,lk wil weten wat voor ens hij was.... Creativiteitscentrum nog sen seizoen in Vermaning osa de Wolf zoekt haar Kaukasische vader Geen operette Schrijven voor gevangenen Dick Witte speelde óók mee in Skiltje inquête onder bezoekers Nogmaals het groepje Kaukasische soldaten. Rosa hoopt in contact te komen met mensen die de mannen herkennen. IJDAG 3 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT osa de Wolf-Bruijn is in 1944 op Texel geboren. Haar vader is 5 Kaukasiër Niyas Sakersajev, maar dat hoorde Rosa pas toen ze bn jaar of zeven was. Ze is op zoek naar hem, hoewel ze bijna pker weet dat hij niet meer leeft. „Ik wil weten wat met hem is ebeurd, hoe het met hem is afgelopen en misschien kan ik in ontact komen met nog levende familieleden". de oorlog werden op Texel enkele stlegionen" gestationeerd. Dat wa- n bataljons Sovjet- ijgsgevangenen, die zich hadden ngesloten bij het Duitse leger. Het kendste was dat van de Georgiërs, t tegen het einde van de oorlog, in ril 1945, in opstand kwam tegen Duitsers. Voordat deze Georgiërs amen, zat in september 1943 een taljon met ongeveer 800 Kauka- ers op Texel en aan de hand van ar geboortedatum kon Rosa na- an dat haar vader een Kaukasiër oet zijn geweest. Op 6 februari B45 is dit 803e Noord-Kaukasische fanterie-bataljon van Texel vertrok- n naar Callantsoog, waar in de om ving bruggen moesten worden waakt. et is mogelijk dat het bataljon toen opgedeeld in kleinere groepen, ar meerdere bruggen moesten wor- n bewaakt. et verzet op Texel heeft de Kauka- érs benaderd over deelname aan de jstand. Er zijn enkele afspraken ge laakt, maar er is nooit wat gebeurd, ij Callantsoog loopt het spoor naar osa's vader dood. Van de hele •oep Kaukasiërs die daar zat, is later leen nog wat vernomen van een aar mannen. Nadat de Georgische pstand uitbrak, raakte het eiland sïsoleerd en verloren Rosa's moeder i Niyas alle contact, zijn ook verhalen dat na de jstand van de Georgiërs de Kauka- ërs naar het front zijn gestuurd, aar het is niet zeker of dit werkelijk gebeurd. Zelfmoord pde conferentie van Jalta in 1945 reeg Stalin van de geallieerden de lezegging dat alle sovjetsoldaten die Duitse krijgsdienst waren geweest, juden worden teruggestuurd naar un vaderland. Dat zij daar zwaar luden worden gestraft stond bij porbaat vast en zijn verhalen be- ind van Russen die overboord irongen van schepen of zelfmoord pogingen deden, omdat ze de bui voelden hangen. In hun vaderland zijn waarschijnlijk velen geëxecu teerd wegens landverraad. De Georgiërs ontsprongen de dans en werden ge rehabiliteerd. Oud-strijders Toen Rosa ongeveer zeven jaar was is haar moeder, Bep van der Werve, getrouwd met Bruijn. „Toen had ik weer een vader". Wat weet Rosa van haar echte va der? „Van mijn moeder heb ik maar weinig over hem gehoord, want die is gestorven toen ik tien was. Alle fo to's en brieven zijn verdwenen. Alles dat ik weet komt uit verhalen van een tante en mensen die hem hebben ontmoet in de tijd dat hij op Texel was gele gerd", vertelt Rosa. Ze is serieus gaan zoeken naar hem in 1983. In dat jaar vertrok een groep van 200 Texelaars naar Georgië, om oud strijders op te zoeken. „Ik ben mee gegaan om daar eens rond te kijken, om te praten met mensen die in de oorlog op Texel zijn geweest. Voelen hoe het daar is. Het sluimerde altijd al in me dat ik eens wilde uitzoeken wat er van mijn vader was gewor den, maar op de middelbare school en toen er na mijn trouwen drie kin deren kwamen had ik wel wat anders aan m'n hoofd". Rosa's 21-jarige zoon Marco, dia sprekend op zijn grootvader Niyas zou lijken. Niyas Sakersajev kwam uit de Kauka sische plaats Baku en is waarschijn lijk rond 1918 geboren. Hij heeft Rosa's moeder ontmoet bij de vuur toren in De Cocksdorp, waar het ba taljon was ondergebracht en waar zij in de buurt woonde. De oma van Ro sa deed het wasgoed van de solda ten om op die manier ook wat zeep voor zichzelf te krijgen, in die tijd van schaarste. „Ik denk niet dat oma erg blij was met de relatie, maar ze heeft er nooit een probleem van gemaakt. Tegen mij is ze ook nooit onvriende lijk of haatdragend geweest". Fototoestel Toen Rosa werd geboren was haar moeder 18 jaar. Ze groeide op in het huis van haar oma. Sakersajev wist van haar bestaan, hij is zelfs meege gaan naar het gemeentehuis om de geboorte aan te geven. Rosa's moeder is in maart 1945 naar Alkmaar gegaan om hem op te zoe ken. Dat kon alleen als zij in het bezit was van een speciale pas. De toen vier maanden oude dochter bleef op Texel achter. „Ze heeft ongetwijfeld foto's aan hem laten zien, want ze had van hem een fototoestel ge kregen". Sakersajev sprak behalve Russisch goed Duits en Frans. Zijn bataljon werd vanuit Frankrijk naar Texel over geplaatst. Het was een donkerharige, lange, ijdele man. Hij was luitenant in het 803e infanterie-bataljon. Zoals al le soldaten in de Ostlegionen droeg hij een Duits uniform met een merk teken op de mouw, waaruit kon wor den afgeleid dat hij een Rus was. Vrijwel altijd droeg hij leren hand schoenen. Hij was een uitstekend ruiter. Waarom? Waarom laat Rosa het verleden niet rusten? Rosa: „Ik wil weten wat voor méns hij was, wat voor karakter hij had. Zelf heb ik drie kinderen en dan hoor ik van mensen die mijn vader hebben gekend dat onze kinderen op hem lijken. Dat intrigeert me, het laat me niet los. Ik wil weten hoe het met hem is afgelopen". Rosa heeft één foto met een aantal Kaukasische soldaten erop. Het kén zijn dat Sakersajev daar bij staat. De gelijkenis tussen één van de gefoto grafeerde mannen en een zoon van Rosa is groot. „Mijn kinderen vinden mijn speurtocht naar hun opa wel in teressant, maar ze zijn niet zo gedre ven als ik". Speurtocht Om gegevens te verzamelen wendde Rosa zich tot allerlei instanties, zoals het Rode Kruis, de oorlogsgraven stichting en de Russische ambassa de. Daar kwam niets uit. Omdat het bataljon van Texel naar Callantsoog is gegaan schreef Rosa een brief aan de burgemeester van die plaats, maar ook dat leverde geen nieuwe gege vens op. Ze las alle boeken die zijn verschenen over de Ostlegionen. Ze probeerde in contact te komen met mensen die omgang hadden met de Kaukasiërs, maar velen van hen wil den er niet over praten. „Ik heb ook eigenlijk te lang gewacht met deze speurtocht, want veel mensen die me iets hadden kunnen vertellen, le ven niet meer". Toen alle sporen dood liepen wendde Rosa zich tot de KRO-radio. In het programma Adres Onbekend met An ne van Egmond werd op 20 januari een uur lang gesproken over de speurtocht naar Niyas Sakersajev. Tij dens en ook na de uitzending kwa men tal van telefoontjes binnen, maar er was niemand die de vader van Rosa na februari 1945 nog had gezien. „Er zijn wel heel veel contac ten gelegd en ik heb erg veel nieuwe sporen gekregen om na te zoeken. Gek genoeg veelal van mensen die ik al jaren kende, maar die nu pas iets durfden te vertellen. Het leek wel als of het ineens bespreekbaar was ge worden. Dat KRO-programma was een fantastische ervaring. Anne van Egmond deed het geweldig". Tijdens de uitzending kreeg Rosa het advies een brief te schrijven aan het Duitse ministerie van Defensie in Bonn, om dat er veel archieven met gegevens over de bewegingen van de verschil- PAGINA 5 lende bataljons bewaard zouden zijn, hoewel de chaos tegen het eind van de oorlog groot was. Een oproep plaatsen in een Noord-Kaukasische streekkrant, werd geadviseerd door Piet van Heerwaarden. Hij heeft op die wijze een Russische vriend terug gevonden, die hij na de oorlog uit het oog was verloren. Daaruit kan wor den afgeleid dat niet alle Kaukasiërs na de oorlog zijn terechtgesteld we gens landverraad. Geen pijn doen Mevrouw Jetty Feikema-Bakker ver telde in de uitzending Rosa's vader en moeder goed te hebben gekend. Mevrouw Feikema woonde tijdens de oorlog op de boerderij Nieuw Breda, bij het Vliegveld. In de daarbij gele gen bunker zat Sakersajev „Je lijkt op hem. Het was een mooie man met een schotwond in zijn wang, daar zat een gaatje in. Ik was toen een jaar of zeventien en hij maakte veel indruk op me. Hij droeg vaak een cape en dan had hij een paardje waarmee hij over het vliegveld heen joeg. Hij kon ontiegelijk goed paardrij den", aldus mevrouw Feikema. Ze vertelde er nooit eerder over te heb ben gepraat omdat ze dat niet goed durfde. „Ik zat wel eens te popelen, maar ik wist niet wat jij allemaal wist en ik wilde je geen pijn doen". Herinneren Het KRO-programma wierp niet veel nieuw licht op de zaak. Rosa de Wolf zoekt zelf verder: „We hebben in die uitzending wel veel telefoontjes van Texelaars gehad, maar niets, helemaal niets uit Callantsoog en omgeving, terwijl het toch zeker is dat hij daar is geweest. Ik zoek mensen in Cal lantsoog, Alkmaar of Petten en om geving die het bataljon met Kaukasiërs na maart 1945 hebben gezien. Omdat ze min of meer vrijwil lig tot die Ostlegionen waren toege treden, hadden ze een redelijke bewegingsvrijheid. Ze konden zich mengen onder de plaatselijke bevol king en dat deden ze ook. Kaukasiërs zijn, net als Georgiërs, levendige mensen, dus er móeten nog mensen zijn die zich hen herinneren". Rosa hoopt dat er iemand is die weet waar de Kaukasiërs heen zijn gegaan, nadat ze vanuit Callantsoog vertrok ken. „In geen enkel boek wordt er melding van gemaakt, geen mens schijnt te weten wat met het batal jon is gebeurd". Ze wil ook graag oude foto's uit die tijd hebben „Ik wil nog een keer naar Rusland en dan in Baku in de bevolkingsregisters zoeken. Misschien kom ik de naam tegen of vind ik zo enkele fami lieleden". Wie inlichtingen heeft kan bellen naar 18638. worden ingericht van gemaakt werk en het verkopen daarvan behoort ook tot de mogelijkheden. Het is echter wel de bedoeling dat de hobbyisten er geregeld aan het werk zijn. „We zoeken mensen die hun hobby om wat voor reden dan ook (te wei nig ruimte, teveel herriel elders willen uitoefenen en daar wekelijks een be paalde tijd aan willen besteden", al dus Nelie Vinke. Belangstellenden kunnen haar bellen, telefoon 14805. Het creativiteitscentrum gaat met de pinkster open. Wegens gebrek aan belangstelling is het optreden van de Hoofdstadope rette op 5 april in De Kampanje te Den Helder afgelast. Er zal daarom ook geen extra boot worden ingezet. Het optreden op 4 april gaat wél door. Dan zal echter geen extra boot varen zodat zelf voor overnachting moet worden gezorgd. Kaarten voor deze voorstelling zijn te verkrijgen via de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, tel. 15582. De Texelse groep van Amnesty Inter national houdt een schrijfavond op dinsdag, van 20.00 tot 21.00 uur in de Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat en op het adres Trompstraat 15 te Oudeschild. De gevangenen waarvoor zal worden geschreven, bevinden zich in Vietnam en El Salvador. In Vietnam voor Nguyen Thi Nghia, een boeddhisti sche leke helpster. Zij werd in sep tember vorig jaar veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf wegens betrokkenheid bij „Contra revolutionaire activiteiten. Nguyen Thi Nghia is lid van de boeddhistische sekte An Quang die al sinds 1960 de schending van mensenrechten onder de verschillende regeringen aan de kaak heeft gesteld. Ook zal worden geschreven voor Elizeo Córdonva Aguilar in El Salvador. Deze 34-jarige vice-voorzitter van de vakbondscoö peratie van het Salvadoraanse Insti tuut voor Sociale Zekerheid werd vorig jaar juli vlakbij zijn huis op straat ontvoerd door zwaarbewapen de, gemaskerde mannen. Sindsdien is hij niet meer gezien. Meer informatie over deze gevangenen kan men op de schrijfavond lezen in het maand blad „Wordt Vervolgd". Voorbeeld brieven en luchtpostvellen zijn aanwezig. In de recensie in de vorige krant van het stuk „De Zwendelaffaire" dat door de Oudeschilder toneelvereni ging „Nieuw Leven" zaterdagavond werd opgevoerd, is per ongeluk de alinea over acteur Dick Witte wegge vallen. Witte -die zowel de aankondi ging als de afkondiging in 't Skiltje verzorgde- verscheen in het derde be drijf ten tonele als een mysterieuze „vriend" uit het verre Mexico. In deze rol was Witte goed op dreef. Met pri ma tekstbeheersing en vlotte bewe gingen wist Witte voor meer dynamiek in het spel te zorgen, waardoor enkele sleutelscènes van de juiste spanning werden voorzien. ze foto van In Duitse dienst ou Niyas kunnen zijn. et Ambachten en Creativiteitscen tra dat vorig jaar in de Doopsge- nde Vermaning te Den Hoorn van tart ging, mag ook komend seizoen 'n deze accomodatie gebruik ma- en. Het college had zich van het eheel een aantrekkelijker presenta- e voor het publiek voorgesteld, >aar heeft geen bezwaren tegen eortzetting van de activiteit. Wel is evraagd een enquête te houden on- 8r de bezoekers, om erachter te ko- tan of het creativiteitscentrum aan a verwachtingen van het publiek «antwoordt 'e gemeente had liever gehad dat de 'oopsgezinde Vermaning het hele iar open zou zijn. Er zijn echter nog |eeh aanmeldingen van instanties die 'at zouden willen en kunnen, van daar dat het creativiteitscentrum nog een seizoen mag draaien in het gebouw. „Het is moeilijk om mensen zover te krijgen dat ze één of meer dagen in de week daar hun hobby uitoefenen". Aan het woord is Nelie Vinke, initia tiefneemster van het Ambachten en Creativiteitscentrum te Den Hoorn. Tijdens de openingsuren was altijd wel één hobbyist aanwezig, maar de meeste bezoekers vonden dat te wei nig. „Men wil mensen bezig zien, niet alleen de resultaten van de ver schillende hobby's statisch uit gestald". Positief Het centrum was drie dagen per week geopend en op zaterdag. Onge veer 2000 mensen brachten een be zoek aan de Vermaning en de reacties waren allemaal positief. De bezoekersaantallen van de zaterdags openstelling vielen tegen. „Dat komt waarschijnlijk omdat dat een echte wisseldag is. Wij moeten het duidelijk hebben van het toerisme, want veel Texelaars komen er niet", aldus Nelie Vinke Dat is ook de reden waarom het centrum niet het hele jaar door geopend kan zijn. De kosten voor verwarming zijn dermate hoog dat gebruik in de winterperiode niet haal baar is. De hobbyisten moeten name lijk de kosten voor energieverbruik vergoeden. Er is nog gedacht over het geven van cursussen in de Ver maning. „Dat werd niks. Het lijkt wel alsof men alleen maar naar Den Burg wil. Het is natuurlijk ook niet zo'n ge zellig gebouw in de winter". Komend seizoen zal het centrum waarschijnlijk ook één avond zijn ge opend. Vijf personen hebben hun me dewerking al toegezegd, maar er zijn nog veel meer welkom. De hobby's die zullen worden uitgeoefend zijn schilderen, poppenmaken, knipkunst en waarschijnlijk ook houtbewerking. Er kunnen kleine tentoonstellingen Niyas kunnen zijn. zijnde Kaukasische militairen kreeg Rose van mevrouw M. van der Brink uit Oosterend. De tweede man van links Rosa de Wolf: ..Misschien staat hij wel op één van deze foto's.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5