Cjrocn ^wartsjexels in het harL, :atale combinatie hoog ater en noordwester loopt duinkust verder Krant naar drukkerij per marinehelicopter GroeT verzoekt raad: prioriteiten stellen inzake brandpreventie Geen relatie tussen Nationaal Parkstatus en bufferzones Krokusvakantie drukker dan '88 Weer stroomstoring Helderse veerhaven Diefstal uit VVV promotie-truck Verdwijnt het RIN van Texel? Dakpannen genoeg voor entree-gebouw Februari stofzuigermaand! Bakker's Ijzerhandel b.v. lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.358 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1989 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741 en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.; Harry de Graaf, Peli- iweg 75. De Koog, telefoon 02220 - 17266 Ir advertenties, abonnementen, etc. aeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20.20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr 67.34.60 398. zware noordwesterstorm die gepaard ging met waterstan- van twee meter en hoger, heeft dinsdag tot grote schade de Noordzeekust geleid. Het deel van De Koog tot de vuur den, waar in 1984 en '85 de kust werd versterkt met zand- bpleties, werd het zwaarst getroffen met een gemiddelde llag van 5 a 10 meter. Uitschieters van meer dan tien meter prden plaatselijk genoteerd, bij paal 17, paal 23 en wederom el 29, waar natuurgebied de Mandenvallei wordt bedreigd, irsoonlijk leed was er voor strandpaviljoenhouder Joop Terweij, de zojuist voltooide fundering van zijn in opbouw zijnde pa- oen bij paal 17 door de beukende golven zag worden ver iest. ïoog water om 00.37 uur (strand) Ie nacht van maandag op dinsdag er nog mets loos. Vervolgens te het water echter niet, maar g het verder onder invloed van :ot stormkracht aantrekkende rdwestenwind. Zo kon het gebeu- dat de laag water-stand dinsda- htend hoger was dan de hoog er-stand van 's nachts. In plaats de verwachte afwijking van min centimeter werd plus 100 gere- reerd. Omdat de storm, die een ;ht van 11 Beaufort bereikte, nog niet was uitgewoed, steeg het er met de vloed tot grote hoogte. Om 12.50 uur werd in Oudeschild een maximum van 2.61 meter boven NAP gemeten. De verwachte hoog water-stand was plus 46 centimeter; derhalve een extra verhoging van 2 meter en 15 centimeter. Met het af nemen van de waterstand, nam ook de wind enigszins af en was het erg ste leed geleden. Voor de nacht van dinsdag op woensdag lag storm met enige kustafslag opnieuw in de ver wachting, maar zover kwam het niet: er verdween geen meter kust meer in zee. Volgens Rijkswaterstaat Texel was dinsdag sprake van een storm in de )at de Texelse Courant van dinsdag normaal is verschenen in op tijd bij de abonnees kon worden bezorgd, is te dan- ien aan de Koninklijke Marine. Een helicopter van Squadron van de Marine Luchtvaartdienst uit Den Helder zorgde er amelijk voor dat het zetsel van de krant 's morgens naar Ie drukkerij op het vasteland werd gebracht. 'e gebruikelijke gang van zaken het drukken van de krant is dat pagina's met het gemonteerde Dtozetsel met de boot van 10.05 f 11.05 uur naar de overkant aan, naar de drukkerij van Van etel in Schagen. Het als gevolg an de zware noordwesterstorm xtreem hoge water, had de boot- enst echter stilgelegd omdat af leren in de fuikhaven van Den elder onmogelijk was. Teso liet 'eten dat het zeker tot na 13.00 (ur zou duren alvorens de dienst |ou kunnen hervat en dat bete- lende dat de krant die middag 'iet zou kunnen worden gedrukt, inzij het zou lukken het zetsel op ien andere manier aan de over kant te krijgen. Snel geregeld )e redactie deed een beroep op e Joost Dourleinkazerne in de oop dat men daar bereid zou zijn ot „Mokbootje" te laten uitvaren, oals ook gebeurt als 's nachts m dringende redenen personen aar de vaste wal moeten worden ebracht. Dat kon echter niet want regel is dat bij meer dan windkracht zes niet wordt geva ren. De leiding van de Joost Dour leinkazerne wilde echter wel pogen om voor dit doel een heli copter op te roepen. Dat kon tot opluchting van alle betrokkenen snel worden geregeld. Het zetsel werd naar de Joost Dourleinkazer ne gebracht waar om half twaalf een Westland Lynx helicopter van „De Kooij" arriveerde met luite nant ter zee Poortman en sergeant Schreurs. Die namen de map met het zetsel aan boord en leverden dit vrachtje weinige minuten later af op „De Kooij" waar een mede werker van de drukkerij klaar stond. Omdat het ook verder op rolletjes liep, waren de kranten precies op tijd gedrukt om met de juist hervatte Teso bootdienst naar Texel te worden gebracht. Directie en redactie van de Texelse Courant zijn de Marine Luchtvaart dienst bijzonder erkentelijk voor deze service, die men zeker niet verplicht was te geven omdat er tenslotte geen mensenlevens op het spel stonden. r"" ^rans Hopman levert de map met fotozetsel af bij de marinehelicopter. categorie „lage stormvloed". Een nogal beladen term voor een storm met waterstand-verhoging tussen 2.35 en 2.75 meter. Dergelijke stor men komen volgens een RWS-tabel eens in de 2 10 jaar voor, en dat kan best kloppen want de laatste storm van dit niveau die men zich bij Rijkswaterstaat wist te herinneren dateerde van vlak voor de zandsup- pletie van 1984. Ter vergelijking: bij de februariramp van 1953 en de beruchte storm van 1976 die de aanzet vormde tot dijk verhoging op Texel, betrof het een Lees verder pagina 5 Er is geen relatie tussen de status Nationaal Park en het instellen van bufferzones. Dit blijkt uit diverse pu blicaties en een tweetal Koninklijke Besluiten die B en W van Texel on der ogen hebben gekregen, nadat in de raad vragen waren gesteld over deze zaak. Onrust was ontstaan nadat het mini sterie van VROM aankondigde een bufferzone van 600 meter te willen leggen rond natuurgebied ,,De Grote Peel". Dit hoogveengebied is bijzonder ge voelig voor uitdrogen. Door ontwate ren in de directe omgeving kan de grondwaterstand in De Grote Peel zo danig worden beinvloed dat dit ten koste gaat van de waarden van het gebied. Daarnaast is het terrein bij zonder gevoelig voor overbemesting. De minister kan overal in Nederland tot het instellen van bufferzones besluiten als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. De status Nationaal Park heeft er niets mee te maken. Dat geeft alleen maar aan dat men te maken heeft met een bij zonder gebied. Van Rijkszijde is meer malen verzekerd dat de situatie met betrekking tot de Texelse duinen geen aanleiding geeft tot het instel len van een bufferzone. Teso heeft gedurende de krokusva kantie meer personenauto's overgezet dan tijdens diezelfde vakantieweek vorig jaar. Er kon een toename van het vervoersaanbod van 10,49 pro cent worden genoteerd, oftewel 1266 auto's. In totaal werden vanaf Den Helder 6506 auto's vervoerd en maakten 6402 auto's de oversteek in omgekeerde richting. Het ongewoon prachtige voorjaarsweer is wellicht debet geweest aan de grotere be langstelling voor een weekje Texel, maar daarbij moet worden bedacht dat ook vorig jaar sprake was van mooi weer, met alleen halverwege de week wat regen. Teso heeft de extra drukte goed kunnen verwerken met de twee enkeldeksboten. Alleen op de beide vrijdagen en zaterdagen ont stonden er wachttijden van maximaal een uur. Naar verwachting komt dub beldekker Molengat begin maart weer in de vaart; tot die tijd zal Teso de bootdienst met de twee kleine boten onderhouden. Bij de verbouwingswerkzaamheden r i het wachtlokaal op het Teso- v 3rhaventerrein in Den Helder is vi or de tweede maal binnen drie we ken een stroomstoring opgetreden. De gevolgen waren ditmaal niet zo ernstig als eind januari, maar toch konden lopende passagiers twee af vaarten niet worden geholpen zodat zij gratis met de boot mee konden. Voor het autoverkeer had het defect daarentegen geen consequenties. De stroomstoring gebeurde maandagmid dag omstreeks half zes en was circa een uur later weer verholpen. Wild beukten de golven dinsdag tegen de Texelse westkust. Hier Is het resterende stuk opge hoogd strand bij De Koog het slachtoffer. Bedrijven die nog nimmer op de brandveiligheidsvoorschriften zijn on derzocht. moeten bij contróle het eerst aan de beurt zijn. De kampeer boerderijen, herbergen en andere groepsaccommodaties die in het laatste decennium al een bezoekje van de brandweercommandant heb ben gehad en toen in orde zijn be vonden, behoren voorlopig te worden ontzien. Dit verzoek doet de vereniging van Groepsverblijfsaccom- modaties Texel (GroeT) aan de ge meenteraad. Het voorstel van GroeT ontstond tij dens een ledenvergadering, woens dagavond in „Bloem en Bos" in Gerritsland, naar aanleiding van een discussie met brandweercommandant Henk Groote. Het GroeT-bestuur had Groote uitgenodigd om toelichting te geven op de uitvoering van het brandpreventiebeleid, dat in onderne merskringen nogal wat stof heeft doen opwaaien. Tot uiting kwam dat de bij GroeT aangesloten bedrijven graag gezamenlijk op de eisen van de brandbeveiligingsverordening zouden worden getoetst. Om als totale be drijfssector te worden gecontroleerd heeft het voordeel dat er geen concurrentievoor- of nadelen ont staan. Wie een grote investering moet plegen om aan de brandveilig heidseisen te voldoen, is namelijk in het nadeel tegenover collega's die nog niet aan de beurt zijn geweest. Immers, de gemaakte kosten moeten in de exploitatie worden goedge maakt en worden dus doorberekend in de tarieven. Dit nadeel kan aardig oplopen als de concurrentie pas jaren later aan de beurt zou komen. Ook na de toelichting van de brandweer commandant woensdagavond staan nog niet alle GroeT-leden te trappelen, maar als het dan töch moet, dan maar allemaal tegelijk. Het knelpunt zit 'm echter in het feit dat ook dèn nog niet alle groepsver- blijfsaccommodaties aan de beurt ko men. Namelijk de bedrijven die tot dusver door de mazen van het net zijn geglipt, dreigen dan wéér niet in de kraag te worden gevat. Speciaal wordt gedoeld op bedrijven die, zon der dat er planologische toestemming voor was, als kampeerboerderij zijn gaan draaien. Of bedrijven die in de loop der jaren hebben uitgebreid, ter wijl dat in strijd was met het bestemmingsplan, maar toch ooglui kend werd toegestaan. Zonder na men te willen noemen, meent men bij GroeT dat er op Texel diverse van dergelijke clandestiene accommoda ties zijn aan te wijzen. „Het gaat ons er eigenlijk ook niet om dat die illega len aan de brandveiligheidseisen moeten voldoen, het gaat ons erom dat ze moeten worden gesloten", al dus een GroeT-bestuurslid woensdag avond. Met de brief aan de gemeenteraad wil GroeT in elk geval bereiken dat er een politieke uitspraak komt over de prioriteiten die de brandweercomman dant moet stellen. Volgens GroeT moet de commandant dus eerst de bedrijven aanpakken die nog nooit zijn gecontroleerd, en de bedrijven die redelijk tot goed aan de normen voldoen (omdat zij in het verleden zijn getoetst) voorlopig met rust la ten. Mede ten grondslag hieraan lag de kritiek dat de nieuwe brandweercom mandant er kennelijk een andere in terpretatie van de brandbeveiligingsverordening op na houdt dan zijn voorganger. De op merking dat de vorige commandant Daan van Wilsum kennelijk veel te soepel is opgetreden, werd door Groote genuanceerd: „We mogen niet vergeten dat Van Wilsum aangesteld was als ambtenaar afdeling bouw kunde en er het brandweercomman dantschap als vrijwillige taak bijdeed. Dat is een heel ander uitgangspunt. Ik ben juist speciaal aangesteld als brandweercommandant, met de op dracht het brandpreventiebeleid uit te voeren." Tijdens een bezoek aan Doetinchem is uit de bekende VW promotie truck de autoradio gestolen. De truck was in de Gelderse plaats in verband met een beurs in de Houtkamphallen van 9 tot 12 februari. Hoewel de truck-cabine was afgesloten en het terrein werd bewaakt, slaagde men er toch in de diefstal te plegen. „Op dit moment heb ik welis waar geen reden om verplaat sing van de Texelse vestiging van het RIN te overwegen, maar in de discussies rond de vestigingsplaatsen van ons in stituut zullen de ontwikkelingen bij veerdienst TESO zeker in aanmerking worden genomen". Dit schrijft A.B.J. Sepers, direc teur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in een brief aan het Texelse college. Hij is ver bolgen over de verminderde be reikbaarheid van het eiland en de voortdurende prijsstijgingen bij Teso. „In 7975 was er vrij wel altijd een halfuurs dienst, nu vaart maar eens in het uur een boot. Vroeger was er een goede aansluiting op de NS- dienstregeling, nu moet lang worden gewacht. De stijging van de veertarieven gaat de ge middelde prijsstijging in Neder land te boven. En onlangs werden we opnieuw met meer kosten geconfronteerd omdat op onze, op Texel thuishorende dienstauto's het Texelse tarief niet meer van toepassing is". Sepers attendeerde het college erop dat Texel als vesti gingsplaats zou kunnen dienen voor meer instellingen voor zee-onderzoek, maar dat dat door de maatregelen van TESO steeds minder aantrekkelijk wordt.... De oproep om oude bouwmaterialen voor niets of voor een gereduceerd bedrag beschikbaar te stellen voor het entreegebouw van het Maritiem en Juttersmuseum te Oudeschild. heeft verheugende reacties opge leverd. Diverse particulieren en ook een aan nemer hebben stenen en pannen aangeboden, niet alleen van Texel maar ook vanuit Drente Dakpannen zijn er nu genoeg, maar een partij stenen kan men nog gebruiken. Hier mee is het doorgaan van de bouw echter nog niet zeker. Veel hangt af van de onderhandelingen met de aannemer. Wie nog oud bouwmateri aal heeft, wordt verzocht kontakt op te nemen met Ecomare, telefoon 17741. Kritiek dat hij alles veel te streng aanpakt, werd door Groote naar het land der fabelen verwezen: „Juist niet. De tijd dat Texel er een eigen beleid op na houdt, is voorbij. Alles wat ik doe, gebeurt in overeenstem ming met het regionale en landelijke beleid. Daarover is regelmatig over leg." Er volgde een discussie over voorzie ningen die al dan niet terecht moeten worden aangebracht. Groote slaagde erin een deel van zijn gehoor te over tuigen door te stellen dat veiligheid altijd voorop staat. „Pas als je zelf een brand meemaakt en je je in een ruimte bevindt vol verstikkende rook, ervaar je hoe belangrijk het is dat de vluchtwegen vrij zijn, de noodverlich ting brandt, rookvrije tussendeuren zijn afgesloten, er een goede brand trap is, enzovoort." Deze maand speciale stofzuigeraanbiedingen met februari-premie AEG, Electrolux, Holland Electro Miele, Moulinex en Philips stofzuigers reeds vanaf f169,— telefoon 02220 - 12346

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1