Cjroen Zwartsjexels in het harL, Structurele oplossing in )laats van zandsuppleties,r Geen 1000 maar 400 jongeren extra op camping „Kogerstrand" 'VD-kamerlid Blauw schrok van kustafslag Vuurtoren krijgt radar Februari stofzuigermaand! Bakker's Ijzerhandel b.v. Lokale TV Amsterdam filmde op Texel Texelaar gewond na val door dak "iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.356 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 ie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220 12741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.. Tessa de Graaff, Pater tepiein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. r advertenties, abonnementen, etc.. qeveld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, sfoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los 11,— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67 34.60.398. Deze maand speciale stofzuigeraanbiedingen met februari-premie AEG, Electrolux, Holland Electro Miele, Moulinex en Philips stofzuigers reeds vanaf F169,— telefoon 02220 - 12346 dens het bezoek dat hij dinsdag aan Texel bracht, raakte ireede Kamerlid Piet Blauw (VVD) hevig onder indruk van de schte situatie waarin de Texelse westkust momenteel verkeert, it versterkte Blauw in zijn mening dat hard moet worden ge- arkt aan een duurzame oplossing om de kustafslag tegen te an, in plaats van telkens opnieuw zand te suppleren. Maar idat de kustafslag erger was dan hij had verwacht, sloot 3uw een tussentijdse zandsuppletie (in afwachting van defini- ve maatregelen) niet uit. Het is echter hoogst twijfelachtig of arvoor al dit jaar geld beschikbaar wordt gesteld. Blauw engt over zijn bezoek aan Texel rapport uit aan minister Smit- oes van verkeer en waterstaat; tevens zal de parlementariër n partijgenote adviseren in de loop van dit jaar zelf een kijkje komen nemen op Texel. it dit laatste zou een dringende ins van het gemeentebestuur in rvulling gaan. Ook belangrijke pun- i als de overdracht van de rijksha- i en de aanpassing voor ndervaliden en bejaarden van de Drhaven verdienen de aandacht n de minister. De officiële opening i het nieuwe fietspad langs de ornderweg zou een prima gele- inheid zijn om Smit-Kroes te gast vragen. Blauw zou haar deze sug- stie aan de hand doen. Blauw's bezoek, dat plaatsvond op nodiging van de Texelse VVD- leling, stond het onderwerp „kust- dediging" centraal. Doel was de 'D'er zo uitgebreid mogelijk van de luele situatie op de hoogte te stel en hem te informeren over de ;r- en nadelen van mogelijke lossingen. Dat gebeurde al in het ste uur van het bezoek, tijdens de Ivangst in het raadhuis door B en Daarbij waren ook aanwezig ituursleden van de VVD Texel en irtin Zijm van Rijkswaterstaat anstkring-hoofd J. Reeder was we ns ziekte verhinderd). Blauw, die Bel uitmaakt van de vaste kamer- nmissie voor verkeer en wa- I De Eierlartdse vuurtoren be schikt sinds gisteren over ra dar in navolging van veel andere vuurtorens langs de kust. Dank zij deze voorziening kunnen ook bij nacht en mist schepen tot op een afstand van veertig mijl worden gesig naleerd, wat vooral bij zoekac- I ties een enorme verbetering is. Radar staat dan ook al jaren hoog op het verlanglijstje van de Texelse vuurtorenwachters. I Smederij Boom uit Oudeschild I had woensdag een grote tele- I scoopkraan van aannemingsbe- I drijf Texel B.V. nodig om de t antenne te kunnen plaatsen. Eerst werd een bevesti- I gingsplaat opgehesen en aan de zeezijde vastgeschroefd te- I gen het betonnen gedeelte van de toren, tussen het lichthuis terstaat, liet doorschemeren niets te voelen voor nieuwe zandsuppleties. Destijds kozen we voor zandsupple tie omdat dat de goedkoopste oplos sing was. Maar de praktijk heeft uitgewezen dat het opgespoten zand veel korter stand houdt dan de perio de van tien jaar die we hadden ver wacht. Dit is niet alleen het rondpompen van zand, dit is ook rondpompen van geld. Wat mij be treft komt een structurele oplossing daarom nu snel dichterbij", aldus Blauw. Hij maakte een rekensommetje. „Tot het jaar 2000 zouden volgens het huidige tempo nog 2'/a suppletie no dig zijn, hetgeen neerkomt op zo'n 15 miljoen gulden. Verkapitaliseer dat bedrag maar eens, daarvan kun je dus heel wat investeren in een struc turele oplossing." Rondrit De korte rondrit over het noorde lijkste deel van het Texelse strand (vanaf de vuurtoren tot paal 27) die volgde op het onderhoud bij de ge meente, noopte Blauw tot nuancering van zijn standpunt. Was hij bij aan vang van zijn bezoek nog falikant te en het balcon van de kust wachters. Daaraan werd een scharnierende arm van drie me ter lengte bevestigd en hierop kwam de eigenlijke ronddraai ende antenne. Het voordeel van deze constructie is dat de an tenne makkelijk is te repareren en te onderhouden, want door de scharnierende arm omhoog te draaien is de antenne bereik baar vanaf het balcon van het lichthuis. Het scherm van de door Radio Holland geïnstalleer de radarinstallatie komt in het kustwachtverblijf in de toren (dus niet in het kustwachtcen trum te IJmuiden) wat bete kent dat van de nieuwe aanwinst alleen kan worden geprofiteerd als de toren be mand is. Van de drie thans nog in dienst zijnde vuurtorenwach ters hebben Piet Stam en Piet Nota radarervaring. Frans Dree- sens zal daartoe worden bijge schoold. De foto laat zien hoe de bevestigingsplaat van de an tenne met de kraan in de juiste positie wordt gebracht. gen hernieuwde suppleties (hetgeen Blauw in een interview op de veer boot met radio Noordholland nog eens benadrukte), na afloop van de inspectie ter plaatse liet Blauw weten dat „de kustafslag zó ernstig is dat een tussentijdse zandsuppletie bespreekbaar is". Tegelijkertijd moe ten initiatieven worden genomen om een structurele oplossing te bevorde ren. Onderweg kon op een aantal plaat sen goed worden gezien hoe zwaar de kust heeft te lijden. Zo werd het gezelschap onderweg geconfronteerd met een veenachtig stuk strand ter hoogte van paal 30. Dat was de voormalige bodem van een vallei die zich vroeger achter de duinen had bevonden en nu was blootgelegd, hetgeen niet alleen op veel afslag maar ook op verlaging van het strand duidt. Gestopt werd onder meer ter hoogte van de Mandenvallei, een door Staatsbosbeheer gekoesterd na tuurgebiedje dat slechts door één kwetsbaar duin van de zee wordt ge scheiden. Dit duin is vorig jaar afge vlakt en met helm beplant, om zo lang mogelijk weerstand tegen de oprukkende golven te kunnen bieden. Blauw informeerde hoe uniek het ge bied is. Hij bleek gevoelig voor het argument van Martin Zijm dat even tuele verdwijning van natuurgebied de aantrekkelijkheid van het eiland in zijn geheel doet verminderen en de Zonder da situatie te overdrijven of bepeelde oplossingen te benadrukkenverstrekte Martin Zijm van RWS Texel Plet Blauw een grote hoeveelheid praktische informatie Een team van de Amsterdamse ..Staats TV" is momenteel op Texel om een 56 minuten durende reporta ge over het eiland te maken. De film zal op 21 februari via de kabel in de Amsterdamse huiskamers worden gebracht en dat zal op dezelfde dag op een nader aan te kondigen tijdstip ook gebeuren in Den Burg via de kabel van Kabeltex B.V. „Staats TV" (voor deze gelegenheid omgedoopt in Commerciële Televisie Tessel, CTT) is één van de regelmati ge leveranciers van programma's aan de Amsterdamse lokale televisie. De reportages van Staats TV genieten een vrij grote populariteit wegens de niet alledaagse aanpak. Blijkens on derzoek kijken er telkens 150.000 tot 200.000 mensen naar. De Amster damse lokale televisie beschikt in Amsterdam en omgeving over zo'n 350.000 aansluitingen. De program mamakers van Staats TV zijn allen vrijwilligers, die spontaniteit en origi naliteit belangrijker vinden dan tech nische perfectie. Ze nemen hun programma's op met een eenvoudige Video 8 camera en zetten de beelden over op „Umatic" waarna ze op de kabel kunnen worden gezet. De reportage over Texel is een bijzon der mengsel van ernst en scherts, zodat de kans groot is dat onvoorbe reide kijkers af en toe op het verkeer de been worden gezet. Allerlei aspecten van het leven op Texel wor den belicht, waarbij tahvan personen worden geïnterviewd en het fraaie landschap en de recreatiemogelijkhe den breed worden uitgemeten. Maar men kan in hetzelfde programma ook een lid van de afscheidingsbeweging „Texel vrij" horen beweren dat de eiland half augustus onafhankelijk zal worden, zodat nadien een fraude bestendig paspoort nodig is om het nog te kunnen betreden. Ook minder draagkrachtige Nederlanders zouden aldus in de gelegenheid worden gesteld om dicht bij huis een buiten landse vakantie door te brengen. Se rieuzer wordt ingegaan op de historische banden die Texel heeft met Amsterdam, omdat de schepen van de Amsterdamse admiraliteit en de handelsvloot hier hun wereldreizen begonnen. Om die reden zouden Amsterdammers als toeristen nog al tijd extra welkom zijn op Texel. Directeur Jaap Dekker van de VVV greep deze gelegenheid tot het ma ken van gratis promotie met beide handen aan en verleende het camera team hand- en spandiensten alsmede de nodige informatie. Het RST-bestuur heeft dat laten we ten aan vertegenwoordigers van De Dorpscommissie van De Koog en De Koog Promotion, tijdens een bijeen komst die werd belegd naar aanlei ding van de onrust die was ontstaan bij de onlangs van gemeentewege georganiseerde evaluatiebijeenkomst over de seizoenmaatregelen in De Koog. Zoals bekend werd tijdens die evaluatie door een strandexploitant onthuld dat de RST besloten had om het zuidelijke deel van de camping dat nu nog voor familiekampeerders is bestemd, aan te wijzen voor jonge ren, waardoor hier ongeveer duizend jongeren extra terecht zouden kun nen. Dat laatste, zo blijkt uit een persbe richt dat de RST woensdag verspreid de, is dus niet juist. Er zullen niet meer dan ongeveer 400 jongeren ex tra op „Kogerstrand" terecht kunnen, maar wel op het genoemde zuidelijke gedeelte. In De Koog is men daarmee niet gelukkig omdat het probleem van luidruchtige en baldadige jonge ren die 's nachts via diverse straten van De Koog terugkeren naar hun tent, erdoor wordt vergroot. De RST voelt echter weinig voor een concen tratie van jongeren op een noordelij ker deel van de camping, om organisatorische en financiële redenen. Verplaatsing De RST wil de categorie jongeren waarom het hier gaat zoveel mogelijk weren van de camping „Loodsmans- De 51-jarige Piet Hopman uit Onge- ren raakte dinsdagochtend om streeks twaalf uur ernstig gewond nadat hij bij werkzaamheden aan een schuur aan de Heemskerckstraat een val van circa zes meter had ge maakt. In een moment van onoplet tendheid verstapte de bij een Oudeschilder bouwbedrijf werkzame Texelaar zich en zakte door het dak. Hij belandde eerst op enkele meters lager liggende balken en viel vervol gens nog een meter of drie omlaag. Per ambulance werd hij naar het Ge- miniziekenhuis in Den Helder ge bracht, waar men een fractuur aan de linkerheup, twee gebroken ribben en een elleboogfractuur constateer de. duin". Daarom zijn extra jongeren- plaatsen nodig op „Kogerstrand", zodat ze daarheen kunnen worden verwezen. Dat heeft te maken met het streven om „Loodsmansduin", waar grote investeringen zijn gedaan om de kwaliteit te verbeteren, meer het karakter van een rustige familie camping te geven zodat op rust en kwaliteit gestelde kampeerders daar in groteren getale zullen heentrekken. De Koog Promotion en de Dorpscom missie van De Koog zijn niet blij met deze plannen maar hebben er vol gens het persbericht begrip voor. Bewaking Ook dit jaar zal de RST weer gebruik maken van een professionele bewa kingsdienst om de rust en veiligheid op de camping te bevorderen. Vanaf eind juni zullen vanaf 10.00 uur 's avonds vier tot vijf geüniformeerde mensen van het Algemeen Beveili gingsbureau uit Amersfoort op „Ko gerstrand" patrouilleren. Vooral het preventief effekt van deze door het Ministerie van Justitie toegelaten be veiligingsdienst is belangrijk. De RST zal nog vóór de volgende maand met belanghebbende partijen praten over voorwaarden waaronder ook in de di recte omgeving van het terrein in sa menwerking met anderen de orde kan worden bewaard, al acht men dat in de eerste plaats de taak van de plaatselijke overheid. Op veel plaatsen zijn de Texelse duinen door alle afslag zó hoog en sten. dat ook Tweede Kamerleden al hun lonvermoedel talenten moeten aan wenden. Piet Blauw toont dat hij lenig genoeg Is om op eigen kracht beneden te komen toeristische druk op de andere na tuurgebieden vergroot. Hoog en steil Bij paal 27 werd eveneens een kijkje bij een bedreigd natuurgebied geno men. Dat viel niet mee, omdat het duin daar zeer hoog en steil was, als gevolg van de afslag tijdens de laat ste stormen. Heenweg was het klau- Lees verder pagina 2 De Recreatiestichting Texel is van plan op camping „Ko gerstrand" 200 extra plaatsen aan te wijzen voor de opvang van jeugdige, niet in gezinsverband komende kampeerders. Uit gaande van gemiddeld twee personen per tent, betekent dat een toename van 200 jongeren.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1