k S Serviceverbetering musea moet meer bezoek trekken t Musicalvereniging brengt in november Guys and Dolls Opvallend toneelstuk door jeugd Den Hoorn ■comare per 1 april zondag open ft fa.* b Mannen gezocht om mee te doen rukke tijden voor paashazen.... k >1. 1*2 v m Schrijven voor gevangenen Vaartocht Zonnebloem Enorme belangstelling voor milieuweekend Jaarvergadering Gans gebeten? Texels nachtje bij Veronica-radio IJDAG 31 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 1> paashazen hadden het druk zon- op Texel- Het strélende weer lelde hen ten veel Texelse horeca- dernemersI in de kaart. De Koog leidde een heuse „Paas u/s" een enorme stoet kinderen 0 een geheime eier-zoekplaats. De itie paashaas voelde zich prima jUis in De Koog, want de kinderen aren van tevoren allemaal gesch inkt en voorzien van haze-oren. De ader van het gouden superei. Mar en van der Slikke, kreeg niet alleen ■alis toegang tot het zwemparadijs, ,r ook een fiets, uitgeloofd door fen plaatselijke bistro De Cocksdorp, waar het eierenzoe- i weer werd georganiseerd door Ondernemersvereniging van De ocksdorp en Pierland, in samenwer- ng met Piet Zijm, trok het eieren- ieken ook veel mensen. In een ■ote duinpan ten noorden van pavil- en paal 28 hupten twee paashaas- s en daar moesten vijf verschillende euren eieren worden gezocht. Wie kon tonen kreeg een verrassing- jf;l 1 V J -V i* I v.vV De paaswuis vermaakte zich best tussen de kinderen in De Koog. In De Cocksdorp speurden vele grote en kleine eierzoekera de duinen af. De Texelse groep van Amnesty Inter national houdt dinsdag weer eens schrijfavond voor gevangenen in Ethi opië en China. In Ethiopië zitten de drie broers Warren-Seged, Michael en Bede-Mariam Mekonnen al veertien jaar zonder vorm van proces vast. Amnesty beschouwt de broers als gewetensgevangenen, omdat de eni ge aanklacht tegen hen is dat zij fa miliebetrekkingen hadden met de vorige regering. De Chinese gevangene waarvoor wordt geschreven is Song Yuda, De ze 34-jarige evangelist zit een gevan genisstraf van acht jaar uit wegens het uitoefenen van niet-officiële godsdienst-oefeningen. Tussen 1982 Dinsdag gaat de Texelse afdeling van de Zonnebloem weer een vaartocht maken met zieken, gehandicapten en ouderen. De boot vertrekt om 09.00 uur uit de haven van Oudeschild, om vervolgens via het Marsdiep en het Noordhollands Kanaal naar Schagen te varen. Omstreeks 17.00 uur wordt het gezelschap terugverwacht op de haven, waar de boerenkapel de va rensgezellen zal verwelkomen. Men sen die zelf geen vervoer hebben worden tussen 8.00 en 8.30 uur op gehaald en rond 17.00 en 17.30 uur weer thuisgebracht. Mensen die wel vervoer hebben moeten uiterlijk om 8.45 uur aan boord zijn. Mensen die de vaartocht willen uitzwaaien of verwelkomen, zijn uiteraard van harte welkom op de haven. en 1984 werden Christenen die onaf hankelijke godsdienst-oefeningen hiel den door heel China gearresteerd. Meer informatie over deze gevange nen staat vermeld in „Wordt ver volgd", het maandblad van Amnesty International. Op de schrijfavond kan men van 20.00 tot 22.00 uur terecht in de bibliotheek in de Drijverstraat en op het adres Trompstraat 15 in Oudeschild. Voorbeeldbrieven en luchtpostvellen zijn aanwezig. Bij het gebouw van Scouting Texel aan de Bernhardlaan klinkt vrijdag avond het startsein voor het negende „milieuweekend". De belangstelling is zo mogelijk nog groter dan in andere jaren. Er wordt gerekend op 170 deelnemers, maar daarnaast moesten nog eens honderd verkenners en gid sen van verenigingen uit heel Neder land worden afgewezen. De deelnemers houden traditioneel grote schoonmaak in De Slufter. Dat ge beurt zaterdagochtend In Texels meest bekende natuurgebied is ook weer de gebruikelijke „juttersmaal- tijd". De rode draad die door het pro gramma loopt is ditmaal „een reis door de ruimte". Burgemeester Schip per verricht om 20.15 uur vrijdag avond de opening. Over een week is er wederom een milieuweekend op Texel, dan worden de allerjongste padvinders hier verwacht. Zij zullen met z'n 170'en het strand bij paal 17 opruimen, naast uiteraard vele andere programma-onderdelen. comare en het Maritiem en Jut- ësmuseum zijn met ingang van de- week langer open voor het «bliek. Eerstgenoemd centrum is it 1 november zeven dagen per «ek geopend, dus ook op zondag, «t museum in Oudeschild is nu de- litief zes dagen per week te be- chtigen, het hele jaar door. Het «stuur van de Stichting Texels Mu- «um, waarbij beide musea zijn aan- ssloten, heeft tot deze verbetering >n de service besloten naar aanlei- ln9 van ervaringen tijdens proefperi- den en enquête-resultaten. Als svolg hiervan is het personeels- sstand met zeven personen uitge reid. si 18 september tot en met 18 de- ember is Ecomare als proef ook cndags open geweest, van 9.00 tot 700 uur, de gebruikelijke openstel- n9 Zestien procent van het totale «roek (33.707 mensen) aan Ecoma- ,e m die periode vond plaats op zon- '9 Daarmee kan de zondag als een ilatief drukke dag worden be bouwd. Er werden onder de 5547 troekers op zondag in die periode WO enquête-formulieren uitgedeeld, "ca 88 procent gaf de formulieren '9cvuld retour,, een hoge respons. e overgrote meerderheid van de ""dagsbezoekers was vakantiegan- e,s' 65 procent van hen verklaarde a' rij ook op een andere dag naar comare hadden kunnen komen, in- len Ecomare niet op zondag open 'as 9aweest; 56 procent zou dat ok werkelijk hebben gedaan. 5 ;e Texelse bezoekers lagen deze oudingen opvallend anders. Het n,al Texelaars op zondag bedroeg Procent van het totaal. Van hen 'klaarde 43 procent het centrum ook op een andere dag te kunnen bezoeken; slechts 14 procent zou dat ook hebben gedaan. De vraag is na tuurlijk of de Texelaars „naar het ant woord toe" hebben gewerkt, of dat dit een volledig juiste afspiegeling is. Het museumbestuur gaat uit van het laatste. Van belang was ook de verdeling van het bezoek. Er bleek geen verschil in belangstelling te bestaan tussen 's morgens en 's middags. Voorheen kwam tweederde deel der bezoekers 's middags. Sinds ook 's morgens de zeehonden worden gevoederd voor het publiek, is die verhouding gelijk getrokken. Voor het museumbestuur was het belangrijk om deze verhou ding te weten, omdat openstelling van een halve dag werd overwogen. Nog enkele andere enquêteresultaten: 69 procent wist dat Ecomare op zon dag open was, 86 procent verbleef 2 tot 7 dagen op het eiland, bijna de helft was pas de eerste of tweede dag op Texel, 71 procent bezocht Ecomare voor de eerste maal en 38 procent beantwoordde de vraag „Als Ecomare voortaan altijd op zondag open is, zou u dan vaker (kunnen) komen?", met ja. De enquête werd niet uitgereikt aan buitenlandse bezoekers. Wèl werd het aantal buitenlanders bijgehouden: over de hele periode 589, oftewel 8 procent van het totale bezoek op zondag. Kostenplaatje Op basis van deze resultaten werd bekeken welke gevolgen zondago penstelling op jaarbasis zou hebben. Het bleek dat de kosten de op brengsten met ongeveer f30.000,- zouden overschrijden. Een fors bedrag, vandaar dat werd gezocht naar tussenoplossingen. Ten eerste: zondag open, maar een ande re dag dicht. Dat komt echter neer op verschuiving van het probleem. Na onderzoek van het bezoek over een periode van drie jaar, bleek geen dag van de week als „rustig" te kwalificeren. Alternatief 2: een deel van de zondag open. Daarmee wordt op personeelskosten bespaard, maar niet voldoende. De derde mogelijk heid: een deel van het jaar zondago penstelling. De ervaring heeft geleerd dat 90 procent van de bezoekers tus sen april en oktober komt. Oftewel: 10 procent komt in de „stille" perio de. Per kaartje moet de Stichting Texels Museum dan f20,- ƒ35,- toeleggen. Zondagopenstelling in al leen de drukke periode blijft verlies gevend, maar de kosten zijn teruggebracht naar circa f7000,-. Het stichtingsbestuur vond dat aanvaard baar. Op zondag open zijn is een ser vice aan het publiek en mag daarom best wat kosten. In de drukke maan den is het aantal mensen dat van zondagopenstelling profiteert boven dien groot. Het geld dat anders in de zondagen van de stille periode zou worden gestoken, kan nu aan andere zaken worden besteed, zoals exposi ties. De vernieuwing heeft organisatori sche consequenties. De roosters voor het vaste personeel zijn ingrijpend gewijzigd en er zijn vier extra men sen in dienst genomen (voor de pe riode april-november). De openingstijden op zondag zijn niet anders dan op doordeweekse dagen: van 9.00 tot 17.00 uur (voe deren om 11.00 en 15.00 uur). Ook de tarieven zijn gelijk. De Griend- expositie blijft het hele jaar te be zichtigen en in de zomer zal er spe- Musicalvereniging Geen C te hoog heeft inmiddels een begin gemaakt met de repetities voor de jaarlijkse uitvoering. Het stuk waarvoor is ge kozen, is de Amerikaanse musical ,,Guys and Dolls" van Frank Loesser. De regie is in handen van Maarten van Arkel en het stuk zal in novem ber vier keer worden opgevoerd. De ze tijd van opvoeren mag dan ongebruikelijk zijn voor de musicalve reniging, maar is een gevolg van de toch wel korte voorbereidingstijd in voorgaande jaren. Gehoopt wordt met meer tijd een beter resultaat te behalen. Guys and Dolls is een klassieke Ame rikaanse musical die voor het eerst in 1950 werd gespeeld. De Broadway- versie van het stuk maakte al duide lijk dat het hier om een musical ging, die om grote bekendheid vroeg. In la ter jaren is het stuk dan ook door veel gezelschappen op het repertoire genomen. Het stuk speelt in een Amerikaans speelhol, waar gokkers, gangsters en zendelingen tesamenko- men. Uiteraard doen zich hierbij tallo ze komische ontwikkelingen voor. Guys and Dolls werd gemaakt door Frank Loesser, naar een libretto van J. Sweelig en Abe Burrows. De musi calvereniging maakt gebruik van de Nederlandse vertaling van de onlangs overleden dichter/zanger Jaap van der Merwe, die veel musicals heeft geschreven en vertaald. Omdat de vereniging vorig jaar op grootse wijze afscheid heeft geno men van regisseur Sicco Geerdes, werd een voor deze produktie een nieuwe regisseur gezocht en gevon den in de persoon van Maarten van Arkel, die zijn sporen op toneelgebied heeft verdiend bij diverse Texelse pro- dukties. De muzikale leiding, in eerste instantie in handen van Tonneke Tei legen wordt waargenomen door Ru- wald Diederich, een student van het Alkmaars conservatorium. De choreo grafie is in handen van Ina Platte. Mannen tekort Toch doet zich ook bij de musicalver eniging het probleem voor waar veel verenigingen mee hebben te kampen. Door ziekte, persoonlijke omstandig heden of onverwacht drukke werk zaamheden hebben, na het begin van de repetities diverse mannen moeten afzeggen voor de opvoering van Guys and Dolls. Vooral omdat dit stuk meer mannen- <an vrouwenrollen heeft, komt de vereniging hiermee in de problemen. Leden van het bestuur zijn de laatste tijd druk aan het zoe ken naar mannen die wellicht aan de ze produktie hun medewerking willen verlenen. Leden van toneelverenigin gen en koren zijn benaderd met de vraag of ze niet de gelederen van de musicalvereniging willen komen ver sterken, al is het maar in het koor. Maar voor de liefhebbers zijn ook misschien nog wel enkele (kleinere) rollen beschikbaar. De mannen die zich hiertoe geroepen voelen, hoeven zich niet eens als lid van de vereni ging aan te melden en kunnen tot de uitvoering vrij de repetities bijwonen. Informatie over de vereniging is te verkrijgen bij Magda Brommersma, telefoon 17819, of bij Ruud Nooy, te lefoon 15034. De uitvoeringen van de musicalvereniging staan gepland op 11, 17, 18 en 25 november in de schouwburgzaal van De Lindeboom. Vanaf begin november zullen de kaar ten in de voorverkoop verkrijgbaar zijn. In de dorpskrant van De Waal staat dat de jaarvergadering van de dorp scommissie wordt gehouden op don derdag 30 maart. Dit is niet juist. Het moet zijn: donderdag 27 april. ciale aandacht voor insecten zijn. Voorts zijn Ecomare-medewerkers bezig met de herinrichting van de zeeaquarium-zaal. Ook het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild heeft meer personeel moeten aantrekken. De vorig jaar ge houden proef (zes dagen per week open, het hele jaar) is goed bevallen en wordt dit jaar voortgezet. Ook dat kost geld, maar kan worden gerang schikt onder de noemer „service verbreding". Er zijn drie extra mensen nodig, waarvan er intussen twee zijn aangesteld. Daarbij bevindt zich een opvallende naam. Gelein Jansen, die voor twee dagen in de week als educatief me dewerker voor het hele museum in dienst treedt. Tot deze functie be hoort het rondleiden van bezoekers. Jansen is invaller voor Cor Ellen, als die afwezig is. De gids van het jut tersmuseum is thans vier dagen per week in dienst van de stichting en ook in de tijd dat Ellen er niet is, moet een museum-medewerker (Jan sen dus) beschikbaar zijn om een praatje te houden voor de bezoekers. Eind april wordt in het maritieme ge deelte een tentoonstelling van zee schilderijen van Arne Zuidhoek verwacht. In juni maakt deze exposi tie plaats voor een door de museum medewerkers zelf opgezette expositie „Slepen en bergen". Verder is het onderwater-archeologische aandeel uitgebreid en zijn alle ogen gericht op de opening van het buitengedeelte (mogelijk tijdens de zomer). De Oudheidkamer, het derde bij de stichting aangesloten museum, draait op dezelfde voet verder. Met Pasen was het pand aan de Binnenburg voor het eerst open. De vaste groep vrijwilligers, die de Oudheidkamer runt, is in tact gebleven. Museum directeur Jan Kuiper: „Hieruit blijkt dat het geen bevlieging was. Deze mensen doen het perfect. Bovendien zijn ze nu dermate goed ingewerkt en geïnformeerd, dat de Oudheidkamer qua kwaliteit niet heeft te klagen." Hetzelfde geldt voor het bijzondere kruidentuintje achter de Oudheidka mer, dat door twee vrijwilligers wordt bijgehouden. Jeugdtoneelclub „De Duveltjes" uit Den Hoorn speelde vrijdagavond voor een volle zaal in Klif 12. Op zeer verdienstelijke wijze werd het opvallende toneelstuk „Tussen tuig en vuilnis" opgevoerd. De jeugdige clubleden hebben enige tijd toneellessen gekregen van Oep Schilling en tijdens die cursus kreeg men het plan zelf een stuk op te voeren. Schilling toog aan het schrij ven en Karin van Arkel boog zich over begeleidende muziek. Daaruit ontstond „Tussen tuig en vuilnis". Het verhaal laat zich wat moeilijk omschrijven. Een groepje opgescho ten jongeren („tuig") vermaakt zich tussen vuilnis. Een mysterieus meisje voegt zich bij hen en declameert teksten over een vreemd volk waar begrafenissen als feesten worden ge vierd. De groep begrijpt het niet hele maal en de verwarring wordt nog groter als een mummie achtig voor werp wordt gevonden op de vuilnis belt. Het einde van het stuk is een soort dodenritueel. Grappig Het ongeveer een half uur durende stuk bevatte zowel grappige als ern stige elementen. Er werd goed geac teerd. In het tweede gedeelte van het stuk werd een beetje gehaast gespeeld, wat ten koste ging van de verstaanbaarheid. De muziek, ook uit gevoerd door de jeugd zélf, was functioneel en spannend. Opvallend goed waren de gitaarsoli van Dawida Schilling. Het decor was gemaakt door Judith Waterman, Hedi Zadeits en Laura Commandeur. Spelers wa ren Marco Flier, Shirley Hoogenraad, Dolsoon Mulder, Tanja Terpstra, Ma rieke Schneider, Miranda van Leersum en Patricia de Kleijn. De muziek werd gemaakt door Eveli ne Bakker, Iwen Bruin, Maya Minnes, Dawida Schilling en Karin van Arkel. Een inwoner van De Koog belde maandag de politie omdat zijn hond een gans had gebeten bij de Nikadel. Hij bood aan eventuele veeartskosten voor zijn rekening te nemen. Toen de sterke arm der wet poolshoogte nam bleek het dier niet te benaderen. Zo op het oog werden geen verwondin gen geconstateerd. In het Veronica-radioprogramma „Oh wat 'n nacht" wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag veel aandacht besteed aan Texel Het schijnt een nogal sensationele uitzending te wor den, waarover de programmaleiding tevoren nog weinig wil verklappen. Zeker is in elk geval dat twee Texelse presentatoren, Paul Krüger en Peter Bakker van Radio Texel, in Hilversum in actie komen. „Oh wat 'n nacht" begint om 24.00 uur en is te beluisteren via Radio 2. Tijdens de uitzendingen van vrijdagmiddag op Radio 3 zal de aandacht op het pro gramma worden gevestigd. Een scène uit ..Tussen tuig en vuilnis".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9