ans voor vrouwen bij de Texelse brandweer? „Take '88" maakt speelfilm over echt gebeurd verhaal Ec b Verbreding van smal duin bijna voltooid Eind april weer Pilaar-toernooi IDAG 24 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 hldslid Henk Beumkes (PvdA) 0eg maandagavond tijdens een ftrmissievergadering of ook vrou- ,n in het Texelse brandweerkorps nen worden opgenomen. Het illige korps telt momenteel drie jtures en wat gebeurt er als zich ■voor vrouwen aanmelden, zo Ie Beumkes weten. Desgevraagd ;laarde brandweercommandant ik Groote „in principe positief" mover deelname van vrouwen te in. sns de vergadering werd uitleg even door plaatsvervangend com- idant Cor van Trigt. Die meldde er door de korpsleiding genuan- ■d over wordt gedacht, maar dat waarde wordt gehecht aan de ling van het kader en de overige De vorig jaar nieuw aangestel- rommandant Groote onderstreep- eze woorden tegenover ons. „Dat reker met de groep moeten wor- besproken. In elk geval is het zo vrouwen aan dezelfde eisen moe- voldoen om bij de vrijwillige idweer te komen als een man. gekeerd geldt dat we mannen die lechte conditie verkeren of an- izins niet aan de eisen voldoen, ren weigeren of uit het korps zet- Het is mij bekend dat in den lan- iteeds meer vrouwen in vrijwillige isen meedraaien en dat daarmee tieve ervaringen zijn opgedaan", is Groote. De drie vakatures wor- overigens voorlopig nog niet in- jld. Groote wil eerst de inisatie-structuur doorlichten, al ms een advertentie („wat mij be- m/v") te plaatsen, rmkes plaatste zijn opmerking tij- Is een discussie naar aanleiding [het zojuist verschenen jaar- llag over 1988 van de brandweer. Rampenplan Jrdere commissieleden informeer- >n naar de stand van zaken inzake jnieuwe rampenplan. Wout Stam 'de namens de gemeente mee dat gioverband hard aan de afron- van de eerste fase wordt ge- t. Momenteel liggen horende organisatiemodellen bij emeente op tafel. Ook aan een ingrijke poot van de rampen- ■ijding nieuwe stijl, het genees- lig peloton, wordt hard gewerkt, ir leiding van de heer Den Boer et Rode Kruis Texel dit op po- Er hebben zich bij het Rode meer cursisten aangemeld dan fers, en dat is een gunstig voorte- I Wat het materieel betreft valt een en ander te wensen. Trigt vertelde dat ook veel brand- irlieden het afgelopen jaar actief |geweest met het volgen van cur- len Zestien personen behaalden ■examen redder/pionier (met zeer Ie cijfers voor het praktijkgedeel- |Aan de cursus reddingspeloton één brandweerman deel en zes re Texelaars, terwijl één kaderlid |de voor de opleiding comman- reddingspeloton brandweer. Ver- Inemen aan de cursus voor de Irschuwings- en verkenningsdienst ■brandweerlieden deel. Het ligt in Jedoeling dat straks aan herha- icursussen en (grootschalige) oe- igen wordt deelgenomen om de enbestrijding op een goed peil te Qden. [be Preventie en aanmerkingen waren er ook aanzien van het stringentere dpreventiebeleid. Peter Bakker sprak hierover zijn tevredenheid -Ik wil politiek uitspreken dat ik volledig achter het beleid van lemeester en brandweercomman- kan opstellen. We tonen aan dat e' als gemeente serieus mee be- pijn om de preventie zó te regelen lin geval van brand de risico's 01 brandweer en hewoners mini- I' zijn. We zetten daarvoor het no- geld op z'n kant en alleen om al zou het inconsequent zijn niet hetzelfde te eisen van de be ng. Veel ondernemers zien het an van brandveiligheidsvoorzie- an uitsluitend als een kostenpost, hoeveel schade zou de naam ailand lijden als we een grote dramp met veel slachtoffers zou- krijgen?" Eelman-van der Kooi (VVD) had Ik op de wijze waarop enkele ■eliers in december bij een con- van de vuurwerk-opslag waren lePakt. „Ik heb de indruk dat de lm de vereiste aanpassingen te ohten voor hen veel te kort is ge- at Burgemeester Schipper ont- öe dat. „De vergunning was al bekend, men heeft tijd genoeg 'd. In één geval was het boven- I onverantwoord om het bestuur- dekken. Inderdaad zijn ■memersbelangen in het geding Best, maar de veiligheid woog .''der. Dat is een weloverwogen jssing geweest, géén kwestie van driften alleen ter wille van de schriften." In 1988 rukte de brandweer 57 maal uit. Geen record maar nog altijd te hoog gezien het grote aantal automa tische meldingen (19 stuks). Gepro beerd wordt dit te verminderen door te onderzoeken of de meldingen wer kelijk „loos" zijn, of dat er misschien tóch een oorzaak aanwijsbaar is. Als men de oorzaak weet, kan een vol gende keer wellicht worden voorko men dat de brandweer voor mets moet uitrukken. Zo waren schilder werkzaamheden op 20 december de oorzaak van een automatische brand melding bij Bos en Duin en ging het alarm van de Gollards af wegens het overkoken van melk en spek braden. De vraag rijst of bij dergelijke „kleine zaken" de gehele brandweer moet uitrukken. Op dit moment gebeurt dat wél. Zodra de regionale alarm centrale in Den Helder, die de auto matische alarmeringen ontvangt,bericht ontvangt dat er niets aan de hand is, wordt dat di rect medegedeeld. Vaak wordt op de ze wijze voorkomen dat alle wagens uitrukken. In de praktijk meldt ook de eerst aankomende bevelvoerder vaak dat verdere assistentie niet nodig is, zodat de anderen rechtsomkeert ma ken. Er kan echter worden geconsta teerd dat de korpsleden als gevolg van dit systeem minder alert is bij automatische meldingen. Het thans gevolgde systeem wordt dan ook kri tisch bekeken, aldus het jaarverslag. Tijdens de commissievergadering van maandag lichtte Van Trigt toe dat bij het NIOZ wordt geëxperimenteerd met het even vasthouden van het automatisch brandalarm. In het NIOZ- gebouw heeft men dan even de tijd om na te gaan of de melding „loos" is of met. Bij het instituut aan 't Horntje werd in voorgaande jaren de brandweer meer dan eens voor niets ingeschakeld, in 1988 gebeurde dat maar één keer. Van Trigt zei dat een dergelijk systeem voor supermarkten en bejaardenoorden om veiligheidsre denen niet toepasbaar is. In die ge vallen moet direct worden gereageerd. Commando-wisseling Opvallende feiten in 1988 waren voorts het afscheid van Daan van Wilsum als brandweercommandant en het benoemen van diens opvolger Henk Groote. Verder werd op 17 juni de nieuwe Mercedes „wagen 3" af geleverd, die de plaats van de oude Commer innam. De nieuwe aanwinst, die bijna f360.000,- kostte, beschikt over meer berg- en werkruimte, een grotere tank, meer bluskracht en kan meer brandweerlieden (11 man) ver voeren. Belangrijk voor de Texelse brandweer was ook de vaststelling van de brandweerrechtenverordening en de verordening waarin de vergoedingen voor de brandweermensen worden geregeld. Op het verlenen van as sistentie aan eenmalige evenementen wordt met gemengde gevoelens te ruggekeken. De samenwerking met geïnstrueerde brandwachten van de organisaties van het Rondje Texel en Oosterend Present verliep prima, ter wijl dankzij gecoördineerd optreden van politie, gemeente en brandweer de Koger kermis met vuurwerk kon worden besloten. Een negatieve erva ring was de assistentie bij het circus dat eind juli het eiland bezocht Slechts door het treffen van nood voorzieningen konden de voorstellin gen doorgaan. Komend voorjaar wordt voor het der de achtereenvolgende jaar het grote Pilaar-basketballtoernooi gehouden. Als datum is ditmaal zondag 23 april geprikt. Teams kunnen zich van deel name verzekeren als zij zich aanmel den vóór 17 maart. Daarna geldt het systeem ,,wie het eerst komtDe organisatie is momenteel in onder handeling met de profs van Noord- kop uit Den Helder voor een demonstratie op de 23ste april. De eerste aflevering van het Pilaar- toernooi vormde de aanzet tot de nu succesvol draaiende eilandcompetitie basketball. De opzet zal dit jaar niet veel anders zijn dan vorig jaar. Dat betekent onder meer dat de wedstrij den weer worden afgewerkt in spor thal Ons Genoegen, op drie velden tegelijk. Het indelingssysteem is eveneens ongewijzigd: het is de be doeling dat wordt geëindigd met twee poules, zodat aan het eind van de dag twee kampioensteams uit de bus rollen. De teams moeten ge mengd zijn, dat wil zeggen minimaal twee dames in het veld, volgens het zelfde systeem als in de eilandcom petitie het geval is. Wie wil deelnemen, moet proberen een team te formeren en zoveel mogelijk gege vens (naam van het team, kleur shirts met rugnummer, contactper soon, telefoonnummer en teamleden voor zover bekend) door te spelen naar de organisatie. Dat kan bij de wedstrijdtafel bij de eilandcompetitie (vrijdags in de Bgm. De Koninghal) of bij Klaas in café De Pilaar. Tevens moet vooraf het inschrijfgeld (f25,- per team) worden voldaan. Even ten zuiden van strandpaviljoen Paal 9 is men in opdracht van Rijks waterstaat al sinds oktober bezig met de verbreding van het duinmassief. De eerste duinrij aldaar was onder in vloed van kustafslag dusdanig hoog, steil en smal geworden dat verstui ving optrad in het erachter gelegen natuurgebied De Geul. Naar verwach ting is het afvlakken en breder ma ken met behulp van bulldozers begin volgende week voltooid. De helmzet- ters zullen nog wat langer werk heb ben. Dreigende verstuiving is op Texel een bekend fenomeen. Rijkswa terstaat had er eerder mee te kam pen bij paal 27 en bij het duin ter hoogte van de Mandenvallei Itussen paal 29 en 301. Ook daar werd de zelfde taktiek toegepast: het duin af vlakken Idus lager maken) en naar binnen schuiven Ibreder maken). Het naar binnen schuiven van duin gaat niet werkelijk ten koste van natuurge bied, omdat daar het stuivende zand al zijn verstikkende werk heeft ge daan. Het gaat om een duinmassief „Schip gestrand" wordt opgenomen op verschillende Texelse lokaties: oude huizen, het strand, rond het Hoornder kerkje en in de Doopsgezin de kerk van Oosterend. Er doen zo'n twintig spelers mee, die zijn geselec teerd na een heuse screentest. „We hebben in een advertentie een oproep gedaan en mensen benaderd in onze kennissenkringen. Van hen hebben we opnamen met een video camera gemaakt en daarna hebben De vijf leden tellende filmclub „Take '88" is al een jaar zeer se rieus bezig met het maken van een ongeveer twintig minuten du rende speelfilm in kleur, getiteld „Schip gestrand". Het is een geromantiseerde documentaire, gebaseerd op de stranding van de „St. Pedreau" in 1927 bij Den Hoorn. Leden van de filmclub zijn Aaf Geen- se (visagiste), Ida Vlaming (scriptgirl, regie-assistente, kledingadviseuze), Paul van Hoof (regie), Simon Smit en Jaap Eelman (licht, geluid en came rawerk). In februari 1988 begonnen ze offi cieel onder de naam „Take '88". Daarvoor hadden enkele leden van de groep al een korte film gemaakt: „De Spaarder". De leden van Take '88 zijn aangeslo ten bij NH'63, dat is een regionale, overkoepelende federatie voor smalfil- mers. leder jaar wordt een opdracht voor een film gegeven. De resultaten worden beoordeeld en uitgebracht op smalfilmfestivals. Dit jaar was de opdracht: maak een speelfilm over een echt gebeurd ver haal in de eigen omgeving. „Het is leuk om in clubverband aan een speelfilm te werken. Je praat er met elkaar over en je probeert zo problemen waar je onvermijdelijk voor komt te staan op te lossen. Filmen is onze hobby, het is een soort gedre venheid. We willen een zo perfect mogelijk resultaat, daarom controle ren we alles tot in het absurde", al dus Paul van Hoof. De film „Schip gestrand" bestaat uit 24 scènes. Voordat één scène wordt gefilmd wordt een draaiboek ge maakt, compleet met tekeningen van camera-instelling en posities van de spelers. Zowel vóór als na het filmen wordt een scène met het daarvoor gemaakte draaiboek uitgebreid besproken. „We discussieren werke lijk over alles. Aan het opnemen van één scène besteden we gemiddeld vijf uur. Je móet wel zo serieus bezig zijn, andeis wordt het niks", verklaart Simon Smit. we een rolverdeling gemaakt", vertelt Van Hoof. Professioneel De Texelse filmfanaten maken gebruik van eigen apparatuur. Smit en Eel man hebben twee „Single 8" came ra's met verwisselbaar optiek. De gesproken tekst wordt tijdens het fil men opgenomen via een geluidsre corder met „perfoband" van Eelman, waarmee bij elk filmbeeldje een soort puls op de geluidsband wordt gezet. Met een koptelefoon kan het geluid meteen worden gecontroleerd. Door de puls op de band is synchronisatie van beeld en geluid eenvoudiger. Ge luidseffecten worden later toe gevoegd. Daarnaast heeft de filmclub zeven lampen van 1000 Watt en een aantal projectoren om het resultaat te vertonen. Men maakt gebruik van Super 8, om dat 16 millimeter film te duur is. Video-opnamen worden alleen ge bruikt om voorbereidende beelden te maken. Smit „Aan de hand van die beelden maken we het draaiboek. Deuiteindelijke film komt op super 8. Video vinden we niet goed genoeg". Kosten Het gebruik van „echte" film is ech ter wel veel duurder dan video. De kosten van „Schip gestrand" worden in totaal geschat tussen de f1000,- en de f1500,-. De filmers krijgen wat subsidie van sommige bedrijven, maar betalen het grootste deel zelf. „We willen geen reclame maken in de film zelf, zoals je dat soms in de bioscoop ziet. Dan heeft de hoofd rolspeler ineens opvallend een blikje bier in z'n handen of zo. We kunnen Vintin ornir en .nnip ceiman oereiaen een scène voor. tfoto Bert KoningI. van ongeveer een halve kilometer lang. Het zuidelijk kustgedeelte als totaal ondervindt de laatste jaren juist minder hinder van de kustafslag Imede als gevolg van de aanleg van twee strekdammen), maar juist de nu bewerkte strook is nog wèl regelma tig slachtoffer. Dat komt omdat dit duin enigszins vooruitgeschoven is gesitueerd. Het karwei, dat in het ge wone onderhoudsbestek van RWS plaatsvindt, wordt gefinancierd door RWS, maar gebeurt in nauwe samen werking met Staatsbosbeheer. De uitvoering is in handen van aanne mersbedrijf Daalder uit Alkmaar, dat het materieel huurde van de firma Wijnands uit Werkendam. Dirk Kuiter was ter plekke om het geheel foto grafisch te registreren. wel iets doen in de vorm van naams vermelding in de aftiteling", aldus Si mon Smit. Het streven naar perfectie staat bij Take '88 op de eerste plaats. Gesub sidieerde cursussen van de federatie NH'63 worden trouw bezocht. Vorig jaar was dat een driedaagse opleiding scenarioschrijven door de NOS dra maturg Theo Coolsma. „We waren toen al bezig met deze film en merk ten dat we op de goede weg waren. Maar we hebben veel geleerd en daardoor toch nog wat veranderingen aangebracht", vertelt Van Hoof. Hij hoopt dat dit jaar een regie-cursus wordt gehouden. Première Men streeft ernaar de film vóór april af te hebben. Die maand is namelijk een regionaal filmfestival van de NH- federatie, waar minstens 50 smalfilm clubs aan meedoen. Mocht de film daar hoge ogen gooien, dan bestaat de kans op uitzending naar nationale of zelfs internationale festivals. Mocht „Schip gestrand" niet klaar zijn voor die tijd, dan is er nog geen man overboord, want in het najaar is er nog een festival. Waar de premiere voor Texel plaats vindt is nog niet bekend. Ida Vla ming: „Liefst natuurlijk in de bioscoop, maar het hangt van de kosten af of we dat voor elkaar kun nen krijgen. Daar zou het net echt zijn...." Kleding Als Take '88 klaar is met deze film zal men zich op een nieuwe storten. Er zijn al veel plannen gemaakt, maar er staat nog niets vast. „Het hangt ook van de opdracht van de federatie af. We willen korte, goede films ma ken in alle genres die er zijn", aldus Van Hoof. Voor „Schip gestrand" zijn nog veel figuranten nodig voor een massale scène bij de kerk van Oosterend op zondag 5 of 12 maart. Ook heeft men kleding nodig uit de jaren '20, zoals zwarte herenkostuums, ouder wetse damesjurken en schorten, wit te blouses met stijve boorden, hoeden en oude herenjassen. Wie mee wil doen of kleding beschikbaar wil stellen kan bellen met Ida Vla ming, telefoon 18818.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7