Cjroen wartrjexelsin het harL, traks duizend jongeren xtra op „Kogerstrand"? Lichtboei-uitzendingen voortaan uit Buureton tsteltenis op hoorzitting De Koog e Texelse jongens ennen diefstallen Succesvolle actie Armenië ten einde Samen met SLOT „Radio Texel" RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.352 VRIJDAG 27 JANUARI 1989 rEXELSE^COURANT tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 5-12741 werktijd deze week tot en met dinsdag a s Frans Hopman, Pater lein 27, Den Burg, telefoon 02220 - 15472. dvertenties. abonnementen, etc.: eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741 Telefax 02220 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f 1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398. ecreatiestichting is van plan het aantal jeugdige kampeer- op camping „Kogerstrand" aanzienlijk op te voeren. Op het st zuidelijke gedeelte van het terrein, zouden 300 kampeer- itsen die nu nog voor gezinnen zijn bestemd ingaand komen- omer moeten dienen voor de opvang van jongeren. Dat d woensdagavond althans met stelligheid beweerd door ndexploitant Mart IMouwen tijdens de openbare evaluatiebij- comst die door het gemeentebestuur in Timmers Tearoom belegd om te vernemen hoe de afgelopen zomer de ervarin- zijn geweest met de bekende op openbare orde gerichte tregelen. lededeling van Nouwen bracht ontsteltenis teweeg, ook bij emeester A. Schipper, omdat •oting van het aantal jonge kam- ders op uitgerekend dit deel van togerstrand-terrein als een enor- ledreiging van de nachtelijke wordt beschouwd. Nu al wordt vandalisme en lawaai veroor- t door jongeren die 's nachts in honken toestand van de disco |keren naar hun tent waarbij ze vrij lange route dwars door het nde dorp moeten nemen. Drie- lerd kampeerplaatsen extra voor categorie op het campingdeel m het ,,Zonnewijzer"-pad en de |rens betekent dat er circa dui- jeugdige kampeerders zullen men waardoor dit probleem veel iger zal worden. Hoop? imeester Schipper beloofde bij IST-bestuur om opheldering te i vragen. Een nieuwsgierige jour- deed dat meteen door in de met RST-voorzitter Kees Graaf Hen. Die gaf daarbij toe dat op tief van de binnenkort vertrek- e interim-directeur wel dergelijke regelen worden overwogen, dat er zeker nog geen besluit was genomen. urgemeester gaf die mededeling Ie aanwezigen door, maar de on- itheid was daarmee niet wegge- rn. Nouwen zei dat het «stuur de beslissing al veertien n geleden had genomen en dat amenhing met het streven van Texelse jongens hebben tegen- de politie bekend dat zij vorig waren betrokken bij verschillen- efstallen en pogingen tot in- Het betreft een 19-jarige ner van Den Burg, die het it op zijn geweten heeft, een oude Oudeschilder en een rige jongen uit Den Burg, die lts bij één zaak was betrokken. sak kwam aan het rollen naar liding van een aangifte van een tal van circa f 250,- uit een wo rn Oudeschild. Het geld was zonder dat van inbraak sprake weggenomen en dat zette de e op het spoor van de 19-jarige in uit Den Burg. Deze bekende stelde tevens dat hij pogingen ibraak had gedaan bij een bedrijf haven van Oudeschild en in woning in hetzelfde dorp. In het te geval was hij samen op pad de 19-jarige Oudeschilder. Sa- hadden ze ook brommer- rdelen gestolen bij een Texels 'bedrijf, waarbij ze in gezelschap n van nummer 3, de 18-jarige ie uit Den Burg. In latere instan- sklaarde de 19-jarige jongen uit ook vlaggen te hebben ilen van enkele bedrijven in Ou- tild en Den Burg en had hij spul- eroofd uit een niet afgesloten menauto op de haven van Oude- De politie heeft de niet op woonachtige ouders van de jon- hgelicht; wat betreft de diefstal 'st geld is inmiddels een regeling "en. De jongen uit Oudeschild "de voorts dat hij de aanstichter ven een nachtelijke party in een 'n De Koog waar hij werkzaam Van dat bedrijf had hij tevens 'es drank n een aantal zwem- "onnementen achterover ge- de RST om van „Loodsmansduin" bij Den Hoorn een kwaliteitscamping te maken waar op rust gestelde gezin nen zich thuisvoelen. De jongeren zouden daarom naar De Koog moe ten worden verplaatst. Alleen dan zouden de grote investeringen die op „Loodsmansduin" zijn gepleegd vol doende rendement kunnen opleveren. Nouwen vertelde dat het oorspronke lijk zelfs de bedoeling was om het hele campingdeel ten zuiden van de Badweg tot jongerencamping te ma ken, maar daar zou van zijn afgezien omdat de beheerder met opstappen had gedreigd. Op de vraag van dorpscommissie-voorzitter F. Kaczor of de gemeente het besluit van de RST zou kunnen terugdraaien, moest de burgemeester ontkennend ant woorden. De RST is een autonome stichting die in deze vrij kan hande len, maar het gemeentebestuur wil het RST-bestuur hier best over bena deren en het kon volgens hem ook geen kwaad als de Kogers hierover hun mond opendoen. Harmonie De mededeling van Nouwen was op deze evaluatie een van de zeer weini ge uitingen van ongenoegen. Over het algemeen bleek men zeer tevre den te zijn over de openbare orde in het baddorp in het afgelopen seizoen zodat men de toen geldende maatre gelen graag ook de komende zomer toegepast wilde zien. Het staat ech ter allerminst vast of dat ook met al le maatregelen zal gebeuren. Het is bijvoorbeeld twijfelachtig of de nachtcafé's een groot deel van de komende zomer opnieuw als gewone café's geëxploiteerd zullen moeten worden. Bewaakt parkeren Het afschaffen van het bewaakt en betaald parkeren op het terrein Nika- del werd door Frits Agter, sprekend namens de dorpscommissie en De Koog Promotion, toegejuicht. De par keersituatie elders in het dorp was erdoor verbeterd. Toch bestaat er naast het vrij en onbewaakt parkeren ook behoefte aan een bewaakte par- keermogelijkheid. Agter stelde voor een deel van het Nikadelterrein daar voor te bestemmen. De burgemeester vond dat een goed idee maar liet di rect weten dat niet de gemeente maar het particuliere bedrijfsleven daarvoor moet zorgen. Ook de plaatsing van parkeermeters op de Brink heeft volgens dorpscom missie en De Koog Promotion aan zijn doel beantwoord. Langparkeer- ders worden daardoor geweerd, zodat meer kortparkeerders hier hun auto even kwijtkunnen. Volgens Nouwen was dat laatste echter toch vaak on mogelijk rond tien uur 's morgens als erg veel mensen naar het postkan toor gaan. Taxi De regeling dat taxi's 's nachts de Dorpsstraat mogen inrijden om daar passagiers op te pikken, heeft ook goed gewerkt, maar voor mevrouw Boswinkel was het nog steeds een probleem dat de mensen die een taxi willen bellen, gebruik maken van de telefooncellen die bij haar voor de deur staan. Hier laten de taxi's de passagiers ook vaak instappen. Het lawaai van de wachtende mensen, die soms ruzie krijgen als niet duide lijk is wie het eerst heeft gebeld en dus het eerst mag instappen is een bron van overlast. Vorig jaar had me vrouw Boswinkel de burgemeester uitgenodigd om een nacht bij haar te komen slapen om uit eigen ervaring te horen hoe erg dat is, maar daar was de eerste burger tot dusver niet op ingegaan en mogelijk daardoor was aan de wens om de telefooncel len te verplaatsen nog steeds geen gevolg gegeven. Tijdens avond ont stond echter wel hoop dat dit laatste spoedig zal gebeuren. Het openbaar toilet dat de gemeente ten koste van een ton zal bouwen bij het voormali ge brandspuithuisje, zal mogelijk ge combineerd kunnen worden met telefooncellen. Taxiondernemer Grootjen liet weten dat de regeling ook hem goed was bevallen. Het enige probleem is dat op vrijdag- eh vooral zaterdagavond na het sluitingsuur zoveel vraag is naar vervoer, dat de taxi's het niet aankunnen. Die met het sluitingsuur samenvallende piek is er namelijk ook in Den Burg, zodat de passagiers daar lang moeten wachten als de taxi-chauffeurs hun best doen om aan de vraag in De Koog te voldoen. Grootjen pleitte voor spreiding, waar bij hij dacht aan verschillende slui tingstijden per dorp en een langere „uitlooptijd" (thans een half uur) na het sluitingsuur. Grootjen gaf echter toe dat het half uur speling al een grote verbetering is in vergelijking met de situatie in het verleden. Me vrouw Boswinkel pleitte voor een speciale busdienst voor het afvoeren van de cafégangers. Kees Kaczor van „De Meerpaal" vond dat de taxi's al leen passagiers moeten kunnen op pikken bij De Beerekuil en De Lees verder pagina 2 De inzamelingsactie van dekens en warme kleding voor de slachtoffers van het door aardbevingen getroffen Armenië is achter de rug. Het echt paar T. Duinker uit Oosterend, dat de actie op Texel organiseerde, kan met een tevreden gevoel terugkijken want de medewerking van de Texe laars overtrof alle verwachtingen. Begin januari was via een artikel in deze krant de aandacht op de actie gevestigd. Op dat moment waren er al veel spullen bij de woning van de Duinkers aan de Kotterstraat afgele verd. Zelfs zóveel dat de heer en me vrouw Duinker ermee aan zaten, want ze zouden met hun kleine per sonenauto vele malen heen en weer naar het verzameladres in Amster dam moeten rijden. Al éénmaal had Duinker een vracht van tientallen zakken vol naar de overkant ge bracht. Via de krant werd dan ook gevraagd om vervoer. De oproep vond gehoor. Méér dan dat, want niet alleen meldden zich mensen aan die de spullen wel wilden wegbren gen, ook werd de familie Duinker we derom overstelpt met dekens en Technicus Ger Halsema test de apparatuur in de nieuwe Lichtboei-ruimte kleding. „Onvoorstelbaar wat er is gebracht, het was een ware lawine. Er kwam vooral warme kleding bin nen, doorgaans van een prima kwali teit", aldus de heer Duinker. Uiteindelijk werd alles afgevoerd met twee grote bestelwagens. Bloemist Kortenhoeven uit Den Burg die naar Beverwijk moest, bood aan om dat reisje via Amsterdam te maken. Men sen van De Bolder gingen naar Rot terdam en waren bereid om onderweg even Den Haag aan te doen, waar ook een verzamelpunt was. De Duinkers hadden nog meer aanbiedingen gekregen. Zo had iemand uit Amsterdam, die de oproep uit de Texelse Courant had vernomen, aangeboden een vracht te komen halen! Er was toen echter al een andere afspraak gemaakt. Het spreekt voor zich dat het hulpco mité Aardbeving Armenië bijzonder te spreken is over het Texelse aandeel. Bescheiden zegt het echtpaar Duin ker: „Zonder hulp van zoveel Texe laars hadden we het niet gered en daarvoor zijn we hen dan ook erg dankbaar." Ofschoon de actie ten einde is, zijn financiële bijdragen nog steeds van harte welkom. Geld kan worden overgemaakt op giro 5486, ten name van Hulpcomité Aardbeving Armenië te Amsterdam. Sinds woensdagavond komen de uit zendingen van zieken en bejaarden- omroep De Lichtboei niet meer uit de studio in de bibliotheek, maar uit De Buureton. De verhuizing, die twee dagen in beslag nam, werd voorafgegaan door een grootscheep se verbouwing, geheel uitgevoerd door vrijwilligers. Als eind maart de lokale omroep de ether ingaat zullen de afzonderlijke namen Lichtboei en SLOT worden samengevoegd tot „Radio Texel". Zo'n vijf jaar geleden zond de nu 21 jaar bestaande Lichtboei een keer uit vanuit de Buuretonkelder, ter gele genheid van een open dag. Toen al vonden de medewerkers dat een ideale plek voor een studio. Omdat de bibliotheek te kampen heeft met ruimtegebrek en men de studio die daar was gevestigd graag wilde ge bruiken als leeshoek, werd door de Lichtboeimedewerkers uitgekeken naar een nieuw onderkomen. „Ons probleem was echter geldgebrek", al dus Roeli Bakker, een van de mede werksters van het eerste uur. De oplossing kwam toen de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) de Buu retonkelder aankocht om er een stu dio in te vestigen. Mevrouw Bakker: „Wij horen eigenlijk bij de SLOT. Het zou toch belachelijk zijn als op twee plaatsen op het eiland een studio werd ingericht. Bovendien vinden we De Buureton een prachtige lokatie, dicht bij één van onze doelgroepen, de bejaarden". Geen lift De studio in de Buuretonkelder heeft ook een nadeel: er is geen lift, dus slecht ter been zijnde of gehan di- capte medewerkers kunnen er niet, of alleen met heel veel moeite ko men. „Dat is eigenlijk onze enige grief tegen de lokatie, maar de oplos sing van dat probleem heeft de hoogste prioriteit. Het is het eerste dat zal worden gemaakt als er geld is", verzekert Roeli Bakker. Wat ook een hoge prioriteit heeft is het zoe ken van een nieuwe voorzitter. De huidige, Gelein Jansen, heeft aange kondigd wegens drukke werkzaamhe den zijn taak te willen overdragen. „We zoeken een enthousiast iemand die De Lichtboei een zeer warm hart toedraagt en er de nodige tijd in wil en kan steken", aldus mevrouw Bakker. Kleiner Voorlopig zal De Lichtboei gebruik maken van een klein gedeelte van de studio. Dat deze ruimte veel kleiner is dan de studio van de bibliotheek vin den de Lichtboeimedewerkers geen bezwaar. „Als je vrijwillig bezig bent moet je je enigszins aanpassen. We mogen trouwens ook de voorzienin gen van de Lokale Radio gebruiken, dus zoveel kleiner is het eigenlijk niet", verwoordt één van de vrijwilli gers. Het feit dat de uitzendingen, binnen kort over heel Texel te beluisteren zul len zijn vinden de medewerkers erg belangrijk. De Lichtboei is momenteel via de kabel in Den Burg te ontvan gen op 100.2 FM. Al ongeveer een half jaar zijn vrijwilli gers bezig met het aanpassen van de Buuretonkelder. Er moesten tafels, kasten en stellingen getimmerd, tus senwanden gemaakt en sanitaire voorzieningen worden aangelegd. Dat alles moest worden geschilderd, schoongemaakt en ingericht. Fan tastisch, vindt Roeli Bakker: „Er kwa men spontaan mensen helpen, die verder niets met de omroep te maken hadden. Ze zijn er altijd en hebben echt enorme hoeveelheden werk ver zet. Zulke mensen zijn er te kort in de wereld!" w Verhuiskosten Als bijdrage in de verhuizingskosten kreeg De Lichtboei f1000,- van de gemeente. Er was om f5000,- ge vraagd, maar dat leek de gemeente wat veel. „We vonden het niet aardig dat de gemeente onze verhuizing te ruim begroot achtte. We vragen nóóit geld", aldus mevrouw Bakker. Als al le werkzaamheden achter de rug zijn, zal een gespecificeerde kostenlijst naar de gemeente worden gestuurd. De eerste uitzending vanuit het nieu we onderkomen werd woensdag avond van 18.30 tot 19.30 uur verzorgd door Wim Tinholt, Roeli Bakker, Piet Hoogerheide en Cobie Schotanus. Voorlopig wordt door de week iedere avond uitgezonden van 18.30 tot on geveer 19.30 uur. Als de Lokale Ra dio ook gaat uitzenden, krijgt de Lichtboei meer zendtijd. Dan zal er een jeugdprogramma en een voor- leesprogramma bijkomen. Het pro gramma ziet er tot die tijd als volgt uit: Maandag: klassiek verzoekplatenpro- gramma, Dinsdag: verzoekplatenprogramma voor de wat oudere luisteraars, Woensdag: Onder de toren, een geestelijk programma dat wordt inge leid door een Texelse predikant of pastoor. Donderdag: Springtij, een programma met interviews, nieuws, spelletjes en muziek. Vrijdag Voor elck wat wils, een pro gramma van lichte popmuziek tot klassiek. Zaterdag: uitzending van de RK- kerkdienst Zondag: 's ochtends om de week een Hervormde of een Doopsgezinde kerkdienst, 's avonds één keer per maand een Baptistenkerkdienst, an ders een Gereformeerde. Door de week worden alle rouw- en trouwdiensten die in de kerken wor den gehouden uitgezonden. Tijdens de uitzending kunnen luiste raars bellen (telefoon 13430) om ver zoekplaten of om zich aan te melden als donateur of abonnee. Ook kan men platen aanvragen via de brieven bus van de Buureton of via Postbus 89. Ook oude platen of CD's zijn welkom bij de zieken- en bejaarden- omroep. Roeli Bakker en Cobie Schotanus tijdens de eerste uitzending vanuit de nieuwe s Buuretonkelder. De voormalige studio In de bibliotheek ligt er nu eenzaam en verlaten bij..

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1