Cjrocn cZwartsJexeh in het hart Voorlopig geen :acht drinkwater u Kinderboerderij Kotex: ƒ8000,- van Jantje Beton linister voert Rijnzoutverdrag niet uit: Jan Dekker toch de dupe van beleggingsfraude? 9 tuinmeubelen nu ƒ15,— akker's Ijzerhandel b.v. jrbouwing raadhuis fgund aan Draisma T\issen dijk en duinenrij Verbouwing „Twee Paardjes" naar groothandelsgebouw? Surséance voor De Beheerder Groep Bezoek aan minister Smit is uitgesteld Brand in teerketel Tweemaal /5000,- van Rabobank voor musea JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.364 VRIJDAG 10 MAART 1989 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >0-12741. [en werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Pater fcpleln 27, Den Burg, telefoon 02220 - 15472. „,.0 652 Icrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Ibank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los ƒ1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742, NMB nr. 67 34.60 398 plannen van het PWN om de hardheid van het drinkwater ik omlaag te brengen zijn opgeschort. De bouw van de een- te onthardingsinstallaties is stilgelegd als reactie op het duit van minister Smit-Kroes om de uitvoering van het veel sproken Rijnzoutverdrag op een laag pitje te zetten. één heeft direct verband met ander omdat centrale ontharding en mogelijk is als het zoutgehalte het drinkwater voldoende laag Het water dat het PWN uit het ielmeer haalt, komt uiteindelijk de Rijn en is vooral in jaren met minder regenval veel te zout, als olg van zoutlozingen door Franse mijnen. Om aan dat laatste een te maken kwam na jarenlange tieke verwikkelingen en vooral op drang van Nederland het Rijn- tverdrag tot stand, dat in drie fa- zou worden uitgevoerd. De te fase werd volgen plan afge- kt en heeft een vermindering van Izoutbelasting met een miljoen veroorzaakt. De tweede fase begin januari moeten ingaan en een verdere vermindering van de g met twee miljoen ton hebben ikend. Nederland zou daarvoor derd miljoen gulden moeten be- Zonder tweede fase blijft het er in Rijn en IJsselmeer te zout kan daarom niet worden onthard ir het PWN. Want bij het centrale ihardingsprocédé wordt aan het Ier natronloog toegevoegd. Dat niet als het water van zichzelf al :out is omdat het totale natrium- lalte dan veel te hoog zou wor- wat zeer schadelijk is voor de londheid en met name nadeel ivert voor mensen met hoge iddruk. Texel bral voor de Texelse consumenten let uitblijven van het voor volgend r beloofde zachte water een te- [aanstaande uitbreiding van het jlhuis is gegund aan het Friese pemersbedrijf Draisma uit Mak- B en W hebben daarmee het i in handen gegeven van het be- I dat met een bedrag van 137.800.- de laagste inschrijver unning heeft één voorbehoud: irovincie moet de (gewijzigde) be ing nog goedkeuren. Dat is een iele zaak, maar de goedkeuring wat langer onderweg dan ge lijk. Wanneer Draisma precies de werkzaamheden gaat begin- is nog onbekend. Eerst zal de emer een werkplanning opstel- De gunning heeft in tweede in- itie ook betrekking op de interne 'ouwing van het raadhuis, die op de uitbreiding met een vier- erklaag. De opzet is dat de aan- ler die de uitbreiding uitvoert, ook 'erdere verbouwing zal mogen jorgen. Een gemeentewoordvoer- |deelde mee dat voor de interne 'ouwing geen nieuwe aanbeste- zal plaatsvinden, maar dat aan- ier Draisma hiervoor een [opgaaf zal moeten doen. De tota- lan (uitbreiding en verbouwing) is 'oot op 2,7 miljoen. unststof stapelstoelen elefoon 12346 leurstelling. Men was hier gewend aan het zachte water, dat ontstond door het mengen van gedestilleerd zeewater met plaatselijk gewonnen duinwater. Het water werd plotseling twee keer zo hard toen de omstreden zinker naar het vasteland in gebruik werd genomen en alle partijen in de ze kwestie waren het erover eens dat dit een achteruitgang was. Het PWN troostte echter met de mededeling dat het ongerief maar kort zou duren omdat in 1990 zou worden overge gaan tot centrale ontharding, waar door de hardheid zou zakken van 15 naar 8,5 dh. Of van dat laatste nu wat terecht zal komen is een open vraag. Bij het PWN kan men zich niet voorstellen dat de minister onwillig a-f: door Klaas Bonne Mot je zien Katrien, sprak Jan wat hier weer staat te lezen. Het raadhuis gaat een stuk omhoog het skiênd te klein te wezen. En de sfeer is niet zo goed voor de mensen die er werken. Al valt er aan de buutekant maar weinig van te merken. Maar ze zitten as ik 't goed begriep mekaar haast op de lippen. Net as zo'n bio batterij met kaalgepikte kippen. Maar ze gaan, zo staat hier verder, er eindelijk toch wat aan doen. Al kost het dan, wat kan het skéle bijna anderhalf miljoen. Maar as 't straks klaar is zien ze wel bij ons over het muurtje. En zien het nieuwe keukenraam en het zwart gebouwde schuurtje. En de nieuwe dakkapel die er niet hoort te wezen. Dus moeten we as 't teugen zit het allerergste vrezen. Och, kom op, sprak vrouw Katrien zo'n vaart zal het niet lopen. Het duurt minstens nog een jaar dus je hoeft nog niets te slopen. En dominee zei sundag nog de mensen die geloven die hoeven niet bevreesd te zijn van het oordeel van daarboven. blijft wat betreft de verdere uitvoe ring van het Rijnzoutverdrag, omdat Nederland daarmee een wel heel merkwaardige indruk zou maken. Vooral ons land ondervindt schade van het zoute Rijnwater en heeft daarom jaren op het hoogste niveau geijverd voor maatregelen om de zoutlozingen terug te dringen. Frank rijk was aanvankelijk zeer onwillig en het kwam zelfs zover dat de koningin zich over deze kwestie rechtstreeks tot de Franse president richtte. Tot al gemene opluchting werd het verdag tenslotte ondertekend en het wekte dan ook grote verbazing toen minis ter Smit-Kroes in oktober vorig jaar liet weten aan de uitvoering van de tweede fase „minder hoge prioriteit" toe te kennen. Dat is diplomatieke taal die betekent dat de zaak op de lange baan wordt geschoven om op die manier honderd miljoen gulden te besparen. Blijkbaar heeft de minister dat aangedurfd omdat het zoutgehal te van de Rijn op het ogenblik nogal laag is. Dat komt niet door de ver minderde lozingen maar door de veel meer dan normale regenval waardoor het zout in de Rijn sterk wordt ver dund. In een droog jaar zal het zout gehalte echter weer omhoogschieten waardoor drinkwaterbedrijven het niet kunnen ontharden. Het PWN ging er vanuit dat het Rijn- zoutverdag gewoon zou worden uit gevoerd en heeft sinds 1984 grote inspanningen geleverd om de in de provincie geplande vier centrale ont hardingsinstallaties op tijd klaar te krijgen. De eerste installatie (bij het pompstation Wim Mensink in Heems kerk) kwam in december vorig jaar gereed en de voorbereidende werk zaamheden voor de installaties in Bergen, Andijk en Castricum waren in volle gang. Al het werk is nu voor onbepaalde tijd stopgezet. Er was tot dusver zeven miljoen geinvesteerd en dat geld is in het (zoute) water ge gooid als de regering niet alsnog besluit de tweede fase van het Rijn zoutverdrag uit te voeren door er honderd miljoen gulden voor beschikbaar te stellen. Het PWN, gesteund door het provinciebestuur en de overkoepelende waterleidingor ganisaties VEWIN en RIWA heeft in tussen de nodige druk uitgeoefend in Den Haag, hopende dat het kabinet vóór 5 juli zijn standpunt wijzigt. Een blik op de plaats waar straks de kinderboerderij zal komen. De omheining staatboompjes zijn geplant, voorraadjes stenen en tegels liggen gereed en het eerste dier is ook al gearriveerd. Toch moet er nog veel gebeuren, wil het project voor de zomervakantie van start gaan Kleindiersportvereniging Kotex heeft ƒ8000,- toegekend gekregen van het Nationaal Jeugdfonds. oftewel Jant je Beton. Tesamen met een subsidie van f 5000,- van de gemeente Texel heeft Kotex nu een aardig startkapi taal bijeen om een kinderboerderij in woonwijk De Mars te kunnen opstarten. Voorbereidende werk zaamheden aan het terrein bij het clubgebouw op de hoek Pael- werck/Abbewaal zijn inmiddels al verricht. Nu de definitieve toezeg ging van de helft van het totaal be nodigde geld binnen is, kan Kotex gericht aan de slag gaan zodat het project eind juni/begin juli kan gaan draaien. Gelein Jansen uit Den Burg wil zijn winkel ,.De twee paardjes" aan de Haffelderweg opheffen. Het artikele nassortiment zal worden toegevoegd aan dat van de firma A. Bakker in Oudeschild die daartoe een detail zaak wil beginnen in het voormalige groothandelsgebouw aan de Schil- derweg. in het gedeelte waar thans het fitnesscentrum is ondergebracht. Dit gebouw heeft echter een BVE- bestemming, wat betekent dat een Er is uitstel van betaling aange vraagd voor beleggingsmaatschappij De Beheerder Groep BV. uit Gronin gen. Artikelen in het Nieuwsblad van het Noorden van journalisten Arnold Wielenga en Menno Hoexum wak kerden enige maanden geleden de argwaan tegen deze maatschappij aan. Jan Dekker uit De Koog werd daarin met name genoemd als beleg ger en stevende volgens de auteurs lijnrecht op zijn ondergang af. In een interview in deze krant bestreden di rectielid Klaas Timmer en Jan Dek ker de woorden van de journalisten, maar het lijkt er nu op dat deze tóch gelijk hebben.... Maandag werd de aanvraag tot uit stel van betaling aangekondigd in di verse kranten. Er is weinig hoop dat kleine, particuliere beleggers hun geld terug krijgen, want De Beheerder Groep blijkt een flinke belasting schuld te hebben en heeft als eerste grote schuldeiser de Luxemburgse Kansallis bank. Daarna zal weinig geld overblijven, temeer daar het on roerend goed waarin De Beheerder Groep heeft geïnvesteerd enorm is opgewaardeerd. Het is dus in de praktijk veel minder waard dan op papier is vastgelegd. Jan Dekker is wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. Het kantoor van De Beheerder Groep is in verband met de surséance gesloten, directieleden zijn onbereikbaar. Bewindsman mr. Overes uit Gronin gen behandelt de surséance-aanvraag van De Beheerder Groep. Het bezoek dat burgemeester Schip per vandaag zou brengen aan minis ter N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is uitgesteld wegens een te drukke agenda van de bewinds vrouw. Het onderhoud is nu vast gesteld voor komende maandag, aanvang half zes 's middags. De bur gemeester laat zich vergezellen door gemeentesecretaris Zoon. detailwinkel daar verboden is. B en W willen de raad echter voorstellen een voorbereidingsbesluit te nemen, waardoor het met toepassing van ar tikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening mogelijk is hier toch een winkel toe te staan. Spoed Bakker wil de winkel al op 1 mei starten en daarom zal het verzoek van Jansen direct in de gemeente raad van a.s. dinsdag worden ge bracht, dus zonder dat b en w eerst advies hebben ingewonnen bij de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Om te voorkomen dat de raad zich hierdoor overvallen voelt, heeft Jansen alle commissiele den opgebeld om hen op de hoogte te stellen. De firma Bakker (handel in veevoe der, kunstmest e.d.) verkoopt al jaren vanuit het eigen bedrijfsgebouw klei ne artikelen (waspoeder, zeep, dier voeders, bloem e.d.). Dit onderdeel van de handel wil men overbrengen naar een echte winkel in het groot- handelsgebouw dat de firma huurt van de bank en waarin zich de laat ste jaren tal van kleine bedrijven heb ben gevestigd. De meeste van die bedrijven voldoen in feite ook niet aan de eisen van het bestem mingsplan, maar in de praktijk heeft dat geen problemen opgeleverd. Jan sen en Bakker hebben het echter fat soenlijk willen regelen en komen daarom met een officiële aanvraag tot bestemmingswijziging, al riskeren zij daarmee dat bezwaren worden in gediend die voor de gemeente of de provincie (die het laatste woord heeft) aanleiding kunnen zijn om te weigeren. Door de overname van het bedrijf van Jansen wordt het assortiment ar tikelen van Bakker uitgebreid met on der andere overalls, bodywarmers, schoenen, truien en broeken. Jansen spreekt in zijn aanvraag van een „winkel la Weikoop die aansluit bij het handelspakket van de firma Bakker". Volgens het Nationaal Jeugdfonds is er sprake van „een uniek project". Het komt erop neer dat kinderen een dier kunnen adopteren, om het ver volgens onder deskundige begeleiding van ervaren dierenliefhebbers zelf te verzorgen. Het fonds, dat al meer dan twintig jaar op de bres staat voor betere leef- en speelruimte voor de jeugd en daarom jaarlijks honder den jeugdprojecten in heel Nederland steunt, had als voorwaarde voor een bijdrage gesteld dat eerst de ge meente met een investeringssubsidie over de brug zou komen. Recentelijk kwam dat voor elkaar: vijf mille werd toegezegd. Voor Jantje Beton was er toen geen reden meer om het geld te weigeren. In totaal heeft de k.s.v. Kotex ruim ƒ25.000,- begroot. „Dat is wel nodig om dit project fatsoenlijk van de grond te krijgen", aldus Joop Velt- kamp, die eind vorige maand na een jaar afwezigheid weer tot voorzitter werd gekozen. In dat bedrag is een deel zelfwerkzaamheid opgenomen, terwijl Kotex door het gebruik van Door oververhitting ontstond dinsdag middag brand in een teerketel van een loodgietersbedrijf dat in De Mars aan het werk was. Het vuur kon met een poederblusser worden gedoofd, de brandweer hoefde niet in actie te komen. Ecomare en het Maritiem en Jut- tersmuseum hebben elk ƒ5000,- ge kregen ten behoeve van aanpassingen voor lichamelijk gehan dicapten. De niet onaanzienlijke bij dragen zijn toegekend door het provinciaal overlegorgaan gehandi capten, dat hiervoor uit een door de Rabobank Nederland beschikbaar gesteld fonds mocht putten. De ver deling van de gelden werd vorige week bekendgemaakt tijdens een bij eenkomst in Haarlem, in aanwezig heid van commissaris der koningin R. de Wit. Vrijwel alle Noordhollandse musea hebben een aanvraag ingediend. Uit eindelijk zijn er door het overlegor gaan zeven uitgepikt, waaronder dus twee Texelse. In totaal was er zo'n 60 a 70.000 gulden te verdelen. Eco mare zal het geld besteden aan een automatische toegangsdeur. Bij het Maritiem en Juttersmuseum was dat eveneens de bedoeling, maar bij na der inzien bleek dat de kosten daar van de hoogte van het toegekende bedrag zouden overschrijden. In over leg met de geldgevende instantie zal worden bekeken welke voorzienin gen/aanpassingen wél voor die 5000,- kunnen worden gerealiseerd. nog in goede staat verkerende twee dehands materialen verder hoopt te besparen. Zo werden hier en daar al tegels en stenen op de kop getikt, terwijl de oude fietsenstalling van het voormalige HBS-gebouw tegen een prikkie kon worden overgenomen. Het nog bruikbare hout daarvan kan door Kotex worden gebruikt, terwijl een deel der overtollige fietsenrekken tegen andere materialen kan worden geruild. Het spreekt voor zichzelf dat de vereniging zich voor goede twee dehands materialen houdt aanbevo len. De eerste voorbereidingen zijn intus sen al getroffen. Het 3300 vierkante meter grote terrein bij het Kotex- gebouw is omheind en met mede werking van de gemeente is een boomsingel aangelegd. De schape- boet is deels ingericht en qua electra en dergelijke aangepast. Er zullen daar nog hokken voor opslag en huisvesting van zieke dieren worden gemaakt. Eén der eerstkomende werkzaamhe den is het ploegen en frasen van het terrein, waarna gras kan worden ge zaaid. Daarbij moet rekening worden gehouden met de aanleg van een vij ver en een konijnenheuvel. In de vij ver komt een eilandje waarop eenden en duiven (in een til) een plaatsje krij gen. Verder zijn gepland een geite weitje, diverse wandelpaden en hoenderhokken. De komende maan den zullen daaraan vele vrijwilligers menig avond- en weekenduurtje spenderen. Joop Veltkamp: „Met juli moet de boel klaar zijn, want dan moet de geit lammen." Papa en Mama Hartelijk gefeliciteerd met jullie 1214-jarig huwelijk. Pieter, Gea en Albert de Ridder

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1