsma speelde twee partijej éénmaal winst tegen Adriaan I en éénmaal verlies tegen Klaas j ger. Lauw Booman forceerde eerl doorbraak in z'n partij tegen Fral Bos. Deze doorbraak was, dankzf secure spel van Boonman, genol voor de overwinning Victor Vosl en Gerrit Dros (leeftijdsverschil 71 jaar') braken af in een ongeveer lijkwaardige stelling. Harry van dl Wetering hield lang stand tegen Bakelaar, maar kon aan het eind| verhinderen dat Bakelaar met i ten naar huis ging. Hans de Beul boekte schijf winst doordat Wimf mer te fel in de aanval ging. Nal kele afwikkelingen brak Hans del Beurs door en won de partij. J03I Wolf versloeg in het duel om del de plaats Jaap van Heerwaardenf een boeiende partij. Uitslagen: A. Bruin-A. Sijtsma 0-2; L Boonman-F,I 2-0; W Bakker-G. Vlaming 0-2, V Vosvl Dros afg H v/d Wetering-P Bakelaar 0| de Beurs-W Timmer 2-0; J. de Wolf-J. Heerwaarden 2-0; A. Sijtsma-K Burgerl Stand: 1. M Vittali 16-29 91; 2 P. Bakelaar 14l 86, 3 J de Wolf 14-17 61; 4 J van Hit waarden 13-15 58; 5. W Bakker 11-12 1 H. v/d Wetering 17-18 53; 7. L. BoonmaT 15-15 50, 8. A. Brouwer 13-13 50. nog veel invloed kunnen uitoefenen Als hun belangen worden bedreigd kunnen ze grote aantallen mensen mobiliseren die samen zoveel stem recht hebben dat ze makkelijk de overhand hebben. Er zijn namelijk niet zo erg veel leden met dertig stemmen. Rondvraag De voorgestelde verhoging van de contributie met 3% kwam er zonder problemen door. Hans Halsema maakte in de rondvraag wel bezwa ren tegen de „glijdende schaal" die geldt door eigenaars van bunga- lowbwdrijven. Die betalen daardoor de helft minder per bungalow dan eigenaars van een of twee huisjes. Ook het feit dat het beddengeld voor zowel dure hotels als voor particuliere logies en ontbijtadressen f17,50 be draagt was onderwerp van zijn cri- tiek. Het bestuur beloofde zich daarover te zullen beraden De VVV moet enorm veel inkomende telefoontjes verwerken, zodat het soms lang duurt voordat iemand die infdrmatie wil, contact heeft. Wacht tijden van twintig minuten komen herhaaldelijk voor. Intussen hoort men dan: „Er zijn nog wachten den voor u". Gerard Zoetelief vond dat maar kil en weinig origineel. Hij stelde voor een muziekje te laten ho ren of een verhaaltje over Texel. Zoe telief had ook kritiek op de wijze waarop de VVV zich onlangs met de promotietruck in Arnhem presenteer de. Niet alle vier informatrices maak ten een geinformeerde of gemotiveerde indruk en in de truck was het koud. De aanwezige truck chauffeur Frits Dijkstra erkende dat de truck minder geschikt is voor pro motieacties in het koude jaargetijde. „Er is door de pers en enkele raadsleden de indruk gewekt dat de gemeente verenigingen de nek om draait. Dat is beslist niet het geval". Aldus wethouder Barendregt tijdens de donderdagavond gehouden com missievergadering voor financieel, economisch en technisch beleid. Hij vond het niet terecht dat er zoveel ophef over het voorstel om geen geld meer te lenen aan verenigingen was gemaakt. „De verenigingen kunnen tegen dezelfde voorwaarde bij banken terecht, dus er verandert eigenlijk niets". Het belangrijkste argument voor het afschaffen van het geven van ge meentelijke leningen voor verenigin gen, was volgens Barendregt de werkbesparmg die dat oplevert. Hon derd uur, zo is uitgerekend en die zou men goed voor andere zaken kunnen gebruiken. Daarnaast is het verstrek ken van leningen eigenlijk geen taak voor de gemeente. „De provincie heeft al eens aan de bel getrokken dat we ons teveel op het gebied van het bankwezen begeven en daar is een gemeente niet voor", aldus de wethouder, die verzekerde dat de ge middelde rente van de banken niet hoger is dan die van de gemeente. Garantie Als een bank gemeentegarantie eist, voor het geven van een lening aan een vereniging, zal de gemeente zich in de zaak verdiepen. Als het plan van de vereniging wordt goedge keurd, staat niets het geven van die garantie in de weg. Omdat niet alle leningen die in de toekomst bij de bank worden gesloten hoeven te worden gegarandeerd, krijgt de ge meente minder werk. Daar komt nog bij dat het garanderen van leningen een eenmalige zaak is. Het zelf ver strekken van leningen levert ieder jaar opnieuw administratieve rompslomp op. Als het qua kosten niet uitmaakt of men naar een bank of naar de ge meente gaat, waarom zijn dan in de afgelopen jaren praktisch alle lenin gen door de gemeente verstrekt? Ge meentesecretaris Piet Zoon: „Dat is gewoon zo gegroeid. Een bank is een commerciële instelling, daar klopt een vereniging niet zo gauw aan voor ad vies als bij de gemeente. En als men dan terloops op de mogelijkheid van een lening wordt gewezen en een an der hoort daar ook van, dan heb je het balletje al aan het rollen". Erna Eelman (VVD) vond het zeer te recht dat de oneigenlijke taak van de gemeente wordt afgestoten. Ate Rienstra (CDA) was bang dat de fi nanciële know-how vooral bij kleine verenigingen te summier is om zich te redden zonder steun en advies van de gemeente. Barendregt replikeerde dat die verenigingen ook bij de ge meente met een goed onderbouwd plan moeten komen. „Anders deugt een verenigingsbestuur niet voor z'n werk. En als ze het echt moeilijk hebben vragen ze wel een boekhou der om raad". Ook Gerbrand Poster (Texels belang) keerde zich tegen de uitlating van het CDA-raadslid. „U legt verband tussen een kleine vereniging en een misera bele penningmeester. Dat klopt na tuurlijk niet". Dirk Terpstra (PvdA) vond het enige argument dat hout sneed de werk besparmg. Maar hij dacht dat die wel weer teniet zou gaan als garantie- aanvragen moesten worden bekeken. Ook al onderzoekt de bank alles in eerste instantie, de gemeente zal, voordat garantie wordt toegezegd, zelf ook nog eens alles willen nagaan en voor die paar uur die dan nog maar worden bespaard hoeft wat mij betreft niet die hele kredietregeling te worden veranderd". De gemeente staat momenteel cl rant voor 72 miljoen gulden Onl veer twee miljoen daarvan betrefl leningen aan verenigingen. Barer! dregt wilde dit bedrag niet terugl gen, maar vroeg de raadsleden J kritisch te zijn alvorens met garajg wordt ingestemd. Als meerdere nigingen tegelijk hun verplichtingl niet na zouden kunnen komen, ztë dat de gemeente in de problemel kunnen brengen. Het leek Peter Bakker niet zinvol! de muziekschool voor de aanschl van bijvoorbeeld drie klarinetjes ri de bank te sturen: „Omdat die tl miljoen niet gespecificeerd is wei geven, komt niet tot uiting dat h i hoofdzakelijk kleine leningen bet! Het grote aantal kleine vereniging dat we hebben is een typisch Tel verschijnsel. Als de leningen doo<H gemeente worden geregeld hebbl we ook zicht op wat gebeurt binl de verenigingen. En als een club financieel vergaloppeert en alles gaat, staan toch binnen de kortsl keren 500 voetballertjes die wee willen spelen op de stoep van h? raadhuis". Eén A-4 velletje gaf 2L ker te weinig informatie om te ku l nen beslissen. Gerbrand Poster zei het voorstel te ondersteunen, maar waarschufi dat de voordelen in de praktijk zf tegenvallen Vrijwel geen van de zestig paard en pony's die zaterdag door cfef arts Beekman in manege AkenbA werden ingeënt, was bang voortl dokter. In een vlot tempo werden dieren in de hals geprikt en voor er erg in hadden was het al voorn De jaarlijkse inenting tegen Influt en Tetanus is vanuit de Koninkhji Federatie van Landelijke Rijveren, gen verplicht gesteld voor paardi pony's die aan wedstrijden meed leder dier heeft zijn eigen inen tingspaspoort dat op concoursen moet worden getoond. Bovenstaande foto toont dierenai Beekman tijdens het inenten.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2