Cjrocn "Zwartsjexeh in het hart_> Getalm over afvalverwerking loet nu eindelijk over zijn" JUTTERS BRACHTEN JUTTERTJE NAAR IJMUIDEN jordhollandse gemeenten op één lijn Ierse groep „The Dubliners" treedt op in De Lindeboom Texel krijgt „impuls" van veertig mille Sneeuwklokkenroof Gemeente blijft geld lenen aan verenigingen eel in De Waal oornderweg gesloten Teso vervoerde 4,2% meer in januari Radio Texel: 106,1 Mc De wereldberoemde band ..The Dubliners" komt naar Texel DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741 iverktijd deze week tot en met dinsdag a.s Tessa de Graaff. Pater >in 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 15639. Ivertenties, abonnementen, etc.: Bld De Rooy BV,, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12741. Telefax 02220 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs 120,20 per kwartaal; los ft,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46-99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742. NMB nr. 67.34.60.398 De Branding ertoe te bewegen van de claim af te zieo en de capsule ter beschikking te stellen van het mu seum op Texel dat zich inmiddels als geïnteresseerde had gemeld maar te vens te kennen had gegeven weinig financiële mogelijkheden te hebben. Directeur Rien Stolk vond het bijzon der leuk dat hij de Texelse delegatie op bezoek kreeg, accepteerde in dankbaarheid de twee flessen „Jut- tertje" èn de uitnodiging om de eerstvolgende personeelsreis naar het museum op Texel te maken... De foto toont het juttersbestuur in een der operationele ruimten van Scheveningen Radio op het moment dat daar een telexbericht per radio wordt verzonden. Het ziet ernaar uit dat het door de Tweede Kamer veranderen van het besluit tot het toekennen van een zg. investeringsimpuls van vijftig mil joen gulden aan de Nederlandse ge meenten, voor de gemeente Texel een financiële meevaller betekent van f40.000.- gelijkelijk verdeeld over 1989 en 1990. „Ik ben natuurlijk blij, maar ik juich pas als het bedrag op onze giro staat", aldus een eerste reactie van gemeentesecretaris Piet Zoon, die met succes actie heeft gevoerd te gen het oorspronkelijke besluit om de 50 miljoen uitsluitend te verdelen on der grotere gemeenten. Zoon, wiens actie werd gesteund door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, had gewild dat de impuls over alle gemeenten zou worden verdeeld in verhouding met het aantal inwoners. Besloten is echter tot een tussenop lossing („Rudingvariant") die er op neerkomt dat de vier grote steden wel het hen toegezegde deel van de impuls ontvangen: 33 miljoen over twee jaar. Minister Ruding vreesde dat de vier steden met een claim zouden komen als de oorspronkelijke (en in de Staatscourant gepubliceer de) beslissing niet zou worden uitge voerd. De helft van de impulsen over 1989 en 1990 zal nu worden ver deeld via het uitkeringspercentage en de andere helft via variant I van de circulaire die in september werd ont vangen. Texel krijgt nu dus f20.000,- per jaar. Bij een werkelijk evenredige verdeling zou het twee keer zoveel zijn ge weest. „Ik zeg dan ook met dat ik tevreden ben, maar een half ei is be ter dan een lege dop", aldus gemeen tesecretaris Zoon. Personeel van Staatsbosbeheer ont dekte woensdag in de Dennen ter hoogte van de barbecueplaats een auto met daarin enkele zakken ge rooide sneeuwklokken. De politie werd gewaarschuwd en twee Texe laars van 23 en 21 jaar konden wor den aangehouden. De zeven plastic tassen en één jute zak vol sneeuw klokken zijn in beslag genomen. dagen voordat het provinciaal bestuur van Noordholland het de provinciaal afvalstoffenplan (PAP-II) moet vaststellen, en de gemeenten boven het Noordzeekanaal elkaar eindelijk nden. Na het jarenlang met elkaar oneens te zijn geweest de wijze waarop het afval in onze provincie moet worden erkt, kwam de intergemeentelijke stuurgroep donderdag tij een bijeenkomst in Hoorn tot een gezamenlijk standpunt, dholland moet, aldus de stuurgroep, in 1994 over twee ive vuilverbrandingsovens beschikken, één nabij Amsterdam in in Alkmaar of Zaanstad. Texel zou een dergelijke oplos jan groot belang zijn. omdat de ortplaats nabij 't Horntje vol is de bestaande overkantse ovens plaats voor het Texelse afval in. Het was dan ook niet id dat juist de Texelse afgevaar- wethouder Klaas Barendregt, ong op het noemen van „har- srmijnen waarbinnen de plan- loeten worden gerealiseerd, pvatting werd door de anderen f ld. irspronkelijke tekst van een In- verklaring van de stuurgroep dankzij de Texelse opmerkingen at aangescherpt. In eerste in- e werd namelijk gerept over een ifdatum". In de definitieve versie die, volgens wethouder Baren- té vrijblijvende, term afgestapt, laan ervan uit dat een afvalver- ingsinstallatie met een minimale rkingscapaciteit van 400.000 mor het noordelijk deel van de üicie medio 1994 in Alkmaar Zaanstad zal zijn gereali- zo luidt nu de tekst. dam tekort afval krijgt aangeboden en daardoor bedrijfseconomisch on rendabel wordt. Dat zou zelfs in de hand kunnen worden gewerkt door het streven naar het zoveel mogelijk hergebruiken van afval (PAP-II stelt: minimaal verbranden, maximaal her- gebruikenl. PSP, PPR en CPN signale ren eveneens een mogelijke overcapaciteit, maar doen dat vanuit een andere optiek. Deze fracties vre zen dat de overheid dan niet langer zal proberen om compostering en dergelijke methoden te stimuleren, maar juist af te remmen zodat er weer meer afval aan de ovens zal worden aangeboden. Deelbelangen Van verdeeldheid is boven het Noord zeekanaal thans geen sprake meer. Wethouder Barendregt: „We hebben met zijn allen gezegd: nu moet het maar eens uit zijn met dat getalm. De stuurgroep is destijds opgericht ter uitwerking van PAP-I, maar dat overleg kan als mislukt worden be schouwd. De individuele partijen hiel den zich te vaak bezig met het eigen belang, in plaats van het gezamenlijk belang. Die deelbelangen bleken te vaak tegengesteld. Ook bij het pro vinciebestuur was de discussie over de beste wijze van afvalverwijdering en verwerking nog met uitgewoed, hetgeen eveneens een weinig gunsti ge invloed had op het functioneren van de stuurgroep." De stuurgroep bestaat uit de ge meente Texel, het gewest Kop van Noordholland, Samenwerkings Or gaan Westfriesland (SOW), het Inter communaal Lichaam Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en omstreken, Afvalverwijderingsbedrijf IJmond-Zaanstad en het Interge meentelijk Samenwerkingsverband Waterland. De mogelijkheid dat verenigingen geld lenen van de gemeente inplaats van een bank, blijft in stand. B en W hebben afgezien van hun voornemen om deze zg. investeringskredietrege- ling te schrappen. Zoals bekend heerste over deze kwestie geen eenheid binnen het col lege en ook vanuit de raadscommis sies werd vrij veel bezwaar gemaakt tegen het opheffen van de regeling. „Op grond van de in commissiever band ontvangen adviezen hebben wij besloten terzake geen voorstel bij u in te dienen", aldus schrijven b en w aan de gemeenteraad. Motie tentieverklaring vormt de basis en motie die komende maandag s de allesbeslissende vergade- er tafel zal worden gebracht, wat betreft het college van ge- Jeerde staten is de motie over- GS hebben namelijk al een punt ingenomen: twee nieuwe mdingsinstallaties. Eén voor het lijk deel van de provincie in het ilijk havengebied van Amster- welke een verbrandingscapaci- an circa 700.000 ton afval per ou moeten krijgen. De andere latie moet ten noorden van het Izeekanaal worden gesitueerd, tmaar of in Zaanstad, en jaar- IOO.OOO ton kunnen verwerken, ns Gs moet eerstgenoemde 3er 1 januari 1993 gaan draaien noordelijke installatie een jaar GS houden daarmee vast aan gangspunten van PAP-II. t dus voor Texel en andere Ihollandse gemeenten c.q. sa- ierkingsverbanden geen vuiltje e lucht. Ware het niet dat pro- Ie staten (het Noordhollandse ment") nog twijfelen. Met na- 2 statenfracties van de VVD en links maken nog bezwaar, zij iet verschillende argumenten, lidelijke, eensgezinde motie van ord-Noordhollandse gemeenten iet bouwen van ook een ver ingsoven boven het Noordzee- I, kan daarom wellicht helpen t overtuigen van de twijfelaars. Overcapaciteit? VD meent dat één nieuwe afval- indingsoven (Amsterdam) vol le is. De liberalen vrezen dat istallatie in Alkmaar of Zaan- 'vereniging ,,'t Amateurtje" in ial speelt zaterdag 18 februari "k „Het Veenspook" van D.J. üoor. Het begint om 20.00 uur Pshuis De Wielewaal. nderdag is de Hoornderweg 1 8.00 tot 17.00 uur afgeslo- 1 voor alle verkeer in verband 't de verlenging van een ter. De wereldberoemde Ierse groep ,,The Dubliners" treedt zondag 26 februari op in De Lindeboom te Den Burg. Het optreden is eerder uit gesteld wegens een keeloperatie van één van de bandleden. Het voorpro gramma wordt verzorgd door de Ni- ozband „Manannan Het optreden op Texel maakt deel uit van een omvangrijke tournee van de Dubliners door Nederland. Ze verzor gen een avondvullend programma waarin hun melancholieke ballades en opgewekte „jogs and reels" ruim schoots aan bod komen. Wie kent niet de klassiekers „The Wild Rover", „Seven Drunk Nights", „The Black Velvet Band" en „Irish Rover". The Dubliners treden in dezelfde sa menstelling op als bij hun laatste be zoek aan Nederland, zo'n anderhalf jaar geleden. Gitarist Eamonn Camp bell geniet in Ierland een grote repu tatie als sessiemuzikant. De karakteristieke zanger/gitarist Ronnie Drew is van de partij, evenals Barney McKenna die bekend staat als 's we relds beste banjospeler. John Shea- han speelt viool, fluiten en gitaar en is manager van de groep. Sean Can non is zanger/gitarist en volgde zes jaar geleden de te vroeg overleden Luke Kelly op. The Dubliners vierden in 1987 hun 25-jarig jubileum. Ter gelegenheid daarvan bracht de bekende Ierse popband U2 op televisie een muzi kaal eerbetoon aan de groep. Het concert op Texel wordt om 19.30 uur geopend door „Manannan", de Niozband met enigszins dezelfde mu ziekstijl als The Dubliners, die rond 20.30 uur beginnen. Kaarten kosten f35,- en zijn verkrijgbaar bij het VVV, Reisburo Texel en De Twee Paardjes. Het voltallig bestuur van de Stichting Juttersmuseum Texel begaf zich vrij dag naar IJmuiden om een bezoek te brengen aan Scheveningen Radio. De heren beleefden in het Rijkskuststati- - on een uitgebreide, zeer interessante excursie onder leiding van mede werkster Angele Keijser, die een dia serie vertoonde en vervolgens liet zien hoe de communicatie tussen de schepen en de wal in de praktijk ver loopt en wordt begeleid en welke technieken daarbij worden toegepast. Voor de jutters was het een buiten kansje want Scheveningen Radio se lecteert streng bij het toelaten van bezoekers. Eigenlijk komen alleen per sonen in aanmerking die beroepshal ve te maken hebben met maritieme radiocommunicatie, zoals mensen die werkzaam zijn bij marine of koop vaardij. Voor de jutters van Texel had men echter de hand over het hart gestreken en daarvan had men ach teraf geen spijt. Aan het slot van de excursie overhandigde Cor Ellen („Twie is Tessels") namelijk aan An gele Keijser twee flessen „Juttertje" en de uitnodiging voor alle medewer kers van Scheveningen Radio om de eerstvolgende personeelsreis naar Texel te maken en daarbij het Mari tiem en Juttersmuseum in Oude- schild te bezoeken. Het juttersbestuur had nog twee fles- sen Jutterje bij zich. Die werden be zorgd bij Rien Stolk van het aannemingsbedrijf N.V. De Branding in IJmuiden als blijk van dank voor het afstaan van de grote redding scapsule die vorig jaar bij zware storm aanspoelde en over een der havenpieren van IJmuiden sloeg. Het bedrijf had de capsule voor de strandvonderij van IJmuiden gebor gen, maar de kosten van die operatie waren achteraf hoger dan het ding waard was omdat kort na de berging inbrekers de loods binnendrongen waar de capsule was opgeslagen en er de motor (ter waarde van f14000,- uithaalden. De strandvonderij wist De vervoerscijfers blijven stijgen bij Teso. In de afgelopen maand werden rond duizend personenauto's meer vervoerd dan in januari vorig jaar, een toename van 4,2%. Het vervoerde aantal vrachtauto's liep iets terug maar het vervoer van opleggers steeg van 810 tot 979 stuks. Er werden tien autobussen en vier caravans meer vervoerd. De stij ging werd teweeggebracht door het toerististisch autoverkeer; de extra drukte werd vooral in de weekenden geconstateerd. De januarimaanden van dit en vorig jaar waren vergelijk baar omdat het ook vorig jaar zacht weer was met goed begaanbare we gen. De praktijk heeft geleerd dat het vervoer onmiddellijk sterk terugloopt als het gaat vriezen en sneeuwen. Radio Texel gaat uitzenden op 106,1 Mc van de FM-band, aldus werd vrij dagavond bekend gemaakt tijdens een feestelijke kennismakingsbijeen komst van alle vrijwilligers in de stu dio aan de Molenstraat. De frequentie is toegewezen door de PTT, die er daarbij uiteraard voor heeft gezorgd dat de dichtstbijzijnde andere lokale omroepen een andere golflengte hebben zodat onderlinge hinder wordt voorkomen. Genoemde frequentie is te ontvangen op bijna alle moderne radiotoestellen. Over ongeveer twee weken arriveert de zender en op 4 maart is de eerste proefuitzending, waarbij zal blijken of Radio Texel over heel Texel goed is te ontvangen. Het staat vrijwel vast dat dit geen problemen zal geven en dat de lokale zender overal op op het eiland minstens even krachtig als de Hilversumse zenders zal doorkomen. Er wordt echter een zodanige tech niek toegepast dat de zender buiten Texel al snel niet meer is te ontvan gen, zodat er niet op moet worden gerekend dat het luisterpubliek kan worden uitgebreid met mensen in Den Helder of op Vlieland. Op 15 april gaan de dagelijkse uitzendingen van Radio Texel officieel van start en wordt tevens de studio feestelijk geopend.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1