Cjrom <2jwarts-Jexels het inister: kustwacht ook sen gemeentelijke taak Commissie: tekst en foto's niet aankopen Eerste ingeënte zeehonden na virusepidemie uitgezet [ans op betere bezetting vuurtoren? nrijding Schaap wierp kerngezonde /ijfling Vernielingen Auto in sloot Stopteken genegeerd Vergeten monument De Schans Boze brieven van ouderraad Kompas Teso-vervoer hoger dan verleden jaar Texel-reportage zaterdag op kabel Incest bekend Wasmachines en koelkasten gewoon even laten staan BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10 363 DINSDAG 7 MAART 1989 ■actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ■20-12741. ■en werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater leplein 3, 1791 OP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. r advertenties, abonnementen, etc.: Leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jfoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 120,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36,25.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Inister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de deur een kier gezet voor een betere bezetting van de Eierlandse urtoren. Volgens haar kan een deel van de kustwachtactivitei- i feitelijk als gemeente-aangelegenheid worden beschouwd, s de gemeente bereid is de kosten van die taken voor reke- ftg te nemen, zal de minister de gemeente steunen met mens- icht en financiële middelen. De bewindsvrouw schreef dat ige week in een brief aan de Tweede Kamer. De gemeente tel stelt zich, in een eerste reactie, terughoudend op. minister noemt de opstelling van Zeeuwse gemeente Westerschou- i als voorbeeld. „Door onder an- e diverse kustgemeenten is igedrongen op handhaven van een iele uitkijk voor zaken als smok- bosbranden, sport en recreatie of nabi| het strand. Het verheugt u te kunnen mededelen dat het leentebestuur van Westerschou- (Haamstede) bereid is, binnen r gebied de verantwoording en or- lisatie hiervoor op zich te nemen, [zal een gedeelte van de kosten ir haar rekening nemen. Mijnerzijds |ik de gemeente steunen met iskracht en financiële middelen, laatste tenminste voor een over- ■gsperiode. Hiermee wordt het mo- elijk gedurende een groot gedeelte ran het jaar voor visuele bewaking te dragen", aldus schrijft Smit- s. 36-jarige man uit Keulen reed za- lag langzaam door de Kik- istraat in De Cocksdorp, op zoek r het appartement dat hij had ge- rd. Hij sloeg, zonder te kijken link toen hij het adres had gevonden ■aakte daarbij de wagen van een jarige Cocksdorper, die hem net rbij wilde gaan. Beide wagens be lichte schade op. en schaap van Roel Terpstra i de Prins Hendrikpolder chonk vorige week het leven an een vijfling. De lammetjes ijn maar weinig lichter dan ieren van een gewone worp n verkeren ook overigens in rima gezondheid. Het moeder ier is twee jaar oud en bracht ij een eerdere bevalling slechts én lammetje ter wereld. Enke- Smetjes zijn inmiddels bij ndere schapen gezet omdat moeder voor zoveel kinde- ■n geen melk heeft. Verder meldt zij de Tweede Kamer dat uitbreiding van de „overgangspe riode" tot de mogelijkheden behoort. Met diverse betrokken ministeries wordt nog overleg gevoerd. De minister concludeert dat zij „be reid is dergelijke constructies ook voor Texel en Ameland te stimule ren". Daarmee zou zij tegemoetko men aan de wens van de Tweede Kamer, die vorig jaar een motie aan nam waarin het beleid van de minis ter inzake de zeeverkeersposten werd afgekeurd. Pril Navraag bij de gemeente Wester- schouwen leert dat de minister in De politie werd in de nacht van za terdag op zondag gewaarschuwd dat in de Schoonoordsingel vernielingen aan lantaarnpalen werden aangericht. Vier jongens uit Den Burg konden worden aangehouden. Zij kregen een bekeuring voor baldadigheid en moe ten de schade vergoeden. Op de Hoornderweg ter hoogte van Sint Anna ging zondagmiddag de BMW van een 20-jarige Cocksdorper over de kop de sloot in. Een 16-jarige passagiere uit Den Burg werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis vervoerd. De automobilist reed in de richting van Den Burg. In een flauwe bocht raakte hij op de verkeerde weghelft en moest scherp bijsturen om een te gemoetkomende auto te ontwijken. Hij kwam in de berm en door te for se stuurcorrectie raakte hij de macht over de wagen kwijt. Deze kwam op zijn kop in de pas aangelegde sloot terecht en werd volledig vernield. Op de Keesomlaan reed donderdag een bromfietser uit Oosterend zonder helm. Hij negeerde het stopteken van een politieman. Later kon hij alsnog worden aangehouden. Daarbij bleek dat hij nog geen 16 jaar was. haar brief wat hard van stapel is ge lopen. Volgens burgemeester me vrouw J.L. Niemantsverdriet verkeren de onderhandelingen met de diverse ministeries nog in een vrij pril sta dium en is er nóg niets definitief. Dat de minister nu voorbarig handelt, wil de burgemeester echter evenmin zeg gen. Mevrouw Niemantsverdriet. „We hebben inderdaad de bereidheid de verantwoording en organisatie op ons te nemen van handhaving van de vi suele uitkijk. Steun van vuurtoren wachters in het kader van reddingsacties is zeer gewenst. In de ze omgeving houden zich ook veel sportvissers en recreatievaarders op, waarvoor bezetting van de toren ge wenst is." De Zeeuwse burgemeester is het eens met de stelling dat er sprake is van gemeentelijke taken. Dat de gemeente een deel van de kosten op zich zal nemen, is volgens haar dan ook niet meer de logische consequentie. De vuurtorenwachters in Wester- schouwen verkeren in dezelfde posi tie als hun Texelse collega's een jaar geleden. Momenteel is nog sprake van een volledige personele bezetting (zes kustwachters). Als de afslan kingsplannen van de minister worden doorgevoerd, blijft er maar één per soon over. De geschrokken gemeen teraad is hiertegen in het geweer gekomen en heeft de burgemeester .w.-- Op ineg naar de vrijheid... IFoto Salko de Wolf! de opdracht gegeven met de hogere overheid in overleg te treden. Burgemeester Niemantsverdriet: „Het is niet zo dat onze gemeente de ove rige vijf arbeidsplaatsen zal kunnen bekostigen. Wat wél financieel moge lijk is, weten we nu nog niet. Dat is mede afhankelijk van de uitkomst van de gesprekken met de verschil lende ministeries." Wèl rijkstaak Van de zijde van de gemeente Texel werd medegedeeld dat men voorals nog niet van plan is om het voor beeld van Westerschouwen te volgen, omdat het toezicht op zaken als recreatievaart (zo is het Eierlandse Gat bijvoorbeeld voor veel zeezeilers een doorgangsroute) en smokkel wel degelijk tot de rijkstaken behoren. Bij het bezoek dat burgemeester Schip per in het gezelschap van gemeente secretaris Zoon donderdag aan minister Smit-Kroes brengt, zal deze kwestie zeker worden aangekaart. De adviescommissie voor kunst en cultuurbeleid vindt dat het gemeen tebestuur niet moet overgaan tot aankoop van de serie foto's met bij behorende tekst over het fort De Schans bij Oudeschild. De makers van dit kunstwerk (Pip Barnard uit Oosterend en Pieter de Vries uit Den Burg) vonden dat niet zo verschrik kelijk. maar hadden geen genoegen genomen met het argument dat zij te horen hadden gekregen. De serie zou niet zijn aangekocht omdat het de bedoeling van De Vries en Barnard was zowel tekst als foto's op te nemen in een boekwerk. Het zou dan voor de gemeente veel voor deliger zijn om te zijner tijd wat exemplaren van het boekwerk aan te kopen, zo hadden de tekstschrijver en de fotograaf in de wandelgang [•v. - v - L-> vernomen. Ze waren nogal gepikeerd omdat een toekomstige publicatie he lemaal geen rol behoort te spelen bij de beslissing om het origineel van een kunstwerk te kopen. Bovendien staat nog allerminst vast dat de serie „Het vergeten monument De Schans" ook werkelijk in het boek komt. Deze uitgave zal namelijk over veel meer onderwerpen beeld- en- tekstinformatie geven. Een selectie moet nog worden gemaakt en het zou dus best kunnen dat De Schans er helemaal niet in voorkomt. Kwaliteitsprijs Het tweetal was donderdagmiddag in de vergadering van de adviescommis sie om bezwaren tegen het argument tot afwijzing naar voren te brengen. Barnard bracht daarbij in herinnering dat het kunstwerk was ingezonden voor de door de provincie gesubsi dieerde Toer-ln expositie in het raad huis met als thema „Verdedigingswerken". Daar kreeg het de hoogste prijs: de kwali teitsprijs. Omdat was gezegd of ge schreven dat een bekroond werk mogelijk door de gemeente zou wor den aangekocht, boden Barnard en De Vries de platen, teksten en de vi trine met voorwerpen die zij op het Schansterrein hadden opgegraven voor f2500,- aan. De kunstcommissie bracht echter een negatief advies uit en b en w gingen niet op het aanbod in. Meer argumenten In de vergadering liet de commissie bij monde van voorzitter Frans Vos kuil weten dat de voorgenomen pu blicatie niet het enige argument was dat de commissie tot een afwijzend oordeel had gebracht. De hoogte van het bedrag dat de kunstenaars had den gevraagd, had een nog belangrij ker rol gespeeld. Tekstschrijver en fotograaf vonden dat tenminste een argument (al waren ze het er niet mee eens) en lieten blijken dat zij het „incident" als gesloten beschouw den. Commissielid Henk Arends liet nog weten dat het allerminst van zelfsprekend is dat de gemeente overgaat tot aankoop van werken die op de thematentoonstelling een prijs hebben gekregen. Het is vaker niet dan wel gebeurd. Vijf jonge zeehonden, geboren in Ecomare, zijn gisteren op het wad vrijgelaten. Het zijn de eerste in gevangenschap geboren dieren, die na de virusepidemie in de vrije natuur zijn gezet. Ze zijn in geënt met een speciaal vaccin, waardoor ze immuun zijn voor de zeehondenziekte die veel van hun soortgenoten noodlottig is ge worden. Sinds 1975 worden ieder jaar in Ecomare een aantal zeehonden geboren. Deze worden, als ze oud en sterk genoeg zijn, uitgezet in zee. De jonge zeehonden die vorig jaar in Ecomare werden geboren zijn niet uitgezet in het najaar, omdat toen nog geen betrouw baar vaccin was ontwikkeld tegen de zeehondenziekte. In april zal een tweede groep zee honden worden vrijgelaten. Het betreft zowel in Ecomare geboren jongen als dieren die in het najaar zijn opgevangen. Omdat door de epidemie wel zo'n 75% van het aantal zeehonden in het Waddengebied is gestorven, is het opvangen en fokken van deze dieren van belang voor de instand houding van de soort. Van de jon ge zeehonden die aan het eind van dit jaar in de Waddenzee rondzwemmen, zal een groot deel in Ecomare zijn geboren. De ouderraad van de Kompasschool voor speciaal onderwijs gaat boze brieven schrijven aan de fracties van de Tweede Kamer. Men wil proteste ren tegen de dreigende bezuini gingsmaatregelen van minister Deetman, waardoor het speciaal on derwijs ernstig wordt benadeeld. De ze actie maakt deel uit van een landelijk protest. Er zijn afgelopen jaar al enkele maat regelen van kracht geworden, die de kwaliteit van het speciaal onderwijs beinvloeden. Het personeelsbestand is „bevroren", zelfs als het aantal leerlingen zou groeien mogen geen extra leerkrachten worden aangetrok ken. Er worden geen extra middelen voor boeken, schriften enz. meer ge geven voor nieuwe leerlingen. Er wordt f200,- per kind minder ver strekt voor deze extra middelen. Per augustus dit jaar mogen er geen In februari zette de stijgende lijn in het bootvervoer zich voort. In verge lijking met een jaar geleden zette Te- so zes procent meer personenauto's over in beide vaarrichtingen. Het to taal aantal personenauto's dat de overtocht maakte bedroeg vorige maand 29.451 stuks. Het totale ver voersaanbod steeg met 4,15 procent. De categorieën bussen en vrachtau to's vertoonden een daling, maar daarentegen werden beduidend meer caravans vervoerd. De reportage die onlangs over Texel werd gemaakt door de Amsterdamse „Staatstelevisie" (voor deze keer her doopt in Commerciële Televisie Texel) zal zaterdagavond a.s. opnieuw via de kabel van Den Burg te zien zijn. De reportage duurt ongeveer een uur en is een mengeling van ernst en hu mor, waarbij tal van facetten van Texel op originele wijze in de aan dacht worden gebracht. De opnamen zijn gemaakt met eenvoudige appara tuur zodat men zich van de techni sche kwaliteit geen al te grote voorstelling moet maken. Kabeltex raadt de kijkers aan de reportage te volgen door het videokanaal van het toestel te gebruiken of via de video te kijken. nieuwe scholen voor Speciaal Onder wijs bijkomen. Uitbreiding van be staande scholen is door eerdere maatregelen onmogelijk geworden. Leerlingen die worden teruggeplaatst naar het basisonderwijs kunnen niet meer worden begeleid vanuit het speciaal onderwijs, de samenwer kingsvormen tussen beide instellingen worden op een laag pitje gezet. De kleuterafdelingen van het speciaal onderwijs moeten worden opgeheven en basisscholen zullen financieel wor den beloond als zij minder kinderen doorverwijzen naar het speciaal on derwijs. De 57-jarige Texelaar die vorige week werd aangehouden op verden king ontucht te hebben gepleegd met aan zijn zorgen toevertrouwde minderjarige kinderen, heeft tegen over de politie een bekentenis af gelegd. De man heeft drie dagen in het bu reau in Den Burg vastgezeten, waar bij het onderzoek dat de politie instelde in samenwerking met de af deling jeugdzaken van het district Alkmaar, werd afgerond. In overleg met het Openbaar Ministerie werd hij vrijdagavond op vrije voeten gesteld in afwachting van de rechtszaak. De gemeentelijke reinigingsdienst neemt niet langer oude koelkasten en wasmachines mee die bij het grof vuil zijn neergezet. Dat betekent ech ter niet dat deze spullen niet meer worden opgehaald. De firma Wit- te/Spigt rijdt namelijk dezelfde route als de vuilniswagen en haalt later op de dag de overgebleven spullen op. Men wordt dus verzocht de koel kasten ad. niet weer in huis te halen. Het betreft een maatregel die is ge nomen uit milieu-oogpunt. Het scha delijke freongas (uit koelkasten) en compressorolie kunnen voortaan apart worden verwijderd. Dat gebeurt door genoemde firma in samenwer king met de VEM. Notaris C. J. Boswijk bericht hierbij: dat de openbare verkoop van het perceel Postweg 197 nabij De Cocksdorp welke op vrijdag 10 maart aanstaande zou plaatsvinden géén doorgang vindt

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1