Cjroen c2wartsJ~exeU in het hart^ ivoering mini-containers i laatste week van april Bijdrage van f3500,- voor veldnamenboek ■M f Natuureducatie nu ook voor kleuters ieuwe directeur Dor RST Texelse methode slaat aan Gemeentegarantie museumstichting Bromfiets geleend Kamerlid Blauw spreekt in hotel „Rebecca" „Calluna" zoekt andere directeur Februari stofzuigermaand! Bakker's Ijzerhandel b.v. lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.354 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741 en werktijd deze week tot en met dinsdag as: Harry de Graaf, Peli- iweg 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. advertenties, abonnementen, etc.: eveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs 120,20 per kwartaal; los ƒ1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67 34 60.398. mini-containers voor huisvuil zullen eind april op Texel wor- ingevoerd. In de derde week van die maand kunnen voor de :ste maal de bekende grijze plastic afvakzakken aan de straat rden gezet. De week erna worden de mini-containers voor eerst opgehaald. De verrijdbare kunststof bakken met een Dud van 240 liter worden tegelijk op heel het eiland ge- itst. Het ligt in de bedoeling om begin april voorlichtings- nden te houden en informatiefolders te verspreiden, zodat de schakeling zo soepel mogelijk verloopt. onderingen zijn recreatiebedrij- die met een particulier trans- bedrijf (Van Tatenhove) [racten hebben afgesloten over ifvoer van (bedrijfs)afval. Voorts rn bij een aantal flats en andere lapelde gebouwen 1600 liter- tainers (voor gemeenschappelijk uikl worden geplaatst. Het huis- moet in de „oude" plastic zak- in deze „wijk-containers" den gedeponeerd. Bij sommige zullen wèl mini-containers ntueel van 120 liter inhoud) wor- gebruikt. 40-jarige Menno J. Hofmann uit irlem is sinds woensdag de nieu- directeur van de Recreatiestich- Texel. Hij volgt de heer C. Koorn die om gezondheidsredenen egtijdig afscheid moest nemen en 'dt nog een of twee maanden in- nerkt door G. Fister, die de laat- tijd interim-directeur was. ino Hofmann is geboren en opge- iid in Amsterdam, waar hij onder ir op het gymnasium zat en een itenstudie voltooide aan de Vrije versiteit. Hij begon zijn beroepsle- als bedrijfsjurist bij het GAK in sterdam en was de laatste tijd kzaam als de rechterhand van de imercieel directeur van Smits taurants, een bedrijf dat onder ir hotels en wegrestaurants ex- teert. mann solliciteerde naar de vaca- bij de RST naar aanleiding van tip die hij kreeg uit de Tijdelijk tagement-groep waartoe interim- cteur Fister behoort. Er waren 'igens nog enkele gegadigden r de functie. nieuwe RST-directeur (gehuwd de in Amerika geboren Carol inga) is een tijdelijks arbeidscon- t van drie jaar aangegaan, omdat 'el hijzelf als het RST-bestuur vin dat pas na geruime tijd kan wor- bepaald of blijvend dienstverband »enst is. Hofmann zegt dat de te indrukken die hij kreeg van het ■bedrijf en de mensen die er wer- in elk geval heel positief zijn. Hij iet te verleiden tot uitspraken in- i actuele problemen waarmee de heeft te maken, zoals het con- dat is ontstaan met zwempara- Calluna en het mogelijk toelaten grotere aantallen jeugdige kam- 'ders op het terrein „Ko- itrand". 'dat hij op Texel solliciteerde, ken- te nieuwe RST-directeur het td alleen van enkele vakanties. Hij en verwoed kampeerder die er zijn stormvaste Karsten-tent bij 'keur buiten de zomerperiode op trekt. Tijdens de afgelopen maanden heeft de dienst gemeentewerken, die op Texel verantwoordelijk is voor de rei nigingsdienst, uitgebreid informatie ingewonnen over het minicontainer- systeem. Niet alleen werd geïnfor meerd bij fabrikanten, ook werden gesprekken gevoerd met gemeenten die al ervaring met het systeem heb ben opgedaan (Joure, Hoorn, Sneek). Ook werd gesproken met bewoners en reinigingspersoneel. Hieruit bleek dat het overstappen op mini- containers een hele onderneming is, maar dat niet één der desbetreffende gemeenten er spijt van heeft. Overi gens is in geen van deze gemeenten sprake van gescheiden inzameling („nat" en droog" afval in aparte containers). De gemeente Texel over weegt daartoe over te schakelen in de nabije toekomst. Vooralsnog is ge scheiden inzameling niet aan de orde. Mogelijk wordt in de zomer van 1990 een proef gehouden met gescheiden inzameling op enkele recreatieterrei nen. Inzake de medewerking van toe risten aan het mini-containersysteem bestaan nog geen gegevens, maar dat is wèl een factor die op Texel van groot belang is. De zomerpiek zal, zo wordt op voorhand geconclu deerd, niet leiden tot aanpassing van de huidige personeelsbezetting en het voertuigenbestand van de reinigings dienst. Gerekend wordt op een ge middelde van 4200 op te halen mini-containers per week. Voorlichting Bij alle gemeenten waar de mini- container is ingevoerd, is gebleken dat voorlichting van het grootste be lang is. De gemeente is van plan in elk dorp informatie-avonden te hou den met video. In een informatiefol der, die onder de bevolking wordt verspreid, komen tal van praktische zaken aan de orde: hoe men de mini- container moet gebruiken, schoonma ken en onderhouden, waar zich cen trale inzamelplaatsen bevinden, informatie over grof vuil-inzameling en hoe de inzamelroute loopt. Planning De planning is: eerst mini-containers invoeren en voorlopig „integraal" op halen. Dat houdt in dat er voorlopig geen nieuwe vuilniswagens nodig zijn; de huidige wagens worden aan gepast met een ander beladings systeem. Stap 2 in de planning is de bouw van een overslagstation te Oude- schild. Wat dat betreft is het wach ten op wat de provincie beslist. Zodra er een plekje in een verbran dingsoven beschikbaar komt, kunnen voorbereidingen worden getroffen voor het Texelse overslagstation en de sluiting van de vuilstortplaats aan het Molwerk. Een andere oplossing waarover momenteel wordt gediscus sieerd is afvoer van het Texelse huis vuil naar Westfriesland (S.O.W.). Van daaruit zal „ons" afval tesamen met het afval uit die regio worden ge transporteerd naar de AVR- verbrandingsoven in Rotterdam. Voor Texel zou het evenwel goedkoper zijn om het afval te laten verbranden in een oven in de eigen provincie. De capaciteit van de Noordhollandse ovens wordt echter al volledig ge bruikt; het zal tenminste tot 1993 duren alvorens een nieuwe oven (in Amsterdam) wordt gebouwd. Een nieuwe vuilverbrandingsoven voor Alkmaar of Zaanstreek (voor alle ge meenten boven het Noordzeekanaal) staat pas voor 1994 op het program ma. Stichting Texels Museum vraagt ge meentegarantie voor een lening van ƒ900.000,-. Meer dan de helft van dit bedrag is voor overname van de gemeente van gebouwen. Overige in vesteringen die ermee zullen worden gedaan is het entreegebouwtje van het Maritiem- en Juttersmuseum, de eerste fase van de herindeling van Ecomare, voorzieningen voor de pom- penkelder, renovatie van de telefoon centrale van Ecomare en de bestrating van het buitenterrein van het museum in Oudeschild. Als de raad accoord gaat zal het be drag worden geleend van een geld- makelaar waarmee de gemeente regelmatig zaken doet. Er is gepro beerd een lening te sluiten bij twee plaatselijke banken, maar die vroegen meer rente. Een 17-jarige inwoner van Den Hoorn meldde zondag dat zijn bromfiets was gestolen. Maandag bleek dat een vriend het vervoermiddel had geleend. Sjaak Schraag uit Den Burg houdt zich als hobby bezig met het opsporen van oorspronkelijke benamingen van stukken land op Texel. Sedert 1980 is hij erin geslaagd vele honderden namen te achterhalen en te localiseren en nu is hij bezig deze historisch belangwekkende inventarisatie vast te leggen in een boek dat hij in een oplage van 500 exemplaren wil uitbrengen. Het wordt een vrij omvangrijk boekwerk dat zal luisteren naar de titel „Veldnamen op Texel" en f39,50 moet kosten. De uitgave van het boek levert voor Schraag echter een tekort op van f8.815,-. Hij heeft daarom bij verschil lende bedrijven en instellingen om een bijdrage gevraagd. De Rabo-bank Texel heeft f2500,- toegezegd. De Vries v.d. Wiel f400,- (plus de aan koop van 15 exemplaren) en de Stichting tot bevordering van de ken nis van Natuur en Cultuur van Texel (de instantie die de middelen beheert van de vroegere Texelse Museum vereniging) f1000,-. Verder heeft het Waterschap Texel laten blijken een fi nanciële bijdrage te zullen verstrek ken en ook is er kans op een gift uit het Noordijkfonds. Gemeente B en W zijn bereid de gemeenteraad voor te stellen om een bijdrage te verstrekken in het resterende tekort. „Wij menen dat het van groot belang is dat deze verzameling van oor spronkelijke veldnamen door deze uit gave bewaard blijft voor de Texelse gemeenschap. Belangrijke histori sche/agrarische gegevens blijven op deze wijze goed bewaard en worden voor ieder toegankelijk", aldus het college, dat van mening is dat het boek zou moeten verschijnen bij de viering van het 575-jarig stadsrecht in maart 1990. Daarmee is Schraag inmiddels accoord gegaan. Het ko mend najaar zal door middel van in schrijving de gelegenheid worden geboden om zich van het bezit van het boek te verzekeren. B en W vinden dat de raad f2500,- moet bijdragen aan het boek en te vens wordt voorgesteld 25 exempla ren te kopen (waarmee f1000,- is gemoeid) die in bijzondere gevallen als geschenk zullen worden gebruikt. De totale uitgaaf van f3500,- komt ten laste van de post onvoorzien. Het eindpunt van de spannende tocht onder de zeespiegel: de kinderen bereiken de bak met krabben. Een buitengewoon speelse methode om bij kinderen interesse aan te kweken voor de levende natuur. Dat is het programma waar van de afgelopen week de kleuters van 5-6 jaar van alle Texelse basisscholen hebben genoten in „Ecomare". Ze werden daar in aanraking gebracht met de geheimen van de zee door een ludie ke excursie, waarbij ze als zeehonden verkleed mochten dollen, de expositie van Ecomare bezichtigen en tastend in een onder zees labyrint mochten ronddolen aan de hand van het spannende verhaal van „Heintje en de pimpelpaarse vis"... Het is voor het eerst dat deze leef tijdscategorie (groep 2) te maken krijgt met natuureducatie. Voor de oudere kinderen van de basisscholen had de educatieve dienst van Ecoma re al programma's in gebruik. Het kleuterprogramma is het zevende in de reeks die uits.uitend ten dienste van het Texelse Dagonderwijs werd samengesteld. Speciale aanpak Het is belangrijk dat kinderen op zo jeugdig mogelijke leeftijd interesse krijgen voor de natuur. Om succes te boeken is dan een heel speciale aan pak nodig, waarbij er rekening mee wordt gehouden hoe die kleuters nog bezig zijn de wereld om hen heen te ontdekken. Peter Smit, hoofd van de educatieve dienst van Ecomare, ver telt met enige trots dat het kleuter- programma van puur Texelse makelij is, net als de andere programma's van de reeks, waarmee het Texelse onderwijs al jaren wordt bediend. Sinds de vorming van de basisscho len voelde het onderwijs de behoefte om ook de kleuters erbij te betrekken en dat leidde tot tot het ontwikkelen van dat bijzondere programma. Daar in hadden deze keer niet alleen de mensen van Ecomare de hand, maar ook Niek Slijderink jr die ter afron ding van zijn studie aan de Pedagogi sche Academie stage liep op Ecomare en zich daar als eindexa- menprojekt met het samenstellen van het programma bezig hield. Dat ge beurde in nauwe samenwerking met de mensen van de Educatieve Dienst van Ecomare, in het bijzonder Peter Smit en Ria Baars, die hun ruime praktijkervaring bij het „toedienen" van dergelijke programma's konden inbrengen. Peter Smit schreef daarbij het Dick Bruna-achtige verhaal over de belevenissen van Heintje die door de „pimpelpaarse vis" wordt uitgeno digd om mee de zee in te gaan en te zoeken naar de spoorloos verdwenen krabben, het onmisbare speelgoed voor de vissen. Volgens het verhaal maakt Heintje een landurige tocht onder de zeespiegel, waarbij hij let terlijk met vallen opstaan, voelend en kijkend met allerlei planten en dieren krijgt te maken. Als hij op het strand terugkeert heeft hij de krabben ech ter nog niet gevonden. Dan worden de kleuters opgeroepen om zelf in de zee te gaan zoeken en dat leidt wèl tot resultaat. Geboeid De gang van zaken is dat de in een kring zittende kleuters het verhaal te horen krijgen waarbij ze zicht hebben op de tekeningen. Twee keer wordt de geschiedenis van Heintje onder broken om de kinderen de gelegen heid te geven de „zee" in te gaan, in de vorm van een uit houten schotten vervaardigd gangenstelsel. In het cir cuit krijgen de op sokken lopende kleuters te maken met allerlei soorten zeebodem, wier, schubben van vis sen. Het moet allemaal op gevoel worden beleefd. In de laatste fase van het verhaal wordt een schot ver plaatst waardoor het mogelijk wordt dat de gezamenlijk zoekende kinderen via een mangat terecht komen in een geheimzinnig verlichte ruimte, waar zich de krabben blijken te vinden. Het zijn echte, ze scharrelen rond in een glazen bak en de kinderen mo gen ermee spelen. Bobberen Het zelf te beleven Heintje-verhaal is overigens maar één onderdeel van het nieuwe kleuterprogramma. Een ander onderdeel is dat de kinderen Het WD-kamerlid P. Blauw komt dinsdag 7 februari naar Texel om zich daar te verdiepen in het pro bleem van de kustafslag. 's Middags heeft hij een onderhoud met b en w en 's avonds houdt hij een voor ieder toegankelijke spreekbeurt in hotel „Rebecca" in De Waal. Blauw, lid van de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat is op Texel niet onbekend want hij heeft er eer der het woord gevoerd. Hij liet zich daarbij kennen als vaardig spreker, die ook ingevoerd is in de agrarische problematiek, mede omdat hij zelf akkerbouwer is. De komst van Blauw hangt samen met de pogingen van de plaatselijke VVD-afdeling om minister N. Smit- Kroes naar Texel te laten komen om haar de gevolgen van de kustafslag te laten zien. Gehoopt wordt dat zij ertoe bewogen kan worden om geld uit te trekken voor een nieuwe zand- suppletie. De minister komt (nog) niet, maar kamerlid Blauw was wel bereid naar Texel te reizen. Het on derwerp van zijn lezing is overigens „Europa 1992", maar hij zal onge twijfeld ook willen ingaan op Texelse onderwerpen die vragenstellers aan de orde stellen. Tussen 15.30 en 16.00 uur heeft P. Blauw een onderhoud met het bestuur van de gezamenlijke Texelse Standorganisaties, ook in Hotel Re becca te De Waal. Directeur Arno Nater van het zwem paradijs „Calluna" is vertrokken. Het bestuur van de Recreatie Maat schappij Texel heeft de samenwer king opgezegd omdat de manager-capaciteiten die voor het uitoefenen van deze functie noodza kelijk zijn, onvoldoende aanwezig werden geacht. Nater was op proef (tijdelijke ar beidsovereenkomst) aan „Calluna" verbonden. In afwachting van zijn opvolging is de dagelijkse leiding van „Calluna" in handen van bestuurslid J. Jellema. iets te horen krijgen over zeehonden en vervolgens zeehondenpakken mo gen aantrekken waarmee ze moeten proberen zich precies als zeehonden te gedragen, „bobberend" over de vloer. Ook is er een „tussenop- dracht" waarbij de kleuters onder lei ding delen van de expositie van Ecomare bekijken. Het hele program ma duurt één ochtend (9.00-11.30 uur) inclusief pauze. Bij het ontwer pen en uitvoeren hebben de sa menstellers rekening gehouden met pedagogische grondprincipes die gel den bij het benaderen van deze leef tijdsgroep, maar volgens Peter Smit is dat niet al te krampachtig gebeurd. Er werd ook naar eigen gevoel en in- tuitie tewerk gegegaan en de ervarin gen hebben inmiddels uitgewezen dat de kleuters er goed op reageren. Ze zijn zeer geboeid en nemen alles gre tig in zich op. Zo ontstaat een basis waarop met de programma's voor de latere jaren kan worden verder gebouwd. De scholenprogramma's ten dienste van het plaatselijke basisonderwijs vormen een belangrijke activiteit van Ecomare. Er is jaarlijks zo'n f70.000,- mee gemoeid. Profiteer deze maand van onze stofzuigeraanbiedmgen. AEG, Electrolux, Holland Electro Miele, Moulinex en Philips stofzuigers reeds vanaf f169,— telefoon 02220 - 12346

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1