.11 Nat pak voor strandjutter Juttersactie Onze Heemskinderen «pp——» Zware celstraf tegen Zeeuwen Ibiza geëist TENPfu"' Programma zaalvoetbal Bloemenvrienden naar Gelderland Voetbaluitslagen Geen soosavond van De Blijde Rijders Streekplan Welpen en kabouters sliepen in oplegger Bromfiets uit verkeer PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 APRIL mon kin J* mi ling In de buurl «n wandeling ojji dit un de gemeen) dingivurtuig werden de Jutten gistermorgen overgezet naar Huljdul- ncn Daar dreigde een van de fjordenpaardon aan Djn verzorger le onl- mappen Het paard trok Sd Bron allaa Sd de Strandjutter, dour de branding, maar alaagde De trailer met de twee ..verse'' Fjordenpaardjes had aan beide zijden maar millimeters over VERVOLG VAN PAGINA 1 is woensdag misschien wèl in Den Haag. Hij had alle vertrouwen in het welslagen van de actie; „Texelaars komen altijd aan". Niet probleemloos De vaartocht over het Marsdiep viel niet mee; er stond een flinke deining en veel passagiers werden wat wit om de neus. Onderweg kreeg men via de boordradio door dat om kwart over elf een televisieploeg van het NOS-journaal in Huisduinen zou staan. Er werd besloten tot half twaalf aan boord te blijven om op de cameraploeg te wachten. De paarden waren in de trailer in het tweede lan dingsvaartuig echter zó onrustig ge worden dat werd besloten die vast naar de kant te laten gaan. In eerste instantie was het de bedoe ling bij vuurtoren de Lange Jaap aan wal te gaan, maar er werd doorgeva ren tot Kijkduin, omdat daarvandaan de tocht meteen op het strand kon worden voortgezet. Het nadeel was dat op de vrij schuine dijk moest worden afgeladen en de deining het vaartuig flink op en neer liet gaan. De trailer, die nauwelijks ruimte aan de zijden overhad, kon op die plaats niet worden afgeladen, dus werd besloten de paarden van boord te ha len. Dat ging prima met het eerste dier, maar het tweede was erg schrikachtig en door een heftige be weging gleed begeleider Jan Kiljan onderuit op het spekgladde talud. Hij werd op zijn rug door het water gesleept, maar hield aan het avon tuur niets anders over dan een nat pak. Het paard was snel weer onder controle. Omdat om half twaalf nog geen ca merateam was verschenen, kwam ook de tweede boot aan land. Het aan land zetten van de huifkar gaf geen problemen en in zeer korte tijd kon de rit worden vervolgd naar Ber gen aan Zee, waar de eerste over nachtingsplaats was. Daar arriveerde het gezelschap na zes uur. De jutters hadden veel naast de wagen gelopen om de paarden te ontlasten, die flink moesten trekken tegen de straffe wind in. In Bergen werden de dieren opgevangen en per trailer nar Texel Vier jutters van het Boltje, twee paarden en een kar trekken langzaam langs de vloedlijn hun pelgrimstocht is haast te bar. Maar aan het wijde water en bij diepe kreek staan hen mannen op te wachten en helpen hen op streek. En over alle duinen klinken kreten van ontzag alsof de hele kuststrook toch uitkeek naar die dag al die helpers, alle gevers ter versterking van die vierschaar vergezellen blij die nobele strevers, zelfs pessimisten hier en daar. En staan onze Heemskinderen dan eindelijk paraat met het zand nog in het oog, in oog in het Haagsche met Vrouwe Wa terstaat met in hun juttershand een scherp betoog, dan hoop ik dat de charme van Wilko en van Sil, de kalme rust van Maarten en Gerards sterke wil haar strenge hart doen smelten en haar scherp in doen zien dat huizen staand op stelten op Marken kan, misschien, maar dat Texels have, Texels goed eilands blijven moet. Deze mannen en hun paarden ik wens hen heel veel kracht om Neptunus te bedaren met behulp van Neelie's macht. Rien Mast, Eierland. teruggebracht. De inmiddels uitge ruste Dorus en Ferdi stonden in een stal en zij zijn vanmorgen om 08.00 uur voor de wagen gezet. Om 17.00 uur vanmiddag maakt Veronica Nieuwslijn opnamen in Bloemendaal. De volgende overnachtingsplaats is Zandvoort. Voorzorg De eerste dag verliep verder zonder problemen. Er waren de nodige voor zorgsmaatregelen getroffen. Naast de twee tweespannen Fjorden was aan de overkant nog een derde tweespan beschikbaar gesteld door mensen van het Fjordenpaardenstamboek. Gerard Zoetelief: „Er zijn reserve-tuigen voor handen en tuigenmaker Rien Mast heeft toegezegd alles wat eventueel kapot gaat in no-time te repareren. Manege Bornrif heeft een reserve huifkar beschikbaar gesteld. Piet Zijm (van paal 28! is dag en nacht stand by voor ons en Sjaak den Holder voor de paarden. Als er iets is stop pen we onmiddellijk en bellen we hen. Binnen twee uur kunnen we al les vervangen en de tocht voortzet ten". Dat is echter gelukkig nog niet nodig geweest. Er wordt nog de nodige belangstel ling langs de route verwacht. Ver schillende burgervaders van kustplaatsen zullen de Texelse actie voerders opwachten. In Katwijk zijn de leden van de Landelijke v»r»nininn voor Strandexploitanten voor hun jaarlijkse vergadering bijeen en zij zul len ongetwijfeld aandacht besteden aan de Texelse actie. De Texeltruck zal woensdag in Den Haag aanwezig zijn als de minister de jutters ontvangt. Robert Aris van Boven sponsort de actie door woensdag met Texelse sympathisan ten voor f8,- per persoon heen en weer naar Den Haag te rijden. Dan moeten zich wel minstens 50 gega digden opgeven. Dat kan bij Mevrouw Burgman (tot vanavond 22.00 uur), tel. 02220 - 17467. Om 13.30 uur hoopt de delegatie Texelse jutters, die maandag per huifkar in de richting van Den Haag vertrok, het einddoel be reikt te hebben. Rond die tijd zal aan minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat een petitie worden overhandigd, in verband met de toestand van de Texelse Noordzeekust. Van 14.30 tot 16.30 uur houden de jeugdclub en de zondags school van de Nederlands Her vormde Gemeente Den Burg in Een sfeervol plaatje: de huifkar op weg naar Den Haag. Honderdduiz MaJevich-be; het Stedelijk musc*. lOO CÖO-fle bezoeker v. id op de lentoorul de Riumscbe kuoitt Kulmlr Malevich. De Telegraaf versloeg de aankomst in Hulsduinen, maar was niet helemaal goed ingelicht. Jan Kiljan werd aangezien voor Sil Boon Geknipt uit De Telegraaf van vandaag). Woensdag 12 april: 16.45 u. Texel 2-Texel BV 2 (j) 17.25 u. Gamma 2-ZDH (j) 18.10 u. Casino 4-Albert Heyn 19.00 u. ZDH-Casino 1 (d) 19.40 u. Gamma 2-Casino 2 (d) 20.20 u. Rab-Casino 3 21.10 u. Nissan 2-Casino 10 22.00 u. De Muy-Casino 8 Zaaldienst: Texel. Donderdag 13 april: 17.15 u. De Krim-Texel 3 (j) 18.00 u. Casino 5-Texel BV 3 18.50 u. NIOZ-De Koog 3 19.40 u. Casino 7-Klif 3 20.30 u. De Koog 2-Texel 21.20 u. Klif 2-Gamma 4 22.10 u. Mantje 2-Klif 1 Zaaldienst: De Krim. Vrijdag 14 april: 17.00 u. ZDH-Texel 2 (j) 17.40 u. Casino 2-Texel BV 1 (j) 18.20 u. ZDH 2-Jelleboog 2 19.10 u. Gamma 2-De Koog 20.00 u. Texel BV 2-Jelleboog 20.50 u. Casino 2-Gamma 3 21.40 u. Mantje-De Krim 22.30 u. ZDH-Texel BV 1 Zaaldienst: Rab. Maandag 17 april: 17.15 u. Texel 9-Texel 7 (j) 17.45 u. Texel 8-Casino 5 (j) 18.15 u. Texel 4-Casino 3 (j) Zaaldienst: Texel. Zaterdag 22 april gaat de Texelse af deling van de Nederlandse Kring voor Fuchsiavrienden met een bus naar de firma Mathijssen in Eist (Gelderland). Deze firma is gespecialiseerd in fuch sia's, pelargoniums, geraniums en orangerie-kruipplanten. Vertrokken wordt met de boot van 7.00 uur en de reis kost f 20, Er zijn nog enke le plaatsen vrij. Voor nadere informa tie kan contact worden opgenomen met C. Bakker-Besterman, Schilde rend 143, telefoon 12313. Zaterdag 8 april KNVB afdeling Noordholland SVO-Dindua 1-2 Pupillen Oosterend F2-Oosterend F1 0-5 De Koog F1-Texel F2 0-3 Texel FTTex. Boys F2 1-1 ZDH E1-Tex. Boys E2 2-9 Tex. Boys ETOosterend E1 7-0 Oosterend E2-SVC E1 0-3 Tex. Boys E3-De Koog E1 3-0 Texel E2-Texel E3 4-0 Tex. Boys DTOosterend D1 2-2 Texel Dl-Texel D2 3-0 Uitslagen woensdag 5 april: Texel F1-Tex. Boys F1 0-0 De Koog F1-Oosterend F2 5-0 junioren WGW B2-Texel BI 0-3 Oosterend Bi-Succes B2 8-1 Schagen B1-ZDH B1 2-3 Texel B2-Petten B1 3-5 JVC C2-Tex. Boys C1 1-8 Flevo C1-Texel C2 2-2 ZDH C1-Watervogels Cl 0-11 Zondag 2 april KNVB Texel-Sint Adelbert 2-2 KNVB afdeling Noordholland ZDH-De Koog 1-1 HOSV-Tex. Boys 1-2 Oosterend-ZTS 2-1 VZV 2-Texel 2 1-1 Succes 6-Tex. Boys 2 2-1 Watervogels 4-Oosterend 2 4-1 SVO veteranen-Texel 2-0 Texel 4-HRC 9 2-3 Tex. Boys 3-ZAP 10 7-4 Junioren Texel A1-Hollandia A2 2-2 Tex. Boys Al-Petten A1 2-0 Dames Helder-Tex. Boys 2-1 Recreatievoetbal Oosterend-Texel 1-0 De soosavond van De Blijde Rijders die aanstaande donderdag in manege Akenburg zou worden gehouden, gaat niet door. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Om 20.00 uur komt in dorpshuis d'Ouwe Ulo de afdeling Stam boomonderzoek van de Histori sche Vereniging bijeen. Om 19.30 uur vergadert de ge meenteraad. Om 20.00 uur begint in dorps huis De Wielewaal in De Waal een open klaverjasdrive, georgani seerd door de klaverjasclub De Waal. Woensdag 12 april Dinsdag 11 april Van 9.00 tot 12.00 uur wordt in „Ons Huis" in Den Hoorn een verkoping van speelgoed en kle ding gehouden ten bate van de peuterspeelzaal. Vanaf 14.00 uur worden in hotel De Lindeboom de jaarlijkse bier tapwedstrijden gehouden. de Schakel een bazaar. De op brengst hiervan is bedoeld voor bijvoorbeeld materiaal of een bui tendag. Om 19.00 uur wordt in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend een informatie-avond gehouden om trent de aanstaande invoering van de minicontainers. Om 21.00 uur vindt deze voorlichting plaats in het Eierlandse Huis aan de Klimpstraat in De Cocksdorp. Donderdag 13 april Van 18.30 tot 20.00 uur wordt in De Kampanje in Den Helder een voorlichtings/inspraak-avond gehouden omtrent het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Om 19.30 uur vergadert in het raadhuis de raadscommissie voor Welzijn. Op de agenda staat on der meer het jaarverslag van jeugd- en jongerenwerk. Om 20.00 uur draait in Cinema Texel de film „A fish called Wan da". Deze film, van de bekende Engelse komiek John Cleese ver telt het verhaal van een rechter (gespeeld door John Cleese) die verliefd wordt op Jamie Lee Cur tis. Voor haar gooit hij zijn pruik weg. Jamie Lee is nymphomane en juwelendief. Zij heeft al een affaire met Kevin kline (voor deze rol onderscheiden met een Oscar), een gestoorde Boedd histische Rambo, die denkt dat Aristoteles een Belg was. Kevin Kline valt echter voor Michael Palin, een stotterende huurmoor denaar die veel van dieren houdt. „A fish called Wanda" is een film over moord, hebzucht, sex, wraak en verse vis. John Cleese en regisseur Charles Crighton waken er echter voor dat het verhaal nergens smakeloos wordt. De film is gekeurd voor alle leeftijden. Vrijdag 14 april Om 19.00 uur wordt in de Dorpskelder in De Koog een informatie-avond gehouden om trent de aanstaande invoering van de minicontainers. Om 21.00 uur vindt deze voorlichting plaats in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Om 20.00 uur treedt in het Eier landse Huis de cabaretgroep „Stofvrij" op voor de plattelands vrouwen De Cocksdorp-Eierland Om 20.15 uur speelt de Comedis de la Nioz in de zaal van het Ni- oz twee eenakters van M. Wer- nand. De gespeelde stukken zijn „De bijsluiter", onder regie van Aris van Zeylen, en „Niemand heeft meer pijn", geregisseerd door Marcel Wernand. De toe gang bedraagt f 9, inclusief een busretour van Den Burg nai de zaal. De bus vertrekt om 20.00 uur van de Elemert en zal daar om ongeveer 23.30 uur te rugkeren. Om 20.00 uur wordt in Ecomara een overlegplatform gehouden tussen alle instanties die met na tuur en milieu hebben te maken. Om 20.00 uur draait in Cinema Texel de film „A fish called Wanda". VERVOLG VAN PAGINA 1 de binneduinrand van Den Hoorn. De waterwinactiviteiten in het zuidelijk duingebied moeten op een lager pitje worden gezet. De Mokbaai en de Ho- geberg zijn als grondwaterbescher mingsgebied aangewezen. Niet aan de duinen gebonden activiteiten die nen te worden voorkomen. Opvallend is de opmerking dat „de provincie zich zal inzetten voor be perking van het militair gebruik in en rond de Mokbaai". De Joost Dour- leinkazerne is zelfs niet op de bijge voegde plankaarten aangegeven, maar dat kan natuurlijk een vergis sing zijn. De provincie streeft met betrekking tot het gehele streekplangebied naar een concentratie van militaire activi teiten. Gepleit wordt voor het samen voegen van terreinen met dezelfde soort functie. De provincie vindt dat moet worden toegezien of militair vliegverkeer zich houdt aan gemaakte afspraken. Daarmee doelen de pla nopstellers op de terugvliegroute van af de Vliehors en de daarmee gepaard gaande geluidhinder boven De Cocksdorp en omgeving. Liefst 190 welpen en kabouters (en leiding) waren zaterdag en zondag op uitnodiging van Scouting Texel bijeen voor het vijfde achtereenvol gende milieuweekend voor de aller jongsten. Een week na het milieuweekend voor de Scouting- jeugd van 11-15 jaar, lieten ook de „jonkies" zien tot grote daden in staat te zien. Het strand tussen De Koog en het Westerslag werd zater dagochtend ontdaan van troep en 's nachts sliep een deel van de groep in een inderhaast bij het Scouting- gebouw geplaatste oplegger van Van Maldegem. De 190 deelnemers waren afkomstig van zes groepen, uit Julianadorp, Me- demblik, Zandvoort, Heerhugowaard, Den Helder en Texel. Het weekend startte zaterdagochtend. Nadat ieder een was gearriveerd ging het gezel schap met twee treintjes van Bruining naar het strand, één groep naar De Koog en één groep naar het Westerslag. Bij paal 17 kwamen de deelnemers weer samen, een blin kend schoon strand achter zich la tend. De kinderen vertrokken vervolgens naar de Rovershut, waar in en bij het bos een groot spel werd gedaan. Om 18.00 uur kregen bijna 200 hongerige maagjes een goede Hollandse maaltijd voorgeschoteld, waarvoor de Texelse vrijwilligers on der leiding van Roelie Stam evenzo- vele gehaktballen moesten draaien. Het eten werd geserveerd in de grote bouwdorp-tent op het terreintje te genover het Scouting-gebouw. Zater dagavond kreeg het milieuweekend een gezellig einde met een filmpro gramma in het gebouw. Na een nacht kamperen in het Scouting- gebouw plus .dependance" (de oplegger) was het zondagochtend vroeg opbreken geblazen en was om half elf alles voorbij. Saillant is de gewijzigde houding:I opzichte van het uitponden vanzl merhuizen. De provincie was tot i H kort tegenstander van het realise I van dergelijke huisjes voor de vb I koop en wilde liever bungalowter I nen met huizen bestemd voor dt I verhuur. De recente ontwikkeling I op De Krim, waar alle woningen: I verkocht en tevens een hoog vei I huurpercentage wordt bereikt, fcBij ben de provincie van gedachten (H veranderen. Onlangs was die vercp dering al merkbaar toen van de vincie goedkeuring werd gevraai voor de omzetting van 144 app: menten in 144 vakantiehuizen ai Nikadel. Daarbij baseerde men zi op een onderzoek van de gemeei Texel, dat aantoonde dat 75 pri van de zomerhuizen-bezitters huil huisjes in de verhuur doen in pis van deze uitsluitend als tweede ning te gebruiken. Bij de uitbreiding van toeristisch! blijfsaccommodatie moet rekeniisB worden gehouden met de toene" de vraag naar korte vakanties vs spreid over het jaar. Op Texel blf 47.000 grens van kracht. Welis* wordt in het concept-ontwerp h? getal 48.700 genoemd (op basis; gegevens van de gemeente Texd. dus de tekst), maar van gemeen de wordt dat een vergissing genoemd. Wethouder Schilling vestigde dat onlangs ook tijdens commissievergadering. In het wordt dit aantal „het uitgangspif voor verdere ontwikkeling van ve| blijfsaccommodatie" genoemd. Nieuwe kampeerterreinen zijn het plan met mogelijk. Uitbreidm kunnen alleen ontstaan door „inn B van capaciteit elders op het eilan |t Woningbou 1e< De provincie handhaaft het zogel B ten kleine kernen-beleid. Het zvis B punt van de nieuwbouw blijft ligiB bij Den Burg, terwijl verder allee" B deschild voor uitbreiding van hel B ningenbestand. In verband met"®"1 werkgelegenheid (industriegebied B ven) die Oudeschild heeft te bied B kan het inwonertal daar volgens: Bl provincie nog enigszins toeneme' PL Nieuwbouw in Den Burg moetB in De Mars plaatsvinden. Voor ft Bl Koog en Oosterend zijn de moge B heden beperkt en is woningbou» Bj op gericht het inwonertal te V handhaven. Omdat vanwege de JSf lende bevolkingsomvang naar vbBj wachting ook de woningbehoefc B" afnemen, wil de provincie in de B kleinste dorpen Den Hoorn, DeV- V en De Cocksdorp geen planmatitB' uitbreiding. Den Burg/De Mars Is Hf voorrang, redeneert de provincie gemeente Texel kan deze gedscbB* niet helemaal onderstrepen, maïB' ook woningbouw in de kleinste nen meer stimuleren. Een officiële reactie van het c van B en W is nog niet bekend W stellen het plan pas in hun dering van volgende week dins aan de orde. Een 17-jarige Cocksdorper werd terdag op de Krimweg aangehot' omdat hij zonder helm op een zekerde bromfiets reed, die ver delijk is opgevoerd. De bromme' voor technisch onderzoek in be genomen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2