\i( Dord hol land se oud-Texelaars og altijd „echte" Texelaars I ,,Als Theo en Bob nee zeggenkraken we de boot" '■NSUAU - JMIMUHUI IMÖ3 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ]1JZTandfZn^CTeZtr b"'9emeeS"" Ton Sch/PP"f 0""™° "V 'oos Organise,or Pie, Logman giom een „o,s bij luur een zaal af, zet een menigte oud-Texelaars bij elkaar en het vordt gegarandeerd gezellig. Bedenker en uitvoerder van deze impel ogende, maar veelomvattende succesformule, Piet Logman lit Alkmaar, kon zaterdag glimmen van trots: zo'n 230 Noordhol- indse oud-eilandbewoners beleefden in „Motel Heiloo" op de tens van Heiloo en Limmen een zeer geslaagde „reünie". Het ros der reünisten voelt zich nog altijd 'n „echte" Texelaar, zo leek uit de vele gesprekjes die wij voerden. Hoewel men 'in veel evallen niet meer op Texel zou willen wonen, blijkt de band met et Igeboortejeiland nauwelijks aangetast. Aan het slot van de ag klonk dan ook de roep om óók een gereduceerd boottarief oor deze categorie. „Als Theo en Bob nee zeggen, kraken we de oor/" een kwartier na aanvang stond isl dat de dag niet meer stuk kon. (ie vooraf nog had getwijfeld of het «I zo leuk was om zoveel relatief ibekenden bij elkaar te halen, ivam snel op andere gedachten, at velen slechts via één gemeen- :happelijk feit (namelijk de Texelse erkomst) waren verbonden en er is niet echt van een „reünie" spra- was, vormde totaal geen belem- ering. Aan de hand van bij de gang verkregen naamstickers wer- in de contacten snel gelegd en eek er telkens wel de één of ande achtergrond te verzinnen waar- rar men elkaar zou moeten lennen". CO Eelman sprak ferme taal tijdens het slot- ■oord leen voor het welkomstwoord van gamsator Piet Logman en de onver achte komst van burgemeester Ton thipper wilden de oud-Texelaars er entjes het zwijgen toe doen. Maar or de rest waren ze niet te hou- h. Hetgeen Gelein Jansen, die was igenodigd om in oud-Texels dialect n voordracht te houden, tot zijn i|t merkte. Na enkele minuten ver a's trachten 235 Texelaars te over- inimen, gaf Jansen de pijp aan aarten en maakte er ook maar een rellige dag van. Ook in het verloop ln de dag zou hij geen gelegenheid ■ar krijgen het woord te nemen, zó !,ig was men aan het bijkletsen. Itoefte aan andere programma- kardelen was er gewoonweg niet, trok een videosamenvatting van de at 30-films van Gijs Duinker nog de nodige aandacht. reünie begon al op het motel- "keerterrein aan de Kenne- trstraatweg. „Welkom oud- *elaars" stond op een verlicht re clamebord in grote letters te lezen. In de entreehal werden de bezoekers begroet door een persoon met de de gelijke Texelse naam Kees van Heer waarden, zoals diens naamplaatje vermeldde. Van Heerwaarden schud de ieder de hand en kruiste de na men aan op een presentielijst. Aan de receptiebalie werden stickers uit gedeeld, waarop de reünisten hun naam dienden te noteren. Bij de in gang van de grote zaal stond een fo tograaf gereed om alle bezoekers te vereeuwigen. Vervolgens de stap naar binnen, de zaal in, op zoek naar een kop koffie en een tafeltje met bekende gezichten. Maar allereerst moest een ander station worden ge passeerd: direct na de entree had Piet Logman plaatsgenomen en om hem kon uiteraard niemand heen. De stuwende kracht achter de reünie schudde vele handen en werd verblijd met menig cadeautje. Telefoonrekening Het was Logman gegund, want het zaterdagse feest vormde de bekro ning op vele uren voorbereidende ar beid. Om het welslagen van zijn plan niet aan het toeval over te laten, had Logman zeer veel Noordhollandse oud-Texelaars persoonlijk opgebeld. „Die man moet een telefoonrekening van hier tot Maastricht hebben", werd alom geconcludeerd. Tijdens het door Nico Eelman (uit Sint Pan- crasl gesproken slotwoord werden ook Logman's echtgenote en Kees van Heerwaarden in de hulde betrok ken. Het leeuwedeel was echter ver richt door Piet Logman zelf, een persoonlijkheid bij wie organiseren in het bloed zit. Aanleiding voor de reü nie was de geslaagde opening van de Texelse brug, verleden jaar in Alk maar. Toen had Logman met twee andere Alkmaarse oud-Texelaars er voor gezorgd dat in de kaasstad woonachtige eikandgenoten die ope ning zouden bijwonen. Dat lukte, en daarmee was de basis voor de reünie gelegd. Logman liet oproepen plaat sen in de Texelse Courant en de bij de Verenigde Noordhollandse Dagbla den aangesloten kranten. Mond-tot- mond reclame deed de rest. „In een opwelling heb ik dit georganiseerd. Nu ik al die glunderende gezichten zie, besef ik dat het een goed idee was", aldus een al even glunderende Piet Logman zaterdag. Burgemeester Enorm op prijs gesteld werd de aan wezigheid van Texel's burgemeester Schipper, die voor menigeen slechts van foto's in de TC bekend was. Kort na tien uur maakte hij onaangekon digd zijn opwachting. Schipper, die haast verontschuldigend opmerkte „zelf pas drie jaar Texelaar te zijn", begon zijn speech met „Beste Texe laars". Eerst kwam hij met een geruststel lende mededeling: „Toen ik vanmor gen vroeg het Marsdiep overstak, heb ik Texel in blakende welstand achtergelaten. Het eiland ligt er dus nog." Schipper verbaasde zich erover dat zich zoveel in Texel geïnteresseerde mensen hadden verzameld. „Van Frie zen hoor je wel eens vertellen: net onkruid, ze komen overal op. Texe laars zie je trouwens óók overalEn het opvallende is: ze blijven ook Texe laars", concludeerde de burge meester. Hij stelde zich een vraag, die gedu rende de dag door vele aanwezigen zou worden gesteld. „Waarom voelen wij ons zo met dat eiland verbonden? Is het een kwestie van ras, of is het nostalgie? In elk geval beschikt Texel over een geweldige achterban, waar op het kan terugvallen Ook al woont u aan de overkant, toch weet u te oordelen over de mensen die op Texel wonen of ze „echte" Texelaars zijn of niet." Schipper ging in op de ontwikkeling van het huidige Texel. „Het Texel van nu is niet meer het eiland van toen, dat is bekend We moeten er echter voor zorgen dat Texel economisch bij de tijd blijft, en tegelijkertijd de schoonheid van Texel in stand hou den zodat de gasten niet teleur gesteld worden. Hetzelfde geldt voor de ontwikkelingen in de landbouw en de visserij. Tot dusver lijkt ons dat aardig te lukken," Met zijn sympathieke en humoristi sche praatje bleek Schipper de juiste snaar te hebben geraakt. Hij bleef niet lang, maar menig oud-Texelaar kwam hem even de hand drukken. Adres onbekend De reünie heeft de inschakeling van het bekende radioprogramma „Adres onbekend" niet nodig gehad. Eén der aanwezigen was naar aanleiding van een recente uitzending toevallig wél bij dat programma betrokken. De te genwoordig in Den Helder woonachti ge Wim Kalkman, met J.A.C. Bartels samensteller van het boek „Texel, Europa's laatste slagveld", vertelde desgevraagd dat hij veel telefoontjes had gekregen na de uitzending van vrijdag. Daarin werden de luisteraars verzocht om informatie over het 803e Noordkaukasische Infanterie Bataljon, dat tijdens de Tweede We reldoorlog op Texel was gelegerd. Kalkman, die met stadgenoten een tafeltje deelde (althans tijdens het eerste half uur van de reünie), is daarmee een voorbeeld van een oud Texelaar van wie de banden met Texel allerminst versleten zijn, inte gendeel, hij propageert het eiland. Een band van ruim een halve eeuw onderhoudt de heer C. Roeper. Jaar lijks is deze oud-secretaris van het Texels Schapenstamboek nog op Texel als eregast bij de schapenfok- dag. Roeper was sinds 1932 45 jaar werkzaam bij het Landbouwhuis te Alkmaar en woont tegenwoordig in Bergen. Als tijdens de reünie frag menten van oude Texel-films worden vertoond, herkent hij zichzelf. Roeper vertelt dat hij nog een abonnement heeft op de Texelse Courant en ook op de boot. Daarmee is hij zeker niet de enige. Toen Nico Eelman (uit Sint Pancras) tijdens het slotwoord vroeg wie nog geabonneerd is op ,,'t Suffertje", gin gen zéér veel handen de lucht in. Hetzelfde geldt voor de vraag wie minstens viermaal per jaar op Texel komt. Woningruil Tinie Boon-Eelman („Zeg maar van Kee-van Liere") zou zelfs een stapje verder willen gaan. Na eerst een jaar of vijftien in Heemskerk en nu alweer elf jaar in Schagen te hebben ge woond, heeft ze zin om zich weer op haar geboorte-eiland te vestigen. On langs plaatste ze zelfs een adverten tie voor woningruil. Er kwam slechts één reactie op, en die bleek niet ge schikt. Op de vraag of ze in Schagen of omgeving ook contact met oud- Texelaars heeft, zegt ze: „Ja, maar dat was puur toeval. Ik raakte op de vrouwenvereniging eens aan de praat met iemand. Na enige tijd bleek zo maar dat zij ook van Texel kwam, een Daalder uit Oosterend." Niet-overkantse Texelaars waren er ook, zij het in zeer bescheiden mate. Wij telden een burgemeester, een journalist, een „verstekeling" en twee mannen van de historische vereni ging. Dick Lemstra en Gelein Jansen waren door organisator Logman ge vraagd om enkele onderdelen te ver zorgen. Jansen zou zoals reeds vermeld een voordracht houden en Lemstra verzorgde het commentaar bij de Texel-videofilm die overigens door de historische vereniging was Zaterdagochtend, 9.30 uur: ..Buiten Is het zes Diens broer Rein, woonachtig in Heerhugowaard, was ook present. Van de familie Zijm zagen we broer Henk (Castricum) en zus Anneke (Alkmaarl, vroeger van de Gast huisstraat. Een blik op de deelne merslijst leert dat ook Bakker en Witte niet ontbreken, in enkele geval len zelfs „dubbel Texels besmet": Bakker-Boom (en andersom). Bakker van Heerwaarden, Bakker-Witte. Ook Zijm-Ran, Verberne-Barhorst, Kiljan- Smit, Vlaming-Trap, De Graaf-van Swinderen en ga zo maar door. Trijnt je Koopman woont al 47 jaar in Alk maar. Ook zij blijft op de hoogte van het eilandelijk gebeuren via de Texelse Courant. Toen vorig jaar de Alkmaarse brug werd geopend, was ze dan ook van de partij. „Ik vond het toen jammer dat de burge meester er niet was. Het is geweldig dat hij nu wél de moeite nam om er bij te zijn." Bootrevues Als de video op een groot doek wordt vertoond, zijn wij toevallig in gesprek met de dochter van cineast Gijs Duinker, Hanme Boon-Duinker. De videobeelden zijn van wat minde re kwaliteit dan de originele films, oordeelt zij. „Die zijn nog werkelijk glashelder, hoe vaak ze ook al zijn af- ln gesprek Henk Zijm llinksl en Wim Boon. samengesteld. Zaterdagochtend vroeg waren zij met een auto vol kleikoek, flesjes Juttertje en video banden naar Heiloo gereisd. Logman had voor de reünie namelijk tal van Texelse bedrijven weten te interesse ren voor een bijdrage in goederen of geld. Als tegenprestatie mochten Lemstra en Jansen een stand met promotiemateriaal van de historische vereniging opstellen. Van Heerwaarden De traditionele Texelse achternamen Van Heerwaarden en Zijm waren ruimschoots vertegenwoordigd. Zo spraken wij onder anderen met Siem van Heerwaarden, vroeger uit De Koog en sinds 1960 werkzaam bij Hoogovens en wonend in Heemskerk. gedraaid in de loop der jaren." Echt genoot Wim Boon wordt door velen herkend. Hij was in het begin van de jaren vijftig onderwijzer in Oudeschild en Zuid-Eierland (thans De Scholerie). Furore maakte hij ook met de zoge naamde „bootrevues", feestavonden waarmee de gratis reizende school jeugd in „De Oranjeboom" (nu chinees-restaurant Azië) het Teso- personeel bedankte. Net als zijn ge neratiegenoot „meester" Jan Bruin op Texel, maakte Boon vorig jaar ge bruik van de „DOP"-regeling en is dus nu onderwijzer af. Hij piekert er echter niet over weer op Texel te gaan wonen: „Nee, dat met meer. Maar als ik aan 't Horntje de boot af loop, dan voel ik: ik ben weer thuis. Dat duurt een tijdje, maar dan is het gradenbinnen zitten oud-Texelaars weer afgelopen, dan moet ik terug naar Alkmaar." Adrie Kalf uit Zaandam geniet van de door diens neef Bert Koning gemaak te foto's die regelmatig in de TC staan. Deze loodgieter, die in het be gin van de jaren '50 nog hielp bij het aanleggen van de waterleiding op Texel, is alweer 33 jaar oud-Texelaar en woont in Zaandam. Via de muziek (big bands) loopt hij nog regelmatig Texelse „gabbers" tegen het lijf en vervult naar eigen zeggen ook een ambassadeursfunctie. „Zo heb ik voor overkantse bands wel eens op tredens op Texel geregeld. En ik denk dat alle twintig kamergenoten van militaire dienst al eens hun vakantie op Texel hebben doorgebracht. Trouwens, daar loopt Aart Slegh, te gen hem heb ik vroeger nog gevoet bald. Hij was een back waar ik vroeger niet doorheen kon komen." Kalf had tijdens de reünie nog een ontdekking gedaan. Het bleek dat mede-reünieganger Jurr Beumkes al jaren verantwoordelijk is voor de uit betaling van Kalf's salarisBeiden hadden daarvan tot zaterdag geen weet. Het laatste woord had Nico Eelman, die op verzoek van Logman een slo trede hield. Eelman stelde de reü nisten een aantal vragen, waaruit moest blijken dat ze allemaal nog „echte" Texelaars waren. Er waren zowaar nog een aantal Teso- aandeelhouders in de zaal; aandeel houders van het zwemparadijs waren daarentegen op de vingers van één hand te tellen. „Dat valt me toch teuge." Mooi brieffie Voor Eelman echter aanleiding ge noeg om ervoor te pleiten dat ook overkantse Texelaars door Teso als ,,echte" Texelaars in het computer bestand worden opgenomen en dus kunnen profiteren van lagere tarieven „We laten Willem Boon van Lange Willem en Leentje Dijt van Hein Dijt van Westergeest een mooi brieffie schrijven naar Theo Hoogerheide en Bob Bakker. Als wij ook zo'n geredu ceerd kaartje kunnen krijgen, beloven we dat we met z'n allen dit jaar Ou we Sunderklaas komen vieren Piet Logman organiseert het wel. Maar als Theo en Bob nee zeggen, kraken we de boot!" Ferme taal waarvoor Eel man een stevig applaus kreeg. Vervolgens overhandigde Eelman aan Piet Logman een envelop met inhoud, bijeengebracht tijdens de reünie via de bekende hoed die de ronde deed en waarin gul werd gestort. Of Logman's wens om in Alkmaar een soos voor oud-Texelaars op te starten, in vervulling zal gaan, is een vraag die zaterdag nog niet kon wor den beantwoord. Logman had nog geen reacties gekregen, maar dat kan uiteraard nog komen. Bij voldoende belangstelling zal de soos in buur thuis ,/t Ambacht" in Alkmaar-noord worden gehouden, om de twee we ken (of maandelijks) op de dinsdag avond. Wie interesse heeft, kan contact opnemen met Piet Logman, tel. 072-622271. n"°' hU" "e here" K"'an ,De" Hel"ee" J B°°n 'Schagen' van hun ach,ge-

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5