Cjrom ^wartr jexeh in het harL, Voorspoedige start ran juttersactie Ontwerp-streekplan ter discussie voor inwoners teel publiciteit: pers, radio en TV Toch effect PCB's op virusziekte zeehonden? Presentatie onderzoek in Ecomare Donderdag informatiebijeenkomst in Den Helder HHSSRl Autogordel-actie Deserteur? Auto-emblemen ïnsveiling Inbraak ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.372 DINSDAG 11 APRIL 1989 r advertenties, abonnementen, etc.: ipveld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, 'oon 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 ictie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20 12741. in werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman, Pater pplem 27. Oen Burg, telefoon 02220 - 15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34 60.398 bfcs/ag zes uur maandagmorgen bij de vuurtoren. Matige wind, i beetje regen, een redelijke temperatuur, laag water, scheme- Vol optimisme startten Wilko Bergmans, Maarten en Sil "on en Gerard Zoetelief aan een tocht, die woensdagmiddag et eindigen met een bezoek aan minister Neelie Smit-Kroes. i voorspoedige start, want alles liep volgens schema. licitair is de actie nu al een suc- gisteravond waren de Texelse irs te zien in het NOS-journaal. jer waren verschillende kranten egenwoordigd, zond de NCRV op 2 een deel van een interview jat Ben Koning tijdens eerste van de rit maakte, was er een trter van Radio Noordholland bij Hok, en maakt Vara televisie on- veg opnamen, evenals de NOS leronica's Nieuwslijn. sctie van het viertal is bedoeld de aandacht te vestigen op de ite toestand van de Texelse dui- De tocht met de markante huif- en de Fjordenpaarden Dorus en begon gisteren stipt op tijd. Dat ist ook wel, omdat was afgespro- dat de jutters tegen tien uur op /lok zouden zijn, om met twee lingsvaartuigen van de Joost was inderhaast een terrasje op het strand gezet met versterkende koffie, warme chocola en een versnapering voor de paarden. Het oponthoud was maar kort, want het gezelschap moest op tijd bij De Mok zijn. Het water kwam snel op, maar het strand was nog net breed genoeg om er geen last van te hebben. Om het voor de paarden zo licht mogelijk te maken werd steeds langs de waterlijn gereden, waar het zand èen goede harde ondergrond vormt. Radio Bert Koning maakte voor Radio Texel een interview met de initiatiefnemers, terwijl hij enige tijd meereed in de huifkar. Later werd Koning telefonisch door Gerard van der Berg van NCRV- radio het één en ander over de actie gevraagd en was een deel van Ko- nings interview te horen. Bergmans, meende krachten werd de huifkar op het landingsvaartuig geduwd. lein-kazerne naar de overkant te den gebracht. Daarnaast was het imend water en kon, door het ge tijdstip van vertr ek, de Sluf- eul nog zonder problemen wor- doorgewaad door de paardjes. eis langs het Texelse strand ver- vlot: om kwart over acht passer- nen paal 15 en om kwart voor en paal 12. Veel publieke belang ing was er niet. De huifkar werd ileid door een jeep van de Texel- iolitie en een wagen met pers. swaterstaat-medewerkers kwa- een paar maal met hun istauto kijken of alles goed ging. aviljoen Drie van familie Zoetelief Zoetelief en de broers Boon volgden het verslag via een kleine draagbare radio in de huifkar. Bij paviljoen paal 9 verliet men het strand en werd de tocht voortgezet door het natuurgebied bij De Geul. Zo werd een grote omweg over de Hors vermeden. Verse paarden Op De Mok stond een trailer klaar met twee „verse" Fjordenpaarden van Martin Kikkert en André Bakker. Twee landingsvaartuigen waren be schikbaar voor het vervoer van deze dieren en de huifkar met bijbehoren de bemanning. De paardjes werden met trailer en auto op het vaartuig gereden door Sjaak den Holder. Dat viel niet mee, want de trailer hield aan beide zijden maar luttele millime ters ruimte over. Den Holder bleek een prima chauffeur, want met aan wijzingen van de aanwezige mariniers werd het geheel zonder schade op de boot gemanoeuvreerd. Om tien voor tien arriveerde de huif kar op De Mok. De paardjes Ferdi en Dorus werden uitgespannen en voor zien van een warme deken. Zij kre gen rust tot drie uur, waarna ze per trailer met de „gewone" Tesoboot naar de overkant werden gebracht om het loopwerk weer over te nemen. Zwemvest Intussen werd de huifkar op de twee de landingsboot gezet en kreeg ieder een die mee ging een zwemvest om. Alleen de twee paarden in de trailer moesten het zonder doen, want in die maat waren geen reddingsvesten voorradig bij de mariniers. Burgemeester Schipper was naar De Mok gekomen om de actievoerders uit te zwaaien en een geschenk mee te geven voor de minister. Dit was (zeer toepasselijk! een fles Juttertje en een brief, waarin hij mevrouw Smit-Kroes nog eens herinnerde aan de penibele toestand van de Texelse duinen. Hij ging niet met het lan dingsvaartuig naar de overkant maar Lees verder pagina 2 y//' Burgemeester Schipper zwaait ..zijn onderdanen" uit bij De Mok. Evenals in de rest van Noordholland is gisteren op Texel de actie autogordel gestart. De komende tijd zal door de politie verscherpt worden gecontroleerd op het gebruik van de gordel. De Texelse politie hield donderdag op verzoek van de Koninklijke Mare chaussee een 19-jarige dienstplichti ge uit Den Burg aan die zich na het weekend niet meer bij zijn legeron derdeel meldde. De reden waarom hij op Texel was gebleven is niet bekend. De interesse voor auto-emblemen is de afgelopen week weer toegeno men. Vrijdag werd de Mercedes-ster van een auto aan de Beatrixlaan ge broken. Dezelfde dag werd het em bleem van een auto aan de Keesomlaan gestolen. Onderzoeker dr. Peter Reijnders, ver bonden aan de Texelse vestiging van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer (RIN), heeft in samenwerking met toxicoloog dr. Bram Brouwer van de Landbouwuniversiteit Wageningen via een wetenschappelijk onderzoek aangetoond dat de weerstand van zeehonden tegen virusinfecties aan zienlijk wordt aangetast door de aanwezigheid van PCB's (polychloor- bifenylen). Dit verband was al eerder verondersteld, maar kon nog niet wetenschappelijk worden aange toond. De conclusie betekent overi gens niet dat de PCB's ook de oorzaak van de virusinfectie zijn, die vorig jaar tot een ramp leidde voor de zeehondenstand in de Wadden zee. 'eilingcommissie van de Lionsc- ïexel is enthousiast over de ma- waarop de inbrengers van kavels iren op de nieuwe inbrengmo- heden. Dit jaar kunnen namelijk het eerst de in te brengen goe- van te voren worden inge ven. Dat deze mogelijkheid (preekt blijkt wel uit het feit dat inschrijfadressen reeds ruim kavels zijn ingebracht, de helft l0t maximum aantal te veilen Is. 'rganisatie vindt de kwaliteit van igemelde artikelen duidelijk be- voorgaande jaren en hoopt trend zich met de resteren- ibreng zal voortzetten. Onder de '^geschreven goederen bevin- lch boeken als Verkade-albums b3nt van Texsel, schilderijen van van der Velden, een verzameling edagenveloppen, een verzame- van 200 lepeltjes en twee „an- Solex-bromfietsen. Wie nog wil inschrijven kan, na telefo- overleg, terecht bij Paul Kikkert, °n 11707, bij Frans Boersen, te- n "3016 of bij Reisburo Texel, ion 12242. In de krant n 21 al via een grote advertentie in rant bekend worden gemaakt de goederen bij het veiling- kunnen worden gebracht. Het ontwerp-streekplan Kop van Noordholland en Texel, waarin in grote lijnen is vastgelegd hoe onze regio er de komende tien jaar gaat uitzien, is in concept klaar. Ter tafel ligt een nogal abstract beleidsplan, dat op tal van onderdelen vaag is en der halve vragen oproept. Donderdag van 18.30 tot 20.00 uur kun nen de inwoners van Texel hierover hun zegje doen tijdens een voorlichtings- en discussiebijeenkomst die wordt gehouden in theater „De Kampagne" in Den Helder. De Noordhollandse ge deputeerde voor ruimtelijke ordening, Margaretha de Boer, is aanwezig om vragen te beantwoorden. Het plan ligt bij de ge meente ter inzage. Het is ook mogelijk om schriftelijk op het concept-ontwerp te reageren. Exemplaren zullen tot 10 mei in het gemeentehuis (afdeling ruimtelijke ordening) en de openbare bibliotheek ter inzage liggen. Verder worden ook overheidsinstanties en een aantal maatschappelijke groeperingen om hun mening gevraagd. Dat gebeurt op 12 mei. Volgens de planning zul len Gedeputeerde Staten van Noord holland het ontwerp-streekplan in september vaststellen. Na opnieuw een inspraakronde, waarin bezwaar schriften kunnen worden ingediend en hoorzittingen worden gehouden, stelt de provincie in mei/juni 1990 het definitieve streekplan vast. Centraal in het nieuwe plan staan de woon- en werkomstandigheden. Hoofddoel is handhaven en zo moge lijk verbeteren van het huidige leefkli maat van onze regio, die gekenmerkt wordt door een relatief schoon en stil milieu. Belangrijk zijn voorts de plan nen om het teruglopen van het inwo nertal een halt toe te roepen. Mensen moeten aan de streek wor den gebonden door verbetering van de werkgelegenheid, het bouwen van voldoende woningen en realisatie van een goed voorzieningen-niveau. Wat betekenen deze mooie voorne mens voor Texel? Opvallend is de grote aandacht voor het landschap. De provincie pleit voor het opstellen van een gemeentelijk beleidsplan hieromtrent. Dat beleid moet zich richten op behoud en ont wikkeling van de karakteristieke ken merken van Texel. De gemeente werd enkele jaren geleden al door de pro vincie verzocht een dergelijk be leidsplan te ontwikkelen. Wethouder Daan Schilling besloot toen daarvan af te zien, omdat hij het bestem mingsplan buitengebied voldoende achtte. Uit het nu ter tafel liggende concept-streekplan valt niet af te lei den of de provincie hiermee een nieuwe poging doet Texel in de rich ting van een landschapspark te stu wen. Voorts overweegt de provincie Oost en De Waal als provinciaal dorpsge zicht aan te wijzen, vanwege de „cul tuurhistorische kwaliteiten" van deze dorpen. Omzetting grasland Een ander hekel punt is de mogelijk heid tot permanente omzetting van gras- in bollenland. Enerzijds wil de provincie „de agrarische mogelijkhe den optimaal benutten", maar stelt daarbij dat het behoud van grasland uit landschappelijk en ecologisch oogpunt belangrijk is. Landschappelijk omdat dorpsgezichten, tuinwallen, kolkjes en dergelijke het best tot uit drukking komen in combinatie met grasland. Ecologisch bijvoorbeeld in gebieden met duinrellen, kreken en soortenrijke sloot- en oevervegetaties bepaald door kwel. Deze plantegroei ontwikkelt zich het best in grasland gebied. Bij kortstondige omzettingen is herstel mogelijk, bij permanente omzettingen niet, aldus de provincie. Texel is in drie soorten graslandgron- den opgesplitst: omzettingsgebied (daar kan grasland zonder meer per manent in bollenland worden omge zet), consolidatiegebied (daar is omzetting absoluut niet toegestaan; voorbeelden zijn het Hogeberg- gebied, de natuurgebieden en de agrarische duin-enclaven) en uitwer- kingsgebied (daar willen GS even tueel wisselteelt toestaan). Deze laatste mogelijkheid is nieuw en kan worden beschouwd als een tege moetkoming van GS aan de gemeen te Texel, die zich op het standpunt stelt dat in het uitwerkmgsgebied (het hele oude land en de omgeving van De Krim) omzetting van gronden moet kunnen. GS willen middels het huidige voorstel een vinger in de pap houden. Meer in het algemeen is het provinciaal beleid er overigens op ge richt de bollenteelt te bevorderen, ge zien de goede vooruitzichten en de daarmee samenhangende werkgele genheid. Kamperen bij de boer Voor het kamperen bij de boer zijn drie mogelijkheden aangewezen. Zó ne I: kamperen niet toegestaan; zóne II: in bepaalde delen maximaal vijf kampeereenheden; zóne lil: in princi pe bij alle A-blokken maximaal vijf kampeerpiaatsen. Op Texel zijn uit sluitend de zones I en III van toepas sing, conform de regeling waarmee GS hebben ingestemd. Zoals bekend is bij 29 A-blokken in „landschappe lijk gevoelige gebiedsdelen" kampe ren bij de boer niet toegestaan. Binnenkort kunnen tegen dit voorne men bezwaarschriften worden inge diend, als het herziene ontwerp-bestemmingsplan in het ge meentehuis ter inzage wordt gelegd. De aankondiging hiervan verschijnt binnen 14 dagen in deze krant. Duinen De zinsnede „De provincie wil graag de Natuurbeschermingswet toegepast zien op de duinen en de daarmee sa menhangende gebieden" kan uiteen lopende consequenties hebben. Bij de gemeente is althans onbekend wat de provincie precies bedoelt. Momen teel is de Natuurbeschermingswet daarop niet van toepassing. Deze wet geldt bijvoorbeeld wel voor de Wad denzee. Enkele jaren geleden was de kwestie actueel in hoeverre klein schalige menselijke activiteiten zoals pierensteken daar nog mochten plaatsvinden. Prioriteitsgebieden zijn De Hors, het duinterrein rond de Mokbaai, de Haneplas en duinterrei nen bij De Cocksdorp. Wenselijk zijn aangepast beheer van graslanden aan Lees verder pagina 2 Reijnders en Brouwer presenteerden hun onderzoeksresultaten vanochtend in Ecomare, waar deze week een na scholingscursus eco-toxicologie wordt gehouden. Dr. Brouwer heeft bij proeven met ratten aangetoond dat blootstelling aan PCB's leidt tot een gebrek aan vitamine A en schild klierhormoon. Een gevolg daarvan is dat de weerstand tegen virusziekten afneemt. Toen naar aanleiding van deze uitkomsten Reijnders enkele oude bloedmonsters, afkomstig van een onderzoek uit 1986 naar het ef fect van PCB's op de vruchtbaarheid van zeehonden, op de aanwezigheid van vitamine A en schildkllerhormoon onderzocht. Deze stoffen bleken in dezelfde geringe concentratie voor te komen. PCB's tasten dus ook het af weersysteem bij zeehonden aan, luidt de conclusie. De aanwezigheid van PCB's kan tevens de oorzaak zijn van een stijging van de gewone ziekten onder dieren in de Waddenzee. „Een honderd procent wetenschappelijk bewijs hebben we daarvoor niet gele verd, wel een bijzonder sterke hypo these", aldus Reijnders. Aan de nascholingscursus wordt deelgenomen door 45 eco- toxicologen uit diverse Europese lan den. Vooral Skandinavië is ruim verte genwoordigd. Eco-toxicologie is de studie van de effecten van vervuiling op dier en plant (de mens niet). Het is voor het eerst dat voor afgestu deerde wetenschappers op dit nog jonge vakgebied een nascholingscur sus wordt gegeven. De belangstelling is dan ook groot. Een tiental De or ganisatie berust bij het Post academisch Onderwijs Natuurweten schappen. Ecomare werd niet hele maal toevallig als lokatie uitgekozen, want mede-organisator prof. dr. J.H. Koeman (Wageningen) kent Ecomare- directeur Jan Kuiper goed. Kuiper promoveerde bij professor Koeman. Het belangrijkste doel van de nascho lingscursus is uitwisseling van kennis. Voor de wetenschappers is het be langrijk dat zij van de jongste ontwik kelingen op de hoogte zijn. De uitgenodigde sprekers zijn alle koplo pers op hun specifieke terrein. Aan ontspanning wordt ook gedacht: tij dens de drie congresdagen zijn er di ners, een borrel (aangeboden door de gemeente) en excursies naar het RIN, Nioz en TNO in Den Helder. Het congres begon zondagavond en is donderdagochtend ten einde De deelnemers verblijven in hotel Op- duin. In een toiletgebouw en een bouw keet op het terrein van camping Ko- gerstrand is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. De daders kwamen binnen door een ruit in te gooien. Er werden pakken koffie en wat klein bouwmateriaal gestolen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1