Buurt krijgt geen steun in strijd tegen kap ,,Met aantasting privacy is te leven Voor het weekend van 25 en 26 februari Bloemist Hinderlijk Kerkdiensten 26 februari Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging Hobby-tentoonstelling in Koger dorpskelder Klaas Fris nieuwe exploitant Pilaar PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 FEBRUARI. VERVOLG VAN PAGINA 1 Meerdere ideeën werden geopperd om de lust tot betalen aan te wakke ren. Alle bedrijven die wèl bijdragen, zouden herkenbaar moeten zijn aan een groen-zwarte vlag met folklore- vignet en die bedrijven zouden op al lerlei manieren in de aandacht kunnen worden gebracht. Bestuurslid Ed Stiekema (die in deze vergadering werd herkozen) vertelde dat het bestuur de gemeente om vergunning heeft gevraagd voor het oprichten van een „vandalismebestendige" re clamemast op de Groeneplaats. Hier op komt een lichtbak waarmee maximaal 20 grote dia's van bedrij ven (tegen betaling) kunnen worden getoond. Enkele dia's zouden ge bruikt kunnen worden voor het gratis vermelden van bedrijven die de fol klore steunen. Programma Het folkloreprogramma van dit jaar omvat acht woensdagen en start op 5 juli, waarschijnlijk met een „Dag van de natuur", waarbij op nog nader uit te werken wijze aandacht wordt besteed aan de natuur op Texel. Op 12 juli zou de Dag van de Standwer kers worden gehouden, maar het is dus twijfelachtig of dat kan doorgaan. Op 19 juli is de Dag van het Dier, op 26 juli de dag van de Zee, op 2 augustus de Dag van de Sport, op 9 augustus de Dag van de Muziek, op 16 augustus de Dag van het Kind (met een vrijmarkt voor kinderen) en op 23 augustus de Dag van de Hob by's. Het programma voor de ver schillende dagen staat nog niet vast. Ideeën en suggesties zijn welkom, niet alleen voor de woensdagen maar ook op andere tijden. Gedacht wordt aan een boerenbruiloft met Pinkster- bruid, een „Hollandse avond" met veel Nederlandstalige muziek, een bingoavond op de Groeneplaats en een zeskamp voor Texelaars die rond Pinksteren (dus los van de reeks fol- klorewoensdagen) gehouden zou moeten worden. Ook bleek de ge dachte te leven om eens per week op de Groeneplaats gezelligheid te brengen door er een muziekensemble te laten optreden. Radio Texel Voorzitter Martin de Weijer van Radio Texel was op de vergadering aanwe zig en vertelde over de plannen om dagelijks informatieve toeristische uit zendingen te maken die door het be drijfsleven gesponsord kunnen worden. Er wordt dan een reportage uitgezonden over bijvoorbeeld paar drijden, surfen, parachutespringen e.d. waarbij de naam van de betrokken bedrijven worden genoemd. Op deze wijze wordt het reclameverbod niet overtreden en Radio Texel kan er on misbare inkomsten mee verwerven. De Weijer rekende voor dat die extra inkomsten hard nodig zijn, want on danks het feit dat de lokale omroep helemaal op vrijwilligers zal draaien, zijn er toch zoveel kosten en lasten dat de exploitatie met alleen de sub sidie van de gemeente (f80.000,- over vier jaar uitgesmeerd) niet rond is te krijgen. Alleen al voor rente en aflossing van de lening die Radio Texel onlangs heeft afgesloten om te studio en apparatuur te financieren is jaarlijks f20.000,- nodig. Volgend jaar zit men daarom met een exploitatie tekort van f8000,- en dat bedrag zal hoofdzakelijk via genoemde „betaalde informatie" moeten worden binnengehaald. De hoop en verwach ting bestaat dat het reclameverbod voor locale omroepen binnen enkele jaren wordt opgeheven en dan is er geen vuiltje meer aan de lucht. Zodra Radio Texel in de lucht is (en het pu bliek zich dus een oordeel kan vor men over de kwaliteit) zullen bedrijven worden benaderd. De Weijer vertelde dat Radio Texel uiteindelijk 24 uur per dag in de lucht wil zijn, wat mogelijk is door te werken met eem „raamprogramma" van algemene en verstrooiende aard, dat af en toe wordt onderbroken door specifiek Texelse uitzendingen. Alleen dan zullen veel mensen hun radio permanent op de lokale zender afgestemd houden en dus niets mis sen van het eigen Texelse geluid. Feestverlichting De „feestverlichting" die enige jaren geleden op initiatief van de toenmali ge Winkeliersvereniging in de straten van Den Burg is aangebracht, moet als een mislukkig worden be schouwd. De zwakke lichtjes en de povere ornamenten die ervan zijn ge maakt vallen nauwelijks op. In de vergadering ginnen stemmen op om de „prikkabels" van het syteem aan de leden te koop aan te bieden, die er dan gewone" lampen en fittingen kunnen bijkopen en zo hun eigen feestverlichting maken. Het betekent wel kapitaalsvernietiging want het verlichtingssysteem heeft rond f30.000,- gekost. Via de straatverte genwoordigers zullen de betrokken ondernemers over dit onderwerp wor den benaderd. Ook zullen de winkeliers worden ge vraagd in hoeverre zij hun zaak op Koninginnedag (dit jaar te vieren op zaterdag 29 april) open willen heb ben en zo ja op welke tijden. De win keliers hebben krachtens een gemeentelijk besluit het recht om die dag open te zijn van 9.30 tot 12.00 uur. Zou men langer of op een ande re tijd open willen zijn, dan is ge meentelijke ontheffing nodig. Onder de winkeliers die dinsdag de vergade ring bezochten bleek hiervoor weinig animo te bestaan, maar mogelijk den ken anderen er anders over. In de rondvraag werd door Peter Bak ker gepleit voor het in eer herstellen van de lammerenmarkt door het aan voeren van koppels schapen waar voor de betrokken boeren een vergoeding ontvangen. Ook wilde hij dat het waaggebouwtje op de Vismarkt wordt opgeknapt en een andere bestemming krijgt dan open baar toilet, bijvoorbeeld expositie ruimte. Verder bracht de rondvraag de wens aan het licht om de toren van de Hervormde kerk weer in floodlight te zetten zoals jaren gele den op zomeravonden gebruikelijk was en werd gepleit voor het aanwij zen van een hondentoilet, waar de mensen hun huisdieren kunnen uitla ten zodat er minder stront op straat terecht komt. Een andere suggestie was de politie te. vragen beter te let ten op naleving van het verbod om in het centrum met de brommer te rij den en tenslotte werd het idee gelan ceerd om de gemeente voor te stellen om op de folkloremarkt een informatiekraam in te richten over milieu-aangelegenheden. Ondanks de bezwaren die door meerdere bewoners van Bern- hardlaan en Wilsterstraat zijn ingediend, is de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid woensdagavond accoord gegaan met het plan van de heer GW. Kraay om zijn woning Bernhardlaan 124 uit te breiden met een kap. De vrees van de buurtbewoners dat hierdoor hun privacy en vrij uitzicht onaan vaardbaar worden aangetast zodat hun huizen in waarde zullen dalen, werd niet gedeeld. Het huis van Kraay maakt deel uit van een wijkje geschakelde bunga lows, die zodanig zijn gegroepeerd dat de bewoners nauwelijks wat van eikaars aanwezigheid merken omdat ze niet op eikaars erven kunnen kij ken. In hun gezamenlijk bezwaar schrift tegen het plan van Kraay om zijn huis van een verdieping te voor zien in de vorm van een vier meter hoge kap (zoals in deze omgeving al eerder is gebeurd) hadden zij naar voren gebracht dat zij de bungalows destijds hebben gekocht juist vanwe ge de laagbouw, privacy en goede zonsituering. Door de kap van buur man Kraay dreigt het uitzicht nu te worden belemmerd en bovendien wordt verwacht dat de kap een rom melige indruk zal veroorzaken in het wijkje, terwijl ook de extra belasting die de kap zal vormen voor de funde ring van de aangrenzende woning als punt van bezwaar naar voren werd gebracht. Artikel 19 Het aanbrengen van een kap op de bungalow is volgens het huidige bestemmingsplan verboden, maar b en w willen daar op de bekende wij ze een mouw aan passen door ver gunning te verlenen via een artikel 19 procedure, waarbij dus gelegenheid bestaat tot het indienen van protest door mensen die zich door deze af wijking van het bestemmingsplan ge dupeerd voelen. Dat was niet voor het eerst. Aan soortgelijke bouwplan nen in deze omgeving is al eerder medewerking gegeven. De heer J. Westdorp, een van de pro testerende buren, bracht dinsdag avond naar voren dat Kraay zijn woning maar moet vergroten door op de begane grond uit te breiden. De heer B. Dros nodigde de commis sie uit om eens bij hem thuis te ko men kijken om te zien welke vrijheid en privacy daar thans heerst. Dat In de rubriek „Groen Zwart" in de vorige krant, waarin wij de „zaak- Maas" van commentaar voorzagen, zijn een groot aantal hinderlijke fou ten geslopen. Letters en lettertekens waren weggevallen en woorden wa ren onterecht aan elkaar gesmeed. Vooral het eerste deel van de tekst werd hierdoor onbegrijpelijk. De oor zaak was een technische storing in onze zetapparatuur. Helaas was het resultaat daarvan nog in de krant merkbaar, waarvoor onze excuses. Het eerste tekstgedeelte behoort als volgt te luiden: „Uiteraard heeft de Raad van State SuperMaas (nog) niet willen sluiten. Een simpele economische afweging: Joop Maas zou enkele tientallen werknemers op straat moeten zetten en waarschijnlijk zelf failliet gaan. Die ramp is een straf die niet in verhou ding staat tot het nog even voortdu ren van de hinder die de klagende bewoners ondervinden. Doorslagge vend is dat de weg naar een reële oplossing voor de geluidshinder nog niet is afgesneden." Circa dertien regels verder behoort te staan: „Natuurlijk: voor mevrouw Spreekmeester en haar lotgenoten is de maat vol. Al vier jaar vechten zij....etc." HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 9.30 uur ds. De Jong De Waal 9.30 uur ds. J. Ter Haar De Koog naar de Waal Den Hoorn 11.00 uur ds. J. Ter Haar Oosterend 9.30 uur ds. Kok Oudeschild 11.00 uur ds. Kok De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. J. Donker 19.00 uur drs. Salakay, m.m.v. de „Singers of the Lord". 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. Salakay 19.00 uur drs. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend, 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger Joh. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg, zaterdag 19.30 uur Uitzending Lichtboei Den Burg, zondag 10.45 uur Kindercrèche Oosterend, zondag 9.30 uur De Cocksdorp, zondag 9.30 uur Woord-Communiedienst. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing „Een gereinigde aarde, zult u daar ook zijn? 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie Wat belet u gedoopt te worden? Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" dags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. moeten dins- Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter A. Waverijn/Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, Den Burg, te lefoon 02220 - 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. zaterdag 25 februari: Hennie Hilgers telefoon (02230) 23024. zondag 26 februari: Marja Keyser telefoon Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts H. van de Blaak, te lefoon 14727, b.g.g. semafoon dienst: 12323. Spreekuur op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies: Witte Kruislaan 19, Den Burg. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 02220-18832. vrije uitzicht is te danken aan de lage bouw rondom. Je kunt daardoor ge nieten van de zon, wijdse luchten en vogels en dat wordt straks belem merd door de kap die Kraaij wil bou wen. Volgens Dros is ook het algemeen belang niet gediend met een dergelijke verbouwing. De Bern hardlaan is nu een mooie laan, met evenwichtige en fraaie groepen hui zen. Nu dreigt het echter een rom meltje te worden. Want als Kraay de kap mag aanbrengen, mogen anderen dat ook. Her en der, onregelmatig, zullen dan kappen komen op meerde re van de thans platte bungalows. Géén gezicht... Eerder hebben b en w toegestaan dat kappen zijn gezet op de woningen Wilsterstraat 56 en Bernhardlaan 106. Volgens Dros had het college toen verzuimd om naast de publicaties in de krant bij het pand zelf een bekendmaking aan te plakken, zoals de wet op de ruimtelij ke ordening voorschrijft. „Als dat wel was gebeurd had ik tegen de kappen op die woningen ook geprotesteerd. Nu was ik niet gewaarschuwd", al dus Dros, die echter van ambtenaar Albert Hut te horen kreeg dat de plicht om op het betrokken perceel zelf een bekendmaking aan te bren gen pas sinds 1 juli 1986 geldt. De heer A. Bijlsma zou de fundering van de bungalows niet zijn berekend op het extra gewicht van de kap, waardoor hij schade vreesde voor de op dezelfde fundering staande aan grenzende huizen. Wethouder Schil ling deelde die vrees niet. Hij wees op de gunstige ervaringen met soort gelijke verbouwingen in de buurt en 'verzekrde dat het gemeentelijk bouw en woningtoezicht hier op let. De heer M.P. Westendorp (Bernhard- In de dorpskelder in De Koog wordt 'komend weekend een hobby tentoonstelling gehouden. Verscheide ne dorpsbewoners zullen hun liefheb berijen aan het publiek tonen, zoals het verzamelen van ansichtkaarten, modelbouw, boekbinden, houtsnij werk en schilderijen. De organisatie is in handen van de beheerscommis sie van de kelder. De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk op zaterdag van 10.00-17.00 en van 19.00-22.00 uur en op zondag van 13.00-17.00 uur. De toegang is gra tis. Café De Pilaar krijgt met ingang van 1 maart een nieuwe exploitant: Klaas Fris uit De Koog. Fris zal het kleine horecabedrijf aan de Kan toorstraat pachten van Thijs Stef- fens, die precies vijf jaar lang de scepter heeft gezwaaid in De Pilaar. Steffens benadrukt dat er geen finan ciële redenen zijn om op te stappen. De laatste twee jaar schonk het werk achter de bar hem weinig voldoening meer („ik neem m'n petje af voor alle collega-caféhouders die het langer volhouden") en eiste een baantje als toneeltechnicus (licht en geluid) bij theater Carré in Amsterdam heel veel aandacht op. Steffens was daar het laatste jaar ingerold en geheel in de ban geraakt. Tot en met april zal hij nog in Carré werken, daarna trekt hij het land in met de musical „Kotten- club" (van producent Henk van der Meijden) en begint in het najaar met werk en stage bij het NOB in Hilver sum. Niettemin blijft Steffens wel op Texel woonachtig bij zijn vriendin. Opvolger Klaas Fris is bekend van de Koger horecawereld. De laatste zes jaar runde hij als bedrijfsleider café De Kuip, daarvoor stond hij in De Beerekuil en enkele zomers in amuse mentshal Las Vegas. Fris is van plan om De Pilaar op exact dezelfde voet voort te zetten, ook wat betreft acti viteiten als sponsoring (basketball, voetbal) en dartkampioenschappen. Klaas Fris: „De Pilaar is het enige Texelse café dat ik graag had willen overnemen. De hele entourage is me op het lijf geschreven. Als ik een ca fé had moeten inrichten, had ik het ook zo gedaan." laan 116) zei dat hij met meer vrij op zijn terras kan zitten sinds een kap is geplaatst op nummer 106. „Ik heb destijds een vrije bungalow gekocht en geen rijtjeshuis". De heer De Fey- ter (Bernhardlaan 100) zei het nog sterker. „Ze kijken dwars door mijn kamer heen vanuit die hoge kap". Mevrouw E. Sala-Leenheer (nummer 104) voerde het belemmerde uitzicht aan als voornaamste bezwaar. Enkele buren wezen erop dat zij jegens de familie Kraay geen enkele persoonlij ke aversie koesteren: het gaat uitslui tend om de verbouwing die nu is aangevraagd. Schilling grapte: „U hebt dus niets tegen die kraai maar wel tegen zijn hok!". Mevrouw Veenstra: „Ik zit al naast iemand met een kap. Als er als straks nog meer komen kijken ze vanuit drie ramen in mijn tuin". De uit Den Haag af komstige heer W.S. Kieft die 11 jaar geleden in deze buurt ging wonen, zei dat hij straks nog maar weinig zon in zijn tuin heeft als de kap van Kraaij er komt. Jammer Duidelijk tot teleurstelling van de buurtbewoners kregen zij geen der commissieleden aan hun zijde. Sa menvattend was de commisssieme- ning dat de kap inderdaad negatieve effekten zal hebben wat bezonning en privacy betreft, maar niet zodanig ernstig dat zo'n verbouwing daarom zou moeten worden geweigerd. Enke le commissieleden verklaarden kap pen op dergelijke woningen helemaal niet lelijk te vinden en anderen zei den dat de huizen hierdoor niet in waarde zullen dalen maar juist stijgen. Een huis met een kap biedt immers meer mogelijkheden. De commissie zag wel in dat het be zwaar van de buurt niet zozeer die ene kap van Kraay betreft, maar meerdere kappen die nu in deze om geving gemaakt kunnen worden. Want als Kraay die kap mag maken, moet men het een ander ook toestaan, ook al wordt elke aanvraag op zichzelf bekeken. Het bezwaar schrift van de buurtbewoners werd ongegrond geacht. Sneller verliep de behandeling «J het bezwaarschrift dat de Werkjl Landschapszorg heeft ingediend! gen het plan van Piet Zijm om jl strandpaviljoen bij paal 28 uit tel den tot het formaat dat volgens! toekomstige (maar dus nog niet I dige) bestemmingsplan mogelijk! Landschapszorg is over het algsl tegen paviljoens in de duinen oJ het landschap erdoor wordt ge l schaad. Vooral het paviljoen vaJ is storend. Het torent hoog uit J het duinlandschap en is zelfs vj het hele overigens ongeschondel Slufterlandschap te zien. Landscj zorg zou willen dat de voorgenoi uitbreiding wordt aangegrepen J het paviljoen te verplaatsen naai strand. Namens de werkgroep zei secrti J.W. de Blok zeer wel in te zienl het paviljoen op het strand nietl staat, maar daaraan is tegemoeil komen door een mobiele constj zodat verwijdering na het zomel zoen doenlijk is. Dat is welliswal kostbaar en lastig, maar voor el fraai landschap moet men ookl over hebben. Geen steg Geen der commissieleden on dersteunde het bezwaar van Ui schapszorg. Peter Bakker (PSP) dat hij weliswaar altijd tegensta: is geweest van permanente pav joens in de duinen bij alle strand gen, maar een raadsmeerderhes heeft beslist dat het nieuwe I mingsplan die mogelijkheid todil moet openen. In dit geval had h I vendien begrip voor de verbouw omdat het om een bestaand ps gaat, dat alleen maar moet wok uitgebreid. Het betreft geen ven ging, waarbij voor een bepaald' biel bouwsysteem gekozen zou kunnen worden. Het feit dat he viljoen er al staat, was ook vooi Hans Roeper (PvdA) reden omi moeilijk te doen, al vond ook hj jammer dat het ding in de hele ter is te zien. Erna Eelman zei nadrukkelijk wè permanente duinpaviljoens bij el strandslagen te zijn met als arg dat hierdoor een veel betere kw aan de strandbezoekers kan we geboden. Riet Huitema (CDA) vond eeng geoutilleerd paviljoen op het du zelfs in het belang van de natu Want de strandbezoekers zullen graag heengaan en dus niet ini verleiding komen om beschuttin zoeken in het onmringende kwi re duingebied, zo was haar redt nering. Donderdag 23 februari Gymnastiekvereniging Texel houdt jaarvergadering in „De Schakel"; 20.00 uur. Om 19.45 uur begint in „Eben Hae- zer" een training voor kerkelijke kin derwerkers. De Texelse rheumapatientenvereni- ging heeft de algemene jaarvergade ring in „Tubantia"; 19.45 uur. Vrijdag 24 februari De Sportvissersclub Texel heeft jaar vergadering in „De Schakel": 20.00 uur. Vanaf 17.30 uur wordt in het RSG- gebouw bloed afgenomen door het Rode kruis. In „Ecomare" wordt door J. Moens, J. Knippenberg en P. Lock een lezing gehouden over hun zeiltocht naar Spitsbergen; 20.00 uur. Entree f4,-. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Midnight Run" met De Niro (in jeans en leren jack) als premiejager anno 1989. Zijn opdracht is Charles Grodin te vangen, een accountant die een speels grapje heeft uitgehaald met wat miljoenen van een bekende Siciliaanse familie. Grodin moet van Neuw York naar Los Angeles worden gebracht, zodat hij daar een passen de straf kan ondergaan. Maar er is één probleem: Grodin heeft vlie gangst. Hoewel Robert de Niro steeds meer begrip begint te krijgen voor de zeer slimme Grodin, blijft hij op cruciale momenten toch een op zijn geld loerende premiejager, die klappen uitdeelt, schiet en bedriegt als dat nodig is. De reis gaat van de Oostkust naar het Westen en overal liggen schietgrage vijandelijke ben des, concurrerende premiejagers en FBI-ers als jakhalzen op de loer... Zaterdag 25 februari Om 10.00 uur begint in De Bijenkorf de jaarvergadering van de Vissersve reniging DETV. Van 10.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur wordt in de dorpskel der van De Koog een hobbyten toonstelling gehouden. Van 16.30 tot 23.00 uur is in thai „Ons genoegen" het zaalvo toernooi van De Krim. Het Hoornder fanfarekorps DEK in „De Waldhoorn" de winterur voering. Om 13.45 uur gaat in De Waal halve marathon van start. In Cinema Texel draait om '20.CK „Midnight Run". Zondag 26 februari Van 8.30 tot 10.00 uur wordt a dijk ter hoogte van 't Skiltje 1 wedstrijd van de sportvissersdt Texel gehouden. Van 13.00 tot 17.00 uur is in ds dorpskelder van De Koog de hol tentoonstelling te bezichtigen. In de Gereformeerde kerk van 0 Burg wordt om 19.00 Uur eend voor belangstellenden gehouden ds Salakay als voorganger, Keel als organist en de Singers of th als koor. Thema: „Zalig die treu In „De Lindeboom" wordt vani! 20.30 uur opgetreden door The bliners en vanaf 19.30 uur dooi NlOZ-band. Om 19.30 uur begint in de Hen de kerk van Den Burg een inter* lijk avondgebed. In Cinema Texel draait om 20.9- „Midnight Run". Maandag 27 februari In het zaaltje bij de Doopsgezm: kerk wordt een leerhuissamenkt gehouden. L. Evers uit AmsteM spreekt over de Joodse feestd? aanvang 20.00 uur. Het Overkoepelend orgaan vam wenorganisaties heeft om 14.00 in de vergaderzaal bij de Doopsi de kerk de jaarvergadering. In Cinema Texel draait om 20.0 „Midnight Run". Dinsdag 28 februari h. De Rijksscholengemeenschap open huis van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. In dorphuis d'Ouwe ULO houdt Historische vereniging een bibk' theekavond; 19.30 uur.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2