Cjroen 2'wartsjexels in het harL, wintig rolstoelatleten omen trainen op Texel Nieuwe veeartsen praktijk in voormalige kleuterschool Zaterdag open huis ratis onderdak en deelname halve marathon •£v>' ifiiwS23sim? Propeller van „Molengat" beschadigd Weemoed erhaven roomloos doorzagen kabel anrijding et tractor Dot valt van ïnhanger m*È m330 Tlissen dijk en duinenrij Teveel gedronken advertenties, abonnementen, etc.: qeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Peli- iweg 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los ƒ1,— Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr 36.25.01 742; NMB nr. 67 34 60.398 n de halve marathon van De Waal, op zaterdag 25 februari, en tenminste twintig rolstoelatleten deelnemen. Dat is het re- :aat van een initiatief van de Texelse .wheeler" Arco de iaf. In samenwerking met het bestuur van de Road Race Club derland organiseert De Graaf namelijk op 25 en 26 februari trainingsweekend voor rolstoelatleten op Texel. Het weekend de deelnemers niet veel kosten, omdat de familie Schuijl van el-pension Tatenhove in De Koog hen gratis onderdak (half- ision) biedt. g Arco, wanneer kunnen we eens z'n allen naar Texel komen voor trainingsweek?", vroeg de beken- olstoelatleet Gerrit Plomp afgelo- r eens na afloop van een istrijd aan mede-atleet Arco de af. Plomp maakte de opmerking of meer voor de gein, maar voor Graaf was het de aanleiding om jnderzoeken of hij zoiets op poten zetten. Samen met zijn trai- gsmaat en begeleider Theo Fran- non ging De Graaf aan de slag. veerhaventerrein van Den Helder lm vrijdagochtend zonder stroom itten als gevolg van het per on- jk doorzagen van een electrici- ikabel. gevolgen waren nogal hinderlijk, automatisch werkende poortjes fagbomen bij de aanleginrichting isten met de hand worden be id, lichten vielen uit en in het tskaartenkantoor konden de auto- ische kassa's geen kaartjes meer luceren. Passagiers die al een ikaart hadden konden worden ge- jen, maar wie een nieuw kaartje ig had moest men op provisori- e wijze van dienst zijn. Omdat het selgeld onbereikbaar was, leverde soms problemen op zodat men vermijding van veel oponthoud irdere mensen gratis aan boord aanleginrichting zelf (de brug) f normaal werken want die wordt uit een andere richting apart van om voorzien. Het ongerief op het enterrein deed zich voor geduren- Iwee afvaarten. Toen kon het noo- gegaat worden gestart en was s weer normaal. Het noodaggre- t treedt automatisch en onmiddel- in werking als de stroom van de j uitvalt. In dit geval waren daar- r bijzondere technische handelin- nodig, waar de genoemde tijd in zitten. iet plaatskaartenkantoor/wachtlo- van Teso in Den Helder wordt tienteel een verbouwing uitge- rd, bedoeld om het afhalen en isporteren van geld veiliger te ma- Bouwvakkers waren vrijdag be- een sleuf in een betonnen vloer agen. Ze raakten daarbij de man vis met 220 volt hoofdleiding, die hoger in het beton zat dan op tekeningen was aangegeven. 67-jarige bromfietser uit Schoorl kte donderdag op de Vuurtoren- 9 bij De Cocksdorp licht gewond n hij een tractor, bestuurd door 32-jarige Oudeschilder, wilde in- die echter net linksaf sloeg de hweg in. De bromfiets raakte flink ichadigd, de man werd ter obser- naar het ziekenhuis vervoerd. Een programma voor een trainings weekend leek hem niet zo moeilijk, problematischer was de vraag waar de rolstoelers zouden moeten worden ondergebracht. Dat probleem werd snel uit de wereld geholpen, toen het tweetal aanklopte bij hotelier Piet Schuijl, die zelf een fanatiek hardloper is. Met 23 parterre-kamers heeft hotel-pension Tatenhove van de familie Schuijl in principe ruimte genoeg om een wheeler-gezelschap te herbergen. En mocht het aantal deelnemers alle ver wachtingen overtreffen, dan was er nog geen vuiltje aan de lucht. Voor een deel der rolstoelers zou het na melijk geen problemen geven hinkend de trap naar de bovenste verdieping te nemen. Arco de Graaf: „Rolstoe latleten zijn niet zo moeilijk, we kun nen ons gauw redden en hoeven echt niet persé in een volledig aange past hotel te verblijven." Combinatie Het trainingsweekend zou echter niet in de zomer kunnen plaatsvinden (zo als het eerste plan luidde), omdat Ta tenhove dan is volgeboekt. Ook logeeradressen elders op het eiland liggen 's zomers niet voor het op scheppen. Logisch was daarom het trainingsweekend te combineren met de halve marathon van De Waal, die jaarlijks eind februari wordt gehou den. Voor een deel van de overkantse hardlopers die in De Waal meedoen, is Tatenhove al enkele jaren het vaste overnachtingsadres. Ook de andere deelnemers komen er zaterdagavond, na afloop van de 's middags gehou den wedstrijd, bijeen om samen ge zellig na te kletsen. De laatste jaren werden telkens video-opnamen ver toond die dezelfde dag tijdens de hal ve marathon waren gemaakt. Onder degenen die in Tatenhove lo geerden, bevond zich ook een rolstoelatleet, Adrie Valkenburg uit Al- mere. Hij had goede ervaringen opge daan met zijn verblijf in het Koger hotel-pension. Gratis Kortom: dat weekend zou uitermate geschikt zijn. Bovendien kwamen Piet en echtgenote Irene Schuijl tot grote verrassing van De Graaf met het prachtige aanbod dat de rolstoelatle ten gratis in Tatenhove mogen verblij ven. Arco de Graaf: „Ongelooflijk is dat. Op een gegeven moment, aan het eind van het gesprek, vroeg ik aan Piet Schuijl of er misschien iets te regelen viel met de prijs. Groeps korting of zo. Schuijl ging even weg en kwam even later terug met z'n vrouw. Mevrouw Schuijl zei toen tot Tof dusver zijn Texelaar Arco de Graaf (links) en Adrie Valkenburg uit Almere (hier voor de start van de editie 1987) de enige rolstoelatleten die aan de Waalder halve marathon hebben deelgenomen. Daarin komt eind februari verandering. van De Waal. Toen Arco met zijn m'n stomme verbazing dat alle whee lers een heel weekend kosteloos mochten logeren, inclusief ontbijt en diner. Ik zei dat is zeker een grap. Waarop mevrouw Schuijl antwoord de: zie ik er dan zo uit?" Het was dus waar. Nóg mooier werd het, toen bleek dat ook de eventuele begelei ders en andere aanhang tegen het zelfde gereduceerde tarief als de wedstrijdlopers aan de halve mara thon in Tatenhove kunnen verblijven. Irene Schuijl hierover: „Ach, we doen dit al jaren rond de halve marathon Waar vroeger de kindertjes speelden, worden binnenkort dieren ingeënt, geopereerd of anderszins behandeld. De Texelse veeartsen T. Domhof, J. Klinkers en L. van Vliet kochten de voormalige kleuterschool ,,De Woeli ge Hoek" tegenover het politiebu reau te Den Burg, waar ze zaterdag hun nieuwe gezamelijke praktijk zul len openen. De drie veeartsen hadden tot nu toe hun praktijk gevestigd in het huis van één van hen, op de hoek Keesom- laan/Haffelderweg. Ze hadden echter te kampen met ruimtegebrek. Ton Domhof: „De behandelkamer was te vens kantoor en laboratorium. Als het druk was, werd de enige operatieka mer die we hadden in gebruik geno men als tweede behandelkamer, maar dan moest je wel steeds heen en weer lopen als je wat nodig had". Om het ruimtegebrek op te lossen werd in eerste instantie overwogen of niet een ruimte aan praktijk kon worden gebouwd. Dat zou dan ten koste gaan van het kleine parkeerter- reintje naast het huis. „Als we spreekuur hebben staat nu de hele straat al vol, dus om dan ook nog die paar parkeerplaatsen weg te ha len leek ons niet zo'n goed idee", al dus Jaap Klinkers. Andere arts Een andere arts, dokter Waverijn, bracht de veeartsen op het idee de leegstaande Woelige Hoek te kopen. Via makelaar Paul Kuip werd contact opgenomen met de gemeente, die vlot medewerking verleende. Het hele gebouw werd aangekocht door de veeartsen. „We hadden eerst nog va ge plannen om een woonhuis in een deel ervan te maken, maar het bleek financieel aantrekkelijker om een deel te verkopen", vertelt Loek van Vliet. Hans Zijm heeft voor zijn bewakings- en beveiligingsfirma BEST het achter ste deel van de Woelige Hoek ge kocht. De oude praktijk zal bij het woonhuis van Klinkers worden ge trokken, wat gezien de recente gezin suitbreiding een niet onwelkome extra ruimte oplevert. Lees verder pagina 2 - - - lijf- ft ■^yl nu NS V./.n.r.; De veeartsen Klinkers. Domhof en Van Vliet voor hun nieuwe onderkomen plan op de proppen kwam, wilden wij hem graag steunen. Die jongens hebben toch al vrij veel kosten met hun materiaal en begeleiding, en als ze naar Texel komen moet je daar de reiskosten nog bij optellen." De familie Schuijl stimuleert trou wens ook het wedstrijdelement. Spe ciaal voor de winnaar in de categorie „wheelers" hebben ze een wisselbe ker beschikbaar gesteld. Toppers Toen dat was geregeld, gaf Arco de Graaf een deel van de organisatie in handen van het bestuur van de Road Race Club Nederland, waarbij de wedstrijd-wheelers zijn aangesloten. Het bestuur stelde een deelnamefor mulier op, dat naar alle leden werd verstuurd. Vóór 15 januari moest men zich aanmelden. Een telefoontje naar secretaris Frans Verhoef leerde dat zich inmiddels twintig rolstoelat leten hebben opgegeven. Daartussen bevindt zich de top van Nederland, met namen als Gerrit Plomp (die in 1987 nationale bekendheid verwierf door in de marathon van Rotterdam alle lopers achter zich te laten en in 1988 tiende werd op de Paralympics in Seoul), Lex de Turck, Huub Nelis- sen (winnaar van de Bloemenmara- thon en tweede tijdens het Nederlands Kampioenschap) en Mi chel Jonkman. Adrie Valkenburg, de wheeler uit Almere die in De Waal al enkele malen het goede voorbeeld heeft gegeven, is ook weer van de partij. Zij kunnen Arco de Graaf, die vorig jaar zelf tot de nationale top doordrong, tegenstand bieden op 25 februari. Programma De Graaf sleutelt nog aan het pro gramma, dat in grote lijnen wel al vaststaat. Zaterdagochtend zullen de De Teso veerboot „Molengat" heeft schade opgelopen aan een van de Voith Schneider propellers. Dat bleek nadat het schip dinsdag was droog- gezet in het dok van „Welgelegen" te Harlingen. De schade, waarschijnlijk veroorzaakt door drijvend hout, een tros of ander voorwerp waarmee het schip in een der havens in aanraking is geweest, lijkt niet ernstig en kan waarschijnlijk door simpel bijslijpen worden verholpen. De dokbeurt wordt er niet door vertraagd, temeer daar bij de inspectie van het onder watergedeelte geen andere proble men aan het licht zijn gekomen. De aangroei van zeepokken en andere organismen viel zelfs erg mee, in aanmerking nemend dat het schip twee jaar geleden voor het laatst in dok was. Begin Maart komt de „Mo lengat" weer in.de vaart. De foto (van Dirk Kuiter) toont Teso's vlagge- schip in Harlingen, voor het eerst in het openluchtdok van „Welgelegen". deelnemers een ontvangst krijgen in Tatenhove, waarna na de middag de wedstrijd in De Waal wordt verreden. Na die inspanning is er tijd voor ont spanning, met een diner en aanslui tend de gezellige avond in Tatenhove. Zondag houden de deelnemers in elk geval een gezamenlijke trainingsrit. Vanuit Tatenhove is de Dennen en omgeving makkelijk te bereiken, dus wat dat betreft zijn er mogelijkheden genoeg. Mogelijk wordt er ook een rondrit over het eiland gehouden. Sommige wheelers hebben te kennen gegeven al vrijdagavond naar Texel te komen. Arco de Graaf hoopt dat de combina tie van gezelligheid en sportiviteit zal aanslaan. Vanuit de Road Race Club heeft in het verleden al eens een klein gezelschap op een der andere Waddeneilanden in een aangepaste boerderij een kerstweekend doorge bracht. Toen ging het echter uitslui tend om de gezelligheid; het nu beoogde trainingsweekend is iets nieuws. door Klaas Bonne Wat men al zo lang verwachtte Is nu eindelijk geschied Jarino mag nu huisjes bouwen In 't artikel elf-gebied Waar ik vroeger altijd speelde Waar ik vroeger kikkers ving Waar ik met gestopte kousen Heel vaak aan het puntdraad hing Waar ik natte poten haalde In het kantje van de sloot Waar de ram van Kuup mij meestal Niet zo'n grote voorsprong bood. Waar ik zocht om salamanders In het kolkie van Cees Maas Waar de boer die mij betrapte Mij deed sprinten als een haas Waar de kievit mij belaagde Als ik om haar broedsel zocht Waar de eend mij observeerde Vanuit de rietkraag van de tocht Waar ik schuilde voor de regen In de scheefgezakte schuur Waar ik toen al leerde leven Met de grillen van de natuur Maar kom, ik was weer zomaar even Het door helm en riet gevormde kind En schaar mij nu weer zonder mokken Onder het dagelijks bewind In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee personen aangehouden die met teveel drank op achter het stuur zaten. Een 40-jarige man uit Den Burg had 250 milligram alcohol per li ter lucht en een 27-jarige inwoner van Weesp had 450 milligram. 220 milligram is vergelijkbaar met een promillage van 0,5.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1