uees 'n *nt Riff Protest van verpleging was schot in de roos Nieuw seizoen voor wielrijders Paastoernooi LBO Geslaagd Informatie-avond vrijwilligerswerk Bromfietser gewond bij aanrijding Verleende bouwvergunningen k Brinkman s Dammer Timmer in opmars IIJ DAG 31 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Na enkele trainingsritten werd dins dag een begin gemaakt met de com petitiewedstrijden van de wielervereniging. Bij de jeugd was er een kleine opkomst, slechts drie ren ners verschenen aan de start. Deze drie bleven de hele wedstrijd bij el kaar, ook Tijmen de Wijn die voor het eerst meedeed. De sprint werd gewonnen door Jan Werner Prins. De B-poule startte met vijf renners. Deze renners bleven bij elkaar totdat Jordi Vinke een beslissende demarra- wapende verpleegkundigen en patiën ten. De ingang was geblokkeerd met een brancard waarop het „lijk" van een verpleegster. „Zij heeft zich dood gewerkt", luidde het motto. Brinkman kreeg hier een taart in de vorm van een hart en een handtekeningenlijst aangeboden. Het personeel van Sint Jan nam ver volgens de actie over, hetgeen 's avonds een hoogtepunt vond tijdens de openbare spreekbeurt. Verpleeg kundige Beatrice Hoogenbosch deed namens haar collega's uit de doeken onder welke omstandigheden bejaar denverzorgsters moeten werken. „Het zit ons in het bloed om zelf voor de bejaarden te zorgen. Veel zware ge vallen blijven daarom zo lang mogelijk hier in het bejaardenhuis in plaats van te worden overgeplaatst naar een verpleeg- of ziekenhuis. Wij bejaar denverzorgsters verrichten zodoende allerlei medische handelingen waar voor wij eigenlijk niet zijn opgeleid. De beloning is daar echter niet naar. Bejaardenvezorgsters moeten daarom beter worden gewaardeerd, anders lopen ze weg." Donderdag werd op het LBO het tra ditionele Paastoernooi gehouden, 's Morgens had de bovenbouw toernooi en de onderbouw les. 's Middags was dit andersom. Er kon worden ge kozen uit volleybal, mini-handbal en badminton (dubbelspel). De meeste belangstelling had badminton, daarna handbal en als laatste volleybal. Bad minton vond plaats in sporthal Ons Genoegen, volleybal en handbal in de De Koninghal. Uitslagen badminton Klas 1 1e prijs Guido Schuyl. Marco Witte. 2< prijs Cees Daalder; Peter Broekman. Klas 2; 1e prijs Sander Bodegraven; Arjen Saai. 2e prijs Niels Wonder; Rene Eelman Klas 3/4 meisjes: 1e prijs Elles Beyert; Petra Zwart; Sonja Versluis, Monique v/d Hoek; Lydia Lap; Yolanda de Kleyn; Maja Martens; Bianca Drij ver, Janneke v/d Vis, Gemma Grootte. Jon gens klas 3/4: 1e prijs Ricardo de Brok; Jelle Visser; Edwin Daalder, Guido Scherpenhuy- zen; Hessel Rienks; Rob Slik, Edgar Klippel; Dirk Breedveld; Jan Eelman; A. de Vries. Volleybal Klas 1/2; 1e prijs ploeg van Martijn Smit, 2e prijs ploeg van Monique v/d Broek. Klas 3/4 Ie prijs ploeg van Sven Groot; 2e prijs ploeg van Maurits Witte. Handbal Klas 1: 2e prijs ploeg van Eric Wuis; 1e prijs ploeg van Martin Rotteveel. Klas 2: 1e prijs ploeg van Arjen v/d Slikke, 2e prijs ploeg van Henk Zoetelief Klas 3/4 gemengd 1e prijs ploeg van Brigitte van Sweeden; 2e prijs ploeg van Lieneke Roeper. Klas 3/4 jongens 1e prijs ploeg van Rob Bruyn; 2e prijs ploeg van Martijn Dros. Ruth de Ruwe, Corrie Witte en Klaas van der Veen slaagden in Bielefeld (Duitsland) voor de cursus naaimachine-reparateur. Woensdag houdt de sectie Jeugd- en Jongerenwerk een informatie avond over „Vrijwilligerswerk en ver zekeringen" in dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg. Tijdens deze bijeenkomst zal een aan tal verzekerings-adviseurs van de Ra bobank het nodige vertellen over onder andere de aansprakelijkheid van bestuursleden en vrijwilligers en over de eigendommen van verenigin gen of stichtingen.De avond is in eer ste instantie bedoeld voor organisaties die met vrijwilligers wer ken en voor de vrijwilligers zelf. Maar natuurlijk zijn ook andere belangstel lenden welkom. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. Men sen die specifieke vragen hebben, kunnen deze van tevoren voorleggen aan de organisatie via telefoonnum mer 14300. Het werkbezoek van minister Brink man werd door de Texelse verpleeg kundigen aangegrepen om in te haken op de landelijke demonstraties voor een betere beloning. Het Texel se protest verliep op spontane en enigszins ludieke wijze en trok ruim schoots de aandacht van de be windsman. Brinkman zei in een reactie dat het kabinet vooral streeft naar maatregelen om de werkdruk voor het verplegend personeel te verminderen („meer handen aan één bed"). Brinkman werd de hele dag door ac tievoerende verpleegsters en bejaar denverzorgsters begeleid. Dat begon 's morgens al in Schagen en werd la ter in Den Helder voortgezet. De mi nister werd naar de boot geëscorteerd door personeel van het Gemini-ziekenhuis en verzorgingshuis De Coogh. Daar werd het denkbeeldi ge estafettestokje overgedragen aan de Texelse collega's. Op de veerboot serveerde een delegatie verpleegkun digen de minister een 5%-gebakje en gingen met hem de discussie aan. Brinkman stond hen zeer bereidwillig te woord. Vanaf 't Horntje ging de minister met ambulancebegeleiding naar de Groe- neplaats. Onderweg waren langs de Pontweg spandoeken met niets aan duidelijkheid te wensen latende leu zen te zien. Bij het raadhuis werd Brinkman opgewacht door een luid keels zingende groep verplegingsper- soneel. Ook hier nam Brinkman alle tijd. Zijn aankomst bij het Maritiem en Juttersmuseum werd eveneens met spandoeken opgesierd. Het klapstuk werd bewaard voor het Ver pleeghuis Texel. Aan weerszijden van de oprit stonden met spandoeken ge- Minister Brinkman had open oog en oor voor de acties van het Texelse verpleegkundig personeel. ge plaatste en bij de finish bijna één minuut voorsprong opbouwde. In de A-poule die met negen renners van start ging werd hard gereden en ge regeld gedemarreerd. Maar telkens werd alles weer bijeengehaald. In de laatste ronde kwam Bas Vaars met een lichte voorsprong op de finish af, gevolgd door gastrenner Holger Snie- der. Richard Koopman won de sprint van de achtervolgers. Uitslag B-jeugd: 1. Jan Werner Prins; 2. Thijs de Boer; 3. Tijmen de Wijn Senioren A-poule: 1. Bas Vaars; 2. Holger Snieder; 3 Richard Koopman; 4. Paul van Arnhem; 5. Theo Boom; 6. Dirk Vinke; 7. Hans van Osch; 8. Evert Koopman Senioren B-poule: 1. Jordi Vinke; 2. Jos Huisman; 3 Wil Braam; 4 Jan Buis. De volgende wedstrijd is vrijdag 31 maart. Aanvang jeugd 18.15 uur, se nioren 19.00 uur. Bij een aanrijding zondagavond op de kruising Pontweg/Akenbuurt is een 28-jarige bromfietser uit Den Burg gewond geraakt. De bromfietser reed over het fietspad langs de Pontweg naar Den Burg. Hij negeerde het stoplicht en reed daar door tegen de Ford van een 20-jarige Duitser, die de kruising overstak na dat zijn verkeerslicht op groen sprong. Zowel de auto als de brom fiets raakten zwaar beschadigd. De Texelaar had een gat in het hoofd, pijn in z'n schouder en glaswonden. Per ambulance werd hij naar een huisarts vervoerd. Toen hij weer aan spreekbaar was, gaf hij een andere lezing van wat er gebeurde: hij werd afgesneden door een rechtsafslaande auto. Getuigenverklaringen spreken dit tegen. AEGON-recreatiebedrijven, postbus 504, Den Haag, voor het gedeeltelijk vergroten van een hoofdgebouw, Krimweg 102, De Cocksdorp. Stich ting Texels Museum, Barentzstraat 21, Oudeschild.voor het plaatsen van een kantoor-/kassagebouw, Ba rentzstraat 21, Oudeschild. J.W. Rijk, Gerritslanderdijkje 8, Den Burg, voor het plaatsen van een woonhuis, Vroonlant 15, Den Burg. S.B.A. Hin, Spangerweg 36, De Waal, voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis, Weststraat 10, Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling ROV, ka mer 205. Buureton werd Brinkman overgehaald tot i te bevorderen: opvijzelen van [zogeheten „eerste lijns-zorg". (Het Icenhuis behoort tot de tweede lijn, Eartsen en andere beroepskrach- Ptot de eerste lijn.) Dat moet in re- Laai verband worden geregeld, klaars kunnen dan van de facilitei- k en professionele krachten van de j gebruikmaken en hoeven dan Ider snel naar het Gemini- lenhuis. De minister liet blijken be- te zijn het initiatief te nemen tot gesprek tussen gemeente, hoge- fcverheid en ziektekostenverzeke- [s om uitbreiding van de wijkzorg (Texel te bevorderen. I vestiging van een huisartsenprak- 1 in De Koog, zoals B en W willen, lnede afhankelijk van de wijzigin- Ji in het vestigingsbeleid. Aan de iede Kamer zal worden voor- iteld dit beleid per 1 januari 1990 laten vervallen. Vrije vestiging zou p mogelijk zijn, maar dat is sterk Jankelijk van de opstelling van de Iticuliere verzekeraars en zieken- ldsen. Opsteker [i opsteker vormde Brinkman's toe- j dat een achterstallige rijksbij- ige van in totaal f60.500,- spoedig Inog aan de gemeente Texel wordt «gemaakt. De subsidie was al in BI door de toenmalige staatssecre- 5 van WVC beloofd in verband Jt de vervanging van het diensten- |trum „De Hollebol", de voorloper l„De Buureton". De gemeente Eft hierover uitgebreid correspon- itie gevoerd met rijk en provincie, r tot dinsdag zonder resultaat, lor de kwestie op de agenda van werkbezoek te zetten, werd be- |kt dat de minister met een ant- lord op de proppen moest komen, t positief resultaat dus. Kinderopvang In beetje tot verbazing van minister Jnkman was ook de kinderopvang als besprekingspunt opgevoerd tij- Tns het onderhoud met B en W. En hij zich dinsdag over de speci- |ke Texelse situatie liet informeren, greep hij beter waarom. De minis- en het college bleken op één lijn Izitten, voor wat betreft de verde- van de f130 miljoen die door het voor kinderopvang beschikbaar worden gesteld. Brinkman wil Bh niet richten op het inwonertal een gemeente, zoals de raad er de gemeentefinanciën voorstelt, wil de uitkering van gelden la ten afhangen van het aantal kinderen in de leeftijd van 0 tot 10 of 12 jaar, of er al voorzieningen voor kinder- Bvang in een gemeente aanwezig zijn. Op de fiets lorts spraken de bewindsman en t college onder meer over de mo- Üike vestiging van een scheepsar- eologisch depót op Texel. Dat derwerp werd later op de middag gediept tijdens het bezoek aan het intiem en Juttersmuseum. Na eindiging van het onderhoud in het een spelletje koersbal. (Foto: Dirk Kuiter) raadhuis stapte het hele gezelschap (minister en gevolg, B en W, CDA- bestuur) op de fiets richting Oude schild. Kees Hin, voorzitter van het CDA Texel, had een interessante rou te over het Hogeberg-gebied uit gestippeld. Er werd halt gehouden bij de begraafplaats der Georgiërs en de wezenputten bij Brakestein. In het Oudeschilder museum stond vanzelfsprekend een rondleiding van Cor Ellen door „zijn" juttersafdeling op het programma. Daarna nam mu seumdirecteur Jan Kuiper het roer over. Belangrijkste punt van bespre king vormde zoals gezegd het scheepsarcheologisch depót. Wande lend door de expositieruimten voer den Kuiper en Brinkman een pittig gesprek. De bewindsman verkondigde dat de aandacht eerst uitgaat naar het op orde brengen van het centrale depót in Ketelhaven. Nadien zullen nog twee regionale depóts worden gerealiseerd, één in het zuiden des lands en één in het noorden. De kans is groot dat het noordelijke depót op Texel komt, zo kon uit de woorden van de minister worden opgemaakt. Brinkman hield nog een slag om de arm, omdat hij de zaken eerst op een rijtje wil zetten met Thijs Maarleveld, de coördinator onderwaterarcheologie van WVC. Maarleveld onderhoudt zeer nauwe banden met Texel en is tijdens de zomermaanden met zijn onderzoeksteam gehuisvest in de wierschuur op het terrein van het museum in Oudeschild. Korte duur Dat onderkomen zal echter nog van korte duur zijn in verband met de buitenmuseum-plannen van het Mari tiem en Juttersmuseum. Brinkman nam er een kijkje en liet zich voor de deur speciaal door fotograaf Dirk Kui ter vereeuwigen. Jan Kuiper voerde de aanstaande verhuizing van het WVC-team aan als extra argument voor spoedige realisa tie van een depót. Beide zaken kun nen wellicht worden gecombineerd, opperde hij. Kuiper benadrukte dat er heus geen superprofessioneel onderzoeks- en conserveringscentrum hoeft te verrijzen. Het is slechts be langrijk dèt er iets komt, zodat het wrakkenonderzoek kan doorgaan. Kuiper zei dat het belangrijk is dat het rijk als eerste over de brug komt, omdat dan de huidige patstelling kan worden doorbroken. Instanties als ge meente en provincie worden dan gestimuleerd ook een duit in het zak je te doen. Kuiper becijferde dat per partij niet meer dan f25 f35.000,- op tafel moet worden gelegd, 's Avonds liet Brinkman doorschemeren dat een dergelijk bedrag geen strui kelblok mag vormen. Concreet be loofde hij echter niets. Interview Terug in Den Burg werd, na het Ver pleeghuis, een bezoek gebracht aan de Buureton. Een ontspannen programma-onderdeel, want de minis ter kon zich uitleven in een wedstrijd je koersbal tegen burgemeester Schipper en wethouder Zegers. Een deel van de in totaal 160 Texelaars die wekelijks deelnemen aan het dan sen voor ouderen, verzorgde een de monstratie stijldansen. Brinkman sprak voorts met Buureton-voorzitster Miep Witte-Vollebregt en kreeg een pot Tesselse boerenjongens overhan digd door de jeugdige Myrthe Snij ders. In hetzelfde gebouw, in de kelder, werd een bezoek gebracht aan de nieuwe studio van Radio Texel. Pro grammamaakster Margreet Berndsen nam de kans waar en strikte Brink man voor een tien minuten durend interview. Dat werd even later tijdens een verzoekplatenprogramma uitge zonden. Vanavond (donderdag) wordt het interview herhaald in het lokale omroep-programma „Springtij", dat tussen 18.00 en 20.00 uur is te be luisteren. Lokale omroep-voorzitter Martin de Weijer leidde de minister rond. Op zijn uitdagende opmerking dat de lokale omroep „zélf de broek kan ophouden" als het rijk reclame inkomsten toestaat, antwoordde Brinkman: „Hierover praten we in de jaren negentig nog wel eens." Sint Jan Eindpunt vormde verzorgingshuis Sint Jan. Het gezelschap genoot daar eerst van een uitstekende maaltijd, bestaande uit soep en een koud buf fet. Daarna had de minister nog ruim de tijd door het huis te worden rond geleid en een telefoontje te plegen. Sint Jan-voorzitter Martin Zijm hield een korte toespraak, waarin hij de minister wees op de noodzaak tot uitbreiding met 32 48 bejaarden woningen nabij Sint Jan. De toene mende vergrijzing is daarvan de reden. In samenwerking met de Stichting Bejaardenzorg Texel zullen plannen in die richting worden ont wikkeld, waarbij rekening wordt ge houden met zaken als dagopvang. „Denk eens aan ons", hield Zijm de bewindsman voor. De openbare spreekbeurt die 's avonds in Sint Jan werd gehouden, leverde een behoorlijk gevulde zaal op. Brinkman zette uiteen dat zijn partij het CDA extra geld voor oude renzorg wil uittrekken, al zal dan moeten worden geaccepteerd dat dit ten koste gaat van bijvoorbeeld de koopkracht. De minister benadrukte daarbij nogmaals zijn keuze voor meer thuiszorg. De minister wordt welkom geheten door Buureton-voorzitster M. Witte-Vollebregt. gadegesla gen door Henk Snijders. (Foto: Dirk Kuiter) Afgelopen dinsdag wist Wim Tim mer een fraaie slagset uit te voeren tegen de hooggeplaatste Jos de Wolf. Sinds 24 januari heeft Timmer nog slechts één maal verloren. Deze opmars voerde hem van de zeven tiende naar de twaalfde plaats in het klassement. Door zijn nederlaag zak te De Wolf van plaats 3 naar plaats 5. De jeugdspelers Adriaan Bruin en Vic tor Voskuil hielden elkaar in een spannende partij keurig in evenwicht, remise. Gerrit Vlaming en Gerrit Blom speelden tegen elkaar, waarbij laatst genoemde lange tijd goede vooruit zichten op de winst leek te hebben, maar via een listige combinatie wist Vlaming de remise veilig te stellen. Opvallend is het goede spel van Hans de Beurs de laatste weken. Deze keer wist Jaap van Heerwaarden niets te gen hem te bereiken en moest in re mise berusten. Ate Sijtsma had een schijf meer, maar in een gecompli ceerde stelling en in tijdnood wist hij het niet af te maken tegen André Brouwer, deze haalde de winst met de hakken over de sloot. Rinus Vittali wist via een damcombinatie een schijf te winnen van Gerrit Dros. Laatstgenoemde vocht zo fel door dat hij de remise in handen had. Door een minder sterke zet trok Vit tali toch aan het langste eind. Klaas Burger dacht een combinatie uit te voeren tegen Lauw Boonman, maar dat pakte verkeerd uit, wat Burger een schijf koste, en later de partij Piet Bakelaar behaalde een regelmati ge overwinning op Frans Bos en wist mede daardoor de koppositie te con solideren. Uitslagen: V. Voskuil-A. Bruin 1-1; G. Blom-G. Vlaming 1-1; J van Heerwaarden-H de Beurs 1-1; A Sijtsma-A. Brouwer 0-2; M. Vittali-G. Dros 2-0; J de Wolf-W, Timmer 0-2; L. Boonman- K. Burger 2-0; F. Bos-P. Bakelaar 0-2. Stand aan kop: 1 P Bakelaar 21-37 88 2 R Vittali 24-41 85%. 3. W. Bakker 17-20 59%; 4. J. van Heerwaarden 20-23 58%; 5. J. de Wolf 21-24 57%; 6. H. de Beurs 25-27 54%; 7. G. Blom 4-4 50%; 8 T. Hin 13-13 50%; 9. C. Vinke 20-20 50%; 10. G Dros 26-25 48% S'n'n/sfB van ^at Maritiem en Juttersmuseum ontbreekt nu ook de handtekening van van welzijn, volksgezondheid en cultuur niet. (Foto. Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5