nquête over behoefte aan inderopvang op Texel ëxel klopt aaste concurrent eleid bepalen met de resultaten: S' Veel winstpunten in dressuurwedstrijd Uitslag winterserie Texelse Boys verspeelt punt Texel in mei op Amerikaanse buis? Texelse hardlopers in gewestelijke cross dag 14 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 duidelijkheid te krijgen over de behoefte aan kinderdagop- g op Texel wil de gemeente nog dit voorjaar een enquête den onder ouders. Met de resultaten kan gemeentelijk beleid rden bepaald. Landelijk staat dit onderwerp zeer in de belang- Hing. Vooral nadat bekend is geworden dat het rijk in 1990 miljoen gulden extra beschikbaar wil stellen aan gemeenten r kinderopvang. ijn op Texel geen cijfers bekend de behoefte aan kinderdagop- Er zijn zes peuterspeelzalen en. hebben momenteel geen wacht- n. Het zijn voorzieningen voor eren van 2 tot 4 jaar. De peu- peelzalen worden meestal zo'n tot drie keer per week alleen ochtend of een middag bezocht rjjn geopend van 8.30 tot 11.30 en van 13.30 tot 15.30 uur. Het iet zo'n geschikte opvang voor eren van werkende of studerende ers, omdat de openingstijden rvoor te kort zijn. Kinderdagverblijf kinderdagverblijf biedt opvang r kinderen van 6 weken tot 4 jaar s de hele dag geopend. De ope- gstijden zijn meestal afgestemd op werktijden van de ouders. Kinde- kunnen vijf hele dagen komen, Br ook minder, of alleen halve da- Ze kunnen er eten, slapen en len. Kinderdagverblijven zijn »stal zelfstandige organisaties die is deel uitmaken van een stich- I of een vereniging. Op Texel is ie jaar geleden in Oudeschild een derdagopvang gestart in de voor- ige kleuterschool, waar ook de iterspeelzaal zit. Dit verblijf is vijf jen per week van 8.00 tot 17.00 geopend. Gastouderproject een gastouderproject worden Iers die opvang zoeken voor hun in contact gebracht met ouders een kind willen verzorgen. Er dt ook wel bemiddeld tussen Iers die beurtelings op eikaars kin- in willen passen. De opvang vindt plaats in een huiselijke kring, wat voordelen heeft. Het valt echter mee bepaalde kwaliteitseisen te stellen en te controleren. :ijn de laatste jaren steeds meer lerdagopvangcentra die uitgaan van bedrijven. Ze worden financieel ondersteund ten behoeve van de werknemers. Zo poogt men vrouwe lijke werknemers te behouden of te werven. Deze centra houden zich meestal aan de normen die zijn op gesteld door de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland (WKN). Op Texel vindt kinderopvang plaats voor deelnemers aan de cursus voor herintredende vrouwen. De organisa toren hebben hiervoor een overeen komst gesloten met een particulier, een soort gastouderschap dus. Wie zal 't betalen? Kinderdagopvang wordt vrijwel altijd gefinancierd door de gemeente. Niet alle exploitatiekosten worden echter betaald. De ouders moeten ook voor een deel bijdragen. De gemeente draait meestal wel op voor kosten van personeelslasten, huisvesting of activiteiten. In ruil voor subsidiëring moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan op gebied van opna- mebeleid, capaciteit enz. Het komt de laatste tijd regelmatig voor dat ge meenten eisen dat een deel van de beschikbare plaatsen wordt verhuurd aan bedrijven of instellingen. Soms huurt men ook zelf enkele plaatsen voor eigen werknemers of mensen in achterstandssituaties. Het komt ook voor dat peuterspeel zalen mede worden betaald door ba sisscholen Deze stellen vaak ruimte beschikbaar, bijvoorbeeld leegstaande lokalen. Daarmee wordt gemakkelijker doorstromen naar de basisschool be vorderd. Ouderbijdrage Er bestaat nog geen landelijk gelden de regeling voor de ouder bijdrage. Meestal wordt uitgegaan van een vast maandelijks basistarief, aange vuld met een bijdrage naar inkomen. Kinderdagverblijven zijn vooral ge vestigd in gebieden met veel econo- een van de zenuwen bol staande wedstrijd heeft Texel D.T.S. vier punten gezet. Het was overigens D.T.S. dat over het ge el genomen het beste van het spel liet zien. D.T.S. zette het nuwachtig spelende Texel direct onder druk en Texel wist met situatie geen raad. Pas nadat D.T.S. op een 1-0 voorsprong lam ging Texel weer voetballen. Vlak voor rust kwam men op I en na de rust maakte D.T.S. het spel, maar het was de Texel its Erwin Koning die een kwartier voor het einde 2-1 scoorde, de rommelige slotfase werd er niet meer gescoord en Texel n tevreden de kleedkamer opzoeken in de wetenschap dat het 'S. had teruggewezen naar het tweede plan. fiat het begin was het duidelijk dat IS. voor beide punten naar het land was gekomen. Met fris aanval- J voetbal werd Texel in de verdedi- Ig gedrukt. Men had bij Texel ttdelijk moeite met de speelwijze spelers want vanaf dat moment was het tot de rust Texel wat de klok sloeg. D.T.S. wankelde en het was Gerrie Plaatsman die een strafschop forceerde toen hij het strafschopge bied binnen ging en werd gehaakt. Phil Beuth van de Amerikaanse ontbijtshow ..Good Morning America'' wordt door VVV- directeur Jaap Dekker op het bronzen kanon in het Maritiem- en Juttersmuseum gewezen. h de tegenstander. Wat Simon and en zijn mannen ook zwoegden, Sn kon de bakens niet echt verzet- [l. Na zo'n twintig minuten spelen aeg D.T.S. loon naar werken al had daarbij wel de steun van de [else achterhoede die vergat in te jpen. D.T.S. profiteerde van een [verstand en tikte heel simpel de I 'angs de kansloze Bart Heerschap pet doel. Kennelijk werkte deze pterstand positief op de Texelse Erwin Koning schoot de toegekende strafschop beheerst in en Texel kwam zodoende tien minuten voor de rust op 1-1. Bijna scoorde Rien Brouwer 2-1 maar hij kon niet vol doende balcontrole krijgen om de keeper van D.T.S. in de problemen te brengen. Leendert Eelman, die deze wedstrijd weer eens ouderwets op het middenveld aanwezig was, knalde vlak voor de rust in maar ook dit mische activiteit, gastouderprojecten komen ook daarbuiten voor. Overheidsbijdrage Hoe de overheidsbijdrage van 130 miljoen voor extra kinderdagopvang zal worden verdeeld over de gemeen ten is nog niet bekend. Er wordt ge dacht aan een verdeling op basis van het aantal inwoners van 0 tot 3 jaar, maar er gaan ook stemmen op voor .een verdeling naar het aantal éénou dergezinnen per gemeente. Organisatie Alle Texelse peuterspeelzalen hebben een eigen bestuur. Deze zijn, met uit zondering van het bestuur van de zaal in Oudeschild, aangesloten bij de overkoepelende organisatie Vereniging Kindercentra Texel (VKT|. Het perso neel van de aangesloten speelzalen is in dienst bij de VKT en er is een spe ciale invalkracht beschikbaar. De VKT houdt bijscholingscursussen voor leidsters en bestuursleden. De admi nistratie wordt verzorgd door de Stichting Ondersteuning Welzijns werk. Naast beroepskrachten wordt ook gewerkt met vrijwilligers en sta giaires. De peuterspeelzaal in Oudeschild is een zelfstandige organisatie met eigen bestuur en leidsters. Het Kinderdagverblijf in die plaats is een zelfstandige stichting. Er wordt echter wel gewerkt met leidsters die ook werken voor de peuterspeelzaal die in hetzelfde gebouw zit. Bijdrage De VKT krijgt een gemeentelijke bij drage van 40% van de personele lasten. Daarnaast krijgt men ouderbij dragen die worden vastgesteld naar hoogte van het inkomen. Ook de peuterspeelzaal van Oudeschild krijgt een gemeentelijke bijdrage en geld van de ouders. Het kinderdagverblijf heeft in 1988 alleen bijdragen van de ouders ontvangen. Voor dit jaar is door de gemeenteraad een éénmalige subsidie van ƒ10.000,- verstrekt. De opvang in het kader van de cur sus herintredende vrouwen werd be taald met een speciale rijksbijdrage die voor dit doel was gegeven. De zes Texelse peuterspeelzalen voor zien duidelijk in een behoefte. De ge- schot werd uitstekend gehouden door de keeper van D.T.S. Weer winst Na de pauze was het toch weer D.T.S. dat het betere van het spel had, maar verdedigend zat het bij Texel toch goed in elkaar. Vooral Koos Tjepkeman wist van geen wij ken en dan was er altijd nog de pri ma keepende Bart Heerschp die D.T.S. van een voorsprong afhield. Si mon Brand verzette bergen werk maar Texel kon niet echt onder de druk van D.T.S. vandaan komen. Paul van Exel raakte geblesseerd en werd vervangen door Jan Hein Studulski. Texel mocht helemaal niet mopperen toen D.T.S. een indirecte vrije trap in het strafschopgebied van Texel kreeg. De teruggelegde bal werd keihard over het doel geschoten. Hierna kwam Texel weer wat aan aanvallen toe en het was Rien Brouwer die vlak voor langs schoot bij één van de Texelse uitvallen. Een kwartier voor tijd was het Erwin Koning die bijna de gehele wedstrijd eenzaam en al leen in de spits had gespeeld die zijn „tor" instinct liet zien en Texel op een 2-1 voorsprong zette. D.T.S. waagde nog een poging maar de Texelse achterhoede onder leiding van Joost Brouwer wist van geen wijken en het bleef 2-1. In de slotfa se werd de moegestreden Erwin Ko ning vervangen door Arjen van der Knaap. Misschien was de overwin ning wel iets tegen de verhouding in maar Texel heeft in deze competitie ook wel eens een hele goede wed strijd gespeeld waarbij men één of beide punten aan de tegenstander moest laten. Dit was duidelijk één van de wedstrijden waarin men niet best speelde maar uiteindelijk wel de twee punten behield. Men kan zich de komende week richten op de uit wedstrijd van zondag tegen het altijd moeilijk te bespelen Hollandia T. Na deze overwinning lijkt het met nog vijf wedstrijden te gaan dat de race om het kampioenschap tussen Texel en Vios zal gaan. Al moet direct wor den gezegd dat ook Helder, Adelbert en D.T.S. nog altijd mee blijven doen en duidelijk op de loer liggen in af wachting van eventuele fouten van de beide koplopers. De stand: Texel 17-23; VIOS 17-21, Adelbert 17-19; DTS 17-19; Helder 17-19; ZAP 17-18; S.R.C. 17-16; W. Waard 17-15, W.G.W. 17-15, V.ZV, 17-15, Holl. T. 17-15; Alkm. Boys 17-10 meente wil ze daarom behouden. Uitbreiding vindt men niet noodzake lijk. Voor de speelzalen in De Cocks- dorp en Oudeschild wil men een vervangende ruimte zoeken, daar de huidige onderkomens in slechte staat verkeren en het meer kost deze op te knappen dan wat anders te zoeken. Door de uitbreiding van de opening suren en de leeftijdsgrenzen zouden een aantal speelzalen misschien ge schikt kunnen worden gemaakt voor hele of halve dagopvang. De gemeente vindt dat kinderdagop vang op Texel het beste kan worden geregeld door de VKT. Daarom vindt men het van belang dat ook de peu terspeelzaal en het kinderdagverblijf van Oudeschild zich aansluiten bij de ze organisatie. In de Nota Kinderda gopvang wordt de speelzaal in Oudeschild zelfs gedreigd met stop zetting van de subsidie, als geen aan sluiting met de VKT wordt bereikt. Men wil ook plaatselijke bedrijven bij de financiering betrekken. Voor er een gemeentelijk beleid over kinderdagopvang kan worden vast gesteld wil men eerst een behoefte onderzoek laten doen door de VKT in de vorm van een enquête onder oudars van 0 tot 3-jarigen. Hieruit moet worden afgeleid hoeveel be hoefte er is aan kinderopvang, op welke plaatsen en aan welke vorm de voorkeur wordt gegeven. Daarnaast kan ook worden vastgesteld welke inkomensgroepen gebruik willen ma ken van de voorzieningen. Men hoopt dat het enquêteformulier in april klaar kan zijn, opdat verzen ding naar de betreffende ouders in mei kan worden geregeld. In juni moet dan het eindrapport met de re sultaten verschijnen, waarna in juli het gemeentelijk beleid over deze be langrijke zaak kan worden vast gesteld. Zondag verschenen ongeveer 40 po ny's en paarden van de Kleppertjes en Waddenruiters in manege Aken- burg voor de officiële indoor- dressuurwedstrijd. Dhr. P. Groen uit West-Beemster. die 's morgens de B tot en met M2 jureerde, gaf na af loop de club een mooi compliment. Hij had zich verbaasd over de goede kwaliteit van paarden en pony's en vond dat er goed was getraind. Hoe wel dat nu nog niet altijd in de be haalde punten tot uitdrukking kwam. De M-combinaties, zowel bij de paar- - den als de pony's kwamen nog net iets te kort om winstpunten te kun nen behalen. Maar in de L-dressuur vielen daarentegen wel winstpunten. Bij de pony's reed Anette Kossen met haar nieuwe pony Linardo haar eerste wedstrijd en werd eerste in de Ll-dressuur met 124 punten. Karen Bakker reed bij de paarden met Zorite ook haar eerste wedstrijd en behaal de een eerste prijs met 121 punten. Arnold Leystra met zijn nieuwe paard Alona deed voor de dames niet on der. Bij de B-paarden startte hij voor het eerst met zijn merrie en werd ook eerste in de tweede proef met 124 punten. Na de middag jureerde Jolanda van der Krogt de B-dressuur van de pony's en de paarden. Door de behaalde winstpunten promoveer den vier combinaties van de B naar de L-dressuur. Bij de pony's gaan Lot te Beers met Gazal, Liane Vonk met Lindy en Diane Timmer met Bas over naar de zwaardere L-dressuur. Bij de paarden werd Tineke Kossen met Za- mora eerste met 133 punten en is nu ook L-startgerechtigd. Tijdens de prijsuitreiking werden door het bestuur van de Kleppertjes en Wad denruiters ook de resultaten bekend Zondag is door de sportvisclub Texel gevist bij de Hornt. Er kwamen vijf entwintig vissers aan de dijk, waar van vijf jeugdleden. Gezamenlijk brachten zij 88 vissen op het droge met een totale lengte van 1856 cen timeter. Uitslagen: Jeugd: 1. F. Zegel 45 cm 2 vissen; 2. D de Kroon 39 cm 2 vissen; 3 M. Duinker 15 cm 1 vis. Senioren- 1. P Verhagen 176 cm 8 vis sen; 2. M. van der Zwaag 165 cm 8 vissen; 3. A. Souwer 142 cm 6 vissen De volgende wedstrijd is op 19 maart van 8.00 tot 10.00 uur aan de Otter- saat. Verder zoekt de Sportvissers club nog vrouwen, om een competitie voor dames te kunnen be ginnen. Voor inlichtingen kan contact worden opgenomen met de voorzitter van de visclub, M. van der Zwaag, via telefoonnummer 13551. Uitslag winterserie 1988-1989, respectievelijk centimeters, punten en gespeelde wedstrijden: W. v. Aperloo 775, 99%, 7, M. van der Zwaag 661, 98%. 8; P de Kroon 629, 82%, 8; P. Verhagen 477, 67%, 8; C. Huisman 472, 72, 8. R. Kuijper 468, 66. 7; T Dorst 440, 697. A. de Geest 383, 59, 7; A. de Zwart 380, 60 7; F Bos 346, 56, 8; R de Zwart 323, 63. 7, W. Moor 283, 648; D. Raateland 248, 58%, 6; H. van Katwijk 243, 22, 4; J Heethuis 234, 46%, 8; S. Geus 222. 56, 6; J. Bakker 210, 59%, 5, T Buren 137, 24 4. H. Boks 96, 32%, 3; A. Sou wer 71, 19. 2; J. Krols 60, 7%, 1; S Eelman 32, 23, 4; A. van Vliet 6, 1. Jeugd: Mar- tijn Duinker 178, 9%, 5; Stefan Raateland 83, 10%, 5, Sebastiaan Duinker 20, 8, 6 gemaakt van de competitie over drie kringconcoursen van de kring Noord- holland Noord van 1988. Van de 19 deelnemende verenigingen werd po nyclub de Kleppertjes als vereniging derde, een goed resultaat. Individueel deed Jacobien de Wit met Tavarez het afgelopen zomer nog beter. Zij werd eerste van de kring. Bij de pro vinciale indoor-kampioenschappen springen op 4 maart werd Maartje Duin met Sophia eerste van Noord holland in de categorie L-springen voor A-pony's. Na deze positieve uit slagen ging iedereen tevreden naar huis met de wetenschap dat er op 9 april een indoor springwedstrijd ge houden gaat worden en er dus weer getraind moet worden. Uitslagen respectievelijk punten en winst punten: B-dressuur pony's: 1 Lotte Beers met Gazal 125, 1, 2. Liane Vonk met Lindy 124, 1; 3 Sanna Pelgrim met Shadow Boy 123, 1; 4. Di ane Timmer fnet Bas 122, 1 B-dressuur paar den 1 Tineke Kossen met Zamora 133, 2; 2 Tessa de Graaff met Davy 121, 1. 3. Hansje van der Kooi met Belmondo 115. L1-dressuur pony's: 1 Annette Kossen met Linardo 124, 1; 2. Lieneke Roeper met Sanoy Salvo 118. L1-dressuur paarden: 1. Karen Bakker met Zo- rite 121, 1; Annemarie van der Linde met B.B. 120, 1. L2-dressuur pony's: 1. Cloë Weel met Zamba 124, 1. Mi-pony's: 1. John van der Zwaag met Wendy 113 M2-pony's: 1. Lieneke Roeper met Arabei 107. M2-paarden: 1. Anjo Kikkert met Amber 111. Tweede proef B- pony's: 1. Liane Vonk met Lindy 131, 2; 2. Di ane Timmer met Bas 127, 1; Tessa Blom met Patrick 125, 1; Lotte Beers met Gazal -24, 1 Tweede proef B-paarden: 1. Arnold Leystra met Alona 124, 1; 2. Tineke Kossen met Za mora 121, 1. Om de kansrijke positie in de perio destand te handhaven had Texelse Boys twee punten moeten halen te gen het laaggeklasseerde DESS. De ruststand bereikte de Boys met een verdiende 0-1 voorsprong, maar een kwartiertje na rust kreeg DESS gele genheid een 1-1 stand op het score bord te brengen. In de eerste helft was Texelse Boys de betere ploeg. Met technisch ver zorgd spel en veel diepgaande mid denvelders werd voortdurend gevaar gesticht voor het Westfriese doel. Over links kwamen Frank de Grave en Enk Schneider steeds goed door en de eerste kans daaruit knalde Bart van Heerwaarden maar net langs de verkeerde kant van de paal. Een voorzet van Alfred Bakker kreeg Erik Schneider ongelukkig op zijn rug en een schot van Ronald v/d Wetering werd door doelman Van Ingen goed gekeerd. Linksbuiten Jos Vlaar zorg de aan de andere kant voor gevaar met enkele snelle acties. Ook de hoekschoppen van de thuisploeg wa ren met van gevaar ontbloot. Texelse Boys nam vijf minuten voor rust ver diend de leiding. Een voorzet van Bart van Heerwaarden kon door Al fred Bakker net niet worden verzil verd, maar de attente John Boogaard prikte de bal tussen twee verdedigers door in de touwen. Na rust had Texelse Boys een slecht kwartiertje. Onzorgvuldige passé, een slechte dekking, slappe duels enz. gaven DESS de kans om een groot over wicht te creëren. Toen de dekking op spits Martin Witteveen ook nog werd verwaarloosd had deze van dichtbij geen moeite om Kees Kooy te passe ren. Even later kwam de Boys nog goed weg toen Jos Vlaar ongehin derd een voorzet kon inschieten. Ge lukkig trof hij slechts de paal. Texelse Boys knokte weer terug en hield in het laatste kwartier de tegenstander Een minidocumentaire over Texel wordt misschien in mei uitgezonden als onderdeel van één van de uitzen dingen van de Amerikaanse ontbijt- televisieshow „Good Morning America". Van 15 tot en met 19 mei worden vijf twee uur durende live uitzendingen vanuit Nederland verzorgd. Een 18 personen sterke delegatie uit Amerika is momenteel in Nederland om interessante locaties uit te zoe ken. Drie van hen, Phil Beuth, Donna Vislocky en David Sloan bezochten het Maritiem en Juttersmuseum en Ecomare op Texel. Ze werden er heen gevlogen door Leo van der Goot, be kend van televisie. Hij werkt voor „In teractive Broadcasters", die de „rondleiding door Nederland" voor de Amerikanen heeft georganiseerd en daarvoor veel research heeft verricht. Of Texel daadwerkelijk in een minido cumentaire aan bod zal komen werd niet bekend gemaakt, maar de drie buitenlandse bezoekers waren wel diep onder de indruk van met name het Juttersmuseum. Cor Ellen voor zag hen tijdens een korte rondleiding van deskundig commentaar. De televisieshows zullen in dezelfde week als de uitzendingen in Amerika als ontbijtshows op de Nederlandse tv worden uitgezonden door de om roepen Tros, Avro en Veronica. op eigen helft vast. Barry Betsema kreeg veel ruimte aan de rechterkant maar had weinig geluk met enkele fraaie acties. De counters van DESS bleven ook gevaarlijk, en de doorge broken Jos Vlaar kon door Kees Kooy alleen worden gestuit door hands buiten het strafschopgebied te ma ken Jos Vlaar koos dat moment om met twee benen vooruit Kees Kooy te belagen zodat scheidsrechter Ma- grijn moest optreden. De laatste mo gelijkheid was voor de veel inschuivende libero Bert Witte. Vlak voor tijd kreeg hij een vrije trap op een kansrijke positie. Helaas herhaal de hij zijn huzarenstukje van enkele weken geleden niet. Doelman Ton van Ingen redde bekwaam. Zaterdag nam een viertal leden van de Atletiekvereniging Texel deel aan de crosscompetitie voor het gewest West 1 in Soest. Op een heel zwaar parcours werden goede resultaten bereikt. De vier lopers hadden zich gekwalifi ceerd voor deze cross tijdens drie voorrondes. De deelnemers die zich gedurende deze drie wedstrijden bij de eerste twintig plaatsten, konden aan de gewestelijke cross meedoen. In totaal verschenen 920 deelnemers aan de start, van ongeveer dertig at letiekverenigingen uit Noordholland, Utrecht en Flevoland. Er werd gestre den in een tiental categorieën, naar leeftijd. Het parcours was heel zwaar door het mulle zand waarin moest worden gelopen. De cross was geor ganiseerd door de vereniging Pijnen burg uit Soest. De Texelse lopers behaalden de volgende resultaten. Norbert Eelman {jongens A, 5000 meter, 50 lopersl 39ste plaats. Ingrid van Lubek (meisjes A, 2500 meter, 12 lopers) 8ste plaats. Richard Ste vens (jongens B2, 1500 meter, 80 lo pers) 10de plaats. Natasja Koopman (meisjes pup. A, 1000 meter, 60 lo pers) 42ste plaats. scheidsrechter SVT-speler Klaas Dirk Koorn vermanend toespreekt, krijgt een DTS 6ssurebehandeling

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9