„Bezuiniging op speciaal onderwijs onverantwoord" „Parkeren van boortorens is schadelijk voor Waddenzee" Regiorapportage Noordkop en Texel Veel animo voor cholesterolprik Atletiektraining Klaverjasnacht osterend krijgt hte dorpskrant rvice van marine nksportvijfkamp nderdag 6 april? chrijving voor ninginnemarkt Nieuwe bestuursleden museumstichting Dressuurwedstrijd in manege Akenburg Stuk in studie dag 10 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben de nota „Economi sche perspectieven voor de kop Noord-Holland en Texel" uitgebracht. De nota is de zevende in de serie re giorapportages die de afgelopen ja ren zijn verschenen. Uit de nota spreekt zorg over de kwetsbaarheid van het gebied. Off shore, visserij en land- en tuinbouw zijn naast de marine de voornaamste economische sectoren. De afhanke lijkheid van slechts deze sectoren maakt het gebied kwetsbaar. De werkloosheid is weliswaar naar ver houding niet groter dan elders, maar wel steekt de jeugdwerkloosheid scherp af bij andere cijfers. Twee van de vijf werklozen zijn jonger dan 25 jaar. De provincie wil daarom nagaan hoe ze kan bijdragen in projecten voor scholing en werkervaring. Toch zijn er volgens de nota aanzetten die tot minder pessimisme stemmen, zo als de inzet voor een spoedige tot standkoming van een convenant tussen Den Helder en het Rijk over de compensatie van het verlies aan arbeidsplaatsen bij de marine. In dit verband moet er overleg komen over de bestemming van vrijkomende ma rineterreinen en kades, constateert de provincie. Daarnaast is de mogelijk heid om structuurversterkende pro jecten van de grond te krijgen, ondersteund door een financierings instituut, ook van belang voor de ontwikkeling van de Noordkop. De definitieve besluitvorming over het Fl- RON (Financieringsinstituut voor regi onale ontwikkeling Noord-Holland) moet nog plaatsvinden. Verder biedt volgens de nota de bollensector mo gelijkheden tot verdere ontwikkeling. De tijd lijkt aangebroken om de handels- en exportfunctie uit te bou wen en nieuwe teeltechnieken te ont wikkelen. Bijna tweederde van het oppervlak van de Kop heeft een agra rische bestemming. Er werken circa 3.800 mensen, nog afgezien van de 3.000 meewerkende gezinsleden en de 15.000 bollenpellers in het seizoen. Ruim veertig procent van de kampeer- en bungalowterreinen is gevestigd in de Kop, met name op Texel. De toeristische en recreatieve functie moet verder worden ver sterkt. Onder andere moet dit ge- beuen door de kwaliteit van bestaande accommodaties te verbe teren. Realisering van een golfbaan op Texel is economisch gewenst, al dus de nota. Verder moeten slecht- weervoorzieningen worden uitgebouwd. Ruimte aan open zee ten behoeve van de economische belangrijke offshore-industrie blijft schaars. De mogelijkheid tot uitbreiding hiervan, bijvoorbeeld ontstaan bij verplaatsing van marine-activiteiten, dient te wor den aangegrepen. De nota is mede geschreven om een bijdrage te leve ren aan het komende streekplan voor de Noordkop. Met name de gebrekki ge bereikbaarheid vanuit het zuiden vereist verbetering. Na verwerking van reacties van de Commissie voor Economische Zaken zal de nota defi nitief worden toegezonden aan ge meenten en instellingen. Inlichtingen: Tom Tossijn, telefoon 023 - 163123. De belangstelling voor de gratis cho- lesteroltest die men kan ondergaan in de Texelse Apotheek in Den Burg, is enorm. De eerste drie dagen was er voortdurend een rij wachtenden en was de periode 11.00 tot 12.00 uur te kort om iedereen van dienst te zijn. Daarom ben ik elke dag wel tot één uur 's middags bezig", aldus apotheker Gerrit Lely, die het f12000,- kostende testapparaat tot het eind van deze maand tot zijn be schikking heeft. Vooral oudere men sen hebben zich voor de test gemeld, maar er waren ook jongeren bij. De resultaten van de test, die slechts enkele minuten in beslag neemt, zijn tot dusver niet bijzonder veron trustend, maar er zijn toch meerdere gevallen van te hoog cholesterolge halte ontdekt. Enkele mensen wisten of vermoedden dit reeds, maar voor anderen was het een volslagen ver rassing. leder die boven het aan vaardbare gehalte zat kreeg een briefje mee voor de huisarts, die na der onderzoek kan plegen. Tot dusver zijn geen bijzonder ernstige afwijkin gen gevonden die het voorschrijven van het veelsproken nieuwe medicijn zouden kunnen rechtvaardigen. Het gehalte zal moeten worden terugge bracht door aangepaste voeding. De atletiektraining van vrijdagavond wordt met gehouden in de zaal, maar op de velden van Texelse Boys. In de nacht van 1 op 2 april wordt in het Eierlandsche Huis te Cocksdorp weer de klaverjasnacht van Texel ge houden. Opgave is mogelijk tot 25 maart bij: N Ooyevaar 16507 of Fr. Veeger 12212. De kosten zijn f10,— per persoon. Hierin is inbegrepen één kop koffie, een broodje en een kop soep. Aanvang 19.30 uur. Door het „parkeren" van boortorens in de Waddenzee komen vervuilende, schadelijke stoffen in het water te recht. Dit staat in een nota van de Vereniging tot Behoud van de Wad denzee die dinsdag bij de Raad van State is behandeld. Hoewel tijdens het parkeren van de platforms niet wordt geboord, wordt de zee toch ernstig vervuild. Voor een stabiele stand wordt ballastwater in de poten van de boortoren ge bracht. Daar worden chemische mid delen aan toegevoegd (biocidesl om roest en rotting van binnen uit tegen te gaan. Als het platform moet wor den verplaatst, worden de poten leeggepompt in zee. De chemische stoffen die zijn toegevoegd zijn ech ter zeer schadelijk voor ééncellige or ganismen, bijvoorbeeld plankton. Plankton staat aan het begin van de voedselketen en vernietiging geeft schade voor al het leven in de Wad denzee. En omdat de Waddenzee de „kinderkamer" van andere zeeën is, blijft de schade met tot één gebied beperkt. Slibdeeltjes Afhankelijk van de grootte van het platform wordt 100.000 tot 300.000 kuub ballastwater gebruikt. Per liter water wordt 25 tot 100 mg. biocide toegevoegd. Verontreiniging hecht zich aan slibdeeltjes. Deze worden, door de sterke getijdestroom in het „parkeergebied" meegevoerd door een groot gedeelte van de Wad denzee. Tijdens de parkeerperiode worden herstel- en reparatiewerkzaamheden aan de boortorens uitgevoerd. Vooral bij schilderen komen milieuschadelijke stoffen vrij. De Waddenvereniging vindt het par keren van boortorens om deze rede nen onaanvaardbaar sterend heeft ingaand 1 april een dorpskrant. Het blad krijgt de Strender Nieuws" en zal per maand (behalve in juli en ustusl verschijnen, telkens op de zaterdag. In een oplage van stuks wordt „Strender Nieuws" huis aan huis bezorgd in sterend, Oost en omgeving. 3t is een initiatief van Gé Koot en k Kuiter, die het niet acceptabel iden dat alle (grotere) buitendor- op Texel tegenwoordig een ■pskrantje hebben, behalve het er dan duizend inwoners tellende sterend. Welliswaar verscheen ir „De Gortbuuker" maar dat was jral een mededelingenblad van D. Het nieuwe blad heeft een veel dere doelstelling. Alle Oosterender renigingslmeuws komt voor opna- in aanmerking en De Gortbuuker in het nieuwe blad opgaan. »l van de krant, zo legde Gé Koot op een speciale vergadering waar van Oosterender verenigingen en lere organisaties waren vertegen- ordigd, is „het sportief-cultureel maatschappelijk leven van Ooster- beschrijven in verleden, heden en komst". krant zal volgens een eenvoudig daardoor betaalbaar procédé wor- gedrukt bij Langeveld de Rooij )en Burg en ongeveer 40 pagina's :n, waarvan negen advertentie- ma's. voorlopige redaktie bestaat uit G. S. Dros, S. Legierse, I. Dros, H. Boer, E. Brouwer, D. Kuiter, C. ker en P. Barnard. i verenigingen wordt verwacht zij telkens uiterlijk de 15e van de nd hun kopij inleveren. De vereni- en moeten ook vrijwilligers be- ikbaar stellen die helpen bij het enstellen en verspreiden van ender nieuws". Voorzitster Nel Bakker ven de medezeggenschapsraad overhandigt aan Zegers het pamflet waarop staat brengen op de Kompasschool De actie wordt gevoerd onder het motto ..Speciaal onderwijs In de hoek' wat de bezuinigingen teweeg zullen De officieel 42 leerlingen tellende „Kompasschool" voor speciaal onderwijs in Den Burg, komt als gevolg van de bezuingingsmaa- tregelen van het rijk in de grootste problemen. Inhakend op een landelijke actie heeft de medezeggenschapsraad van de school hierover aan de bel getrokken, door aan onderwijs-wethouder Piet Zegers een lijst te overhandigen waarop de gevolgen van de bezuiniging zijn opgesomd. vrouw uit Oosterend moest dins- nacht wegens zeer dringende ilie-omstandigheden naar de over- Mariniers van de Joost Dour- azerne waren bereid om te en en vervoerden haar met een naar Den Helder. elijk wordt donderdag 6 april een sportvijfkamp gehouden in De eboom Dat is nog afhankelijk de animo van de betreffende Ise verenigingen. Voor de organi- is het van belang hierover vóór aart duidelijkheid te hebben, nigingen die nog geen brief en oordformulier hebben ontvan- kunnen zich aanmelden bij de Ise Sportraad, kamer 304 in het huis. Bij voldoende belangstelling oensdag 22 maart een vergade- in D'Ouwe ULO worden gehou- De volgende sporten zijn in de mp vertegenwoordigd: dammen, ken, biljarten, klaverjassen en e. nigingen of organisaties die dit wilen deelnemen aan de Konin- emarkt op zaterdag 29 april wordt verzocht het on- taande strookje (voor 1 april) vol- mgevuld op te sturen aan het rstaande adres. Daarnaast wordt ocht de huur (f25,— per plaats kraam) uiterlijk per 1 april over aken op krekening 3625.60.781 van de bank t.n.v. Koninginnemarkt (de van de bank: 87548). Evenals ere jaren geldt: wie het eerst die het eerst maalt: terwijl men na ontvangst van de overschrij- recht heeft op een marktplaats, btingen: Comité Koninginnemarkt, Bemhardlaan 3, 1791 XA Den telefoon 13498. Dat gebeurde dinsdag tijdens een plechtigheidje op school, waarbij al snel bleek dat de wethouder de zor gen deelde. Hij verklaarde van bezui nigen op zichzelf niet altijd afkerig te zijn, maar wat betreft het onderwijs zijn de grenzen bereikt en zelfs al overschreden. Hij beloofde te zullen proberen iets met de klachten te doen in de richting van Den Haag en onthulde dat zijn partij (het CDAI het kamerlid Hermes heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Texel. Het is de bedoeling dat deze onderwijsspecia- list 's middags een bezoek brengt aan diverse scholen en 's avonds een openbare spreekbeurt houdt. Onge twijfeld is er dan voldoende gelegen heid om hem te confronteren met de Texelse onderwijsproblemen, in het bijzonder de gevolgen van de bezuini ging voor de Kompasschool. Niet zomaar De bezuinigingsmaatregelen zijn er onder meer op gericht dat de toeloop van leerlingen naar het speciaal on derwijs wordt afgeremd. Met name bij de Texelse ouders heeft dat ver ontwaardiging gewekt, omdat het nu lijkt alsof ouders hun kinderen zo maar uit liefhebberij naar zo'n school laten gaan. De realiteit is dat alleen kinderen waarvan gebleken is dat ze het op de gewone basisschool abso luut niet redden, voor de Kompas school in aanmerking komen. Het vasthouden van deze kinderen op ge wone scholen is niet alleen voor de kinderen zelf een ramp, maar ook voor die scholen omdat deze leerlin gen extra aandacht vragen en die kan niet worden gegeven, als gevolg van dezelfde onderwijsbezuinigingen. Personeelsstop Een van de bezuinigingsmaatregelen voor het speciaal onderwijs is een personeelsstop, waardoor uitbreiding van het aantal leerlingen niet moge lijk is. Er dienen zich echter zulke ur gente gevallen aan, dat een aantal van hen toch wordt opgenomen, waardoor de individuele begeleiding die op zo'n school gegeven wordt, in het gedrang komt. Andere kinderen die op de speciale school thuishoren Aanmeldingsstrook tc°de, plaats en tel. nr.: digdheden: ja/nee voor: er? ja/nee voor: e activiteiten wilt u op de markt gaan ontwikkelen? komen op een wachtlijst te staan en ontberen dus het onderwijs dat zij nodig hebben. De afgelopen jaren is al aan de be schikbare tijd geknabbeld zodat de aanwezige mankracht sluipend min der is geworden. De aanwezige „bo ventalligheid" (dit is werktijd van een leerkracht die nog tijdelijk door de overheid wordt betaald maar waar de school volgens de overheid geen „recht" op heeft) is op de Kompas school verdwenen omdat een der leerkrachten een kind heeft gekregen en daarom minder is gaan werken. Daardoor ontstaat de mogelijkheid dat drie leerkrachten lesgeven aan één groep, wat voor kinderen met leer- en gedragsproblemen een verre van ideale situatie is. De Kompasschool zit nu echt vol. Kinderen die nu worden aangemeld kunnen er pas over een half jaar te recht omdat dan open plaatsen ont staan door vertrek van leerlingen naar het voortgezet onderwijs. Leermiddelen Verder zit de school met korting op de financiën voor leermiddelen, waar door de mogelijkheid om aangepaste leermiddelen aan te schaffen nog kleiner wordt. Om idividueel gerichte hulp te kunnen blijven geven, moet elders geld worden gehaald, bijvoor beeld in de vorm van een verhoogde ouderbijdrage. Leiding en medezeg genschapsraad van de Kompasschool vinden dat niet reëel omdat plaatsing van kinderen in het speciaal onder wijs niet voor rekening van de ouders behoort te komen. Onderwijs, ook aangepast onderwijs als dat nodig is, is iets waar elk kind recht op heeft. Bovendien staan de ouders al voor hogere lasten omdat ze verplicht zijn een eigen bijdrage te leveren aan het vervoer. De bezuinigingen maken het verder onmogelijk dat leerlingen die worden teruggeplaatst in het gewone basis onderwijs daar begeleiding krijgen. Ze worden aan hun lot overgelaten. Peter Reinders heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als lid van het bestuur van de Stichting Texels Museum. Als nieuwe kandidaten zijn voorgedragen: H. Postma, oud directeur van het Nioz en P.A.W. de Wilde, wetenschappelijk medewerker van het Niez. e'ijk invullen s.v.p.) fel kramen: doorhalen wat niet van toepassing is. In manege Akenburg wordt zondag een dressuurwedstrijd gehouden voor paarden en pony's in de klasse B, L en M. De eerste combinatie gaat om 9.15 uur van start. De prijsuitreiking is ongeveer 17.00 uur. De B-ruiters bij zowel de paarden als de pony's worden in de gelegenheid gesteld een tweede proef te rijden, die eveneens meetelt voor winstpun ten. Wie hiervan gebruik wil maken moet zich zaterdagmorgen opgeven Voorkeursplaats: in de manege. Bezwaren heeft de Kompasschool ook tegen de Regionale Adviescom missies die in het leven worden ge roepen om te bepalen of kinderen in aanmerking komen voor het speciaal onderwijs. Leden van deze commis sies kennen de kinderen niet waarom het gaat, wat een extra belemmering oplevert om kinderen in het speciaal onderwijs geplaatst te krijgen. Het zal nog langer duren voordat een kind dat op de Kompasschool thuis hoort, daar terecht komt. Brief De oudercommissie van de Kompas school heeft ook een brief aan de Tweede Kamer geschreven om te wij zen op de gevolgen van de voorgeno men „groeibeheersing" van de speciale scholen. „Voor ons als ouders komt deze groeibeheersing meer over als een bezuiniging over de hoofden van onze kinderen dan als echt steuntje in de rug. Als de voorgestelde maatregelen doorgaan, bestaat het speciaal onderwijs alleen nog maar op papier en is het voor het onderwijzend personeel met meer mogelijk de zorg en aandacht aan onze kinderen te geven die zij verdie nen. Wij vragen u met zeer veel na druk om onze kinderen en de kinderen die dit onderwijs in de toe komst nodig hebben, niet klem te zetten en tegen deze maatregelen te stemmen". De toneelvereniging van het NIOZ, Comedia de la NIOZ, heeft twee een akters in studie genomen. De een akters, De Bijsluiter en Niemand heeft meer pijn, zijn beiden geschre ven door Marcel Wernand. Comedia heeft met deze stukken iets bijzon ders in handen Niet alleen om het feit dat zij stukken gaan spelen van een schrijver uit eigen huis, maar ook omdat de voorkeur van Wernand uit gaat naar het niet alledaagse toneel wat in deze stukken duidelijk naar voren komt. De uitvoering wordt ge houden op vrijdag 14 april in de to neelzaal van het NIOZ. Er zal een bus rijden voor het vervoer van Den Burg naar 't Horntje v.v.. Op 15 april speelt Comedia de stukken nogmaals voor het personeel van het NIOZ. De wedstrijd is voor toeschouwers gratis toegankelijk.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5