Zeekanovaren is genieten van de latuur én sportief bezig zijn litiatiefnemer Jos Engelvaart: Drie auto's botsen op de Postweg voko 2 op goede weg i donderspeech Cursus over opvoeding Els Whyte verhuisde naar de Weverstraat IIJDAG 10 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Kanoën in de branding, een spectaculaire bezigheid. dichte anorak als jas erover heen. De kano's zijn uitgerust met schotten, zodat voor en achter een „luchtkast" zit, waarop de boot blijft drijven bij omslaan Rondom zit een grijplijn. Op het gladde polyester heeft men wei nig houvast en mocht de boot na omslaan wegdrijven, dan kan altijd gauw die lijn worden gegrepen De peddel zit niet met een lijn verbon den aan de boot, dus het is zaak om deze ten alle tijde vast te houden. Proefweek In de afgelopen herfstvakantie hield zeekanocentrum Texel een proef week. Dat verliep prima en 13 mei gaat de eerste cursusweek van start. Er hebben zich al enkele groepen aangemeld. „Nog niet zoveel individu- elen, maar de folders zijn pas de deur uit. Ik denk dat dit soort spor tieve vakanties vooral in maart en april worden geboekt. Dan krijgt men weer zin om naar buiten te gaan", al dus Engelvaart. Het zeekanocentrum heeft geen eigen clubhuis. Er mag gebruik wor den gemaakt van faciliteiten op va kantiecentrum De Krim. Daar zit men zowel dicht bij de waddenzee als bij de Noordzee. „Die mensen dachten erg mee, boden zelfs hulp aan. Om dat de cursus zo intensief is, blijft weinig tijd over voor eten koken. Het campingrestaurant verzorgt een dag menu voor ons". In het oude recrea tiegebouwtje worden de theorielessen gegeven. De meeste lessen vinden echter plaats op het water. Met de boten op een trailer wordt naar de meest geschikte plaats van dat moment gereden. In geval van watervrees of angst voor omslaan kan buiten de openingstijden gebruik worden gemaakt van het zwembad van De Krim om te oefenen. Theorieles Tijdens de cursus moet wel worden gewerkt: van 10.00 tot ongeveer 17.00 uur het water op en nog twee tot drie avonden theorieles. „Iedere deelnemer moet ervan worden door drongen dat men niet zomaar het grote water op kan. Men moet weten wat wél en niet mogelijk is. En er moet veel worden geoefend". Aan de „proefcursus" die in de her fstvakantie werd gehouden, deden acht onervaren kanoërs mee. Het viel voor hen niet altijd mee. De eerste lessen werden geven bij paal 33. „Je gaat niet gelijk de Noordzeekant op. Het was oostenwind, kracht vier on geveer en er stond een heel klein beetje branding. Dat was eigenlijk al teveel van het goede. Men concen treerde zich teveel op het rechthou den van de boot en stond niet meer open voor de oefeningen die moesten worden gedaan. Als instructeur kan je dan net zo goed tegen een boom aanpraten". Gevaarlijk? Gevaarlijk is het zeekanovaren niet. Dat komt omdat er vrij strenge regels gelden. Niemand mag alleen het wa ter op. Zodoende is altijd iemand in de buurt om te helpen als een kanoer is omgeslagen. Deelnemers aan de cursus moeten kunnen zwemmen. Daarnaast wordt altijd een zwemvest gedragen. Eigenlijk iedereen met een redelijke conditie kan een cursus zeekanovaren doen. De minimum-leeftijd voor deel name is ongeveer 16 jaar. „Je kunt best oefeningen doen met 12 tot 14 jarigen, maar die vereisen een ander soort begeleiding. Dan moeten we eerst een groepje van dezelfde leef tijd bijelkaar hebben". Ook ouderen Sportieve vakanties zoals deze wor den vaak aangemerkt als jongeren vakanties. Zeekanoén kan echter door mensen van allerlei leeftijden worden gedaan. „Eén van onze hoofdinstruc teurs is 57 jaar en er zijn meer men sen van 60 tot 70 jaar die het doen". Er zijn week- en weekendcursussen. De weekcursussen worden van 13 mei tot 23 september gehouden, ledereen kan daaraan meedoen, met of zonder eigen materiaal. Het zijn gedegen kanotrainingen, maar er is daarnaast ook tijd voor ontspanning en vakantie vieren. Er is een arrange ment mogelijk met camping De Krim, waarbij het diner wordt verzorgd. Gespreid over het seizoen worden twee weken en twee weekenden voor beginners en twee weken en twee weekenden voor gevorderden gehouden. De gevorderden-cursus leidt op tot het examen zeevaar digheid. Hoofdinstructeurs Cursusleider gedurende het hele sei zoen is Leo van der Vaart uit Leiden. Hij zal worden bijgestaan door Wim Wolkers uit Maartensdijk. Zij zijn bei den hoofdinstructeurs van de NKB. Daarnaast komen er verschillende hulpinstructeurs. Engelvaart heeft zelf nog geen instructeursdiploma, maar zal in de zomer bijspringen waar nodig. Historicus Hendrik Kaput uit Oost- Groningen is gespecialiseerd in de es kimocultuur. Hij gaat op Texel cursus sen kano-bouwen geven. Deelnemers betalen een bepaald bedrag waarbij het materiaal is inbegrepen. De kano die ze bouwen wordt dus hun eigen dom. Kaput leert ze tevens op „eski- mowijze" met de kano te varen. Dat is heel anders dan de instructie zee kanovaren die door het centrum wordt gegeven Het bouwen van de boten gebeurt overdag. Als mensen uit die groep 's avonds nog even wil len kanoën, kunnen ze gebruik maken van het materiaal van het zeekanocentrum. Wie inlichtingen wil hebben over het zeekanocentrum Texel of informatie wil hebben over de verhuur van Texelse Skoiten kan bellen naar Jos Engelvaart, Zandbank organisatie, ad vies en planburo voor vakantie, sport en recreatie, telefoon 02220-15066 waarbij ze op medewerking van „huurbaas" Jarino kon rekenen. De door de beginnende onderneemster uitgedokterde formule bleek aan te slaan en blijft ook nu na de verhui zing gehandhaafd. Mensen kunnen bij haar gebruikte, maar schone en in goede staat verkerende, kleding in brengen. Gezamenlijk wordt een ver koopprijs vastgesteld. Lukt het niet om de kleding binnen een bepaalde periode te verkopen, dan gaan de spullen óf retour óf ze worden aan een goed doel gegeven. Verder ver vaardigt Els Whyte in een hoek van de winkel zelf ontworpen kleding, hetgeen volgens haar „een gat in de markt" is. In elk geval leverde het voldoende klanten op om de sprong naar de drukkere, en qua vestiging duurdere. Weverstraat te maken. Els Whyte huurt de benedenverdieping van ondernemer Martin Tromp, die het pand van de familie Prins heeft gekocht. De nieuwe naam „Bij Els" is een herinnering aan de kappers historie van het pand; in het verleden prijkte immers de naam „Chez Henri" op de gevel. Bouwkundige aanpassin gen hoefden nauwelijks plaats te vin den, omdat de kapsalon nog in prima staat verkeerde Woensdagochtend omstreeks 12.00 uur onstond op de Postweg, even voorbij De Driehoek, een gecompli ceerde verkeerssituatie waarbij drie auto's werden beschadigd. Eén der betrokken automobilisten moest zich met een hoofdwond onder dokters behandeling stellen. Alle betrokken auto's reden in de richting van De Cocksdorp op de Postweg. De situatie werd ingeleid toen een 36-jarige Texelse automobi liste hard afremde voor twee voor gangers die een beduidend lagere snelheid hadden. Vermoedelijk door dat de remmen blokkeerden, raakte haar auto van de weg en schoot rechts de sloot in. De achter haar rij dende auto, bestuurd door een 42-jarige man uit Egmond aan Zee, remde hiervoor af en kwam zonder iets te raken tot stilstand. De achter opkomende automobilist, een 41-jarige Texelaar met twee inzittende kinderen, had dat te laat in de gaten en kon een aanrijding niet vermijden. Deze laatstgenoemde man werd licht gewond, de anderen kwamen met de schrik vrij. or watersporters is Texel een gevarieerd paradijs. Er is rustig ter aan de waddenkant, branding langs de westkust en alle egenheid tot het maken van mooie tochten. Er zijn dan ook I- en surfclubs, een watersportvereniging, maar zeekanovaren tot voor kort niet gedaan. Komend seizoen gaat voor het -,t een serie cursussen van start, uitgaande van het zeekano- trum Texel. Initiatiefnemer Jos Engelvaart, zelf al vier jaar ac- zeekanoër, vertelt erover. Nederlandse Kanobond geeft lar één of twee keer per jaar een rsus, evenals de Stichting Peddel- lat. Er zijn dus niet veel plaatsen lar de beginnende kanovaarder te- iht kan. iel heeft allerlei „soorten" water atief dicht bij elkaar, waar verschil de kanotechnieken aan bod kun- komen. Een ideale plaats voor zeekanocentrum, dacht Jos En- vaart en hij sprong in dit gat in de irkt. ben gewoon gek op water. Toen leen jaar of acht was ben ik begon- met een heel klein zeilbootje. Op n achttiende voer ik al als schipper een grote tjalk. Dat heb ik jaren laan, maar sindsdien ben ik met ieds kleinere bootjes gaan varen", telt Jos Engelvaart. Uitdaging ziet zeekanovaren als een sportie- uitdaging, waarbij niet alleen de ihmek van het kanoën belangrijk is, ar ook zeemanschap. „Je moet je a er voortdurend bijhouden. Je kan elf er steeds verder in ontwikke- B. Kijk, op een rustig plasje redt lereen zich. Maar op gegeven mo et wil je meer". Idwaterkanoën op rivieren, bijvoor- Bid in België is erg populair. Er be- lan de nodige kantie-arrangementen, waarbij on- laren mensen zo'n rivier „bedwin- e". Dat lijkt erg gevaarlijk, gelvaart vindt dat meevallen: „Je hoeft niets te kunnen. Die deelne mers gaan gewoon hard naar bene den door de stroming. Je kan daar met je ogen dicht door een stroom versnelling. Het zijn heel stabiele bo ten die daarvoor worden gebruikt, dus recht blijf je wel. Techniek komt er niet bij kijken. Dat is wél het geval bij het zeekanovaren". Het eerste dat moet worden geleerd bij het zeekanovaren is de juiste ped delslag. De armen moeten op schou derhoogte worden gehouden. Meeste beginners laten ze zakken naarmate ze vermoeid raken en dan kost het peddelen juist veel meer kracht. Het moeilijkst van varen in de branding is het aan land komen. Dat kan het beste dwars op de golven worden gedaan. De peddel wordt over de golven heen in het water gestoken en men „leunt" daar als het ware op. Heel rustig met de golf mee gaat de kano naar de kant. Recht voor de golf uitgaan is niet zo verstandig, omdat de kano dan een grote snel heid krijgt. Als men dan ietsje uit de koers raakt en scheef komt te liggen versterkt de golf die beweging en slaat men om. Natuur Genieten van de natuur is prima mo gelijk vanuit een kano. Tochten via geultjes langs drooggevallen wadpla ten geven de vaarder het gevoel één te zijn met de natuur om hem heen. „Het is eigenlijk een combinatie van genieten van de natuur en sport, want je komt altijd wel weer in wat ruwer water, waar je flink moet opletten". Er zullen in de zomer ver schillende kanotochten worden ge houden. Zo zal er, naast dag- en weekendtochten een trektocht met tenten mee langs de waddeneilanden Ws. Het omslaan wordt stap voor stap geoefend in een zwembad. worden gehouden en een meerdaag se reis samen met een zeilklipper. Daar wordt 's nachts op geslapen en mensen die een dagje niet willen ka noën kunnen op de klipper meevaren naar de volgende overnachtingsplek. Wedstrijden Het zeekanovaren kent verschillende specialismen. Zo is er het branding kanoën, dat met vrij korte boten wordt gedaan en dat het meest lijkt op wildwatervaren. Er zijn snelheids wedstrijden, waarbij deelnemers van af het strand zo snel mogelijk door de branding heen moeten om een boei te ronden, waarna weer koers wordt gezet naar het strand. Daar naast zijn er de „acrobatiek- wedstrijden" waarbij men op de aan rollende golven allerlei kunstjes uit haalt, vergelijkbaar met wave-performance van surfers. In het seizoen wil het zeekanocentrum Texel dagcursussen of tweedaagse cursus sen voor badgasten doen, om die sensatie van het in de branding pro beren overeind te blijven over te brengen. Speciaal hiervoor is een topinstructeur aangetrokken. Engelvaart gebruikt het woord kano. Wat is het verschil met een kajak? „Volgens mij is er geen verschil. Zee- kanoërs hoor je vaak praten over „hun kajak". Dat komt misschien omdat het zeekanoën uit Engeland is komen overwaaien en daar wordt gesproken van kajak. Het stamt van de eskimo's, die hadden kajaks". De boten die het Zeekanocentrum Texel gebruikt zijn van polyester. Er zijn verschillende typen boten. „Dan kunnen mensen die er in verder wil len gaan een keuze maken. De ver schillen onderling zijn klein. De eerste eis die je stelt als je zo'n boot koopt is: hij moet lekker varen. Dan kijk je wat je ermee wilt. Als je trektochten wil maken met een tentje erin moet het een ruime kano zijn". Uitrusting Alle uitrustingstukken die verder no dig zijn voor de cursus worden door het centrum verstrekt. Naast een boot is dat een spatzeil, dat rond het middel moet worden bevestigd en dat het inlopen van water in de kuip tegengaat, een peddel, een zwem vest met ruime armsgaten opdat de bewegingen niet worden gehinderd, een neopreen „long john-wetsuit" dat de warmte vast houdt, een helm die bij oefeningen in de branding moet worden gedragen en een wind- de donderspeech van voor ster Janny Koning in gedachten is l tweede herenteam van Tevoko tweede helft van de competitie trtvarend gestart. De inspirerende torden hebben nu al tot zes winst- rten geleid, waardoor de onderste "t van de ranglijst met grote stap- wordt verlaten. Iterdag werd het jeugdige talent y Juvoc 4 het slachtoffer van de Itendrang van de Texelse volleybal- lrs Onder de verbale supervisie van weer herstellende Koos Doeven •st het tweede mannenteam nu wel Profiteren van de fouten van de enstander. Zelfs kwamen de man- 1 hun gebruikelijke inzinking in de eede set zonder kleerscheuren te ven en werd acceptabel volleybal de wedstrijd gedecideerd met afgesloten. Eerder werd ook het de team van de vereniging uit Ju- ladorp met 3-0 overwonnen. Ook 1 wist weer drie winstpunten 1 haar totaal toe te voegen. Zelfs e&n bijna voortdurende zwakke >S|og wist de ploeg de tweede ats op de ranglijst waar te maken, anks af en toe fabuleus verdedi- 1 Van tegenstander Polisport. Sam- Peter Bakker kan op een uitstekend debuut in de eerste klasse terugzien. Verrassing Heel lang zag het ernaar uit dat het eerste damesteam voor een verras sing ging zorgen. Na veel verliespar- tijen leek de ploeg tegen ASV'55 op winst af te stevenen. De eerste set ging weliswaar verloren maar na winst in de tweede leek de tegen stander uit Hoogkarspel rijp voor een nederlaag. Helaas bleek de Texelse ploeg zelfs niet genoeg te hebben aan de riante voorsprong van 13-2. Na 16-17 was vooFal het publiek weer een illusie armer. Dames 2 deed in Wieringen tegen de gelijkna mige ploeg haar sportieve plicht. In een goede wedstrijd zegevierde de Texelse ploeg met 1-3 over deze rode lantaarndrager. In de top van de tweede klasse dames strijden vier teams om de hoogste positie. Dames 3 van Tevoko moest hier zaterdag be langrijke punten laten schieten. In een bijzonder langdurige wedstrijd ging de eer naar de dames van HCSC 4, die daarmee Tevoko naar de vierde plaats verwezen. Ondanks goed presteren slaagde Smash'68 er niet in de koploper in deze klasse, WSOV 2, een punt afhandig te ma ken. Ook meisjes B wist de positie in de stand niet waar te maken en moest buigen voor het Helderse Gruma-Seahawks. Het leed werd ver zacht door de overwinning van de meisjes C op een team van dezelfde vereniging. Meer positief nieuws viel te noteren op de voorrondes voor de districtskampioenschappen, waar het team met Cindy Oosterhof en Maria Witte de selectie van Midden- en Noord Nederland overleefde. Uitslagen: Jeugd DJC: Tevoko-Gruma Seahawks 3-0; jeugd DJB: Tevoko-Gruma Seahawks 1-3; jeugd HJB: Rood-Wit-Tevoko 0-3; dames: Te voko 1-ASV55 1-3, Wieringen-Tevoko 2 1-3; Tevoko 3-HCSC 4 0-3; Smash '68-WSOV 2 1-3; heren: Tevoko 1-Polisport 2 3-0; Tevoko 2-Juvoc 4 3-0. In de herfst werd een cursus gehou den over de opvoeding van het kind van 0-7 jaar. Nu houdt de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst vier avonden over de opvoeding van het kind van 7-14 jaar. Iedere leeftijdsfase vraagt een specifieke aanpak en heeft zijn eigen problemen. Enkele leerkrachten uit de Vrije Schoolbeweging zullen hierover in gesprek gaan. De cursus is op woensdag 15 en 22 februari en 15 en 22 maart. Steeds om 20.15 uur in de Vrije School, Den Burg. De kosten bedragen f5,— per avond. In lichtingen kan men krijgen bij N. En- gelaer, telefoon 17682. De zaak in tweedehands kleding van Els Whyte is verhuisd van de passa ge Gasthuisstraat/Vogelenzang naar de Weverstraat. Zij heeft nu haar in trek genomen in de voormalige kap salon van Henk Prins, die met ingang van deze week zijn bedrijf aan de overkant van de straat uitoe fent. Couture in plaats van coiffure dus. „Bij Els", zoals de de zaak nu heet, heeft zaterdagmiddag vanaf 15.00 uur open huis en is maandag voor het eerst voor publiek geopend. De verhuizing, ruim anderhalf jaar na de start van het winkeltje aan de passage, was noodzakelijk geworden omdat de zaak uit z'n jasje was ge groeid. Wegens het grote aanbod van tweedehands kleding was de be scheiden winkelruimte propvol, waar door het in de winkel al gauw onaangenaam druk was. Niettemin blikt Els Whyte tevreden terug. Het winkeltje bleek voor haar ideaal om een klantenkring op te bouwen. latiefnemer Jos Engelvaan: ,.lk ben gek van het water....".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7