en W te hard van stapel ij aankoop grond? m Spoedig beslissing over bouw van rouwkamers s stemmen tegen transactie Rondvraag raadsvergadering ssuurwedstrijd lanege Akenburg Mncie besluit: 'erbrandingsovens Scholieren fietsen voor vluchtelingen Zakkend strand brengt wrakken aan het licht FNV afdeling Texel weer actief AG 17 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 W hebben in de raadsvergadering van dinsdag vrij veel kri- jehad op hun voorstel om aan de noordkant van de Geor- eg een stuk grond van bijna drie hectare aan te kopen van ouw S.J. Dros uit Scheveningen. De gemeente wil de grond jiken als industrieterrein voor ondernemers die zich beslist en Burg willen vestigen en dus niet op het industrieterrein Dudeschild. Meerdere raadsleden vonden dat het college fiee veel te hard van stapel loopt want de vraag of het ge- t is dat op deze piek bedrijven komen, is nog helemaal niet icussie geweest. cties van PvdA en PSP alsme- Eelman van het CDA stern al die reden tegen en het el werd dus met negen tegen emmen aanvaard. Met de ctie is f88.000,- gemoeid in- overdrachtskosten Gezien de ijkheden die er voor de ge- elijke planontwikkeling uit loeien vonden b en w dat re- al is de prijs voor agrarische aan de hoge kant. Als de sn hier niet doorgaan, kan de als ruilobjekt worden gebruikt, uiteraard geen doel op zich- naar het risico dat hier uitein- toch niet wordt gebouwd, er wel aanvaardbaar door. Zomaar wat Bakker (PSP) vond het maar eemde gang van zaken. B en en „zomaar wat" grond in de Jat hier straks industriebebou- nag komen, terwijl de raad op jnkele manier over een dergelij- rijpende planologische aangele id is gepolst of iets weet over iresse voor dit terrein. Bakker Ie dat behoefte bestaat aan irond, maar zou die liever zoe- De Mars. Verder vond hij de veel te duur om als ruilobjekt ten. Zijn advies was: eerst be- itwikkelen en dan pas grond nd Dirk Terpstra (PvdA) ook en jk zelfs duidelijk uit dat uitbrei- in Den Burg niet mogelijk «orden gemaakt door de Geor- j of de Pontweg „over te ste naar door terreinen aan te in de richting Marsweg/Ka- ag. Verder is het nog de vraag 'aardere" vormen van industrie Den Burg moeten worden toe- t, want daarvoor heeft de ge- nu juist het bedrijventerrein child ontwikkeld. Het zou zelfs eel wel eens heel schadelijk )ege Akenburg wordt zondag 9.15 uur een dressuurwedstrijd len voor paarden en pony's. Er [gestart in de klassen B, L en lig combinaties hebben zich teld. De prijsuitreiking zal rond I uur worden gehouden. Toe gratis, belangstellenden zijn De deelnemers kunnen een ima afhalen op vrijdag bij :s Bakkerij in de Weverstraat Burg. gewonnen de sportmarkt hield ook de vereniging een wedstrijd. Het it van enkele kogels en een moest worden geraden. Dat 625 kilo. Anita Drijver, at 28 te Oosterend noteerde üo en won daarmee een taart, huisbezorgd. uale Staten van Noordholland deze week het tweede pro- afvalstoffenplan (PAP-II) vast- Dat betekent dat eindelijk ikheid is gekomen in de a waar het met het Noordhol- afval naar toe moet en wat er roet worden gedaan. Geheel de wens van onder meer de ite Texel zullen er twee nieu- 'brandingsovens worden ge- li eentje onder het teekanaal (Amsterdam) en een oven. Deze afvalverbranding- latie zal een capaciteit van '0 ton afval krijgen en komt in ir of Zaanstad te staan. Nu de Iplaats aan het Molwerk over zit de gemeente Texel met de in het haar omdat bij de be- 1 vuilverbrandingsovens geen is voor het Texelse afval. Een oven in de eigen regio is voor 'bleem de oplossing. Het heeft verder als consequentie ■xel dat, zodra de nieuwe 'n gebruik worden genomen, 'boden wordt nog langer huis- pk afval op vuilnisbelten te kunnen zijn als de uitgifte van het in dustrieterrein Oudeschild zou worden gestagneerd door ook in Den Burg dergelijk terrein aan te bieden. Verhuurd? Gerbrand Poster (Texels belang) had geen bezwaren, maar had gehoord dat het perceel aan de Georgiëweg wordt verhuurd en dus niet beschik baar is voor de gemeente. Wethouder Barendregt ontkende dat: de grond is vrij opleverbaar. Ate Rienstra wilde niet tegenstem men maar uitte dezelfde kritiek als Terpstra en Bakker: commissie en raad moeten zich eerst uitspreken al vorens hier mogelijkheden worden geboden. Leerlingen van groep 8 van de Thijs- seschool gaan deze week de deuren langs om sponsors te zoeken. Zater dag 4 maart om 14.00 uur zullen ze rondjes fietsen op de wielerbaan en het geld dat ze per rondje ophalen komt ten goede aan vluchtelingen hulp in Sudan. Belangstellenden zijn welkom. Wethouder Barendregt legde uit dat het nu eenmaal realiteit is dat som mige mensen absoluut niet in Oude schild willen zitten en het college wil daar rekening mee houden. Besloten is van de gelegenheid ge bruik te maken toen de grond aan de Georgiëweg te koop kwam voor een prijs die inderdaad wat hoger is dan de marktwaarde. Maar als eerst een bestemmingsplan voor dit ge bied zou worden ontwikkeld, dan is de prijs veel hoger. Het een en ander overwegende vond het college het ri sico aanvaardbaar. Dat laatste werd onderstreept door wethouder Daan Schilling: „Je kunt wat verdienen als je wat eerder koopt dan een ander". De wethouder zei dat wel degelijk is nagedacht over de uitbreidingsmogelijkheden in Den Burg, samen met mensen van de af deling ruimtelijke ordening, zodat de grond niet „zomaar" wordt gekocht. De kans dat deze grond ook werkelijk voor bebouwing nodig is, wordt zeer groot geacht, gezien de aanvragen die zijn binnengekomen. Het verweer van de wethouders overtuigde de te genstanders niet, zoals bleek uit de genoemde uitslag van de stemming. Vuiloverslag Het voorbereidingsbesluit dat de bouw van een huisvuiloverslagstation in Oudeschild mogelijk moet maken werd genomen met Erna Eelman (VVD) en Gerbrand Poster (Texels be lang) als tegenstemmers. Eerstge noemde wil het overslagstation op een volgens haar veel betere plaats: het terrein van de voormalige rioolzui veringsinstallatie annex autokerkhof aan de Pontweg bij Den Burg. Poster had geen bezwaar tegen het over slagstation in Oudeschild maar het voorbereidingsbesluit maakt op deze plaats ook een compostfabriek moge lijk en daar wilde hij niets van weten, ook al is de kans dat zo'n fabriek er ooit komt uiterst klein. Bijna-motie Nieuwe elementen bleek de raadsdi- scussie over dit onderwerp nauwe lijks te bevatten. Opmerkelijk was een van de argumenten van de PvdA tegen vestiging van het overslagstati on op de voormalige zuivering aan de Pontweg: de fractie beschouwt de Pontweg als absolute grens tussen het agrarische gebied en Den Burg en zei het hier vestigen van de over slag te beschouwen als een „histori sche vergissing". De fractie wil dat dit terrein juist wordt ontruimd, schoongemaakt en toegevoegd aan het agrarisch gebied. Ate Rienstra poogde nog om van het college de garantie te krijgen dat op het terrein in Oudeschild wel een overslagstation komt, maar beslist geen compostfabriek. Hij repte zelfs over een motie die hij daartoe wilde indienen, maar zover kwam het niet. De voorzitter liet de vergadering wel schorsen voor onderling beraad, maar na afloop legde Rienstra een verkla ring af die erop neerkwam dat hij zich bij het collegestandpunt neerleg de, erop wijzende dat er ook andere manieren zijn om de fabriek tegen te houden als deze er ooit zou dreigen te komen. Want dan is er geld nodig en dat kan de gemeenteraad weige ren. „Als u later toch een compostfa briek wilt, krijgt u van het CDA geen steun tenzij er tegen die tijd totaal andere systemen zijn ontwikkeld". Schilling: „Ik ben blij met deze ont knoping maar hetzelfde heb ik ook al gezegd". Het ziet ernaar uit dat de plannen voor de bouw van een uit vaartcentrum met rouwkamers aan de Bernhardlaan spoedig rond zullen zijn. Naar aanleiding van vragen van Dirk Terpstra (PvdA) in de raadsvergadering van dinsdagavond zei wethouder Klaas Barendregt dat hij optimistisch is gestemd en dat de plan nen spoedig aan de raadscommissie zullen kunnen worden voor gelegd. Hij zei echter ook dat het een ge compliceerde affaire is. vooral omdat er diverse ruilingen van grond voor nodig zijn. Zoals bekend zullen de plannen voor eigen rekening en risico worden ont wikkeld door begrafenis- en creama- tieondernemer Arie Maat. Die kon echter in eerste instantie met de ge meente niet tot zaken komen omdat de gemeente wil dat hij voor de bouw van de rouwkamers een zoda nig groot stuk grond koopt dat er ook plaats is voor het stallen van een flink aantal auto's. Gezien de prijs van de grond zou de investering daarom voor hem te hoog worden. Voor dat probleem schijnt nu een oplossing te zijn gevonden. De daar mee samenhangende ruilingen van grond, waarbij een terrein achter het Scoutinggebouw is betrokken, had den Terpstra echter ongerust ge maakt. Hij waarschuwde dat de geringe uitbreidingsmogelijkheden die de aangrenzende algemene be graafplaats heeft, niet verloren mo gen gaan. Kustafslag Een andere vraag betrof het verband dat zou kunnen bestaan tussen kustafslag en het winnen van zand uit de Waddenzee, waarvan sprake is in een rapport over de ontwikkeling van de Nederlandse kustlijn. De 3,6 miljoen m3 zand die jaarlijks uit de Waddenzee wordt gehaald zou op natuurlijke wijze worden aangevuld met zand dat wegslaat van de kust van Noordholland. Terpstra herinnerde eraan dat het winnen van zand uit de Waddenzee volgens het bestem mingsplan is gebonden aan een ver gunning. Door het weigeren van die vergunning zou de gemeente dus iets aan de kustafslag kunnen doen! Het college kon hierover echter geen dui delijkheid geven. In elk geval heeft nog nooit iemand de gemeente Texel gevraagd om een zandwinvergunning. Schilling zei dat de kustafslag volop in de aandacht staat bij b en w. „We mobiliseren alles wat er te mobilise ren is". Raadsborrel Exploitant Jan C. Stolk van restau rant „De Raadskelder" zou graag zien dat de gemeenteraadsleden er een gewoonte van maken om na af loop van hun vergaderingen in zijn etablissement te komen napraten, on der het genot van een borrel. Een uit nodiging daarvoor vonden de raadsladen op hun tafel, wat voor 'wethouders Zegers aanleiding was voor schertsende kritiek. „Dit is strij dig met onze nota aankoopbeleid. Ik wil hier niet op ingaan voordat we offerte hebben van andere bedrij ven!" In ernst voegde hij er echter aan toe geen prijs te stellen op der gelijke uitnodigingen in de raadszaal. De burgemeester dacht daar blijkbaar anders over. „Het is een uitnodiging die is gericht aan de dames en heren van de gemeenteraad. Als men mij vraagt zoiets door te geven, doe ik dat en met een eventueel volgend verzoek zal dat dus ook gebeuren". Naar aanleiding van vragen van Terpstra deelde wethouder Schilling mee dat de Raad van State op 7 maart het bezwaar zal behandelen dat de Zeeuwse mosselkwekers heb ben ingediend tegen de aanlegver- gunning die zij straks van de gemeente nodig hebben om in de Waddenzee (nieuwe) mosselpercelen te mogen maken. Terpstra klaagde in de rondvraag ook over de maandenlange tijd die was gemoeid met het maken van de no tulen van de begrotingsvergadering. Hij wilde dat die notulen voortaan in de eerstvolgende raadsvergadering beschikbaar zijn, maar dat kon burge meester Schipper niet beloven. RST Gerard van der Kooi (PvdA) kwam met zes vragen. Hij wilde weten of de beslissingen van de Recrea tiestichting om op „Kogerstrand" 400 jongeren extra toe te laten en om het tarief voor seizoenstaanplaat sen fors op te trekken de instemming heeft van de gemeentelijke vertegen woordiging in het RST-bestuur. Verder informeerde hij of met spoed iets kan worden gedaan aan het be houd van schapenboeten. Er zijn er vorig jaar enkele verdwenen in Drie huizen en Zuid Haffel en nu staat er een op instorten bij het kruispunt Pontweg-Akenbuurt. Van der Kooi wil dat ook beter wordt gepast op „monumentale" bomen. Hij zou graag zien dat de inventarisa tie die het IVN onlangs heeft vervaar digd in samenwerking met Staatsbosbeheer compleet wordt ge maakt en dat de gemeente beleid ontwikkelt om de aldus geregistreer de bomencollectie in stand te houden. De Stichting Luchtvaartmuseum heeft onlangs de aanvraag om een gemeentelijke subsidie van f500,- in getrokken. Van der Kooi had bij het lezen van de desbetreffende brief de indruk gekregen dat de gemeente Texel bij deze stichting is betrokken. Hij wilde opheldering, want er is steeds gezegd dat de gemeente er niets mee te maken heeft en dat het een puur particuliere aangelegenheid is. Van der Kooi vroeg verder aandacht voor een knelpunt in de overigens goed gereconstrueerde Kogerstraat. Bij het kruispunt met de Akenbuurt zit een „knik" waardoor in de hand wordt gewerkt dat fietsers door auto's in het nauw worden gedreven. Tenslotte brak de PvdA-man een lans voor „bepaalde onderzoekinstituten in 't Horntje" die als gevolg van het verscherpte „Texelaars-beleid" van Teso nu het volle pond moeten beta len als zij rpet hun auto's van de boot gebruik maken. Van der Kooi herinnerde aan het gemeentelijke be leid om kleine bedrijven, medische en wetenschappelijke instituten te stimu leren om zich pp Texel te vestigen. Het zou daarom te wensen zijn dat de gemeente Teso ertoe beweegt wat soepeler te zijn voor deze categorie Van der Kooi kreeg reactie op zijn vragen van diverse collegeleden: De gemeente neemt niet deel in in de stichting Luchtvaartmuseum, hoewel die indruk in de bedoelde brief inder daad is gewekt. De bezorgdheid over het in verval ra ken van schapenboeten wordt ge deeld. Met de eigenaar van de boet aan de Akenbuurt is contact opgeno men: hij moet opknappen of slopen. Mogelijk kan herstel worden be werkstelligd met inzet van vrijwilli gers die zich hiervoor hebben aangemeld en met gebruikmaking van geld uit de „monumentenpot". Sympathiek staat het college ook te genover inventarisatie en behoud van waardevolle bomen. Het is echter de vraag of de menskracht in het raad huis toelaat dat men zich ook hier mee gaat bezig houden. Na het inwinnen van advies bij de verkeerscommissie zal de gemeente trachten het genoemde knelpunt in de Kogerstraat te verbeteren. Er is overigens al wat aan gedaan: er zijn paaltjes met reflectors geplaatst. Over het door de instituten van 't Horntje („Daarmee wordt niet het Nl- OZ bedoeld") te betalen autotarief zal de gemeente met Teso praten. Ti ne Krijnen van Texels Belang tekende alvast protest aan tegen een even tuele tegemoetkomende regeling: „Ik houd niet van zulke privileges". Schietoefeningen Inzake het voorkomen van lawaaihin der op Texel door straaljagers die schietoefeningen houden op de Vlie- hors, is nog steeds geen waterdichte regeling getroffen. De contacten met de Luchtmacht verlopen bijzonder stroef, zo viel op te maken uit het antwoord dat wethouder Schilling gaf op een vraag van Hans Roeper. Laatstgenoemd raadslid wilde dat in de nieuwe straalzendmast aan de Waalderstraat in Den Burg rode obstakellichten worden aangebracht, net als in de oude mast. De lichten moeten voorkomen dat vliegtuigen of helicopters tegen de mast botsen. Fietsroute Er komt een doorlopende fietsroute vanaf Den Helder langs de Hollland- se, Belgische en Franse kust ter leng te van 270 km. Erna Eelman (VVD) wilde dat b en w proberen dat ook Texel in deze route wordt opgeno men. Schilling beloofde de suggestie te zullen overbrengen. Erna Eelman gaf een klacht door van de ondernemersorganisatie Recron, die boos is omdat op diverse E- blokken in het buitengebied (dus ter reinen waarop niet-agrarische particu liere woningen staan) sta- en toercaravans staan. Dat mag niet volgens de huidige en ook niet volgens de nieuwe regels voor het kamperen op erven. De con trole stelt blijkbaar weinig voor, waar door de kans groot is dat het verschijnsel zich uitbreidt en straks niet meer is terug te draaien. Schil ling kon Eelman gerust stellen: de foute caravans zijn inmiddels opge schreven en er zal tegen worden op getreden. Haven Tine Krijnen (Texels Belang) vond dat het gemeentebestuur niet alleen moet streven naar verbreding van de mond van de haven van Oudeschild, maar ook naar verlenging. Door een langere havenmond zet zich minder slib af in de haven en blijft de golfslag binnen de perken. Gerbrand Poster meende gezien te hebben dat aan de Georgiëweg diver se bomen worden gerooid. Directeur Piet Plug van Gemeentewerken liet weten dat hier geen bomen verdwij nen maar dat dode en vernielde bo men worden vervangen. Het is angstaanjagend dat het Texelse strand als gevolg van de kustafslag snel lager wordt, maar dit verschijnsel heeft ook interessante kantjes. Eeuwen oude scheepswrakken die lang diep onder het zand hebben gelegen, spoelen vrij en komen bij laag water in zicht. Bij het als gevolg van oostenwind ex treem lage water van vorige week werden drie wrakken ter hoogte van paal 27 te voet be reikbaar. Welke wrakken het zijn en wanneer de stranding heeft plaatsgevonden is niet bekend. De jutters van vroeger hebben blijkbaar niet de moge lijkheid gehad de schepen te slopen want het is duidelijk te zien dat er slechts stukken vanaf zijn gezaagd zodat de rompen nog grotendeels in tact zijn. Twee schepen hebben een lengte van ongeveer 25 meter; bij het derde wrak is de lengte niet vast te stellen omdat het achterschip ontbreekt of onder het zand zit. Op de foto een der blootgespoelde wrakken. In november 1988 is de FNV afde ling Texel weer van start gegaan. Al enige jaren werden de FNV zaken waargenomen door de ABVA KABO, omdat er geen mensen beschikbaar waren om een bestuur voor een FNV afdeling te vormen. Deze mensen zijn nu gevonden, en in november vorig jaar is op de algemene leden vergadering een bestuur gevormd. Deze mensen zijn in een werkgroep ongeveer een jaar bezig geweest met het voorbereiden van vakbonds werk op Texel. Het nieuwe bestuur bestaat uit leden van de ABVA-KABO, de Diensten bond, de Vervoersbond, de Horeca- bond, de Vrouwenbond en de Voe dingsbond, totaal negen mensen. Te vens is er naast het bestuur een werkgroep actief die bepaalde zaken zoals scholing, of thema's zoals mi lieu, werkomstandigheden, ledenwer ving, huisvesting, enz. op verzoek van het bestuur voorbereidt. Geïnte resseerden kunnen zich hierbij aan sluiten. Er zijn momenteel op Texel al ruim 900 vakbondsleden aangesloten bij de FNV en het streven is nu, om binnen afzienbare tijd de 1000e te kunnen verwelkomen. Naast de vele commissies en besturen waarin de FNV afvaardigingen heeft is ook een goed draaiend informatie-team op Texel actief. Dit team is direct te be naderen voor wat betreft vragen over sociale verzekeringen, ontslagzaken, belastingen, huren, pensioenen, enz. Zijn er ernstige problemen, dan kan ook nog door de leden een beroep op de Rechtskundige Dienst gedaan worden. Tevens kunnen de leden hun belasting-formulieren gratis door het belastingteam laten invullen, een ser vice die al vele jaren prima loopt. De leden van dit team zijn: Renske van IJsseldijk-Smith, Den Burg, Gast huisstraat 60, telefoon 13397; Jan Brandenburg, Den Burg, Molenstraat 67, telefoon 14162; Ben Starink, Oosterend, Robbepad 10, telefoon 18868; Theo van de Berg, Den Burg, Wilsterstraat 25, telefoon 13513. De rechtshulp loopt via Wietse Boonstra, Den Burg, Wilsterstraat 5, telefoon 13860. Voor informatie kan men te recht bij: FNV afdeling Texel, secreta ris A. J. Huisman, Schoudieck 4, 1791 WG Den Burg, telefoon 12621.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7