Mensen die aan je lijf aar wil je mee praten.... Wil de Vries neemt afscheid met weemoed en geluidsapparatuur or de strandbewakers Brommer uit verkeer Cursus journalistiek voor lokale omroep Inbraak in kantine Vernielingen Klaverjasclub Den Burg Postzegels bewaren voor De Zonnebloem IdAG 31 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Ms er één gaat gaan ze allemaal. Nauwelijks is het afscheid van Vim van Heerwaarden, directeur van verzorgingstehuis Sint Jan thter de rug, of er is weer een afscheid. tjihelmina de Vries-Pantus, bij de meesten beter bekend als Wil, \edt vervroegd uit als directrice van verzorgingstehuis De Gol ds en Verpleeghuis Texel. vindt de bezuinigingen waardoor te weinig tijd overblijft voor Irsoonlijke contacten met bewoners een zorgelijke zaak. „De fa- I'lie kan dat niet overnemen, want mensen die aan je lijf zitten, tér wil je mee praten", aldus Wil De Vries. grom treedt u vervroegd uit? wilde dat zelf graag. 57% 58 r vindt ik een mooie leeftijd om er- e op te houden. Altijd heb ik me ogen gesteld: je moet eruit ppen op een moment dat je nog bent en dat je denkt, zo is 't wel ïoeg geweest. Je moet lichamelijk geestelijk nog in staat zijn om de gen te doen waar je plezier in jt, maar eigenlijk nooit aan toege nen bent. Niet doorsjokken tot je itigste. Ik zie om me heen mensen i die leeftijd die zich door de tijd hun vijfenzestigste sléuren. Ik pht, dót wil ik niet. Ik wil niet dat zeggen: hoelang moet ze nog?" veel veranderd in het werk? n ik in 1974 kwam had je een in huis met 15 medewerkers. Het van de gemeente. Dat gaf ook delen, want de hele administratie ird door de sociale dienst gedaan als ik een nieuwe stofzuiger nodig J moest ik de mensen die daarover gen zien te bereiken en dat lukte li niet altijd, dus het was een hele ■stand voor ik eindelijk toestem- jjng had een nieuw apparaat te ko- Maar het was klein, intiem en tond dicht bij de mensen. Dat is ie loop der jaren door alle ontwik- ngen verflauwd. Het verpleeghuis am erbij en dat eiste veel aan- :ht op. De mensen in Huize Irene ren er zó aan gewend dat ik er al- was, die hadden het er wel moei- mee. is wel goed dat het één en ander leranderd, want je kunt als direc- r niet alles. Maar je wordt tegen- ordig steeds meer in de rol van nager gedrongen. Ik ben verpleeg- idige, geen econoom". an deze ontwikkelingen ten koste het contact met de mensen? Als je goed op de hoogte wil ven moet je zóveel lezen en zóveel gaderingen bezoeken, de fusie tussen Irene en de Gol- is vond ik dat ik de kar lang ge- :g had getrokken. Ik heb m'n nek ik uitgestoken met het bestuur sa ri, maar het wordt allemaal zó nplex nu. Ik heb drie jaar geleden Dverleg met het bestuur gekozen jr de functie directeur bewoners- ■g en naast mij is benoemd een di- teur beheer en organisatie Dat rd Johan Donatz. laatste drie jaar ben ik uitsluitend :ig geweest met bewonerszorg. Ik 'g geen opvolger. We hebben na de lie de functies binnen de organisa- bekeken, ook met het oog op de ruinigingen en in goed overleg is rozen voor één direc teur. De di- iteur beheer en organisatie krijgt algehele leiding, maar er is ook 9 een hoofd verpleeghuis en een ofd verzorging en huisvesting. Voor laatste functie is onlangs Krista Dijkerman uit Oosterend aangesteld. Daar ben ik erg blij mee, want zij heeft veel belangstelling voor de be woners. Mijn grote angst was: blijft er nog wel een beetje persoonlijke aandacht voor de bewoners". Hoe vindt u alle bezuinigingsmaatre gelen in de verzorgende sector? „Bezuiniging in de gezondheidszorg kan op een aantal terreinen best, ik ben bang dat het nu een beetje aan het doorslaan is. Het gaat nu ten koste van de zorg. Dat is een nega tieve ontwikkeling die er ook voor zorgt dat jonge mensen niet zo gauw meer een beroep in die richting kie zen. De mensen moeten zó op hun tenen lopen en het werkt zo onbevre digend als je alleen maar lichamelijke zorg aan iemand kunt geven, de fun damentele zaken als wassen, kleden en voeden. Het broodnodige sociale contact, waar met name oudere mensen grote behoefte aan hebben, daar is geen tijd meer voor. Dat is op Texel ook al het geval. Dat moet de familie dan maar opvangen, wordt wel gezegd. Maar mensen die aan je lijf zitten, déér wil je mee praten. En dan moet je zeggen: opschieten ik heb nou geen tijd....En een keertje te rugkomen voor een praatje is er ab soluut niet bij. Mensen willen dingen aan je kwijt. En dan kunnen ze nog zo'n goede relatie hebben met hun familie, maar er zijn soms zaken die je liever met een ander bespreekt, iemand die je ook goed kent en in dat huis werkt. Dat vind ik een zor gelijke ontwikkeling". Is eenzaamheid een groot probleem bij ouderen'1 „Door het tijdgebrek van de ver zorgsters zie je nu al mensen verpie teren in tehuizen. Eenzaamheid komt veel voor. Wij kunnen dat ook niet al tijd oplossen, maar al wordt het maar gesignaleerd en doorgegeven, zodat er iemand is die ervan weet en er aandacht aan besteed. Ik heb mezelf ook wel eens eenzaam gevoeld. Je staat vaak alleen als di recteur. Je doet het naar eer en ge weten, naar beste kunnen, maar toch zijn er wel momenten geweest dat je het gevoel hebt helemaal alleen te staan. Vooral bij moeilijke beslissin gen of als je je afvraagt of je iets wel goed hebt gedaan. Maar ook een di recteur is een mens". Hoe bent u in dit vak terecht gekomen? „Voordat ik trouwde werkte ik als verpleegkundige. In 1962 werd mijn dochter geboren en ik ben pas weer gaan werken toen ze naar de kleuter school ging. Ik móest gewoon, want ik had het gevoel dat ik er sociaal niet meer bijhoorde en dat ik zat te verpieteren. Mijn werk is altijd heel belangrijk voor me geweest. Gelukkig kon ik op zaterdag, als mijn man vrij had, dagdiensten draaien op de Amstelhof, een groot verpleeghuis met 225 mensen in Amsterdam, waar we woonden. Dat werd algauw uitgebreid met een avonddienst op woensdag en later werd ik zelfs ge vraagd als avondhoofd voor twee drie keer in de week. Op het terrein van de Amstelhof, dat van de Hervormde Diakonie was, stond ook nog een hofje, Korvershof heette het. Dertig bejaarde dames woonden er. Het huismeestersecht paar dat er woonde werd gepensio neerd en ze vroegen mij of ik er wilde komen. En als het niet was op geheven als bejaardenwoning, had ik er waarschijnlijk nu nog gezeten!" Wat was uw functie in dat hofje? „Sociaal-medisch medewerkster was ik. Het sociale contact stond voorop. Maar ik deed er vanalles: wasbeur ten, badbeurten, haarwassen, giro's invullen, huur ophalen en AOW uitke ren! Niet alle bewoners hadden toen nog een bank- of girorekening. Ik or- Hoe bent u op Texel terecht gekomen? „ik kwam er in de vakantie al vaak. Nooit aan gedacht dat ik er nog eens zou werken natuurlijk. Na de dood van mijn man had ik er wel eens be hoefte aan even lekker weg te zijn en dan ging ik naar Texel. De toenmalige directrice van Amstelhof, die mij ook zo goed heeft opgevangen in al m'n verdriet, was een echte „workaholic". Die heb ik af en toe zo'n beetje mee naar Texel gesleurd. Ze dreigde aan haar werk ten onder te gaan en ze is altijd een voorbeeld voor me geweest hoe het niet moet. In het najaar van 1973, net nadat ze ontslag had ge nomen als directrice kwam ze aan met een vakblad voor ziekenverple ging waarin een advertentie instond waarin een directeur voor een klein bejaardenhuis op Texel werd ge vraagd. Het was haar te klein, ze voelde zich prettiger in een grote or ganisatie. Maar ik was eigenlijk nog niet zo ver. Ik dacht er wel aan, maar ik durfde de stap nog niet te maken". te laat is. Als je als alleenstaande moeder je kind wil behoeden, zodat het niet naar de bliksem gaat, voor zover je dat dan in de hand kunt hebben, dan moet je zorgen dat ze zo min mogelijk met rare zaken in aanmerking komt. Ze vindt het nu heerlijk op Texel en wil niet meer weg. Ze is getrouwd met een Texe laar en ik heb nu een kleinzoon van negen maanden. Een kleinkind geeft zo'n nieuwe di mensie aan je leven, ik heb me het nooit kunnen voorstellen, maar ik ge niet er met volle teugen van". Hoe vinden de mensen in de Gollards en in het verpleeghuis het dat u weggaat? „Moeilijk. Ik heb twee middagen uit getrokken om persoonlijk afscheid te nemen van de bewoners. De contac ten die je hebt, het vertrouwen, de liefde, de warmte en het begrip van de bewoners dat ik altijd heb gehad, het valt niet mee om daar afstand van te doen. Bewoners zelf ervaren dat ook zo. Ik neem zeker met wee moed afscheid. Wat betreft de werk druk is het een opluchting dat ik niet meer hoef. Ik werk nu al ongeveer een week niet meer en ik denk al steeds: hè, geen vergaderingen, geen moeilijke gesprekken meer". Wat vindt u het leukste van uw werk? „De contacten met de mensen. Ik weet nog een keer dat een bewoner Wi'/ de Vries: ..Ik wil actief blijven in de ouderenzorg" ganiseerde gezellige middagen, avon den, kerstvieringen, noem maar op. We woonden er net een jaar toen mijn man plotseling overleed. M'n dochtertje was zeven jaar. Wat ik aan warmte en opvang heb gehad in die moeilijke periode van die bewoners, dat gun ik iedereen. Zoveel hulp, dat vergeet ik mijn leven niet meer. Ook de directie van Amstelhof was ge weldig. We zaten daar zó beschermd. Ik had werk aan huis. Dat was voor mijn dochter fijn, want ik was altijd in de buurt als ze thuis kwam uit school". U hebt uiteindelijk toch gereageerd op de advertentie? „In het voorjaar van 1974 sloeg ik Het Parool op en daar stond een her haalde oproep voor dezelfde functie. En toen dacht ik: nóu doe ik het. Ik sollici-eerde en binnen drie weken was c 'les in kannen en kruiken. Mijn ctchter vond het vreselijk, die had al haar vriendinnetjes in Amster dam. Maar ik zag de buurt van het Waterk oplein toen al aardig verpau peren e het was al heel bedreigend, ik dacht ik moet weg hier voor het tegen me zei dat hij de jurk die ik de dag ervoor aanhad maar niks vond. Als je zo'n relatie hebt met je bewo ners, dat ze dat zo tegen jouw als di recteur kunnen en durven zeggen, dat is hardstikke fijn. En de humor hè, leuke dingen doen met hele simpele middelen. Een miss Irene-verkiezing organiseerden we. Met ouwe kleren aan of oude onder broeken of in closetpapier gewikkeld flaneerde het personeel door de zaal, we schonken een lekkere kop koffie met een plak cake, mens we hédden en lol met z'n allen. Dat missen de mensen op het ogenblik, want daar is geen tijd meer voor. Van zulke klei nigheden kikkert iedereen op, lekker even lachen". Hebt u wensen voor Samen VGollards? „Ik hoop dat het verpleeghuis zo snel mogelijk wordt uitgebreid, opdat de bewoners meer privacy krijgen. Dat ze zich terug kunnen trekken op een eigen plek, in een eigen kamer. Daar is in de nieuwbouwplannen al reke ning mee gehouden, er komen meer eenpersoonskamers. In het Texelse verpleeghuis zitten ook jonge men sen, die normaliter naar instellingen gaan waar leef tijdgenoten zitten. Hier worden ze noodgedwongen tus sen ouderen geplaatst, die niet altijd zijn gediend van de muziek of televi sieprogramma's waar die jongeren van houden. En ik weet nog goed, een jaar nadat het verpleeghuis was geopend liep ik daar door een gang en ik zie een mevrouw in een rolstoel in een hoekje een boek zitten lezen. Ik heb haar gevraagd waarom ze op de gang zat. Het was haar te druk in de huiskamer en dan kon ze zich niet op het boek concentreren". Wat denkt u van de uitbreiding van de thuiszorg? „Ik denk dat in de toekomst ver pleeghuis en bejaardentehuis gewoon in elkaar overgaan. Mensen die zich nog thuis kunnen redden blijven te genwoordig ook zo lang mogelijk thuis, en terecht. Minister Brinkman zei dinsdag wel dat meer aandacht moest worden besteed aan thuiszorg, maar daar moet hij dan ook wel de mogelijkheden voor geven. Daar schort het aan. Ik denk dat alle werknemers in de ouderenzorg, dus in verpleeghuis, bejaardenoorden, wijkverpleging, gezins- en bejaarden verzorging, gecoördineerd bejaarden- werk, noem maar op, samen met de gemeente moeten kijken hoe ze tot een stuk samenwerking kunnen ko men om de ouderen thuis zo goed mogelijk te blijven verzorgen en daar door de opname in een verpleeghuis of bejaardenoord zo lang mogelijk uit te stellen. Of vanuit het verpleeghuis of het bejaardenoord zien te komen tot een vorm van samenwerking in het belang van die ouderen. Wij hebben daar ons nek voor uit gestoken, maar we vinden bij de an dere organisaties weinig gehoor. ledereen is bang dat hij een stukje van zijn eigen macht, zijn eigen ter rein in moet leveren. Dat is het knel punt. Laten we nou gewoon eens starten. Er is geen flexibiliteit". Wat heeft u voor uzelf voor toe komstplannen? „Eerst een poosje niks doen en lek ker aan mezelf denken. De zomer komt eraan Lekker in de tuin zitten of fietsen. Maar ik ben ook van ver schillende kanten benaderd voor commissies. Dat vind ik fijn, want ik wil actief blijven in de ouderenzorg. Ik vind dat er nog veel te weinig ge beurt op Texel. Ik vind ook dat er be ter moet worden samengewerkt met de gemeente op gebied van ouderen zorg. Er moet meer belangstelling ko men voor ouderen. Er is onlangs een inventarisatienota ouderenzorg ge maakt door de gemeente. Prima, maar je moet bijelkaar gaan zitten. En dan denk ik aan een soort senio renraad, die de gemeente af en toe eens op de vingers tikt zo van: kijk eens, we zijn een grote groep oude ren, we zijn voor jullie politiek heel belangrijk als er verkiezingen komen en met ons moet rekening worden gehouden. Voor zoiets wil ik me graag inzetten". [college vindt geluidsinstallaties ide bewaakte strandgedeelten niet 19 en wil het geld liever gebrui- voor bijvoorbeeld een invaliden- afvalverwijdering en bewaking, 'trandexploitanten vinden een in- 'tie wèl erg belangrijk. De leden de raadscommissie voor finan- 'I. economisch en technisch be waren het echter erdagavond vrijwel allemaal met eens. |er behoefte is aan geluidsinstalla- Izagen alle commissieleden in. ®r het leek het college tóch ver boord ze achterwege te laten, pt de communicatie tussen de meesters onderling tegenwoordig Ta is geregeld met mobilofoons. pPparatuur wordt verder gebruikt J et omroepen van zoekgeraakte |eren en andere mededelingen. „Ik lVroeger ook badmeester geweest fet is uit ervaring gebleken dat rperaakte kinderen altijd voor de P af lopen, dus die vind je wel J -gekscheerde Peter Bakker "ij zei om financiële redenen van geluidsapparatuur af te zien, ten zij er een goedkoper alternatief is. Met een alternatief kwamen stran dexploitanten Nico en Erik de Graaf. Zij hadden prijsopgave gevraagd bij een Texels bedrijf. Een mast met vier luidsprekers, die bij normale weers omstandigheden genoeg geluid zoli produceren om op het bewaakte strandgedeelte verstaanbaar te zijn, komt op ^2807,-. Bij afname van meer installaties zou de prijs nog da len. Dit bedrag is beduidend lager dan dat van de installatie die de ge meente op het oog had. De commissieleden waren het erover eens dat andere belangrijke strandex- ploitatiezaken voorgaan, maar dat goedkopere alternatieven een her overweging in de toekomst recht vaardigen. Een bromfietser uit Den Burg werd dinsdag door de politie aangehouden toen hij zonder helm door het cen trum van zijn woonplaats reed. Bij technisch onderzoek bleek bovendien dat de brommer was opgevoerd. De jongeman kreeg een proces verbaal. Om medewerkers van de lokale om roep enig inzicht te geven in het af nemen van interviews en het voeren van gesprekken, wordt vrijdag een cursus journalistiek gegeven. Omdat het goed brengen van lokaal nieuws de basis is van de omroep, wordt het belang van de cursus nogmaals onderstreept. In het bestuur is zelfs onlangs besloten dat alleen degenen die deze cursus hebben gevolgd, straks achter de microfoon gesprek ken mogen voeren. De cursus wordt voorlopig een keer gegeven en wel vrijdagavond en za terdagochtend in de aula van de Rijksscholengemeenschap. Vrijdag avond wordt instructie gegeven en zaterdag wordt het geleerde in prak tijk gebracht. Deelnemers die in het bezit zijn van een cassette- of ban drecorder waarmee gewerkt kan wor den, wordt verzorgd deze mee te nemen. De cursus begint vrijdag om 20.00 uur en zaterdag om 10.00 uur. Ondanks eerdere berichten wordt de herhaling van de cursus interview techniek niet op een avond gegeven. De tijdsduur daarvan wordt te kort geacht om de stof goed te kunnen behandelen. Degenen die op de ge geven cursus afwezig waren, kunnen de schade op zondag 9 april inhalen. Deze cursus wordt gegeven door Ma riana Höhner in de aula van de RSG. De cursus duurt van 10.00 tot 17.00 uur, met een pauze van 12.30 tot 13.30 uur. De kantine van sportvereniging Oosterend kreeg in de nacht van dinsdag op woensdag bezoek van in brekers, die door met grof geweld een deur te forceren waren binnenge komen. Vermist wordt f60,- aan klein geld en een hoeveelheid snoepgoed. De politie heeft de zaak nog in on derzoek. In de Bernhardlaan werd maandag rond 06.00 uur een buitenspiegel van een auto vernield, waarbij de wagen een flinke deuk opliep. Eigenaar is een 30-jarige inwoner van Loenen aan de Vecht. In het weekend werden vlaggen bij een hotel in De Koog van de masten gesneden en meegenomen. Op de afgelopen competie-avond van klaverjasclub Den Burg zijn Jan en Corry Spaans als eerste geëindigd met de zeer hoge score van 7858 punten. Hun concurrenten in de strijd om de bovenste plaats in het klasse ment, Bertus en Gerda Ofrein, wisten niet tot een hoge score te komen. Zodoende staan ze met nog vier speelavonden te gaan nu stevig aan de leiding. Met ook een prima score van 7459 punten werden Carolien Moonen en Harm de Vries tweede. Zij wisten hun positie in het klasse ment met twee plaatsen te verbete ren en staan nu op de dertiende plaats. Gezien de kleine verschillen met de koppels boven hen zijn er ze ker nog mogelijkheden om verder te stijgen. Freek en Gerda Veeger wer den met weer een goede score van 7159 punten derde. Zij stegen hier mee naar de top van het klassement en staan nu op de vierde plaats, ter wijl zij vijf weken geleden nog op de zestiende plaats stonden. Bert Witte en Gerrie Grootjen werden met 6963 punten vierde. Na de overwinning op de vorige speelavond een prima voortzetting. Ook Frans Bos en Mar- tien Bakelaar hadden wederom een goed resultaat door met 6753 pun ten als vijfde te eindigen. Totaalstand na 100 partijen: 1. Echtpaar J. Spaans 161455, 2. Echtpaar B. Ofrein 159388, 3. G. v/d Slikke -J Witte 158090; 4 Echtpaar F. Veeger 157047; 5. F. Hopman-R. de Ruwe 157007; 6. J. Kloosterman-A van Heerwaarden 156586; 7. C Zijm-N. v/d Veen 156506; 8. W. Derksen-P. van Heerwaarden 156454; 9. G. Festen-G. Smit 156425; 10, Echtpaar J. van Heerwaar den 155945. 4e periode na 13 partijen: 1 Echtpaar F Veeger 22057, 2. H. van Loo- M van Heerwaarden 21797; 3. F. Bos-M. Ba kelaar 21489. 4. H Bakker-C Vinke 21354, 5. B. Witte-G. Grootjen 21278. De Texelse afdeling van „De Zonne bloem" spaart al enige tijd postze gels, maar nu zijn ook ansichtkaarten met postzegels erop nog bruikbaar. Men hoeft dan niet meer de zegel er af te scheuren. Wie kaarten voor „De Zonnebloem" heeft, kan deze laten ophalen. Een berichtje via telefoon nummer 13259 is genoeg. Ook kan men de zegels zelf brengen op het adres Bernhardlaan 36.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 13