Moet supermarkt Maas wel of niet sluiten? *1 Raad van State doet maandag uitspraak Lezing over expeditie Spitsbergen in Ecomare Tieneravonden in het Tasiel Voor het weekend van 18 en 19 februari Werkloosheid ligt op niveau van 1988 Bijdrage voor vier bejaardenwoningen Postzegelgeld voor kinderdagverblijf Jaarvergadering geitenvereniging Jules Deelder voor uitverkocht huis Ledenvergadering Folklorestichting Nieuw kassasysteem zwembad Molenkoog Vervolg training kerkelijke kinderwerk Kerkdiensten 19 februari Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 FEBRUARI De spanning stijgt in de ..zaak Maas". Dinsdag werd in Den Haag een hoorzitting gehouden voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State, waarbij het verzoek om de su permarkt aan de Vogelenzang te sluiten zolang het bedrijf niet aan de hinderwet-eisen voldoet, werd besproken. Saillant detail was dat niet alle partijen in staat waren hun zegje te doen. Een vertegenwoordiging van de gemeente Texel ontbrak omdat de bootdienst was uitgevallen; de gemeente moest volstaan met een inderhaast overgefaxt schriftelijk verweer. Naar verwachting zal de voorzitter van de geschillencommissie maandagochtend uitspraak doen. Wat de uitkomst zal zijn, is slechts gissen. Onmiddellijke sluiting, zoals door advocaat mr. G. Creutzberg na mens de klagende bewoners (de da mes Yvonne Spreekmeester en Anneke Rijk en de heer Frans Room) wordt geëist, lijkt een moeilijk voor stelbare maatregel, maar onmogelijk is dat zeker niet. De heer T.H. Douma van Unigro, die als woordvoerder van supermarkt-eigenaar Joop Maas op trad, verliet althans met een weinig optimistisch gevoel de zitting. Vol gens klaagster Yvonne Spreek meester, die dinsdag in Den Haag ook zelf het woord voerde, „is het voor de heren van de Raad van State zo klaar als een klontje dat de boel technisch fout zit, maar of zij daarom zullen besluiten dat de supermarkt dicht moet is een ander verhaal. In die afweging worden dan ook andere factoren, zoals economische belan gen, betrokken." De uitspraak wordt maandag om 10.00 uur verwacht, maar de voorzitter hield dinsdag een slag om de arm door te zeggen dat hij „er wellicht nog een weekje lan ger over moet nadenken". De kwestie is nu al vier jaar in de openbaarheid en lijkt soms een ono plosbaar raadsel. Partijen die elkaar de bal toekaatsen en ingewikkelde ju ridische procedures, maken het moei lijk het werkelijke probleem te doorgronden. Feit is dat de klagende bewoners van koopappartementen boven het supermarktcomplex vorig jaar door de Raad van State in het gelijk zijn gesteld. De klachten over geluidhinder die vooral door werk zaamheden in het magazijn wordt veroorzaakt, zijn terecht, aldus oor deelde de Raad van State. Het gevolg was dat de hinderwetvergunning die de gemeente Texel aan de super markt had afgegeven, nietig werd verklaard. Daarmee was de kous al lerminst af, want de gemeente stelde de supermarkt in staat voorlopig op de oude voet door te draaien. Intus sen zou een nieuwe hinderwetvergunning-aanvraag moe- Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 8. Kogerstraat, Wagemakerstraat, Waalderstraat, Marelstraat. Eind januari stonden bij het geweste lijk arbeidsbureau in Den Burg 611 Texelaars zonder baan geregistreerd. Dat was vrijwel gelijk aan het aantal ingeschrevenen een jaar geleden (toen 604). Opvallend is dat bij de mannen de werkloosheid ten opzich te van januari 1988 is gedaald (van 346 naar 330), maar dat bij de vrou wen sprake is van een toename (van 258 naar 281). Ten opzichte van de maand december steeg de werkloos heid met 46 personen (38 mannen en 8 vrouwen). Deze stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door de ontwikkelingen in de sectoren horeca (21 werklozen méér) en overigen (13 mannen méér). Aan de groei van de sector overigen is de afloop van de werkzaamheden in de bloembollen teelt (lelies) een belangrijke oorzaak. In totaal is nu 19,4 procent van de afhankelijke beroepsbevolking werk loos, 15 procent van de Texelse man nen en 29,6 procent van de vrouwen. In verband met het vroege tijdstip waarop Pasen dit jaar valt, is het arbeidsbureau overigens de laat ste weken overspoeld met vakatures vanuit de horeca. ten worden ingediend en bekeken welke aanpassingen noodzakelijk zijn. Aanvraag Dat is ook gebeurd: op 23 december jongstleden werd door de firma Uni gro namens SuperMaas een hinder- wetaanvraag bij de gemeente ingediend. Deze aanvraag bleek niet compleet te zijn en kon daardoor niet ontvankelijk worden verklaard. De de finitieve, correcte aanvraag werd on der begeleiding van uitgebreide verontschuldigingen op 30 januari (een maand later dus) ingediend. In deze aanvraag werd volgens de gemeente nog onvoldoende duidelijk gemaakt welke maatregelen worden genomen om tot de vereiste reductie van het contactgeluid te komen. Door Unigro is hierop bij de indiening van de aanvraag toegezegd dat het een akoestisch bureau in de arm zal nemen. Deze specialisten zullen bin nen drie maanden aangeven welke concrete maatregelen nodig zijn. „Wij zijn er stellig van overtuigd dat Supermarkt Maas binnen afzienbare tijd aan de normen kan voldoen en dat de hinderwetvergunning binnen de normale termijn kan worden ver leend", aldus stelt de gemeente. Maat vol In overleg met zijn cliënten besloot advocaat Creutzberg echter dat de maat vol was. Hij ging tegen de gang van zaken opnieuw in beroep bij de Raad van State en eiste onmiddellijke sluiting. Creutzberg zette zijn eis kracht bij door te vragen eventueel bestuursdwang toe te passen. Indien B en W van Texel geen uitvoering ge ven aan eventuele sluiting, zou de gemeente per dag dat de supermarkt nog open is een dwangsom van ƒ5000,- aan de klagende bewoners moeten betalen. Ter zitting verklaarde Creutzberg dat hij geen redenen ziet om het verzoek tot sluiting in te trekken. „Er is geen werkelijk gerichte actie ondernomen. Wat nu gebeurt is te vaag voor de bewoners om er gouden bergen van te kunnen verwachten." De Helderse raadsman noemde drie argumenten: „Ten eerste heeft Unigro nog geen opdracht gegeven aan een akoestisch bureau, ten tweede moeten we nog maar afwachten met welke aanbeve lingen dat bureau komt en ten derde is het nog allerminst zeker of Maas in staat zal zijn de gewenste voorzie- Als de raad ermee accoord gaat zal /8000,- beschikbaar worden gesteld aan de Stichting Bejaardenzorg Texel voor de aanpassing van vier sociale huurwoningen aan het Robbepad te Oosterend. De Stichting Kinderpostzegels heeft woensdagmorgen f 7000,- overhan digd aan Ria Visch van het kinder dagverblijf in Oudeschild. Het plaatselijke comité, bestaande uit de dames H. Prins, D. den Boer en B. Keesom bekeek de accommodatie. Van het geld wordt een verbouwing, schilderwerk, nieuwe inrichting en spelmateriaal bekostigd. Het grootste deel van het werk is al klaar. Zo is onder andere een slaapkamer ge maakt en een aankleedtafel. Het kin derdagverblijf heeft ai zo'n 20 „vaste klanten" tussen de 0 en 6 jaar. De Texelse geitenvereniging houdt dinsdag 21 februari om 20.00 uur in het Kotexgebouw te Den Burg haar jaarlijkse ledenvergadering. Belangrijke agendapunten zijn: financieel verslag, kosten van het lidmaatschap en do nateursschap, samenstelling bokken- en evenementencommissie en bestuursverkiezing. De heer W. Goën- ga is aftredend bestuurslid en niet herkiesbaar. Leden die zijn plaats in het bestuur in willen nemen kunnen zich tot een half uur voor de verga dering opgeven bij R. van den Tem pel, telefoon 117263. Het bestuur rekent op een grote opkomst van leden. nmgen te treffen. Wat dit laatste be treft wijs ik op het DGSM-rapport van augustus 1987, waarin werd ge concludeerd dat er zeer vergaande, wellicht niet te eisen voorzieningen nodig zouden zijn om het geluidhinder-probleem op te lossen." Ontmoedigingsbeleid Creutzberg zei zich eraan te hebben geërgerd dat sinds de verschijning van het DGSM-rapport niets effec tiefs is gebeurd om verbetering in de situatie te brengen. Zijn cliënte Yvon ne Spreekmeester ging tijdens de zit ting nog een stap verder. In haar ogen is er al vier jaar lang niets ge beurd en concludeerde dat „de ge meente een uitputtend ontmoedigingsbeleid voert". Zij voer de een reeks argumenten aan waar uit moest blijken dat haar persoonlijk incasseringsvermogen zwaar op de proef is gesteld de afgelopen vier jaar. Spreekmeester betichtte de ge meente van onbehoorlijk bestuur, hetgeen haar materieel en immate rieel ernstig heeft gedupeerd. Tegen haar argumentatie en de stel ling dat sinds het DGSM-rapport niets is ondernomen, kwam Unigro- vertegenwoordiger Douma in het geweer. De gemeente kon dus niet ter plekke reageren, hoewel dat wel was ge wenst, aldus chef milieubeheer An ton Poulie Wilkens desgevraagd. Het pleidooi dat de gemeente heeft moe ten doorfaxen was summier van op zet, omdat er vanuit was gegaan dat een en ander ter zitting mondeling zou kunnen worden toegelicht. In te lefonisch overleg met een hoge amb tenaar van de Raad van State werd Wilkens gerustgesteld door de toe zegging dat indien het standpunt van de gemeente onvoldoende belicht werd geacht, een tweede zitting zal worden gehouden. Dat gebeurt in elk geval niet, want de voorzitter doet maandag uit spraak. Tot die tijd stijgt de spanning, en wie weet na die tijd ook nog wel. I Deelder (foto A.M.C. Fok) Bekend auteur en performer Jules Deelder zal niet klagen over gebrek aan belangstelling als hij zondagmid dag om 16.00 uur optreedt in ,,Klif 12" in Den Hoorn want alle kaarten zijn uitverkocht. Het programma „Kiezen of Deelder" zal in het teken staan van de verras sing. Deelder, de „nachtburgemeester van Rotterdam", geeft iedere voor stelling andere wendingen met steeds wisselende scherpe commen taren op voorbije maar ook op recen te onwikkelingen in sport en politiek. De Stichting Folklore Texel houdt dinsdag om 20.00 uur een algemene ledenvergadering in hotel De Linde boom. Op de agenda staat o.a.: Te rugblik op 1988, voorlopig programma 1989 en de vaststelling van de jaarlijkse bijdrage. Na de pauze zal M.J. de Weyer van Stichting Lokale Omroep Texel uitleg geven over „Recreatieve bedrijfspre sentatie", een alternatief voor de vooralsnog niet toegestane reclame boodschappen op de lokale omroep. Donderdag 16 februari De raadscommissie voor Welzijnsbe leid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19,30 uur. Voor leden van de Cineclub en ande re bioscoopbezoekers draait in Cine ma Texel „Bright lights, big city"; 20.00 uur. Vrijdag 17 februari In het Groene kruis-gebouw wordt zitting gehouden door de diëtiste. In Tasiel begint om 20.00 uur de eer ste disco-tieneravond voor jeugd van 12-15 jaar. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Moonwalker". Met Michael Jackson wordt een wonderlijke en spectacu laire reis gemaakt. Moonwalker toont, ondersteund door uitzonderlijke visue le effekten met veel muziek en dans, de gedachten en fantasieën van Mi chael Jackson, een van de meest be wonderde artiesten van dit moment. Moonwalker is vooral Jacksons eigen film waarin hij schetst wat hem bezig houdt en wat hij bewondert. Onder regie van Colin Chilvers speelt naast Jackson Sean Lennon, de 12-jarige zoon van Yoko Ono en John lennon, een belangrijke rol alsmede Kellie Par ker en Brandon Adams. In zang- en dansnummers als Leave me Alone, Smooth Criminal, Come Together en Speed Demon toont Jackson zijn klasse en dynamiek. In hotel „De Wael" (Hoogerend 28) begint om 20.00 uur een dia-lezing over Tarot-kaarten, verzorgd door Frank Kwaaitaal uit Den Helder. Uit leg wordt gegeven van het kaartspel dat tot op de dag van vandaag door waarzeggers wordt gebruikt, met de monstratie van praktijkvoorbeelden. Entree f5,-; donateurs van „Delphi" f2,50. Nadere informatie: 02230-31000. Zaterdag 18 februari In dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal speelt 't Amateurtje „Het Veenspook"; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Moonwalker". Op de regionale radiozender Noord holland wordt vandaag van 12.00 tot 13.00 uur een programma uitgezon den over de Texelse vuurtoren, waar aan medewerking wordt verleend door vuurtorenwachter Piet Stam. Zondag 19 februari Om 9.15 uur begint in Manege Aken- burg een dressuurwedstrijd. Prijsui treiking om 17.00 uur, In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Moonwalker". Om 16.00 uur treedt Jules Deelder op in theater Klif 12. De voorstelling is uitverkocht. Maandag 20 februari Van 19.30 tot 20.30 uur wordt in de Muziek- en Dansschool een voor speeluur gehouden (orgel-, harp- en vioolleerlingen). In Cinema Texel draait om 20.00 uur Moonwalker. In het raadhuis heeft de raadscom missie voor Algemeen en Organisato risch beleid een openbare vergadering; aanvang 19.30 uur. De Stichting Texelse Sportraad heeft een openbare bestuursvergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Sophie Sleyster geeft voor de Platte landsvrouwen van De Cocksdorp- Eierland een lezing met voordrachten en citaten onder het motto „Wat le zen en schrijven vrouwen?". Aanvang 20.00 uur in Het Eierlandsche Huis. Dinsdag 21 februari De werkgroep dialect van de Histori sche Vereniging heeft in d'Ouwe ULO een bijeenkomst die ook toegankelijk is voor geinteresseerde niet-leden. De Baptistengemeente houdt om 19.30 uur een voor ieder toegankelij ke bijbelstudiebijeenkomst in Eben Haezer. Thema: „De brief aan Tyatira". In het Kotex-gebouw in de Mars houdt de Geitenvereniging jaarverga dering; 20.00 uur. In De Lindeboom heeft de Stichting Folklore Texel algemene ledenverga dering; 20.00 uur. Vrijdagavond 24 februari houden de Texelaars Jan Knipiaenberg. Jan Moens en Peter Lock een lezing over hun bijzondere expeditie van afgelo- jjen zomer. Met de tweemaster ..Pandora" hebben zij in gezelschap van negen andere avonturiers een twee maanden durende tocht ge maakt naar Spitsbergen, waarbij on derweg o.m. het eiland Jan Mayen werd aangedaan. Over de expeditie verschenen van de hand van Knippenberg al een paar smeuiige reportages in de Texelse Courant. De tocht was een beschei den reconstructie van Willem Ba- rentsz' ontdekkingsreis en had een tweeledig doel. Enerzijds werd een - geslaagde- poging ondernomen om Spitsbergen te ronden via de Hinloo- penstraat. Deze zeestraat is tot op heden door slechts enkelen geslecht. Anderzijds moest de tocht een historisch-cultureel beeld geven van vroegere poolexpedities. Door de reis per zeilschip en met kajaks, alsmede tochten over land, gletschers en ber gen, hebben de deelnemers zich een goed beeld kunnen vormen van de omstandigheden die vroegere poolrei zigers tegenkwamen. Zwembad Molenkoog krijgt een nieuw kassasysteem. Er werd altijd gewerkt met twee afzonderlijke geld kisten. maar daar kleefde als be zwaar aan dat meerdere mensen ermee werkten en de handelingen die werden verricht niet werden ge registreerd. Dat maakte controle on mogelijk. Het nieuwe systeem bestaat uit één centrale kassa die op eenvoudige wij ze de kaartverkoop registreert en analyseert. Drie firma's brachten een offerte uit en daarvan was Langeveld en de Rooij het laagst met een bod van f2903,25. Het drukwerk van toe gangskaarten, abonnementen en der gelijke werd tot nog toe uitbesteed aan derden. Er is een bedrag van ƒ1035,-voor beschikbaar. Dat komt te vervallen als de nieuwe kassa er is, want daarmee kunnen ook abonne menten en meerbadenkaarten worden vervaardigd. Bijkomend voordeel van de machine is dat de „soort" bezoeker en de tijd waarop hij of zij komt wordt gere gistreerd. Dit vergemakkelijkt in de toekomst besluiten over openingstij den en personele bezetting. In de lezing van 24 februari gas dan ook niet alleen over het van de poolgebieden en de schittere natuur, maar ook over de mense geschiedenis van dit gebied. De zing in Ecomare begint om 2O.0( en kost f 4,- (inclusief een gratis koffie). Graag vooraf opgeven bj mare, tel. 17741. Binnenkort zal de training voor zondagsschool- en kinderclubler die al eerder is gegeven een ven krijgen. In 1986 en 1987 zijn i aantal onderwerpen behandeld, i er zijn nog meer zaken te bespn de onderwijzer, bijbel-uitleg, bijb gebruik met kinderen, bidden nt kinderen, zending, leerproces, ps chologie van het kind, leeftijdsk> merken van het kind. Theorie en praktijk wisselen elkaar af. De ei avond is donderdag 23 februari 19.45 tot 21.45 uur in Eben Haé Julianastraat 11, Den Burg. Tijde deze avond wordt met elkaar al gesproken wanneer de volgende ningen plaatsvinden. Het gaat oi één avond per maand. De laatst avond van dit seizoen zal in de maand mei zijn. Ook degenen dj nog niet eerder hebben meegedi kunnen zich er bij voegen, wam onderwerpen staan los van elka, wordt alleen kostenvergoeding 9 vraagd. De training wordt gegen door Johan en Tineke Tensen, a staat open voor een ieder die bf stelling heeft. Voor meer inform 15313. Vrijdag 17 februari wordt in hel siel te Den Burg een disco-avon houden voor jeugd van 12 t/m jaar. Entree is gratis, aanvang 2 uur. De disco is een onderdeel van d Tieneravonden die het jeugdweit gaat organiseren. De tieneravoni zijn een nieuwe activiteit van he Open Jeugdwerk, met als bedoe een soort club te vormen voor d leeftijdsgroep. Deze kan dan ora begeleiding zelf dingen organise: Te denken valt aan bijvoorbeeld: deo product maken; muziek mal toneel; mode (shows); spelletjes doen; films; excursies; droppings Inlichtingen: Andries Huberts, foon (overdag) 14300 of Cs ave 18972. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur Zr. J. Thiir Richardson uit Haarlem Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 1 Den Burg 10.00 uur voorgange: Joh. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg, zaterdag 19,30 uurl meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur The Gospelt gezinsviering kindercrèche De Koog, zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 10.45 uur St. Jan, zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezin „Zal Gods oordeelsdag over ul men als een strik?" 11.20-12.30 uur Wachttorenstuf Verenigd onder een banier van| liefde. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dini| dags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 9.30 uur ds. Ter Haar Bediening van de doop De Waal 9.3,0 uur dhr. R. Kuiper De Koog 9.30 uur ds. J. Kok Den Hoorn 11.00 uur ds. J. Kok Oosterend 10.00uur: ds. C. de Jong Gezamenlijke dienst van de Wad- dencombinatje Oudeschild: zie Oosterend De Cocksdorp: zie Oosterend GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur drs. M. Erkelens uit Alkmaar. 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur: ds. Weggemans uit Harderwijk GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend, 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon 02220 - 12023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Marja van Etten telefoon (02230) 23024. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts J. G. de Winter, lefoon 02220-13911, b.g.g. sem foondienst: 12323. Spreekuur op zaterdag en zonö om 18.00 uur precies: Hogere! 10, De Waal '9 In het weekend kan op zaterdsj en zondag tussen 17.00 en 191 uur gebeld worden met mevr.» Dijkstra, telefoon 02220-18831T

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2