Wil K )rie éénacters rima gebracht 'agenmuseum krijgt 0.000,- per jaar Organische bemesting in Texelse akkerbouw h Mt!%. POSTEREND" BEVESTIGT REPUTATIE I m I jjj l jm 1 *Vy"^ flj 1 H M 1 WwBJri else senioren uni op vakantie H. Snoek/W. Koomen scoorde erop los Schilling stelt voor: Elleboogstraat Vernielers aangehouden Veel animo voor koffie-ochtend Kustwacht-hoofd bij Meneer Cactus Geslaagd Dartkampioenschap in café De Kuip Rouwvliegen Herman Vloon eerste veteraan boscross Rl JAG 7 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 p 4' 1 kJLFu. Schrama en Aris Bremer. ..Als je een vogel wilt zoenenmet Jenny Vlaming. Mieke Legierse en Hanneke Weijdt en ..Het Kamerschut'' met «06 Slootman en Jenny Vlaming Usuit Ivan links naar rechtsI ..Welwezen'' met Ine ilgroep Oosterend mag zich rekenen tot de „betere" toneel- ïigingen van ons eiland. Die in betrekking korte tijd opge- /de reputatie werd zaterdag bevestigd toen in „De Bijenkorf' veel succes drie éénacters werden opgevoerd. iu gaven de spelers er blijk van ►erieus bezig te zijn met toneel, nee we bedoelen dat niet alleen wordt gerepeteerd onder een ilijk strakke regie maar dat ook :eitseisen worden gesteld aan jkken die in studie worden ge- n. Geen kwaad woord over de lelijke gezelschappen die andere >n aanleggen en ook daarmee zalen trekken, maar het is toch rerfnssend om eens wat anders even, zonder dat het een elitaire legenheid wordt waartoe alleen zich voelen aangetrokken. Twee van de drie stukken van zater dagavond waren overigens oude suc cessen van de toneelgroep. Welwezen" van Peter van Straaten werd al eens gebracht bij het Texelse éénacterfestival en „Als je een vogel wilt zoenen" van Atie M. Vogelen zang werd zaterdag zelfs al voor de zesde keer opgevoerd. Alleen „Het Kamerschut" van Herman Heijermans was speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerd. De meeste mensen zullen Peter van Straaten niet kennen als toneelschrij ver maar als tekenaar, onder andere van de bekende „Vader en zoon"- strips. Het lichte sarcasme dat type rend is voor de humor daarvan, be paalde ook de sfeer van „Welwezen". Het was in feite een satire op het maatschappelijk werk, vooral leuk door het voor deze sector zeer type rende woordgebruik Dat woordge bruik moet dan natuurlijk wel worden herkend en het is de vraag of dat het geval is bij mensen die nooit iets met welzijnswerkers te maken hebben ge had. Een stuk als „Welwezen" zou dan ook lang niet overal kunnen wor den opgevoerd als het welzijnsjargon een jaar of tien geleden niet door on derwijzers, ambtenaren, schoolbege- leiders, progressieve geestelijken en anderen die er behoefte aan hadden om zich interessant doch verhullend uit te drukken, was overgenomen. Het werd zelfs een modetaaltje, dat echter al lang weer op zijn retour is, mede door toedoen van cynische lie den als Van Straten. In „Welwezen" worden we geconfronteerd met een hulpverleningsbureau waar zich Her man komt aandienen die zo spoedig mogelijk gelukkig wil worden, liefst met garantie. Dat gaat natuurlijk met zomaar. Daar is méér dan een ge sprek voor nodig (waarvoor „ingan gen" en „gaatjes" gevonden moeten worden) en het onbegrip tussen client Herman en de therapeutes Liesbeth en Gerie bepaalt dan ook het verloop van het stuk. We zagen Ina Schrama uitstekend spelen als de therapeute Gerie. Het bijna niet vol te houden begrip dat zij moet opbren gen voor haar zeer dwarse cliënt kwam prima tot zijn recht. Dat moet in mindere mate het geval zijn met Hanneke Weijdt als collega therapeute Liesbeth, die meer een aangeeffunctie vervulde. Aris Bremer deed het prima als de kennelijk over spannen en uiterst nerveuze cliënt Herman. „Welwezen" werd geregis seerd door Els Whyte. Boodschap „Als je een vogel wilt zoenen" was van een heel ander kaliber. Twee nogal oppervlakkige en zelfzuchtige vrouwen praten en ruziën met als getuige een Turkse schoon maakster Het is een aangrijpende botsing van culturen, kennelijk be doeld om het onbegrip en vooroor deel jegens gastarbeiders aan te klagen. Dat zou op deze wijze wel eens beter kunnen lukken dan met goedbedoelde adviezen en verboden. De éénacter wordt dan ook vaak ge bruikt als onderdeel van een discus sieavond over deze problematiek, zoals onlangs bij de vrouwenbond FNV waar de Turkse vrouw gesprek sonderwerp was. Na vijf eerdere opvoeringen was het niet verwonderlijk dat het er zater dagavond in De Bijenkorf zeer gerou tineerd toeging, met Mieke Legierse en Jenny Vlaming als de respectieve lijke kibbelende collega's en Hanneke Weijdt als de door hen verachte Turk se schoonmaakster. De regie was in handen van Ina Schrama Heijermans Hoofdschotel van de avond was „Het Kamerschut" van Herman Heijer mans. Het speelt in het begin van deze eeuw en de toneelgroep had er veel moeite voor gedaan om kostuums en requisieten daarmee in overeenstemming te brengen. Alles was tot in de puntjes verzorgd, wat bijdroeg aan het succes want de hu mor werd ontleend aan keurige, zeer stijfjes bewegende en converserende mensen die zich daarbij belachelijk gedragen. Het gaat om een kennelijk gegoede familie, die buitensporige aandacht en zorg besteedt aan een achter een kamerscherm in de wieg liggend kind. De gein zit in de manier waarop die mensen zich in hun over- bezorgdheid aanstellen en opwinden over vermeende bedreigingen van het jonge leven. Het verhaaltje zelf is minder belangrijk; een echt begin of eind zit er niet aan. Het succes hing af van de mate van overdrijving. De Oosterender acteurs en actrices wisten dat juist te doseren en maak ten er iets heel bespottelijks van leder personage was een karikatuur en dat was de bedoeling. Als vader Dolf speelde Rob Slootman een pri ma rol, dank zij de kinderlijke blijheid die hij erin wist te leggen. Jenny Vla ming, als moeder, sloot daar goed bij aan: ze was vooral goed bij wisselin gen van gemoedstoestand, zeer ge decideerd en goed getimed spelend. Jammer was het dat haar stem het af en toe liet afweten. Ger de Jong had weinig moeite met de grootva derrol en contrasteerde prima met Guurtje Roeper die het vooral dank zij de mimiek uitstekend deed als de grootmoeder. Aris Bremer was met overgave op dreef als de vriend van de familie, een flierefluiter die zich minder interesseert voor het kind achter het kamerscherm dan voor h\et eten op tafel. Ina Schrama had de re gie; Hanneke Weijdt souffleerde. )je gemeenteraad ermee accoord gaat krijgt het Agrarisch en pnmuseum in De Waal met ingang van dit jaar een jaarlijkse jsubsidie van f30.000,-. Op deze wijze wordt dekking be- t van het exploitatietekort van ongeveer hetzelfde bedrag We het museum blijkens de eigen begroting wordt gecon- berd. sver ontvangt het museum larlijkse exploitatiesubsidie van f8400,-. Daarnaast verleent eente incidenteel steun bij p van nieuwe aanwinsten en investeringen. Uit de toe visie, die het bestuur van de ing Agrarisch en Wagenmu- gaf in het rapport „Verleden, en toekomst van het Agra- in Wagenmuseum", bleek ech- t de stichting te maken zal n met toenemende financiële Raamsubsidie v deden daarom het voorstel irlijks een raamsubsidie te ge- oals die ook wordt verstrekt Stichting Texels Museum. Het imuseum moet daarmee de he- loitatie rond zien te krijgen, nkelijk bood de gemeente '0,-, maar uit de begroting van useum bleek dat dit jaar (19891 volgende jaren een tekort van >0,- zal ontstaan, waarop b en f5000,- méér uit de bus zijn len. Relatief goedkoop v vinden de steun de moeite „De stichting heeft zich sinds prichting in 1973 bijzonder in- e ouderen maken in juni weer uitenlandse touringcarreis. De naar Joegoslavië was vorig en succes maar voor velen wel >eiend. Daarom wordt het deze dichter bij huis gezocht: atuurgebied tussen Eiffel en nen. (e touringcar haalt de mensen ;xel en brengt hen daar ook terug. Die bus blijft voortdurend gezelschap voor het maken (cursies. De prijs zal ongeveer P-P bedragen voor 8 dagen en voor 10 dagen, alles inbegre- vertrekdatum zal nader wor- 'Stgesteld. De reis wordt Jniseerd door de heer W. Was- r van de ANBO. Donderdag a.s. J 'n dorpshuis d'Ouwe ULO '°rrnatiebijeenkomst, waarbij al- 'teresseerde ouderen (ook men- 3 geen lid zijn van de ANBO) n zijn. Men kan zich daar ook in. gespannen om met behulp van louter vrijwilligers een museum op te zetten waarin de historie van agrarisch Texel goed belicht wordt. De stichting be heert nu een grote museale collectie en ontvangt jaarlijks gemiddeld 7000 bezoekers in haar museum. Zo blijft op een relatief goedkope wijze be langrijk historisch materiaal voor de Texelse gemeenschap bewaard. Daar naast vervult het museum een be langrijke functie voor het toerisme", aldus b en w, die er op wijzen dat Op de 18e competitie-avond van de klaverjasclub Den Burg waren er weer diverse koppels die er flink op los scoorden. Het meest succesvol waren Willem Koomen en Hugo Snoek die met de zeer hoge score van 7794 punten winnaars van de avond werden. Een mooi succes voor dit koppel, dat een hele tijd in de middenmoot van het klassement meespeelde maar daarna tot de voorlaatste plaats was teruggezakt. Nadat zij vorige week ook al goed scoorden zijn ze nu weer naar de 22ste plaats gestegen. Ook Fenny Hopman en Ruth de Ruwe be leefden een prima avond. Zij scoor den 7593 punten en werden daarmee tweede in het klassement waarin zij vijf plaatsen winst boek ten. Zij staan nu op de zesde plaats terwijl zij in de strijd om de derde pe riode de leiding hebben genomen. Annie Vermuë en Marie Timmerman werden derde met ook ai een hoge score (7260 punten). In het klasse ment, waarin zij dit seizoen geen vooraanstaande rol kunnen spelen, staan ze nu op de 21ste plaats. Met 7129 punten werden Henk Bakker en Cees Vinke vierde en Corrie Zijm en Nel v/d Veen werden met 7048 pun ten vijfde. Totaalstand na 72 partijen 1. Echtpaar J. Spaans 11682; 2. Echtpaar B. Ofrein 116015; 3 G. v/d Slikke-J. Witte 114352; 4 G. Festen-G Smit 113733, 5 G. Douma-L Bessels 113703; 6 F. Hopman-R. de Ruwe 113640, 7. C. Zijm-N v/d Veen 113309; 8. W. Derksen-P van Heerwaarden 113255; 9. Echtpaar J. van Heerwaarden 112766, 10. J. Kloosterman-A. van Heerwaar den 112710. Stand derde periode na 14 partij en: 1 F Hopman-R de Ruwe 23306; 2 H Snoek-W Koomen 23249; 3 G. v/d Slikke-J. Witte 23180, 4. F. Witte-R. Kleinveld 23120; 5. W Maas-A. Bakker 22791. het Agrarisch en Wagenmuseum niet in aanmerking komt voor een provin ciale subsidie. De provincie subsi dieert momenteel alleen Ecomare, waarbij het in de eerste plaats gaat om de educatieve tak van dit centrum. Reserve Er moet dus jaarlijks f21.600,- meer voor het wagenmuseum op tafel ko men dan tot dusver. Dit geld zal uit de reserve voor recreatie en natuur behoud worden gehaald, een fonds dat wordt gevoed door een deel van de opbrengst van de toeristenbe lasting en woonforensenbelasting. Van het fonds wordt reeds gebtuik gemaakt voor subsidies aan de Stich ting Texels Museum, de bijdragerege ling voor het Oude land en schapenboeten- en tuunwallenherstel. Door de raamsubsidie wordt het fonds niet uitgeput; in de nieuwe si tuatie zal jaarlijks nog ongeveer f4600,- overblijven. De gemeenteraad neemt volgende week dinsdagavond een definitief besluit inzake de naamswijziging van de Kantoorstraat in Den Burg. Het college is hierover verdeeld. De wet houders Zegers en Barendregt vinden een nieuwe naam niet nodig, maar Schilling meent dat het verzoek van de aan deze straat gevestigde zaken lieden, ondersteund door vele handte keningen van anderen, moet worden ingewilligd. Hij stelt de naam „Elle boogstraat" voor. Een 14-jarige Cocksdorper en twee bij hem logerende 13-jarige jongens uit Haarlem zijn gistermiddag aange houden wegens vernielingen aan auto's bij een bungalowpark te De Cocksdorp. De jongens hebben be kend van minstens vijf wagens merk tekens te hebben gehaald. Maar één autobezitter heeft tot nu toe aangifte gedaan: een 39-jarige inwoner van Bergsehoek. Zijn Mercedes heeft ze ker ƒ500,- schade opgelopen bij een poging de ster van de achterzijde te halen. De wagen was ook bekrast. De eerste inlóop-koffieochtend voor moeders van 0 tot 4-jarigen was een groot succes. Als gevolg daarvan is besloten iedere eerste en derde woensdag van de maand van 9.30 tot 11.30 uur zo'n ochtendbijeen komst te houden in de consultatie- ruimte van het Groene Kruis gebouw, aan de Witte Kruislaan te Den Burg. Iedere keer wordt een ander thema behandeld. De eerstvolgende keer, woensdag 15 februari, is dat „Gevoe lens bij peuters". De peuter-oudercursus gaat wegens onvoldoende deelname niet door. Onlangs kreeg landbouwvoorlichter J. Koolhof het verzoek een organi sche stof-balans te maken voor een Texels akkerbouwbedrijf met onge veer 30 hectare grond. De aanlei ding was de grondmonsteruitslagen De grondmonsteruitslagen van 1984 werden vergeleken met die van 1988 en daaruit bleek dat het humusgehal- te van bijna alle percelen was terug gelopen met gemiddeld 4% per jaar. Volgens de landelijke proeven breekt het bodemleven gemiddeld elk jaar twee procent van de organische stof af. Als deze stof niet wordt aange vuld, loopt de vruchtbaarheid van de grond terug. De lichtere grondsoorten gaan daardoor sneller stuiven, ver- slemping treedt eerder op en de vochtvasthoudendheid verminderd. De voedingsstoffen spoelen er ge makkelijker uit. Bouwplan Het bouwplan op het betreffende be drijf bestaat uit 7,5 ha. pootaardap- pelen, 7,5 ha. suikerbieten, 7,5 ha. graszaad en 7,5 ha. erwten. Minimaal 2% organische stof moet in de grond zitten. Er is uitgegaan van de bouw- voordikten van 30 en 20 centimeter Bij een 30 cm. dikke bouwvoor is de totale inhoud aan grond 3000 kuub grond per ha. (100 x 100m x 30 cm.). Eén kuub grond weegt gemid deld 1300 kilo. De totale bouwvoor per ha. weegt dan 3.900.000 kilo. Hiervan is 2% organische stof, dat is 7800 kilo. De afbraak was volgens berekening 4%, dat is 3120 kilo or ganische stof per ha. Bij een bouwvoor van 20 cm. zou de afbraak bij een bovenstaande bereke ning 2600 kilo organische stof zijn. Ploegen Over het algemeen wordt op Texel vrij diep geploegd. Dat wordt gedaan om een dieper bewortelbare zone voor de planten te krijgen en om minder snel last van verdroging te hebben. Waar de grond is diepgespit is diep ploegen niet nodig. Een dikkere bouwvoor vraagt om een grotere aanvulling van organische stof ofn de afbraak te compenseren. Piet Stam, hoofd van de Texelse kustwacht, gaat donderdagmiddag naar Hilversum, waar hij zijn mede werking verleent aan de „Grote Me neer Cactus-show". In dit programma mogen kinderen vragen stellen over beroepen. Stam zal vragen beant woorden over het beroep van vuurto renwachter, op uitnodiging van de NOS. Vermoedelijk worden de opna men al gebruikt in het programma van aanstaande zondag, maar dat is nog niet zeker. De aanvoer van organische stof van de gewassen uit het praktijk bouwplan is als volgt: De resten van de pootaardappelen le veren gemiddeld: 7,5 ha. x 875 kilo 8560 kilo. Graszaad: 7,5 ha. x 2335 17515 kilo. Suikerbieten (kop en blad). 7,5 ha. x 1275 9565 kilo. Erwten (inclusief stro): 7,5 ha. x 1170 8775 kilo. In totaal laten deze gewassen op het land 44415 kilo, oftewel 1480 kilo per ha. organische stof achter Bij een bouwvoor van 20 cm. is er dus een tekort van 1120 kilo (2600-1480) Het advies is: na de oogst van poo taardappelen en erwten meteen een groenbemester inzaaien Hiervoor moet een gewas worden gekozen dat het vrij levende aaltje niet sterk ver meerderd. Het stro van het graszaad moet verhakseld en het nagras moet niet worden afgeweid, maar in een later stadium worden ondergeploegd. Als dit advies wordt opgevolgd komt de totale aanvoer aan organische stof Voor het Nevobo Scheidsrechter A- diploma slaagden de volgende personen: Van Tevoko: Klaas van der Duim, Frank Joosten, Marco Tuntelder, An- nemiek Plug, Leontien Verseput, San dra Souwer, Jane Klein Breteler Sander Schouwstra (14 jaar) slaagde voor het jeugd-diploma. Van Smash '68: Simone Dros, Jolan- da Eelman, Lyda Dijt, Nea Eelman, Etty Daalder. Het „enige echte" open Texelse dartkampioenschap wordt zaterdag gehouden in café De Kuip te De Koog. Het is de zesde keer dat dit evenement plaatsvindt. Titelverdedi ger Dave Platts heeft al aangekon digd dat hij weer van de partij zal zijn. De kampioenschappen beginnen rond 19.30 uur. Deelnemers worden ver zocht vanaf 19.00 uur aanwezig te zijn. Het hangt van het aantal deelne mers af of in een poule zal worden gespeeld of dat een knock-out systeem" wordt gehanteerd. De spel- soort is 301. Er zijn vijf borden. De finales zullen rond 24.00 uur plaatsvinden. Deze kampioenschap pen staan ook open voor niet- Texelaars. Aanmelden kan bij café De Kuip, telefoon 17225. Deelnemen kost f4,-. op 65170 kilo, dat is 2170 kilo per ha. Nu ontbreekt nog 430 kilo per ha. Dit kan worden aangevuld met droge kippemest. Deze organische vorm van bemesting is het best, om dat meestal al genoeg fosfaat en kali in de grond zit uit andere be- mestingstoffen. Daarnaast is de ef fectieve waarde aan organische stof in droge kippenmest hoog. Bij lage gehalten fosfaat en kali in de grond, kunnen andere organische mestsoor- ten worden aangewend. Graslandpercelen op Texel worden aangetast door de ongeveer één cen timeter lange grauw-bruine larven van de rouwvliegen. De larven heb ben een opvallende kop en vreten de grasstengels vlak onder de grond af. De grasplanten sterven af en de zode komt los te liggen. De larven zijn vooral te vinden onder of nabij mest- plakken en verdord gras. De schade kan ernstig zijn als er niets tegen de diertjes wordt gedaan. De aantasting komt meestal pleksgewijs voor. Al enkele jaren doet Herman Vloon tijdens zijn vakantie op Texel mee aan de boscross. Dit keer liep hij maar liefst 1 minuut sneller dan 14 februari vorig jaar en werd daarmee zondag eerste bij de veteranen op de SVz km, in een tijd van 32.42 minuten. Een mooie tweede plaats behaalde oud-Texelaar Andri Binsbergen (33.52 minuten), ook al een vaste gast bij de boscross. Een prima derde plaats was voor Martien Baars met 37.08, die weer helemaal terug is na een blessure. Ook staat hij in het alge meen klassement op de derde plaats. Herman Ploeger, wiens eerste plaats op de 4.2 km wel vaststaat besloot deze keer als training voor De Waal de 8V2 km mee te lopen. Dat hij daar klaar voor is bewees hij door in 34.30 een prima derde plaats te be halen. Roald van der Slikke is ook goed in vorm en behaalde voor de derde achtereenvolgende keer de eer ste plaats. Zijn eerste plaats is nu ook wel vrijwel zeker, bij de jongens op de 4.2 km. Uitslagen: .Jongens 14 km: 1 Rob Schraag 5.51; 2 Je roen Huizinga 6 08, 3. Martijn Smit 6.30 Meisjes 14 km: 1. Natasja Koopman 6.37, 2. Anika Tijsen 7.31, 3. Lia Visser 7.45. Jongens 4.2 km: 1 Roald van der Slikke 17 16, 2 Den- hard van der Slikke 17.17; 3. Richard Stevens 17.48 Meisjes 4.2 km: 1. Miranda van Bavel 2019; 2. Annemane Vlaming 20 50; 3. Nanda Koopman 23.28 Dames 4.2 km: 1. Ingrid van Lubek 19.17; 2 Janny Tijsen 23.43 Heren 4.2 km: 1. Norbert Eelman 15.33; 2 Henk Schraag 1915, 3. Harry Schrama 19.24. Da mes 8Vi km: 1 Marijke Stark 36 52 Heren 8'/a km. 1. Jan Zijm 30.02, 2 Bert Vreeswijk 33 26, 3. Herman Ploeger 34 30 Heren vete ranen 8V2 km: 1. Herman Vloon 32 42, 2. An- dri Binsbergen 33.52; 3 Martien Baars 37 08.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5