Jan Beekman 25 jaar dierenarts: Schapenverlossingen vind k het leukst om te doen" Raadsvergadering Zwemclub traint in Calluna „Vrouwen rondom de Bijbel" Informatieavond over vluchtelingen Zon, maan en hoog water ^DAG 10 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 \e week vierde hij zijn 25-jarig jubileum in stilte: Jan Beekman, jaar, dierenarts van beroep. Velen kennen hem als dieren- nd, maar ook als mensenvriend. Zijn vrouw, Marianne kman-van Rossum, is zijn assistente en staat hem in alles bij. is eigenlijk ook héér 25-jarig jubileum", aldus de dierenarts. u als kind al dierenarts jen? vilde boer worden. Mijn vader boerenzoon. Hij werd echter boer, maar politieman. Hij zei: srst maar naar de HBS, dan kun i|d nog zien wat je wordt. Hij natuurlijk dat ik dan nog wel zou worden! in Naaldwijk geboren, maar groeid in Gouda. Middelbare ol vond ik niet leuk. Je moest unde in je pakket hebben en had ik moeite mee. Dat kostte energie. Na de oorlog ben ik de diergeneeskundige faculteit recht gegaan. Ik heb de studie veel plezier gedaan. Hoe verder hoe interessanter het wordt. Tste jaren zijn taai. Op m'n was ik klaar". [tent u op Texel verzeild geraakt? toeval. Tijdens mijn afstudeer de zat hier op Texel Henk de als veearts. Een collega van I van de faculteit nam een tijdje op Texel en hoorde dat hij id zocht. Die collega vroeg mij al een baan had. Dat was niet leval. Hij vroeg of ik zin had om Texel te gaan. Ik wist nauwelijks het lég! Getrouwd was ik in- Is al en we hadden zelfs al een :er. Een schoonzusje was hier lens geweest, dus we hebben eerst maar eens gebeld om te in hoe het op Texel was. We zijn polshoogte gaan nemen. Het iet met De Boer was meteen Daar kwam nog bij dat er een Inieuw huis voor ons beschik- |was in De Zes, nummer 2b. Dat igenlijk de doorslag. Aanvanke- am ik voor een jaar, maar het dermate goed bevallen dat ik meer weg ben gegaan". p dieren behandelde u het meest begin van uw carrière? 964 ben ik naar Texel gekomen. sar erna associeerde ik me met ser. De praktijk was bij zijn huis We deden vrijwel alleen grote ieren. Als we 's avonds spreek- adden voor kleine huisdieren mevrouw De Boer een paar in in de hal en dan hoopten we dat er iemand kwam! Kleine lieren waren toen op Texel en rens ook landelijk geen veel ge- klanten bij een veearts. Ik heb i vrij grote plaatsen aan de ant vervangen en daar belde zo toe eens iemand met een aan- I en kat of voor de castratie van ater. Ik weet nog wel dat ik van udere collega daar even een kat t vasthouden. De vrouw des s lag op het kraambed. Hij perde in de keuken, op de hoek iet aanrecht die kat gauw effies. illetjes lagen zo tussen de was- n het fornuis. Geen enkel pro- Jerde u toen ook al? dat deden we niet veel. Het deden we verlossingen bij i en schapen. Als we eens len opereren gingen we er met reeën heen. Dan moesten we de spullen die we nodig hadden iar zoeken. Het gebeurde vaker e een kalf er uit trokken of afzaagden als de eerste helft er- '9 en de tweede helft er niet <on. Opereren is nu veel alge- r, alles staat klaar als we ko la het begin stond de hele rfamilie er omheen. Ze hadden [tafels, geen schone doeken, ze zelfs flauw! We opereerden de toen nog liggend. Ze moesten 'aal worden vastgebonden, zo niet meer overeind konden. Je anderhalf uur werk voor je kon '6n. Tegenwoordig wordt in die hele operatie zowat gedaan!" 1 ser kwam u in De Waal it? hit pand aan de Bomendiek "1 in de winter van '66/'67. Ik een praktijk begonnen. De 'leef gewoon op Texla, tot hij opgevolgd door Leen den Hou- Ti zijn gelijk gaan samenwerken. hebben we hier de zaak ver- V en uitgebreid met een wacht- een operatiekamer en een wachtruimte voor de schapen, omdat Den Houter zijn praktijk niet meer bij Texla wilde hebben. Hij had kleine kinderen en meer ruimte nodig. De behandeling van kleine huisdieren nam een enorme vlucht, eigenlijk vanuit het niets hadden we ineens onze handen vol. Dat kwam vrij on verwacht. Toen ik afstudeerde werd al gezegd dat er teveel veeartsen wa ren. Geen mens kon voorzien dat er zoveel kleine huisdieren zouden ko men. Mensen hebben tegenwoordig een hond en geen kind, veel meer geld en tijd voor huisdieren." ook nog wat werk met zich mee. In Den Burg was nauwelijks ruimte voor de behandeling van schapen De Woelige Hoek kwam vrij en dat was een geschikte ruimte voor een prak tijk. Ik heb gezegd: kijk, ik kan wel meedoen bij de aankoop, maar als ik er nou over vier of vijf jaar mee stop, dan moeten we wéér naar de notaris en de bank om alles te regelen. Het leek me veel verstandiger dat zij met z'n drieën dat gebouw kochten en dat ik voor 25% zou meedelen in de exploitatie. Dat gebeurt nu. Ik mag alle faciliteiten van de nieuwe praktijk benutten, maar dat hoeft niet, want die heb ik hier ook. Maar soms heb ik een bepaald medicijn niet in huis en dan kan ik het daar halen. Alle administratie en inkoop gebeurt daar, dat is veel praktischer en scheelt mij een hoop werk." vooral in het vroege voorjaar. Na de koffie bel ik naar de praktijk in Den Burg of en nog visites voor me zijn. De meeste boeren bellen me hier thuis, maar soms wordt via Den Burg een afspraak gemaakt. Dan ga ik op pad. 's Middags doe ik vaak het „massawerk" zoals mond- en klauw zeer spuiten, schapen tappen, bloed spuiten. Vanmiddag moest ik een hond afmaken bij iemand die ik al ja ren ken. Daar ben ik dan wel drie kwartier zoet mee. Ik kan niet even gauw een spuitje geven en de groe ten. Zoiets ligt erg gevoelig, ook voor mij. Ik heb ook al eens een hond van iemand die bedlegerig was meegeno men, geopereerd en weer terugge bracht. Die vrouw huilde tranen met tuiten van blijdschap dat ze het dier weer gezond terug had. Zoiets geeft een fijn gevoel. Wat dat betreft heb Dierenarts Jen Beekman. Stom toeval dat we op Texel terecht kwamen, maar we willen hier nooit meer weg.. Vereiste deze stijging in kleine huis dieren ook bijscholing? „Het werk lag er en we moesten maar zorgen dat we daar een oplos sing voor hadden. Je gaat vragen, bellen en lezen. Je schoolt jezelf bij en door ervaring leer je een heleboel. We hebben veel bijscholingscursus sen. Maar het echte specialistische werk laten we nog steeds over aan op verschillende gebieden opgeleide specialisten. Pennen inzetten voor ge broken botten en dat soort werk, röntgenfoto's maken. Daar is hier tekort vraag naar. We hebben hier röntgenapparatuur gehad, maar daar voor was te weinig werk. Dan kwam er weer iemand en dan was het ont- wikkelbad net weer te oud, of je maakte een foto en dan ging er iets niet goed, moest ie weer over. Het kostte handenvol geld en ontzettend veel tijd. We hebben het ding wegge daan. Als er een foto moet worden gemaakt verwijzen we nu door naar Den Helder of Hoorn of nog verder". Hoe is de dierenartsenpraktijk in Den Burg ontstaan? „In 1978 steeg het aanbod van klei ne huisdieren zó, dat we eigenlijk ook een spreekuur in Den Burg wil den houden. Het huis van tandarts Rijkaard aan de Keesomlaan kwam vrij. Den Houter heeft het gekocht, ging daar wonen en praktizeren. In Den Burg deden we alleen kleine huisdieren, hier was de „echte" prak tijk. Net omgekeerd zoals het nu is. In 1979 kwam collega Jaap Klinkers erbij. Een jaar erna kreeg ik proble men met mijn gezondheid. Het her stel vergde enige tijd en het zwaartepunt van de praktijk verhuis de naar Den Burg. Ik moest het wat rustiger aan doen, maar ging wel weer aan het werk. In 1981 kwam Ton Domhof erbij als vierde man. Een jaar erna vertrok Den Houter naar de overkant, hij kon een baan bij de in spectie krijgen. Hij werd opgevolgd door Loek van Vliet". Uw drie collega's hebben net een nieuwe praktijk geopend. Participeert u daarin? „De hoeveelheid kleine huisdieren is blijven groeien. Het toerisme brengt Uw vrouw heeft u altijd geas sisteerd? „Het is eigenlijk een dubbeljubileum, want zij heeft me al die 25 jaar bij gestaan. In het begin ging ze zelfs mee naar de boerderijen, ook 's nachts. Dat was wel eens improvise ren, want er moest ook iemand de telefoon opnemen. Onze vier kinde ren moesten ook wel eens bijsprin gen. Ik vloog van hot naar her. Dan had mijn vrouw een schaap gescho ren en verdoofd, ik opereerde 't dier vlug en racete weg. Zij moest de hechtingen afmaken. Ze heeft in de loop der jaren veel ervaring opge daan. Het geeft ook een enorme band samen. Ze kent alle boeren en weet precies waar ik zit en hoelang het gaat duren." Hoe ziet een dag van dierenarts Beekman eruit? „Ik begin vroeg met het opereren van honden en katten, veelal sterilisaties. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat. Brou werstraat, De Mars. De Koog: Iedere tweede zaterdag van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving, leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. je van kleine huisdieren meer voldoe ning. Boeren zijn zakelijker met hun beesten". Rijdt u veel kilometers? „Niet meer zoveel als vroeger. Ik doe nu alleen de visites hier in de buurt, behalve in de weekenddiensten. Ik draai alleen in het hoogseizoen de nachtdiensten mee. Ik heb vroeger In februari zijn op Texel de volgende exposities te zien. Henk Noorlander uit Den Hoorn ex poseert schilderijen (voornamelijk acryl) in het NlOZ-gebouw, Landsdiep 4, 't Horntje. Toegankelijk op werkda gen van 9.00 tot 17.00 uur. Jan Bruin, Gasthuisstraat 68, Den Burg. Doorlopende expositie van et sen, aquarellen en monoprints. Maan dag tot en met vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. Harry Tielemans, Ruigendijk 20, De Koog. Doorlopende expositie van olie verfschilderijen, gouaches en kerami sche fantasiedieren. Janet Tromp, Kaapstraat 15 (hoek Ruyslaan) in De Koog. Doorlopende expositie van gebrandschilderd glas in eigen atelier. Dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur. Klif 23, Den Hoorn. Wouter van Dap peren, schetsen in waterverf van Texelse dorpsgezichten en landschap pen. Hotel „Opduin", Ruyslaan 22 in De Koog. Expositie van Hen Euverman (aquarellen, landschappen, boeketten) en Eef de Graaf (gemengde technie ken en houtsneden). Kunstenaars-exposanten worden ver zocht aanvullingen en wijzigingen voor deze rubriek uiterlijk de laatste vrijdag van de maand door te geven aan Trudie Luth, telefoon 12261. wel eens gehad in de tijden van het schap>enlammen dat ik drie, vier keer op een dag van Den Hoorn naar Eier- land reed. Dan ging er een tank ben zine per dag door. We hadden geen telefoon of zoiets in de auto, dus als er iets tussendoor kwam, moest mijn vrouw proberen me bij een boer te bereiken. Dat viel vooral 's nachts niet mee, want als er wat was, dan was de hele familie in de stal en nie mand hoorde de telefoon. Het liep meestal wel goed af. Ach, wat zijn spoedgevallen. Als er een koe moest worden geholpen bij een verlossing, dan maakten we er een spoedgeval van, maar vaak had de boer er al een tijdje achterlangs gelopen en gedacht van: ach, laten we eerst nog maar een uurtje afwachten....Mijn vrouw wist precies wanneer er echt spoed bij was. Dat hing helemaal af van wie er belde! Zoiets krijg je alleen als je jarenlang samen een praktijk hebt" Wat vindt u het leukste van uw vak? „Schapenverlossingen. Dat is licha melijk niet zo gek zwaar, je hoeft geen kou te lijden want je hoeft al leen je mouw maar op te stropen en ik ben er handig in. Het mooiste vind ik het zoals het vroeger was. Dan had je van die dampende grote kop pels schapen, allemaal hoogzwanger. Je kwam en binnen vijf minuten had je twee lammetjes. Boer blij, schaap opgelucht, fantastisch! Ik hou echt van mijn vak, nog steeds. Lichamelijk wordt het me af en toe wel eens te zwaar. Ik zit altijd op mijn hurken. Dat ging me goed af en ik hield droge knieën. Dan hoefde je ook niet te bukken als je bloed moest aftappen. De laatste jaren be ginnen m'n benen wat te pro testeren.... Is uw vak niet gevaarlijk met trap pende paarden en koeien of bijtende honden? „Die zestig paarden en pony's laatst in de manege gaven geen enkel pro bleem. Maar ik moest onlangs nog een pony inenten en die maait toch met z'n voorbeen opzij. Ik kreeg een trap tegen m'n voet en kon een dag niet lopen. Tja, dat hoort erbij, het blijven beesten. Er gebeurt eigenlijk weinig. Ik snij me soms nog wel eens in m'n vingers! Weet je, als je angst hebt voor een beest, dan ben je weg. Ik ben niet bang. Het liefst heb ik een hond op het spreekuur. Thuis bewaken ze hun erf, hier zijn ze vreemd en een beetje uit hun doen. Als ik dan optreedt, ben ik op dat moment de baas en dan laten ze zich behandelen." Wat vindt u het akeligst om te doen? „Een hond afmaken. Ik vind het elke keer weer erg. Een kat ook wel trou wens. Om het goed te doen is het nog moeilijk ook. Je moet eigenlijk rechtstreeks in een ader spuiten en dat valt niet mee als ze niet doodstil zitten. Je hebt mensenkennis nodig in dit vak. Er komt wel eens iemand op het Dinsdag 14 februari, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering de dato 15 november, 16 november 1988. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raadsvragen. 5. Wijziging kampeerverordening 1987. 6. Jaarverslag basiseducatie 1987. 7. Overzicht Onvoorziene Uitgaven. 8. Aanvraag vergoeding waterschade C.V.O.-school ex artikel 74 W.B.O. 10. Investeringssubsidie Stichting Texels Museum. 11. Investeringen zwembad Mo lenkoog. 12. Investeringen sporthal Ons Ge noegen. 15, Beschikbaarstelling krediet her straten Trompstraat. 16. Beschikbaarstelling krediet her straten gedeelte Ruyslaan. 19. Straatnaamgeving Kantoorstraat. 20. Aanpassing bezoldigingsverorde ning/jeugdsalarissen. 21. Verlenging verordening W.W.V.- vervangende uitkering. 22. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. de vestiging van de vuil- overslag/verwerking; b. Rab Onroerend Goed B.V., Schilder- weg 280 te Oudeschild; c. het Stappeland te De Koog, d de heer S. I. Hoogenboom, Paal 21 te De Koog; e. de heer D. Nagy, Ruygendijk 2 te De Koog: f. de fa. Stark, Zanddijk 8 te De Cocksdorp; g. de fa. Blom ('t Gouwe Boltje), Pe perstraat 1 te Oosterend, h. de N.V. Luchtvaartterrein Texel, Postweg 120 te De Cocksdorp. 23. Vaststelling ontwerp bestem mingsplan Recreatieterrein Prins Hen drik Hotel 't Noorden. 24. Grondverwerving perceel, sectie S, nummer 57, gelegen aan de Geor- gieweg. 25. Rondvraag. 26. Sluiting. spreekuur met een erg ziek beest en dan denk ik: wil je dat ik 'm afmaak of niet. Dat probeer je dan af te tasten, maar soms als ik een spuitje voorstel, dan zie ik ze terugdeinzen en dan weet ik al dat ik het verkeer de heb gezegd. Maar een andere keer stel ik voor om een behandeling te proberen en dan beginnen ze er zelf overl" Denkt u dat het werk voor veeartsen zal verminderen door alle quota en inkrimping van boerenbedrijven? „Er was een Texels gezegde: een ziek schaap is een dood schaap. Dat geldt niet meer. Er zijn tegenwoordig veel meer mogelijkheden om het dier te redden en de boeren hebben er ook meer voor over. Eén lam is voor de veearts en één voor de boer, zeggen ze dan. De hygiëne in agrarische be drijven is ook enorm verbeterd, het hele management eigenlijk. Ik weet nog dat de eerste ligboxenstallen op Texel kwamen. Dat bracht ook de no dige problemen met zich mee, maar door een goede hygiëne werd veel opgelost. Ik denk niet dat het werk voor vee artsen verminderd. Er is de loop der tijd zoveel gebeurd waarvan men dacht dat het ons werk zou vermin deren. Hoeveel boeren stopten er wel niet toen men over moest gaan van melkbussen op een tank? Er kwam ander werk voor ons voor in de plaats en dat is tot nu toe steeds ge beurd." Hebt u toekomstplannen? „We willen wat meer van de wereld zien als we wat meer vrije tijd krij gen. Maar we zullen altijd weer terug komen naar Texel. We hebben hier al tijd zoveel medewerking van de men sen gehad. Tante Cis Sweere ving de kinderen op, of als we 's nachts plot seling weg moesten, dan belden we Lou Witte. „Zeg 't es", zei hij dan en hij kwam! Het is fijn om in zo'n ge meenschap te wonen. We willen hier nooit weg!" Zaterdag en zondag gaan de leden van zwemclub TX'71 weer naar Cal luna voor hun maandelijkse tranining. Op beide dagen wordt van 9.00 tot 10.00 uur gezwommen in dezelfde leeftijdsgroepen als de vorige keer. Tevens is het de laatste mogelijkheid om de briefjes voor het bosspel op zondag 19 februari in te leveren. Ingaand dinsdag 14 februari wordt op het adres Weverstraat 60 („Het Olijf blad") wekelijks een speciaal voor vrouwen bedoelde bijeenkomst ge houden. Er wordt koffie gedronken en onder leiding van Paula Brouwer- Terpstra wordt gezongen en uit de Bijbel gelezen. Komende dinsdag wordt begonnen met een gespreksse- rie over de tabernakel, de door Mozes gebouwde tent waarin God woonde temidden van zijn volk. Vrouwen die willen meepraten en meedenken zijn welkom, aanvang 10.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg zal dinsdag 14 februari een in formatieavond worden gehouden over de opvang van vluchtelingen op Texel. Sinds vorig jaar mei woont een vluchtelingengezin in de Vaargeul in Den Burg en binnen enkele weken zullen vluchtelingen hun intrek ne men in de Lieuwstraat. Omdat de komst van deze mensen vragen oproept bij buren en mogelijk ande ren die met hen te maken krijgen, wordt de informatieavond georgani seerd door de Vluchtelingenwerk- groep Texel en de Werkgroep Anti-Discriminatie. Maya de Jong, medewerkster van Vluchtelingenwerk Nederland, zal iets over haar werk vertellen en na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen aan een forum dat bestaat uit Maya de Jong, een medewerker van het vluchtelingenwerk op Texel en een gemeenteambtenaar. De bijeen komst, die vrij toeganmkelijk is voor iedere geïnteresseerde, begint om 20.00 uur. De zon komt 12 februari op om 8.01 en gaat onder om 17.48 uur. 13 februari E.K. Doodtij: 15 februari Zaterdag 11 februari 11.20 en Zondag 12 februari 0.14 en 11.26 Maandag 13 februari 0.54 en 11.47 Dinsdag 14 februari 1.37 en 12.57 Woensdag 15 februari 2.37 en 14.40 Donderdag 16 februari 4.07 en 16.27 Vrijdag 17 februari 5.50 en 18.05 Zaterdag 18 februari 6.55 en 19.26 Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoogwater.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5