Cjrocn c2wartsjexeh in het harL, .inks vindt voorlichting nini-containers slecht Juttersactie kreeg prima bekroning en publiciteit Spontane ontvangst van „Jofele Neelie" W. fleerderheid raad steunt „voortvarend" college Kom op, Texel 1 Rustig blijven en winnen! tikel-19 voor Paulusbossie Containerbrand Olieverontreiniging voor de waddenkust [gericht 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.373 ai advertenties, abonnementen, etc. npuald De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, X>n 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 jactie' Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Pater tteplein 27, Oen Burg, telefoon 02220 - 15472. VRIJDAG 14 APRIL 1989 \/erschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. jastige spoed is zelden goed. Onder dit motto slingerden de ikse fracties in de gemeenteraad dinsdagavond verwijten in de ihting van het college van B en W. Zoals bekend wilde het col- ge na de raadsvergadering van maart niet wachten op een suwe stemming over het mini-container systeem, maar besloot t snelle invoering. Een belangrijk aspect bij de invoering, de jorlichting aan de bevolking, is hierdoor volgens PSP en PvdA het nauw gekomen, ,,'n Lachertje", werd schamper gezegd. B W verzetten zich stellig tegen de kritiek. Wethouder Baren- >gt betoogde dat voorlichting pas echt belangrijk is als over likele jaren wordt overgeschakeld op gescheiden inzameling van tisvuil. „Nu is het slechts een kwestie van 'zak wordt bak', Irder verandert er niet zoveel." S en W zagen zich gesteund door n raadsmeerderheid. De motie van ter Bakker (PSP) die in de raad n maart tot een 7-7 stemmenver- luding leidde, werd nu met 8-5 rworpen. Bakker probeerde via de jtie te bewerkstelligen dat ook terpersoons huishoudens kunnen izen voor een 120 liter-container, worden inwoners die bewust om an met hun afval en weinig vuil nleveren. voor hun instelling be- md. Alleen PSP en PvdA stemden or de motie, en dus tegen het col- ebeleid. arbij moet worden aangetekend t twee voorstemmers, Gerbrand ster en Jan van Asselt (beide tels Belang), dinsdagavond afwezig pen. Hun partijgenote Tine Krijnen- ys, die vorige keer absent was, s ditmaal wèl van de partij maar mde tegen de motie. Eenzelfde lot s een motie van de PvdA, gericht ien de „voortvarende" handels wij van het college, beschoren. De JA herinnerde aan de de begro- jsbehandeling in november vorig r, waarbij het besluit om mini- itainers in te voeren werd geno- in. B en W zouden toen hebben igezegd dat een verdere techni- ïe uitwerking in de raadscommis- voor financieel, economisch en ihnisch beleid aan de orde zou irden gesteld. Een discussie op de- Is kon zodoende tijdens de begro- isvergadering worden vermeden. PvdA vindt dat het college de be- echter niet is nagekomen en Ie dat de raad er haar afkeuring over uitspreken. De sociaal- iocraten kregen alleen Peter Bak- aan hun zijde. „Als we toen had geweten, wat we nu weten over wijze waarop de mini-containers Urden ingevoerd, dan is de kans »t dat we destijds niet met het rstel waren ingestemd. Nu heb- we geen kans gehad op beïn- eding", aldus Bakker. ithouder Klaas Barendregt zei ver- isd te zijn over de inhoud van de A-motie. „De technische uitvoe- is wèl aan de orde gesteld, de raad heeft juist alle ruimte gehad voor discussie. Naar aanleiding van de argumenten die daarbij naar voren zijn gebracht, is binnen het college serieus gewikt en gewogen." Burge meester Schipper viel zijn wethouder bij: „Het was onverantwoord om met de motie-Bakker mee te gaan." Op een vraag van Gerard van der Kooi (PvdA) zei Schipper dat het college hoogstwaarschijnlijk ook zo zou heb ben gehandeld, als de motie in de raad van maart met 8-7 zou zijn aan genomen. Voorlichting De ergernis over het feit dat het col lege niet wenste te wachten op een herstemming, de motie naast zich neerlegde en tot bestelling van de mini-containers overging, was al eer der uitgesproken (tijdens een com missievergadering drie weken geleden). Dinsdag was er ergernis over een ander aspect: de voorlich ting. Peter Bakker trok fel van leer. „U baseert het systeem op ervarin gen bij andere gemeenten. Kennelijk is alleen maar gekeken naar de maat van de containers en niet naar voor lichting. Bij het bezoek aan het SOW- gebied bij Medemblik, een jaar gele den, waren we er met z'n allen nog van overtuigd dat het informeren van de bevolking zeer zorgvuldig moest gebeuren. Dat mocht best wat kosten. Maar wat zien we nu? Een plaats als Den Burg met een slordige 2500 afgiftepunten heeft een voor lichtingsavond in een zaaltje waarin maar 100 mensen passen. Een oproep gebeurde slechts via de Texel se Courant, terwijl op zijn minst een huis-aan-huis folder op zijn plaats was. En wat krijgen de mensen op de voorlichtingsavond: een summier foldertje met een plattegrondje met onleesbare straatnamen. Dit is een lachertje. Andere gemeenten trekken er een jaar voor uit en hier krijgen de ambtenaren slechts veertien dagen de tijd", aldus Bakker. Volgens de PSP'er is het niet alleen een kwestie van op een bak in plaats van een zak overschakelen, maar kleven er allerlei achtergronden aan die toelichting een zeer kleine meerderheid (ze- tegen zes) besloot de gemeente- 1 dinsdagavond een artikel-19 :edure te starten voor het bouw- van J.J. Bakker uit Den Burg. |wil een huis plaatsen op de plek het „Paulusbossie" aan de Wa- ïakersstraat. ■dat het bouwplan in strijd is met op die plaats geldende bestem- ipplan, moet een artikel-19 proce- x w°rden gevolgd. Het pentebeleid is erop gericht dat i en in bestaande bebouwing ■den opgevuld. Tf helman-van der Kooi (VVD) plateerde dat het bouwplan ging 1 et plaatsen van een woning in J 'uin, niet aan de straat. Ze wilde 19een opvulling van gaten noemen IWees een artikel-19 procedure 'Pni af. Ze werd daarin gesteund oe linkse fracties. s oeper (PvdA) betreurde alle in- ■f en stukken die over dit onder- ■P waren geschreven. Tj;, kundig kan het bouwplan Impt 6n naar zi'n menin9 vie! fcinn aantas,'n9 van de groenvoor- I w-f? mee' "Het blijft echter 1 'wi|felgeval. Is het op die plaats allemaal wel zo nodig? Er zullen een hoop bezwaren komen in de artikel-19 procedure. Het Paulusbossie zou voor de echte Texelaars om sen timentele redenen moeten blijven be staan. Er is elders bouwgrond zét", aldus Roeper. Formeler Wethouder Schilling nam zich voor voortaan formeler te zullen handelen over zulk soort zaken, want hij vond het een slechte zaak dat de discussie eigenlijk al is gevoerd vóór het voor- bereidingsbesluit überhaupt was ge nomen. Zowel Riet Huitema (CDA) als Tine Krijnen (Texels Belang) wilden de artikel-19 procedure starten en de be zwaren afwachten. Daarna pas willen zij een afweging maken. Mevrouw Krijnen stelde voor het Paulusbossie te verplaatsen als de plannen door gaan. „Een leuk wandelbosje in de buurt van de rusthuizen maken. Die mensen kunnen niet iedere zondag i naar de Dennen voor een loopje". Hans Roeper was niet blij met deze suggestie. Hij stelde voor het stuk grond met het Paulusbossie aan te kopen als gemeente en er een natuur historische waarde aan te ge ven. Daaraan gaf de wethouder geen gehoor. Hij was blij dat niet over ieder huis zo'n discussie hoefde te worden gevoerd. verdienen. Zo gaat bijvoorbeeld het reinigingsrecht omhoog en staan an dere verwerkingsmethoden voor de deur. Bakker: „Dit was hèt moment om een goed begin te maken met voorlichting. We hebben de kans la ten liggen, dit is vullis." Naar huis PvdA-fractieleider Dirk Terpstra had dezelfde kritiek. Hij had maandag avond een kijkje genomen op de eer ste voorlichtingsavond en was daarover zeer ontevreden. „Hiermee moeten we zeer ongelukkig zijn. Een deel der mensen ging halverwege boos naar huis. De ambtenaren die de voorlichting gaven, waren niet te benijden." Tine Krijnen was een stuk milder over de gang van zaken. „Het tijdspad was vrij krap, maar het is nooit te laat om voorlichting te ge ven. De onlangs verschenen nota af valstoffenbeleid is daarvoor een mooi aanknopingspunt. Anderzijds mogen we eigenlijk best blij zijn dat het col lege voortvarend te werk gaat." Ate Rienstra wilde geen mening ge ven over de voorlichtingsavonden, maar dacht ook dat er nog geen man overboord is. De snelle handelswijze van het college kon hij billijken omdat de door de raad aangevoerde argu menten bij de afweging waren be trokken. „Op die stoel had ik hetzelfde gedaan." Wethouder Barendregt beschuldigde Peter Bakker van „een tendentieuze benadering". „De voorlichting achten wij tot dusver voldoende. Het gaat nu slechts om containers in plaats van vuilniszakken. Dat is een onder deel van een totaal beleid. Voorlich ting is dan ook niet een kwestie van één moment, maar een voortdurend proces. De uitwerking van de nota afvalstoffenbeleid is in aantocht en straks vraagt gescheiden inzameling de aandacht. Dat vergt veel meer voorlichting, omdat dan een beroep op de mentaliteit van de mensen wordt gedaan." Ook wethouder Schilling deed een duit in het zakje. „De burger moet niet worden onderschat. De mensen snappen heus wel dat ze het afval in die bak moeten doen en dat ding aan de weg moeten zetten. Ambtelijk is er een goed stuk werk verricht, we zijn op de goede weg. Ik verzeker Bakker dat het met de voorlichting voor elkaar komt, we hebben beslist de boot niet gemist." Gisteravond rukte de Texelse brand weer uit voor een brandende afval container op het terrein van houthandel Arie van der Vis in Den Burg. De brand was in korte tijd on der controle. De containerinhoud, voornamelijk verpakkingsmateriaal, was vermoedelijk gaan smeulen on der invloed van asresten die giste rochtend in de container waren gedeponeerd. Omstreeks kwart voor tien bemerkte een buurvrouw een rooklucht en zag vervolgens dat de container in brand stond. Direct waarschuwde ze de brandweer en Van der Vis. De eigenaar greep snel in. Met poederblussers werden de vlammen gedoofd en daarna werd de container met heftrucks naar de zij kant van het terrein verplaatst. De brandweer hield zich nog korte tijd bezig met nablussen. Welke schade de container heeft opgelopen kon gisteravond niet exact worden vast gesteld. Op de Waddenzee tussen Oudeschild en 't Horntje werd gisteravond een olievlek ontdekt. Het betreft vermoe delijk een oude hoeveelheid lichte olie, die al grotendeels is verwaaid. De omvang is onbekend. Van de vlek werd melding gemaakt omstreeks acht uur 's avonds door een schip van de koninklijke marechaussee. De rijkspolitie te water stelt een onder zoek in. Volgens een woordvoerder van de RP te water is de kans groot dat de verontreiniging vandaag al niet meer zichtbaar is. Onder het snorren der camera's luistert de minister naar de uitleg van de jutters Bergmans (voorgrond) en Zoetelief. (Foto: Dirk Kuiter) Minister Neelie Smit-Kroes gaf de vier actievoerende Texelse jut ters woensdagmiddag de bekroning die zij verdienden. Na een zware, maar goed volbrachte tocht langs de Nederlandse kust, bezorgde de bewindsvrouw hen een hartelijke ontvangst bij het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag. Tijdens een ongedwongen onderhoud kreeg jutter Gerard Zoetelief een zoen van de minister, noemde collega Wilko Bergmans haar een jofe le meid" en aten de fjordepaardjes Dorus en Elza appeltjes uit ministeriële hand. Toezeggingen over spoedige maatregelen deed Smit-Kroes niet, zij blijft bij haar standpunt eerst te wachten op de nota kustbeleid die binnenkort aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. De minister meent dat nieuwe zandsuppleties weg gegooid geld zijn en kiest het liefst voor een duurzame oplos sing. De Haagse ontvangst, en eigenlijk de hele juttersactie, was publicitair gezien een succes. Televisie (NOS- journaal, Veronica Nieuwslijn en de West Deutsche Rundfunk), radio en schrijvende pers (ook de landelijke dagbladen) stonden om half twee bij het ministerie op de stoep en ver drongen zich voor een goed plaatsje. In het gedrang was ook een schare Texelaars present. Een gemeleerd ge zelschap van twintig personen was op het laatste moment per bus afge reisd, verder waren er de directe aanhang en sympathisanten van de jutters, de lokale omroep en ook burgemeester Schipper ondersteun de de actie lijfelijk. Hoewel zeer vermoeid door de lange tocht, die de vier grotendeels te voet aflegden om de paarden te ontlasten, stak Wilko Bergmans in zijn beste vorm toen hij als woordvoerder de minister toesprak. Wie aan het slot van de ludieke actie een scherpe toespraak verwachtte, kwam bedro gen uit. Ernstig maar tevens met ge voel voor humor en relativering, sprak Bergmans: „Wj komen hier niet met gebalde vuist, vloekend en tierend. Uw bezorgdheid over de kust is ons bekend en we beseffen dat ook u geen ijzer met handen kunt breken. Maar: het is bij ons heel erg ge weest. Onze burgemeester is niet voor niets bij u op bezoek geweest. Ditmaal ontvangt u vier haveloze ke rels die het strand afschuimen. Onze boodschap staat op de wagen: zon der duinen geen Texel, zonder Texel is ons vaderland verminkt." Vervolgens stelde Bergmans zijn met gezellen aan de minister voor. leder had iets voor haar meegebracht. Al lereerst Maarten Boon, van wie de overigens opvallend goed ingelichte minister Smit veronderstelde dat hij een bootdienst naar Vlieland onder hield. Maarten moest dit ontkennen, maar vertelde niet dat zijn ook aan wezige broer Sil daarvan de exploi tant is. Hij deed haar een in jute verpakte fles Juttertje cadeau. Appeltjes ven de minister voor de paarden Dorus en Elza. Maarten en Sil Boon kijken of dat goed gaat. Sil ,de Strandjutter" Boon was daar na aan de beurt. Hij las een petitie met een kort maar krachtige inhoud voor: „SOS, SOS, SOS. Redt onze duin, redt Texel en heel de hollandse kust". Sil Boon overhandigde de mi nister behalve de petitie ook een exemplaar van het boek „Sil de Strandjutter" van Cor Bruin. De uit gever, Callenbach uit Nijkerk, was zó enthousiast over de juttersactie dat spontaan 25 boek-exemplaren wer den geschonken om onderweg uit te delen. De derde jutter, Gerard Zoetelief, stond evenmin met lege handen. Hij overhandigde brieven die de jutters tijdens hun tocht hadden meegekre gen en een roos. „Als ik een roos krijg, zoen ik altijd", zei de min of meer uitgedaagde bewindsvrouw en voegde de daad bij het woord. Smft- Kroes stortte zich in een hartelijke omhelzing. Achtertuintje Ook jutter Bergmans gedroeg zich uiterst vrijmoedig, zoals echte jutters trouwens betaamt. Hij had een zak helmplanten meegebracht. „Geplukt voor uw achtertuintje, dan kunt u zelf zien hoe goed helm het zand vasthoudt. Met deze actie is hopelijk aangetoond dat dit geen volk is van labberkakken. Er zijn nog genoeg stoere knapen en jofele meiden, en daarvan bent u er ook één. Jofele Neelie, alstublieft." De minister kon deze jutterstaal wel waarderen en dankte voor de fraaie geschenken. „U weet dat niet ieder een hier zomaar binnenkomt. In uw geval is dat anders. Mensen die de moeite nemen om van zo ver te ko men, verdienen een pluim", aldus mi nister Smit. Zij ging vervolgens serieus in op het doel van de actie: snel maatregelen ter verdediging van de Texelse kust. Smit-Kroes herhaalde wat zij in het gesprek met burgemeester Schipper begin maart al naar voren bracht en voegde daaraan geen nieuwe stand punten toe Niet suppleren? De minister constateerde dat zand suppleren minder ideaal was dan eerst was gedacht. „Het zand ver dwijnt veel sneller in zee dan ver wacht. Kennelijk is de goede methodiek nog niet gevonden. Ik voel er weinig voor om nu maatregelen te nemen, die maar een paar jaar oplos- Lees verder pagina 7

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1