t Tevoko-meisjes nemen deel aan NK volleybal Gratis sportmarkt biedt overvloed aan informatie Jannes van der Wal: denksport-fenomeen 'aalder scholieren leefden mtasie uit met knopen ïgramma andcompetitie volleybal Opnieuw cursus „Werken met klei" Batterijcontainer bij glasbakken Vrijdag en zaterdag in de sporthal Texelse kampioenschappen dunken en driepunteren Tafeltennisteams goed op dreef Vakantie-activiteit van voetbalpupillen Van Lingen verloor marathonpartij Gouden speld voor drie FNV-vrouwen II IglJDAG 10 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 *N. vrouw Wieten met één van de werkstukken: een ..beestjesboom met boombeestjes". tand woensdagmiddag a.s.wordt el raadhuis in Den Burg een bij- dere tentoonstelling geopend, is een expositie van de meest •eniopende werkstukken die alle sl één ding gemeen hebben: ze taan uit knopen of er zijn knopen erwerkt. is een initiatief van lerares hand- digheid Marie Wieten-Gillot die leerlingen van de Redmer IJska- ool vanaf september aan het pro- heeft laten werken, elke groep half uur per week. De leerlingen hten daarbij hun fantasie de vrije laten en maakten onder andere even poppen met knopen als ge- tjes, een portrettengalerij, han- jes, vlinders en andere beestjes, Sommige werkstukken zijn een i/iduele prestatie, terwijl andere Bmenlijk zijn gemaakt. De kinde konden putten uit de enorme jenverzameling van mevrouw ten. Die kreeg vorig jaar de win- februari JA: )0 u. Teso 10-Cocky's kap. 9 0 u. Grote Slock 5-Paal 9 18.50 uur. SO u. Win. 18.50 U.-19.10 uur L 19.10 uur >0 u. Nog niet bekend 19.30 uur 0 u. BCT-Autocentrale 5 19.50 uur - SO u. Nog niet bekend 20.10 uur >0 u. Nog niet bekend 20.30 uur 1 u. Gemeente 20-De Krim 20.50 uur 10 u. DGM-Stoepa 20 21.10 uur iO u. Seg/Eelman 20-Amro 21.30 uur 0 u. Nog niet bekend 21.50 uur 10 u. Nog niet bekend 22.10 uur B: iO u. Bremak. 2 20-v/d Woude •luis 0 u. Versluis-Twaalf Balcken 20 18.50 uur 10 u. Win. 18.50 u.-Win. 19.10 u. 19.10 uur iO u. Westerslag 5-Bremakker 19.30 uur 0 u. 'Kobeko-Smash 1 20 19.50 uur SOu. Win. 19.50 u.-Win. 20.10 u. 20.10 uur iO u. Graaf Spuit.-Haarst. 15 20.30 uur Ou. Ass. Bremer 15-Zegel M. 20.50 uur 0 u. CZN 30-Durper Drup 21.10 uur 0 u. DA 20-Question 21.30 uur 0 u. Nog niet bekend 21.50 uur IO u. Nog niet bekend C: 0 u. Antiekh. 15-Mantje lina 0 u. Retsina-Witte en Witte 5 18.50 uur 0 u. Win. 18.50 u.-Win. 19.10 u 19.10 uur 0 u. Wass. Best-Eelman/Segerink 19.30 uur 0 u. De Rival 25-Sportshop 19.50 uur 10 u. Win. 19.50 u.-Win. 20.10 u. 20.10 'O u. 7 Prov.-Boetiek 22 25 20.30 uur 1 Leydekkers 5-Klif 23 20.50 uur u. Win. 20.50 u.-Win. 21.10 u. 21-10 uur u. Taveerne-Visserbouw 10 21.30 uur U- Verfbus 5-Meermarkt 21.50 uur [O u. Wjn 21.50 u.-Win. 22.10 u. 22.10 uur wedstrijdleiding is deze avond in van Rinus en Ilse. Telefoon kelvoorraad van mevrouw A. Brügemann-Graaf en ze vulde deze partij nog aan met aanwinsten uit an dere bronnen. De expositie in het raadhuis wordt woensdagmiddag om half drie geopend en wordt precies een week later weer gesloten. Kijkers zijn welkom op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Donderdag 16 februari begint weer een cursus „Werken met klei", ver zorgd door Nesrin During. Men leert in de cursus verschillende technieken van handvormen en glazuur bereiden. Ook leert men een eenvoudige houto ven bouwen en ermee te stoken. De cursus omvat tien lessen, donderdag middags van 13.30 tot 15.30 uur in het atelier van Jan Pelgrim aan de Gasthuisstraat in Den Burg. De kosten, inclusief materiaal, bedragen 7100,-. Voor inlichtingen en opgave: Nesrin During, telefoon 18879. Twee meisjes-junioren van volleybal vereniging Tevoko nemen eind maart deel aan het Nederlands kampioen schap volleybal voor 13- en 14-jarigen. Het betreft Cindy Ooster hof en Maria Witte, die zich zater dag voor het NK wisten te plaatsen via een uitstekend resultaat van het districtsteam waarvoor zij waren ge selecteerd. Vorig seizoen slaagden Maria en Cin dy erin door te dringen tot de selec tie van het district Noordholland-noord. Beide volley- balsters maken deel uit van het meis jes C-juniorenteam van Tevoko en worden getraind door Peter de Hoogh. De Tevoko-leiding beschouwt deze trainer als een zeer belangrijke kracht achter de selectie van de twee meisjes. Maria en Cindy dron gen eerst door tot de regionale selec tie, gevormd uit volleybalsters uit Den Helder, Julianadorp en Texel. Ze de den het daarin zó goed, dat ze in de districtsselectie belandden. Volleybal lend Nederland is verdeeld in 24 dis tricten, die elk jaar onderling uitmaken welke teams aan het Ne derlands kampioenschap mogen deel nemen en -uiteindelijk- wie de titel op zak mag steken. Vanzelfsprekend worden deze kampioenswedstrijden op de voet gevolgd door scouts, op zoek naar jeugdig talent. Met hun districtsteam namen Maria en Cindy zaterdag deel aan een toer nooi in Barneveld. Tegenstanders wa ren Noordholland-midden, Haarlem, Utrecht en Eemland. De eerste wed strijd werd simpel gewonnen, maar tegen Eemland was Noordholland- noord kansloos. De wedstrijd tegen Noordholland-midden moest daarom de beslissing brengen. In een oefen wedstrijd had „noord" al eens dik verloren van het eigenlijk sterkere „midden", maar ditmaal waren de rollen omgedraaid. „Noord" kwam hierdoor op de tweede plaats in de poule terecht, hetgeen genoeg was voor plaatsing voor het NK, dat op een nog nader te bepalen datum De gemeente stelt f25.000,- be schikbaar voor de aanschaf van 12 extra glasbakken. Als proef zullen deze worden voorzien van een spe ciale container voor lege batterijen. Slaagt het experiment, dan zal wor den nagegaan of ^lle geplaatste glasbakken van zo'n batterijencontai ner kunnen worden voorzien. Lege batterijen kunnen momenteel worden ingeleverd op 35 plaatsen over het hele eiland verspreid. Meestal is het inleverpunt een winkel waar ook batterijen worden verkocht. De gemeente wil het net van inlever- punten uitbreiden. Jaarlijks wordt on geveer 1600 kilo gebruikte batterijen ingezameld. Onder het motto „Sporten gezond, gezond sporten" vindt aanstaand weekend een grote sportmarkt plaats in sporthal Ons Genoegen. Tijdens deze grote sportpromotie- en Informatiemarkt, die in het teken staat van het zevende lustrum van de Stichting Texelse Sportraad, wordt de sporthal in drie vakken ver deeld. Het middengedeelte wordt be nut voor allerlei demonstraties, de andere vakken zijn gereserveerd voor de markt, waar naast een groot aan tal Texelse verenigingen ook bedrij ven in sportartikelen en -kleding de bezoekers zullen informeren. De sportmarkst is gratis toegankelijk voor iedereen. Vrijdagavond om 20.00 uur zullen de deuren opengaan voor het Texelse publiek. Voorafgaand vindt van 19.00 tot 20.00 uur een in formele bijeenkomst plaats voor ge nodigden, onder wie verenigingsbe stuurders van alle bij de Sportraad aangesloten clubs. Tot 23.00 uur kan het publiek genieten van de volgende demonstraties: Voetbal, tafeltennis, judo, turnen, body building, jazz- gymnastiek, tennis, basketball (Texels kampioenschap dunken), honkbal en handboogschieten. De demonstraties worden afgewisseld met een optre den van KTF. Op sportmodegebied wordt het publiek geïnformeerd over de badmode voor het zwemseizoen 1989. Deze badmodeshow wordt ver zorgd door de zwemclub TX'71 in samenwerking met de sportshop Texel en staat geprogrammeerd om 20.45 uur. Zaterdag Op zaterdag is de sportmarkt ge opend van 10.00 tot 18.00 uur. Ook dan vinden er diverse demonstraties plaats, afgewisseld door muziek, ver zorgd door DEK en Excelsior. Grote trekpleister is de dam- en schaaksi- multaan met Jannes van der Wal, die om 13.00 uur begint. Beide dagen kunnen jong en oud actief bezig zijn op een groot luchtkussen van de Texelse Sportraad en een trampoline van de turnafdeling van de MST. Ge durende de hele manifestatie worden in twee zalen videobanden vertoond van diverse sporten. Programmablad loterij De exacte tijden van de demonstra- ties en de videovoorstellingen staan vermeld in een programmablad. Bij aankoop van dit programmablad (kosten f2,50) ontvangt men vijf lo ten voor een grote loterij die als een rode draad door de sportmarkt loopt. De loten worden overigens ook los verkocht. De hoofdprijs die aan het eind van de sportmarkt (zaterdag om streeks 17.00 uur) getrokken zal wor den is een 5-daagse reis naar Parijs ter waarde van f700,Daarnaast kan men diverse sportartikelen win nen. De verloting wordt gehouden om de kosten van deze sportmarkt te drukken. Voor de sport- en informa tiemarkt wordt geen entree geheven en dat is voor een belangrijk deel te danken aan de belangeloze medewer king van bedrijven. Zo verzorgt de fir ma Nauta Tech de technische regie in de videozalen en stelt de VEM een steiger voor een lichtshow beschik baar. Gemeentewerken Texel staat garant voor veel klein materiaal, ter wijl de Fa. Halsema het materiaal voor de bloemstukken verzorgt. Tijdens de sportmarkt worden vrijdag en zaterdag in de sporthal twee basketball-kampioenschappen gehou den. Vrijdagavond van 21.50 tot 22.20 uur verdedigt Ronald Witte zijn titel „Mister Dunk". Souplesse en show zijn de elementen van deze spectaculaire basketball-techniek, waarbij de deelnemers proberen de bal hoog opspringend van bovenaf door de ring te duwen. Zaterdag van 11.45 tot 12.15 uur zullen de driepunts-kanonnen Jesse van der Meent en Karin Zegers proberen hun vorig jaar behaalde titels te prolonge ren. Bij het driepunteren trachten de deelnemers van grote afstand te sco ren. Een attractie tijdens de sport markt belooft de dam-/schaaksi- multaan van Jannes van der Wal te worden. De veelbesproken ex- wereldkampioen 11982) en veel voudig Nederlands kampioen dammen doet zijn eerste zet om 13.00 uur; het slot van de si multaan wordt rond 17.00 uur verwacht. Van der Wal bindt de strijd aan met veertig Texelse te genstanders; twintig schakers en twintig dammers. Het is voor het eerst dat Van der Wal zich aan zoiets waagt. Er is nog een kleine mogelijkheid tot deelna me. Sportief gezien staat Jannes van der Wal vooral bekend om zijn damkwaliteiten, maar ook in denksporten als schaken en brid ge schijnt hij een aardig potje te kunnen breken. Steevast eindigt Van der Wal in zogenaamde „denksport-triathlons" in de hoogste regionen. De Texelse schaker/dammer Rinus Vittali komt hem als tegenstander bij dergelijke evenementen wel eens tegen, en het was dan ook Vittali die de contacten met Van der Wal legde voor zijn optreden tij dens de sportmarkt. Afgelopen najaar in het Noordbrabantse Schijndel, waar ook de Texelaars Aad Bakker en Piet Bakelaar deelnamen, hapte Van der Wal toe. Het Texelse aanbod beteken de voor hem een uitdaging, want nog niet eerder had Van der Wal zich aan een dergelijke gecombi neerde simultaan gewaagd. Wèl gaf Van der Wal aparte simulta- nen, zowel dammen als schaken. Overigens betreft het geen offi ciële simultaanwedstrijd, zodat de score niet als record kan worden erkend. Volgens de organisatoren moet de poging worden be schouwd als promotie voor de schaak- en damsport. De vereni gingen Damclub Oosterend/Texel (dammen) en En Passant (scha ken) zijn op de sportmarkt ook met een gezamenlijke stand ver tegenwoordigd. Voor Van der Wal is het niet de eerste keer dat hij voet op Texelse bodem zet. In 1985 was hij in ruil voor een goede paling-maaltijd van Jacob Visman present in Oosterend bij de jaarlijkse simultaan in De Bijenkorf. Van der Wal nam het toen op tegen 48 dammers; hij versloeg er 43 en moest vijf re mises afstaan. Voorts speelde -en won- hij een blindpartij (tegen jeugddammer Jacco Kuiter). De bekende De Bijenkorf-zaal is dit maal verruild voor sporthal Ons Genoegen. De simultaan niet ge situeerd in de zaal zélf, maar vindt plaats in een hoek van de opbergruimte achterin de zaal. Van der Wal verklaarde dat het voor hem geen probleem vormt om te moeten optreden in een rumoerige omgeving, zolang hij maar niet voor de voeten wordt gelopen. Er kunnen zich nog en kele deelnemers aanmelden. Schakers kunnen zich opgeven bij W. Hoekman (tel. 13444) of M. Vittali (tel. 14061). Dammers bij P. Bakelaar (tel. 13843 of 12850). (eind maart) in Noordbrabant wordt gehouden. In de Tevoko-historie is het al eens eerder voorgekomen dat jeugdleden een plaatsje in de districts-selectie wisten te bemachtigen. Maar nog nimmer drongen zij met hun selecties door tot de nationale finale, dus wat dat betreft zorgen Maria Witte en Cindy Oosterhof nu voor een pri meur. Ook deze week wonnen beide tafel tennisteams van Tetak al hun wedstrijden. De senioren speelden in Wieringer- werf tegen DCS 3. Er werd niet echt sterk gespeeld en daardoor werden maar liefst zes van de tien partijen in drie sets beslist. Fred Mosk speelde naar omstandigheden (rugblessure) een redelijke wedstrijd. Hij wist twee partijen in drie sets in winst om te zetten. Zijn laatste partij ging met 23-21 in de derde set verloren. Frans Room had een slechte dag. In zijn eerste en tweede partij kwam hij er niet aan t4e pas. De derde partij ging beter: hij won in twee sets. Lieuwe van der Veen was goed op dreef en won al zijn partijen. Samen met Mosk won hij het dubbelspel in drie sets. Het werd een 7-3 overwin ning voor Tetak. Het juniorenteam behaalde een fraaie 6-4 overwinning in Schagen tegen Polisport 2. Nico Dapper won zijn eerste partij met 21-19, 12-21 en 16-21. Ook zijn andere twee partijen wist hij als winnaar te besluiten. Reindert Kuiper won twee partijen en verloor de derde met 9-21, 22-20 en 22-20. Samen met Dapper won hij het dubbelspel met 14-21 in de derde set. Pascal Veeger kwam met tot winst. De derde klasse lijkt iets te zwaar voor hem, maar hij doet wel de nodi ge ervaring op. Aanstaande zaterdag heeft Tetak geen competitiewedstrijden. Voor de pupillen van SV De Koog, Texelse Boys en SV Oosterend werd dinsdagmiddag een vakantie activiteit gehouden. Het jeugdkader van SV De Koog had deze keer niet gekozen voor een voetbalactiviteit, maar voor drie alternatieven. Er werd een crossloop over 1,5 kilo meter gehouden in de categorieën D, E en F. Bij de D-tjes werd Cor Vla ming met overmacht eerste, Tom Wit te tweede en Sebstiaan Duinker eindigde als derde Bij de E-tjes werd Mart Hoven eerste, gevolgd door Ro bert Huisman en Mark Keyser. Bij de jongsten, de F-jes, ging de eer ste plaats naar Wilbert Loef. Tweede werd Wim Dros, derde Jesse Hoven. Na de crossloop werd wandelend koers gezet naar het strand, waar de jeugdvoetballertjes werden losgelaten op de daar begraven schatten. De eerste vondsten werden gauw ge daan, maar niet alles kwam „boven zand", zodat nu nog enkele schatten in het zand bij De Koog liggen ver borgen. Na een pauze waarin wat kon wor den gedronken en er een verras singspakket werd uitgedeeld dat er goed inging, werden touwtre kwedstrijden gehouden tussen per vereniging samengestelde teams. Na de soms langdurige spannende wedstrijden kwam de volgende stand uit de bus rollen: D-pupillen: 1. Texel se Boys, 2. SV oosterend, 3. SV De Koog. E-pupillen: 1. SV Oosterend 2, 2. Texelse Boys 3, 3. SV Oosterend 1. F-pupillen: 1. Texelse Boys, 2. SV De Koog 3. SV Oosterend 1, 4. SV Oosterend 2. De dag werd besloten met een prij suitreiking. De volgende gezamelijke activiteit zal in de Paasvakantie op 29 maart worden gehouden in Oosterend. Na twee zittingen en meer dan ze ven uur spelen moest Taeke van Lin gen maandagavond in de Lindeboom tijdens de interne competitie van schaakclub En Passant zijn koning inleveren bij Harm Broekema, die de ze overwinning voor de poorten van de hel had moeten wegslepen, zoals hij het zelf glunderend omschreef. Inderdaad was een puntendeling een meer correcte uitslag geweest, aan gezien beide schakers elkaar voort durend in evenwicht hielden. Weliswaar beschikte Broekema bijna de hele partij over een pluspion, maar Van Lingen had daarvoor compensa tie in een actievere opstelling van zijn stukken die steeds klaar stonden tot de aanval over te gaan. Er resteerde tenslotte een toreneindspel dat onge twijfeld remise was geworden als de murw gespeelde Van Lingen in de al lerlaatste fase niet een akelige bok had geschoten, die Broekema alsnog een enigszins fortuinlijke zege bracht. Willem Vlaming liep tegen zijn eerste nederlaag aan. Martien Witte sloeg de aanvalspoging van Vlaming be hendig af en bracht een eindspel op het bord met een pluspion, dat mis schien al gewonnen was, maar toen Vlaming in een val liep die hem ook nog een kwaliteit kostte, was de strijd voorbij. Na enkele lichtzinnige openingsmanoeuvres keek Frans Eij- genraam tegen een stelling aan waar in hij duidelijk minder ruimte had dan Piet Bakelaar, die vervolgens beheerst zijn verkregen voordeel uitbuitte door eerst de belangrijkste centrale lijn te bezetten, daarna met de torens bin nenviel en tenslotte beslissend mate rieel in het voordeel kwam. Ferry van Tatehove werd lelijk beetgenomen door Kees Kistenmaker die door een pion te blokkeren een dodelijke pen ning van dame en koning in stelling bracht. Van Tatenhove leek nog even wat compensatie te krijgen in de vorm van een koningsaanval, maar Kistenmaker wikkelde vlekkeloos af naar een glad gewonnen stand. De topper tussen Rinus Vittali en Jaap Dros eindigde zonder al te harde con frontaties in een puntendeling. Uitslagen: R. Vittali-J. Dros %-%; G. Zoetelief-W. Hoek man 0-1, W. Vlaming-M. Witte 0-1; F van Tatenhoven-K. Kistenmaker 0-1; F. Eijgenraam- P Bakelaar 0-1; D. Leegwater-Th. Witte 0-1; R. Riegman-H de Beurs 1-0; M. Rozemeijer-H. Birkenhager 0-1; J. de Wolf-N. van Heeringen 0-1; T. van Lingen-H. Broekeman 0-1. Veertig jaar lid van Vrouwen bond FNV, dat waren dinsdag avond J. Wassenaar-Wilmink, A. Stiggelbout-Huysman en A. Dapper-Claas. Zij kregen een gouden onderscheidingsteken opgespeld door huidige voor zitster mevrouw A. Oskam. Mevrouw Craanen-Hemelrijk had speciaal voor deze gele genheid een huldigingslied ge maakt dat door allen werd meegezongen. De vrouwenbond is 40 jaar ge leden opgericht met het doel ,rfe mannen te steunen in de strijd". Daarnaast kregen de vrouwen via lezingen en het samen bespreken van actuele zaken aan de hand van krante artikelen meer ontwikkeling. De bond heette toen nog NVV. Dat is later veranderd in FNV, na de samenvoeging met de Katholieke bond NKV. De doelstelling van de vrouwen bond FNV is in de loop der ja ren enigszins gewijzigd. Nog steeds worden lezingen en praatavonden gehouden over algemene en specifiek Texelse onderwerpen, maar nu staat het opkomen voor belangen van huisvrouwen voorop. De vrouwenbond is een volwaardig onderdeel van het FNV, heeft stemrecht en een vertegen woordiger in het hoofdbestuur. De drie FNV-jubilarissen werden In de bloemetjes gezet

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9