Storm schade .y Boot bleef vier uur aan de kant Geen training Scholenmolen mislukt seizoen niet veilig kunnen plaatsen. Volharding, nabij het reddingboothuls van kustwachtstation Elerland. stond het water halverwege de dijk. VERVOLG VAM PAGINA 1 norme ravage bij paal 17 aan het eind van de ochtend. 14-FEB-89 15:18 MET CM NRP -300 13-FEB 14-FEB 20 0 4 8 12 <M> MENU <fi> HRNUULLEN-6EGEUENS <F>100H <CTRL-E> EINDE <1/5>BEELD 12:50 200 242 261 Zó smal Is de zandsuppletie een De Koog nu. Strandexploitanten vrezen det zij hun strandhuisjes dit INWIN-FREQUENT IE 10 MINUTEN jDAG 17 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 De familie Terweij redt moedeloos nog wat er te redden valt. De zeer hoge waterstanden zorgden er dinsdag voor dat Texel het van 10.00 tot 14.00 uur zonder bootver binding moest stellen. De drukte die daardoor op de opstelterreinen aan beide zijden van het Marsdiep ont stond, kon vervolgens in twee over tochten worden weggewerkt. De veerboot kwam door het hoge water te hoog in de fuik te liggen, waardoor de hoek tussen de oprij- brug en de boot te groot werd. De normen die Teso voor het veilig laden en lossen hanteert, dreigden voor het eerst te worden overschreden bij het afmeren van de boot van tien uur 's ochtends aan 't Homtje. Nadat auto's en passagiers de boot hadden verla ten, achtte Teso het te riskant om de boot te gaan laden. De kritieke grens ligt bij een verhoging van ongeveer 2 20 meter. Woordvoerder Sicco Gerlsma: „We besloten om af te wachten. Het zou op dat moment nog anderhalf uur duren voordat het hoog water was. Toen aan 't Horntje om tien uur de criteria werden over schreden, was het duidelijk dat de boot voorlopig uit de vaart moest. Want eigenlijk is de haven in Den Helder in zulke omstandigheden maatgevend. In Den Helder komen we namelijk eerder in de knoei dan op Texel. Dus op het moment dat 't Horntje kritiek werd, zou het in Den Helder al helemaal ondoenlijk zijn om te laden en te lossen," Om 13.00 uur, nadat het water was gaan zakken, leek de tijd rijp om de boot weer in de vaart te brengen. Die poging mislukte echter; er moest worden gewacht tot het water nog 20 centimeter was gezakt. Om kwart over een werd de reserveboot rich ting Den Helder gestuurd, zodat om streeks 14.00 uur aan beide zijden van het Marsdiep de boot kon wor den geladen. Omstreeks half vier scheepten de laatste wachtende auto's zich in. Niet iedereen bracht het geduld op om op de boot te wachten. Tientallen automobilisten draaiden zich voortijdig om bij nade ring van het veerhaventerrein. Ande ren werden via mond-tot-mond reclame gewaarschuwd, terwijl een aantal instanties en bedrijven door Teso telefonisch was ingelicht. Van Teso's speciale infolijn werd door het publiek slechts in bescheiden mate gebruik gemaakt. In verband met de open dag van het LBO heeft de MST-afdeling volleybal donderdagavond geen training. BEELD 4 AFLEZING PETTEN-ZUID DEN HELDER- OUDE SCHI TEXELSE COURANT orm uit de categorie „middelbare ormvloed" 12.75 tot 3.60 meter) e eens in de 10 100 jaar zou ilorkomen. Suppletie weg storm van dinsdag had tot gevolg al het in 1985 gesuppleerde zand noorden van de Slufter nu is ver- nen. Na de stormen van de afge- n herfst stonden hier en daar enkele randen overeind, maar die nu geheel door de zee opgeslokt. :eld kan dus worden dat langs de ïle noordpunt het bestaand duin eerste duinrij) verder werd aange- Op sommige plaatsen is nu al i 20 meter van het duin weg- gen. Tussen paal 29 en 30 was lantasting zoals gebruikelijk het itst, waardoor het risico dat het |irect achtergelegen natuurgebied landenvallei wordt ondermijnd, is lenomen. Doorbraak-gevaar is er direct, maar duinafslag heeft in- op de grondwaterstand en ver ingsgevaar waardoor idenvallei-vegetatie wordt be id. :n paal 18 en de Slufter, het el dat in 1985 werd opgehoogd, 3 evenals in het noorden 5 tot 10 ïr kust weg. De suppletie is daar niet geheel verdwenen, maar van orspronkelijke 40 50 meter op- logd strand, resteren nu nog lts luttele meters. Een strandex- int liet weten dat het plaatsen itrandhuisjes nu een moeilijke zal worden: de duinvoet is te en als de huisjes lager komen aan, zijn ze niet veilig in geval hoog water. het zuid-westelijk deel bleef niet (aard. Ten zuiden van paal 18 I een gemiddelde afslag van 5 ir gemeten. Ten zuiden van idpaal 9 was de afslag het er- |st. Zware schade deed zich ook bij paal 17, waar men juist bezig met het opbouwen van een pa in. Deze computer-grafiek van Rijkswaterstaat Texel laat zien welke hoge waterstanden dinsdag werden gemeten. Tussen hoog water om circa 01.00 uur en hoog water om circa 13.00 uur is sprake van een stijgende lijn. die zijn maximum bereikt bij 2.61 meter. Het ..Scholenmolen"-projekt van de vereniging Milieudefensie en de Or ganisatie voor Duurzame Energie is een mislukking geworden omdat slechts enkele tientallen inplaats van de geraamde vijfhonderd scholen er aan mee wilden doen. De bedoeling van de actie was dat de leerlingen van de scholen elk een rijksdaalder zouden bijdragen voor de aankoop van een electriciteit opwek kende windmolen, die op het zuidelij ke havenhoofd van 't Horntje zou worden geplaatst. De geproduceerde electriciteit zou aan het PEN worden geleverd en de opbrengst zou ten goede komen van „Ecomare". Tegelijk zouden de deelnemende scholen van lesmateriaal worden voorzien, be doeld om de jeugdige betrokkenheid bij het energievraagstuk te vergroten. Het startschot voor de originele actie werd april vorig jaar gegeven tijdens een feestelijke bijeenkomst in „Eco mare", maar al spoedig daarna bleek onder de scholen bitter weinig be langstelling te bestaan. Slechts een honderdtal scholen meldde zich als gegadigde, maar de meeste trokken zich terug. De oorzaak is niet geheel duidelijk. Mogelijk is een ongunstige rol gespeeld door het feit dat in de zelfde tijd de scholen ook voor ande re financiële acties werden benaderd. Het afgelopen najaar werd een po ging gedaan om een groep geselec teerde scholen alsnog op te wekken tot deelname. Daarvoor werd een be roep gedaan op de scholen die dat jaar of het jaar tevoren wel eens in „Ecomare" op bezoek zijn geweest en waarvan extra grote betrokkenheid bij het onderwerp werd verwacht. Maar ook dat leverde weinig op, zo dat de actie werd afgeblazen. De Ecomare-directie en bestuursleden van de plaatselijke ODE-werkgroep overleggen nu over een Texels wind- molenprojekt op geheel andere basis. 14-FEB-89 Het door de Noordwester storm hoog opgestuwde water richtte een ravage aan op het strand van paal 17, waar de juist voltooide funde ring met vloer voor het strandpaviljoen en het terras van „Ome" Joop Terweij in een hoop brandhout werd veranderd. Het drama voltrok zich in verbluffend korte tijd. Dinsdagochtend om acht uur was er nog niets aan de hand. De op tientallen palen (die twee meter diep in de grond waren gespoten) rustende constructie leek een geduchte barriè re. Daarna kwam de vloed snel op. Hoge brandinggolven spoelden bin nen een paar uur het zand tussen de palen weg en beukten vervolgens het grootste deel van de leggers en platen eraf. Ook tien tallen betonnen platen die als looppad dienden werden onderspoeld en lagen als een hoop dominostenen op elkaar, de golfoploop was zo hoog dat ook een tiental meters van het plaveisel van de strandweg wegspoelde. „Dit kost me minstens f20.000,-", klaagde Joop Terweij, die geholpen door vrouw, overige familieleden en kennissen trachtte te redden wat er te redden was, telkens wegspringend voor de aanstor mende golven. Hij wist tientallen schotten, leggers en balken te ber gen en af te voeren. Veel was echter tot spaanders geslagen of door de kolkende zee meegenomen. De verzekering dekt dergelijke water schade niet. „Ik ga morgen naar de bank om te kijken of er wat te re gelen valt", aldus Terweij. Veel nieuwsgierige omstanders vonden dat ome Joop het noodlot had getart door (als enige) al zo vroeg te begin nen met de opbouw, maar Terweij zegt dat hij niet langer kon wachten omdat Pasen dit jaar zeer vroeg valt en hij de tijd hard nodig heeft om op tijd klaar te zijn. Een geluk was dat hij aan de opbouw van het pa viljoen zelf nog niet was begonnen. Anders had de schade enorm veel groter kunnen zijn. „Het probleem is gewoon dat dit lage strand niet geschikt is om er een strandpaviljoen neer te zetten. In maart of april kun je ook zo'n storm krijgen. Dat is inmmers meer dan eens geble ken? Ze moeten gewoon goedvinden dat we ons paviljoen in de dui nen zetten. Als we dat 's winters ook nog kunnen laten staan, zijn we van heel wat sores en zorgen verlost". Woensdag was echter wèl een ploeg op Texel en werd er uitgebreid ge filmd. In het half zes-journaal werden niet alleen beelden van hoge, steile duinwanden getoond, maar ver scheen onder anderen ook burge meester Ton Schipper voor de camera. Schipper zei dat er zo snel mogelijk een oplossing moet komen, ongeacht welke. In een radionieuwsdienst-uitzending van het ANP werd woensdag gesug gereerd dat die oplossing heel nabij is: bij De Koog zou het strand wor den opgehoogd. Desgevraagd liet J. Reeder, hoofd dienstkring Texel van Rijkswaterstaat, ons weten van een dergelijk voortvarend besluit niet op de hoogte te zijn. Dat de kustafslag niet alleen op Texel een „hot item" is, bleek wel uit de belangstelling die de NOS-televisie er voor had. Dinsdag al was een repor tageteam van plan langs te komen, maar zag zich verhinderd door het uitvallen van de Teso-veerdienst. Televisie

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5